Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18049 Uitgave Louren» Coster, Mt) v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukker!) N.V. Bureaux Groote Houtstraat 93. blik Soenda- pleln 37. Postgiro 38810 Drukker!): Z. B Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred iso.it. Redactie 10600. Drukker!) 10132. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P W PEEREBOOM WOENSDAG 22 APRIL 1942 Abonnement per week «.ZS, per maand 1.14. per kwartaal 3.42, franco per post J.73. losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—15 mm. ƒ3,- elke mm meer ƒ0,2®. Reclames 0.3» per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—13 mm. 0.96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent. elke mm. meer 5 cent b(| contante betaling. Groote sigaren- en sigarettemiiefstal te Haarlem Ook dc brandkast meegenomen Een buitengewoon brutale inbraak heeft Dinsdag in het vroege morgenuur te Haarlem plaats gehad. Te half zes, toen het daglicht al gekomen was, reed een auto de Witte Heerenstraat in en stopte voor het ge bouw van de Eerste Haarlemsche Coöperatieve In- en Verkoopcentrale van Tabakswinkeliers. Er stap ten twee mannen uit: één hunner forceerde de deur met een breekijzer, waarna zij" het gebouw binnen gingen. Hier stonden voor verzending gereed eenige pakken rookartikelen, die door de inbrekers in de auto werden gedragen. Het waren 12.250 sigaren, eenige tienduizenden sigaretten en een grootte hoeveelheid tabak. Verder vonden zij In het kantoor nog een partij in 15.000 sigaretten, die eveneens werden ïrtgepikt. De indringers hadden hieraan blijkbaar nog niet ge noeg: zij vermoedden dat er ook geld in de brandkast aanwezig was. Zij namen echter geen risico, door te probeeren de kast in het kantoor te openen, maar sleepten de zware kast naar buiten en laadaen haar eveneens in de auto. waarna zij wegreden. Dit alles konden zij ongestoord in een korten tijd doen, want er waren op dit vroege uur geen voorbij gangers. Omwonenden hadden weliswaar gerucht ge hoord, maar dit gebeurde daar zóó dikwijls, dat er geen aandacht aan geschonken werd. Wel konden zij san de politie, die pas gewaarschuwd werd toen de kantoortijd begon, een vrij nauwkeurig signalement van den wagen geven, wat voor het onderzoek van de politie natuurlijk van veel beteekenis geacht kan worden. De Heemsteedsche tram Dit jaar»een kwart eeuw electrische verbinding Den ?en Juli van dit jaar zal het vijf en twintig 'jaar geleden zijn. dat de stadslijn van de N.Z.H.T.M. te Haarlem werd doorgetrokken naar Heemstede en als de tijdsomstandigheden wat meer tot feestbetoon stemden, zou dit jubileum best gevierd mogen wor den. Want Haarlem en Heemstede hebbe® in niet ge ringe mate geprofiteerd van de vlugge verbinding tusscben beide gemeenten en men moet er maar niet denken, hoe het wel gesteld zou zijn. als men,eens niet meer met tusschenruimten van enkele minuten van den vroegen morgen tot het vrij late avonduur van hetSoendaplein naar Eindpunt Heemstede vice versa zou kunnen komen. o i zoo was het toch een kwart eeuw geleden. Nog maar drie jaar te voren was de Haarlemsche paarden tram te Haarlem vervangen door de electrische tram. maar die bracht het niet verder dan Den Hout. Wie verder het Zuiden in wilde moest een plaatsje zoeken in de stoomtram naar. L'eiden, die een uurdienst onder hield en tingelend en puffend en hijgend den langen weg naar de sleutelstad aflegde en de herinnering wakker hield aan den goeden ouden tijd, toen men zich nog met stoomtrammetjes kon behelpen. Maar in Heemstede werden de eerste teekenen zicht baar van de vestiging van forensen die in later jaren zulk een geweldigen' omvang nemen zou. Van gemeen tewege werdpn de voorbereidingen getroffen, om tot nieuwe woonwijken te komen, de wegenaanleg werd royale wijze aangevat en een goede verbinding met Haarlem werd allengs onontbeerlijk. En zoo brak de dag aan, waarop de stadslijn te Haarlem doorgetrokken werd naar HeeiVistede en van dat oogenblik af had de N.Z.H.T.M. pr een interlocale lijn bij, die wel tot; de drukste zal behooren van haar geheele net. Des mor gens en des avonds zijn het de forensen, die bij ^on derden vervoerd dienen te worden, overdag trekken met iederen dienst talloozen van Noord naar Zuid en Zuid naar Noord, de noodige scKoolbezoekers en -bezoeksters verlevendigen het. interieur en niet zoo dra is er een lentezonnetje, of natuurliefhebbers laten zich per tram naèr Heemstede vervoeren, om in het onvolprezen Groenendaal verstrooiing te zoekem Ge rust mag dan ook gezegd worden, dat de tramverbin ding Haarlem—Heemstede veel, zeer veel heeft bijge dragen tot den belangrijken groei, dien Heemstede in de jongste 25 jaar op menigerlei gebied heeft meege maakt. Het zakenleven heeft er van geprofiteerd, we- derzijdsche belangen in Haarlem en Heemstede zijn er mede gediend en het vreemdelingenverkeer zou het niet buiten de trarh kunnen, stellen. En daarom moge, sl zal in Juli het huldigingscomité wel thuis blijven, de beteekenis van dit jubiïeum toch voor de historie worden vastgelegd.' Jubileum bij dé Haarlemsche politie Rechercheur J. Doornbosch 25 jaar in dienst Op 25 April a.s. is de hoofdagent van politie- rechercheur J. Doornbosch, leider van de afd. Hon denbrigade 25 jaar in politiedienst te Haarlem. Hij werd op 25 April 1917 te Haarlem aangesteld als agent van politie en werd op 26 November 1928 bij de recherche geplaatst, waar hij tevens belast werd met de leiding van de Hondenbrigade. Op 1 October 1934 werd hij in die functie be noemd tot hoofdagent van politie-titulair; op 1 Sep tember 1939 volgde zijn benoeming tot hoofd agent. De heer Doornbosch is op het gebied der hondendressuur en wel in het bijzonder ten aan zien van de africhting van politiediensthonden, êen in den lande bekende figuur. Sedert de invoering der distributie is hij. -met zijn brigade, toegevoegd aan de afd. Bijzondere Wetten en speciaal belast met de controle op de naleving van de distributievoorschriften. Violist te Zandvoort doet recherchewerk Vindt zijn viool terug Een musicus, die in een café-restaurant te Zand voort werkt, ontdekte dezer dagen, dat hem een vrij kostbare viool ontstolen was. Hij stapte natuurlijk naar de politie om aangifte te doen, maar ging zelf ook alvast een onderzoek instellen. En hij had een onverwacht succes, want hij vond zijn instru ment bij een muziekhandelaar te Haarlem terug. Wederom vervoegde hij zich bij de politie, die hei onderzoek voortzette. Het bleek haar, dat een ontsla gen bediende uit bovengenoemd café de viool ge stolen en in Haarlem verkocht had. Hij bekende het .misdrijf. De politie nam de viool in beslag en ^maakte tegen den dief proces-verbaal op. Organisatie hotel- en cafébedrijf enz. Instelling van bedrijfsgroep met vakgroepen en ondervaltgroepen De organisatie-commissie voor het bedrijfsleven heeft ingesteld, als uitsluitende vertegenwoordigster uit vakoogpnnt van haar tak van bedrijf, de tot de hoofdgroep „verkeer" behoorende bedrijfsgroep ),Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension-, en Aanver wante bedrijven". Zij is onderverdeeld in de vol lende ondervakgroepen: I. „Hotels en aanverwante bedrijven", welke is Onderverdeeld in de volgende ondervakgroepen: „ho tels". ..pensions", „kamerverhuurbedrijven", ..res taurants", cafés", „amusementsbedrijven". café- of restaurantsbedrijf in verkeer.-inrichtingen", „bij zondere inrichtingen tot het verstrekken van spijzen Of dranken",-en „besloten inrichtingen". II. „Logementen en aanverwante bedrijven", on derverdeeld in de volgende ondervakgroepen: „lo gementen", „restaurants", „cafcs". „amusementsbe drijven". „bijzondere inrichtingen", „besloten in richtingen". III. „Jeugdherbergen, herstellingsoorden en tehui zen op ideéelen of philantropischen grondslag", on derverdeeld in de volgende ondervakgroepen: ..jeugdherbergen" en „herstellingsoorden en tehui zen op ideéelen of philantropischen grondsdag". De desbetreffende bedrijven zijn verplicht zich aan te melden. Voor nadere bijzonderheden, en voor de omschrijving van dc ondernemingen, welke onder de vakgroepen vallen zie men de „Staatscrt.", in Welke het besluit van de organisatje-commissie is opgenomen. RIJWIELD1EF OP HEETERDAAD BETRAPT. Door de recherche fc Haarlem is aangehouden een 25-jarige Amsterdamsche voddenkoopman, die betrapt was bij het stelen van een rijwiel. De man is aan de justitie overgegeven. GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag 29 April zal het vijftig jaar geleden- zijn, dat dr. F. J. Los, oud-predikant der Ned. Herv. Gem. le Amsterdam wonende Ie Haarlem, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tol doctor in de godgeleerd heid. Moord op ecu mail in den Haag Deur van een woning met een dommekracht vernield 's-GRAVENHAGE, 22 April. Op Maandag 20 April j.l. omstreeks half tien des avonds werd een bewoner, G. W. v. d. Z. van een bovenwoning in de Hanenburglaan alhier door middel van revolver schoten van het leven beroofd. Volgens verklaringen der buren stópte dien avond een personenauto voor het portiek der wo ning. Het was een auio met twee deuren aan elke zijde en zij droeg vermoedelijk een wit nummer bord met roode cijfers. In de auto zaten drie of vier mannen. Door middel 'van een dommekracht werd de deur van de woning geforceerd, waarna de mannen binnendrongen. Uit het feit, dat de deur door middel van een dommekracht werd geforceerd, kon worden opgemaakt, dat de indringers niemand thuis verwachtten. De drijfveer tot de misdaad is niet bekend. De daders moeten met de gewoonten van de-bewoners op de hoogte zijn geweest. De distributie van vaste brandstoffen 's GRAVENHAGE, 21 April. De secretaris generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat tegen inlevering van met „brandstoffen een eenhbid" gemerkte bonnen wederom brandstoffen mogen worden afgeleverd. Belooning voor moedig optreden 's-GRAVEiyHAGE, 21 April. Naar kortelings is medegedeeld, zijn bij een brand in den Burg op 6 Maart 1942 de douaneassistent Woppenhorst-en de hulpassistent Höncher van het Bezirkszollkommis- sariat Bergen aan Zee met gevaar voor eigen le.ven krachtdadig opgetreden "bij de bestrijding van het vuur. De Rijkscommissaris heeft heden den beiden ambtenaren zijn waardeering tot uitdrukking ge bracht voor hun moedig optreden en hun door Oberbereichsleiter Eftger als zichtbaar blijk van waardeering een eeregeschenk doen overhandigen. Bekendmaking omtrent het trekken 's-GRAVENHAGE, 21 April. Op grond van par. 45 van de verordening nr. 138 1941 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de bescherming van de-orde wordt bepaald: Par. 1. Wandelmarschen en wandeltochten in geslo ten groepen of uniforme kleeding zijn verboden. Van dit verbod zijn tochten van scholen en tochten, waartoe .door den commissaris-generaal voor het vei ligheidswezen speciale vergunning is verleend, uitge zonderd. Par. 2. Handelingen in strijd met deze regeling zijn overtredingen en worden gestraft met hechtenis tot zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van deze beide straffen, voor zoover' niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf opgelegd wordt. Par. 3. De regeling wordt met de publicatie van kracht. De publicatie geschiedt door bekendmaking in de pers. Nadat het tot talrijke incidenten, anti-Duitsche be toogingen en andere onbehouwenheden van den kant van groepen trekkers van allerlei aard was gekomen, werd in Juli 1941 door een beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer een verbod uitgevaar digd voor tochten van dezen aard in gesloten groepen of uniforme, kleeding. Het verbod kreeg een termijn tot 1 September 1941. Herhaalde, na afloop van dezen termijn gedane waarnemingen, hebben aangetoond, dat het verbod geen opvoedend effect heeft gehad en dat ook na dezen termijn een ordelijk en gedisciplineerd trekken niet was gewaarborgd. Bij beschikking van den Hö heren SS- und Polizeiführer wordt derhalve het hou den van wandelmarschen en -tochten wederom en ditmaal' zonder termijn, verboden. Tn Japan geïnterneerde Nederlanders 's GRAVENHAGE, 21 April. Het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft van. het Japansche ministerie van buitenlandsch^ zaken een, telegram ontvangen met namen van Nederlanders, die in Japan geïnterneerd zijn, Zij, die nadere inlichtingen verlangen, kunnen zich wenden tot hét informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis, Zwarteweg 75 te 's Gra- venhage. Er Vordt op gewezen, teneinde misverstand te voorkomen, dat slechts de namen bekend zijn van een 25-tal Nederlanders, die in Japan woonden en daar thans zijn geïnterneerd. Er zijn dus geen in woners van Ned.-Indië bij. Verkoop van vilthoeden voor dames 's GRAVENHAGE, 21 April. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat dames- zomervilthoeden in witte kleur o£ uitgesproken pa stel kleuren wederom verkocht mogen worden tegen in ontvangstneming van de verschuldigde punten der textielkaart. 72-jarige te Boekei vermoord Roof hot motief Reeds enkele arrestaties Zondagmorgen is te Boekei het lijk gevonden van den 72-jarigen alleen-wonenden Van Dalen. De bu ren hadden, daar de man zich niet liet zien, een on derzoek ingesteld en vonden hem vermoord op bed. In verband met deze zaak zijn reeds eenige arres taties verricht. VERDUISTEREN van 20.49 tot 6.27 Maan 22 April op 11.09, 23 April onder 2.58 Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 19 tot en met 25 April: 21A Brood 4 rants. 21B Brood V2 rants. 21A Vleescn s 1 rants. Vleesch of 21B Vl.waren VK rants. vleeschwaren 21A' Aardappelen 134 K.ó. Aardappelen 21B Aardappelen V2 K.G. Aardappelen Van 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen 1 K.G. Suiker 1 280 Algemeen 500 gr. Jam 277. 281, 285. 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-09. 4-10 res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 278 282. 286. 290. 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A t/m 24A Melk 3Vz L. Melk 21B t/m 24B Melk 134 L. Melk Van 26 Maart tot cn met 26 April: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 21 April tot en met 28 April: 21 Boter 125 gr. Boter 21 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. vet (voor zoover voor radig). Van 19 April t'm 13 Juni: 288 Algemeen '50 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen pn Bon G. H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m 30 April. Bon L Te*tiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t m. 30 April De zwembassins woorden allerwegen in gereedheid ge bracht voor het komende zwemseizoeti. Foto: Een leeggepompt zwembassin dat grondig gereinigd wordt. (Foto'Stevens). Haarlemsche Orkest Vereeniging Tweede concert Beethoven-Cyclus Ouverture „Egmont": een klein epos, dat den inhoud van Goethe's tragedie in een kort bestek behelst en waarvan de Egmontfiguur meer als verpersoonlijking dan als historische figuur de kern vormt. Ongewoon strak van lijn hield Toon Verhey deze muziek; met strikte inachtneming van Beethoven's tempovoorschriften (bijv. van het „non troppo", dat achter het "woord „Sostenuto" boven de inleiding staat) en dus zonder de veelal aangewende dramatische verbreed ingen. De on derlinge stemming der blazers was in 't begin der inleiding niet geheel bevredigend en de 1ste fluit kwam telkens iets te vroeg. Allengs ontstond de gewenschte spanning, die even vóór de intrede der „Sieges-symphonie" geweldig, haast benauwend werd; het triomflied gaf verademing. Na dit in 1810 geschreven werk moest de in houd van het een dozijn jaren vroeger geschreven lste Pianoconcert wel eenigszins tegenvallen, hoe wel het Largo zeer welluidend is en het Rondo enkele geestige wendingen bevat. Gerard Henge- veld speelde de solopartij zeer vlot. fijn en bril- lant; de snelle hoofddeelen misschien wat vlak, hetLargo echter mooi van kleur en poëtisch. Reinecke's cadens in het eerste Allegro vormde het pianistisch hoogtepunt zijner vertolking, die, op de iets overdreven snelheid van het Rondo tempo na, als geheel hoogelijk te waardeeren was. Tot slot de 4de Symphonie. Het stiefkind van de negen zusters. Waarom eigenlijk? Is zij niet een prachtig, gaaf, afgerond werk, vol spannende mo menten in de langzame inleiding, in het Allegro vivace en in het melodisch zoo heerlijke Adagio, vol pikante invallen in het Scherzo en inde Finale? De uitvoering bleek zorgvuldig.voorbereid in elk détail. Enkele kleine ongelukjes van de lste fluit, (die in het Adagio, voor de afwisseling nu eens te laat kwam) en van de fagot, (die over de hoogst netelige solopassage in de Finale struikelde) konden den mooien indruk niet noemenswaardig verminderen. Een mooie Beethoven-avond dus. K. DE JONG. Bekendmaking, betreffende het keuren van de lichtingen 1908 en 1909. alsmede voor de lichting 1924 en diegenen van de lichtingen 1910-1923. die tot nu toe nog niet gekeurd zijn 's-GRAVENHAGE, 22 April. Xlie mannelijke Rijksduitschers geboren in de jaren 1908 en 1909 moe ten zich melden ter keuring: alle mannelijke Rijks duitschers geboren in het jaar 1924. alsmede de nog niet voor den militairen dienst geregistrcerdcn en gekeurden geboren in de jaren 1910 tot 1923 moeten zich hiertoe melden, en wel op de volgende plaatsen en tijden: a) in de provincie Noord-Holland; in Amsterdam, openbare school, Iepenweg 13, op 23/4'42 voorin. 8.30 uur letters AJ op 24'4 42 voorm. 8.30 uur letters K—Q op 25 4 42 voorm. 8.30 uur letters RZ b) in de provincies Friesland, Groningen Drenthe en Overijsel: bij de Wehrmachtkommandantur Zwolle Roijensingel 13, op 27/4/42 voorm. 8.30 uur letters AO op 28 4 42 voorm. 8.30 uur letters PZ c) in de provincies Gelderland, Utrecht en Noord- Brabant: bij de Ortskommandantur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2. op 30/4'42 voorm. 8.30 uur letters AH op 1 5 42 voorm. 8.30 uur letters IR op 2/5/42 voorm. 8.30 uur letters SZ d) in de provincie Limburg: bij de Wehrmacht kommandantur Maastricht, Vrijthof 46. op 4 5/42 voorm. 8.30 uur letters AE op 5'5'42 voorm. 8.30 uur letters FH" op 6 5 42 voorm. 8.30 uur letters I—L op 7 5'42 voorm. 8.30 uur letters MP op 8/5/42 voorm. 8.30 uur letters -QS op 9 5/42 voorm. 8.30 uur letters TZ Zij die zich moeten melden, moeten identiteitspa pieren cn twee pasfoto's groot 37 X 52 m.M geno men in burgerkleeding zonder hoofdbedekking, mee brengen. Zij die een bril dragen moeten het recept van hun bril meebrengen Het reisgeld 3e klasse wordt bij topnen van het reisbiljet vergoed. Bovendien wordt bij een afwezig heid uit de plaats van inwoning langer dan 8 uur een bedrag voor vertering uitgekeerd. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. De Commissaris-Generaal voor het Veiligheidswezen, w.g. RAUTER SS Gruppenführer en •luitenant-generaal der politie. Een Amsterdamsch pleidooi voor den Hout Oproep een natuurwacht te vormen Eenige 'Amsterdammers schrijven: Wij hebben j.l. Zondag weer eens gelegenheid gehad ons te over tuigen van het prachtige bezit, dat de Haarlemmers hebben in hun Haarlemmerhout. Niet alleen een schoon recreatieoord, maar een natuurmonument van den allereersten rang. Dat krijgen wij in Am sterdam nooit. Al komen er honderd „Boschplan nen" tot stand. Niet alleen, dat wij in den Hout tal van zangvogels en den roffel van den specht hoor den, maar de grond was er 'bezaaid met honderden sterretjes van boschanemonen, zelfs blauwe anemo nen, een rijkdom, zooals wij dien slechts zagen op weinig betreden gronden in de bosschen van MiddenEuropaIn het lommer der boomen gloei de de helmbloerh, paars en purper, eveneens onge kend weelderig. Jammer was het echter, dat dit prachtige natuur tafereel weldra tot het verleden behoorde. Want de teere kruiden werden op meer dan schandalige wijze geplukt, niet alleen door heele troepen kinderen, maar ook door ouderen, hoewel de laatsten toch blijkens een bord aan den hoofdweg konden we ten, dat het plukken van planten en bloemen ten strengste verboden is. Ook wij kennen natuurlijk dit verschijnsel in Amsterdam. Van bewaking was in geen heggen en steggen iets te bespeuren. En toen de zon ter kimme daalde geleken tal van gedeelten op een gierstveld, waarop een sprinkhanenplaag heeft gewoed. En daarom wilden wij de Haarlemmers toeroe pen: Weegt zuinig op deze natuurschatten! Wilde kruiden kunnen tegen gretige menschenhanden niet opgroeien. Neemt onmiddellijk maatregelen. Er is pericultim in mora. Indien de bewaking ter plaatse onvoldoende is, men vorme een natuurwacht, zoo als in het Gooi. Er zijn genoeg idealistische jongelui, die zich gaarne met deze taak zullen belasten. De reorganisatie van de Dreef te Haarlem 0 Een 8-tal boomen zullen vallen Aan den Noordkant van de Dreef, nabij het Plein te Haarlem is men bezig boomen te rooien. Een acht tal zullen er verdwijnen en in de buurt van de Pa viljoenslaan staan er ook eenige op het lijstje. Het verwijderen van deze boomen houdt verband met de reorganisatie van de Dreef en het verleggen van de trambaan. Wanneer de vergunning tot deze werkzaamheden zal zijn verleend deze vergunning moet komen van den Commissaris der Provincie zullen deze boomen moeten worden opgeofferd en men is daartoe thans reeds overgegaan, nu de boomen nog niet ih het blad zitten. Het ligt in de" bedoeling, ter plaatse/nieuwe boomen te planten. Felle brand te Groningen Fabriek van de N.V. C. Polak Gzn. grootendeels verwoest GRONINGEN. 22 April. Gisterenmiddag, even na zes uur. is een hevige brand, zooals na den brand in de Harmonie in het vorige jaar Juni in Groningen niet heeft gewoed, uitgebroken in het gebouwenocm- plex van de N.V. C. Polak Gzn.. distilleerderij, likeur stokerij. limonade- en extractenfabriek aan den Pe trus Campersingel te Gronitgen. Kort nadat de fabriek, welke bestaat uit drie vier verdiepingen hooge, aan elkaar grenzende gebouwen A, B en C, door het personeel was verlaten ontdekte de boekhouder, die met den procuratiehouder als ge woonlijk een rondgang door het gebouw maakte op de bovenverdieping in gebouw B rook. Toen zij een onderzoek instelden, bleek, dat de zolderverdieping van dit gebouw reeds in lichterlaaie stond. Zij maakten onmiddellijk groot alarm en waar schuwden, daar de fabriek gelegen is te midden van vele woonhuizen, alle omwonenden, die direct begon nen hun Inboedels in veiligheid te brengen Intus- schen was de brandweer met groot materiaal ter plaatse verschenen en werden op twee motorspuiten ettelijke stralen 'uitgelegd, waarmede deze den zich zeer snel uitbreidenden brand krachtig begon te be strijden. Uit gebouw A. waar zich ook de kantoren bevinden, werd door vele hulpvaardige handen in middels zooveel mogelijk gered wat gered kon wor den Door den sterken Noord-Oostenwind aangewak kerd. baande het vuur zich al spoedig een weg naar dit gebouw, waarvan het achterste gedeelte geheel in vlammen opging, terwijl van het voorste deel de bo venverdiepingen eveneens een prooi der vlammen werden. Gebouw C. kon worden behouden De machinist Hartman heeft den stoomketel van de fabriek, welke zich in gebouw B bevindt, op het laatste- oogenblik kunnen laten ontstoomen, waardoor een explosie, welke ongetwijfeld ernstige gevolgen zou hebben ge had. werd vermeden. Tegen tien uur konden de omliggende woningen we derom wbrden betrokken Het nablusschingswerk nam den geheelen nacht in beslag. VOORDRACHTMIDDAG. In den Haarlemschen Stadsschouwburg wordt Za terdagmiddag a.s. een voordrachtmiddag gegeven voor leerlingen van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst Verkenningsvluchten boven Engeland BERLIJN. 22 April. (D.N.B.) Naar van mili taire zijde wordt medegedeeld hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 21 April succesvolle gewa pende verkenning boven het Britsche eiland cn het aangrenzende zeegebied uitgevoerd. Duitsche successen aan het Oostfront Verscheidene plaatsen in den Noordelijken sector genomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 April (D.N.B.) In den centralen sector van het Oostelijke front is een ingesloten vrij zwakke groep strijdkrach ten van den tegenstander vernietigd. Bt) eigen onder nemingen van aanvals- en stoottroepen in den Noor delijken sector werden verscheidene plaatsen geno men, vijandelijke gevechtsinstallaties vernield en tal rijke wapens buitgemaakt. Duikbommenwerpers ver nielden in stoutmoedige aanvallen een aantal brug gen. die van belang waren voor de vijandelijke ravl- taillecring. De 44ste Weensche divisie infanterie heeft in weken lange zware gevechten superieure vijandelijke strijd krachten met succes afgeweerd,, en den bolsjewieken zware verliezen aan menschen en materiaal toege bracht. In Noord-Afrika is een aanval van Britsche ver- kenningsstrijdkraehten in het gebied van Ain el Ga- zala dcror artillerievuur tot staan gebracht. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en jagers habbcn de opeenvolgende aanvallen op militaire installaties en vliegvelden van het eiland Malta met vernietigend effect voortgezet. Boven de wateren om Malta en langs Noord-Afrika schoten Duitsche jagers zes Brit sche vliegtiftgen neer en vernielden vijf andere op den grond. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren spoorweginstallaties aan de Engelsche Zuidkust met bommen en boordwapens aangevallen. Een enkel Britsch vliegtuig, dat in den afgeloopen nacht een storingsvlucht naar het rijksgebied had ondernomen, werd in Zuid-Duitschland neergeschoten. Kapitein Ihlefeldt heeft gisteren aan het Oostelijke front zijn 89ste tot 95ste, eerste luitenant Gcisshardt van dezelfde groep jagers zijn 52ste tot 56ste lucht overwinning behaald. Oproep voor liet Roode Kruis Hitier richt zich tot het Duitsche volk BERLIJN, 21 April. (D.N.B.) De Führer heeft een oproep gericht tot het Duitsche volk om met het thans beginnende derde oorlogshulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis een deel van de dankbaarheid schuld in te lossen, die het, vaderland heeft jegens do Duitsche soldaten voor hun opofferingen aan het front. In den oproep wordt o.m. gezegd „Een winter van uiterst zware gevechten en van de zwaarste be lasting ligt achter ons. De Duitsche soldaat heeft de zen winter een beproevlngstijd doorstaan, die alle tot dusver door hem in dézen oorlog gebrachte offers verre overtreft. Bovenmenschelijke elschen van licha- melijken en geestelijken aard moesten hem gesteld worden. Hij heeft aan deze eischen voldaan met. een offervaardigheid waarbij vergeleken de door het va derland gedragen lasten en ontberingen, hoe zwaar zij op zich zelf ook geweest zijn mogen en nog zijn, volkomen vèrbleeken, In den tijd van dc zyvaarstc bo- lastingsproeven van dezen winter hebben millioenen Duitsche soldaten aan hun vaderland gedacht om voor dit vaderland, voor hun vrouwen en kinderen, voor het bestaan en de toekomst van ons volk een barbaarschen vijand te bestrijden, wiens overwinning het einde van alles zou zijn geweest. Het vaderland weet dit ook. Het heeft begrepen hoezeer zijn lot uit sluitend tn handen van de Duitsche soldaten ligt. Wat het front voor ons volk opoffert, kan door het vaderland nooit vergolden worden. Het móet echter ten minste een klein deel van zijn dankbaarheid- schuld iplossen door naar beste krachten mede ta helpen de wonden te heelen, die de oorlog onzen sol daten toebrengt". Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt in Nederland 's-GRAVENHAGE... 21 April Gcncraat-veldmaar- schalk von Rundstedt heeft in het begin van dezo week een bezoek gebracht aan den Wcermachtsbc- velhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. Naar aanleiding van zijn bezoek in den Haag hcoft de generaal-veldmaarschalk ook een bezoek gebracht aan den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart. Tijdens zijn verblijf in Nederland heeft generaal-veldmaar schalk von Rundstedt een aantal moderne installaties der kustverdediging bezichtigd Engelscb regiment in Birma vernietigd STOCKHOLM. 21 April. (D.N.B) De Britsche Berichtendienst meldt dat het Gloucester-regiment bij de gevechten om Prome aan hot front in Birma bijna geheel in de pan is gehakt. Na den terugtocht had het geheele regiment nog slechts de sterkte van een compagnie. Volgens denzelfden dienst is de gezagvoerder van het voor Ceylon in den grond geboorde Britsche vlieg tuigmoederschip „Hermes" met zijn schip onderge gaan. Birmeesche olievelden in Tanansche handen BERLIJN, 22 April 1942 (V.P.B.) Het gerucht dat de Japanners in Birma reeds de olievelden van Magwe bezet hebben, wordt thans door recente berichten uit Tsjoenking bevestigd Japansche troepen moeten de Engelsche en Indische strijdkrachten, die aan den rechtervleugel gemeenschappelijk vochten, krachtig hebben aangevallen. De Engélsche troepen werden gedwongen zich ten Noorden van Prome terug te trekken. Om niet omsingeld tc worden, moesten de Chlneezen hun.stel lingen ten Noorden van Toengoo prijsgeven. Beweerd wordt dat de Engelschen hun troepen naar Indié te rugzenden, daar deze aan de verdediging van Cal cutta moeten deelnemen. De Tsjoenkingtroepen heb ben zich op Mandalay teruggetrokken óm het uit gangspunt van de Birmastraat van LashloBhamo cn Mvitkoyina uit te verdedigen Hieruit kan worden afgeleid dat het belangrijkste oliegebied van Birma zich reeds in Japansche handen bevindt De Tsjoeng- kingpers schrijft deze nederlaag toe aan het feit dat de EngelscHen hun verplichtingen tegenover Tsjoen king' niet zijn nagekomen*. Bovendien liet de Britsche militaire leiding veel te wenschen over en viel bij de Engelsche troepen geen strijdlustige geest vast te stel len De dringend benoodigde munitie en ander mate riaal werd door de Engelsche legerleiding niet aan de Chineesche troepen verstrekt en aan de verdediging van den Birmaweg hechtte men klaarblijkelijk geen waarde meer Men interesseert zich uitsluitend voor Zuid-Birma en voor de kuststrook, die naar Indië voert, terwijl Noord-Birma totaal verwaarloosd wordt. Amerikaansclie motortorpedoboolen verloren gegaan STOCKHOLM. 21 April (D.N.B.) Het Ame- rikaansche ministerie van marine heeft, naar Asso ciated Press meldt, medegedeèld dat onlangs bij ope raties in de nabijheid van het eiland Cebu de Ameri- kaansche motortorpedoboot PT 34 op het strand moest worden gezet, tengevolge van het Japansche vuur. Men gelooft dat een tweede motortorpedoboot, de PT 35. vernield is om te voorkomen dat zij in Japansche handen viel. Hervatting op Java BATAVIA, 21 April (Domei). Volgens een mede- deeling van het militaire bestuur zullen alle finan- cieele en monetaire organen op Java hun werkzaam heden op 29 dezer, den verjaardag van den keizer van Japan, hervatten. Alle postkantoren cn financieele bureaux alsmede de douanekantoren en het regee- ringsmonopoliebureau zullen hun werkzaamheden op dien dag weder aanvangen De toebereidselen zijn voltooid in nauwe samenwerking tusschen de Japan sche autoriteiten en de financieele leiders op Java. van bet financieel ve.rkeer

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5