Haarlem's Dagblad Zeegevechten in het Kanaal 59e JAARGANG No. 18051 x x Oltgavi Lourens Coster. M(). v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukker!) N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, b!)k. Soenda- pleln 3?. Postgiro 38810 Drukkerij. Z. 8 Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred 15054. Redactie lOfiOO. Drukker!) 10132, Administratie t0724, 14825. Soendaplein 12230. directeur: P XV. PEEREBOOM VRIJDAG 24 APRIL 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 8 cent. Adverten- tiën: 1—15 mm. 3.— elke mm. meer 0,20. Reclames 0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 113 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—8 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent contante betaling. Zestig jaar telefoon te Haarlem Van eenige honderden tot elfduizend aansluitingen Het is dit jaar zestig jaar geleden, dat de voor bereiding tot de stichting van een Haarlemsch tele foonnet ter hand werd genomen. De Ned. Bell Telefoon Maatschappij, het lichaam, dat in die tijden talrijke plaatselijke netten exploi teerde, vroeg bij de gemeente concessie aan, welke concessie haar op 21 Februari 1883 werd verleend. Aanvankelijk had de maatschappij slechts eenige honderden aansluitingen in Haarlem en omgeving, doch het aantal breidde gestadig uit, zoodat er al spoedig geen onderneming van eenige beteekenis meer was. die niet over een telefoon beschikte. De ge woonte, dat particulieren een aansluiting namen, kwam pas later in zwang. De telefoon diende voor- loopig uitsluitend ten gerieve van het zakenleven. Van automatisch telefoneeren was natuurlijk nog geen sprake. De telefoniste was een onmisbare per soonlijkheid bij het voeren van een gesprek en als zij een wat ongeduldigen klant wat lang liet wachten, voordal zij zijn oproep beannvoordde konden er soms hevige verwijten worden geuit. Gelukkig waren de telefonisten aan dergelijke uitbarstingen gewend en er vrijwel immuun voor geworden. Na negen of tien uur des avonds was de bediening toevertrouwd aan een of twee employés en vooral dan moest men wel eens eenig geduld oefenen, voordat het min of meer slaperige „Hallo" aan den anderen kant werd ge hoord. Omstreeks 1900 kon interlocaal getelefoneerd worden met Amsterdam, Zandvoort, Zaandam, Hilversum. Baarn, Utrecht, Rotterdam, Den Haag. Bussum, Gro ningen, Maassluis en Vlaardingen. Wanneer men na gaat. dat men thans in normale tijden met vrijwel alle plaatsen in Europa van eenige beteekenis van zijn huiskamer uit kan telefoneeren, blijkt, welk een ont zagwekkende vooruitgang de techniek in veertig jaar ook op dit gebied gemaakt heeft. Later werd het particuliere bedrijf door de P.T.T. overgenomen. In Haarlem, onder welk district ook Heemstede, Bloemendaal en Aerdenhout vallen, zijn thans ruim 11.000 aansluitingen. Beethoven-herdenking H.O.V. Theo van der Pas Wanneer men. na tallooze malen een Beet- hovenwerk te hebben hooren uitvoeren, gerech tigd meent te zijn om te zeggen: Ik ken dit werk, dan blijkt dat men voorbarig is geweest, wan neer men een auditie beleeft van een sterk diri gent of instrumentalist, JZ.00 verging het ons bij Toon Verhey, evenzoo bij Theo v. d. Pas. De muzfek der Egmont-ouverture is vele malen langs ons heen gegaan, maar ook menige" voortref felijke uitvoering mochten we hooren van supe rieure orkesten onder eminente leiding. Hoe kwam het dan zoo. dat thans, van de inleidende fermates af tot aan het apotheotisch slot, deze muziek ons zoo sterk gevangen hield? Het was toch dezelfde H.O.V. met zijn geheel niet uitbundige bezetting. Zeker, de klank was verzorgd, tot in uitersten. Maar dit kon 't niet alléén zijn, want dat komit méér voor. Neen, het was hier niét de materie, dbch de geest, de bezieling die uit eiken muzikalen zin sprak. En toen eenmaal het hoogtepunt was bereikt, onmid dellijk vóór het slotpresto, en Toon Verhey ons de huiveringwekkende verstilling bracht die leidt naar de apotheose, toen was 't duidelijk dat hier de materie slechts middel was. Hulde aan den leider die zijn mannen kan bezielen tot zulk een daad. Ook Beethoven's eerste pianoconcert is gemeen goed voor den pianist, 't Mocht wat! Hier stond aan Verhey, naast zijn orkest, de fijnzinnige klavier speler Theo v. d. Pas ten dienste. Of, wil men 't geval omkeeren, dit blijft hetzelfde. Uit de samen werking van twee eminente kunstenaars met een uiterst volgzaam orkestensemble ontstond de prach tige auditie die we thans beleefden van dit eerste der klavier concerten. Maar hoe prachtig kwam alles, uit: de soberheid der blazersbezetting, die enkel en alleen dient om nieuwe kleuren te geven; de brillanoe der figuren, die zoq wonderwel in har monie is met de slanke vierde symphonie, na de pauze gespeeld: en niet te vergeten de aangebrachte versieringskunst, waarbij Van der Pas telkenmale weer nieuwe briljanten weet te voegen bij de toch al kunstige vatting. Van der Pas toonde zich weer de niet te overtreffen meester der plastiek, waartoe innerlijke rust en beheersching in hevige mo menten, hem in staat stelt, G. J. KALT. De groote economische ruimten De inzichten van prof. Férdinand_ Fried Prof. Ferdinand Fried, die Woensdagavond voor de Nederlandsch-Duitsche Cultuurgemeenschap in Den Haag gesproken heeft over de Sociale omwenteling in onzen tijd, een onderwerp dat hij ook heeft be handeld in een nog ter. perse zijnd boek van denzelf den naam, waarvan reeds dit jaar een verkorte uit gave zal verschijnen, was Donderdag, op de dagelijk- sche persconferentie te 's-Gravenhage aanwezig en heeft daar eenige aanvullingen gegeven op hetgeen hij in zijn voordracht van Woensdag had gezegd. De ontwikkeling van de wereldeconomie, die hij in 1939 in zijn boek „Wende der Weltwirtschaft" heeft voorspeld, voltrekt zich thans meer en meer in de practijk. De wereldeconomie ontwikkelt zich meer en meer tot een geleide economie in het kader van enkele groote, tot op groote hoogte autarke ruimten. In Europa begint zich deze figuur reeds duidelijk af te teekenen, maar men zal hetzelfde zien in Amerika en Oost Azië. Binnen deze ruimten zullen de staten, die er toe hooren een zekere mate van autonomie kunnen genieten, maar in economisch opzicht zullen zij zoo nauw mogelijk moeten samenwerken en in een verhouding van onderlinge afhankelijkheid en wisselwerking staan, waarbij een groote staat (in Europa Duitschland) de leiding zal geven. Evenwel zullen deze groote ruimten het in het algemeen niet zonder een koloniaal gebied kunnen stellen dat hun boven het noodzakelijkste voor het levensonderhoud, hetwelk zij zelf voortbrengen, zekere producten ver schaft die het gemeenschapsleven op een hoóger peil brengen en tot hoogere prestaties in staat stellen. Ook in Oost Azië is zich deze gedachte reeds aan het verwezenlijken. De oorspronkelijke conceptie van de Groot-Aziatische ruimte was- Japan met China, Korea en Mandsjoekwo. De loop der feiten heeft 'ter echter ook Ned.-Indië in betrokken. Ift een verder stadium zal men moeten zien of dit erbij moet blijven. In Amerika zal zich iets dergelijks afspelen. Men spreekt nu van een nieuwen staat, die zich aan de oevers van de tAmazone zou vormen en dien men met den naam van „Amazonia" aanduidt. Hij zou bijvoorbeeld voor de rubber het verzorgingsgebied van Noord-Amerika moeten worden, dat voor zijn olie een beroep zou kunnen doen op Venezuela. Als veftorgingsgebied voor Europa komt Afrika in j aanmerking, waar de Nederlanders met hun kolo niale ervaring goede diensten zouden kunnen bewij zen. Al zullen de aldus geschetste economische Tuimten In hooge mate zelfstandig zijn, onderling verkeer tusschen hen zal altijd gewenscht blijven. Men denke voor wat Japan betreft aan zijn behoefte aan machi nes en bedrijfskapitaal, die het uit de groote Euro- peesche of -Amerikaansche ruimte zou moeten be trekken. Prof. Fried wees erop dat deze ideeën geen be denksels van hem alleen zijn, maar dat er gezag hebbende Engelsche en Amerikaansche economisten geweest zijn, die dergelijke theorieën hebben verkon digd en er'evenzeer als hij van overtuigd zijn dat het met de verregaande zelfstandigheid van de kleine staten na den wereldoorlog, hoe deze ook afloopt, ge daan zal zijn en deze zelfstandigheid voor een samen werking binnen groote ruimte plaats zal maken. Z. i. zullen bij deze ontwikkeling de Vereenigde Staten aan het kortste eind trekken Twee hollen-Zondagen op komst 's-GRAVENHAGE, 23 April. Hoewel de koude de ontwikkeling van den bloei nog steeds blijft te genhouden. zoo schrijft de A.N.W.B.. zal. wie a.s. Zondag er op uittrekt, geen vergeefschen tocht naai de bollenvelden maken. De narcissen naderen het hoogtepunt van hun bloei en de pasteltinten der hyacintenvelden. die in alle schakeeringen'van rood1 'blauw, en paars, afgewisseld door room-witte vak ken, het bollenland tooien, zijn een lust voor het oog. Ook vertoonen zich hier en daar reeds enkele velden met vroege tulpen. Zal er dus a.s. Zondag reeds veel te genieten zijn, de verwachting voor Zondag 3 Mei is nog grooter. Wanneer er enkele dagen zacht weer mochten ko men, is de kans groot, dat wij dien dag de hyacin ten en tulpen gelijktijdig in volle pracht zullen zien bloeien. Dan zal Zondag 3 Mei d e bollen-Zondag van het jaar kunnen zijn. Het publiek zal dien dal* kunnen kiezen, want volgens onze berichten uit de Betuwe zullen de boomgaarden aanstaanden Zon dag nog niet, maar de week daarop zeer waarschijn lijk wel bloeien, zoodat de 3e Mei vermoedelijk bollen- en bloesem-Zondag tegelijk zal zijn. Voor de bloesemtocht, dien de A.N.W.B. organi seert en voorloopig ook op 3 Mei heeft bepaald, is de belangstelling groot: reeds 1184 deelnemers hebben zich opgegeven. V eilingen te Haarlem Doderdag werden in het Verkooplokaal „Hel Notaris huls" te Haarlem de volgende veilingen gehouden: Huis met bovenwoning en erf Nieuwe Spaarnwouderstraat 10 zwart en rood. H. van Meurs q.q. f 3700; huis me) boven woning en erf Beeksteeg 2 zwart en rood. W. Ouwejan f 3100; huis, erf en luin Schoterweg 196, A. Schipper q.q. f 8500; werkplaats en erf Camphuijsstraat 1. S. Feenstra f 1750; huis en erf Zuidpolderstraat 63. H. P. Th. Veerkamp q.q. f 3850; huis met tuin Leeghwaterstraat 10, niet ge veild; woonhuis met erf en achtertuin Arnoldystraat 5. J. Breed f6125; winkelhuls en erf Kleine Houtstraat 124. H. I. van Goor q.q. f 3025: woon- en winkelhuls met bovenwoning en erf Zijlweg 46. voor f 24.000 opgehouden; burgerwoonhuis met erf Brouwersplein 34, L: A. Kok f 5900; woonhuis met erf en poort Spoorstraat 51 te Zand voort. voor f 5900 opgehouden; heerenhuis met schuur, erf en tuin Heemsteedsche Dreef 261 te Heemstede. E. Hon- derdors q.q. f 14.050: winkelhuis met erf en tuin Bakker straat 53, S G. Westerman f 2475. DE OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN DEN HAAGSCHEN LEESKRING. 's-GRAVENHAGE. 23 April. De Haagsche recht bank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 35-jarigen houder yan een leesinrichting, C. S. F., tegen wien in zake oplichting gepleegd bij de fi nanciering van den Haagschen Leeskring, 3 jaar ge- eischt was. Hij werd schuldig bevonden aan oplichting, meermalen gepleegd en veroordeeld tot een gevan genisstraf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. Ondanks het dooiweer, dat de wegen bijna onbegaanbaar maakt, zet de Duitsche infanterie haar opmarsch in het Oosten voort. Orbis-Holland-P.K.Friedrich-Pax Holland-m. Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan! Nederlandsche arbeider! Je behoeft niet werk loos te zijn. In Duitschland is er allerlei werk voor je. Je wordt goed betaald, je hebt dezelfde rechten als de Duitsche arbeider en kan in het onderhoud van je gezin voorzien. Meld je daarom voor werk in Duitschland aan bij het Arbeidsbureau. Bijdragen voor W. H. N. Winterhulp Nederland heeft in de periode van 13 tot en met 18 April bijdragen ontvangen tot ten bedrag van f 188,688.14. Deutsch Obergericht Inbraak in distributiekantoor wordt berecht Van 150 verdachten staan er thans 23 terecht Zeer groote hoeveelheid distributiebescheiden was gestolen 's GRAVENHAGE, 23 April. Voor het. Deutsch Obergericht is vandaag een proces begonnen, dat verband houdt niet de inbraak in den nacht van 13 op 14 Juni 1941 in het. kantoor van het gemeente lijk distributiebedrijf aan de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam, waarbij een zeer groote hoeveel heid distributiebescheiden gestolen is.' Men had hier met een groot complot te doen. De vol gende personen hebben zich te verantwoorden: 1. A. Thu- rïng, boekhouder van het distributiekantoor te Amster dam, 2. P. Dingenauts. Amsterdam, 3. L. Kesseler, bouwvakarbeider, Amsterdam, 4. A. van Batum, Amster dam, 5. C. de Vries, Amsterdam, 6. W". G. Meyer, Amster dam, 7. Ch. F. J. Bakker, 8. J. D. Kesseler, 9. A. Pots, koopman. Den Haag. 10. S. Brilleslljper, kellner, Den Haag, 11. A. Brilleslijper, 12. P. A. van Dieren, pension houder, Den Haag, 13. J, Petersen, koopman in groente en fruit, Den Haag, 14. .1. Schouten, 15. K. de Voogt, kok, Den Haag, 16 J, L. Doornhetm, koopman, Den Haag, 17. W. Kila, koopman. Den Haag. 18. A. J. Bronk, 19. J. D. Daudey, Den Haag, 20. S Turfreyer, koopman. Den Haag. 21. F. J. de Bie, monteur, Den Haag, 22. A. van Es, tim merman, Den Haag, 23. mr. M. H. Huygens, advocaat en procureur. Den Haag. Het plan was uitgegaan van de verdachten Dingenauts n L. Kesseler terwijl A. van Batum en C. de Vries de inbraak hebben gepleegd. Thuring, die met de geheele inventaris van het bureau naluuilijk volkomen op de hoogte was, heeft van allerlei inlichtingen verschaft, waardoor de inbrekers de zaken, welke zij zochten, ge makkelijk konden vinden. De bescheiden vonden dan verder gemakkelijk hun weg. Aan de verdachten 1. 2, 7. 11 en 20 Is medeplichtigheid ten laste gelegd aan het misdrijf, door alle overigen, op mr Huygens na. gepleegd en strafbaar gesteld ln artikel 1 van de Deutsche Kriegswirtschaftsverordnung n.l.« goe deren. die tot de levensbehoefte der bevolking behoqren aan hun bestemming onttrekken en daardoor opzettelijk de voorziening met levensmiddelen in die behoefte in gevaar brengen. Dit misdrijf, waarop zware straffen, tot zelfs de dood straf gesteld zijn Is ten laste gelegd ten deele als ge meenschappelijk. ten deele als voortgezet misdrijf be dreven. Ten slotte werd aan mr. M. H. Huygens ten laste gelegd, dat hij opzettelijk bijstand verleend heeft aan verdachte A. vafi Batum na het plegen van het misdrijf, ten einde dien verdachte aan eventueele strafvervolging te ont trekken. In deze zaak, waarbij niet minder dan 150 ver dachten betrokken zijn, staan er thans 23 in eerste instantie terecht. De beteekenis ervan moge hieruit blijken, dat de gestolen bons, kaarten en toewijzin gen, in levensmiddelen omgezet, respectievelijk vertegenwoordigen: een hoeveelheid van 2.300.000 K.G. brood, 321.000 K.G. boter. 261.177 K.G. margarine, 98.00 K.G. vet, 35.280 K.G. olie, 5189 K.G. vleesch, 1860 K.G. kaas, 120 K.G. cacao, 16,299 liter melk, 6800 eieren. 7500.000 K.G. steenkolen, 70.400 liter petroleum en 15.000 liter benzine, benevens dan 124.000 textielpunten en 1600 paar schoenen. In samenwerking met de Duitsche politie werd de zaak tot' klaarheid gebracht. Een deel van den buit werd ndc achterhaald. Het overgroote deel echter kwam in den zwarten handel terecht. Van October tot Maart is men toezig geweest om klaarheid te scheppen in deze affaire, welker behandeling voor het Obergericht vermoedelijk eenigë dagen zal vergen. Van de 23 beklaagden zijn er verscheidene, die een verre van brandschoon strafregister hebben. Hun mentaliteit blijkt wel hieruit, dat zij ook onder elkaar niet al te be trouwbaar waren Boekhouder verstrekte inlichtingen omtrent de kluis in het distributiekantoor. In groote trekken komt de geschiedenis neer op het volgende: De boekhouder Thuring was in Contact gekomen met een paar ongure typen van Batum en De Vries en ver strekte hun tegen "betaling, behalve allerhande inlich tingen over het kantoor ln de Oosterparkstraat 197 te Amsterdam, zelfs een schets van het vertrek, waarin zich de kluis met distributiebescheiden bevond. Dit tweetal waagde op 11 en 12 Juni een poging, die echter door een samenloop van omstandigheden niet ten uitvoer werd gebracht, doch slaagde In den nacht van 13 op 14 Juni omstreeks half twaalf er in het gebouw binnen te dringen en de kluis te openen. Zl) pakten alle bescheiden ln jute zaken, overnachtten in het gebouw, en transporteerden den buit 's morgens om half vijf per auto. Den dag daarop toog men naar Den Haag en elders. Met behulp van medeplichtigen bracht men de distributie bescheiden aan den man en wist zoo in ettelijke weken f 30.000 te verdienen. Van dit geld werd goede sier gemaakt en werden kostbare en luxe voorwerpen aangeschaft. Mr. Huygens werd door van Batum In den arm geno men. toen men in de knoei dreigde te geraken. Hij zou advies gegeven hebben, hoe de beide inbrekers buitefi schot konden blijven en daartoe hebben aangeraden een man om te koopen. die de schuld op zich zou nemen en zich zou laten arresteeren met een deel van den bult. Dit plan kwam echter niet meer tot uitvoering. Het verhoor tier verdachten. Gehoord werden vandaag de verdachten A. Thuring. F. Dingenouts, L, Kesseler, C. de .Vries en H. G. Meyer. Thuring. die sinds April 1940 als boekhouder-arbeids- contraciant op een salaris van f 225 per maand werkzaam was op genoemd bureau was op het pad der misdaad ge komen, doordal hij naar hij verklaarde een kennis voor het geldig maken van ongestempelde toewijzingen aan een bureaustempel had geholpen. Hij had daarvoor f 20 gekregen. Hierdoor kwam het tot allerlei confidenties, hij vertelde van alles over de inrichting van het kantoor enz. Het schetsje, waarop volgens hem de kluis echter niet voorkwam, had hij verstrekt omdat de ander wel eens wat noodig kon hebben en niet in de rij wilde staan. Die „vriend" bleek later Dingenouts te zijn, de auctor intellectualis van de affaire. Verdachte had pas» na de inbraak kennis gekregen van het doel waarvoor al die informaties hem werden ge vraagd. In totaal kreeg hij toen f 1500 voor zijn bemid deling. Uit het verhoor van Dingenouts bleek echter, dat Thu ring niet zoo onschuldig was als hij zich voordeed. Dingenobts, koksmaat,, tremmer en latei- lasscher van beroep, had voor de inbraak honderd schoenenbons van hem gekocht, die weer aan Kesseler werdeh verkocht. Deze eischte afstempeling en vandaar de affaire met het stempel. Ook bonboekjes kwamen op deze wijze in cir culatie en tenslotte verstrekte Thuring op zijn verzoek de schets van het kantoor. De kluizen stonden er op aange geven. Die te openen was volgens Thuring een klein kunstje. Verdachte Kesseler. bouwvakarbeider, die van Din genouts de tip gekregen had voor een flinken slag, die er na de kleine zaakjes gemaakt zou kunnen worden. Hij had op zijn beurt C. de Vries daarmee in kennis gesteld. Deze had net 4Va jaar uitgezeten en ontving van hem de schets ter bestudeering. Nadat de zitting was geschorst, werd om drie uur het verhoor van Kesseler voortgezet. Deze bracht verslag uit van de besprekingen o.a. met C. de Vries en Ch. Bakker, dié aan de inbraak vooraf gingen. Hij had dien bewusten nacht op uitkijk gestaan en zag v. Batum en de Vries om half vijf het perceel verlatenr Zij haalden een auto, laad den den buit in en gezamenlijk toog men daarop naar een pakhuis, In de Leliedwarsstraat en vervolgens naar een café. waar een kopje koffie werd genuttigd. "s Namiddags reisde men naar Den Haag, waar verdachte volgens zijn zeggen, bij toeval pensionhouder P. A. van Dieren ontmoette cn aan hem tweemaaal vijfhonderd boterkaarten verkocht voor vijf gulden het stuk. Het ge- stolene bestond uit toewijzingen, kaarten en rantsoen bonnen. waarvan een deel niet direct aan tijd gebonden was. In totaal inde hij van Juni tot eind October twaalf tot vijftienduizend gulden. Ook onderling werden beschei den weer verhandeld. Van zijn geld had verdachte ook losgeld verstrekt aan zekeren „Roode Hein", die over zijn relaties bij de Sicherheitspolitie beweerde te beschikken, die ervoor konden zorgen, dat een inmiddels gearresteerd lid van het complot in vrijheid zou worden gesteld. -Een gedeelte van den buit, bonnen en kaarten, die on verkoopbaar bleken, of waardeloos waren geworden, wer den later in een zak ver-waard met steenen in het water geworpen. Verdachte had zoo ongeveer f 10.000 verdiend, waarvan echter de .onkosten" nog moeten worden afge trokken. Hierna was C. de Vries, koopman te Amsterdam aan de beurt, die ook ln Canada al met den rechter had kennis gemaakt. Hij was een geregeld bezoeker van de IJ-ean- tine, waar het snoode plan blijkbaar was uitgebroed. Daar had hij o.a. Kesseler cn Mever leeren kennen. Eerstge noemde had hem gevraagd, of hij de kluis zou kunnen openmaken, doch hij achtte zich daartoe niet in staat Daarom stelde hij voor v. Batum voor dit karwei te engageeren. 6 Juni was hij met dezen en een onbekenden derde den sleutel van de buitendeur van het distributie kantoor gaan probeeren. Deze bleek te passen. Na de mislukte pogingen Op 11 en 12 Juni er haperde blijk baar wat aan de afspraken ging de zaak 13 Juni door. Alles ging gesmeerd en bij afgeschermd licht opende men de kluisdeur. V. Batum had geluk, want de eerste de beste sleutel paste in het slot. Men bleef, opende met in de kluis gevonden sleutels nog eenige laden, en om half vijf arriveerde Kesseler. waarna men met het trans port kon beginnen. Ook deze verdachte was mee naar Den Haag gereisd, waar de eerste transacties tot stand kwamen. Wat betreft het In het water werpen van het onverkoop bare restant omstreeks October, verklaarde de Vries, dat dit voornamelijk geschiedde onder den indruk van het toen aangeplakte bulletin, waarin sluikhandelaren met de doodstraf warden bedreigd. Ook verdachte had een slordige tien a elfduizend gulden in de wachl gesleept. Nadat hij nog eenige inlichtingen had verstrekt over de verdeeling en de herkomst van inbeslaggenomen geld. werd H. G. Meyer gehoord, die eveneens tot de stamgasten van de IJ-cantine had gehoord. Deze was gedeeltelijk ook door verwanten in contact gekomen met de rest van het complot. Zijn verklaringen waren moeilijk verstaan baar. Voorzoover te volgen bleek daaruit, dat hij niet al te (pest op de hoogte zou zijn geweest van de plannen, doch zonder meer medeplichtig was geworden aan de uitvoering. Omstreeks half zes werd de zitting geschorst. Voortzet ting morgen om 9 uur. Een nieuwe U.L.O. te Haarlem-Noord in Haarlem-Noord is een school gebouw verrezen, dat na de groote vacantie huisvesting zal bieden aan de school voor U. L O. van de Verecniging voop Chr. U. L. O. te Haarlem, wel ke Verecniging ook reeds een school heeft aan de Nassau- laan. In de nieuwe school, waarvan! wij hiernaast een afbeelding geven, zijn 6 lokalen en boven dien een tceken- en natuur- kundelokaal. Voorts beschikt men over een flinke gymnas tiekzaal. De school zelve bestaat in- lusschen reeds. Aan vier klas sen wordt reeds onderwijs ge geven, doch bij gebrek aan een schoolgebouw zijn deze klassen voor het oogenblik elders on dergebracht. Het behoeft dan ook geen betoog, dat men vol verlangen uitziet naar het oogenblik, waarop het nieuwe schoolgebouw in gebruik kan worden genomen. Hoofd der.school is de heer Van Ruller. De architect door wiens goede zorgen het gebouw verrees is de heer H. W. van Kempen te Bloemendaal. (Foto De Haas). Welke bonnen zijn thans geldig Van 19 tot en met 25 April: 21A Brood 4 rants. 21B Brood 4} Yz rants, 21A Vleesch 21B Vl.waren 21A Aardappelen 219 Aardappelen Van 19 April t'n 279 Algemeen 280 Algemeen 277, 281. 285. 239 Algemeen 4-09. 4-10 res. 283 Aigémeen 284 Algemeen 287 Algemeen 278 282. 286. 290. 294 Algemeen 21A t/m 24A Melk 21B t/m 24B Melk 1 rants'. A rants. Wt K.G. Yz K.G 16 Mei: 1 K.G. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Bloem, brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk 100 gr. 3 V? L. 1 Va L. Van 26 Maart tot en met 26 April: 3-04 of 4-04 Res 400 gr. Sinaasappelen Van 21 April tot en met 28 April: 21 Boter 125 gr. Boter 21 Vet 125 gr. Boter' zonder reductie of margarine of 100 gr. vet (voor zoover voor radig) Van 19 April t/m 13 Juni: 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van T9 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt t.m 30 April. Bon L Textiel fMannenl 50 sram scheerzepp tm 30 April Moeder en'kind veilig - dank zii den Neder landschen Volksdienri. Sluit u aan als lid. De distributiebonnen voor de volgende week 's-GRAVENHAGE, 23 April Voor de weck van 26 April tot en met'' 2 Mei zijn voor brood, vleesch en aardappelen de bonnen, genummerd 22, geldig ver klaard. De geldigheidsduur der bonnen 304 en 404 voor sinaasappelen is verlengd tot en njet Zaterdag 2 Mei. Beethoven-cyclus der H.O.V. Maandag 27 April zal in de Gemeentelijke Concert zaal het derde Concert van de tweede Beethoven- cyclus worden uitgevoerd. Op Dinsdag 28 April wordt het derde Concert van de eerste Beethoven-cyclus gegeven. Op beide concerten wordt hetzelfde pro gramma uitgevoerd. Voor de pauze wordt., onder lei ding van Toon Verhey, het vioolconcert vertolkt. Na de pauze gaat de derde Symphonie onder leiding .van Marinus Adam, Bij de administratie der H.O.V. is bericht ingekomen dat.de solist voor deze concerten Zpltan Székcly niet meer zal concerteeren. Thans ls hiervoor geëngageerd de Concertmeester van het Concertgebouworkest Jan Bresser. De moord aan de Hanenburglaan :n den Haag Belooning van 5000.uitgeloofd 's-GRAVENHAGE, 24 April. In den avond van Maandag 20 April 1942 werd de bewoner van perceel Hanenburglaan 26b te "s-Gravenhage in dit perceel door een ..revolverschot vermoord. Van den moord worden verdacht vier mannen, die in een auto reden, welke vermoedelijk was voorzien een wit nummerbord waarop roode cijfers Zy namen na dien moord uit de woning een radio-toe stel. enkele kleedingstukken en enkele bescheiden mede Voor de(n) gene(n), die inlichtingen verstrekt(ken). welke leiden tot opsporing en aanhouding van de daders wordt een belooning groot f 5000.— in uitzicht gesteld. Inlichtingen worden Ingewacht bij den commissaris •an politie, chef van den justitleelen dienst C, der Haagsche gemeentepolitie Laan Copes van Catten- burch 15 te 's-Gravenhage of bij het dichtstbijzijnde politiebureau. Panay volledig door de Japanners bezet TOKIO. 24 April. (D.N.B.) Van het eiland Panav wordt gemeld dat de Japansche troepen, die 16 April op verschillende punten geland zijn. inmiddels het eiland volledig bezet hebben De resten van de vijan delijke strijdkrachten hebben zich in het gebergte teruggetrokken. Of hier nog zuiveringsacties noodig zijn, wordt betwijfeld. Men verwacht dat de resten der vijandelijke strijdkrachten zich niet lang in deze onherbergzame gebieden kunnen handhaven en spoe dig genoodzaakt zullen zijn, zich over te geven. Engelsche vliegtuigen boven Noord-Dmtsch kustgebied Vier bommenwerpers neergeschoten BERLIJN, 24 April. (D.N.B.) Britsche bom menwerpers hebben in den nacht van 23 op 24 April het kustgebied van Noord-Duifschland aangeval len. Er ontstond geringe schade aan woonwijken en ook eenige personen werden het slachtoffer van deze aanvallen. Vier der aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. Een enkel toestel kwam m de buurt van de Rijkshoofdstad, waar het zonder bommen uit te werpen omkeerde, zoodra het lucht doelgeschut in werking trad. ERDUISTEREN van 20.52 tot 6.23 Maan 24 April op 13.05, 25 April onder 4.06 De mislukte landings- ooging der Britten aan de Fransche Kanaalkust geschied de ten Zuiden van Boulogne, bij Le Por te. Op het kaartje zijn de versterkte havenplaatsen van het Noordelijkste ge deelte van Frankrijk (Nauw van Calais) tangegeven, die nu in de Duitsche kust verdediging zün op genomen. Britsche motortorpedobooten beschadigdéén verloren gegaan Gelande Engelsche sloottroep verliest zijn geheele uitrusting HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 April. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten leverden verscheidene eigen aan- valsoperaties succes op. In den Centralen en Noorde lijken sector van het front mislukten plaatselijke aan vallen van den vijand. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht een groote bewapeningsfabriek der bolsjewisten in Stalingrad aangevallen en talrijke bomtreffers geplaatst, waarop branden en ontploffin gen volgden. Een andere doeltreffende luchtaanval was gericht op de haveninstallaties van Moermansk. In Karelië hebben Finsche troepen na gevechten, die tien dagen hebben geduurd, aan het front van de Swir 150 vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevangenen en wapens meer dan 14.000 dooden. Ook de tegen een Duitsche formatie in dezen "sector ondernomen aan val van den vijand mislukte met bloedige verliezen. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van ver kenningstroepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen, "duikbommen werpers en jachtvliegtuigen hebben overdag en des nachts met succes de aanvallen op de militaire Instal laties en vliegvelden op het eiland Malta voortgezet. In luchtgevechten boven Malta werden 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij nachtelijke aan vallen bomtreffers op een springstoffenfabriek ln Zuid-Engeland. In het Kanaal ontstonden in den nacht van 21 op 22 April tusschen Duitsche patrouilleformaties en Britsche motortorpedobooten verscheidene gevechten, in het verloop waarvan een aantal vijandelijke mo tortorpedobooten beschadigd werd. In het zeegebied ten Zuiden van Boulogne werden in denzelfden nacht bij een botsing van Duitsche mijnenvegers met een Britsche formatie motortorpedo booten een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en twee andere zwaar beschadigd. De Brit sche formatie trok zich daarop onder de bescherming van een rookgordijn terug. De eigen booten liepen zonder verliezen of beschadigingen haar steunpunt binnen Tijdens dit kort» gevecht zetten de Britten op een afgelegen plaats aan de kust een kleine stoot troep aan land, die onmiddellijk in een vuurgevecht met een Duitsche kustwacht gewikkeld werd en zich Ijlings met bloedige verliezen en met achterlating van de geheele uitrusting terugtrok. In den afgeloopcn nachtwierpen Britsche vliegtui gen bommen neer in West-Duitschland. De burgerbe volking leed enkele verliezen. Geringe materieele schade werd vooral aangericht in woonwijken. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten vijf der aanval lende bommenwerpers neer. Kapitein Ihlefcldt behaalde gisteren overdag aan het oostelijke front zijn 98e tot 101e overwinning in de lucht. Öberfeldwebel Glldner behaalde in den nacht van 22 op 23 April zijn 30e en Öberfeldwebel Beier zijn 15e nachtelijke overwinning in de lucht". Havenwerken aan de Britsche Zuidkust bestookt Sterke Duitsche formaties in den aanval BERLIJN. 24 April (D.N.B.) Sterke formatiës Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 23 op 24 April havenwerken en Docks aan de Zuidkust van Engeland die voor de oorlogvoe ring van belang zijn niet brand- en brisantbom men aangevallen. Op 23 April drongen Duitsche vliegtuigen tot Schotland door en brachten belang rijk verkenningsmateriaal mee terug. De positie der Bolsjewieken Kenmerkend artikel vari de Roode Ster'* STOCKHOLM, 23 April. (A.N.P.) Het mili taire blad der bolsjewieken „Roode Ster" eischt in een eer laatste edities zeer scherpe maatregelen te gen lafaards, paniekzaaiers cn défaitisten. Het blad schrijft: De politieke commissarissen moeten de eer sten zijn. die een nieuwen geest van strijdvaardig heid inblazen aan het Sovjetleger. Blijkbaar om den gevreesden verpletterenden in druk van cezen eisch te verzwakken, beweert het blad in denzelfden oproep dat nieuwe reserves met groote gevechtservaring naar het front gestuurd zullen worden. Het artikel van het militaire orgaan der bolsjewie ken heeft in diplomatieke kringen van de Zweed- sche hoofdstad opzien verwekt. Men beschouwt het als een duidelijke illustratie van een hier bekend geworden uitspraak van Stalin, volgens welke deze verklaard zou hebben dat de Sovjet-Unie op den eersten verjaardag van haar oorlog met Duitschland de vijanden ofwel verslagen moet heb ben, ofwel ten onder zal moeten gaan. De mislukte landing bij Boulogne Britten bleven acht minuten aan land BERLIJN, 23 April. (D.N.B.) Omtrent de mis lukte- landingspoging der Britten a£n de <Franscha Kanaalkust 4cn Zuiden van Boulogne verneemt het D.N.B. van het opperbevel dter weermacht de volgen de bijzonderheden: Bij de poging om een prikkeldraadversperring op Hït strand, door te knippen werd de vijand opgemerkt. Hij opende 'daarop met automatische pistolen en ge weren een zinloos vuur in den donkeren nacht, üit het vuur uit de loopen kon worden opgemaakt dat zich ongeveer vijftig soldaten op het strand bevon den. In weinige oogenblikken waren de bezettingen van de Duitsche kazematten gereed tot afweer Zoek lichten flitsten op en het vuur der machinegeweren! bereidde den vijand een bloedige ontvangst. De Brit sloeg zeer snel op de vlucht en bracht zlch^in vei ligheid in twee op ongeveer honderd meter van het strand liggende motortorpedobooten. Een kunstmatige nevel gaf den weg van de afgeslagen vijanden aan. Korten tijd later kwamen Duitsche motortorpedoboo- Bij het aanbreken van den dag werden voor het prikkeldraad de achtergelaten Engelsche geweren en handgranaten, eenige mijnen, pioniersgereedschap en andere uitrustingsstukken gevonden. Klaarblijkelijk waren er ook gewonden bij den tegenstander, zooals •bleek uit de bloedige sporen die naar het strand voerden. De Britten hebben zich gcht minuten ob Franschen bodem bevonden.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1