Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18052 x x Uitgave Loorens Coster, MO- v. Courant-tJitgaven en Algem. OrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bt)k. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. OrukkerU: Z- B Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred 1S054. Redactie 10600. OrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Olrecteor: P. W PEEREBOOM ZATERDAG 25 APRIL 1242 Abonnement per week 0,28, per maand 1,15, per kwartaal 3.42, franco per post 3,73. losse nummers 8 cent. Adverten- tiën: 1—15 mm. 3,- elke mm meer 0.20 Reclames 0.30 per mm Contracttarieven op aaDvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm 0.96. elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, cEke mm meer s cent bU contante betaling. 25 jaar winkelsluiting te Haarlem Het begon met 9 uur 's avonds Dezen zomer -is het 25 jaar geleden dat te Haarlem regelend werd opgetreden wat de winkelsluiting be treft. Het begon met een sluiting om 9 uur des avonds die bij ^gemeentelijke verordening werd vastgesteld. Afleen op Zaterdagavond mocht tot 10 uur verkocht worden. Dat was -voor dien tijd al een moedig be sluit want er was onder verscheidene winkeliers nog al verzet daartegen. In de praktijk is het evenwel meegevallen. Het publiek ging zich aan den nieuwen toestand vrij snel aanpassen, zoodat na eenigen tijd alleen bezwaren bleven bestaan bij de winkeliers die artikelen verkochten die door het publiek meestal niet in voorraad genomen werden om die te gebrui ken nis er onverwachts behoefte aan blijkt. Wij be doelen koekjes en gebakjes voor laat-komende gas ten. viseh, sigaren, enzoovoort. Na eenigen tijd waren de meeste winkeliers met de verplichte winkelsluiting ingenomen, want nu hadden zij immers ook nog wat aan hun avonden. Om 9 uur was de avond wel is waar al gedeeltelijk om, maar voor menschen (niet alleen de winkeliers maar ook de winkelbedienden waren er bij betrokken) die vroeger pas om 10 uur, soms zelfs om 11 uur de deur sloten, was de vrijheid na 9 uur al van veel betee- kenis. Geen wonder dat de verplichte sluiting na eenigen tijd een uur vervroegd werd. Zelfs warer. er veel winkeliers dier zelfstandig om 7 uur gingen sluiten, 's zomers zelfs wel om 6 uur. Nu is de verplichte winkelsluiting al jaren lang een rijkszaak geworden. Bovendien werd toen ook de ver plichte Zondagssluiting ingevoerd, waarbij alleen aan bepaalde branches werd toegestaan enkele uren op den Zpndag te verkoopen. Er zullen wel geen winke liers meer gevonden worden die heimwee hebben naar den toestand voor 1917. toen elke winkelier zelf standig kon beslissen tot hoe laat hij wenschte te verkoopen. De bollen bloeien Wandelingen langs de velden In het vorig nummer \verd de mededeeling op genomen dat Zondag al veel te genieten zal zijn, ook al wordt dè groote bollen-Zondag pas op 3 Mei verwacht. De dienst voor den Hout en de Plantsoenen te Haarlem heeft de bloembakken op de bruggen gevuld met bloeiende tulpen. Dit geeft een fleurig aanzien aan de stad. Evenals het vorig jaar zijm door de N.Z.H.T.M. weer wegwijzers geplaatst ten gerieve van de menschen, die een wandeling langs de bollen velden willen gaan maken. De directie heeft voor hen, die eerst per tram gaan zes wandelingen uitgesjippeld, die door wegwijzers in verschillende kleuren zullen worden aangegeven. Het zijn de volgende wandelingen: Wegwijzer oranje-wit: uitstappen aan de nalte Bennebroekerlaan, vervolgens wandelen langs die laan, Schoollaan, Zandlaan, Winterrustlaan, Rijks weg, Nieuwe weg, Loosterweg I en Pastoorslaan (4V2 K.M.) t Wit bordje: uitstappen bij de halte Pastoorslaan te Hillegom en wandelen langs Pastowrslaan, Loos terweg, II en Beekkade (4 K.M.) Blauw bordje: uitstappen halte steenfabriek te Hillegom, Wandelen langs Hyacintenlaan en Veenen- burgerlaan (3 K.M.) Rood-wit bordje: uitstappen halte De Nachtegaal te Hillegom. Wandelen langs Zwartelaan, Veenen- burgerlaan en Hyacintenlaan (4 K.M.) Blauw-wit bordje: uitstappen halte Vierkant te Lisse. Dan wandelen langs Stationsweg, Loosterweg III en Zwartelaan (3'/2 K.M.) Oranje-blauw bordje: uitstappen halte Duinweg te Noordwijk aan Zee. Vervolgens wandelen langs Prins Hendrikstraat, Oude Zeeweg, Koepelweg, Bcethovenweg (Koningin Emmaduin), Koningin Astrid-Boulevard, Huis ter Duinstraat naar het tramstation (3 K.M.) De wandelaars, die deze laatste route kiezen, kunnen dan desgewenscht ook nog even naar den zeekant gaan. Aan het eind van elke wandeling kan men bij een halte weer in de tram stappen. Verkeers-examen te Haarlem In een gecombineerde vergadering van het bestuur der vereeniging „Veilig Verkeer", de Commissie voor de Verkeersexamens en de Onderwijs-Verkeerscom- missie te Haarlem is besloten, ook dit jaar een theo retisch cn practisch verkeersxamen te organiseeren, waaraan kunnen deelnemen de leerlingen uit de hoog ste klasse van Openbare en Bijzondere Scholen, de le klasse der U.L.O.- en de leerlingen van de Cen trale Scholen voor 7e en 8e leerjaar. De inrichting van de examens zal ongeveer gelijk ïijn aan die van verleden jaar. Voor allen dus: a. een schriftelijk gedeelte, b. een voetgangers-examen en voor de wielrijders bovendien een rijwielexamen. (Het schriftelijk examen heeft Donderdag al plaats gehad). Het vorig jaar reeds geslaagde candidaatjes mogen niet weer deelnemen aan dat examen, waarvoor ze geslaagd zijn. Wel mogen zij, die het Vorig jaar alleen voor het voetgangersexamen geslaagd zijn, thans het volledig examen afleggen. De practische examens zullen plaats hebben -8 en 29 April, 1. 4, 5. 6, 7, 8, 9. 11, 12, 13, 15 16 en 18 Mei s.s. in het centrum van de stad. T arwedief stallen in de Haarlemmermeer Verschillende aanhoudingen De tarwe-diefstallen in de Haarlemmermeer houden nog steeds niet op. Zoo maakt het politie rapport melding van de volgende gevallen: Bij den groentenhandelaar J. B. v. K. aan den Kruisweg en uit een kippenschuur werd vijf mud tarwe weggehaald. De groenteman probeerde eerst op eigen houtje de zaak in het reine te brengen en zijn tarwe weer terug te krijgen, doch toen dit niet gelukte, volgde aangifte bij de pplitie. Deze ging over tot de arrestatie van 3 verdachtere vader en zoon J. B. en J. T. en in beslag neming Nan 4 zakken tarwe, welke nog bij B. opgeslagen waren. Een vijfde zak was verkocht naar Haarlem en kon aldaar ook nog in beslag genomen worden. De verdachten be kenden. Terzake van het frauduleus slachien van vijf schapen werd door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen A. W. aan den Kruisweg alhier en A. H. S. te Leimuiden. Ten nadeele van den landbouwer J. B. aan den Hoofdweg te De Kaag werd uit diens landbouw- schuur 4 H.L. zaaitarwe ontvreemd. Uit het aan den Aalsmeerderdijk gelegen pak huis van den graanhandelaar P. wejrden in den avond van 20 April jJ. door middel van inbraak 40 zakken tarwe ontvreemd. De daders hebben daar bij gebruik gemaakt van een vrachtauto welke in de richting Aalsmeer is vertrokken. Zij die moge lijk inlichtingen betreffende deze auto kunnen ver strekken. worden verzocht zich aan het politie bureau te Hoofddorp te vervoegen. In den nacht van 22 op 23 April werd inge broken in de woning van den hoofdonderwijzer v. d. O., aan den Bennebroekerweg, waar twee rijwielen werden ontvreemd. Eveneens werd dien nacht ingebroken in de woning van den land bouwer Pr. aan den Aalsmeerderweg aldaar, al waar eenige kleeding en levensmiddelen werden ontvreemd. De daders, vermoedelijk twee personen, hebben zich waarschijnlijk op de gestolen rijwielen verwijderd en het ontvreemde in twee witte kus- sensloopen vervoerd. Dc roofmoord te Rijsbergen In hooger beroep wederom 15 jaar gevangenisstraf geëischt 's-HERTOGENBOSCH, 24 April. Bij de voort zetting van de behandeling voor den roof moord te Rijsbergen op den 39-jarigen landbouwer Geerts, gepleegd op 12 Juni 1941, heeft ce advo caat-generaal, mr. van Velzen. na een uitvoerig plei dooi dat ruim anderhalf uur duurde, tegen den 24- jarigen bedrijfsleider F. A. J. G. uit Breda .wegens moord-.met voorbedachten rade een gevangenis straf geëischt van vijftien jaar. Tegen den broer van den verd., Kurt G., is eén tervoljjing ingesteld wegens meineed. De gemeente Heemstede en vooral de afdeeling Openbare Werken heeft een open oog voor het nut dat nestkastjes den vogelstand doen. Daarmede is men in Heemstede een voorbeeld voor vele gemeen ten. Zeer vele dezer nestkastjes hangen in het bijna niet genoeg te prüzcn „Groencndaal". Zij worden elk voorjaar nagezien. Alles wat er niet in behoort wordt eruit, verwijderd en in het kastje wordt eenig insectenpocder gestrooid. De controleur komt bij deze schoonmaak altijd wel iets bijzonders te^en. Het is reeds gebeurd dat hij een nest jonge muizen vond, maar het was toch wel heel iets aparts toen hij dezer dagen in een broedkastje voor spechten het prachtige bouwwerk van bijen vond. Foto de Haas Kies het voor- of naseizoen voor de vacantie De natuur is dan op haar mooist en het is overal rustiger 's-GRAVENHAGE, April. De natuur is dit jaar, na den langen en strengen winter, wat later, maar het zal toch niet lang meer duren of zij" prijkt in al haar glorie. Dan is ook de tijd weer gekomen voor vacantieplannen. Wie echter verstandig is, heeft zijn plannen dan al gereed en gaat er reeds in die dagen van prille schoonheid op uit. Want vergeet niet, zoo vroeg in den zojner, is de natuur op haar mooist. Het groen van bóopi en struik is nog frisch, bloemen bloeien in ongekende schoonheid en in ontelbaar veel soorten en overal kan men de grappige en onzekere bewegingen waarnemen van de jonge dieren, die veld struikgewas bevolken. Er is dan ook alles voor te zeggen om dezen tijd te kiezen voor uw vacantie, om dat gij er dan dubbel van genieten zult, en vooral ook omdat de gelegenheid er dan is om de natuur rustiger op u te laten inwerken. Want dan zijn hotels en treinen nog niet overbelast, de vacantieoorden nog niet overvol. Deze goede raad heeft nog een practischen kant. Want wanneer zij, die niet door schoolgaande kinde ren aan bepaalde perioden gebonden zijn, het voor- of naseizoen voor hun vacantie kiezen dan zullen veel moeilijkheden en teleurstellingen voorkomen kunnen worden. Want nu alle toerisme zich op het binnenland moet qoncentreeren, nu de vervoergelegenheid be perkt is en het- transport van levensmiddelen in alle gevallen voor moet gaan, zijn er groote bezwarqn verbonden aan een opeenhooping van de vacanties in enkele weken een verschijnsel waartegen ook in normale tijden reeds moet worden gewaakt. Het is daarom niet alleen gewenscht, neen, het is zelfs drin gend noodzakelijk, dat zooveel mogelijk Nederlanders het voor- of naseizoen voor hun vacantie uitkiezen, opdat een desorganisatie van het verkeer en van de distributie van levensmiddelen over de verschillende vacantie-centra worde voorkomen. Daarom geniet naar hartelust, doch indien ook maar eenigszins mogelijk, in voor- of naseizoen. Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan Nederlander! Zorg voor vrouw en kind is foor. den Nederlandschen mian iets vanzelfsprekends. Voor je gezin kan je 't best zorgen, als je werkt. In Duitschland' kan je te allen tijde door te werken goed verdienen en daardoor in het onderhoud van je gezin voorzien. Je kunt je aanmelden bij alle arbeidsbureaux. Strijd om de hoogste voetbal-eer begint De kampioenscompetitie begint Zondag met de ontmoe ting Heerenveen—Blauw Wit. Een voorspelling is wel niet mogelijk al kunnen wij de gedachte niet van ons afzetten dat Heerenveen ditmaal een belangrijker rol in deze competitie zal gaan spelen dan de Noordelijke clubs Velocitas dan uitgezonderd tot nu tot hebben gedaan. 't Gooi—V. S. V. is van geen enkel belang meer. R. C. H. krijgt twee lastige uitwedstrijden na elkaar: Zondag te gen H. R. C. en de volgende week tegen H. B. C. Met de Heldenaren zullen de R. C. H.'ers het echter wel kunnen klaren. H. B. C. ontvangt Santpoort en al zullen de Sant poorters op revanche zinnen voor de smadelijke neder laag op eigen veld geleden veel kans daartoe hebhen ze niet. Ripperda gaat haar derde klas plaats verdedigen tegen E. H. S. Aan spanning zal het wel niet ontbreken. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND, Afd. Haarlem. Voor Zondag staan voor alle drie senlorenafdeellngen slechts'twee wedstrijden op het programma. Van de eerste klassers ontvangt Nieuw Flora 1 de Hoogovenmenschen. Beiden hebben niets meer te winnen of te verliezen en een behoorlijke partij kan worden verwacht met wellicht een kleine overwinning voor Watervliet. Oosterkwartier 4, dat Aurora 2 op bezoek krijgt zal zeker de meerdere zijn van de groenen. Van de tweede klassers gaat Animo Ready 2. dat vorige week 15 doelpunten scoorde naar Hillegom om Zwaluwen 2 te bekampen. De gasten behoeven ook hier niet te ver liezen. Oosterkwartier 5 zal zelfs op eigen terrein de over winningenreeks van Oosthoek 1. dat rechtstreeks op het kampioenschap afstevent, niet kunnen stuiten. Voor de derde klasse ontvangt Oosthoek 2 Haarlem 3. De uitslag is voor het bezetten van de bovenste plaats van belang. Wij verwachten in tegenstelling met den vo- rlgen wedstrijd thans 'n overwinning voor de Oosthoekers. Animo Ready 3 krijgt bezoek van Aurora 4. Het programma voor de adspiranten-afdeeling luidt: 2e klasse: Nieuw Flora b—Aurora a: Oosthoek a—Animo Ready b. 3e klasse A: Animo Ready c—Oosterkwartier c; Aurora b—Sport Vereent e. B: Sport Vereent dOosterkwartier d: Nieuw Flora c Haarlem b Na-compctltie: Haarlem a—Nieuw Flora a: Oosierkwar- tier a—Animo Ready a. HOCKEY-PROGRAMMA. Eerste klasse: B.M.H.C.—T.O.G.O. Promotieklasse A: S.O.S.Strawberries Tweede klasse B: V.C.L.—H.L.C H.D.M. 3—T.O.G.O. 2. Derde klasse C: H.B.S. B.M.H.C. 4: T.O.G.O. 3— Alliance 2; B.M.H.C. 3—Leiden 3. Derde .klasse D: B.M.H.C. 5—Amsterdam 5, Alkmaar 2 O.K. 2; Alkmaar 3—Strawberries 2. Vierde klasse F: H B S 3—B M H C 6. Amsterdam-beker. kwarteindstrUden: Hilversum—G.H.B 5.: AmsterdamB M.H C. 2. J. D. Treslingbeker, kwarteindstrüd: Leiden—Zand- voort. COMPpTTTIESTAND. gesp. gew. gel. verl. pnt v.-t. H. D. M. -12 6 4 2 16 37—21 Amsterdam 12 6 2 4 14 25—15 Gooi 11 4 3 4 11 1816 B. M. H. C. 11 4 3 4 11 13—18 Hilversum 11 5 0 6 10 22—24 T. O. G. O. 11 3 3 5 9 20—26 H. H. Y. Ci 10 3 1 6 7 16—26 Welke bonnen zijn thans geldig? Van 26 April tot i 22A Brood 22B Brood 4 rants. V2 rants. Brood of gebak 22A Vleesch 1 rants. Vleesch of 22B Vleesch K rants. vleeschwaren 22A Aardappelen Wi K.G. Aardappelen 22B Aardappelen V2 k.G. Aardappelen Van 19 April t m 16 Mei: 279 Algemeen 1 K.G. Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277, 281, 285, 289 Algemeen 1 r8nts. Bloem, brood of gebak 4-09, 4-10 Res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 278, 282, 286, 290, 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A t'm 24A Melk 31/* L. Melk 21B t/m 24B Melk Wi L. Melk Van 26 Maart tot en met 2 Mei: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 26 April t-'m 16 Mei: 3-12 en 4-12 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 21 April tot en met 28 April: 125 gr. Boter 21 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. vet (voor zoover voor radig). Van 19 April t'm 13 Juni: 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t'm 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m 30 April. Deutsch Obergericht De inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam Voor het Deutsche Obergericht in den Haag werd Vrijdag de behandeling van de inbraak in het distri butiekantoor te Amsterdam voortgezet. Verd. van Batum bleek een collectie sleutels voor zijn duister bedrijf te hebben verzameld, welke door één man nau welijks te tillen was. Ook bleek, dat hij verschillende sloten voor de inbraak had gekocht om voorstudies te maken. Verd. Ch. F. J. Bakker zeide niet op de uitkijk te hebben gestaan bij de inbraak. Hij zou hoofdzakelijk betrokken zijn bij het verhandelen van de bonnen. Hij had f 7.000 voor zijn moeite ontvangen. Verd. L. Kesseler verklaarde, dat Bakker wel op wacht had gestaan, doch deze laatste bleef bij zijn ontkenning. Verd. J. D. Kesseler, die ook de IJ-cantine frequen teerde, zeide aan de affaire f 7.000 te hebben verdiend en hiervan een motorboot, meubels enz. te hebben gekocht. J. Schouten, koopman te Oostzaan en nog een onbekende hadden volgens hem eenige duizenden guldens in de wacht gesleept De Staatsanwalt merkte op, dat verdachtes verdiensten hooger moeten zijn ge weest dan f 7000. Het aandeel van verd. A Pots in den handel beliep ongeveer f 20.000. Verschillende verdachten die nog gehoord moeten Worden kochten weer van hem. Verd. verdiensten zouden f 2500 hebben bedragen. Het ver band tusschen den diefstal en de bonnen was Pots spoe dig duidelijk. Verd. Samuel Brilleslijper had voornamelijk belang stelling gehad voor boterkaarten. Hij had er een drie honderd verkocht. Evenals de meeste andere verdach ten heeft hij reeds eenige veroordeelingen achter den rug. Zijn broer Abraham Brilleslijper had een pakket boterkaarten voor Samuel bewaard. Verder zeide hij bij deze affaire niet te zijn betrokken. De Oberstaats- anwalt zeide over getuigenverklaringen te beschikken, dat deze verd. ook nog bij een andere affaire betrok ken is. Hierna werd nog de verdachte P. A. van Dieren gehoord, die verklaarde ongeveer f 4.000 aan de af faire te hebben verdiend. Zijn compagnon Petersen zou ongeveer de helft van dit bedrag hebben verdiend. Hij zeide voorts nog in de meening te hebben verkeerd, dat de bonnen afkomstig waren Van menschen, die veel reisden enz. President: U staat onzin te vertellen. Hoe verklaart u dan. dat daar toewijzingen bij zaten. Verd. weet hierop geen afdoend antwoord te geven. Daarna werd de zitting tot Zaterdag verdaagd. EXAMENS DATA VAN EXAMENS. In de Staatscourant, van Vrij'dag zjjn bijzonder heden opgenomen omtrent de examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager land- en tuinbouwonderwijs, ter ver krijging van de onderwijzersakte en ter verkrijging van de katen K I, K II, K III, K IV, K V en K VI. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor cand. ex. rechten W. J. Ford, J. Spar van den Hoek, F. E. Bodt en J. Kijmmel; voor doet. ex. klassieke letteren mej. H. A. J. van Goethem en de heeren I. R. Mulder en E. J. M. Blankert; voor het cand. ex. id. mej. C. M. Wibaut en de heeren C. M. Braun en F. Bruning. APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej.' M. E. Verplanke te Overveen. JUBILEUM J. DOORNBOSCH. Heden viert de heer J. Doornbosch, de bekende hoofdagent-rechercheur van politie te Haarlem, zijn zilveren jubileum. Van zeer veel zijden mocht hij blijken van belangstelling ontvangen, vooral van de zijde der politie en andere gemeentelijke instellingen. De jubilaris ontving een groot aantal bloemstukken en geschenken. A.s. Maandagmorgen zal hij door den burgemeester, die hedenmorgen verhinderd was, ten Stadhuize worden gecompli menteerd. VERDUISTEREN van 20.54 tot 6.21 Maan 25 April op 14.11, 26 April onder 4.36 Verduisteren 26 April van 20.56 tot 6.19 Maan 26 April op 15.22, 27 April onder 5.01 Onze oude Vleeschhal en de nieuwe tijd Eenige dagen geleden is in dit blad een korte be schouwing gewijd aan de Haarlemsche Vleeschhal het historische 17e eeuwsche gebouw aan de Groo te Markt. Daarin is er op gewezen, dat aan deze schepping van Lieven de Key, welke in onzen tijd niet meer beantwoordt aan het oogmerk waarmede zij werd gesticht, een bestemming van kultureelen aard zal wonden geschonken. De Vleeschhal zal nl. te bestemder tijd in gebruik worden genomen dooi den dienst der Gemeentelijke Bibliotheek en Lees zaal. Zoover is het intusschen nog niet eri er bestaat dus gelegenheid, het gebouw voor andere doeleinden te benutten. Zoo werd er onlangs, ook daarop werd reeds gewezen, nog met succes een concert in de Vleeschhal gegeven. Binnenkort zal de Vleeschhal nu aangeweruö wor den voor een tentoonstelling van niet geringe be- teekenis: Van 28 April tot 9 Mei a.s. zal hier nl. te bezichtigen zijn: „Das Deutsche Buch der Ge-, genwart" (Het Duitsche boek van dezen tijd), een tentoonstelling, die reeds in Den Haag. Amsterdam en Rotterdam groote belangstelling mocht verwer ven. De tentoonstelling biedt een uitgebreid overzicht van Duitsche dichtkunst, literatuur, kultureele we tenschappen, philosophic, opvoeding, kunst, muziek, kinder- en jeugdtijdschriften, encyclopaedische- en overzichtwerken, Duitschland in woord en beeld, nationaal-socialisme, economie en arbeid, geschiede nis en wereldpolitiek, medicijnen, techniek en ar chitectuur, rechtswetenschap, rekenkunde en natuur wetenschappen, land- en boschbouwkundige weten schappen, enz. De opening zal den 28en April plaats hebben des middags drie uur in de Trouwzaal van het Haarlem sche Raadhuis door den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Noord-Holland, Gauamtsleiter Unger. Hieroij zal het Zepparonikwar- tet twee strijkkwartetten ten gehoore brengen van J. Haydn en Dirk Schaefer. Dienzelfden avond houdt de in Sudeten-Duitech- land geboren dichter Dr. Bruno Brehm, die in 1939 voor de gedichten over den wereldoorlog den nationalen boekenprijs heeft gekregen, een voor dracht. Ongetwijfeld zal de tentoonstelling ook hier ter stede een druk bezoek trekken in overeenstemming met de uitgebreide en interessante lectuur, die men er zal kunnen beschouwen. Distributie-overtredingen te Haarlem Acht personen bekeurd Door de Haarlemsche politie werd tegen een 52-ja- rigen groentehandelaar proces-verbaal opgemaakt, om dat hij schorseneeren voor 40 cent per kg. verkocht, terwijl de vastgestelde prijs 30 cent per kg. bedroeg. Een 42-jarige marktkoopman werd bekeurd, wegens het verkoopen van elastiek tegen te hoogen prijs. Hij verkocht de elastiek voor 60 cent per meter, terwijl de werkelijke waarde 7 cent bedroeg. Tegen een 36-jarigen sportwinkelier is proces-ver baal opgemaakt, wegens het verkoopen van een voet bal tegen te hoogen prijs. (19.50). Een 44-jarige winkelier werd bekeurd, omdat hij 1'4 kg. asphaltspijkers voor 35 cent verkocht, terwijl deze ten hoogste 35 cent per 1/2 kg. mochten kosten. Verder zijn nog bekeurd drie personen, wegens over treding van de Prijzenbeschikking-gebruikte motorrij tuigen en 1 rijwielhersteller, wegens het„te koop aan bieden van een heerenrijwiel tegen te hoogen prijs (325 gld.). Diefstal uit een zeepfabriek te Haarlem Ook poging tot chantage Door een nachtwaker van de groentemarkt te Haarlem is in den avond van 20 April een 17-jarige jongen aangehouden In het bezit van een zak met zeeppoeder. Bij onderzoek door de recherche bleek deze zeeppoeder gestolen te zijn uit een zeepfabriek, alwaar dat jongmnsch eenige dagen geleden ook reeds ingebroken had en zeeppoeder had gestolen. Tevens hield de recherche een 30-jarigen man aan. die medeplichtig bleek te zijn aan een dezer inbraken, Uit het onderzoek bleek verder, dat deze man, te zamen met den jongen, een poging tot chantage had gepleegd op een winkelier te Haarlem, die suiker buiten de distributie om gekocht had. Beiden zijn aan de justitie overgegeven. Kousen voor kinderen tot 3 jaar zonder kousenbon 's-GRAVENHAGE. 25 April De secretaris-gene raal van het departement van Handel. Nijverheid Scheepvaart maakt bekend, dat voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar kousen kunnen worden gekocht, zonder dat daarbij een kousenbon of kousenmaehtiging behoeft te worden afgegeven Wel moet het vereischte aantal punten der textielkaart dan wel het verschul digde aantal g-punten worden ingeleverd. Personen boven drie jaar dienen bij het koopen van kousen een kousenbon of een kousenmachtiging af te geven, tezamen met het verschuldigde aantal punten der textielkaart. dan wel het verschuldigde aantal g- punten. DE HEER H. E. KNAPPERT 70 JAAR. De heer H. E. Knappert, oud-archivaris der gemeen te Haarlem herdacht heden zijn 70en verjaardag. Deze verdienstelijke hoofdambtenaar in ruste, die, naar men weet, thans te Bussum woont, ontving ter gelegenheid daarvan vele gelukwenschen van oude Haarlemsche vrienden. De vereeniging „Haerlem" voegde aan haar felicitatie een bloemstuk toe. Dienst aan moeder en kind Dienst aan het volk. Nederlandsche Volksdienst. Argentijnsche troepen naar Straat Magelhaens MADRID, 25 Aprli. (D.N.B.) De Argentijnsche minister van Oorlog Tonazzi heeft, volgens een be richt uit Buenos Aires, medegedeeld dat sterke troe pencontingenten naar alle strategische punten in de Straat Magelhaens zijn gezonden. Het roemloos einde. De wrakstukken van een neer geschoten Brltsch vlieg tuig aan do kust van een eiland in de Aegeïsche Zee. Luce-Holland- Pax Holland-m Duitschland strijdt voor Europa, Nieuwe successen van het Duitsche duikboofwapen In de Middellandsche Zee vijf, in de Amerikaansche wateren zes schepen en een sleep tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 April. (D.N;B Het opperbevel der weermacht maakt be- kendr In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front eijn eigen acties van aanvals- en stoottroepen met succes tn het Donetz-gebied uitgevoerd. In de wateren van Noworosijsk werden een Sovjettankboot en twee koopvaarders door bomtreffers beschadigd. In d«Tt Noordelijken frontsector is een afgesneden groep strijdkrachten aan het Woltsjowfront na ge vechten van verscheidene dagen vernietigd. Gevechts- vliegtui».vn hebben de haveninstallaties van Moer- mansk aangevallen en een koopvaarder met bomtref fers beso.hadigd. Bij de zuivering van gebieden achter het front hebben Hongaarsche formaties een sterk gewapende bolsjewistische bende vernietigd. In Laplsmd hebben Duitsche bergjagers verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen en den tegenstander zware ver.uczen toegebracht. Op de Middellandsche Zee hebben Duitsche duik- booten van het Britsche ravitailleeringsverkeer twee transportschepen met 13.600 br t. en drie kustzeilsche- pen tot zintien gebracht. De militaire installatie! van La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta leden door opeenvolgende luchtaanvallen nieuwe, zware schadiï. Aan de Oastkust van Amerika en op de Caraïbische Zee hebben Ikiitsche duikbooten zes vijandelijke koop vaarders met tezamen 35.000 br.t tot zinken gebracht. Vlak voor Amerikaansche haven heeft een duik boot een sleepboot met drie lichters aangevallen en met artillerievuur den geheelen sleep tot^ zinken ge bracht. Gevechtsvliegtuigen hebben vannacht met goed ef fect van brisant en brandbommen haveninstallatie* aan de Zuidkust van Engeland aangevallen. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 23 op 24 April vroonwijken in de verschillende plaat sen in het Noord-Duitsche kustgebied aangevallen. Da civiele bevolking leed eenige verliezen. Vier der aan vallende toestellen werden neergeschoten. In den tijd i'an 11 tot 20 April verloor het Britsche luchtwapcn f61 vliegtuigen, waarvan 46 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 25 eigen vliegtuigen verloren. Eerste luitenant Nostermann heeft gisteren zijn 83sta tot 85ste luchtoverwinning behaald. De „Times" over de verdediging van Voor-Indie GENèVE, 24 April. (D N B.) De „Times" houdt zich vandaag in haar hoofdartikel uitvoerig bezig met het vraagstuk der verdediging van Voor-Indië. Het Engelsche blad ncht het niet aan twijfel onder hevig dat de huidige operaties der Japanners in Birma slechts ten doel hebben een uitgangspunt voor een grootscheepschen aanval op Indië te vormen. De voorwaarden daar.ioe zijn volgens de „Times" zeer gunstig voor Japan,, daar dit land na den val van de haven Rangoon beschikt over zeer goede verbin dingen met het noorden, terwijl de geallieerden troe pen in Birma slechts uitermate slechte verbindingen - met Indië en China hebben. Omtrent de defensie van Indic zelf, wijst het Lon- densche blad op de uitspraak van Wavell, dat er ge vaar dreigt en dat Indic helaas niet op alle punten even sterk kan zijn. Voorts legt het artikel den nadruk op de verzeke ring van Washington dat de defensie van Indië zal worden beschouwd als een ,,/ftnerikaansche" aange legenheid. Het is troostrijk, aldus het blad, dat deze overtuiging in Amerika wortel heeft geschoten. Niet tevreden met de versterking van Australië1* defensie willen de Vereenigde Staten nu ook voor de verste viging van de Indische stellingen zorgen. De „Times" spoort de Vereenigde Staten aan zich ook op deze wijze met het front in het Midden Oosten in te laten, daar dit voor de verdediging van Indië even belangrijk is als de handhaving van de verbin dingen over het zuiden van den Stillen Oceaan. Zuid-Afrika verbreekt de betrekkingen met Frankrijk Mededeeling te Vichy gepubliceerd VICHY, 24 April (D.N.B.) Vanavond is te Vichy het volgende officieele communiqué gepu bliceerd over het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en de Zuid-Afri kaansche Unie: De regeering der Zuid-Afrikaansche Unie heeft zoo juist den Franschen gezant te Pretoria verwit tigd dat zij, het besluit heeft genomen de diplo matieke betrekkingen met de Fransche regeering te verbreken. Dit besluit veroorzaakt thans geen verbazing. Het bevestigt slechts een feitelijken toe stand, die sinds bijna twee jaar bestond. De diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen waren sinds Juni 1940 gestaakt, daar de Zuid- Afrikaansche gezant heeft gemeend niet van den Engelschen ambassadeur te mogen, scheiden, die weinige dagen voor den wapenstilstand Bordeaux heeft verlaten, naar men weet. De strijd op de Philippijnen Gevechten op Panay geëindigd SJANGHAI. 24 April (D.N.B.) De gevechten tegen de overblijfselen der Amerikaansche troepen op Panay zqjn door de Japanners tot een goed einde gebracht. De stad Ilo Ilo is voor tweederden verwoest door een hfand, die volgens de verklaringen van de inwoners dopr Amerikaansche troepen is gesticht. Engelsclie vliegtuigen boven Duitschlan/l Slachtoffers onder de burgerbevolkinf van Bostock BERLIJN, 25 April. (D.N.B.) By een aanval op Rostock verloor de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht een bommenwerper. De aanval» welke op de woonwijken van de stad was gericht, veroorzaakte schade aan huizen. Onder de burger bevolking vielen dooden en gewonden. Britsche vliegtuigverliezen BERLIJN, 24 April (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, zijn vanmiddag in hevige gevechten 8 Spitfires door Duitsche'jagers neergeschoten. toen Britsche bommenwerpers onder sterke bescherming van jagers de kust van het bezette gebied naderden. Een A.N.P.-bericht uit Stockholm.meldt nader: Bü een aanvalspoging op de kust van de door Duitschland bezette gebieden op Vrijdagmiddag waarover het D.N.B. reeds heeft gemeld, heeft de Engelsche luchtmacht volgens een Reuterbericht negen jachtvliegtuigen verloren. Australisch minister naar Londen Besprekingen met Churchill STOCKHOLM. 25 April (A N P.) De Britsche Be richtendienst meldt uit New-York dat de Australische minister van Buitenlandsche Zaken en leider van da "Australische missie in Washington, dr. Evatt, binnen kort naar Londen zal vertrekken om besprekingen te voer én met Churchill. In een Vrijdagavond te New-York. gehouden rede zeide Evatt met betrekking tot de Japansche bedrei ging van Australië: „Het zou krankzinnig zijn de kracht van den vijandelijken aanval te onderschat ten". Naar de meening der Australische regeering kan da oorlog alleen gewonnen worden door de samenbunde ling van alle hulpbronnen der „Vereenigde Natie»".

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1