NASSAU-BANK N.V. Kunst in Haarlem TN ENKELE REGELS AKKERTJE Hitler's Rijksdagretle Ofschoon aan de voorbereiding van de Rijksdag- zitting, die gisteren in de Berlijnsche KroU-opera heeft plaats gehad, weinig ruchtbaarheid was ge geven, kon hgt feit dezer gebeurtenis weinig verras sing wekken. Het was te verwachten, dat Hitier aan het einde van den Winter veldtocht het woord zou richten tot volk en leger en een blik terug zou wer pen op de maanden, die zooveel offer en ontbering hebben gevraagd. Over het krijgsbedrijf gedurende den langen en buitengewoon strengen Russischen winter heeft de Führer belangwekkende dirtgen gezegd. Intusschen ichts een deel, voor namelijk het slotgedeelte, van zijn rede, die welbe schouwd voor een niet minder belangrijk deel ge wijd is geweest aan den strijd der ideologieën, die zoozeer ziin stempel gedrukt heeft op de Britéfch- Duitsche tegenstelling, voorts aan de beteekenis van het Britsche wereldrijk en tenslotte aan de eischen, die Hitier onder de tegenwoordige omstan digheden genoodzaakt is aan volk en volksvertegen woordiging te stellen. Aldus is de rede die Hitier Zondag heeft gehou den, een belangrijk en uitvoerig document gewor den, waarin de Führer tot de kern van diverse vraagstukken is doorgedrongen en op de hem eigen, bondige en onverbloemde wijze oorzaak en gevolg van menigerlei probleem, heeft behandeld. Daar was dan allereerst de beschouwing die Hitier Wijdde aan den groei der machtspositie van Groot- Brittannië, die zoolang gesteund heeft op het z.g. evenwicht der krachten in Europa. Hitier stelde daarbij in het licht, dat het jarenlang een dwaling is geweest, Engeland hierbij te beschouwen als een leidende kracht, terwijl het inderdaad slechts de functie van „profiteur" vervulde, een functie, die zoolang stand kon houden als de versplintering van Europa duurde. En afgezien daarvan aldus Hitier was de meening dat het Britsche wereldrijk als bestaansvoorwaarde een in onmacht versplinterd Europa noodig heeft, slechts zoolang geldig, als aan de peripheric van dit wereldrijk zelf geen equiv lente staten bestonden, die het bedreigden. Aan dit laatste wijdde de Führer het tweede ge deelte van zijn rede, daarbij deze ,,equivalente sta ten" met name noemend, n.l. Amerika en Japan. Er is, aldus zette hij uiteen, een principieele wij ziging gekomen in de voorwaarden voor het voort bestaan van het Britsche imperium, toen in het be gin dezer eeuw de Russische kolos zich naar Oost- Azië wendde, de Amerikaansche Unie zich tot we- reldmogendheid ontwikkelde en Japan de opper heerschappij in de Oost-Aziatische levensruimte op vorderde. Een principieele wijziging, hierin be staande, dat Engeland zich voortaan zou moeten handhaven niet langer tégen Europa, maar dit hoogstens zou kunnen met Europa, m. a. w. de groeiende machtsverhouding der continenten begon zich af te teekenen. Zoo was het in 1914, toen Engeland, tégen eigen belang in. een Europeeschen oorlog ontketende, die Duitschland wel tijdelijk kon verzwakken, doch het, voor Engeland, bedenkelijker resultaat had, dat in 1918. toen Engeland den oor log naar het meende zegevierend had beëindigd, Ja pan in de plaats van Duitschland was gekomen en Amerika in de plaats van Engeland zelf. Groot Brittannië bad een Pyrrhus-zege, een -schijn overwinning behaald. In een nieuwen oorlog moest het zijn noodzakelijk eigengewicht verliezen en met wien Engeland zich ook verbindt, hetzij met de ka pitalisten uit Amerika, hetzij met de bolsjewiki uit Rusland, aan het einde van dezen oorlog zal het zijn bondgenooten sterker zien dan het zelf is en kan zijn. De invloed van het wereldjodendom hierbij werd door den Führer korlelijk besproken als inleiding tot het volgend gedeelte van zijn rede, dat aan den were Ids trijd was gewijd. Deze were Ids trijd steekt in zijn probleemstelling ver uit boven wat in normale oorlogen moet en kan worden opgelost, n.l. de belangen van een of meer volken. Wij kennen zoo zeide Hitier het theo retisch beginsel en de gruwelijke werkelijkheid der oogmerken. Heerschappij van het proletariaat heet het en dictatuur van het Jodendom is het. Hij wees er op. dat Duitschland in enkele deelen van het Rijk de inleiding tot dezen toestand heeft gekend. Zwaarder drukte deze vloek op Hongarije en Italië. De overwinning van het fascisme beteekende het begin van de redding van Europa en het nationaal- socialisme begreep ook in dit opzicht haar roeping. In de afgeloopen jaren echter is vrijwel iedere staat in Europa gedwongen geworden zijn standpunt te bepalen in deze levenskwestie der volken. Als ge volg van den drang tot zelfbehoud moesten zij ua I ZIJLSTRAAT 61, TEL. 12779, HAARLEM 8 Afdeeling I Bureau voor Boekhouding Invulling v.belasting-aangifte-biijetten g UITGAAN Heden MAANDAG 27 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H.O.V. (Beethoven-cyclus), 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Kinderarts Dr. Engel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Een leven vol muziek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Storm over den Afsluitdijk" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Qnder valsche verdenking", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DINSDAG 28 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H.O.V., 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haardem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. maatregelen nemen, die hen definitief zullen be schermen tegen deze internationale vergiftiging en deze maatregelen leidden tot het treffen op hel Oostelijk strijdtooneel. Over den winter, die dit strijdtooneel tot een oord der grootste beproevingen heeft gemaakt, ge waagde de Führer vervolgens. Met voldoening wees hij er op, dat in weerwil van een temperatuur, die tot min 52 gr. daalde, het gelukt is, de ramp af te wenden, waarmede het Russische klimaat een overwinterend leger bedreigt, dat bovendien blootgesteld is aan de stormloopen van legers van honderdduizenden. Moeilijkheden met materiaal moesten worden overwonnen, de ravitailleering stelde de zwaarste eischen en naar Hitier zelf opmerkte: om het harde lot meester te blijven was nu en dan hard en meedoogenloos ingrijpen noodig. Des te milder is de Führer thans, nu de winter geweken is, in zijn lof over den Duitschen soldaat die aan het front, den Duitschen burger, die op de hem aangewezen plaats zijn offers bracht, over de prestaties der verbonden legers en de vrijwilli- gersformaties. Overigens wees hij er o.p, dat de ervaringen, dezen winter opgedaan, er toe zullen leiden, dat mocht een dergelijke winter .zich her halen, een toestand, als waaraan men ditmaal het hoofd moest bieden, niet meer zal voorkomen. Met het oog hierop stelde Hitier den 'eisch, be kleed te worden met bevoegdheden, die hem het recht verleenen, op ieder gebied terstond te mogen ingrijpen en te handelen, zoodra hiertoe aanleiding bestaat. „Front en vaderland, transportwezen, be stuur en justitie hebben slechts te gehoorzamen aan één enkele gedachte, namelijk het behalen van de overwinning", aldus sprak Hitier. De Rijks dag heeft na de rede den Führer deze bevoegd heden verleend. JJog eenmaal richtte de Führer zich hierna tot zijn tegenstanders. Tot Churchill merkte hij op, "dat ook thans, zoomin als in 1940 zijn wachten geen zwakheid is en dat het Duitsche duikboot wapen sterker is dan ooit te voren. De Italiaansch- Duitsche samenwerking zal blijvend worden voort gezet en tot welke gevolgen de provocatie van Japan heeft geleid is in de afgeloopen maanden duidelijk gebleken. Het einde van Hitler's rede droeg dan ook het kenmerk van volkomen Ver trouwen in den voor Duitschland succesvollen af loop van den oorlog. Na afloop van de rede vond de voorzitter van den Rijksdag, Hermann Göring gelegenheid, de gevoelens van trouw der natie aan den Führer te vertolken, nadat de Rijksdag de hierboven ge memoreerde bevoegdheden aan het hoofd van den Staat had verleend. D. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: Ci. X. Iiconders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks, naarlem „Die blonde Rie" Professor Herms Niel uit Berlijn met zijn Rijksmuziekcorps op 1 Mei in Haarlem Wij vernemen zoo juist, dat op 27 April het Rijks muziekcorps van den Rijksarbefdsdienst van Berlijn uit een concert-tournée door Nederland on derneemt en behalve bekende walsmelodieën voor namelijk marschen en soldatenliederen, waarvan de tekst en de melodie tot gemeengoed van alle soldaten zijn geworden, ten gehoore zal brengen. Deze te ver wachten concerten zijn door een speciale omstan digheid bijzonder belangrijk. De leider van het ge noemde muziekgezelschap is namelijk Professor Herms Niel. Zijn naam is in het Rijk en ook in het buiten land in den besten zin van het woord wijd en zijd bekend door de nimmer ophoudende uitzendingen van zijn liedjes door de radio-stations van alle Mid- den-Europeesche landen. Zijn populaire wijsjes heb ben den aether en de harten van alle gaarne zin gende menschen sinds vele jaren veroverd. In Afrika in Noorwegen, in de westelijke landen en op den Balkan en ook aan het in den strijd gedrenkte Oost front zijn de op het soldatenleven geïnspireerde lie deren van Herms Niel uit de rijen van de Duitsche weermacht niet meer weg te denken. Ook in Neder land werden zijn scheppingen verrassend snel popu lair. De Hollandsche jeugd kent en zingt de 'meeste van zijn wijsjes. Het was Professor Herms Niel, die bij het begin •an den oorlog het „Engelandlied" van den in den wereldoorlog gesneuvelden dichter Herman Lins, een nieuwe, bijzonder populaire melodie gaf. Niet min der bekend zijn dè liedjes die c.Erika" of het „Edel weiss" bezingen dan het lied van „Annemarie", „Antje" een matrozen-walslied, het prachtige wijsje' van het kleine huis, dat in Sanssouci aan den Mühlen- berg staat of het „Liebchen wenn ich traurig bin", dat tegenwoordig steeds meer door het land klinkt. Herms Niel schreef ook de marsch en oorlogsliedjes voor de troepen van Genoraloberst Rommel in de Noord-Afrikaansche woestijn, voor de soldaten in Noorwegen en hun bevelhebber generaal Dietl, voor de manschappen op de duikbooten, voor de alle geva ren trotseerende vliegers en voor de jeugd van dezen nieuwen tijd. De Führer eerde zijn arbeid op bijzon dere wijze door hem eenigen tijd geleden, den pro fessor-titel te verleenen. Nu komt Prof. Herms Niel op zijn reis door Nederland ook naar Haarlem. Vrij dagavond 1 Mei te half acht zal hij in de groote zaal van het Concertgebouw met zijn Rijksmuziekcorps een concert geven. Het is zeker, dat Hij ook hier zooals overal, een stampvolle zaal zal vinden. Wat dezen Haarlemschen concertavond een bijzonder tintje geeft is het feit. dat een geheel nieuw lied, namelijk het Holland-lied, dat Prof. Niel componeer de, hier met koor en orkest voor het eerst ten doop zal worden gehouden. Het lied, dat onder den titel „Die tylonde Rie" de schoonheid van Nederland be zingt werd in Haarlem door onderofficier Carolus Hartmann geschreven en teekent Holland ln al zijn bonte kleuren. Prof. Niel gaf het lied een pakkende melodie. Het lied van de blonde Rie begint als volgt: ,In Holland steht, aus Kllnkersteiil, eln kleines, felnes Haus. Der Sekwind lauft zur Tur hinein und springt zum Fenster raus. Am Fenster steht eln Meisje, es 1st die blonde Rie. Das kleine, felne Hauschen mit Rie, dem blonden Meisje, lm Blumenkranze, Kennt meine ganze, die ganze Landserkompanie, Ja, ja, die ganze Landserkompanie". Zoo zal nu ook dit lied van Holland spoedig overal in Nederland te hooien zijn. Op den eersten Mei zal het in het Concertgebouw zijn eigenlijke verrijzenis vieren en wel in het kader van een programma dat ook. de volle aandacht zal hebben van den Nederlan der. die van een vroolijk wijsje houdt. Wie dus met de waardevolle scheppingen waardoor de composities van professor Niel altijd uitmunten, kennis wil maken, verzuime niet Vrijdag zijn schreden naar het Con certgebouw te richten. Dit groote concert zal een on vergetelijke muzikale gebeurtenis worden, die zich niet eiken dag zal herhalen „EEN KORT BEZOEK AAN DUITSCHLAND". •s-GRAVENHAGE, 27 April. Hedenavond van 19.1519.30 uur spreekt Max Blokzijl voor den zender Hilversum II in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Een kort bezoek aan Duitschland". Dilettanten Operette Gezelschap „Diogé" gaf Zondagavond in den geheel bezetten Stadsschouwburg een uitvoering van „De Vogelkoop man" („Der Vogelhandler") van Karl Zeiler (1842'98). De keuze van deze, vroeger veel gespeelde operette voor zoover ik weet werd ze hier althans in de laatste decenniën nimmer vertoond was in zooverre gelukkig te noemen, wijl ze niet boven de krachten van dilettanten uitgaat. Anderzijds heb ik tevergeefs gepoogd in de muziek eenig geestig moment te ont dekken: ze is populair, maar vrij triviaal en zeer on oorspronkelijk. En de handeling is me zelfs aan de hand- van den' „korten inhoud" niet recht duidelijk geworden. Van de vrouwelijke hoofdpersonen mogen we in de eerste plaats Friedel Kehrbein („Christel"), goede zan geres en geroutineerde speelster, en Sien Faber („Keurvorstin Marie") met lof vermelden; van de mannelijke Piet Groot (Vogelkoopman „Adam") 'en den zeer verdienstelijk zingenden en spelenden G. Nederpelt („Von Weps"); eerstgenoemde gaf aan zijn „Adam" een accent, dat niet bij elke rol zou passen, maar dat aan deze eenige natuurlijkheid verleende. De beide „professoren" door B. Duyff en A. .Wie- rlnga voorgesteld, zorgden voor een zeer kluchtige vertooning. Rolvastheid bleken alle spelenden en zingenden, du6 ook de koren, te bezitten; echter kwa men wel eens ongelijkheden met de orkestbegelei ding voor. Deze laatste werd verzorgd door het Sym- phonie-Ensemble „Orpheus", welks dirigent H. Th. Lindenborn de leiding der geheele uitvoering in han den had en zich zeer goed van zijn lastige taak kweet. De cosiumeering was zeer verzorgd. K. DE JONG. Arbeidersmuziekver. „Excelsior" Dit muziekcorps onder zijn directeur J. M. Peeters speelt met élan. Een marsch laat dan ook. een pret- tigen indruk na, omdat hij in een frisch tempo wordt gespeeld en door den tamelijk grooten sterktegraad eventueele stemmingstekorten nog niet zoo aan den dag treden. Een ouverture van Verdi echter verdraagt deze noode. Het koper afzonderlijk stemt heel goed. In samenwerking met de houtblazers is echter de zui verheid niet dadelijk ongerept. Toch is de stémming onder het hout onderling goed. en wij hoorden daar treffende staaltjes van in de Sarabande van Handel en een stuk van Mouret, waarin de fluit, de hobo en de klarinet zich zooveel individueel als in samenwer king onderscheidden. Ook in Verdi's ouverture Giovanna d'Arco was het trio voor houtblazers uit nemend. In werken van grooteren omvang, zooals Suppé's zverttire Dichter und Bauer, vooral wanneer daar h^t tempo niet ietwat omzichtig wordt genomen, kan aan de zuiverheid moeilijk de noodige aandacht wor den besteed. Bedenkelijker wordt het wanneer men in zijn keuze zóó hoog grijpt, dat daaronder een 2e Rhapsodie van Liszt valt. Het is gevaarlijk zulke veeleischende 'werken te kiezen, want onder J. M. Peeters zal men stellig in eenvoudiger stukken veel kunnen genieten, omdat hij blijken te over geeft, zijn vak grondig te verstaan. Het mannenkwartet „Orpheus" werkte mede en had de verdienste, de uitgevoerde werken ook te kunnen zingen. Het kwartet heeft onder zijn leider Nico de Zwager zeer zuiver leeren zingen, en alles'was zon der tekstboek uitstekend te verstaan. Tenslotte komt aan den solo-trompettist een woord van lof toe voor toon en voordracht. G. J. KALT. Leerliii*renuitvoering „Toonkunst" Ook op deze tweede uitvoering ln dit muziekseïzoen werd aan het samenspelklasje „Lilliput" een flinke plaats ingeruimd. De door mej. Bekkers bewerkte stukken werden door haar. in samenwerking met haar collega mej. Nederkoorn. ook nu weer zóó geïnstrueerd, dat er voor elk van de jonge executanten wat dege lijks viel te leeren op 't gebied van maat en rhvthme. Ja. in het grootere werk door Alie Michielsen kwam het zelfs tot een uitvoering met heusche blazers en strijkers. Mej. Bekkers en mej. Nederkoorn hadden ook thans weer een groot aandeel in 't programma door haar pianoleerlingen, en 't goede was weer te veel om op te noemen. Zoo moet ik ook volstaan met de mede- deeling dat beproefde leerkrachten als de heeren Zwaan, De Klerk, De Wilde en Adam met resp. hun leerlingen voor piano, fluit, violoncel en klarinet den aard van hun onderwijs op treffende wijze demon streerden. Een mooie afsluiting van het programma- deel vóór de pauze werd verkregen door de opmerke lijk goede weergave van 't hoofddeel van het Mozart- concert door een leerlinge van den heer De' Jong, die zelf aan een tweeden vleugel de orkestpartij vervulde. Na de pauze waren er twee zangsolisten, vrouwelijke leerlingen van mej. Brockmann: een gevoelig voorge dragen Brahms en een zeer zuiver gezongen Saint- Seëns waren de niet gering te schatten resultaten van dit onderwijs. Daarop brachten de heerea Lürsen, De Clerck, Vincent en de Directeur hun leerlingen voor "het voetlicht. Wat ons het meest voldeed? Er was niets dat wij niet met groote belangstelling volgden, om dat veel hiervan rijp was voor de concertzaal en ook ipet concertroutine werd voorgedragen. En voor de wonderbare macht der muziek buigt elk het hoofd, waar zij (zooals in dit Griegconcert) ook in een niet sterk lichaam een sterken geest kan wakker roepen. Hier speelde de leeraar de heer Vincent aan een twee den vleugel de orkestpartij. Bach's vierde Brandenburgsch concert onder Mari- nus Adam besloot deze vlot verloopende leerlingen- uitvoering. G. J. KALT. Bond Gem.- en Mannenkwartetten Stampvol was de tuinzaal van het Gem. Concertge bouw Zondagnamiddag bij het Bondsconcert der Afd. Haarlem en Omstreken. De dubbelmannenkwartetten „Animato", „Euterpe", „Inter Nos" en „De Vereenigde Zangers", de solokwartetten „Euphonia" en „Orpheus", de gem. dubbelkwartetten „J. S. Bach" en „Sant poort". het damesensemble ,,Noi Otto" en het Jeugd orkest" van N. Hoogerwerf voerden elk 2 nummers uit. Zooals gewoonlijk muntten de onder leiding van den heer Hoogerwerf staande ensembles uit door mooi stemmen materiaal en door précieuze, op verfijnde nuanceeringen toegespitste wijze van zingen. Het stre ven naar nuanceering van eiken toon en naar zachte tinten is den meesten vocalen kwartetten eigen; het geeft echter licht aan de voordracht iets gekunstelds, dat niet bij het karakter van elk werk past. Men kon dit opmerken bij den zang van „Orpheus" en in nog sterker mate bij dien van „J. S. Bech"; van dit laatste vibreerden bovendien de vrouwenstemmen te zeer. Een andere voorliefde is die voor langzame, slepende tempo's, zoodat de enkele levendige als verfrisschin- gen werkten. Weldadig werkte ook de muzikale waarde van hetgeen „Noi Otto" zong: „het „Spinnerlied" uit Wagner's „Der fliegende Hollander" en Schubert's „Got .meine Zuversicht". Het damesensemble zong over 't geheel goed; alleen bij Schubert zakte het even wat, ondanks de goede pianobegeleiding. Bij „De Ver eenigde Zangers" was de tonaliteit soms onnaspeur baar. Het „Jeugdorkest" speelde twee door den dirigent bewerkte „Dansen", waarvan de componist niet ver meld was, doch blijkbaar een zeer nauwe verwant van dien der „Notenkraker-Suite, Sympbonie pathétique" enz. moest zijn. De 2de Dans was de „Troïka-rit" uit „De Jaargetijden", alleen klonk hij anders door de vreemde bezetting en was het tempo zeker de helft te langzaam. Maar alle instrumenten hadden wat in te brengen en deden dat con animo. K. DE JONG. „Groote Pauze" A. J. Zoetmulder, de schrijver van „Groote Pauze' is niet in de fout van vele moderne auteurs vervallen, reeds vóór het derde bedrijf het hoogtepunt van zijn stuk te hebben bereikt. Integendeel, dit bedrijf het laatsteheeft een gezonde climax en is zonder twij fel het boeiendste van het geheele stuk. „Groote Pauze" is dus logisch en aanvaardbaar opgebouwd. Zoetmulder, de eene fout vermijdend, herviel echter in een andere: de langdradigheid van de eerste twee bedrijven waarin bijna elke handeling ontbreekt. Het thema van een ouder wordende en haar roem over levende kunstenares, in dit geval een operazangeres, is niet nieuw. De tragiek van het afscheid nemen moge schrijnend zijn, het is wel jammer dat nooit de andere, eveneens tragische kant van dit thema wordt belicht. De kant namelijk van de jongere generatie, die jaar in. jaar uit moet wachten om een eerlijke kans te krijgen omdat den ouderen Jiet afscheid van een geliefde loopbaan nu eenmaal zoo moeilijk en zoo zwaar valt. Ook deze tragiek is aangrijpend en... reëel! Het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam, afdee ling Tooneel heeft Zaterdagavond in den Haarlem schen Stadsschouwburg van dit nieuwe stuk van den Eindhovenschen journalist, een, in - menig opzicht, voortreffelijke voorstelling gegeven. De beste actrice waarover het G.T.A. beschikt, Magda Janssens, speel de de hoofdrol en de heer Zoetmulder zal zich waar lijk geen betere Germaine Daruska hebben kunnen wenschen. Het werd een prachtige gave creatie en overal waar de rol maar eenigszins kans op groot spel bood en dat was voornamelijk in het derde bedrijf, benutte Magda Janssens die kans ten volle. Het tra gische van haar afscheid van de opera wordt over schaduwd door het nieuwe geluk dat haar wacht: het huwelijk mét een ouden jeugdvriend, een diplomaat. Oorspronkelijk had Cor Hermus, die ook de regie 'oerde, deze rol. zullen spelen, doch wegens ziekte was hem dit niet mogelijk. In Ludzer Eringa vond hij echter een goeden plaatsvervanger. Voortreffelijk en met verbluffende natuurlijkheid gespeeld was ook de jaloersche, jonge sopraanzangeres van Josephine van' Gasteren. Jan van Ees was Yesritz, de criticus die het eerst openlijk over de achteruitgang van de gevierde zangeres durft te schrijven. Een waagstuk, dat hem bijna zijn cavrière, die hij na een stormachtig verle den, dat aan Germaine Daruska bekend wordt, weer had opgebouwd. Van Ees spoelde deze rol zeer sober, zonder eenig uiterlijk effect. Deze opvatting bleek volkomen verantwoord. Frits van Dijk en Anton Roe mer waren de trouwe vrienden van del operazangeres, die haar ook nu niet in den steek lieten. Alle waar deering voor deze uitbeeldingen, die precies waren zooals de schrijver zich deze figuren moet hebben ge dacht. Willem de Vries was een dirigent met een pruik a la Mengelberg en Wil Snel een trouwhartige dienstbode. Er was veel en hartelijk applaus. B. KORSTEN. RIJKSVERKEERSINSPECTIE. 's GRAVENHAGE, 25 April. Bij besluit van de secretarissen-generaal van waterstaat en bin- nenlandsche zaken is, te rekenen van f Januari 1942, bevorderd tot commies in vasten dienst bij de rijksverkeersinspectie de adjunct-commies A. Berendes te Haarlem. Naar uit New York- wordt gemeld kunnen negers bij ■het Amerikaansche leger,thans opklimmen tot den rang van brigade-generaal. De commandant van een Duitsche divisie infanterie, ridderkruisdrager generaal-majoor Gerhard Berthold, heeft bij de zware gevechteh in den centralen sector van het Oostelijk front het leven verloren. Het Slowaaksche ministerie van buitenlandsche zaken heeft officieel medegedeeld dat de Fransche rfegeering de Slowaaksche republiek de jure heeft erkend. De Britsche Nieuwsdienst meldt dat de Ver. Staten De Gaulle erkend hebben als leider der .regeering van Nieuw Caledonlè. Een felle brand heeft gewoed in huize „De Lichten- beek" aan den Amsterdamscheweg nabij Arnhem, in welk pand een rusthuis voor Invalide missionarissen van Mill Hill is gevestigd. Aan de veiling te Honselersdijk is de eerste perzik aangevoerd. Deze eersteling bracht f 1,32 op. Terugvordering voor het teveel betaalde In verband met het verstrekken van kunstharsprothesen kan thans weer gloor leden van ziekenfondsen geschieden. Het vierjarig dochtertje van de familie W. uit de Prins Hendrikstraat te Krommenie is onder een auto ge raakt en op slag gedood. De 7-Jarlge J. Baauw te Vlaardingen js te water ge raakt en verdronken. In ae oude Remonstrantsche kerk aan de Keizers gracht (e Amsterdam heeft prof. dr. G. J. Heerlng Zater dagmiddag een bijzondere godsdienstoefening gehouden ter viering van zijn zilveren jubileum als hoogleeraar van het Remonstiantsch seminarium. Te Hilversum ls een 28-Jarige chauffeur C. S. ge- iteerd, die zich ge schrijfmachlrfi In een perceel aan den Daalweg te Enschede is een complete geheime distilleerderij ontdekt. De Zwolsche politie heeft de Amsterdammers J. J. Sr. en J. J. Jr. aangehouden, die er hun werk van maakten op groote schaal bonnen op te koopen. Ook is aange houden de Zwollenaar J. H„ die als „agent" voor de aan gehoudenen werkte. Te Boeiakker (Gr.) zijn twee personen betrapt bij' de vervaardiging van alcohol. Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van Nijme gen, de heer J. A. H. Stelnweg officieel afscheid geno men van de gemeente. De 76-jarige J. V. S. uit de Gerard Doustraat ln Den Haag is bij het oversteken van de straat door een tram aangereden en zwaar gewond. Twee personen uit Brasschaet (België) hebben een be kentenis afgelegd, dat zij betrokken zijn bij een roofover val te Hasseldonk. Naar twee andere verdachten wordt nog gezocht. De tweejarige A. Sibon te Erica Is in een aschput gevallen en gestikt. BIJ de kampioenschappen gewichtheffen van Neder- die Zondag in Den Haag werden gehouden behaal de F. *W. Weber uit Haarlem den titel in het vedergewicht. Ook In het lichtgewicht zegevierde een Haarlemmer: J. H. Corvent. De titel van Nederlandsche tafeltenniskampioen is behaald doov den Hagenaar A. Thunissen, die Cqr de Buy met 2127, 2022, .2624. 2114 onttroonde. Bij de dames legde. mej. Bakkenes beslag op den titel. Zondag a.s. spelen A.D.O. en Heerenveen tegen elkaar terwijl de nieuwe Zuidelijke kampioen Eind hoven naar Blauw Wit gaat. Quick en A.G.O.V.V. spelen nog een beslissingswedstrijd om den Oostelijken titel. zenuw-kalmeerende druppels Geheel onschadelijk, zuiver plantaardig kalmeerend m-ddel. Aanbevolen hij ner- 'veuze prikkelbaarheid, angst- en opwin- djngstor5iundcn, overspanning, slapeloos heid. Bij alle apothekers eD drogisten f 1.25 per flacon Meedoogenlooze aanval op de Nederlandsche burgerbevoljdng 's-GRAVENHAGE, 25 April. Gisteren in de na middaguren heeft een misdadige Engelsche bomaanval op de burgerbevolking van een plaats in het Westen des lands plaats gevonden. Uit groote hoogte strooiden de Engelsche luchtpiraten een aantal brisantbommen boven een woonwijk van deze plaats omlaag, waardoor een reeks woonhuizen volkomen werd vernield en tal rijke huizen werden beschadigd. Naar tot nu toe werd vastgesteld, zijn hierbij 20 bur gers gedood en 16 gewond. Bij storingsvluchten van Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht werden door het omlaag werpen van eenige brisantbommen een aantal woonhuizen, deels zwaar, deels minder ernstig beschadigd. Schade aan militaire doelen is door deze zinlooze aanvallen niet aangericht. OUDERAVOND U.L.O.-C. De School voor U.L.O.-C. houdt Woensdag 29 April in de H.B.S.-A (ingang Raaks) des avonds half acht een ouderavond. Spreker is de heer Jahsen over: Be roepskeuze. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 27 April. Ondertrouwd. 27 April: J. A. M. Copini en C. Knup pel. Gehuwd, 27 April: J. C. Bosman en H. M. J. W. van de Kamp. Bevallen: 23 April: G. Prins-van Houten, d. L. C. de Jong-Polm'an, z. en d. 25 April: H. J. Klous- Hoogland, d. G. van der Wijden-ReUvers, z. A. C. van der Neut-De Prie, z. H. J. W. C. van Bilder- dijk-Seyts, d. H. J. Branger-Janszen, z. 26 April: J. M. E. Komen-Nijssen, d. K. Huijtink-Keplinger, d„ A. C.\ Snijder-Hermus, z. E. W. S. J. Smolders- Helleqthal, z. C. H. van der Wiel-Gales, d. A. C. Cornelissen-Smol, z. 25 April: G. C. van Manen- Krüger, z. 27 April: C. E. van der Blom-Visser, z. A. M. Dolle-Deckers, z. 26 April: G. Nuijten-Bakker, z. Overleden: 23 April: J. Boonstra-Fennema, 83 j., Jansstraat. 25 April: J. E. Fletterman, 60 j„ Delft- straat. M. C. Busking, 22 j.. Adr. Loosjesstraat. F. G. Barnhoorn, 68 j„ Zomerkade. A. G. Goed man. 69 j„ Spaarnrijkstraat. 26 April: P. van Stra ten, 76 j„ Kenaupark. Bijna niet in staat uw lijksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar De Nederlandsche Pijnsiiller RADIO PROGRAMMA DINSDAG 28 APRIL 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0# Gramofoonmuziek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.3# Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Amuse mentsorkest en solist (opn.). 10.00 Kamermuziek (gr.pl.) 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.10 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische beriêhten. 13.00 „De boerderij ontwaakt", luisterspel. 13.15 Omroep orkest. 14.00 Groninger Orkestvereeniging, solist en gra mofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 16.45—17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17 30 Musette-orkest en solist. 18,00 Voor de vrouw. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.34 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Gesproken blnnenlandsch overzicht. 19.10 Gramofoon muziek. 19.30 „Foto-album", muzikaal progra.nma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 21.45 „Vrijdag de der tiende en een ring", luisterspel. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Liederen (opn. en gr.pl.) 8.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgemvijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Zang. piano en gra mofoonmuziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Pianovoor^racht. 13.30 Gramofoonmuziek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.45 Zang, piano en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-4 economische- en beursberichten. 17.30 De Melo- disten en solist. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Reportage. 18.45 Salonorkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Zeeuwsch praatje. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Holland and the economie reorganisation". Voor de Radio-Centrale. Gra mofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Cello en, piano. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuws- berichten.' 22.00 Oude koorzang (gr.pl.). 22.05—22.10 Avond wijding. Het schip der woestijn. Na aankomst van een vliegtuig op een der vliegvelden in Een scène uit „Madame Bovary", waarvan bij het Nederlandsch Tooneel in den Stads- Koord Afrika staat het lastdier gereed om voor het goederentransport te zorgen. schouwburg te Amsterdam de première gaat. Links Annie van Ees als Madame Bovary Scherl-Fellinga-P.K. Hug-Pax-Holland-c Polygoon-Noske-Pax Holland-c i Een huwelijk in Folkloristischen stijl. Te Stompetoren, gemeente Oterleek, bij 1 Alkmaar, werd Zondag een huwelijk voltrokken, waarbij bruid en bruidegom alsmede de gasten waren gekleed in origineel oud West-Friesch costuum. Links de bruid en bruidegom. Polygoon-Sagers-Pax HoLland-a» j:

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14