Leer een vreemde taal er bij! Hitler's Rijksdagrede 1 Fiihrer brengt hulde aan weermacht en civiele organisaties (Men zie eerst pag. I.) Ten tijde dat deze historische gebeurtenissen zich voltrokken, groeide de nationaal-socialistische beweging naar ae vervulling van haar roeping onder ons eigen volk. Ook hier sloeg het uur, waarop in het conflict tusschen Joodsch interna tionalisme en nationaal-socialistische volks- en staatsgedachte de gezonde natuur doorbrak. Wij allen herinneren ons voorts nog den vol genden grooten, beslissenden strijd in Spanje, waar ook onder leiding van een enkelen man een duide lijke, definitieve beslissing werd afgedwongen en eveneens na een bloedigen burgeroorlog de natio nale revolutie den bolsjewistischen aartsvijand ter neer wierp. Naarmate het inzicht groeide dat de Jood de parasitaire verwekker van deze ziekten was, werd nu in de ^afgeloopen jaren vrijwel iedere staat in Europa gedwongen zijn standpunt te bepalen in deze levenskwestie der volleen. Als gevolg van den drang tot zelfbehoud moesten zij de maatregelen nemen, waardoor de eigen volken definitief konden worden beschermd tegen deze internationale ver- giftiging. Al is nu - ook het bolsjewistische Rusland het plastische product van deze Joodsche besmetting, •toch mag men niet vergeten dat het democratische kapitalisme de voorwaarden daarvoor schept. Hier bereiden de Joden voor, wat dezelfde Joden in het tweede deel van dit proces voltooien. Het jonge, ontwakende Europa heeft nu den oor log verklaard aan dit proces, dat volgens Momm- sen bestaat in ontleding van volken en staten door de Joden. Met dit Europa hebben zich trotsche volken met eerbesef ook in andere werelddeelen verbonden en bij hen zullen zich nog honderden millioenen menschen voegen, onderdrukten, die hoe hun leiders van het oogenblik het ook mogen bezien op zekeren dag hun ketenen zullen verbrijzelen. Het einde der leugenaars zal komen, die voor geven de wereld te beschermen tegen vreemde overheersching, die haar zoogenaamd bedreigt, maar in waarheid slechts probeeren hun eigen wereldheerschappij te redden. In deze geweldige, waarlijk historische beweging der volleen bevinden wij ons nu allen, ten deele als leidende, handelende of uitvoerende menschen. Aan den eenen kant staan de mannen der demo cratie, dat wil zeggen van het Joodsche kapitalisme en aan hun zijde de bolsjewistische staat, d.w.z. de massa van een verdierlijkte menschheid, waar over de Jood als in Sovjet-Rusland zijn bloedigen geesel zwaait. Aan dén anderen kant staan de vol ken, die vechten voor hun vrijheid en onafhanke lijkheid en die vooral strijden om het dagelijksch brood van hun menschen te waarborgen. In het Oosten van Europa nu ligt het strijdtoo- neel, waar de beslissing zal vallen. Over de oorlogs handelingen van het afgeloopen jaar heb ik 11 De cember j.l. voor de laatste maal gesproken. Ik zou er hier in het bijzonder op willen wijzen dat deze redevoeringen in dé eerste plaats zijn bestemd voor het Duitsche volk en zijn vrienden. Ik spreek niet om menschen van iets te overtuigen, die hetzij uit domheid of met boos opzet de waarheid volijverig niet kunnen zien of willen hooren. De feiten en Churchill's conclusies Want als ik nu om maar een voorbeeld te noe men den werkelijken loop der dingen vergelijk met de conclusies, die mr. Churchill daaruit trekt, dan treedt hier een zoo gapende discrepancie tus schen de gebeurtenissen en haar uitleg aan den dag, dat elke poging tot overbrugging van deze weder - zijdsche opvattingen vergeefsch moet zijn. Sedert het begin, toen het nationaal socialisme aan de macht kwam, is er geen stadium, waaraan de heer Churchill niet het karakter van een „bemoe diging" heeft toegekend en waarschijnlijk ook wel tot de laatste minuut zal toekennen. Dat Engeland ons eens den oorlog heeft verklaard was voor hem een bemoedigend teeken. Dat er anderen zijn verschenen om zich voor het BritscHë egoïsme naar de slachtbank te laten brengen was niet minder bemoedigend. De bespre kingen tusschen twee of meer geallieerde generaals zijn even bemoedigend als een praatje bij den haard van den zieken man in het Witte Huis. Toen de heer Cripps voor de eerste maal naar Moskou vloog was dat niet minder bemoedigend dan zijn terugkeer uit Indië. Dat generaal Mc. Ar thur kans heeft gezien nog juist op tijd van de Phi- lippijnen te ontkomen was eveneens een bemoedi gende factor. Evenals het bemoedigend is als 20 .Engelschen er in slagen met zwartgemaakte gezich ten en gummizolen met een Britsch vlot hier of daar aan de door ons bezette kust aan land te gaan om bij de verschijning van een Duitsche patroluille weer uit te knijpen. Als een emigrantenregeering, een verzameling van nullen dus, een verklaring tegen Duitschland aflegt, werkt dit bemoedigend, evenals wanneer de heer Churchill de vernietiging van de Duitsche duikbooten verkondigt of spreekt van een nieuwe uitvinding, een nieuw offensief, een tweede front ^Daaraan valt niets te doen. Ieder volk heeft zijn eigen seort bemoediging. Ik heb het bijv. destijds als bemoedigend beschouwd dat wij erin slaagden bin nen 18 dagen den Poolschen staat in een aantal van de geweldigste vernietigingsslagen weg te vagen, dat in dien heelen tijd noch Frankrijk, noch ook Enge land het waagden den Westwall ook slechts te na deren. Ik geloof dat het ook bemoedigend was dat wij in Noorwegen konden landen en wel niet des nachts met zwartgemaakte gezichten en op gummizolen, maar bij helderen dag en op bergschoenen met spij kers en dat wij dit Noorwegen in amper zes weken volkomen in onze macht kregen. Het was eveneens voor ons allen zeer bemoedi gend te beleven hoe het Britsche expeditieleger m weinige weken uit Noorwégen werd verdreven. Eveneens meen ik dat wij alle aanleiding hebben het bemoedigend te achten dat het ons mogelijk was iri amper zes weken de Fransch-Britsche legers vol komen vernietigend te verslaan, in nog geen week Nederland en in amper drie weken ook Belgie in onze macht te krijgen, de Britsche strijdkrachten te verpletteren, gevangen te nemen of bij Duinkerken iri zee te jagen. Ikzelf "achtte* het een bijzondere bemoediging dat wij tezamen met Italië niet slechts in Frankrijk, maar ook in Noord-Afrika groote successen konden behalen. Even bemoedigend was het in mijn oogen dat wij kans zagen den Servischen opstand met onze bondgenooten in enkele weken kapot te slaan. Voorts was het voor ons bemoedigend te beleven hoe de Britsche expeditie ook daar in zeer snel tempo eerst naar den Peloponesus en daarna -via Kreta tenslotte in de richting van de zee verdween, voorzoover zij niet door ons eveneens werd verme- t!°Niet minder bemoedigend was het overigens voor het Duitsche volk dat wij sedert 22 Juni van het vorige jaar nïét onze bondgenooten in slagen, die uniek waren in de wereldgeschiedenis, het bolsje- wistische gevaar van onze grenzen meer dan 1000 km. konden terugslaan en dat in dezelfde periode reeds meer dan 16.000.000 ton vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken gebracht werd, het geen thans nog steeds voortduurt. Ik beschouw het als een bemoediging dat wij daarbij kans hebben gezien in de wijde ruimte van het Oosten een spoorwegnet op de Europeesche «spoorbreedte te brengen en in dienst te stellen, zoo uitgestrekt dat het thans grooter is dan dat van het geheele Engelsche moederland. Ook omtrent de Japansche heldendaden, dien unieken zegetocht, kan ik niet anders zeggen dan dat zij in onze oogen eveneens buitengewoon be moedigend zijn. Het bemoedigendste, dat ik voor Duitschland en zijn bondgenooten zie, is evenwel misschien wel dat mr. Churchill en Roosevelt te Londen en te Washing ton optreden en niet te Berlijn of Rome. De moeilijke operaties van den afgeloopen winter Toen ik voor de laatste maal tot u sprak, daalde over het Oosten een winter, zooals in Eurppa en ook in deze gebieden in meer dan 140 jaar niet was beleefd. Binnen enkele dagen zakte de thermome ter van- 0 graden en daarboven tot min 47 graden en daaronder. Daardoor vonden alle verdere opera ties 4 weken vroeger dan te voorspellen viel een plotseling einde. Het front, dat in voorwaartsche beweging was. mocht niet terugvloeien en evenmin kon het gelaten worden in de hellingen waar het zich op dat mo ment bevond. Derhalve werd het teruggetrokken over een algemeene lijn, die van Taganrog naar het Ladogameer loopt. Ik mag thans uitspreken dat deze operatie onein dig moeilijk uit te voeren was. Er waren oogenblik- ken dat menseh en machine dreigden te verstijven. Wie de wijde vlakten van dit Oosten ziet heeft daarbij rekening te houden met de psychische belas ting, die in 1812 de Fransche legers vernietigden. De voornaamste last van den strijd drukte op het leger en de daarmee verbonden vreemde formaties. Ik heb het derhalve als mijn eereplicht beschouwd op dat oogenblik miin naam aan het lot van het leger te verbinden, ik voel mij als soldaat zoozeer verantwoordelijk voor de'aanvoering in dezen strijd dat ik het ondragelijk zou hebben geacht op dit zwaarste uur niet al datgene onder de oogen te zien met mijn persoon, wat de Voorzienigheid met ons scheen voor te hebben. Dat het nu is gelukt de dreigende ramp volstrekt af te wenden dank ik uitsluitend aan de dapperheid, de trouw en de onmenschelijke bereidheid tot lijden van onze brave soldaten. Zij alleen hebben het mij mogelijk gemaakt een front staande te houden, waartegen de vijand nu hecatomben van menschen begon op te zetten. Maandenlang liepen steeds nieuwe, nauwelijks op geleide massa's uit de vlakten van Centraal-Azië of uit den Kaukasus storm tegen onze linies, die vooral des nachts slechts bij wijze van steunpunt konden worden gehandhaafd. Als de Rus van zijn kant tus schen nauwelijks versterkte plaatsen in steeds nieu we aanvalsgolven doorbrak of doorsijpelde, dan ge schiedde dit met opoffering van honderdduizenden en nog eens honderdduizenden menschen. Het vraagstuk evenwel dat ons in dien tijd het meest kwelde, was dat van de ravitailleering. Want noch de Duitscher zelf. noch de Duitsche tank, maar ook helaas onze Duitscne locomotieven evenmin wa ren berekend op de koude, zooals zij ons thans als het ware had overvallen. En toch hing van de hand having van onze ravitailleering bestaan of opder- gang aer legers af. Gij zult derhalve begrijpen en stellig billijken, dat ik nu en dan meédoogenloos en hard heb moeten ingrijpen om met de grimmige vastberadenheid een lot tq overmeesteren, waaraan wij anders wellicht hadden moeten bezwijken. Toen de Napoleontische legers in 1812 terug stroomden uit Moskou en tenslotte werden verplet terd, was de felste koude ongeveer 25 graden onder 0. Dit jaar evenwel bedroeg de laagste temperatuur, die wij aan het Oostelijk front hebben gemeten, precies 52. Hoogste plicht vervuld Als ik nu ter samenvatting de prestaties der troe pen zelf bespreek, kan ik slechts zeggen dat zij alle hun hoogsten plicht hebben gedaan. Aan de spits staat echter zelf weer de Duitsche infanterie. Wij allen kennen de verlammende uitwerking van de koude. Zij werkt slaapverwekkend op den mensch en doodt hem daardoor pijnloos. Dat dit lot in de kritieke weken ons bleef bespaard danken wij aan het bovenmenschelijke prestatievermogen en de wilskracht niet slechts van deze soldaten, doch voor al ook van de onderofficieren en officieren tot aan generaals toe, die met begrip voor het dreigende ge vaar en volkomen wegciji'ering van hun eigen leven de manschappen steeds weer meesleepten en vorm den tot die hechtp gemeenschap, die thans wel het beste is wat het Duitsche volk in militair opzicht ooit het zijne heeft kunnen noemen. De Führer wees in dit verband op de steeds ge lijke, voorbeeldige dapperheid der SS-divisies en -politieformaties, der tankbemanningen en pantser jagers, der pioniers en kanonniers, der menschen van den berichtendienst en der colonnechauffeurs, van de luchtmacht, jagers, gevechtsvliegers, verken ners, waarnemei's en transportvlfegere, der bataljons van luchtdoelartillerie en luchtmacht, der bouw- troepen van de organisatie-Todt en der transport colonnes-Speer, der mannen van den Arbeidsdienst, der officieren en onderofficieren van gezondheid, der ziekendragers, ziekenoppassers en vooral der zusters van het Duitsche Roode. Kruis en der N.S.V., maar vooral ook van de spoorwegpioniers en van het, trein- en rangeerpersoneel. Het zou groot onrecht zijn, aldus de Führer, als ik op den dag van heden ook niet diegenen zou geden ken, die met ons hetzelfde leed hebben gedeeld. Over onze Finsche wapenmakkers te spreken is nauwe lijks noodig. Zij zijn zoo superieur en vooral ook zoo ervaren in dezen strijd, dat zij gewoonweg steeds als voorbeeld mogen gelden. Zij bezaten vooral groote rust tegenover doorgebroken of doorgesijpelde Rus sische formaties. Terwijl zij aan den voorkant hun gelederen sloten, begonnen zij met de vernietiging van de achter hun rug opereerende bolsjewisten. Al begin ik nu bij het Noorden, voorts moet ik de soldaten noemen van een divisie, die uit het Zuiden van Europa stamt en die aan het Ilmenmeer al dat gene heeft doorgemaakt wat van onze eigen mannen moest worden verlangd. Als de Spaansche divisie eens in haar vaderland terugkeert, zullen wij haar en haar dapperen generaal geen ander getuigschrift kunnen uitreiken dan de erkenning van -trouw en dapperheid tot in den dood. E>eze waardeering komt ook alle andere for maties toe, zoowel den Hongaarschen als den Slo- waakschen en Kroatischen bondgenoot. Zij hebben met de grootste dapperheid en betrouwbaarheid him taak verricht. De drie Italiaansche divisies zijn den geheelen winter door ondanks de voor hen pijnlijke koude gèbleven waar zij waren. Ook bij hen is dank zij hun dapperheid elke Russische inval tot mislukking gedoemd geweest. Hetzelfde geldt voor de dappere soldaten van het verbonden Roemeensche leger onder bevel van maarschalk Antonescu. Zooals over het geheel overal aan het front een langzame versmelting van de verschillende Europeesche volken tegenover den gemeenschappe- lijken doodsvijand merkbaar is. Dit geldt niet slechts voor de Germaarische vrijwilligers in de SS-formaties, maar ook voor de Belgische en Fransche deelnemers aan dezen gemeenschappelij- ken strijd. Maar ook Litauers, Letlanders en Estlanders, Öekraienersen Tartaren hebben deelgenomen aan den strijd tegen den bolsjewistischen wereld vijand. Ook de luchtmacht van onze bondgenooten heeft, te beginnen bii de Finnen tot de Italiaansche jagers toe, den vijand zware verliezen berokkend. Bij dit geweldige historische succes, behoefde ik slechts in enkele afzonderlijke gevallen in te grij pen. Slechts waar de zenuwen bezweken, de ge hoorzaamheid te kort schoot of gebrek aan plichts besef bij de vervulling van de taak aan den dag trad, heb ik harde beslissingen genomen en wel krachtens het souvereine recht dat ik meen van mijn Duitsche volk hiertoe te hebben gekregen. Dat mij in dezen strijd het vaderland steunde, daarvoor dank ik hier niet slechts in mijn eigen naam, maar ook in dien van onze soldaten. Ons allen gemeenschappelijk mag het trotsche gevoel vervullen en dat spreek ik op dit oogen blik in het bijzonder uit voor de soldaten in de voorste linie dat wij een lot teboven gekomen zijn. dat een ander honderd dertig jaar geleden heeft verbrijzeld. De beproeving, aldus de Führer, die deze winter voor front en vaderland heeft gebracht, moet voor ons allen ook een leer zijn. Zuiver organisatorisch heb ik de beschikkingen getroffen die noodzake lijk zijn om a priori een herhaling van dergelijke noodtoestanden te voorkomen. De Duitsche spoor wegen zullen den komenden winter, waar deze ons ook aantreft, hun taak beter vervullen dan den vorigen. Van de locomotieven tot de tanks, trac toren,, locomobielen en vrachtauto's toe zal het leger in het Oosten beter zijn uitgerust. Voor den afzonderlijken soldaat zal. ook al mocht een dergelijke Aatuurramp zich herhalen, als gevolg van ervaring en krachtsinspanning niet meer een dergelijke toestand ontstaan ais wij hebben be leefd. Ingrijpen van den Führer waar noodig Daartoe .verwacht ik overigens een en ander: dat de natie mij het recht geeft, overal, waar niet on voorwaardelijk in dienst van de groote taak, waar bij het gaat om bestaan of ondergaan,' wordt ge hoorzaamd en gehandeld, terstond in te grijpen en zelf te mogen handelen. Front en vaderland, tran sportwezen, bestuur en justitie hebben slechts te gehoorzamen aan een enkele gedachte, namelijk het behalen van de overwinning- Ik verzoek derhalve den Duitschen Rijks dag om de uitdrukkelijke bevestiging dat ik het wettige recht bezit een ieder tot vervulling van zijn plichten te nopen resp. dengene, die zijn plichten naar mijn consciëntieuze meening HAARL. DAGBLAD, Maandag 27 April 1942 Vlo Ae tjramofoon leert de Linguaphone U in korten tud een vreemde taal niet slechts lezen en schrijven, doch ook spreken en verstaan. Llnguaphone brengt thans cursussen in 29 talen: Fransch, Dultsch, Engelsch, Spaansch, enz. U huurt een cursus voor f 20.40 voor de eerste vier maanden (daarna 15.10 voor elke volgende maand). Gramofoons ook in huur beschikbaar. IlNGUAPHONE I 1 N. Z. Voorburgwal 114 W - Amsterdam niet vervult, te veroordeelen tot gewoon ont slag of hem meedoogenloos uit ambt en functie te verwijderen, wie hij ook zij of welke verworven rechten hü moge bezitten. En wel juist daarom, omdat het onder mil lioenen slechts, om enkelingen gaat. De Führer betoogde dat in dezen tijd, waarin hij in maanden niet in staaf was geweest het front als geheel verlof te geven, niemand een zoogenaamd „welgefundeerd recht" op verlof bezit. Hijzelf had sinds 1933 nog geen drie vrije dagen als verlof opgeëischt. Zoo verwachtte hil ook dat de Duitsche justitie begreep dat denatie er niet was om harentwil, maar dat zij er was térwille van de natie. De Führer noemde eenige voorbeelden van onbegrijpe lijk milde vonnissen tegen de gemeenste mis-' dadigers in een tijd, dat tienduizenden .brave Duit sche mannen moeten sterven om aan het vaderland de vernietiging door het bolsjewisme te besparen. Van nu af» zou hij rechters, die kennelijk het ge bod van dit tijdsgewricht niet inzagen, van hun ambt ontheffen. Tot slot zeide de Führer: Wij hebben een ge weldigen winterslag achter ons. Het uur zal komen dat de fronten zich weer uit hun verstarring zul len - losmaken en dan moet de geschiedenis be slissen wie dezen winter heeft overwonnen: de aanvaller, die zijn menschenmassa idiootweg op offerde, of de verdediger, die zich eenvoudig in zijn stellingen handhaafde. Ik lees deze weken voortdurend over de geweldi ge dreigementen van onze tegenstanders. De toe komst zal leeren iq hoeverre onze voorbereidingen voor het overwinnen van de gevaren voldoende zijn. De groote veldheeren van Engeland en Ame rika jagen my angst noch schrik aan. Waarschuwing tot Churchill Mocht in Engeland de gedachte vasten voet krijgen den luchtoorlog tegen de burgerbevolking met nieuwe middelen voort te zetten.'dan zal ik reeds ten overstaan van de geheele wereld het volgende willen vaststellen: De heer Churchill is in Mei 1949 met dezen oorlog begonnen. Ik heb 4 maanden lang gewaarschuwd en gewacht. Toen kwam de tijd, dat ik gedwongen was te handelen. Degene, die alleen verantwoorde lijk is voor dit soort strijd, begon toen te jammeren. Ook thans is mijn wachten geen zwakheid. Moge deze man niet weer klagen en janken, als ik mij gedwongen zal zien, een antwoord te ge ven dat zeer. veel leed over zijn eigen volk zal bren- fen. Ik zal van nu aan weer slag om slag vergel en,-tot deze misdadiger valt en zijn werk bezwijkt. Als ik het oog richt op de wereld die wij be lichamen en op alle mannen met wie ik het geluk heb in vriendschap oi bondgenootschap te verkee- ren, als ik voorts blik op de schaar van mijn. po litieke leiders in Duitschland, op mijn rijksmaar schalk, de veldmaarschalken en admiraals en kolo- nelgeneraals en de talrijke andere aanvoerders aan die fronten, dan zie ik met het grootste vertrou wen een toekomst tegemoet, waarin geen potsen makers, doch mannen de geschiedenis zullen ma ken. De strijd in het Oosten zal worden voortgezet. De bolsjewistische kolos zal door ons worden gesla gen, tot hij verbrijzeld is. Tegen Engeland zelf komt voorloopig het Duitsche onderzeeërwapen steeds meer in het geweer. De heer Churchill heeft reeds in de herfst van 1939 het Engelsche volk verzekerd dat hij het duikbootgevaar meester geworden was: Nu wil ik hem vandaag verzeke ren dat dit gevaar nog eerder hem meester zal wor den. Al bazelt de Britsch-Amerikaansche pers ook elke week over nieuwe uitvindingen die zullen leiden tot de reddelooze vernietiging van de duikbooten. dan is dat evenmin nieuw als het omgekeerd ook niet nieuw is dat de Duitschers en onze bondgenooten hun duikbooten en haar bewapening van jaar tot jaar verbeteren. Wat de Duitsche marine ondanks hun numerieke kleinheicW heeft geiaaan overtreft verre wat onze zooveel grootere marine in den .wereldoorlog in staat was te presteeren. Meer duikbooten dan in den wereldoorlog In antwoord op de dronkemansbewering van Churchill in den herfst van 1939 over het einde der Duitsche duikbooten kan ik hem slechts ver zekeren dat haar aantal in vast tempo van maand tot maand toeneemt en dat dit thans reeds het grootste aantal onderzeeërs uit den wereldoorlog ver achter zich heeft gelaten. Als de Italiaansch-Duitsche samenwerking in de Middellandsche zee heeft geleid tot een steeds nau- wei"e kameraadschap en tot steeds grooter succes, dan zal de samenwerking van Duitschland met Italië en de overige bondgenooten ook op de andere oorlogs- tooneelen geen minder groote resultaten aan den dag leggen. Dat de uittarting van Japan tot deelneming aan dezen oorlog overigens wel de stompzinnigste, dom ste daad van onze tegenstanders is geweest, is reeds in weinige maanden bewezen door den heldhaftigen strijd van dit volk. Wij, Duitschers, hebben in deze worsteling om bestaan of ondergang alleen maar alles te winnen. Want het verliezen van dezen oorlog zal in ieder geval ons einde zijn. Het barba rendom uit Midden-Azië zal over Europa komen als in den tijd der Hunnen of der Mongolentochten. Niemand weet dit beter dan de Duitsche soldaat en de met hem verbonden naties, die aan het front het wezen der bolsjewistische bevrijding van de menschheid hebben leerenN kennen. Engeland kan in dezen oorlog niet winnen. Het zal verliezen en dan zal wellicht in zijn geschiedenis het inzicht baanbreken dat men het lot van volken en staten niet moet toevertrouwen aan cynische drinkers of aan geesteszieken. In dezen oorlog zal de waarheid .zegevieren. Zij nu staat aan onze zijde. Dat de Voorzienigheid mij heeft uitverkoren om in zulk een grooten tijd het Duitsche volk te mogen leiden, is mijn eenige trots. Mijn naam en mijn leven wil ik onvoorwaar delijk verbinden aan zijn lot. Ik heb tot den Al machtige geen andere bede te richten dan ons in de toekomst evenzeer te zegenen als in het verleden en nlij zoolang het leven te laten als in zijn oogen noodig is voor den beslissenden strijd van het Duitsche volk. Generaal Giraud uit krijgsgevangenschap ontvlucht BERLIJN, 25 April (D N B.) De Fransche generaal Giraud, die zich in Duitsche krijgsgevangenschap be vond, is uit de vesting Königstein gevlucht. De gene raal had om gezondheidsredenen grootere vrijheid van beweging gekregen. Van deze tegemoetkomend heid maakte hij gebruik en nam de vlucht. Bekend gemaakt wordt, dat voor zijn gevangenne ming een belooning van 100.000 R.M. is uitgeloofd. Ieder, die den geviuchten generaal bij zijn vlucht be hulpzaam is. wordt met den dood gestraft. Generaal Giraud is 1.82 tot 1.85 M. lang. heeft een grijzen snor, is slank en speckt Duitsch met een Fransch accent. Mededeelingen, die tot zijn opsporing kunnen leiden, kunnen verstrekt worden aan iedere Duitsche weer- machts- en politie-instan"% Zesde zitting van den Rijksdag tijdens den oorlog Geestdriftige betoogingen langs de wegen naar de Krollopera BERLIJN, 26 April (D.N.B.) Na een pauze van meer dan vier maanden was de Duitsche Rijksdag voor de zesde maal in dezen oorlog door zijn presi dent Goering voor het aanhooreu van een verkla ring der regeering bijeengeroepen. Duizenden en nog eens duizenden Berlijners stroomden naar de toegangswegen die naar de Kroll opera leiden, om den Führer te kunnen begroeten tijdens zijn rit naar den Rijksdag. Toejuichingen weerklonken zoodra de dichte rijen der bevolking in dé lange reeks auto's een der be kende leidende figuren in het oog kreeg. Met geju bel werd maarschalk Goering begroet. De geestdrift wilde maar niet luwen, toen de Führer zich naar de Krollopera begaf. Voor het vergadergebouw inspec teerde hij de eerecompagnie van zijn lijfgarde. In de Krollopera overheerschte het grijs der mi litaire uniformen, want een groot aantal afgevaar digden staat in de eerste gelederen aan het front en in het vaderland. Op de rangen was de generaliteit en dé admirali teit vertegenwoordigd. In de middenloge bevond zich het corps diplomatique. Vooraan de vertegen woordigers van Italië en Japan. Ook de binnen- en buitenlandsche pers was voltallig verschenen. Op de regeeringsbanken hadden de ministers plaats geno men. Op de eerste bank zag men minister Von Rib- bentrop, groot-admiraal Rader, generaal-veldmaar- schalk Keitel, minister dr. Goebbels en minister graaf Schwerin von Krosigk. Vlak naast het spre kersgestoelte zaten minister dr, Lammers en de perschef dr. Dietrich. Diepe stilte heerschte in de zaal toen de Führer om drie uur binnentfad. Naast hem liepen rijks maarschalk Hermann Goering, minister dr. Frick, rijksleider Bormann, rijksleider der SS Himmler en de persoonlijke en militaire adjudanten van den Führer. Toen Hitier zijn plaats had bereikt werd hij het voorwerp van een geestdriftige huldiging van de STgevaardigden. Rijksmaarschalk Goering opende de zitting met het voorlezen van de namen aer gesneuvelde Rijks dagleden. Hij herdacht voorts de overleden leden der regeering Todt en Kerrl en verbond aan dit eer betoon de gedachte aan alle zware offers aan men- schenlevens die de natie tot dusver heeft gebracht. De Rijksdag had zich in zijn geheel ter eere van de gesneuvelden en overledenen van zijn zetel ver heven. Tot slot verzocht Hermann Goering den Führer tot het Duitsche volk te spreken. De rede van Hitier werd steeds weer onderbroken door stormachtigen bijval. De Duitsche luchtaanval op Bath Talrijke branden braken uit BERLIJN, 26 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede dat in den afgeloopen nacht sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen in opeenvolgende golven vergeldingsaanvallen op de stad Bath, ten Zuidoosten van Bristol, gedaan hebben. Bath is «de standplaats van hooge Britsche staven. De leven dige bedrijvigheid der Engelsche nachtjagers kon niet verhinderen dat de Duitsche vliegtuigen hun doel be reikten. Bij helder zicht werden duizenden brisant- en brandbommen op Bath geworpen, soms van gerin ge hoogte. Er braken talrijke van verre zichtbare branden uit. vooral in het centrum. De aanval bereik te volkomen het doel en vergold den Engelschen hun 'misdadige verwoesting van woonwijken, cultuurmonu menten en inrichtingen van openbaar welzijn in de oude Duitsche steden. BERLIJN, 27 April (D N,B.) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben, naar aan. het D.N.B wordt ge meld, in den afgelooptn nacht de vergeldingsaanvallen op Bath voortgezet, waarbij de uitwerking van de brand- en brisantbommen zeer zwaar was STOCKHOLM. 27 April (A.N.P.) Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft, volgens den Engel schen Berichtendienst medegedeeld, dat Maandagoch tend vroeg Duitsche vliegtuigen een korte, hevige aanval hebben gedaan op een stad In West-Engeland. Volgens de ot dusver ontvangen rapporten zijn de verliezen van menschenlevens tamelijk zwaar. Brand en brisantbommen hebben .uitgebreide schade aange richt. Ook op andere plaatsen in het Westen en Zuid westen van Engeland zijn bommen neergeworpen. Amerikaansche troepen op Nieuw Caledonië Fransch protest te Washington De Britsche Nieuwsdienst publiceert een officieel bericht uit Washington, volgens hetwelk Amerikaan- sche troepen geland zijn op Nieuw Caledonië in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan om mee te helpen bij de verdediging van deze Fransche be zitting. Blijkens een D.N.B.-bericht uit Vichy heeft de Fransche regeering door tusschenkomst van haar ambassadeur te Washington, Have, bij de Amerikaan- sche,regeering hiertegen geprotesteerd. De protestnota luidt: „In een mededeeling van het departement van oor log der Ver. Staten is de aankomst van Amerikaart- sche troepen op Nieuw-Caledonië aangekondigd. Deze mededeeling zegt nog dat de troepen, die met toe stemming der plaatselijke autoriteiten gezonden zijn, aan de verdediging van j het eiland zullen deelnemen. Indien Franschen. die hun vaderland ontrouw zijn ge worden, zich in September 1940 van het eiland meester gemaakt hebben, geeft dat den Amerikanen nog niet het recht, daar troepen aan land te zetten. De Gaulle of zijn vertegenwoordigers hebben niet het geringste recht om namens Frankrijk te spreken. De Fransche regeering heeft haar gezant te Washington opgedragen bij de Amerikaansche regeering tegen dezen maat regel te protesteeren." Bruno Brehm Bruno Brehm (foto archief) Dr. Bruno Brehm, die volgens afstamming Su- deten-Duitscher is, behoort tot de Duitsche schrij vers-generatie van middelbaren leeftijd. Hij werd in 1892 als zoon van een officier in Laibach geboren, werd in den wereldoorlog meermalen gewond en geraakte later in Russische krijgsgevangenschap. Na den oorlog studeerde hy kunstgeschiedenis en ves tigde zich in Weenen. In de groote roman-trilogie van Brehm: „Apis unid Este", ..Das war des Ende" en „Weder Kaiser noch König" wordt de aanlei ding, de afloop en de nasleep van den oorlog uit het gezichtspunt van den Oostmark behandeld. In dit werk toont de dichter duidelijk aan, dat de oude staatsvormen ineen moesten storten zcodat op hun puinhoopen het nieuwe Duitschland kon ontstaan. Voor deze wereldoorlog litteratuur ontving Brehm in 1939 den nationalen boekenprijs. Ook in de ro man „Zu früh und zu spat" die over de Duitsch- Oostenrijksche geschiedenis handelt, spreekt de dichter zich uit voor de volksduitsche eenheidsge dachte. Zijn op de Duitsche geschiedenis en poliiiek stoelende scheppingen bestempelen hem meer dan welken anderen Duitschen dichter van dezen tijd ggip JfttagjB I'tleggej1 - geoxeü ook. tot den spreker en uillegger van de Groot-' Duitsche gedachte in het gebied van Zuid-Oost- Jong Europa BERLIJN, 25 April (A.N.P.) In de „Deutsche Allgemeine Zeitung" publiceert Hans Ludwig Geiger een artikel onder liet opschrift „Jong Europa", waarin hij schrijft over de bijeenkomst van Europeesche studenten en frontstrijders te Dresden. Het Congres," zoo schrijft hij, bood een rijke mogelijkheid om den delegaties der stu denten en frontstrijders het groote thema uiteen te zetten van het huidige historische oogenblik en tevens na te gaan wélke reacties gewekt worden bij de academische jeugd van ons vasteland door de kwestie der nieuwe orde in Europa. Europa heeft opgehouden slechts een aardrijks kundige ruimte te vormen, waarin de volken vol gens egoïstische gezichtspunten- konden leven. Het is niet meer het krachtenveld voor uiteenloopende economische tendenties, welker uitvoering onder invloed van Anglo-Amerikaansche economische opvattingen een handhaving der economische souve- reiniteit van het werelddeel ten nadcele van de Europeesche volken onmogelijk 'maakte. Europa staat voor het inzicht, dat tezamen met zyn poli tieke en economische heroriënteering een gemeen schappelijke cultureele gezindheid tot ontwikkeling moet komen. De voordrachten in Dresden hadden deze standpunten als middelpunt. Ook dc onderlinge gesprekken draaiden hierom. De waarnemer kwam verder onder den indruk van de hooge persoon- lijkheidswaarde der aanwezigen, die -allen het stem pel droegen van een straffe soldateske tucht. De strijd aan het Oostelijk front vormt voor hen de natuurlijke voortzetting van hun strijd om de nationale vcemieuwing. De jonge Spaansche literatuur-historicus, profes sor dr. Castro Rial, die thans als eerste luitenant dient in de Blauwe Divisie, verklaarde: „Boven de nationale nooden uit omhelzen wij, Spaansche revolutionairen, het nieuwe Europa". Hierin merkt men iets van het rhythme van een antwoord, dat evenzeer geldt voor de andere nationaliteiten. Ten slotte komen er nog jonge mannen van volken wien het Groot-Duitsche rijk, opdat zij gestemd hadden tegen de wet van Europa een nederlaag moest toebrengen. Hun inschakeling geeft een bij zondere voldoening. Studenten van volken, die Duitschland Heeft overwonnen, voelen zicb door dit Duitschland thans innerlijk overwonnen. Zij zien dat niet de strijd aan het einde waarvan de nederlaag hunner naties stond, de beslissende fase van den oorlog was. Ook hun blik richt zich naar het Oosten. Noren, Nederlanders. Vlamingen, Walen, Franschen, allen vinden trotsche woorden voor recht en plicht hunner deelneming aan den strijd voor een beter Eupopa. Ook zij gevoelen dat de Europeesche ruimte te klein is geworden voor onderlinge verminking, dat andere impulsen noodig zijn voor een weg naar een grootere toekomst. Italiaansche weermachtsberichten Europa. Vergeefsche aanvallen op Italiaansche convooieri ROME, 25 April (Stefani). Het 693e weermachts- bericht luidt: Geen gebeurtenissen van belang in Cyrenaïca, waar de weersomstandigheden slechter zijn geworden. Sterke vliegtuigformaties hernieuwden overdag en des nachts de hevige aanvalSacties tegen de doelen van Malta. Er werden treffers geplaatst en ernstige schade toegebracht aan de havenwerken, marinewerven, vliegvelden, opslagplaatsen en pakhuizen op het eiland, die door bommenwerpers van de as werden bestookt. Een vijandelijk vliegtuig werd door Duitsche jagers neergehaald. Engelsche vliegtuigen trachtten onze op de Middel landsche Zee varende convooien aan te valllen. Onze schepen leden in het geheel-geen schade en dank zij hun snelle manoeuvres en de doeltreffende bescher ming van het afweergeschut der begeleidende schepen konden zij hun weg vervolgen en -behouden hun be stemmingshaven bereiken. ROME, 26 April (Stefani). In zijn weermachtbe- richt no. 694 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Cyrenaïca werden vijandelijke elementen door het optréden van onze verkenners ge noodzaakt 2ich terug te trekken. Een Hurricane, die in duikvlucht een aanval wilde ondernemen op een heden van onze vooruitgeschoven linies, sloeg te plet ter, getroffen door ons luchtdoelgeschut. Een- andere machine werd eveneens door hei luchtdoelgeschut van Benghasi vernietigd tijdens een nachtelijken aan val. die geen gevolgen^ had. Italiaansche en Duitsche formaties bombardeerden met succes de haven Tobroek cn andere centra van den vijand, waarbij verscheidene» vliegtuigen op den beganen grond in brand geschoten werden en een Bristol Blenheim in een luchtgevecht werd neerge haald. De aanvallen op Malta werden met onvermin derde hevigheid voortgezet. Belangrijke doelen werden getroffen. Boven Malta haalden Duitsche jagers twee Spitfires neer. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Weer slachtoffers te Rostock BERLIJN, 27 April. (D N 11) Britsche bommen werpers hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, hun terreuraanvallcn op woonwij ken der stad Rostock voortgezet. Opnieuw werd schade aan huizen aangericht. Onder dc burgerbe volking vielen dooden en gewonden. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten wer den twee der aanvallende bommenwerpers neerge schoten. De liefde tot zijn land is ieder aangeboren 's-GRAVENHAGE. 27 April. Onder bovenstaand motto zal op 3 Mei 1042 op het Houtrustterrein ln Den Haag door den Nederlandschen Arbeidsdienst een fees telijke demonstratie gehouden worden. 1300 arbeidsmannen zullen daartoe opmarcheeren en zullen den toeschouwers door lichaamsoefeningen, zang en muziek een indruk gcvöjtt. van hun eerlijk wil len en kunnen. De Nederlandsche Arbeidsdienst zal voor het eerst in zijn bestaan in het openbaar aantreden om uitdruk king te geven aan zijn verbondenheid met volk en bodem en om ons volk te bewijzen, dat de Nederland sche Arbeidsdienst van het volk is cn door het volk 19 ontstaan. Ook de arbeidsmeisjes, die bij deze demonstratie aanwezig zullen zijn, zullen door Meidansen en zang de toeschouwers zeker weten tc boeien. Wanneer de 1300 arbeidsmannen met hun blinkende schoppen over de schouders zullen opmarcheeren zul len zoowel zij. als de arbeidsmeisjes er van overtuigd zijn, dat de toeschouwers een gunstig oordeel over hen kunnen vellen. Zij zullen hun best er voor doen. om de achting en eerbied van de toeschouwers tc verwerven, opdat deze frerder in ons volk zullen worden uitgedragen. Op Zondagmiddag te 15.30 uur vangt de demon stratie aan cn iedereen is van harte welkom. De toe gang is vrij, terwijl er voor gezorgd wordt, dat er voor iedereen plaats is. Het sportterrein Houtrust is gemak kelijk met.verschillende trams te bereiken. Er zijn maatregelen getroffen om na afloop van de demon stratie het vervoer van het publiek vlot tc doen ver- loopen. Het is wenschelijk dat dc plaatsen om 15.15 uur in genomen zijn. Het terrein wordt reeds om 14.30 uur voo® bet publiek opengesteld.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17