Haarlem's Dagblad Hitier legt rekenschap af van den winteroorlog I Bevoegdheden van den Führer - uitgebreid Rijksdag kent Hitier nieuwe bevoegdheden toe 1 59e JAARGANG No. 18055 x x uitgave Lourens Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Algera. Drukker!) N.V. Bureaux- Groote Houtstraat 93. t»ük. Soenda- plelD 37 Postgiro 38810. Orukkerü= Z- B. Spaarne 12. l'elef. Directie 13082. Hoofdred 15054. Redactie 10600. Drukker!) tOX32. Administratie 10724. I482&. SoendapletD 12230. Olrecteur: P. TO PEEREBOOM MAANDAG 27 APRIL 1942 Abonnement per weck 0.26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—15 mm. 3.- elke mm. meer 0,20. Reclames 0.3» per mm. Contracttarlcven op aanvraag. Vraag en aanbod 112 mm. 0,96. elke mm. meer J 0,08. Groentjes 1—9 mm. 15 cent, elke nun. meer 5 cent bü contante betaling. 7lieuwe luaaischuuiing tot Ongetand intake den tuchtooxtog) BERLIJN, 26 April (D.fr.B.) De Rijksdag is Zondagmiddag om drie uur bijeengekorhen om een verklaring van de Rijksregeering aan te hooren. De Führer begon met er aan te herinneren dat hij op de laatste zitting van den Rijksdag van 11 Decem ber j.l. rekenschap had afgelegd over het verloop dei- gebeurtenissen van het afgeloopen jaar: Deze zijn, zoo verklaarde hij o.a. in haar histori sche grootheid en duurzame politieke beteekenis van een l'ormaat, dat wellicht eerst eeuwen later in ge heel zijn omvang zal worden overzien. Na de verplettering van den opstand te Belgrado, door Engeland' en Moskou gemeenschappelijk aan gesticht, begon Europa reeds enkele-weken later wellicht voor het eerst sinas eeuwen de gemeen schappelijke bedreiging uit het Oosten te beseffen. Van de succesvolle afwending daarvan heeft bestaan of ondergaan van ons continent reeds zoo dikwijls afgehangen. Voor vele menschen traden nu de oorzaken-va" den bloedigen oorlog, die ons in September 1939 op gedrongen was, duidelijk aan den dag. Want bieze oorlog droeg niet meer de kenteekenen van de van oudsher bekende interneEuropeesche conflicten.In toe nemende mate won de indruk veld dat deze histo rische worsteling een der elementaire conflicten is, tiiie veelal de wereld in duizenden jaren eennjaal aan het wankelen brengen en daardoor een nieuwe duizendjarige periode inleiden. Vele der daarbij optredende historische ver schijnselen zijn zich de diepste opdracht en zin van hun handelen zoo weinig bewust, zooals dat een> gewoon soldaatje ook wel gaat bij een groote mili taire operatie. Ook zijn de tijdperken van dergelijke eruptieve perioden zoo groot dat de afzonderlijke merisch maar al te gemakkelijk den samenhang of ook de beteekenis van zijn optreden in verhouding tot het verloop yan het totaal miskent. Maar desondanks zijn ook daar weer profiteurs, waar schijnbaar zin en nut van een dergelijk pro ces, dat de volken of zelfs de continenten aan het wankelen brengt, niet zichtbaar is. Velen gelooven derhalve te stuwen en zijn zelfs slechts <de gëstuwden en allen willen slaan en zijn tenslotte de versla genen. Toen 3 September 1939 na eindelooze Duitsch,e vredespogingen aan het nieuwe rijk de» oorlogsver klaringen van Engeland en Frankrijk waren over handigd, nadat deze staten door de verstrekking van een blanco volmacht/om te beginnen Polen; als actieve kracht ten tooneele haddeil gebracht, moest men wel wanhopen aan het verstand van een we reld, die schijnbaar zonlaer eenige reden de cata strofe letterlijk naar zich toehaalde, inplaats van het ongeluk van een dergelijken waanzinnigen oor log te mijden. Engeland's politiek tegenover het vasteland Nu weten wij allen dat Engeland zich sedert de innerlijke staatkundige desorganisatie van het vasteland van Europa had vastgeklampt aan een politieke leerstelling, die meende in de versplinte ring van het vasteland ce eerste voorwaarde te moeten zien voor de welvaart en de uitbreiding van het Brische wereldrijk. Ongetwijfeld had ici'eze gedachte die die de Britsche Eolitiek beheerscht, veel overtuigends. Terwijl uropa in tallooze interne oorlogen ^doodbloedde, zag Groot Brittannië kans met minimale opoffering aan menschenlevens een wereldomvattend' ge bouw op te richten. Hieraan werd de titel „impe rium" verleend, maar de aard van dit imperium viel met het imperiale Rome even weinig te ver gelijken als een internationaal handelsconcern met een wereldonderneming, die goe4eren produceert. Daarbij, zou men de Britsche staatsmanskunst zoo-; wel als het simpele politieke en* militaire vermogen der Engelschen overschatten, als men aannam dat hun optreden |de oorzaak zqu zijn van het destructie ve verval van Euroa. Dat zou beteekenen dat men het ontstaan van een toestand verwisselde met het profiteeren ervan. Want het verval van Europa vloeit steeds voort uit natuurlijke veroudering van <fe continentale mogendheid, die na de ineenstorting van het Ro- meinsche wereldrijk de leiding had, deels uit de on- diermijning van de elementen, die aan dit voormalige centrum van het avondland zijn ethischen en poli tieleen grondslag hadden verleend. In 'dén twee spalt tusschen de antieke Romeinsche staatsidee eenerzijdst werden de fundamenten der centrale staatsvorming in Europa langzamerhand vernield. Daarbij kwam nog de diepe ernst, waarmee de toenmalige wereld opging in vraagstukken, die aan leiding gaven Europa in eindelooze interne gods dienstige conflicten te verwikkelen, terwijl diezelfde problemen thans als politiek volkomen zonder be teekenis worden beschouwd en dienovereenkomstig getaxeerd. Zoo is de ineenstorting van het oude Duitsche Rijk en daarmee van het middelpunt van een interne Europeesehe organisatie, die in dezen tijd, bestond, even weinig veroorzaakt door de Engelschen als destijds de ineenstorting van Rome door de Ger manen. Zoo heeft Engeland zelve ook niet primair het continent kunnen versplinteren, maar wel is het ef in geslaagd in zooverre profijt te trekken uit de ontstane versplintering van Europa, als het dank zij zijn insulaire positie nog slechts een minimum aan kracht, zij het dan ook gecombineerd met een maximum aan sluwheid, noodig had om de Europee sehe onmacht in stand te houden en met de restee- rende eigen kracht eert andere wereld te verove ren. die ten deele nog niet doorvorscht of althans cultureel en militair inferieur was, gedeeltelijk zichzelf in eeuwigen innerlijken strijid' uitputte. Slechts een dwaas kan daarbij over het hoofd zien of bestrijden dat ook dit evenals elk ander po- lil iek ordeningsproces nut heeft gehad voor d^ menschheid. Maar even dwaas zou het zijn aan te nemen dat het Britsche Imperium dit z.g. even wicht der krachten in Europa eeuwig zou kunnen handhaven. Alle oorlogen, die Engeland sedert eeuwen on afgebroken tegen het continent heeft gevoerd, kon den in wezen slechts zoolang succesvol verloopen als het ging om de bestrijding van zuiver staatkun dige bouwsels van dynastiek karakter door andere dergelijke lichamen. Op het oogenblik evenwel, waarop de volken begonnen te ontwaken, afgezien dus van dynastieke belangen, moesten de midde len van de tot dusver gevolgde Britsche politiek in Europa schipbreuk leiden. Ondanks' talrijke oorlogen was het Engeland op den duur niet mogelijk den nationalen Franschen staat te vernietigen, ondanks alle pogingen zag het geen kans de aaneensluiting der Italianen te be letten. En ondanks alle inmenguig is'het Duitsche rijk uit zijn puinhoopen van weleer door den wil der Duitsche stammen en dank, zij het optreden van groote heroën. Het Engelsche denkbeeld op den duur met wat, slappe argumenten de Europeesehe naties ver deeld of in onderling conflict te kunnen houden moest schipbreuk lijden. Daardoor was Engeland gedwongen in plaats van op zijn gemak profijt te kunnen trekken van een bepaalden toestand dezen toestand te verdedigen of zelfs voortdurend in stand te houden, paardoor nu kwam een einde aan de kunst van het intrigeeren en in plaats daarvan kwam de noodzaak zelf te strijden en niet alleen de be reidheid daartoe, maar ook het vermogen. Maar %venals- Engeland werd gedwongen in Europa zelf zijn bloed te vergieten, zoo moet ook eenmaal het oogenblik komen, waarop de handha ving van de Europeesehe verdeeldheid van Enge land meer kracht eischt dan het kan missen voor het instandhouden van zijn eigen wereldrijk. Afgezien daarvan, was de meening dat het Brit sche wereldrijk als bestaansvoorwaarde een in on macht versplinterid Europa noodig heeft, slechts zoolang geldig als aan de peripheric van dit wereld rijk zeif geen equivalente staten bestonden, die het bedreigden. Gewijzigde voorwaarden voor Engeland's voortbestaan Zoodra de Russische kolos zich al strijdend een weg tot in Oost-Azië baande, zoodra de Ameri- kaansche Unie een van Engeland even onafhanke lijk ais volkomen voor aanvallen gevrijwaard lichaam werd en vooral zoodra het Japansche keizerrijk evenals Italië en Duitschland uit zijn slaap ontwaakte en de opperheerschappij in Oost-Azië verwierf, waren de voorwaarden voor het voortbestaan van het Britsche wereldrijk prin cipieel gewijzigd. Niet tegen Europa kon dit lichaam op den duur in stand gehouden worden, maar hoogstens met Europa. Toen Engeland derhalve in 191-1 ondanks langdurige Duitsche vredespogingen wederom in den geest van zijn oude leerstelling het toenmalige rijk met een sterkere coalitie van mogendheden den oorlog verklaarde, had het Duitschland zelf wel tijdelijk i-n Europa verzwakt en uit de rest van de wereld verdreven, maar twee feiten moest ieder, die niet volkomep verblind was, aan het slot van deze tot dusver bloedigste worsteling in de wereldgeschiedenis inzien en erkennen: 1. Dat het slechts een kwestie- van tijd was, al vorens Duitschland zich van zijn banden zou ont doen; 2. De door Engeland in den loop van dezen oorlog zelf aangezochte helpers waren er nu eenmaal, d.w.z. het beroep, dat de Engelsche regeering in uitersten nood had gedaan op Amerika, heeft dit continent gebracht tot een economische en politieke beteekenis, die Engeland zelf nooit meer zal ver mogen ongedaan te maken. Toen Engeland ging deelnemen aan den wereld oorlog, streed het voor zijn tweemogendheden- standaard ter zee en was het niet bereid het Duitsche rijk een 'sterkte van vijf, laat 'staan zes tegen tien toe te staan. Toen Engeland den oor log zegevierend had beëindigd, naar het meende, was Japan op de plaats van Duitschland gekomen en Amerika op die van Engeland zelf. Het Britsche wereldrijk nu begon door dezen strijd in zijn voegen te kraken en als men in dién tijd van de zwaarste militaire crises hulp vroeg met beloften, die men van meet af niet voornemens was naderhand in te lossen, dan was het duidelijk dat daardoor wissels waren getrokken, die vroeg of laat zouden moeten worden voldaan. Noch de Voor-Indische; hoch cfe Arabischè wereld zal de toezeggingen vergeten, waardoor men haar eens tot offervaardigheid voor de instandhouding van het Britsche wereldrijk heeft verleid. Dat Engeland daarbij zelf economisch ten zeerste geschokt, financieel belast en naar volkskracht uitgeput uit den oorlog te voorschijn kwam, kan als nieuw bewijs dienen dat reeds de eerste wereld oorlog een Pyrrhusoverwinning was, een sudces dus, dat slechts de vader van latere nederlagen kon ?ijn. Nog een dergelijke oorlog tot hand having van het Europeesehe evenwicht en Enge land moest onontkoombaar binnen het wereldrijk zijn noodzakelijke, eigengewicht verliezen, met andere woorden, &e kracht, verspild aan de ver dediging van een onmogelijke Europeesehe orde, gaat verloren voor den samenhang en de verdedi ging van het eigen imperium. Derhalve kan en zal de nieuwe oorlog slechts eindigen met een ramp voor het Britsche wereld rijk. Met wien Engeland zich ook. verbindt, aan het eind van dezen oorlog zal het zijn bondge noot sterker zien dan het zelf is en kan zijn. Zijn aartskapitalisten mogen nu de bolsjewis tische staatslieden met nog zoo groote huichelach tige vriendschap begroeten, zijn aartsbisschoppen mogen de bloedige bestieën van het bolsjewistische atheïsme nog zoo innig omarmen: hoe meer leugens, huichelarij en bedrog moeten worden toe gepast om de tegennatuurlijke coalities van dit rijk zedelijk te denken tegen over het eigen volle op de overige menschheid, des te minder zullen zij in staat zijn de ziende volken werkelijk te mis-': leiden en den natuurlijken weg van een onont koombare historische ontwikkeling te beletten. Er is een wijs woord van de antieken, dat zegt dat de gqden met blindheid slaan, wien zij willen verderven. Ik weet niet of alle Engelschen het nog heden ten dage als een wijze daad zullen be schouwen, dat zij de talrijke compromissen, die ik sedert 1933 heb voorgesteld, afgewezen hebben. Evenmin of zij allen ook thans nog zoo vast over tuigd zijn dat het zoo verstandig is geweest mijn aanbiedingen tot het sluiten van een bondgenoot schap. die ik nog 1 September 1939 had vernieuwd, van de hand gewezen en mijn vredesvoorstellen na den Poolschen en na den Franschen veldtocht geweigerd te hebben. Ik ken thans evenwel nog een ander gebod. Dit behelst dat de mensch datgene, wat de goden ten ondergang hebben gedoemd, zelf nog moet aan pakken. Zoo zal dus geschieden, wat geschieden moet. Rassenvraagstuk sleutel der wereldgebeurtenis De Britsche Jood Disraeli heeft eens gezegd dat het rassenvraagstuk de sleutel tot de wereldge schiedenis is. Wij, nationaal-socialisten, zijn door dit inzicht groot geworden. De verborgen krachten, die Engeland reeds in 1914 in den eersten wereld oorlog hebben gedreven, zijn 5oden_ geweest. De kracht, die on» zelf destijds verlamde en ten slotte onder het motto dat Duitschland zijn vaan dels niet meer zegevierend naar huis mocht bren gen, tot de overgave dwong, was Joodsch. De Joden nu hebben sedert 1939 ook het Britsche .wereldrijk in zijn gevaarlijkste crisis gemanoeu vreerd. Joden Waren de dragers van de bolsjewistische infectie, die eenmaal Europa dreigde te vernieti gen. Zij waren echter ook tegelijkertijd de oorlogs ophitsers in de gelederen der plutocratieën. Door den invloed van de Joden werden de Ver- eenigde Staten weer evenals in 1917 voetje voor voetje door den Joods-besmetten president en zijn volkomen Joodsche omgeving zonder eenige reden en zonder eenigen zin in een oorlog gedreven tegen volken, die Amerika nimmemr iets hadden isdaan, tegen naties, waarvan Amerika nooit iets te winnen heeft. Want waarin ligt de zin van een oorlog, dien een staat voert, welke een land zonder volk is, tegen volken zonder land? In dezen oorlog gaat het daarom politiek beschouwd in het geheel niet meer om de belangen van afzonderlijke volken, maar het gaat om een conflict tusschen naties, die het leven op deze wereld voor de haren willen waarborgen, en volkeren die-geworden zijn tot de willooze werktuigen van een internationale wereldparasiet. Het werkelijk optreden van deze Joodsche internationale oorlogophitsing hebben de Duitsche en verbonden soldaten het beste leeren kennen in het land, waar het Jodendom uitsluitend zijn dic tatuur oefent en als het staatkundige wereldidool van een komende menschheid laat prediken. In dit oogenblik verheft dit schijnbaar ver- Qxaatsche taak doac de uxeexmacht ootfyxacht ouderend Europa weer als steeds in de geschiedenis de fakkel van zijn inzicht omhoog en zijn mannen trekken op thans als de vertegenwoordigers van een nieuwe, betere orde, als de ware jeugd der sociale en nationale vrijheid van de wereld. Als ik vandaag namens deze ware jeugd van Europa en daarmee van een jongere wereld tot u spreek, dap doe ik dat met het gevoel van een man, die den. zwaarsten strijd varr zijn leven voor een heilige zaak achter zich.heeft. Voorts spreek ik tot u als de aanvoerder van legers, die een lot hebben overmeesterd, dat als zwaarste beproeving der Voorzienigheid slechts kan worden opgelegd aan degenen, die tot het hoogste zijn geroepen. Een wereldstrijd beslecht Dezen winter is een wereldstrijd beslist, die m zijn probleemstelling veruitsteekt boven wat in normale oorlogen moet en kan worden opgelost. Wij kennen het theoretische beginsel en de gruwe lijke werkelijkheid der oogmerken van de Joodsch- bolsjewistische wereldpers. Heerschappij van het proletariaat heet het en dictatuur van het Jooden- dom is het. Uitroeiing van de nationale leiding en intelligentia der volken en behcersching van het proletariaat, dat dan zonder leiding en daardoor tevens door eigen schuld weerloos is geworden, uit sluitend door de "Joodsch-internationale misdadi gers. Wat zich in Rusland in zoo afschuwelijken om vang had voltrokken, de uitroeiing van tallooze millioenen leidende geesten, moest in Duitschland worden voortgezet. Wij hebben in enkele deelen van ons rijk de inleiding tot dezen toestand be leefd eii met opoffering van het bloed van tal rijke idealisten weer opgeheven. Zwaarder drukte de vloek van dit Satanswerk op Hongarije. Ook daar slaagde men er slechts met nationale macht in de macht der Joodsche heerschappij te breken. De naam van den man, die als aanvoerder in den strijd tegen deze snoodheid de redder van Hon garije werd, leeft nog thans onder ons als een der eerste vertegenwoordigers der beginnende Europeesehe verheffing. Het zwaarste conflict- evenwel met de dreigende vernietiging van volk en staat werd in Italië uit gevochten. In een heroieken opstand zonder weerga hebben Italiaansche deelnemers aan den oorlog en Italiaansche jeugd onder aanvoering van een uniek begenadigde het compromis van democratische lafheid en bosljewistische heerschappij in een bloedige worsteling verpletterd en op de plaats daarvan een nieuwe, positieve volks- en .staats idee gesteld. Eerst na de overwinning van het fascisme* kon men spreken van een beginnende redding van Europa. Want nu was op de plaats van een conglo meraat van gedachten van destructieven, ontbin denden aard niet louter de macht der bajonetten gekomen, doch een waarlijk constructieve, nieuwe idee. Voor de eerste, maal werden de bolsjewie ken in» een staat niet slechts verslagen, doch vooral de Marxisten gewonnen. Gewonnen voor den nieuwen opbouw van een betere, gezondere maat schappelijke ordening, die in den staat niet ziet de belichaming der protectie van een bepaalde klasse der maatschappij, 'doch de bestaansvoorwaarden voor allen. (Zie vervolg op pag. 3) Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt bier aandacht aan Als je in Duitschland werkt, help je dan den „vijand"? Neen. dan zou ook iedere arbeid in Nedeflanidi den zoogenaamden v-ijand helpen. Laat je niet door valsche propaganda afschrikken, maar neem wei-k daar aan, waar het is. Dat is in Duitschland het geval. Laat je dofl> het arbeids bureau in je woonplaats inlichten. Welke bonnen zijn thans geldig Brood of gebak Van 26 April tot en met 2 Mei: 22A Brood 4 rants. 22B Brood rants. 22A Vleesch 1 rants. Vleeseh of 22B Vlcesch K rants. vleeschwaren 22A Aardappelen K.G. Aardappelen 22B Aardappelen V2 K.G. Aardappelen Van 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen l K.G. Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277, 281, 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak i, 4-10 Res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. .Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 278, 282, 286, 290, 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A Mm 24A Melk 3J/2 L. Melk 21B t/m 24B Melk 1& h. Melk Van 26 Maart tót cn met 2 Mei: 3-04 of 4-04* Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 26 April Mm 16 Mei: 3-12 en 4-12 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 21 April tot en met 28 April: 21 Boter 125 gr. Boter 21 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. vet (voor zoover voor radig). i 19 Aflril t'm 13 Juni: 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m 30 April. Motie tijdens toespraak van Goering aakgenomen BERLIJN, 26 April (D.N.B.'V Na de rede van den Führer hield de voorzitter van den Rijksdag, Hermann Goering, een toespraak tot de mannen van den Duitschen Rijksdag waarin hi) o m. zeide: „Onze Rijksdagbijeenkomsten zijn mijlpalen in de geschiedenis van ons volk. Telkens bij het einde vafi een periode en bij het begm van nieuwe ge beurtenissen heeft de Führer het Duitsche volk rekening en verantwoording afgelegd op een wijze die niet geweldiger kon zijn. De zitting van thans ei/ het verslag van den Führer aan het einde van dezen winter zijn echter wel de geweldigste van alle. Deze winter was een groot gevaar. Het Duit sche volk voelde en besefte dat gevaar. Maar groo- ter dan dat gevaar was het vertrouwen van het volk dat de Führer ook het noodlot zal beheerschen De houding van ons volk in het binnenland even aarde die van onze strijdei's,aan het front. Als de Führer zijn troepen zijn dank' en erkentelijkheid heeft.betuigd, weet het volk aan wien het in de eerste plaats het overwinnen van dit gevaar heeft te danken. Nooit is de dank van het geheele Difft- sche volk jegens den Führer grooter geweest dan th^ns. Want hoewel niet iedereen heeft kunnen zien hoe de Führer het moeilijke lot meester werd, wij zijn medewerkers hebben het wel mogen zien. En wij kunnen thans zeggen: Als thans het front in het Oosten intact is en wederom tot een krachtigen aan val kan worden overgegaan, is dat naast de dapper heid der Duitsche troepen uitsluitend do v'crdienste van onzen Führer geweest. (Groote bijval). Nu het gevaar overwonnen is, kan ,k wel zeggen welk een geesteskracht er voor noodig was om de dagelijks binnenkomende harde berichten te ver werken, om steeds weer nieuwe wegen te vinden, om steeds weer te helpen. Wanneer de transporten naar het front dagelijks toenamen, was dat Me ver dienste van den Führer. Wanneer de troepen ge bracht werden naar de plaats, waar doorbraken ge schiedden en de linies gesloten moesten worden, was het zijn verdienste. Hij heeft het voorzien. Hem was de kracht gegeven, ook daar den geest te her stellen. Het vertrouwen van weermacht en volk, dat de Führer altijd al gehad heeft, is in dezen winter nog grooter geworden. En' het volk en vooral de weermacht weten dat wij alles moeten doen om den Fiihrér zijn taak te helpen volbrengendat wij hem alles moeten geven, wat hij noodig heeft. En het volk weet vooral van de wijsheid, de rechtvaardig heid, de goedheid en grootheid en in het bijzonder van het gcnie"van zijn leiding. En omdat het hiervan overtuigd is. voelt het den plicht alles te doen om den Führer te helpen. U. mannen van den- Duitschen Rijksdag, noodig ik thans als de afgevaardigden van dit volk uit het volgende te bevestigen: ..Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de Führer in dezen oorlogstijd, waarin het Duitsche volk gewikkeld is in een strijd van te zijn of niet te zijn, het recht moet hébben om alles te doen wat dient of bijdraagt tot het behalen van de overwin ning. De Führer moet derhalve, zonder aan bestaan de rechtsvoorschriften gebonden te zijn. in zijn hoe danigheid van Führer der natie, opperste bevel hebber der weermacht, chef der regeering. hoogste bekieeder van het uitvoerend gezag, hoogste ge rechtelijke instantie en leider der partij steeds in staat zijn zoo noodig eiken Duitscher," zij het een eenvoudig soldaat of een officier, een laag- of hooggeplaatst ambtenaar of rechter, een leidende of een dienende functionaris der partij, een arbeideivof een employé, met alle middelen, die hem gepast voorkomen, te brengen tot vervulling zijner plich ten en bij de verwaarloozimg daarvan na een consciëntieus'onderzoek en ongeacht de zoogenaam- of hem in een bijzondere procedure zonder instructie de verkregen rechten een gepaste straf op te leggen, te verwijderen uit zijn ambt, zijn rang of, zijn be trekking". Dat dit alzoo is, verzoek ik U. afgevaardigden van het Duitsche volk als de geroepen vertegenwoordi gers va.n de Duitsche natie jegens den Führer uit drukkelijk te bevestigen door van uw zetels op te staan.(de afgevaardigden hebben zich van hun zetels verheven). Ik constateer hiermede dat de Rijksdag de door den Führer verlangde rechten een stemmig heeft bevestigd en volgens mijn voorstel heeft besloten. Führer. zooals gij in den hardsten aller winters het noodlot hebt beheerscht. zoo staan thans hech ter dan ooit, voor U het Duitsche volk en zijn weermacht gereed, om onder uw leiding, door te vechten en alles op zich te nemen. De weermacht is klaar om uw verdere bevelen in ontvangst te nemen. De strijdei's aan het front hunkeren er naar bevrijd van de hindernissen der elementen, den vijand thans eindelijk te lijf te gaan en de superiori teit van onze wapens,-onze soldaten en onze leiding te bewijzen. Krachtiger en harder dan ooit. tevoren zullen leger, vloot en luchtmacht de geniale en held haftige leiding van hun oppersten bevelhebber vol gen, er heilig van overtuigd dat deze aamival de grootste overwinning zal worden, een overwinning welke Duitschland de grootheid zal verzekeren die ihem gegeven is door de weergalooze persoonlijk heid van onzen Führer. Nirnwc procureur-generaal 's-GRAVENHAGE, 25 April Het Rijkscommissa riaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nodcrlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn ver ordening nr. 108'40 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) den raadsheer bij het vredegerechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. Semplonius benoemd tot procureur-generaal te Leeuwarden. Uitreiking distributiebescheiden te Haarlem Vandaag is de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen voor de nieuwe periode te Haar lem aangevangen. Behalve deze kaarten worden tevens de nieuwe brandstoffenkaarten en de rookers- en versnaperingskaarten uitgereikt. Het was heden de beurt aan de letters A en C. Morgen, Dinsdag is het de beurt aan de letter B en wel van Ba tot en met Boer. Het restant van de letter B is Woensdag aan de beurt. De drama tische laat ste seconden van een vijandelijk tankschip, gezien van de brug van een Duitschen onderzeeër die dit schip in den grond boorde. Scherl. Fellinga- P.K. Buchheim- Pax Hol- land-o Duitsche luchtmacht bombardeert Exeter en Bath Drie Britsche koopvaarders bij Wight tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 25 April. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden plaatselijke aan vallen van den vijand afgeslagen. Eigen stoottroep acties verliepen succesvol De luchtmacht bombardeerde met goede uitwerking haveninstallaties aan de kust van de Kaukasus en in de. Zee van Azof alsmede de aehterwaartsche verbin dingen der bolsjewisten. Bij den reeds gcmeldcn aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Moermansk schoten vergezellende jagers in hevige luchtgevech ten achttien vijandelijke vliegtuigen neer. waaronder zeventien van het type Hurricane. Italiaansche vliegtuigen vielen op 23 April op ver rassende wijze een bolsjewistisch vliegveld aan en vernielden negen vijandelijke vliegtuigen op den grond. In Noord-Afrika als gevolg van de slechte weers omstandigheden slechts geringe verkenningsactiviteit. De luchtaanvallen op de militaire installaties en vliegvelden op het eiland Malta werden overoag cn 's nachts voortgezet. Talrijke bomtreffers van zwaar kaliber veroorzaakten nieuwe. omvangrijke vernie lingen. In het Kanaal stieten liehte bewakingsstrijdkrach ten van de marine in den nacht van 23 op 24 April op vijandelijke torpedojagers en motortorpedobooten. Een Britsche torpedojager werd op korten afstand door artillerievuur beschadigd. De vijand brak daarop het gevecht af. Gisteren overdag schoten Duitsche jagers boven de Kanaalkust in luchtgevechten met sterke Britsche jachtformaties zes vijandelijke vliegtuigen neer. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag fabrieks- en ravitailleeringslqstallatles in Zuid-En- geland met bommen ^n boordwapens aan. Als vergel ding voor herhaalde Engelsche luchtaanvallen op Duitschf steden werd de stad Exeter aan de Engel sche Zuidkust met zware uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 24 op 25 April woonwijkén in Rostock aan. De bur gerbevolking leed verliepen aan dooden en gewonden. Een aantal woonhuizen, eultureele monumenten en liefdadigheidsinrichtingen werd vernield of bescha digd. Twee der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Onderofficier Rudolf Muller behaalde ln luchtge vechten bij Moermansk op een dag vijf overwinnin gen in de lucht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 April. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden eigen plaatselijks aanvallen en ondernemingen van stoott roepen met succes uitgevoerd. Afzonderlijke vijandelijke aanval len mislukten. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag belangrijke militaire inrichtingen te Le ningrad en Noworossijsk, alsmede aan de kustfcvan den Kaukasus. In Lapland sloegen Duitsche en Finschc trocperi ■vrij sterke vijandelijke aanvallen onder zware verlie zen voor den vijand af In den tijd van 11 tot 25 Api^l verloren de bolsjewieken 312 vliegtuigen Daar van werden er 214 in luchtgevechten en 35 door lucht- doqlartillerie neergeschoten. De rest werd op den bc- ganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen er aan het Oostelijke front 36 eigen vliegtuigen ver loren. In Noord-Afrika verdreven Duitseh-Itallaansche troepen Britsche verkenningsstrijdkraehter.. De ha- venwefken van Tobroek werden met goed resultaat gebombardeerd. Vergezellende Duitsche jagc-s scho ten acht Britsche vliegtuigen omlaag. Duits he ge vechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht een Britsche vliegveld aan het ÏBuezkanaal aan. Onafgebroken luchtaanvallen waren den geheelen dag met krachtige uitwerking geilcht op kazernes en barakkenkampen van het eiland Malta. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten giste ren overdag voor het eiland Wight drie" Britsche koop vaarders van tezömen 10.000 br.t. tot zinken. Britscho bommenwerpers, die gisteren In den loop van den dag onder krachtige bescherming van jagers de kust. van de bezette gebieden naderden, werden door Duitsche jagers tegengehouden. In hevige lucht gevechten en in het afweervuur der luchldoelartille- rie verloor de vijand 19 vliegtuigen. Ter verdere vergelding voor do Britsche luchtaan vallen op woonwijken van Duitsche steden vielen sterke fbrmaties gevechtsvliegtuigen vannacht, ten deele van geringe hoogte, de stad Bath in Zuid-En- geland met vernietigende uitwerking aan. Een andere nachtelijke aanval was gericht op militaire werken aan de Oostkust van Schotland. Britsche bommenwerpers vielen :n den nacht van 25 op 26 ^ril opnieuw de stad Rostock aan. Do bommen werden bijna uitsluitend uitgegooid op woonwijken van de oude stad. Do burgerbevolking leed talrijke verliezen. Kostbare monumenten van cultuur alsmede inrichtingen van volkswelvaart wer den verwoest. Storingsvluchten van Britsche vliegtui gen-leidden naar Zuid-Duitschland en naar het pro tectoraat. Nacht jagers schoten negen der aanvallende bommenwerpers omlaag, Oberleutnant Geisshardt behaalde gisteren aan het Oostelijke front zijn 61 tot 67e overwinning In do lucht. Groote rijwieldiefstal te Haarlem Dieven en helers gearresteerd Door de recherche te Haarlem zijn drie jonge mannen van resp. 21. 18 en 17 jaar aangehouden, die de laatste weken te zamen negen rijwielen ge stolen hebben. Zij zijn aan de justitie overgege ven. Op 23 April is door de recherche te Haarlem een 19-jarige jongeman aangehouden, die op 21 Maart j.l. een heerenriiwlel gestolen heeft. Dit rijwiel is nog achterhaald kunnen worden. Verder is op dien datum aangehouden een 14-jarige jongen. die*een bakfiets gehuurd heeft en deze door bemiddeling van een 23-jarigen koopman en een 24-jarigen schil der heeft verkocht. De opbrengst is door hen opge maakt. De bakfiets is achterhaald en ook de helers zijn aangehouden- Bollen-Zondag met veel wind en weinig bezoekers Alle hoop gevestigd op Zondag 3 Mei Het wil met den zomer nog maar niet vlotten. Er stond ook Zondag nog een gure wind en dat was voor velen aanleiding Jjet traditioneele bezoek aan de bol lenstreek nog een weekje uit te stellen. Zoo had de tram het dan ook lang zoo druk niet als op andere „Bollen-Zondagen". Onze correspondent in Hillegom schrijft ons nog: De gure en felle wind maakte een tocht naar en door de bloembollenstreek nu juist niet tot een aan gename verpoozing en zoo is de drukte dan ook heel erg beneden de toch al niet hoog gespannen verwach ting gebleven. Wielrijders waren er al zeer weinig, verscheidene tramtreinen waren beslist ledig, alleen hel aantal wandelaars was iets grooter dan normaal. De bloemenverkoopers maakten dan ook slechte za ken. Alle hoon is dan nu maar gevestigd op aanstaan den Zondag als de hyacinten bloeien. Aanmelding voor den Arbeidsdienst 's-GRAVENHAGE, 25 April. Voor a.s. studenten en a.s. personeel in openbaren diens» of bij het bij zonder onderwijs, die onder de bepalingen van het arbeidsdienstplichtbesluit vallen. wordt, in verband met de groote drukte bij de aanmeldingsburcaux, do termijn van aanmelding voor de kampen per 1 Juni a.s. verlengd tot uiterlijk 8 Mei 1942. Zij, die zich na dien datum aanmelden, kunnen alleen nog opgenomen worden in dc kampen, welko op 4 Januari 1943 aanvangen. Voor a.s. studenten en zij, die reeds aan een hooge- schóol of universiteit studeeren, eindigt de diensttijd op 24 October 1942, voor de andere categorieën op 14 November 1942. Aanmelding kan van heden af ook geschieden bij de gemeentehuizen. VERDUISTEREN va„ 205: tol SIÏ Maan 27 April op 16.36, 28 April onder 521,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1