NASSAU-BANK N.V. Nc^AKKERTJE Hitler's Rijksdagrede Ofschoon aan de -voorbereiding van. de .Rijksdag- zitting, nïc gisteren in de Berlijnschè Krofl-opera heeft plaats gehad, weinig ruchtbaarheid was ge geven, kon het feit dezer gebeurtenis weinig verras sing "Wekken. Het was te verwachten, dat Hitier aan het einde van den Winterveldtocht het woord zou richten tot volk en leger en een blik terug zou wer pen op de maanden, die zooveel offer en ontbering hebben gevraagd. Over het krijgsbedrijf gedurende den langen buitengewoon strengen Russischen winter heeft de Führer belangwekkende dingen gezegd. Intusschen vormden deze beschouwingen slechts een deel, voor namelijk het slotgedeelte, van zyn rede. die welbe schouwd voor een niet minder belangrijk deel ge wijd is geweest aan den strijd der ideologieën, die 2oozeer zijn stempel gedrukt heeft op de Britsch- Duitsche tegenstelling, voorts aan de beteekenis van het Britsche wereldrijk en tenslotte aan de eischen, die Hitier onder de tegenwoordige omstan digheden genoodzaakt is aan volk en volksvertegen woordiging te stellen. Aldus is de rede die Hitier Zondag heeft gehou den, een belangrijk en uitvoerig document gewor den, waarin de Führer tot de kern van diverse vraagstukken is doorgedrongen en op de hem eigen bondige en onverbloemde wijze oorzaak en gevolg' Van menigerlei probleem heeft behandeld. Daar was dan allereerst de beschouwing die Hitier Wijdde aan den groei der machtspositie van Groot- Brittannië. die zoolang gesteund heeft op het z.g. evenwicht der krachten in Europa. Hitier stelde daarbij in het licht, dat het jarenlang een dwaling is geweest, Engeland hierbij te beschouwen als een. leidende kracht, terwijl hét inderdaad slechts de functie van „profiteur" vervulde, een functie, die Zoolang stand kon houden als de versplintering van Europa duurde. En afgezien daarvan aldus Hitier was de meening dat het Britsche wereldrijk als bestaansvoorwaarde een in onmacht versplinterd Europa noodig heeft, slechts zoolang geldig, als aan de peripheric, van dit wereldrijk zelf geen equiva lente staten bestonden, die het bedreigden. Aan dit laatste wijdde de Führer het tweede ge deelte van zijn rede. daarbij deze „equivalente sta ten" met name noemend, n.l. Amerika en Japan. Er is, aldus zette hij uiteen, een principieele wij ziging gekomen in de voorwaarden voor het voort bestaan van het Britsche imperium, toen in het be- Sin dezer eeuw de Russische kolos zich naar Oost- zië wendde, de Amerikaansche Unie zich tot we- reldmogendheid ontwikkelde en Japan de opper heerschappij in de Oost-Aziatische lev'eqsruimte op vorderde. Een principieele wijziging, hierin be staande, dat Engeland0zich voortaai} zou moeten handhaven niet langer tégen Europa, maar dit hoogstens zou kunnen mét Europa, in. a. w. de groeiende machtsverhouding der continenten begon zich af te teekenen. Zoo was het in 19 m, toen Engeland, tégen eigen belang in. een Europeesehen oorlog ontketende, die Duitschland wel tijdelijk kon verzwakken, doch het, voor fngeland, bedenkelijker resultaat had, dat in 1918. toen Engeland den oor log naar het mfeende zegevierend had beëindigd, Ja pan in*de plaats van Duitschland was gekomen en Amerika in de plaats van Engeland zelf. Groot Brittannië had een Pyrrhus-zege, een schijn overwinning behaald. In een nieuwen oorlog moest het zijn noodzakelijk eigengewicht verliezen en met wien Engeland zich ook verbindt, hetzij met de ka-' pitalisten uit Amerika, hetzij met de bolsjewiki uit Rusland, aan het einde van dezen oorlog zal het zijn bondgenootep sterker zien dan het zelf is en kan Zjjn. De invloed van het wereldjodendom hierbij werd door den Führer kortelijk besproken als inleiding tot het volgend gedeelte van zijn rede, dat aan d^n wertldstrijd .was gewijd. Deze wereldstrijd steekt in zijn probleemstelling ver uit boven wat in normale oorlogen moet en kan worden opgelost, n.l. de belangen van een of meer. volken. Wij kennen zoo zeide Hitier het theo retisch beginsel'en de gruwelijke werkelijkheid*ler oogmerken. Heerschappij van het proletariaat heet het en dictatuur van het Jodendom is het. Hij wees' er op. dat Duitschland in enkele deelen van het Rijk de inleiding tot dezen toestand heeft gekend. Zwaarder drukte deze vloek op Hongarije en Italië. De overwinning van het fascisme betëekende het begin van de redding van Europa en het nationaal- socialisme begreep ook in dit opzicht haar roeping. In de afgeloopen jaren echter is vrijwel iedere staat in Europa gedwongen geworden zijn standpunt te bepalen in deze levenskwestie der volken. Als ge volg van den drang tot zelfbehoud moesten zij ZIJLSTRAAT 61, TEL. 1277?, HAARLEM I Afdeeling Bureau voor Boekhouding Invulling v.belastlng-aangifte-biijetten UITGAAN Heden MAANDAG 2J APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw^ Concert H.O.V. (Beethoven-cyclus), 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Kinderarts Dr. Engel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Een leven vol muziek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Storm over den Afsluitdijk" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Onder valsche verdenking", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DINSDAG 28 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw:- Concert H.O.V., 7-30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haardem zijn van des evonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. ,10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Te.vler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te'Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. maatregelen nemen, die hen definitief zullen be schermen tegen deze internationale vergiftiging en deze maatregelen lpidden tot het treffen op het Oostelijk strijdtooneeL Over den wintêr, die dit strijdtooneel tot een oord der grootste beproevingen heeft gemaakt, ge waagde de Führer vervolgens. Met voldoening wees hij er op, dat in weerwil van een temperatuur, die tot min 52 gr. daalde, het gelukt is, de ramp af te wenden, waarjnede het Russische klimaat een overwinterend leger bedreigt, dat bovendien blootgesteld is aan de stormloopen van legers van honderdduizenden. Moeilijkheden met materiaal' moesten worden overwonnen, de ravitaiLleering stelde de zwaarste eischen en naar Hitier zelf opmerkte: om het harde lot meester te blijven was nu en dan hard en meedoogenloos Ingrijpen noodig. Des te milder is de Führer thans, nu de winter geweken is, in zijn lof over den Duitschen soldaat die aan het front, den Duitschen burger, die op de hem aangewezen plaats zijn offers bracht, over de prestaties d%r verbonden legers en de vrijwilli- gersformaties. Overigens wees hij er op, dat de ervaringen, 'dezen winter opgedaan, er toe zullen leiden, dat mocht een dergelijke winter zich her halen, een toestand,«als waaraan men ditmaal hel hoofd moest bieden, niet meer zal voorkomen. Met het oog hierop stelde Hitier den eisch, be kleed te worden met bevoegdheden, die hem het recht verleenen, op ieder gebied terstond te mogen ingrijpen en te handelen, zoodra hiertoe aanleiding bestaat. Front en vaderland, transportwezen, be stuur en justitie hebben slechts 'te gehoorzamen aan één enkele gedachte, namelijk het behalen van de overwinning", aldus sprak Hitier. De Rijks dag heeft na de rede den Führer deze bevoegd heden verleend. ;Hog eenmaal richtte de Führer zich hierna tot zijn tegenstanders. Tot Churchill merkte hij op, dat ook thans, zoomin als in 1940 zijn wachten geen zwakheid is en dat het Duitsche duikboot wapen sterker is dan ooit te voren. De Italiaansch- Duitsche samenwerking zal blijvend worden voort gezet en tot welke gevolgen de provocatie van Japan heeft geleid is in de afgeloopen maanden jdelijk gebleken. He( einde van Hitler's rede veg dan ook het kenmerk van volkomen ver trouwen in< den voor Duitschland succesvollen af loop van den oorlog. Na afloop van de rede vond de voorzitter van den Rijksdag, Hermann Goring gelegenheid, de gevoelens van trouw der natie aan den Führer te vertolken, nadat de Rijksdag de hierboven ge memoreerde bevoegdheden aan het hoofd van den Staat haa verleend. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg. Heemstede J*lv. Hoofdredacteur: Ti. X. Lccnders. lïeemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. Haarlem „Die blonde Rie" Professor Herms Niel uit Berlijn met zijn Rijksmuziekcorps op 1 Mei in Haarlem Wij vernemen zoo juist, dat op 27 April het Rijks muziekcorps van den Rijksarbeidsdienst van Berlijn uit een concert-tournée door Nederland on derneemt en behalve bekende walsmelodieën voor namelijk marschen en soldatenliederen, waarvan de tekst en de melodie tot gemeengoed van alle soldaten zijn geworden, ten gehoore zal brengen. Deze te ver wachten concerten zijn door een speciale omstan digheid bijzonder belangrijk. De leider van het ge noemde muziekgezelschap is namelijk Professor Herms Niel. Zijn naam is. in het Rijk en ook in het buiten land in den besten zin van het woord wijd en zijd bekend door de nimmer ophoudende uitzendingen zijn liedjes door de radio-stations van alle Mid- den-Europeesche landen. Zijn populaire wijsjes heb ben den aether en de harten van alle gaarne zin gende menschen sinds vele jaren veroverd'. In Afrika in Noorwegen, in de westelijke landen en op den Balkan en ook aan het in den strijd gedrenkte Oost front zijn de op het soldatenleven geïnspireerde lie deren vat) Herms Niel uit de rijen van de Duitsche weermacht niet meer weg te denken. Ook/ in Neder land werden zijn scheppingen verrassend snel popu lair. De Hollandsche jeugd kent en zingt de meeste van zijn wijsjes. Het was Professor Herms Niel, die bij het begin van den oorlog het „Engelandlied" van-den in den \yereldoorlog gesneuvelden dichter Herman Lins, een nieuwe, bijzonder populaire' melodie gaf. Niet min der bekend zijn de liedjes die „Erika" of het „Edel weiss" bezingen dan het lied van „Annemarie „Antje" een matrozen-walslied, het prachtige wijsje van het kleine huis, dat in Sanssouci aan den Muhlen berg staat of het „Liehchen wenn ich traurig bin", dat tegenwoordig steeds meer door het'land klinkt. .Herms Niel schreef ook de marsch en oorlogsliedjes voor de troepen van Generaloberst Rommel in de Noord-Afrikaansche woestijn, voor de soldaten in Noorwegen en hun bevelhebber, generaal Dietl, voor de manschappen op de duikbooten, voor de alle geva ren trotseerende vliegers en voor de jeugd van dezen nieuwen tijd. De Führer eerde zijn arbeid op bijzon dere wijze door hem eenigen tijd geleden, 'den pro fessor-titel te: verleenen. Nu komt Prof. Herms Niel op zijn reis door Nederland ook naar Haarlem. Vrij dagavond 1 Mei te half acht zal hij in de groote zaal van het Concertgebouw met zijn Rijksmüziekcorps een concert geven. Het is zeker, dat hij ook hier zooals overal, een stampvolle zaal zal vinden. Wat dezen Haarlemschen concertavond een bijzonder tintje geeft is het feit, dat een geheel nieuw lied, namelijk het Holland-lied, dat PrcJ. Niel componeer de, hier met koor en orkest voor het eerst ten doop zal worden gehouden. Het lied, dat onder den titel „Die blond#Rie" de schoonheid van Nederland be zingt werd in Haarlem door onderofficier Carölus Hartmann geschreven en teekent Holland in al zijn bonte kleuren. Prof. Niel gaf het lied een pakkende melodie. Het lied van de blonde Rie begint als volgt: „In Holland steht, aus Klinkerstein, ein kleines, feines Haus. Der Sekwind lauft zur Tur hinein und springt zum Fenster raus. Am Fenster steht ein Meisje, es ist die blonde Rie. Das kleine, feine Hauschen mit Rie, dem blonden Meisje, lm Blumenkranze, Kennt meine ganze, die ganze Landserkompanie, Ja, ja, die ganze Landserkompanie". Zoo zal nu ook dit lied van Holland spoedig overal in Nederland te hooren zijn. Op den eersten Mei zal het in het Concertgebouw zijn eigenlijke verrijzenis vieren en wel in het kader van een programma dat ook, de volle aandacht zal hebben van den Nederlan der, die van een vroolijk wijsje houdt. Wie dus met de waardevolle scheppingen waardoor de composities van professor Niel altijd uitmunten, kennis wil maken, verzuime niet Vrijdag zijn schreden naar het Con certgebouw te richten. Dit groote concert za! een on vergetelijke muzikale gebeurtenis worden, die zich niet eiken dag zal herhalen „EEN KORT BEZOEK AAN DUITSCHLAND". 's-GRAVENHAGE, 27 April. Hedenavond van 19.15—rl9.30 uur spreekt Max Blokzijl voor den zender Hilversum II in zijn- politiek weekpraatje over het onderwerp: „Een kort bezoek aan Duitschland". Wezen en doel van het Arbeidsfront Liberalisme. Kapitalisme en Marxisme Om tot een juist overzicht te komen van datgene, dat naar de langzame, maar zekere ineenstorting voerde van het geheele economische stelsel, is- het noodzakelijk een korte b.eschouwing te houden over die factoren, die in het verleden reeds van beslissen- den invloed waren op den weg, die onze samenleving zou bewandelen. In de Middeleeuwen begint onder invloed van ontdekking van onbekende nieuwe werelddeelen en de eerste, verschijnselen van de reformatie, een nieuwe richting zich te ontwikkelen, nl. het liberalisme. Nieuwe overtuigingen en handelsmethoden, weliswaar voorloopïg nog geremd door zekere staatsprivilegiën, ontstaan, waarbij nog de zich snel ontwikkelende pro ductie en verkeerstechniek hun invloed op de snelle verbreiding van dè nieuwe opvattingen uitoefenen. De vlucht van het land naar de stad, waar ge streefd wordt naar een zoo groot mogelijk nut van de nieuwe techniek, is mede een van de belangrijkste oorzaken geweest, dat afgerekend werd met ,oude op vattingen en dé nieuwe idee een snelle verbreiding vond. De liberalistische idee leert ons, dat het individueele de zin en het doel van het leven is, dat net algemeen belang voortkomt uit het eigenblang. Hier geldt dus niet het belang van het geheele volk als hoogste waarde, doch de vrije ontwikkeling en ontplooiing van den enkeling en het spreekt vanzelf, dat nieuwe wetten en komende maatregelen geheel gericht zijn op de bescherming van dit individualistische streven. Het zal blijken, dat dit nieuwe systeem op den duur in botsing komen moet met de belangen van de volksgemeenschap. Een dergelijke opvatting toch kan nooit in het belang van de volksgemeenschap zijn, daar volgens deze begrippen een volk bestaat uit en kelingen. die allen "onder dezelfde voorwaarden hun weg door het leven moeten banen. Zoodoende gaat het volksche begrip hoe langer hoe meer verloren en het is dan ook in dezen tijd, dat de Joodsche machten een steeds grooter invloed g&an uitoefenen in het economisch bestel van ons werelddeel, volgens de heerschende opvatting, dat alle menschen gelijk zijn, een van de principes dus van de Fransche revolutie. In de oogen van het liberalisme is de staat in-zekere mate eerv noodzakelijk kwaad, welke alleen dient de öegebreiaelde ontwikkeling van den enkeling eenigs- zins te beteugelen. De enkeling geeft hier weliswaar iets van zijn vrijheid ten behoeve van den staat, doch net zooveel als voor het staatsleven allernoodzake lijkst is en behoudt zich daartegenover zijn onver vreemdbare rechten (menschenrechten) voor. De staat is dan eigenlijk niets anders dan.een soort waarborg en bescherming van de rechten van den enkeling. Waar dit heen voerde, hebben wij aan den lijve on dervonden. Overal ontstonden en bloeiden politieke of economische groepen, die uitsluitend in hun eigen belang invloed trachtten uit te oefenen op den staat om op deze manier hun materieel nut te aienen. Alle partijen vinden dus, hun oorsprong en ontwikkeling terug in de liberalistische opvatting en het is wel een tragische speling vÉn het noodlot, dat de hieruit ontstane klassepartijen zelf medewerkten aan de ver nietiging van de liberalistisch democratische staats- gedachte. De invloed op de wetgeving was van dien aard, dat de toenmalige regeeringen nooit een wefkelijk lei dende taak konden vervullen, doch steeds een uit voerende, welke afhankelijk was van den wil der massa en van een niet met verantwoordelijkheid belast zijnde parlementarische democra'tie. De staatsmacht dus in wezen gebonden door ,een systeem van burgerlijke vrijheden. Het recht op vrijheid, de vrijheid van' producent en consument, vrij beschikkingsrecht over eigendom en verdiende bedragen, vrijheid van woord'én vrijheid van pers voerden tot een strijd Vön allen tegen allen en bevorderden de minderwaardigheidsidee in de mensehelijke en volksche samenleving. De taak van den staat werd hierdoor sjeeds omvangrijkèr en de versplintering grooter, om uiteindelijk te ontaarden in een willoozen speelbal d«- meest verschillende be langen. In het middelpunt van de liberalistische gedachte staat het kapitaal. We kunnen daarom dit tijdperk ook het Kapitalistische noemen. Wij zien in dit tijd perk, hoe het geld van ruil- en betaalmiddel wordt tot een zelfstandigheid, die beslist over productie en arbeid en dat' het directe doel is vermeerdering van geld. Daar dit systeem langzaam maar zeker voerde tot een voor het volk Verminderende koopkracht, be- teekende dit het uiteindelijk doodvonnis van het stel sel zelve. Het heeft geen zin met groot kapitaal fa brieken te bouwen, waarin door gebrek aan koop kracht toch niets geproduceerd kon worden en de voorbeelden zijn er te «;er van kostbaar ingerichte fabrieken, die door de optredende crisis stil werden gelegd. Door de duidelijke kenteekenen, dat de pro ductie zich aanpaste aan de winst en niet aan de be hoefte. kunnen wij rustig zeggen, dat het kapitaal als invloedrijke factor ten gunste van het volksbelang hopeloos heeft gefaald. In ieder geval kan hieruit, de leer worden getrokken, dat het kapitaal, dus ook geen buitenlandsche leeningen, in staat zijn de arb'^jdswel- vaart in eeg land te regelen; dat dit alleen mogelijk is als de arbeid tot fundament van het" economische leven wordt aangenomen. De liberalistische ontwikkeling bracht verder met zich, dat met het beschikkingsrecht over het kapi taal niet alleen economische, doch ook sociale en politieke macht ten nauwste verbonden waren. Deze macht, die vooral in de jaren na den wereldoorlog 19141918 in de Bank-, Kartel- en Concernpolitiek vaak een noodlottigen invloed uitoefende op het al gemeen belang, noemen_wij-Kapitalisme, wat betee» kent. dat de arbeid overheerseht wordt door het ka pitaal Veel zouden we hierover nog kunnen zeggen, doch binnen de grenzen van onze beschouwingen is het voldoende te constateeren, dat we de' vakorganisaties ook kunnen beschouwen als een soort Kartel voor loonpolitiek. Eveneens oehooren hiertoe, de z.g.n ver- bruijtsvereeniging en de vorming van werknemers- en werkgeversgroepen. waarmede njen geloofde de verhouding tusschen kapitaal en arbeid en tusschen prijs en loon te kunnen regelen. De uitwerking van het liberalistisch denken vinden we ook terug in den grooten achteruitgang van onzen boerenstand: in het verdwijnen van het begrip „Bloed en Bodem" en in de versteedsching van onze men schen. In groote trekken werd bewezen dat de van het Liberalisme gevraagde en verkregen vrijheid, een geschenk des duivels was. De weerslag hiervan kon op den duur niet uitblijven en de gepredikte vrijheid op alle gebieden jp het menschel ijk leven voerde tot een overheersching van een kleine groep over ons ge heele volk, over een leger van economisch zwakken en afhankelijken, die hun geheele bestaan moesten dekken uit de wekelijksche loonopbrengst De dage- lijksche bedreiging met werkloosheid bracht, afgezien van nog vele narigheden, een algemeene onzekerheid in het leven, die de menschen versplinterde en de volkswelvaart in hooge mate in gevaar bracht. Hier bij kwam nog. dat de mogelijkheid, langs de maat schappelijke ladder omhoog te klimmen tot een mi nimum was beperkt en zïenderoogen nog steeds ver minderde. Het was een treurig verschijnsel, dat de leidende personen in ons land niet den strijd van de arbeiders tot den hunne maakten en niet naar een sociale rechtvaardigheid voor de /welvaart van, ons geheele volk streefden. Het antwoord op den klassenstrijd van boven, was de klassenstrijd van onderen, en hiermede zijn wij dan ook gekomen op het terrein van het Marxisme. Het Marxisme was wel typisch een verschijningsvorm van den strijd met den Europeeschen arbeider. Zijn invloed strekte zicb hoofdzakelijk uit over Nederland en Zwitserland, van hieruit en over Duitschland, ter wijl de Romaansche volkeren tot het laatste toe onder invloed, van het Marxisme hebben gestaan. Ook de Engelsche arbeider wiens welstandsbegrip meer af hankelijk was van de wereldoverheersching van zijn land, was niet zoozeer de volgeling van Marx, als de arbeiders in Nederland. Het Russische bolsjewisme is volgens Lenin een volgende ontwikkelingsfaze van het Marxisme. De leer van Karl Marx bestond eigen lijk uit twee gedeelten, een economisch beschouwend gedeelte en een wereldbeschouwend deel. De eerste was tamelijk onschadelijk, doch de tweede vorm juist het ^grootste gevaar, vooral sinds dit tot een dogma werd verheven. Karl Marx zelf zegt hiervan: „Niet het bewustzijn van den mensch bepaalt zijn bestaan, doch zijn gemeenschappelijk bestaan .bepaalt zijn be wustzijn", Hiermede schiep hij de basis voor de materialisti sche levensopvatting. Volgens zijn begrip is de mensch een zuiver materieel pfoces en zijn geestelijke steldheld en leven slechts een afspiegeling van zijn materieelen welstand. Wij zien hieruit dus een groote overeenkomst, wat betreft de materie tusschen Kapitalisme en Marxisme. Beide waardeeren, zij het dan ook schijnbaar van een ander gedeelte van de mensqhheid, alleen de materia listische factor als eenige waarde in het leven, met verwaarloozing van het idcëele. Hierdoor wordt vrij wel ieder zedelijk verantwoordelijkheidsbegrip van tevoren uitgeschakeld en alle gebeuren op het blinde arbeidsproces teruggevoerd. Daar verder volgens Marx de menschen in hun denken en voelen, dat weer beïnvloed wordt door de arbeidsvoorwaarden productie-omstandigheden, voortbrengselen zijn van hun milieu, is ook hun opleiding onzin. De maat schappelijke samenleving is dan een gewoon orga nisatorisch verschijnsel zonder meer. Van privaatbezit (Liberalisme) naar gemeenschaps- bezit (Communisme) is slechts een schrede en zoo is het dan ook begrijpelijk, dat Marx al zijn hoop stelde op een verandering van de eigendomsverhoudingen. Hij overziet hierbij weliswaar niet, dat de met het Liberalisme gegroeide industrialisatie en de moderne techniek met de onopgeloste problemen der arbeidars- wereld en de evenredige verdeeling van'goederen niets heeft uit te staan. Daar Marx echter de zedelijke kracht van de volkeren onderschatte, versmaadde hij een beroep op het zedelijke bewustzijn in den mensch. Daar hij een Jood was,, kon hij ook geen beroep doen op het volksche verantwoordelijkheidsgevoel van ar- beidnemer en arbeidgever. Door de prediking van den klassenstrijd, waardoor het eene deel van het volk tegen, het andere werd opgezet, was hij slechts in staat, gevoelens van haat en nijd wakker te roepen, waarbij de werkgever 'steeds met een kapitalist werd gelijkgesteld, die er alleen 'op uit was, meer geld te verdienen ten koste van de arbeiders. Dit nu js het uitgangspunt van zijn leer: „In den kapitalistisch en slaat kan alleen hij, die iets te verkoopen heeft, le ven, de bezitlooze kan alleen zichzelf verkoopen". Hierbij richt de koopprijs zich immer naar de vraag. Uiteindelijk komen hierbij de uitgebuite proletariërs te staan tegenover, enkele kapitalistische uitbuiters, de uitbuiters worden weggejaagd en het proletariaat neemt zelf de productie over. Marx ziet dus het ka pitalisme als een noodzakelijke ontwikkelingstrap naar het Communisme. Deze gedachte vond over het Naar uit New York wordt gemeld kunnen negers bij het Amerikaansche leger thans opklimmen tot den rang van brigade-generaal. De commandant van een Duitsche divisie infanterie, ridderkruisdrager generaal-majoor Gerhard Berthold, heeft bij de zware gevechten in den centralen sector van het Oostelijk front het leven verloren. Het Slowaaksche ministerie van buitenlandsche zaken heeft officieel medegedeeld dat de Fransche regeering de Slowaaksche republiek de jure heeft erkend. De Britsche Nieuwsdienst meldt dat de Ver. Staten De Gaulle erkend hebben als leider der regeering van Nieuw Caledonië. Een -felle brand heeft gewoed in huize „De Lichten- beek" aan den Amsterdamseheweg nabij Arnhem, in welk pand een rusthuis voor invalide missionarissen van Mill Hill is gevestigd. Aan de veiling te Honselersdijk is de eerste perzik aangevoerd. Deze eersteling bracht f 1,32 op. Terugvordering voor.het teveel betaalde in verband met het verstrekken van kunstharsprothesei» kan thans weer door leden van ziekenfondsen geschieden. Het vierjarig dochtertje van de familie W. uit de Prins Hendrikstraat te Krommenie is onder een auto ge raakt en op slag gedood. De 7-jarige ,.r. Baauw te VlaardJngen is te water ge raakt en verdronken. In ac oude Remonstranlsche kerk aan de Keizers gracht te Amsterdam heeft prof. dr. G. J. Heerihg Zater dagmiddag een bijzondere godsdienstoefening gehouden ter viering van zijn zilveren jubileum als hoogleraar van het Remonstiantsch seminarium. Te Hilversum is een 28-jarige chauffeur C. S. ge arresteerd. die zich gespecialiseerd had op het stelen van schrijfmachines. In een perceel aan den Daalweg te Enschede is een complete geheime distilleerderij ontdekt. De Zwolsche politie heeft de Ahisterdammers J. J. Sr. en J. J. Jr. aangehouden, die er hun werk van maakten op groote schaal bonnen op te koopen. Ook is aange houden de Zwollenaar J. H., die als „agent" voor de aan gehoudenen werkte. Te Boerakker (Gr.) zijn twee personen betrapt bij de vervaardiging van alcohol. Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van Nijme gen, de .heer J. A. H. Steinweg officieel afscheid geno men van de gemeente. De 76-jarige J. V. s. uit de Gerard Doustraat in Den Haag is bij het oversteken van de straat door een tram aangereden ed zwaar gewond. Twee personen uit Brasschaet (België) hebben een be kentenis afgelegd, dat zij betrokken zijn bij een roofover val te Hasseldonk. Naar twee andere verdachten wórdt nog gezocht. De tweejarige A. Sibon te Erica is in een aschput gevallen en gestikt. Bij de kampioenschappen gewichtheffen van Neder land, die Zondag in Den Haag werden gehouden behaal de F. W. Weber uit Haarlem den titel in het vedergewicht. Ook in het lichtgewicht zegevierde een Haarlemmer: J. H. Corvent. De titel van Nederlandsche tafeltenniskampioen is behaald door den Hagenaar A. Thunissen, die Cor de Buy met 21—27, 20—22, 26—24. 21—14 onttroonde. Bij de dames legde mej. Bakkenes beslag op den titel. Zondag a.s. spelen A.D.O. en Heerenveen tegen elkaar terwij! de nieuwe Zuidelijke kampioen Eind hoven naar Blauw Wit gaat. Quick en A.G.O.V.V. spelen nog een beslissingswedstrijd om den Oostelijken titel. zenuw-ka lmeerende druppels GrliVrl ornrliadrlijk, zuiver plantaardig fcalmi-i'rrnil iiviUJ/-!. Aanbevolen bij ner- vi-iue prikk-'lbaarheid. angn: en opwin- diupsioot^nden. overspanning, slapeloos heid. d)ij alle apothekers en drogisleo a f 1.25 por flacon algemeen bij de arbeiders groote weerklank, hoe wel niemand zich bezig hield met de vraag, of bij de technische ontwikkeling van de samenleving dit plan uiteindelijk wel doorvoerbaar zou zijn. Als we terugzien op den tijd, die achter ons ligt, waarin liberalisme en kapitalisme hoogtij vierden, moeten Wij vaststellen, o'at de oorzaken van den klas senstrijd" niet uit den weg konden worden geruimd en het resultaat de grootste nadoelen voor de volksge meenschap teweeg bracht. Het Marxisme heeft in de overwinning van het kapitalisme gefaald. Beidé heb ben het begrip „Volk" als hoogste goed niet erkend en de welvaart alleen matgsiec! opgevat. Daarom zijn zij beide in den grond gelijk, dc laatste verschijnselen van individualisme en materialistisch liberalisme. Uit deze beschouwingen kunnen wij destilleeren, dat de sociale vraagstukken nooit materieel kunnen worden opgelost. De sociale vraagstukken zijn in den diepsten zin en wezen zielkundige vragen, die bij verwaarloo zing een volk naar den. ondergang voeren, een on dergang. die niet met materieele pleisters kan worden opgelapt. Meedoogenlooze aanval op de Nederlandsche burgerbevolking 's-GBAVENHAGE, 25 April. Gisteren in de na middaguren heeft een «misdadige Engelsche bomaanval fp de burgerbevolking van een plaats in het Westen aes lands plaats gevonden Uit groote hoogte strooiden de Engelsche luchtpiraten een aantal brisantbommen boven een woonwijk van deze plaats omlaag, waardoor een reeks woonhuizen volkomen werd vernield en tal rijke huizen werden beschadigd. Naar tot nu toe werd vastgesteld, zijn hierbij 20 bur gers gedood en 16 gewond. Bij storingsvluchten van Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht werden door het omlaag werpen van eenige brisantbommen een aantal woonhuizen, deels zwaar.- deels minder ernstig beschadigd. Schade aan militaire doelen is door deze zinlooze aanvallen niet aangericht. RIJKSVERKEERSINSPECTIE. 's GRAVEltiHAGE, 25 April. Bij besluit van de secretarissen-generaal van waterstaat en bin- nenlandsche zaken is, te rekenen van 1 Januari 1942, bevorderd tot commies in vasten dienst bij de rijksverkeersinspectie de adjunct-commies A. Berendes te Haarlem. Bijna niet in 'staat uw dage- ljjksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, niaar De Nederlandsche Pijnstillen RADIO PROGRAMMA DINSDAG 28 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Amuse mentsorkest en solist (opn.). 10.00 Kamermuziek (gr.pl.) 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.10 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 „De boerderij ontwaakt", luisterspel. 13.15 Omroep orkest. 14.00 Groninger Orkestvereeniging, solist en gra mofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Roemeensch onkest Gregor Serban. 16.45—17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. .p. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Musette-orkest en solist. 18.00 Voor d® vrouw. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.34 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.10 Gramofoon muziek. 19.30 „Foto-album", muzikaal programma. Vanaf 2q.l5 'alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 21.45 „Vrijdag de der tiende en een ring", luisterspel. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM TI, 391.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Liederen (opn. en gr.pl.) 8.40 Gramofoonmuziek. 10 00. Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Zang, piano en gra mofoonmuziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Pianovoordracht. 13.30 Gramofoonmuziek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.45 Zang, piano eri gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 De Melo en en solist. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Reportage. 13 45 Salonorkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Zeeuwsch praatje. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: ..Holland and tha economie reorganisation". Voor de Radio-Centrale. Gra mofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales. die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Cello en piano. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Otto «Hendriks en zijn orkes'. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Oude koorzang (gr.pl.). 22.05—22.10 Avond wijding. Het schip der wtpstfln. Na aankomst van een vliegtuig op een der vliegvelden in Koord Afrika staat liet lastdier gereed om voor het goederentransport te zorgen. Schari-JTell inga-P.K. Hug-Pax-Holl and-o Een scène uit „Madame Bovary", waarvan bij het !Jederlandsch Tooneel in den Stads schouwburg te Amsterdam dc première gaat. Links Annie van Ees als Madame Bovary Polygoon-Noske-Pax Holland-c Een huwelijk in Folkloristischen stijl. Te Stompetoren, gemeente Oterleek. b9 Alkmaar, werd Zondag een huwelijk voltrokken, waarbij bruid en bruidegom alsmede de gasten waren gekleed in origineel oud West-Friesch costuum. Links dc bruid en bruidegom. Polygoon-Sagers-Pax Holland-in

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2