Haarlem's Dagblad BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal BERICHT C9e JAARGANG No. 18054 x x Wt*«ve Lonrens Coster. MQ. v. Coarant-Dltgaven ea Altera. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijk. Soenda-. pleln 37 Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred 15054. Redactte 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 28 APRIL 1942 Abonnement per week 0,26. per maand 1.15, per kwartaal 3.42, franco per post 3.73. losse nummers 6 cent. Advcrtcn- tiün: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer 0,20. Reclames 0.34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,96. elk£ mm. meer 0.08. Groentjes 1—3 mm. 45 cent, elke mm. mcer 5 cent bU contante betaling. „Bloembollendag" te Limrnen Resultaten van bestrijding der narcis vlieg LIMMEN, 27 April. Zaterdag 2 Mei a.s. houdt de Neversie (Ncd. Vereen, tot bevordering der weten schappelijke veredeling van siergewassen) haar tra- ditioneelen „bloembollendag" te Limmen. (N.-H.) De- bijeenkomst begint om 2 uur 's namiddags in café ,,'t Centrum". OndeV geleide van deskundigen wordt dan een wandeling gemaakt door de bloembollen- tuinen en naar den ..Hortus Bulborum", met oude tulpen eh hyacinten uit vorige eeuwen en met nieuwe soorten. In het midden der belangstelling staan dit jaar evenwel twee andere feiten. Ten eerste: de herope ning van het museum voor bloembollenteelt, dat thans is ondergebracht in het daartoe geheel gerestaureer de schoolgebouw. De bollenstreek is er een inrichting rijker door geworden, die de bezichtiging zeker waard is. Ten tweede: de narcissen aanplantingen, welke tegen de narcisvlieg behandeld zijn volgens „systeem- De Mol". In 1938 begon dr. W. E. de Mol zijn strijd tegen de narcisvlieg, die zoozeer gevreesd wordt om dat zij een groot deel der cultures ten gronde richt. Hij trachtte de larve dezer vlieg, die den jongen knop ln den bol aantast op drie wijzen te dooden. De eerste manier (door Röntgenbestraling) leverde een onbe vredigend resultaat. De tweede (door ultra korte golf- behandeling) gelukte, doch kon niet, kan altharis nog niet. in het groot worden toegepast. De derde manier (door de bollen onder een druk van 10 atmospheer koolzuur en zuurstof ie brengen) gelukte. Dank zij de voorbeeldige hulp, welke het Van der Waals labora torium der gemeente universiteit van Amsterdam bood, kon dr. De Mol zijn proeven gedurende vier jaren voortzetten. De 15.000 behandelde bollen staan in bloei. Broeiprocessen zijn voorafgegaan. Thans wordt de gelegenheid geboden zich op de hoogte te stellen van de waarde dezer in 1938 ontdekte methode. Kettingliandel in schoenen Boeten van 600. AMSTERDAM, 28 April. Opsporingsambtenaren kwamen eenigen tijd geleden een kettinghandel in een groote partij schoenen op het- spoor, welke verkocht werden voor prijzen van f 10.75, f 11 en f 12 per paar, terwijl de toegestane prijzen f 3.'25 en f 4.25 bedroegen. Het gevolg was, dat de drie betrokkenen, de leerhan delaar L. te Alkmaar, de schoenwinkelier F. te Bever wijk en de grossier in suikerwerken B. te Zwolle zich dezer dagen hadden te verantwoorden voor den In specteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam. Deze heeft hen, omdat het een vrij groote partij schoenen betrof strenge straffen opgelegd. L. en B. werden beboet met f 600, F. met f 10 en verbeurdver klaring van de nog in zijn bezit zijnde schoenen ter waarde van een aanzienlijk bedrag. Uitreiking distributie-bescheiden te Haarlem RESTANT LETTER B. Voor de uitreiking van de nieuwe distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant -van de letter B. Haarlemsche Orkest Vereeniging 3 de Concert v.d. Beethoven-Cyclus Twee monumentale werken, elk een unicum in de litteratuur: het Vioolconcert en de Sinfonia eroïca. Olympische klaarheid en rust heerschen in het Viool concert, heftige beroeringen en revolutionnaire ideeën ln de Symphonie: een Zeus en een Prometheus. Men mag echter hieruit niet de conclusie trekken, dat de drie jaren, die tusschen beider ontstaan verstreken, Beethoven's geest tot blijvende rust hadden gebracht: de 5de Symphonie zou reeds voldoende bewijs van het tegendeel kunnen leveren. De dirigenten Toon Verhey en Marinus Adam -heb ben hun taak over de 5 Concerten van den cyclus eerlijk verdeeld: elk dirigeert 2*4 concert. En zoo stond nu het orkest bij het Vioolconcert onder lei ding van Verhey, bij de Symphonie onder Adam. De een dus als begeleider, als „comes", de' andere als aanvoerder, als „dux"? Njet aldus. Zijner gewoonte getrouw behandelde Verhey ook het Concert als een symphonische eenheid, die slechts innig verband met den solist als bijzonderen eisch stelde. Uiterst ver fijnd gaf hij'de nuanceeringen; de aansluiting van orkest en solo-instrument slaagde meerendeels. De solist Jan Bresser maakte deze niet steeds gemak kelijk: zijn tempo's nam hij vaak nogal vrij. Men kan het zich ook anders denken; als er maar innerlijke bewogenheid uit spreekt laten verschillende opvattin gen zich verdedigen. Die bewogenheid was in Bresser's spel; technische beheersching op eenige iets te hooge intonaties na eveneens en ook poëtische geest. Zijn cadensen waren echter zeer onsamenhangend; de eerste leek een revue. Soms was zijn spel haast te zacht; als geheel echter een mooie vertolking. Niet minder mooi was de interpretatie der Eroïca: bewogen, doorleefd en goed voorbereid. Verhey, Bresser en Adam deelden de eer, die hun ruimschoots toekwam. K. DE JONG. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Gesl. aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor doet. geneesk. de heeren A. Zonneveldt, J. M Vrolijk, G. E. Eu we en J. N. Boet; voor cand. ex. Spaansch (cum laude) mej. H. J. Meurs. APOTHEKERS-ASSISTENT. Geslaagd mej. A. H. Bosman, Bloemendaal. Tentoonstelling „Het Duitsche Boek" Nieuwe boeken in de oude Vleeschhal Als deze krant wordt bezorgd is de tentoonstelling „Het Duitsche boek" al geopend door den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris, Gauamtsleiter Unger ln een tot dit doel gearrangeerde feestelijke bijeen komst in liet Raadhuis te Haarlem. Moet de waarde van het boek in het licht gesteld worden? Het mag grootendeels overbodig heeten voor een volk, dat leest en veel leest en dat over het algemeen goede lectuur opperbest weet te onderschei den van minder goede, zoodat in verreweg de meeste woningen in ons land toch altijd wel een paar goede boeken te vinden zijn en in vele huizen zelfs een kleine bibliotheek. Ontelbare Nederlanders houden zich op de hoogte met de lectuur van den dag en hebben er een min of méér gefundeerd oordeel over. Uit den aard der zaak gaat daarbij de belangstel ling voornamelijk uit naar het Nederlandsche boek. maar dat neemt niet weg. dat men gaarne kennis zal nemen van hetgeen elders verschijnt en daartoe biedt de tentoonstelling, die van 28 April tot 9 Mei in de Haarlemsche Vleeschhal wordt gehouden een uitne mende gelegenheid. Immers het geheele kultureele leven van Duitschland zal men dezer dagen weerspie geld kunnen zien in het Duitsche boek: Wetenschap. Kunst, Bellettrie, Godsdienst en Wijsbegeerte, Staat kunde. Geschiedenis, Paedagogiek. dit alles en nog meer zal bijeengebracht zijn op de tentoonstelling in het centrum van Haarlem. Het is een aantrekkelijke gedachte, dat in de Vleesch hal, die de herinnering wekt aan tijden, toen ons land verrijkt werd met zoo menige uiting van kunstzin en beschaving, deze tentoonstelling wordt gehouden. De oude kunst raakt de moderne beschaving. Waar dat het geval is kan nog menige belofte tot een daad rijpen Moge daartoe de tentoonstelling „Het Duitsche boek" het hare bijdragen! De hoogste klassen van eenige scholen zullen geza menlijk een bezoek aan de tentoonstelling brengen en van eenige bedrijven is ook reeds een mededeeling ontvangen, dat het personeel gezamenlijk de boeken schat. die uitgestald is. zal komen bekijken. De tentoonstelling is geopend van 9 uur des mor gens tot 7 uur des avonds en des Zondags van 10 tot 5 uur Ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling zal de Duitsche schrijver Bruno Brehm, winnaar van den nationalcn prijs der Deutschen Dichtung uit eigen werk voordragen. Te hooge prijzen berekend Haarlemsche politie grijpt in een aantal gevallen in Door de Haarlemsche politie is een 40-jarige win kelier bekeurd, omdat hij pakken havermout zon der bonnen en tegen te hoogen prijs nl. f 2.30 per pak verkocht aan een 46-jarigen melkbezorger, die deze pakken weer voor f 2.55 te koop aanbood. Bei den kregen een proces-verbaal, terzake het koopen en verkoopen van pakken havermout zonder bon nen en tegen te hoogen prijs. 8 pakken, ieder inhou dende 24 pakken havermout „zijn inbeslaggenomen. Tegen een 45-jarigen veilingmeester werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens het tegen te hoogen prijs verkoopen van een zoo goed als nieuw heeren rijwiel, Het rijwiel ging weg voor f 250 plus 15 pet. Ook de kooper kreeg een proces-verbaal. Het rijwiel is inbeslag genomen. Vehder is nog een persoon bekeurd, die een plank eikenhout voor f 3.60 verkocht, terwijl de prijs van een soortgelijke plank op of omstreeks 9 Mei 1940 f 2.40 bedroeg. Wegens het frauduleus slachten van een koe werd proces-verbaal opgemaakt tegen een 51-jarigen Haarlemmer. Het vleesch werd inbeslag genomen. Politie liep er niet in Haarlemsche metaalbewerker verkocht zijn distributiebescheiden en deed aangifte dat ze verduisterd waren De recherche heeft een 29-jarigen metaalbewer ker aangehouden, die aan het bureau van politie aangifte kwam doen wegens verduistering van zijn distributiebescheiden fdoor zijn huishoudster. Bij onderzoek bleek echter, dat van verduistering geen sprake was en dat hij zelf zijn distributiebeschei den had verkocht. Terzake van dit feit en terzake van het doen van een valsche aangifte is proces verbaal tegen hem opgemaakt. De Haarlemsche zijdeindustrie In Haarlem's Stadskweektuin worden moerbeiplanten gekweekt Zijde komt van de cocon van de zijderups. De zijderups wordt bij de gedaanteverwisseling van- rups tot pop ingebakerd tot cocon, die den draad levert, waaruit na de noodige bewerking de zijde wordt gewonnen. De zijderups vindt haar voedsel op de moerbeiplant en China is om zoo te zeg gen het vaderland van de zijderups en het Mekka van de zijde-industrie. Dat alles kan de eerste de beste knappe school jongen u vertellen. Hij weet tevens, dat tegen woordig de kunstzijde een uitnemend surrogaat is gebleken voor de echte zijde en dat in Nederland ieder jaar honderden kilometers kunstzijde women vervaardigd. Maar we zwijgen ditmaal over de kunstzijde, omdat het nu over de echte, onver- valschte zijderupsenzijde gaat. Wat? Ge moet weten, dat .we hier te lande een Nederlandsche Zijdeteeltvereeniging hebben, die te Bussum gevestigd is en blijkbaar gedachtig aan het woord, dat ons, Nederlanders, wel eens" de Chineezen van het Noorden wil noemen, er naar het schijnt op uit is, ons vaderland met deze Chi- neesche industrie te begiftigen. Wie zijde wil verkrijgen kan het, zooals we hier boven al te kennen gaven, niet zonder moerbei- planten stellen. Moerbeiplanten werden tot dusver alleen maar om de sappige vruchten gehouden, die, ingelegd in de een of andere pittige substantie, uit Schiedam afkomstig,sniet kwaad smaken. Zijde rupsen zijn ten aanzien van alcoholica uiterst matig, doch op moerbeiblaadjes zijn ze doel en het verhaal gaat, dat men in zijderupskweekerijen deze diertjes niet alleen kan zien, maar zelfs kan hóóren eten. Dat wijst op eenige gulzigheid, maar men vergete niet, dat de industrie zware eischen stelt. Goed, de Nederlandsche Zijdeteeltvereeniging heeft dus moerbeiplanten noodig en zoo ontving het gemeentebestuur van deze goede stad eenigen tijd geleden een schrijven met het verzoek, den heester in de Gemeentelijke Kweekerij te willen kweeken, opdat de hongerige rupsen een niet te kwaden indruk zullen krijgen van de oplossing der voedselproblemen hier ter plaatse. Het ge meentebestuur nam het verzoek in gunstige be denking en heeft, ongetwijfeld overwegend, dat men ter wille van een bloeiende Haarlemsche zijde industrie tot een gering offer bereid moet zijn, in de bekende inrichting aan de Kleverlaan een aanplant van moerbeiheesters laten aanleggen, waaruit straks ieder, die roeping gevoelt tot het beroep van ziiderupsenhouder, zich het noodige kan verschaffen. Tegen een geringe vergoeding natuur lijk. Nu is er weinig nieuws onder de zon. Zoo ver nemen we, dat op het gebied van zijdeteelt, beter gezegd van zijderupsenteelt, al hier en daar op schoolwerktuinen, o.m. aan de Mamixstraat, wat geliefhebberd wordt. Maar den 7en Mei zal de Nederlandsche Zijdeteeltvereeniging hier ter stede een vergadering houden, waar een propagandist het woord zal voeren en belangstelling zal trachten te wekken voor het werk zijner vereeniging, dat breeder wiekslag vraagt dan de beperkte ruimte van een schoolwerktuin. Laat ons ter inleiding een mijmering beginnen over bunders en bunders moerbeiplantage in- en om Haarlem, waar het zachte geknister der kauwen de rupsenkaken in zoete harmonie is met het ge zoem der weef- en andere werktuigen en ons ver lustigen in de ongetelde zijden japonnetjes, over hemden, kousen en sokken, dessous, zakdoeken en dassen, die in afzienbaren tijd de Haarlemsche zijde industrie ons zal leverenl VREDEGERECHTSHOF Volledig eerherstel van overste Mu£sert Res. kapitein Bom tol 10 jaar. res. 1ste luitenant Kruithof tot 20 jaar veroordeeld Het Vredegerechtshof in den Haag heefi heden uit spraak gedaan in de zaak tegen de officieren, wien ten laste is gelegd feitelijke insubordinatie in tijd van oorlog, den dood van den kantonnementseommandant, overste Mussert, ten gevolge hebbende. Het hof heeft den res. kapitein Bom tot 10 jaar. gevangenisstraf ver oordeeld en den res. 1ste luitenant Kruithof, die de doodelijke schoten heeft gelost tot 20 jaar. In het nummer van morgen wordt het uitvoerige arrest in deze zaak opgenomen. Burgemeestersbenoemingen 's-GRAVENHAGE, 28 April. De commissaris-ge neraal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening 108'40. tezamen met par. 4 al. 1 van verordening 3/40. betreffende de uitoefening der re- geeringsbevoegdheden in Nederland tot burgemeester benoemd: Mr. A. J. Drenth tot burgemeester van Winschoten met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidige functie van burgemeester van Nieuwe Schans H. van Deemter. gemeenteambtenaar in Groningen, tot burgemeester van Smilde Jan Boll, koopman in Bodegraven, tot burgemeester in Zaltbommel. J. G. van Houten, grondbezitter te Rhoon, tot bur gemeester van Oostvoorne GOUDEN BRUILOFT. Maandag 11 Mei hoopt het echtpaar H. de Haas en M. E, de HaasPriesntan. DoLfijhstraat 3 te Haarlem-Noord, den dag te herdenken, dat het vijf tig jaar geleden in den echt verbonden werd.De heer De Haas was vroeger koetsier bij wijlen mevrouw Douairière Visser van Hazerswoude te Bloemendaal. Daarna ging hij in den handel. Thans geniet hij van een welverdiende rust. GIZA RITSCHL OVERLEDEN'. GRAVENHAGE 27 April. Gisteren is alhier over leden de bekende dichteres Glza Ritschl. Zij werd op 24 December 1869 te Boedapest geboren cn kwam aan het einde der vorige eeuW naar Holland, waar zij. verrukt over de schoonheid van onze taal. weldra in het Neder- landsch haar eerste verzen schreef. De eer, haar te hebben ontdekt, komt toe aan Henri Borel. Hoog gewaardeerd en begrepen werd zij ook door haar overige tijdgenooten. zooals Frederik van Eeden, Willem Kloos, Albert Verwij en anderen Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 26 April tot en met 2 Mei: 22A Brood 4 rants. 22B Brood 14 rants. 22A Vleesch 1 rants. Vleesch of 22B Vleesch A rants. vleeschwaren 22A Aardappelen K.G. Aardappelen 22B Aardappelen *4 K.G. Aardappelen Van 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen l K.G. Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277, 281, 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-09, 4-10 Res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 278. 282, 286, 290, 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A Um 24A Melk 2VZ L. Melk 21B t/m 24B Melk Wa L. Melk Van 26 Maart tot en met 2 Mei: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 26 April t/m 16 Mei: 3-12 en 4-12 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 21 April tot cn met 28 April: 21 Boter 125 gr. Boter 21 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. vet (voor zoover voor radig). Van 19 April t/m 13 Juni: 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m 30 April. Ernstige verliezen der bolsjewisten in Lapland Vergeldingsaan vallen tegen Engeland voortgezet HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 27 April (D N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Aan het Oostelijke front eigen plaatselijke aanvals- en stormtroepacties. Verscheidene aanvallen cn uit vallen van den vijand werden afgeslagen. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen nieuwe aanvallen der Sovjets in hardnekkige afweergevechten af. De vijand leed zware bloedige verliezen. Verscheidene pantserwagens werden vernietigd. In het gebied van Moermansk vernietigden Duitsche jachtvliegtuigen in luchtgevechten negen vijandelijke jagers zonder eigen verliezen. In Noord-Afrika levendige verkenningsactiviteit. De luchtaanvallen op het eiland Malta werden met sterke strijdkrachten en goed gevolg voortgezet. Lichte gevechtsvliegtuigen plaatsten overdag vol treffers op kazernes en in een fabrieksinstallatie in Zuidoost Engeland. In het zeegebied van IJsland tferd een patrouille vaartuig tot zinken gebracht. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen zetten in den afgeloopen nacht de vergeldingsaanvallen tegen Engeland voort. Bij goed zicht werd de stad Bath met krachtige uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers herhaalden in den nacht van 26 op 27 April hun terroriseeringsaanvallen op woonwijken in de stad Rostock. De burgerbevolking leed opnieuw verliezen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden twee vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Dooi aan het Oostfront. - On- vermoeid°heb- bcn dc Duitsche pioniers door de moerassen ge- improviscerdc dammen gelegd, om het wegzak ken van de voertuigen der ravitaillcerings- colonnes te voorkomen. Transatlantic- Recla-P. K. Plenik- Pax Holland-m. Helpt mee Uw volk gezond en sterk te maken. Wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. Prof. Herms Niel in Haarlem Het bekendeRijksmuziekkorps van den Duit- schen Rijksarbeidsdienst, onder leiding van zijn beroemden dirigent prof. Herms Niel, zal, naar reeds is meegedeeld tijdens de tournee, welke het korps thans door Nederland maakt, ook een be zoek aan Haarlem brengen. Het zal op 1 Mei a.s. in het Concertgebouw te Haarlem optreden en daarbij zal, het zij aanstonds verklapt, voor de eerste maal gespeeld en gezongen worden het door «en Duitschen onderofficier gemaakte lied „Die blonde Rie". Prof. Herms Niel heeft voor dit lied een pakkende melodie gemaakt en de première zal in Haarlem geschieden omdat de tekst is van een Duitschen onderofficier, die in de omgeving van Haarlem zijn militairen dienst vervult. De dirigent van het korps heeft zich en als di rigent en als componist naam gemaakt. Hij is in honderden plaatsen met zijn korps opgetreden en heeft eveneens honderden malen voor de radio gespeeld, zoodat zijn soldaten- en zeemansliedjes zeer populair zijn. Het concert in Haarlem, dat om half acht begint, zal voor de pauze een aantal marschen brengen. Na de pauze zullen dan de liederen volgen. De baten van het concert zullen ten goede komen aan het Kriegshilfswerk en dien tengevolge zijn de toegangsprijzen op f 0.50 en f 1 gesteld. Wie met de scheppingen van prof. Niel wil kennis maken, verzuime niet zijn schreden Vrijdagavond naar het Concertgebouw te richten, waar hem een avond van prettige en bijzondere kunst zal worden geboden. V oor den Economischen Rechter te Haarlem J. C. Verbeek, los-arbeider te Bev^-wijk, die op on gerechtigde wijze eenige schapen geslacht had. werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld met ver beurdverklaring. De monteur Maarten Bakker uit Purmerend werd wegens het clandestien slachtén van eenige schapen tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. TERREINBEWAKER GEDOOD DOOR INSTORTEN VAN EEN LOODS. Op een terrein aan de Merwedestraat achter de Jekerstraat te Utrecht is een doodelijk ongeluk ge beurd. Op dit terreiii, waar verschillende loodsen staan, welke dienen als opslagplaatsen van bouw-' materialen voor de Jaarbeurs, was een grootte loods in aanbouw, waarvan het geraamte reeds gereed was gekomen. De spanten werden slechts door betrekkelijk dun latwerk overeind gehouden. Door een windvlaag is dit geraamte ingestort juist op het moment, dat de 61-jarige terreinbewaker W. daar ter plaatse over het terrein liep. Hij werd door vallende balken getroffen en liep zoodanige kneuzingen op, dat hij kort na het ongeval overleed. OOK HET SCHOONMAKEN VAN GESLACHTE DIEREN VALT ONDER HET SLACHTVERBOD. •s GRAVENHAGE 27 April. De hooge .raad heeft ar rest gewezen in een zaak van H. A. A. Peters, slager te Hees. by Nijmegen, die in cassatie was gekomen van een arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij in hooger beroep tot 4 maanden gevangenisstraf is veroor deeld wegens deelneming aan clandestiene slachting van een varken In cassatie werd aangevoerd, dat het begrip slachten In artikel 1 van het slachtverbod niet omvat bewezen verklaarde handelingen van den requirant. Hij had zich namelijk alleen bemoeid met het schoonmaken van het dier cn niet met het eigenlijke slachten. De econo mische rechter te Arnhem, die de zaak in eerste instantie behandelde, en ook het hof, dat wat de bewezen verklaring aangaat, he tvonnis bevestigde, oordeelden, dat onder slachten niet alleen moet worden begrepen het enkel dood maken van een slachtdier, doch eveneens die hande lingen er onder vallen, welke in de gangbare spreektaal worden aangeduid met „afslachten", als het schoonmaken, totdat het vleesch voor de consumptie geschikt Is. De Hooge Raad oordeelde deze meening Juist en over woog. dat het zoogenaamde afslachten een zoo belang rijk noodzakelijk deel van het slachtproces vormt, dat het ook op zichzelf ..slachten" ln den zin van het hier over treden verbod uitmaakt. Op dien grond is het beroep ver worpen. DAMESJAPON ONTVREEMD. Door de recherche is procesverbaal opgemaakt tegen een 42-jarige en een 37-jarige vrouw, beiden uit Rotterdam, die in een warenhuis alhier, een damesjapon hadden ontvreemd. Engelsche vliegtuigen boven Duitscliland Schade aan woonwijken en slachtoffers te Keulen BERLIJN, 28 April (D.N.B.) Britsche bom menwerpers hebben in den nacht van 27 op 28 April naar aan het D.N.B. wordt gemeld, woonwijken, ziekenhuizen en openbare gebouwen in Keulen aangevalllen. Behalve materieele schade leed de burgerbevolking verliezen aan dooden en ge wonden. Volgens de totdusver ontvangen rapporten wer den negen der aanvallende vliegtuigen neerge schoten. INSTALLATIES IN ENGELSCHE INDUSTRIESTAD BESTOOKT. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den af geloopen nacht installaties der bewapenings industrie in een stad in Zuid-Oost Engeland met goede uitwerking van brand- en brisantbommen aangevallen. Turksche regeering vraagt extra crediet O.a. voor doeltreffende grensbeveiliging ISTAnboeL. 27 April. (A.n.P.) De Turksche re geering zal aan de volksvertegenwoordiging een extra crediet van 30 millioen pond vragen om opgewassen te zijn tegen de groote taak, die aan den vooravond der beslissende gebeurtenissen van dezen zomer te wachten is, en om de grenzen doeltreffend te bevei ligen. Amerikaansclie torpedojager verongelukt LISSABON, 27 April. (A.N.P.) Naar dc Engelsche Nieuwsdienst uit Washington meldt, heeft het Ameri- kaansche departement van Marine bekend gemaakt, dat de torpedojager „Sturtevand" in de nabijheid van de kust van Florida als gevolg van een ontploffing onder water is gezonken. De „Sturtevand" had een waterverplaatsing van 1190 ton en een snelheid van 30 mijl. De machines ontwikkelden 27.000 P.K Het schip was 94 meter lang en 93 meter breed. In vredestijd telde de bemanning 122 koppen. Het behoorde tot een klasse, die in 1918 1919 van stapel geloopen en in 1921 verbouwd was. De bewapening bestond uit vier stukken geschut van 10£ c.M. en twaalf torpedolanceerbuizen van 533 c.M. De rechten van den Führer BERLIJN, 28 April (D.N.B.) Het rijkswet- tenblad van 27 April publiceert in opdracht van den Führer het besluit van den Groot-Duitschen Rijks dag van 26 April 1942. Dit besluit bevestigt zoo als bekend de door den Führer in zijn rede ge vraagde rechten. Het burgerlijk bestuur op Java BATAVIA, 28 April (Domeh Vernomen wordt dat de namen van 350 inlander», cfie aangesteld zijn op posten van het civiele bgstuu. te Batavia. Ban doeng, Semarang. Soerabaja en in andere gebieden op Java. morgen bekend zullen worden gemaakt, ter gelegenheid van den verjaardag van den Japanschen keizer. Tevens wordt bekend, dat de huidige burgemeester in Batavia in functie zal blijven. Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan Waar is er metterdaad socialisme? Wanneer een oudere Nederlandsche arbeider met veel kinderen in Nederland een betrekking gaat innemen, cie voordien door een ongehuwden arbeider werd in genomen, van wien nu verlangd wordt eens ar beid in het buitenland te verrichten. Is dat so ciaal of onsoeiaal? Onlangs is door de autoriteiten aan Haarlem's Dagblad en de Oprechte Haarlemsche Courant verplicht aangezegd, dat de beide bladen, in het kader van de reeds eenigen tijd in ons land nagestreefde persreorganisatie, binnen den .kortst mogelijken tiid tot een fusie moesten komen, waarna te Haarlem nog slechts eén samengevoegd dagblad mocht worden uitge geven. De uitgave van Haarlem's Dagblad moet.der halve worden gestaakt. Zaterdag 2 Mei a.s. zal het laatste nummer van ons blad verschijnen. Maandag 4 Mei verschijnt het eerste nummer van de Haarlemsche Courant, Nieuwsblad voor Noord-*Holland. De bureaux van redactie en. administratie zullen gevestigd zyn Groote Houtstraat 93. De nieuwe courant zal den abonnés van beide oude bladen worden toegezonden. De abonne mentsprijzen blijven 26 cent per week, f 1.15 per maand en f 3.42 per kwartaal. Bij de kwar- taalabonnés wordt uiteraard gedurende den termijn, waarvoor reeds abonnementsgeld vooruitbetaald is, de Haarlemsche Courant zonder verdere betaling-bezorgd. De advertentietarieven zullen, in verband met' de vergroote oplage, voor'de nieuwe courant eenigszins hooger worden vastgesteld. Reeds thans aan Haarlem's Dagblad voor plaatsing na 2 Mei ingezonden advertenties kunnen na tuurlijk in de Haarlemsche Courant worden opgenomen. Advertenties aan ons voor onmiddellijke glaatsing opgegeven, maar waarvoor, i« ver and met de zeer beperkte voor advertenties toegestane ruimte, op Zaterdag a.s. nog geen gelegenheid tot opneming zal zijn gevonden, kunnen eveneens in de nieuwe courant wor den geplaatst, zoodra de ruimte zulks toelaat en, wanneer zij reeds betaald zijn, zonder bij betaling tot een verhoogd tarief. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. De komende strijd Berlijn signaleert, drie onjuiste gevolg trekkingen in het Anglo-Amerikaansche kamp BERLIJN, 28 April. (D.N.B.) Het gissen en raden van de vijanden van de landen aangesloten bij het pact van drie, wanneer en waar het te verwachten Duitsche offensief zal beginnen, wordt in militaire kringen alhier met belangstelling gevolgd. Van Duit sche zijde ziet men in de verdeeldheid der meenin gen een zeer opmerkelijk teeken van de in Engeland, ln de Sovjet-Unie en de Vercenigde Staten heerschen- de onzekerheid. Men ziet hierin de openlijke erken ning van hun zwakte. Weliswaar kan de vijand met woorden groote aankondigingen van het offensief ter kalmeering van de eigen gemoederen de wereld in sturen, strikt genomen echter neemt hij een afwach tende houding aan,' daar hij in het geheel niet meer operaties met kans op doorslaggevend succes onder nemen kan. Deze erkenning, die in het vijandelijke kamp nog met eischen naar een invasie op het Euro- peesch continent wordt gegarneerd, is een gevolg van gebeurtenissen, die zich sedert de uitbreiding van den oorlog tot het Oost-Aziatische en Stille Zuidzeegebied slag op slag herhaald heeft en alle berekeningen van den vijand overhoop heeft gegooid. Nog tot begin De cember waren de berekeningen, in het bijzonder 'van de Anglo-Amerikaansche mogendheden op drie ver keerde gevolgtrekkingen gebaseerd, nl. 1. Het toen nog op den achtergrond staande deelne men van de Vereenigde Staten aan den oorlog zal Engeland verlichten, de_^mogendheden van het pact van drie ter zee totaal wurgen en de initiatieven der spilmogendheden verlammen. 2. Als gevolg van het niet deelnemen, resp. het voor slechts zeer korten tijd berekende deelnemen aan di recte krijgsoperaties (Stille Oceaan) en als gevolg van de op volle toeren gebrachte bewapeningsproductie voornamelijk in Amerika zal zooveel oorlogsmate riaal uit de Vereenigde Staten komen, dat leveranties aan de Sovjet-Unie, de reusachtige verliezen in de zomer- en herfstmaanden van 1941 wat het materiaal betreft, zouden kunnen worden gecompenseerd. 3. De harde winter zal blijken onze beste bondge noot te zijn. Bij voortgezette massale aanvallen van de Sovjet-Russen zal het Duitsche veldleger tenslotte toch dc ruggegraat gebroken kunnen worden. Op zijn minst echter zouden de Duitsche legers zoo verzwakt worden dat generaal Tijd ln samenwerking met de beide andere genoemdefactoren een November 1918 zou laten terugkeeren. Al deze berekeningen zijn onjuist gebleken. Het deelnemen'van Amerika aan den oorlog is niet een verlichting, doch een zeer nadeelig zaakje voor de vijanden gebleken. Noemenswaardige leveranties van oorlogsmateriaal aan de Sovjet-Unie konden en kun nen niet gedaan worden, daar men het als gevolg van het verliezen van groote grondstofgebieden schaarsch geworden materiaal zeer dringend voor de eigen be hoeften noodig heeft en alleen leveranties kan uit voeren, die ten gevolge van het gebrek aan scheeps- rulmte wat de hoeveelheid betreft, nog niet eens pro pagandistische waarde hebben. Vólgens „Picture Post" is alleen al in de Vereenigde Staten de behoefte aan scheepsmachinerieën zoo groot dat niet voldoende grondstoffen voorradig zijn om ieder nieuw schip met de verelschte machinerieën te kunnen uitrusten. En tenslotte is door de harde Duitsche afweer en de astronomische verliezen van de bolsjewisten tijdens de wintergevechten tezamen met de zware Engelsche nederlagen in Noord-Afrika de laatste verwachtingen van den vijand inzake het verslaan der spilmogend heden in Europa de bodem ingeslagen. Op den achtergrond van deze feiten beschouwt men in kringen van de Duitsche generaliteit en admiraliteit ook de eischen van de vijanden naar een invasie in Europa door vloot- en legerformaties der Engelschen cn Amerikanen. Duitsche militairen staan des te koe ler tegenover dezen eisch. daar de sedert Andalsnes, Narvik, Duinkerken, Compiègne en Kreta door de op perste Duitsche leiding genomen maatregelen Europa voor een of andere belangrijke verrassing beveiligd hebben. Nieuwe methoden en wapens wachten ook hier op het moment om hun binnenskamers reeds fee- proefde kracht voor het oog der wereld te kunnen bewijzen. Daar men van Duitsche zijde echter den vijand niet voor zoo dwaas houdt als de vijand reeds herhaal delijk ten opzichte van de Duitsche leiding gedaan heeft, zoo gelooft men !n Berlijn ook niet aar. wer kelijk ernstig gemeende Engelsch-Amerikaansche ac ties van dergelijken aard. doch men noodigt echter, met een verwijzing naar St. Nazaire en Boulogne, evenals voorheen Londen en Washington Uit Over het door de Anglo-Amerikanen- aan Sovjet-Rusland gele verde oorlogsmateriaal haalt men in Berlijn de schou ders op. Men herinnert er hier aan welke hoeveelhe den noodig zijn om alleen een enkel leger van een voldoende uitrusting te voorzien, die bij het bestaande en steeds noodlottiger wordende gebrek aan scheeps- ruimte in het geheel niet te transporteeren zijn. Overigens beschouwt men van Duitsche zijde het Engelsche en Amerikaansche oorlogsmateriaal als wolkomen bult in komende veldslagen. Eeft voor proefje van deze veldslagen hebben de Sovjet-Russen reeds gehad en wel aan het Zuidelijke en centrale en in het bijzonder aan het. Noordelijke frdnt en onlangs ook in het gebied van de Swir. Waar echter zal nu het Duitsche offensief losbar sten? Deze vraag van den vijand kenmerkt hem reeds als den belegerde. Globale tangbewegingen doemen thans reeds voor de militair deskundigen op nl.'om- sin gelingsoperaties, waarbij ook de zee- en luchtstrijd krachten van de mogendheden van het pact van drie volgens een gemeenschappelijk plan de gebieden af-' snijden, waarover de Anglo-Amerikaansche groot spraak meende te kunnen triomfeeren. V ERDUISTEREN van 20.59 tot 6.15 Maan 28 April op 17.52, 29 April onder 5.55

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1