Haarlem's Dagblad BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal SSsss York zwaar bestookt 59e JAARGANG Ne. 18055 X X Uitgave Lonrens Coster, MtJ. v. Courant-Ultgaveri en Algem. DrukkerU N.V. Bureaus: Groote Boutstraat 83, bUk. Soenda- pleln 37. Postgiro 38810. DrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 15082. Hoofdred. 15054. Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Olrecteur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 19 APRIL 1742 Abonnement per week 0.Ï6. per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent, Adverten- tlfn: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer *,2*. Reclames ƒ0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm 0.96. elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elk% mm. meer 5 cent bU contante betaling. Muziekbibliotheek in Haarlem Vrijdag 1 Mei opening Vrijdag 1 Mei zal Haarlem een muziekbibliotheek ryker zijn, zoo deelde de directeur der Openbare Leeszaal en Stadsbibliotheek, de heer P. J. de Wit, hedenmorgen mede. Toen de heer de Wit in 19 34 zijn functie aanvaardde had hij vier punten op zijn pro gramma staan. Ten eerste de reorganisatie van de Stadsbibliotheek o.m. de Indeeling van de boeken volgens rubrieken. Dit is reeds bereikt. Met minder personeel kon daardoor meer werk worden verricht. Het tweede punt, dat op het verlanglijstje van den directeur stond: een nieuw gebouw, zal voorloopig althans. wel tot de vrome wensohen blijven behooren. Hoewel de plannen al klaar zijn zal de uitvoering tot na den oorlog moeten waohten. Zooals men weet ligt het in de bedoeling een combinatie van dé Vleeseh- en de Vlsohhal tot hoofdgebouw ln te richten. Er zijn reeds 40.000 boeken in de kelders van de Vleeschhah opgeslagen. Plannen tot inrichting van een kinderbibliotheek konden. daar de reorganisatie voorrang had. nog niet doorgevoerd worden. Met de muziekbibliotheek is het echter vlotter ge gaan en zoo zal het publiek dan. voorloopig drie da gen in de week: Maandagavond, Woensdagmiddag en Vrijdagochtend, van de nieuwe bibliotheek gebruik kunnen maken. Er zijn 3000 praotlsehe muziekwerken en nog 700 theoretisohe. Ben uitgebreide catalogus staat den be zoeker ten dienste. De boeken zijn door de eigen bin dery gebonden en alfabetisch en systematisch geca talogiseerd. Mej. Reeser en de heer G. M. Kingma hebben een belangrijk aandeel gehad ln de totstand koming van deze bibliotheek, die dank zij vele particuliere schenkingen kon worden gesticht. Uit een schenking van den heer J. W..Enschedé is inder tijd de kern van de bibliotheek gevormd. De biblio theek is gevestigd in het lokaal van de vroegere bi bliotheek der Maatschappij voor Handel en Nijver heid. Er ls een aparte ingang door de Pandhuispoort. Frans Halsmuseum te Haarlem Twee jubilea Het Museum der gemeente Haarlem (het tegen woordige Frans Halsmuseum) werd 30 Juni 1862 geopend. Binnenkort zal dat feit dus 80 jaar gele den zijn. Wij herinneren er aan dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan de welgeslaagde Frans Hals- tentoonsfelling gehouden werd. Ongetwijfeld zou er onder normale omstandigheden aanleiding ge weest zijn ook bij het 80-jarig bestaan door een bijzondere tentoonstelling de aandacht voor ons museum te vragën. Nu evenwel de mooiste schil derijen op veilige plaatsen zijn geborgen, kan daaraan niet gedacht worden. Er is nog een ander jubilé het museum betref fende. 14 Juli a.s. is het 60 jaar geleden dat de f;emeente Haarlem voor haar museum het groote egaat van jhr. Johan Carel Willem Fabricius ont ving. Dit bestond uit een groot aantal kostbare schilderijen en kunstvoorwerpen. Het duurde even wel tot 1885 voor de gemeente in het museum (Idat destijds in het Stadhuis gevestigd was) vol doende ruimte gevonden had tot plaatsing door den bouw van de „Fabriciuszaal". Uitreiking distributie-bescheiden te Haarlem VRIJDAG DE LETTERS E EN G. Voor de uitreiking van de nieuwe distributiebeschei den is het morgen, Donderdag, de beurt aan de letters' D en F. Het Haarlemsche Consultatiebureau voor Alcoholisme Het verslag over 1941 Aan het jaarverslag 1941 van het medisch-maat- schappelijk Consultatie-bureau voor Alcoholisme voor Haarlem en omstreken is ontleend dat behalve degenen, die reeds in 1940 regelmatig in behande ling waren 169 personen werden ingeschreven. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon waren 31 December 1941 64 personen in behandeling. Waar in dezen tijd de alcoholische dranken sterk gedistribueerd worden en het dus moeilijker wordt om aan drank te komen, wordt wel eens gedacht, dat er voor het Consultatie-Bureau aanmerkelijk minider werk zou zijn. Onze ervaring, zoo schrijft de heer J. H. Varekamp, is echter anders. De drank verleiding is zeker veel minjder geworden. Kwam het vroeger voor, dat iemand, die naar het café ging met het stellige voornemen niet meer dan één of twee glaasjes te gebruiken, het café toch pas ver liet als hij in kennelijken staat was, dat is thans zoo goed als uitgeslotenDoch daar staat tegenover, dat de man die een sterke behoefte aan drank? heeft er altijd wel weet aan te komen, terwijl de moeilijke tijdsomstandigheden verschillende perso nen dermate uit hun evenwicht hebben gebracht, dat zelfs een gering alcoholgebruik hen geheel van streek maakt. Juist in deze tijden is voor psychopatisch aange legde menschen, waaronder wij verschillende van onze patiënten rekenen, absolute geheel-onthouding noodzakelijk De taak van het Consultatie-bureau is niet alleen te trachten te genezen, doch vooral om te probeeren te voorkomen wat verkeerd dreigt te gaan. Ook voor 1942 ligt nog een groot arbeids veld voor het Consultatiebureau te bewerken, al was het alleen maar om te behouden, de resultaten in vorige jaren bereikt. De inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam Advocaat in de verdachtenbank Hét verhoor van de 2 3 verdachten inzake de in braak in het gemeentelijk distributiekantoor te Am. 8terda.m annex bonnenhande! door het Duitsche Obergericht ls Dinsdag afgesloten met dat van mr, M. H. Huvgene, advocaat en procureur in den Haag. die rechtskundigen bijstand zou hebben verleend aan van Ba turn teneinde dezen aan een eventueele strafvervolging te onttrekken. Als getuigen in zijn raak fungeerden zijn medeverdachten A. v. Ba turn. C. de Vries en L. Kesseler en voorts de getuigen Smit en Hofman. Nadat de levensloop van den verd. was nagegaan, werd uitvoerig ingegaan op de wijze, waarop hij in deze zaak is gemengd en op de rol daarbij door hem gespeeld. Aan het eind van zijn verhoor verklaarde hij te betreuren in deze zaak ge mengd te zijn en nimmer voornemens te zijn ge weest de Duitsche justitie-autoriteïten in hun werk zaamheden te hinderen. Alvorens de zitting gesloten werd, vroeg de verdediger van mr. Huygens of zijn cliënt niet in vrijheid kon worden gesteld. De pre sident wees dit verzoek af. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem van de Ned. Maatschappü voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond ln hotel ..Lion d'Ór" een druk bezochte vergadering. De heer G. J. Boeschoten, hoofd van den Plantsoenendienst te Bloemendaal, behandelde het onderwerp: „Boomen en heesters in tuinen en par ken". Hij gaf een gedetailleerde uiteenzetting van het plantenmateriaal, dat voor tuinen en parken geschikt is en stelde scherp in het licht, hoe elke neester en elke boom zijn eigen schoonheid heeft en hoe zij hun plaats opeischen bij het aan- Ïilanten. Ook deelde mij mee, hoe men het ma- eriaal moet behandelen bij het snoeien en inkor ten om geen misvormingen te krijgen. Zijn licht beelden lieten zien. hoe de boomen het karakter van ons Hollandsch landschap beheerschen ei welke fraaie effecten men niet de bloeiende Ge nista's en Rhododendrons in onze tuinen kan berei ken. Bij de onderlinge tentoonstelling weiden aan een vaas Strelitzia's van het Bloemenhuis Van der Hoek 10 punten toegekend en 9 punten aan een vaas Leucocorine van denzelfden inzender. Het bloemenmagazijn van Hesteren verwierf 8 punten voor een bloemstuk je van Narcissen en 7 punten voor een mandje Calceolaria's en Primula's. Distributie van boter, margarine en vet 's-GRAVENHAGE. 28 April. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend,, dat gedurende het tijdvak van 30 April tot en met 8 Mei a.s. de met „23" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de met „23" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (zonder re ductie) of 125 gram margarine of, voor zoover nog voorradig 100 gram bak- en braadvet. Vacantiespreidin»; 1942 Dringende noodzakelijkheid om chaos te voorkomen De leider van het bureau vreemdelingenverkeer en toerisme, tevens secretaris van de lnter-departemen- tale commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding, de heer H. J. Leupen. deelde in de Dinsdag in Den Haag gehouden persconferentie o.m. het volgende mede: Vacantiespreiding is niet alleen absoluut noodzake lijk onder de huidige omstandigheden vanwege het vervoerprobleem, hetwelk thans het belangrijkste is. doch ls evenzeer in normale tijden van groot econo misch belang. Waar dus deze spreiding in vredestiid reeds zeer aan te bevelen was, is zij thans in 1942 onont beerlijk voor een goed verloop van ieders vacantie. Over de noodzakelijkheid van spreiding zal na de uiteenzetting vroeger reeds gegeven inzake de be schikbare verkeersmiddelen wel niemand in het on zekere verkeeren. Thans is in verband met het tekort aan spoorweg- materieel ook nog een plaatse] ij ke spreiding dringend noodzakelijk. Voor het voorbereidend hoogcr en middelbaar on derwijs stelt de commissie voor het land te verdoelen in drie groepen, waarvan de vacantie met steeds een week verschil aanvangt. Voor 1942 zou de aanvangs datum in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland: 4 Juli zijn. Het tweede voorstel bestemd voor het lager onder wijs voorziet in een spreiding van in totaal elf we ken. aanvangende 27 Juni en eindigCTde 14 Septem ber. De commissie adviseert dan ook dringend in alle plaatsen waar het de moeite loont, doch stellig voor plaatsen met meer dan 25,00(1 inwoners telkens bij een vierde gedeelte van de lagere scholen de vacan tie een week later te laten beginnen: zoo mogelijk zelfs de scholen in meer dan vier groepen te ver- deelen. Rekening houdende met de drie voorgestelde groepen voor het V.H.O en M.O. komt de commissie tot het volgende schema: O-o DJ - oO 5 w n «3 M El s o JO td v M-O 3° HO dl So re C ►JO -.2 C. O. O. O. 2 M M 50 M D-Nn*3 •O O ««o "5 2 O O O O A 2 aa oo «c Sc <o 2 oqo s°q oqooore i SSS SSS3 §SSSS ►J.J 2®o sjS Verder wordt nog geadviseerd in gemeenten, waar zich arbeiderswijken bevinden er voor zorg te dragen, dat de vacantie voor scholen in dergelijk^ wijken zoo veel mogelijk samenvalt met de vaste 'vacantieweek voor de bouwvakarbeiders. In het. derde voorstel wordt er op gewezen, dat het overige onderwijs zich vermoedelijk zal richten naar de vacantieregeling voor het V. H O. en M. O. en zich ook zal moeten richten, wil men de bezwaren die zich zonder spreiding zouden voordoen, eenigermate opheffen. Van veel belang is ook. dat men de bedrijven richt lijnen zal geven aan de hand van dit rapport om te bevorderen, dat gehuwde werknemers met school gaande kinderen hun vacantie kunnen nemen in den tijd, waarin voor die bepaalde plaats de schoolvacan- ties vallen. Tevens zal dan onder het oog gezien moe ten worden, dat ongehuwden ep gehuwden zonder schoolgaande kinderen zooveel mogelijk vóór 1 Juli en n a Augustus met vacantie gaan. Het is te hopen, dat iedereen, die met'de vacantie spreiding te maken heeft, zal medewerken deze op de meest effectieve wijze te bevorderen daar er anders in 1942 meer dan ooit, groote moeilijkheden verwacht kunnen worden. DAG VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. Zondagmiddag 3 Mei a.s. zal een groote demonstra tie gehouden worden door den Nederlandschen Ar beidsdienst op het Houtrustterrein. Houtrustlaan te Den Haag. Vóór den aanvang van de demonstratie zal door het staforkest van den Nederlandschen Arbeids dienst, dat uit circa 60 man bestaat, onder leiding van den onderhopman A. C. van Leeuwen marschmu- ziek ten gehoore worden gebracht Dit staforkest heeft reeds verscheidene malen van zich doen spre ken en het zal zeer zeker op deze demonstratie een goeden indruk weten te vestigen. Er zal een zeer af wisselend programma worden uitgevoerd. waaraên 1300 arbeidsmannen medewerken. PRIJZEN VAN HUISBRAND OPNIEUW VASTGESTELD. 's GRAVENHAGE. 29 April. De kleinhandels prijzen voor huisbrand zijn met ingang van 30 April 1942 opnieuw vastgesteld. Blijkens een .mededeeling van den gemachtigde voor de prijzen is bij deze gelegenheid de grootst mogelijke unifor miteit in de prijzen, kortingen en marges aan gebracht en is de indeeling in prijsklassen eenigs- zins gewijzigpl. Golden voorheen voor elke provincie afzonderlijke prijzen, thans zijn deze voor de meeste provincies uniform vastgesteld, met uitzondering van de groote steden, Amsterdam. Rotterdam en Den Haag, Zeeuwsch-Vlaanderen en de Friesche en Noord-Hollandsche eilanden. Men raadplege de officieele publicaties in de bladen. KRAAN OMGESLAGEN. Arbeider om het leven gekomen. NIJMEGEN, 28 April Hedenmorgen is op de Waalkade alhier een electrische kraan, waarmee kolen uit een schip in de bunkers van dé P.G.E.M. werden gelost, waarschijnlijk doofden wind van zijn voetstuk geslagen en bijna geheel vernield. De kraanmachinist, ce gehuwde 26-jarige P. J. N. was bijna op slag dood. De 29-jarige F. V. werd zwaar gewond naar het St. Canisiusziekenhuis overge bracht. De 32-jarige H. J. E. werd gewond naar zijn woning vervoerd. De twee laatstgenoemde arbeiders bevonden zich eveneens in de kraan, toen deze om sloeg. Welke bonnen zijn thans geldig Van 26 April tot i 22A Brood 22B Brood 4 rants. 14 rants. Brood of gebak 22A Vleesch 1 rants. Vleesch of 22B Vleesch Vi rants. vleeschwaren 22A Aardappelen IK K G. Aardappelen 22B Aardappelen Van 19 April t'm V2 K.G. Aardappelen 16 Mcl: 279 Algemeen 1 K.G. Suiker $80 Algemeen 500 gr. Jam 277. 281. 285. 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-09. 4-10 Res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 278. 282. 286, 290, 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A t'm 24A Melk 3V2 L. Melk 21B t'm 24B Melk IK L. Melk Van 26 Maart tot en met 2 Mei: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 26 April t'm 16 Mei: 3-12 en 4-12 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 30 April tot en met 8 Mei' 23 Boter 125 gr. Boter 23 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. vet (voor zoover voor radig). Van 19 April t'm 13 Juni: 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Zeep Bón 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep "75 gram toiletzeep 80 pCt t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep tm 30 April. Voor den postduivendienst aan het front bewijzen de honden belangrijke diensten. Zij dragen de duiven in kleine korven naar de voorste linies, waar deze met belangrijke berichten worden losgelaten. Transocean-v. Eysden-P K. Schmidt-Pax Holland-m. Een zeldzaam jubileum Zeventig jaar in dienst DOKKUM, 28 April. Daniël Rozema te Dokkum zal op Zaterdag 2 Mei a.s. zeventig jaren in dienst zijn bij den ijzerhandel Hacquebord en Spriensma alhier. Rozema is als negenjarige jongen in dienst gekomen bij den heer L. Hacquebord, die een touwslagerij ex ploiteerde. Zijn wérk bestond de eerste jaren in „het draaien van het groote wiel". De touwslagerij in Dokkum was in vroeger jaren een druk bedrijf, dank ztj de groote visschersvloot van Paesens en Wierum, doch toen deze door den beruchten storm in het laatst der vorige eeuw bijna geheel werd vernietigd begon het bedrijf te kwijnen. In 1916 werd het geheel opgeheven. De jubilaris werd in dat jaar tewerk gesteld in den ijzerwinkel, die aan de zaak van den heer Hacque bord was verbonden, als magazijn bediende; dit is hij tot heden gebleven De man heeft in zijn langen diensttijd slechts een enkele maal wegens ziekte ver zuimd. Hem werd meermalen een goed pensioen aan geboden door zijn werkgevers, doch hij bleef stand vastig weigeren, nadat hij het was vlak na zijn zestigjarig jubileum tevergeefs had geprobeerd aan het „rentenieren" te wennen. Een week heeft hij toen niet gewerkt in welken tijd hij mokkende rondliep mopperend „da's nou de dank van zestigjarige trouwe dienst nu mag ik niet eens meer werken". Des Maandagsmorgons stond de oude heer weer achter de toonbank in den winkel; toen zijn patroon kwam zeide hij: „Ik wil maar liever nog wat blijven werken". Bij zijn zestigjarig jubileum werd hij on derscheiden met de bronzen eeremedaille verbonden aan de Oranje Nassau-orde. Het is thans het voornemen van den jubilaris om na z'n jubileum met pensioen te gaan, tenminste als hij voet bij stuk houdt Verhooging pensionprijzen toegestaan Onder bepaalde voorwaarden In de prijzenbeschikking pensions no. 1, opgenomen in de Staatscourant van 28 April 1942 zijn de bedra gen aangegeven, waarmede de pensionprijzen, die op 9 Mei 1940 golden, mogen worden verhoogd. In de nu toegestane verhooging is tevens opgenomen de ver hooging uit hoofde van de betaalde omzetbelasting, zoodat hiervoor geen apart percentage zal gelden. In dien het bedrag van de pensionprijzen op 9 Mei 1940 inclusief omzetbelasting was bepaald op meer dan f 80.per maand, mag het met 2Vó pet. worden ver hoogd. Voor lagere bedragen is de toegestane verhoo ging in geld uitgedrukt Wanneer de pensionpriis per persoon op 9 Mei 1940 lager was dan resp. f 60.of f 80.— per maand, mag hij per persoon met f 5 resp f 4.worden verhoogd. Voor de verhooging van pensionprijzen vastgesteld per week of per dag of die. welke op 9 Mei 1940 exclusief omzetbelasting golden, zijn eveneens bepalingen getroffen. De gemachtigde voor de prijzen wijst er echter met klem op. dat deze verhoogingen niet zijn toegestaan over de thans eventueel reeds in sjrijd met de prijsr voorschriften verhoogde prijzen, maar slechts over de bedragen, zoonis deze 'op 9 Mei 1940 werden berekend Voor het verkrijgen van nadere inlichtingen wende men zich tot het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf. Raamweg 14, Den Haag Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt bier aandacht aan De jonge en lichamelijk gezonde Nederlander, die zijn betrekking in Necerland aan een oude ren of lichamelijk zwakkeren kameraad afstaat, dient Nederland en handelt in het belang van het vaderland. Wanneer je er ook zoo over denkt, meld je dan aan bij het arbeidsbureau in je woonplaats. Bekendmaking van den commissaris-generaal van de openbare veiligheid over de kenteekening van de Joden in Nederland. Op gTond van par. 45 van d« verordening nr. 138/41 ran den rijkscommissaris van het bezette Nederland- sche gebied betreffende de openbare veiligheid geef ik hiermede volgènde orders: Par. ft. 1. Een Jood, die zich in het openbaar ver toont, moet een Jodenster dragen. 2. Jood, in den zin van deze verordening is hij, die. naar par. 4 van de verordening nr. 189 4") over de aanmelding van ondernemingen. Jood is of als Jood geldt. Kinderen onder 6 jaren vallen niet onder het kënteeken. 3. De Jodenster bestaat uit een zwart geteekende zespuntige ster uit gele stof ter grootte van een handpalm met het zwarte ODSchrift „Jood". Deze moet zichtbaar en vast opgenaaid op de linkerkant ter borsthoogte van het kleedingstuk, gedragen worden. 4. Het is aan Joden verboden, orde-, eereteekens of andere insignes te dragen. Par. 2 1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van part. 1 of deze omzeilt, wordt voor zoover niet volgens andere maatregelen een zwaardere straf be paald is met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met een geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze boeten bestraft. Dezelfde straf wordt opgelegd aan hem. die voor een omzeiling van deze bepalingen zorg draagt, mogelijk maakt of daaraan medewerkt. 2) De oplegging der maatregelen op het gebied der veiligheidspolitie blijft onaangetast. Par. S. Deze politieverordening treedt drie dagen na hare afkondiging in werking. Der Generalkommissar für das Sichcr- heitswesen und Höhere SS.- und Polizeiführer Get. RAUTER. De roofmoord te Rijsbergen Verdachte G. vrijgesproken 's-HERTOGENBOSCH. 29 April. De gerucht makende strafzaak tegen den 24-jarigen bedrijfs leider F. J. G. yit Breda, verdacht van roofmoord op den 39-jarigSjfcandbouwer J. A. Geerts te Rijs bergen, gepleega|$p 12 Juni 1941, is met een vrij spraak geëindigd. Het Bossche Hof> dat de uit spraak na een behandeling, welke vier dagen duur de, had bepaald op Donderdag 7 Mei, heeft heden morgen vervroegd arrest gewezen en den verdachte vrijgesproken, daar het Hof het rechtsgeldige be wijs niet geleverd achtte. G. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Breda was verdachte ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Bij de be handeling voor het Bossche Hof had de advocaat- generaal een gevangenisstraf van vijftien jaar ge- eischt, waarna de verdediger, mr. Rassers, tot slot van een pleidooi, dat zes uur duurde, vrijspraak vroeg. ORGELBESPELING TE HAARLEM. Het programma voor de orgelbespeling in de Groote kerk te Haarlem, door den heer George Robert op Donderdag 30 April, des namiddags 34 uur, luidt als volgt: 1. Fantasia super: Komm, heiliger Geist, Herre Gott J. S Bach. 2. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t. J. S. Bach 3. Koraalvoorspel en Fuga over „O Traurigkeit, o Herzeleid" Joh Brahms 4. Ave Maria Fr. Liszt. 5. Fuga over B.A.C.H. R. Schumann 6. Variaties en Fuga Jac. Bonset. JUBILEUM IN HET DIACONESSENHUIS. Dinsdag 5 Mei hoopt Zuster Aagje Aaldijk, hoofdzuster van de mannen-afdeeling in het Diaco- nessenhuis te Haarlem, den dag te herdenken, dat zij veertig jaren aan deze inrichting verbonden is. Er zal daar op dien dag van drie tot vijf uur ge legenheid zijn tot gelukwenschen. HAARLEMSCHE ECONOMISCHE RECHTER. De veehouder E. A Grocnink le Heemstede werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het clan destien slachten van een koe. H. Koning te Haarlem kreeg wegens medeplichtigheid 1 maand gevangenisstraf. Lasjio in Birma tloor (le Japanners bezet Op Nieuw-Guinea Fakfak, Babo en Hoilandia genomen STOCKHOLM, 28 April. (D.N.B.) Naar Radio New-York meldt, is de situatie in Birma de laatste uren zeër kritiek geworden. Snelle Japansche gemo toriseerde eenheden hebben Lasjio ten Noordoosten van Mandalay bereikt. Uit New Delhi verneemt Afip dat 150.000 inwoners van Mandalay hun huizen ten gevolge van de her haalde bombardementen van het luchtwapen hebben moeten verlaten. In een extrabcricht uit New-Delhi beweert de Brit- sche Berichtendienst dat Lasjio met bommen bestookt is en in vlammen staat. TOKIO. 28 April. (D.NB) In aanvulling op de operaties van Japansche vlooteenheden tegen de Noordwestelijke gebieden van Nieuw-Guinea, meldt de „Tokio Nitsji-Nitsji" dat hierdoor gebieden met groote rijkdommen aan petroleum in Japansche han den zijn geraakt. Volgens het blad hebben Japansche troepen o.a. de kustplaats Fakfak en in de Golf van Mac-Cluer Babo bezet Aan de Noord-Oostkust van Ned. Nieuw-Guinea. niet ver van de grens van het Keizer Wilhelmland. werd Hoilandia bezet. De bezet ting van Hoilandia is juist van oijzondere beteekenis, omdat van daar uit de operaties tegen de Noordooste lijke gebieden van Nieuw-Guinea kunnen worden uitgevoerd Naar voorts békend- wordt, hebben Japan sche eenheden de laatste dagen verscheidene ten Westen van Nieuw-Guinea gelegen eilanden bezet. De eenige haven der geallieerden op Nieuw-Guinea. Port Moresby, is den laatsten tijd zoo hevig gebom bardeerd dat deze marinebasis steeds meer aan be teekenis voor de geallieerde strijdkrachten verliest. Krachtens de succesvolle operaties der Japansche weermacht van de laatste weken, is den geallieerden de gelegenheid ontnomen de gebieden ten Oosten van Celebes tot aan de Salomons-eilanden te gebruiken voor operaties tegen Japan of als bases voor Ameri- kaansche leveranties aan Australië. Radiotoespraak van Roosevelt .Offensieve actie" aangekondigd STOCKHOLM, 29 April. (A.N.P.) President Roosevelt heeft Dinsdagavond een radiotoesnraak gericht tot de bevolking der Vereenigde Staten, zoo meltdt de Britsehe Berichtendienst uit Washing ton. Hij sprak van een inspanning van het economi sche leven om de productie van oorlogsmateriaal te verhoogen en somde de plaatsen op waar in de wereld Amerikaansche oorlogsschepen en Ameri- kaansche troepen lagen. Vervolgens verklaarde Roosevelt dat de verbonden naties „wanneer dit noodig zou blijken" maatre gelen zouden nemen om te verhinderen dat Fransch gebied in een of ander deel der wereld voor mili taire doeleinden der spilmogendheden gebruikt wordt. Amerikaansche vliegtuigen dragen thans, zooals de president zich uitdrukte, by. „tot de ver dediging van de Fransche koloniën" en spoe dig zullen Amerikaansche vliegtuigen ook voor de „bevrijding" van het Europeesche continent strij den. Er bestaat reden om aan te nemen, zoo be weerde Roosevelt, dat de aanval der Japanners naar het Zuiden tot staan is gebracht. Australië. Nieuw-Zeeland en vele andere gebieden zullen de uitgangspunten voor een „offensieve actie" vor men. Onverschillig hoe ver de Japansche opmarsch gaat, er zullen middelen en wegen gevonden wor den. zoo meende Roosevelt om aan de legers van Tsjang Kai Sjek vliegtuigen en munitie te leve-' ren. Ten aanzien van 2ijn program tot bestrijding der inflatie verklaarde Roosevelt dat door dezen maat regel iedere burger in de Vereenigde Staten ge troffen wordt. Vervolgens prees hij den z.g. Brit- schen ..heldenmoed" en besloot met te zeggen dat de krachtsinspanningen van Amerika voor den oorlog niet door een „handvol ruziemakende verraders" i in gevaar mogen worden gebracht. Vergeldingsaanoal der Duitsche luchtmacht BERLIJN, 29 April (D.N.B.) Ter vergel ding van den Bntschen luchtoverval op de burgerbevolking van Keulen hebben, naar het D.N.B. wordt gemeld, Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen in den afgeioopen nacht de stad York met zware uitwerking van brand- en brisantbommen aangevallen. Succesvolle Duitsche operaties aan het Oostelijk front Norwich gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 April (D.N.B Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den Centraten en den Noordelijken sector van het Oostelijke front leverden eigen aanvalsactie» plaatselijke successen op. Op enkele punten werden vrij krachtige aanvallen van den vijand onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Hierbij werden op een punt 13 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag vijan delijke schepen in Leningrad en aan de kust van de Zee van Azow. Aan het IJszeefront werden 5 bolsje wistische bommenwerpers, die een Duitsch vliegveld aanvielen, alle vernietigd, terwijl ook drie jachtvlieg tuigen van het type Hurricane werden neergeschoten. In Noord-Afrlka sloegen Duitsch-Italiaansche troe pen Britsehe verkenningsuitvallen af Sterke formaties der luchtmacht zetten de aanvallen op militaire wer ken op het eiland Malta voort. Te La Va'.etta werden in kazernes en ravitailleeringsinstallaties opnieuw verwoestingen aangericht. Boven de kust van de bezette gebieden in het Wes ten verloor de Britsehe luchtmacht gisteren in lucht gevechten. door luchtdoel- en marine-artillerie 19 vliegtuigen Formaties gevechtsvliegtuigen ondernamen in den nacht van 27 op 28 April een vergeldingsaanval op de stad Norwich, die met talrijke brisant- en brandbom men werd bestookt. Britsehe bommenwerpers vielen in den afgeioopen nacht uitsluitend niet-mjlitairc doelen in Keulen aan. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en ge wonden. Talrijke woonhuizen kerken en liefdadig heidsinstellingen werden verwoest of beschadigd. Een enkel Britsch vliegtuig ondernam een storingsvlucht naar Zuid-Duitsehland en het protectoraat. Nachts- lagers en afweergeschut schoten 12 der aanvallend® vliegtuigen neer. Verscheidene Britsehe bommenwer pers werden bij aen nachteliiken aanval op de Noor- sche kust neergehaald. De Britsehe -urhtmacht ver loor daarmede gisteren overdag en in den afgeioopen nacht bij haar vluchten boven de bezette gebieden en het Duitsche rijksgebied minstens 38 vliegtuigen. De eerste luitenant Schönert behaalde zijn 15e over winning in de lucht. Ernstige verliezen der Britsehe luchtmacht In kort tijdsbestek 35 toestellen verloren gegaan. Aanvallen op de Engelsche Zuidkust BERLIJN, 29 April (D.N.B.) Naar het opper bevel van de weermacht mededeelt, zijn bij het vliegen van Britsehe formaties jagers aan de Noord-Fransje kust in den loop van Dinsdag zes Spitfires door Duitsche jagers neergeschoten. De verliezen van de Britsehe luchtmacht in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn volgens de nieuw ontvangen rapporten thans tot in totaal 25 bom menwerpers gestegen. Hieronder bevonden zich volgens het totdusver ingestelde onderzoek 4 vier motorige bommenwerpers van het type Stirling en Hallfax. Dinsdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen aanvallen op de Engelsche Zuidkust gedaan en in scheervlucht een werf aan de Oostkust van White met bommen en mitrailleurvuur bestookt, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Een bom kwam terecht vlak naast een torpedojager. Op de werf braken branden uit, Britsehe bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. nader verneemt, in den nacht van 28 op 29 April het Noord-Duitsche kustgebied aangevallen. Er ontstond schade in woonwijken en de burger bevolking leed verliezen Volgens de totdusver ontvangen rapporten wer den vier vliegtuigen neergeschoten. Cripps. over zijn Indische missie Waarom de onderhandelingen vastliepen STOCKHOLM 28 April (DNBl Sir Stafford CripDs heeft heden, naar de Britsehe Berichtendienst meldt, bij de opening van de debatten in het Lager huis een uitvoerige verklaring over zijn missié naar Indië afgelegd. Hii zeide dat het ooeenblik van zijn bezoek om drie redenen ongunstig was: 1. Door het rechtsfmnVcfho natron van den. vilnnd tot de kust van Indië. 2. Door de sfeer van defaitisme, die ln zekere lagen van het Indische publiek rfen aanzien van de gebeurtenissen in het Verre Oosten aan den dag trad en 3 doordat de communale meeningsverschillen ten aanzien van de toekomstige roeeering van Indië duideliiker en ondubbelzinniger aan den dag waren getreden De noodzakelijkheid gener onheldering van den toestand en consoltdeerine van de openbare mee ning van Indië heeft zoo zeide CrJnps verder, do Britsehe reeeerine eedwoneen tot het besluit een po sitieven stan te ondernemen. In het verder verloop van ziln uiteenzetting noem de Crinns do aankomst van den specialen lasthebber van Roosevoit. trol Johnson, tildens zijn aanwezigheid een ..toeval" Van een ingrtinen der Ver Staten is geen snrake geweest, maar „alleen van de persoonlijk® hulp van zeer bekwame en voorkomende Amerikaan sche burgers". Sir Stafford CripDs zeide verder dat de oneenighe- den in de eerste plaats betrekking hadder. gehad op de manier, waarop de Indische zelfbeschikking zou worden uiteeoefend. De toestand in Indië is echter, zoo- zeide hii. zoo ernstig dat de striidkraehten voor loopig onder alle omstandigheden onder Engelsch be vel moeten blijven. Verder dan men ten aanzien van Indië is gegaan kan men niet gaan. Sir Stafford Cripps zeide verder dat de zich voor doende moeiliikheden in Indië betrekking hadden g®- had op de methode van vastlegging der nieuwe con stitutie. de verdediging en den alqemeenen vorm der voorloopige regeering. Dat de onderhandelingen ten slotte waren vastgeloopen was niet gebeurd op grond van de kwestie der defensie, maar in verband met den vorm van de regeering. die tot aan het einde van den oorlog aan de macht zou zijn De Congresleden hadden den indruk gehad dat zij niet de verstrekken de volmachten zouden hebben, die zij noodzakelijk achtten voor een. succesvolle deelneming aan de re geering. Cripps verklaarde nog dat zoowel hij als de Brit sehe regeering ten zeerste het fiasco van zijn pogin gen betreuren. Al heeft men ook contact gekregen met de „Indische vrienden", toch Is dit contact niet zoo nauw geworden, als voor de doeltreffende ver dediging van Indië noodig is. Voorloopig kan niets anders gedaan worden. Engeland moet geduld heb ben en bereid zijn eventueele voorstellen van Indisch® leiders te overwegen. Cripps sloot met de woorden ..wij moeten ons thans concentreeren op den plicht ons uiterste best te doen voor de verdediging van Indië. een taak. waarvoor onze groote Amerikaansche geallieerden ons hun hulp hebben aangeboden". VERDUISTEREN Tan 21l)1 tot 613 Maan 29 April op 19.09, 30 April onder 6.22

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1