DOODSTRAF tegen acht verdachten geëischt Kapitaal bewaren VAN HALEM&Co.n.v. *2% r RENOVATUM De Amsterdamsche bonnenaffaire Zware straffen tegen de vijftien andere verdachten 's-GRAVENHAGE. 29 April. In zijn hedenmit* dag gehouden requisitoir heeft de Staatsaanwalt van het Obergericht, dat zoowel in eerste als in hoogste instantie uitspraak zal doen, alhier de doodstfaf geëischt tegen 8 van de 23 verdachten, die terecht staan in het proces betreffende de in braak op 13 Juni van het vorige jaar gepleegd in het gemeentelijk distributiekantoor te Amsterdam en den daarop volgenden bonnenhandel. De doodstraf werd geëischt tegen: A. Thuring, boekhouder Van het kantoor te Amster dam, L. Kesseler, A. v. Ratum. C. de Vries, A. Pots, P. A. van Dieren, K. de Voogt en J. L. Doornheim. Tegen mr. M. H. Huygens, advocaat en prbcureur in den Haag, werd wegens begunstiging van een der daders der inbraak een jaar tuchthuis geëischt. Voorts trok de Staatsanwalt zijn klacht tegen A. Brilleslijper in en vroeg voor dezen vrijspraak. De belangstelling voor de zitting van hedenmiddag was groot. Velen, die gehoopt hadden op een plaatsje op de publieke tribune, moesten aan den ingang van het gebouw van den Hoogen Raad aan het Plein, door de daar postende politiemannen worden teleurgesteld. nET REQUISITOIR. De Staatsanwalt ving aan met er op te wijzen, dat de verordening V. 52/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan het Duitsche Obergericht de bevoegdheid verleent, zonder te letten op het staatsburgerschap van de betrokken personen recht te spreken, indien de orde in de bezette Neder landsche gebieden wordt verstoord en in het bijzonder de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk in gevaar wordt gebracht. Deze uit een streven ter zekerstelling van de voed selvoorziening van het Nederlandsche volk geboren bepaling is oorzaak, dat wij heden een strafzaak te behandelen hebben, die naar omvang en beteekenis wel de grootste is, waarmede het Obergericht zicH tot dusverre heeft bezig gehouden. Ongetwijfeld mag deze zaak een crimineele sensatie genoemd worden. De daad en haar gevolgen dragen een sensationeeel karakter. Herinneren wij ons daarvoor slechts de bij zonderheden en de geraffineerde voorbereiding. De Staatsanwalt ging hierop de voorbereiding van de inbraak na en de onbegrijpelijke koelbloedigheid waarop zij is gepleegd. De Staatsanwalt bracht verder in herinnering de laaghartige wijze, waarop de verdachten soms elkaar benadeelden: hoe verd. Pots bijv. in een café een portefeuille met f 3500 liet liggen, waarvan zijn gezel len zich onmiddellijk meester maakten. Zij verdeelden het geld onder elkaar en toen hij later in arrest kwam, ondersteunden zij daarvan grootmoedig zijn vtouw, als ware dit geld hun eigendom. Waarlijk, met eenige fantasie kan men zich ver plaatst achten naar het land der onbegrensde moge lijkheden, naar Amerika en meer speciaal naar zijn misdadigerscentrum, Chicago. Spr. had iets dergelijks hier niet voor rrfbgelijk gehouden. Spr. bracht hierna dank aan de Duitsche politie voor het door haar gedane werk en ging vervolgens dieper op de 2aak in. Bij mij is de vraag gerezen of Thuring kon vermoe den, wat er wel beoogd werd met het vragen van in formaties betreffende de situatie in het distributie kantoor. Den eersten dag van het verhoor heeft hij dit geloochend, maar het den dag daarop toegegeven. Ik voor mij ben de meening toegedaan, dat de vragen van Dingenouts zoo duidelijk waren, dat zelfs een blinde met de kruk de bedoeling daarvan kon aan voelen: i Deze Thuring beschouw ik vooral ook als mede dader. Plichtvergeten heeft hij informaties verstrekt en gezwiegen, omdat hij hoopte op een belooning voor zijn laag middelaarschap. Daarom acht ik hem niets beter dan de uitvoerders van de inbraak. Zijn daad beoordeel ik bijzonder zwaar en de mate van trouwe loosheid, die deze ambtenaar aan den dag heeft gelegd, kan nauwelijks grooter zijn. Verd. Dinfjenoutsvervolgens heeft deze gegevens wederom verstrekt aan de eigenlijke inbrekers, f 10.000 kreeg hij daarvoor als belooning. Evenwel met hem staat naar mijn meening de zaak iets anders, want minder dan Thuring was hij er toe in staat de gevol gen van zijn handelwijze te overzien. Wat de. eigenlijke inbrekers betreft: de Vries, van Batum en Meyer, bij hen acht ik een zeer zwaar geval van overtreding' der Kriegswirtschaftsverordnung aan wezig. Wat de rol van Bakker aangaat, uit zijn ver hoor zou moeten blijken, dat hij L. Kesseler slechts behulpzaam zou zijn geweest. Deze interpretatie van UITGAAN Heden DONDERDAG 30 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Piano-avond (Beet hoven-sonaten) Karei de Jong. 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Kinderarts Dr. Engel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Eén leven vol muziek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Storm over den Afsluitdijk" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Onder vaLsehe verdenking", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. Vleeschhal, Groote Markt: Tentoonstelling Hel Duitsche boek van heden, 919 uur. VRIJDAG 1 MEI: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: ,,'n Zomerzot heid", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. - Vleeschhal, Groote Markt: Tentoonstelling Het Duitsche boek van heden, 919 uur. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des evonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793, Teyfèr Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman/ Binnenweg 206, Tel. 28320. Hoofdredacteur: C. ,1. van Tilburg. Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. Lccnders, Heemstede Kers te medewerker: F. O. Derks, Haarlem zijn handelwijze acht ik evenwel niet houdbaar. Uit het verhoor van zijn medeverdachte, is mijns inziens gebleken, dat ook hij een mededader is en dat hij pre cies op de hoogte was van hetgeen werd ondernomen. Ten aanzien van J. D. Kesseler zeide spr. dat. al overtrad hij op ernstige wijze de Kriegswirtschafts verordnung, wat spr. ten aanzien van hem eenigszins milder stemt, is het feit, dat hij de affaire slechts 5 a 6 weken heeft meegemaakt en er zich toen niet meer mede heeft ingelaten. Wat verdachte Pots aangaat: hij was de afnemer van L. Kesseler dien wij steeds weer moeten vermel den. In weinige weken moet zijn omzet f 20.000 heb ben bedragen. Voornamelijk handelde hij in meeltoe- wijzingen. f 11.000 moet hij aan zijn handel hebben verdiend. Hij wist van de inbraak af, hetgeen zijn misdrijf des te zwaarder maakt. Omtrent den verdachte S. Brilleslijper zeide spr., dat al heeft hij de Kriegswirtschaftverordnung niet daadwerkelijk overtreden, hij dat toch heeft gepoogd, en die poging is evenzeer strafbaar. Uit, hoofde van zijn kwantum, dat hij wilde verhandelen is hier ech ter geen sprake van een zeer ernstig geval. Ten aanzien van zijn broer A. Brilleslijper heeft spr. niet kunnen bewijzen, dat hij wist wat in het pakje zat. Naast L. Kesseler; ziet spr. in van Dieren den groot sten opkooper en handelaar. Hij vooral is het, die boter en meeltoewijzigingen in circulatie bracht. Niet alleen' door de aantallen, die bij verhandelde, maar ook uit hoofde van hetgeen hij voor de bescheiden wist te maken is hij een der hoofdpersonen in het complot. De Voogt en Doornheim twee van zijn zeer talrijke handlangers betrokken van hem toewijzingen voor boter, en meel ter waarde van duizenden kilogram men. Uit de verklaring van Doornheim dat van Die ren hem over eenigen tijd behoorlijke hoeveelheden toewijzingen zou kunnen leveren, maar dat eerst daar voor in Amsterdam nog het noodige moest worden verricht staat voor mij vast, dat van Dieren precies wist wat er gebeurde. Daaromtrent bestaat voor spr. niet de geringste twijfel. NadaV de Staatsanwalt de rol van Petersen en Schou ten had geschetst, zeide hij: Wat de kwestie der ver handeling der bescheiden betreft is in dit complot een groote lijn te zien, welke loopt over van Dieren, Petersen, de Voogt en Doornheim. Van deze lieden hebben de overigen gekocht. Ook ten aanzien van de Voogt meent spr. dat diens geval zeer ernstig is. Reeds door zijn nauw contact met van Dieren. Zijn woning werd herhaaldelijk als bonnencentrale gebruikt. Nadat de Staatsanwalt vervolgens de omzet en de -verdiensten van de verdachten Kila, Bronk. Daudey, Turfreyer, de Bie en van Es heeft nagegaan, be spreekt hij de rol die mr. Huygens in deze zaak heeft gespeeld, por. is er van overtuigd, dat verdachte Huy gens ziclr heeft schuldig gemaakt aan een uitgespro ken begunstiging en dat wel niet uit medelijden, maar uitsluitend om daaruit zelf voordeel te trekken, het geen door de Duitsche wet nog zwaarder wordt ge straft. Spr. wil echter aannemen, dat hij niet alles heeft afgeweten van zijn cliënt en derhalve de ver scherping van de straf ingevolge dt* Duitsche wet op dit geval niet van toepassing is. Verd. heeft echter een smaad geworpen op de Nederlandsche advocaten- wereld. Een gansche rij van aangeklaagden heeft tijdens het verhoor verklaard niet op de hoogte te zijn geweest met de herkomst der bescheiden, maar te hebben ver ondersteld dat deze afkomstig zouden zijn, van men- schen, die levensmiddelen zelf verbouwen en derhalve hun bonnen zouden hebben verkocht. Het is onmoge lijk dit voor waar aan te nemen. Het ging hier niet om een enkel bonnetje, maar om heele toewijzingen. Bovendien waren de toewijzingen noch voorzien van een stempel, noch van een -facsimile. Dat was den aangeklaagden bekend en zij kregen ze blancp in de hand. Als dit geen voldoende schuldbewijs is, weet spr. geen beter HET GEBOD VAN DIT UUR. Wat de strafmaat betreft, aldus vervolgde de Staatsanwalt, staat een ding op den voorgrond. Wij leven in een oorlog en in het Oosten strijdt de Duitsch'e soldaat voor het wel en wee van geheel Europa. Hij kan dat alleen wanneer in het binnenlandsche front achter zijn rug rust en orde heerschen. Daden als deze beklaagden hebben gesteld, zijn echter bijzonder in staat deze rust en orde te verstoren. Het gebod van dit uur is dan ook: met de meeste scherpte op te treden tegen menschen als deze verdachten, opdat uiteindelijk de overwinning zal kunnen worden ge boekt op het bolsjewisme. In het Oosten valt de Duitsche soldaat en wij kun nen niet toelaten, dat deze offers zinloos worden ge maakt of in gevaar gebracht. Iedere rustverstoorder zal smadelijk moeten vallen. Het is de wet van den oorlog en zij is hard. Vaak zal zij onze neiging tot mildheid moeten overstem men. Het gebod van dit uur is: het front in stand te houden en zijn rug te sterken. Ten tweede moeten voorbeeldige straffen wor den gesteld ter afschrikking van hen. die het voorbeeld van verdachten zouden willen volgen. Nog thans komen mij geregeld gevallen ter oore waarin beambten fraudeeren. formulieren wor den vervalscht en door gewetenlooze elementen voor veel geld worden opgekocht en verkocht. Al dezen mogen, naar ik hoop, na dit proces tot de conclusie komen, dat de Duitsche instanties der gelijke vergrijpen ernstig weten te straffen. Hiermede wil ik echter niet zeggen, dat voor een gerechte straf slechts dit en niets anders in aanmer king zou mogen worden 'gebracht. Het ligt in mijn voornemen, zoo o.m. rekening te houden met de per soonlijkheid. het karakter en de omstandigheden der verschillende verdachten. Daarnevens echter wil wijzen op de verklaringen van den getuige deskun dige, den directeur van het Centraal Distributiekan toor, den heer De Hoo. die er o.m. op heeft gewezen, dat in enkele weken tijds tengevolge van deze affaire alleen al in Den Haag en Amsterdam 300.000 rantsoe nen boter dat beteekent 75.000 K.G. boven het ge bruikelijke kwantum in den handel werden gebracht en 100.000 K.G. meel. We mogen aannemen, dat er in andere provincies en steden evenzeer groote hoeveelheden zijn 'onderge bracht. De heer De Hoo heeft ons verteld, dat men toewijzingen en bonnen toen nog uit beschikbaren voorraad heeft kunnen dekken, zoodat er geen sprake is geweest van een ernstige stoornis. Spr. is van mee ning, dat de stoornis dezen winter op het gebied der botervoorziening is terug te voeren tot dezen clan- destienen handel en ten deele hetzelfde gezegd kan worden van den kolennood. Deze daden zijn bijzonder gemeen en zij zijn in de ALLE BANK- is moeilijker dan geld vergaren. Belegt Uw tijdelijk vrijgekomen gelden in solide ef fecten. Wij geven U gaarne advies. SCHOTERWEG 3 HAARLEM EN EFFECTENZAKEN eerste plaats gericht tegen het Nederlandsche volk en zijn voedselvoorziening. De Staatsanwalt ging vervolgens uitvoerig in op de pérsoonlijkheid der daders. Aan het einde gekomen der schuldvraag zeide de Staatsanwalt tenslotte na gewetensvol wikken, de volgende straffen te willen eischen: tegen: A. Thuring. boekhouder te Amsterdam, oud 46 jaar, de doodstraf. P. Dingenouts, lasscher\ te Amsterdam, oud 34 jaar, 12 jaar tuchthuis. Jj. Kesseler, bankwerker te Amsterdam, oud 42 jaar, dê doodstraf. van Batum, monteur te Amsterdam, oud 42 jaar, de doodstraf. de Vries, metaalarbeider te Amsterdam, oud 45 jaar, de doodstraf. H. G. Meyer, electrotechnicus te Amsterdam, 28 jaar, 15 jaar tuchthuis. Ch. F. J. Bakker, schilder te Amsterdam, 29 jaar, 15 jaar tuchthuis. J. D. Kesseler, stoker te Amsterdam, 38 jaar, 12 jaar tuchthuis. Pots, koopman te Amsterdam, oud 44 jaar, de doodstraf. Brilleslijper, kellner te Amsterdam, 43 jaar, 4 jaar tuehthuis. P. A. van Dieren, pensionhouder Den Haag, 55 jaar, de doodstraf. Petersen, koopman Den Haag, 36 jaar, 15 jaar tuchthuis. Schouten, veehandelaar te Oostzaan, 38 jaar, 9 jaar tuchthuis. K. de Voogt, kok Den Haag, 30 jaar, de doodstraf. J. L. Doornheim, koopman Den Haag, oud 43 jaar, de doodstraf. W. Kila, koopman Den Haag, 53 jaar, 5 jaar tucht huis. A. J. Bronk. machinist-teekenaar Den Haag, 20 jaar, 3 raar tuchthuis. D. Daudey, koopman Den Haag, 42 jaar, 5 jaar tuchthuis. Turfreyer, koopman Den Haag, 46 jaar, 4 jaar tuchthuis. J. de Bie, monteur Den Haag. 33 jaar. 3 jaar tuchthuis. van Es. teekenaar Den Haag, 27 jaar, 3 jaar tuchthuis. Mr. M. H. Huygens, advocaat Den Haag, 44 jaar, 1 jaar gevangenisstraf. Allen met aftrek van voorarrest en verbeurdverkla ring der inbeslag genomen goederen. Voor wat betreft A. Brilleslijper "trok de Staats anwalt zijn aanklacht in en vroeg vrijspraak. De verdachten en vooral zij, tegen wien de dood straf geëischt werd, hoorden het einde van dit ver schrikkelijk requisitoir diep onder den indruk aan. Op de publieke tribune, waar zich verwanten der verdachten bevonden, klonk hier en daar gesrflk. Nadat het Hof zich even had teruggetrokken, deelde de president mede. dat A. Brilleslijper onmiddellijk irj vrijheid kon worden gesteld. Morgenmiddag om half vijf zullen de verdedigers met hun pleidooien kunnen aanvangen. Nadat de zitting gesloten was, speelden zich aan den uitgang van het gebouw droevige tafreelen af. TIJDELIJKE TEWERKSTELLING VAN 0 AMBTENAREN. 's-GRAYENHAGE. 29 April. In de Ned. Staats courant van heden is opgenomen een beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van Algemeene .Zaken, Jilstitie, Binnenlandsche Zaken, Financiën, Waterstaat, van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, van Volksvoorlichting en Kun sten, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Sociale Zaken, en van Koloniën,-zoomede van den commissaris voor de be langen van de voormalige Nederlandsche weermacht, betreffende tijdelijke tewerkstelling bij Inrichtingen van algemeen nut van ambtenaren erT overig perso neel in openbaren dienst. Hierin wordt o.m. bepaald: ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst zoomede personen op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht in dienst van het rijk, de provinciën, de gemeënten of van andere pu bliekrechtelijke lichamen, die tijdelijk gemist kunnen worden zonder dat onmiddellijk tot hun vervanging behoeft te worden overgegaan, kunnen met instem ming van den secretaris-generaal van het betreffende departement van algemeen bestuur, van den com missaris voor de belangen van de voormalige Ne derlandsche weermacht, van het provinciaal of ge meentebestuur, dan wel van het bestuur van het be treffende publiekrechtelijke lichaam, bij een inrich ting van algemeen nut tijdelijk worden te welgesteld. De tewerkstelling wordt beëindigd, indien de in het vorige lid bedoelde instemming vervalt. Indien de be langhebbende van zijn tijdelijke tewerkstelling wordt ontheven, kan hij bij het publiekrechtelijk lichaam waartoe hij behoort, terstond weder in functie treden. De diensttijd bij een inrichting van algemeen nut doorgebracht, telt ten volle mede als bezoldigings diensttijd en als diensttijd geldend voor de aanspra ken op pensioen. 500e VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN VAN DEN HEER A. J. MEYERINK. De wegens weersomstandigheden uitgestelde 500e voordracht met lichtbeelden, door den heer A. J. Meyerink te houden, is thans vastgesteld op Dins dag 5 Mei a.s. in de groote zaal van de A.M.V.J. te Amsterdam, des avonds om half acht. PERSONEELSBIJEENKOMST PROVINCIALE GRIFFIE NOORD-HOLLAND. Dezer dagen is in het Gouvernementsgebouw een bijeenkomst belegd, waariri door den Commis saris der Provincie, mr. A. J. Backer, beschouwin gen zijn gegeven omtrent de)v nieuwen tijd die meer speciaal voor de ambtenaren geacht kunnen wor den van belang te zijn. De Commissaris begon met er zijn verheugenis over uit te spreken, dat thans hel oogenblik was aangebroken om een contact te leggen, dat in ver schillend opzicht gewehscht was. Als speciaal doel voor deze bijeenkomst, die nog door andere zal worden gevolgd, gold, te laten hooren, hoe zij, die zich inmiddels actief en in positieven zin hebben ingezet voor het welzijn van hun volk, zooals zij dit zien». de huidige situatie beoordeelen, welke mogelijkheden zij voor ons volk eh vaderland zien weggelegd en welke consequenties zij uit de huidige gebeurtenissen meenen te mogen trekken. In de tweede plaats ging de spreker nader in op de problemen, welke in het bijzonder het wer kende deel van het Nederlandsche volk raken en welke ook de Nederlandsche ambtenaren aan gaan. Er zal een gevoel van verbondenheid ontstaan, dat vroeger al te zeer werd gemist. Daardoor zal de vreugde in den gezamenlijken arbeid, de vreugde ook in het eigen werk worden verhoogd. Europa staat thans aan het begin eener nieuwe ontwikkeling, die niet te stuiten is.. Ons volk zal daarbij niet ten onder gaan. Voor hét vinden van den weg naar een betere toekomst vindt men een hoopvol aanknoopingspunt in de gescheiidenis. Be langen in het Oosten van on werelddeel zullen een tegenwicht kunnen bieden, tot welks vorming ons volk zich opnieuw zal moeten aangorden. Met de stelling, dat wij moeten werken en of feren en strijden, opdat het Nederlandsche volk leve, sloot de spreker zijn betoog. ALGEMEENE VERGADERING DER N.A.C. In de gistermiddag in een der zalen van Hotel De Twee Steden te 's Gravenhage gehouden jaar- lijksche algemeene Vergadering van de Nederland sche Automobiel Club heeft de. secretaris mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten zijn jaarverslag uitgebracht. Met voldoening wordt gewag gemaakt van het feit, dat een regeling met de Eigen Vervoerders Organisatie tot stand kw,am, waarbij deze organi-. satie besloot gebruik te maken van het apparaat der N.A.C. tot het uitvoeren van haar administra tieve werkzaamheden en tevens de voor haar secre tariaat benoodigde ruimte in het gebouw der N.A.C. te huren. In verband met het feit, dat het wenschelijk werd geacht en er op werd aangedrongen tot een zekere verdeeling van arbeidsveld te geraken, werden ge durende het Verslagjaar onderhandelingen gevoerd met den A.N.W.B. Aangezien de totale afwikkeling van deze besprekingen nog niet is geschied, kan op het oogenblik,, waarop dit verslag wordt samen gesteld, hierop nog niet uitvoerig worden inge gaan. Op het terrein van de sport moest de N.A.C. zich wel bepalen tot theorie en voorbereiding. Op organisatorisch gebied zij vermeld, dat de reeds op de vorige jaarvergadering aangekondigde oprichting der N.A.M.U. voltrok. De door dit nieuwe lichaam ingestelde sportcommissie, bestaande xjit officials van de N.M.V. en de N.A.C. werd in den loop van het jaar samengesteld. Met het college van gevolmachtigden voor de Sport werd een vrucht baar en nuttig contact onderhouden. Voor zoover zulks mogelijk is, wordt voorbe reidend werk verricht voor dep tyd waarop de autosport weder zal kunnen opleven tot nut van de ontwikkeling van het geheele automobilisme. DE HUUR VAN LANDHUISJES: 's-GRAVENHAGE, 30 April. Evenals het vorig jaar zal ook in het komende seizoen een groot aantal personen, die vroeger gewoon waren hun vacantie in het buitenland door te brengen of te kampeeren, een landhuisje of een eenvoudig gemeubileerd buitenver blijfje willen huren. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat volgens het huurprijsbesluit 1940, dat ook van toepassing is op gemeubileerde huizen of gedeelten daarvan, het ver- hoogeh van huren boven het peil van 9 Mei 1940 is verboden. Het is dus niet geoorloofd de huren van landhuisjes e.d. in verband met de te verwachten groote vraag te verhoogen. Dezelfde bepalingen die nen eveneens in acht te worden genomen bij de sei- zoenverhuur van bootenhuizen en bergplaatsen. KLAAS VAN BEECK OP REIS. Het radio-orkest van Klaas van Beeck zal op reis gaan en een van de eerste muzikale bonte avonden, welke dit orkest in verschillende deelen van het land zal geven zal in Haarlem zijn. Het orkest komt n.l. op Hemelvaartsdag in het Concertgebouw en wordt geassisteerd o.m. door Ina Verwoerd, Hans Bodekamp, Jos Windt, Ton Cup en Helene Wilco. REDE VAN PETAIN. VICHY, 30 April. (AFIP.) Maarschalk Petain, die zich Vrijdag naar aanleiding van het 1-Mei- feest, naar Thiers zal begeven, zal vergezeld worden van Hubert Lagardello, staatssecretaris van Ar beid. Te 17.00 uur zal het hoofd van den staat een rede uitspreken, welke door de radio wordt uitge zonden. In Uw huisapotheek en In Uw zak, steeds bij de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. NetmnAKKEIfTJE' De Nederlandsche Pijnstiller Men meldt uit New York dat opnieuw 25 lijken zijn gevonden te Pryor in den staat Oklahoma, die zooals reeds gemeld door een wervelstorm is geteisterd. Het totaal aantal dooden bedraagt hiermede 125. Bovendien zijn er 3000 gewonden. De schade beloopt ongeveer 2 mil- Uoen dollar. De ambassadeur der V. S. in Groot-Brlttannië, John Winant, is door Roosevelt ontvangen, alvorens het land te verlaten om zijn ambt waar te nemen. De gezant zal een boodschap van Roosevelt meenemen voor Churchill. De Bussumsche politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een man, die twee tweedehandsche fietsen had verkocht voor f 500. Te Arnhem zijn twee mannen gegrepen, die zich in drie maanden tijds hebben schuldig gemaakt aan ruim 20 insluipingen. Tengevolge van den schralen wind is de bloei van de vruchtboomen erg vertraagd. De bloesemtocht van den A. N. W. B. is derhalve tot 14 Mei uitgesteld. Op de Veluwe heerscht momenteel een vossenplaag. 3d U nog nizt Vraag voor het te laat is een prospectus aan by Lage voorschotpremie. Beperkte aansprakelijkheid. Vlotte schaderegeling. Afrekening van schade per half jaar. Al gem. Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATUM" Amsterdam, Singel 202/8 - Tel. 36626-322 Italiaunsch weermachtsbericht Bommen op het gebied van Tobroek,'Malta en Alexandrië. ROME. 29 April (Stefani). Het weermachts bericht luidt: In het aan de woestijn grenzende gebied ten Zuid-Oosten van Mekili is de aanval van een door pantserstrijdkrachten gesteunde vijandelijke a£- deeling volkomen afgeslagen. Onze gevechtsvlieg tuigen hebben mèt goed gevolg tentenkampen en concentraties van automobielen in het gebied van Tobroek met machinegeweervuur bestookt. Bij een vijandelijken aanval op Martoeba werd een bommenwerper van het type Wellington door het luchtdoelgeschut neergehaald. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen herhaaldelijk de vlootsteunpunten en de vliegvel den op Malta aan en verwoestten munitiedepóts, fabrieken, barakkenkampen en barkassen. Ook op den grond staande vliegtuigen werden zwaar be- 'lleriestellin; geplaatst. schadigd en op artilleriestellingen werden voltref- Vliegtuigformaties van de asmogendheden dron gen ondanks de ongunstige weersomstandigheden door tot Alexandrië (Egypte), welks militaire t haven zij hevig bombardeerden. RANTSOENEERING VAN KOFFIE IN DE VER. STATEN. LISSABON, 29 April (A.N.P.) In de Ver- eenigde Staten zal thans ook de koffie gerantsoe neerd worden. De oorzaak hiervan is het gebrek aan scheepsruimte. Het scheepsverkeer met Zuid- Amerika moet beduidend beperkt worden, daar de scheepsruimte noodzakelijk is voor oorlogsdoel einden. De Führer doet oproep voor Roode Kruis De Führer heeft een oproep gericht tot het Duitsch* volk om met het thans beginnende derde oorlogshulp werk voor het Roode Kruis een deel van de dank baarheidsschuld in te lossen, die het vaderland heeft jegens de Duitsche soldaten voor hun opofferingen aan het front. En u Nederlanders, hoe staat het met uw dankbaar heidsschuld? Ook voor u strijden honderden dappere Nederlandsche mannen aan het Oostfront. Een eereschuld hebt ge in te lossen.... denkt daar bij aan de Nederlandsche ambulance en steunt deze door een bijdrage te storten op girorekening 8 7 6 0 0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 1 MEI 1942. DAG VAN DEN ARBEID. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Toespraak door Ir. A. A. Mussert, leider van de N. 'S. B. 13.30 Mu- setteorkest en soliste. 14.00 Pianovoordracht. 14.30 Gramo foonmuziek. 15.15 Zang en piano. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Het Nederlandsch strijkkwartet, soliste cn gramofoon muziek. 17.00 Ambachtsliederen (opn,). 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Sportwetenswaardig- heden. 18.20 Herhaling van de toespraak door Ir. A. A. Mussert. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Binnenlandsch economisch praatje. 19.10 Gramofoonmu ziek. 19.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Am sterdam: Omroepsymphonte-orkest en toespraken. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. -O. Leidende staatslieden schrijven. 22.10 1 Mei reportage öf Gramofoonmuziek. 23.00—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Marschmuziek (gr.pl.). 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 ..Dat is ons werk", luisterspel. 7.30 Marschmuziek (gr.pl.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Marschmuziek (gr.pl.). 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 „Dat is ons werk", luister spel (herhaling). 8.45 ..Hei. 't was in de Mei", opgewekt Lenteprogramma. 10.00 Wijdingswoord. 10.15 Orgelcon cert. 10.30 Mannepraat over vrouwenwerk. 10.45 Frlesche liederen (opn.). 11.00 Bedrijfsorkest van Esveha. 1120— 11.40 Reportage. 12.00 „Arbeid op het land", (opn.). 12.10 De werkers van het land. 12.390 Het fanfarecorps „Zaan dijk" (opn.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Toespraak door ir. A. A. Mussert. leider van de N. S. B. 13.30 Gevgrieerd programma. 14.15 Sport en licha melijke opvoeding. 14.30 Strijkorkest. 15.00 Voor de vrouw: Wérkende handen. 15.30 Voor de vrouw: Toespraak door de landelijk leidster van de N. S. V. O. 15.45 Salonorkest en acpordeonsoli. 16.45 Herhaling van de toespraak door lr. AAMussert. 17.50 B. N. O. Nieuws-, economische erf Beursberichten. 17.30 Hollandsche marschen (gr.pl.). 17.45 Voor de jeugd: Vlaggenparade van den N. J. S. en toe spraak door C. van Geelkerken. 18.00 1 Mei-programma. 18.30 De klank van den Arbeid, lyrisch declamatorium. 19.15 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en Symphonie- orkest (opn. en gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O.: De Jordaper vedtelt over sociale nooden. 20.00 B. N. O. Engelsche uit zending „Holland's political aspects". Voor de Radio- Centrales: Gramofoonmuziek. 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.45 „De glorie van het ambacht". 21.00 Eugen Wolff en zijn orkest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05—22.10 Avond- wljdtng. Dag en nacht starten Duitsche gevechtsvliegtuigen naar Malta. De bommenlast wordt boven dc militaire doelen op het eiland om laaggeworpen en groote rookwolken zjjn de bewijzen der trefzekerheid van het luchtwa pen. PJJ.Z.-v. Eysden-P.K. Kamm-Pax Holland-a Voorjaar in de hertenkamp. Dubbel welkom in dezen tyd worden de versnaperingen dankbaar aanvaard. - Pax-Holland-de Haan-c. De V.V.V. Hillegom heeft Woensdagmiddag het bollenseizoen 1942 officieel geopend met een rondt aart per trekschuit door de bollenvelden. Foto: De burgemeester van Hillegom en genoodigden op dezen eersten tocht per trekschuit tusscben de bloeiende hyacinten- velden. (Foto Stevena)«

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10