Op de (jottOmf ten Jb>dt? TRANSPARANTA STIENS HET NIEUWE SOCIALISME IS HET SOCIALISME DElt GEHMAANSCHE SAMENWERKING. De opstanding van Nederland en de schepping van een socialistischen levensvorm voor onze volksge meenschap is het nationale probleem waarvoor wij heden staan, waarvoor wij de aandacht vragen van ons geheele volk en aan welks oplossing het een groote uitverkiezing is te mogen meewerken. In de veranderde en nog steeds veranderende we reld zal ook ons volk zijn nieuwe plaats moeten in nemen. Het zal de oogen moeten openen voor de realiteit, dat wij met negen millioen menschen wo nend op een klein grondgebied, afgesneden voor lan gen tijd of voor goed van onze overzeesche gebieds- deelen, voor het handhaven van onze cultuur en onze levensgewoonten een heroïsche opgave hebben te vervullen. Hetsocialisme van den nieuwen tijd zal ons volk slechts deelachtig •orden door een krachtsinspanning ls maar zelden in onze geschiedenis s bereikt. Wanneer een volk een socialistische volksgemeen schap wil vormen, dan moet het een vrij volk zijn, een volk met een gewaarborgde levensruimtc. dan moet het zeker zijn van grondstoffen en afzetgebieden en moet zijn bevolkingsprobleem zijn opgelost. Zonder de vervulling dezer voorwaarden blijft het socialisme een vrome wensch, een utopie. Ons volk heeft de mogelijkheid om deze voorwaarde te vervullen. In het Nieuwe Europa zal ons volk in geschakeld kunnen Worden in de Germaansche samen werking, welke de kern van het nieuwe Europa zal zijn. Na zijp laatste bezoek aan Adolf Hitler heeft Mussert deze grootsche boodschap aan ons volk be kend gemaakt. De historische verklaring van Mussert beteekent, dat ons volk in staat zal worden gesteld als vrij volk met volken van gelijk bloed en as te "bouwen aan zijn eigen socialis tische toekomst. Germaansche samenwerking beteekent, dat Neder land niet langer, gelijk Frederik de Groote het uit drukte, een sloep zal zijn achter het Engelsche fregat, een slaafsch onderdeel van het vastgeloopen mecha nisme der liberale wereldeconomie, maar dat Neder land met gelijke volksche rechten het totaal van zijn arbeid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hooge geestelijke en materieele ontwikkeling zal kunnen aanwenden, om tezamen met de andere Germaansche volken onder Duitschland's leiding, voor eigen volk, gelijk de an dere Germaansche volken, het socialisme tot werkelijk heid te maken. Germaansche samenwerking beteekent, dat met be houd van eigen volksche en cultureele zelfstandigheid meer dan 100 millioen Germaansche menschen hun ontzaglijk arbeidsvermogen in een grootsche levens ruimte voor gezamenlijke welvaart zullen inzetten. Deze levensruimte zal voor eeuwen en eeuwen ge waarborgd zijn en bevrijd van het spookbeeld van een wereldoorlog voor iedere generatie. Germaansche samenwerking betee kent voor Nederland met zijn ligging an de drukst bevaren zee der we reld, met zijn prachtige havens en haveninrichtingen, met zijn groote technische ontwikkeling, met zijn specialisaties op agrarisch gebied, een rijke, een onvervangbare en een trotsche taak. Germaansche samenwerking beteekent voor mil- lioenen Nederlandsche boeren en arbeiders een be vrijding uit de jarenlange democratische onoplosbaar heid van ons nationale probleem, beteekent in waar heid onze nationale opstanding en de verwerving van een socialistischen levensvorm in eigen vrijheid en eer tezamen met de volken van gelijk bloed en van ge lijken levenswil. Wanneer ons volk dat begrijpt, dan is het socialisme van den nieuwen tijd het socialisme van ons volk, zijn sociale, zijn zedelijke traditie waardig. Adolf Hitler: „Ik heb mijn geheele economie opgebouwd op het begrip arbeid". „Het is het wezen van Iedere werkelijk socialisti sche orde ervoor te zorgen, dat geen aalmoezen gege ven worden, maar dat rechten worden versohaft." Ir. A. Mussert: „Wij hebben tot taak het Vaderland aan de gene ratie die na ons komt over te dragen beter dan wij het gevonden hebben." HEEMSTEDE Brigadier J. B. Jonkman met pensioen Met ingang van heden verlaat de brigadier van politie J. B. Jonkman wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd den politiedienst. Don derdagmiddag heeft hij afscheid van het corps geno men. Te twee uur werd hij met zijn echtgenoote in de kamer van den hoofdinspecteur ontvangen, waar vrijwel het geheele personeel aanwezig was. Hoofdinspecteur A. Berentsen bracht in herinne ring dat de heer Jonkman eerst in Roermond en nu 24 jaar hier in Heemstede zijn plicht trouw heeft ver- vuld.#„En dat uw arbeid goed was", zei spreker, „is bewezen door uw benoeming als hoofdagent. Zelf heb ik vijf jaar met u samengewerkt en mogen constatee- ren, dat uw werk altijd in orde was. Moge het u ge geven zijn, nog vele jaren van uw pensioen te ge nieten". Namens het geheele corps overhandigde de heer Berentsen hem een souvenir. 4 De heer Berentsen dankte ook mevrouw Jonkman voor den steun, aan haar man verleend. De heer Jonkman dankte den hoofdinspecteur voor zijn medewerking en de collega's en ander personeel voor de prettige samenwerking. Hedenmorgen werd de heer Jonkman door den burgemeester op diens bureau ontvangen en op harte lijke wijze toegesproken. HILLEGOM AFSCHEID GEMEENTE-ONTVANGER. In tegenwoordigheid van den burgemeester, Jhr. O. van Nispen tot Pannerden, den gemeente-secreta ris Mr. J. H. Peek, de beide wethouders P. Klaver en J. O. Vermeer, de hoofden van dienst en de admini strateurs der bedrijven benevens het volledige secre tarie-personeel werd Woensdag in de raadzaal afscheid genomen van den gemeente-ontvanger, den heer E. Meijer, die wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, eervol ontslag als zoodanig had gevraagd. De burgemèester sprak den scheidenden hoofdamb tenaar in hartelijke bewoordingen toe en dankte hem voor de vele diensten de gemeente bewezen, waarbij hij de hoop uitsprak dat de heer Meijer nog vele jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Hierna voerden nog Mr. Peek en wethouder Ver meer het woord. Als aandenken werd een aquarel van „Treslong" van den bekenden Hillegomschen kunst schilder Nic. Berkhout benevens een fraai bloemstuk overhandigd. De heer Meijer dankte getroffen voor de prachtige geschenken en de gesproken woorden. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND Opgave van 24 tot en met 30 April 1942. Geboren: 24 April: Hans, zoon van R.* A. J. M. van Brederode en L. M. Steiner, Dr. Gerkestraat 8. 29 April: Aart Cornelis, zoon van A. Paap en L. A. Halderman van Lennepweg 19. Ondertrouwd: J. Diependaal en H. Jongkind, Halte straat 30. W. C. Molanus en F. Bol, Hobbemfistraat 25. L. Paap en M. van Duijn, Koningsstraat 71. Getrouwd: C. van Duijn en L. Hoogendonk, Para- dijsweg 18 bov. J. P. Giskes en N. C. Koning, Haarlemmerstraat 80. Overleden: Geene. Om liet flriebandenkampioenschap van Nederland In hötel Noord-Brabant te Utrecht werd Donderdag een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het drieban denkampioenschap van Nederland. De uitslagen waren: *50 74 4 NED. VOETBALBOND. (Onderafdeeling Haarlem) RANGLIJSTJES X f f "5 c i 13 Afdeeling IA: Concordia 15 5 2 S 12 ETO* 16 12 1 3 25 Gez. 2 15 3 5 7 11 VSV 3 14 9 2 3 20 Alliance 14 3 2 9 8 HFC 3 13 9 0 4 18 DEM 2 16 3 3 10 9 RCH 4 14 6 3 5 15 Afdeeling 1 C: EDOte3 13 5 1 711 R?H 14 7 3 4 17 Beverw. 2 12 3 3 6 9 Kinheim 2 15 8 2518 Zand.meeuwen 4 13 7 1 5 15 Kenn. 3 13 6 2 5 14 Afdeeling IB: EDO 4 15 6 2 7 14 NAS 15 ll 0 4 22 Schoten 2 14 53613 TYBB 2 15 10 1 4 21 RCH 5 16 5 4 7 14 DEK 15 9 1 5 19 H'lem 3A 14 6 0 8 12 OIV 16 8 3 5 19 Stormv. 3 14 5 1 8 11 Geel Wit 15 7 17 15 ETO is nog niet kampioen, omdat VSV 3 protest heeft aangeteekend tegen den uitslag van den wed strijd VSV 3—ETO 3—3, gespeeld op 19 April jl. H.B.C.—R.C.H. OP HET E.D.O.-TERREIN. Deze wedstrijd, die voor het kampioenschap van R.C.H. reeds beslissend kan zijn, wordt met het oog op de zeer groote belangstelling, gespeeld op het E.D.O.-terrein; de aanvang is bepaald op twee uur. Het publiek wordt aangeraden zich tijdig van toe- Plaats voor de ouderen Ons arbeidsbestel is nog verre van geordend en levert menigen werker stof tot gerechtvaar digde klachten. VooraL de wat oudere werker moet, ofschoon een in alle opzichten volwaardige kracht zijnde, maar al te vaak ervaren, dat de jonge snuiters hen op zij dringen. Daarin Verbetering te brengen is een gewich tig gemeenschapsbelang. Want alleen een wel geordend arbeidsbestel biedt mogelijkheid tot het scheppen van een goede bestaanszekerheid voor allen. Het is dan ook in hooge mate wenschelTjk, dat de oudere en gehuwde volwaardige arbeider, voor wien thans zoo menigmaal de poorten van het bedrijfsleven gesloten blijven, opnieuw wordt ingeschakeld. Dat Ran alleen, indien de jonge ren en ongehuwden hem hun plaats inruimen. Dit is onontbeerlijk, wil de oudere en gehuwde volwaardige arbeider wederom de plaats in het Nederlandsche bedrijfsleven innemen, waarop deze recht heeft. Daarbij moet verschuiving van werkloosheid natuurlijk worden vermeden. Ook hierin is voorzien. In Duitschland wacht den vrij gekomen jeugdigen arbeidskrachten een loonende en aantrekkelijke werkkring. Dus: jongen en ongehuwden voor! Vraagt inlichtingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau of een zijner bijkanforen over de mogelijkheden, die het nieuwe sociale Duitschland u biedt. Op den onbewaakten overweg onder Wouw is een vrachtauto door een trein gegrepen. De 28-jarige bestuur der P. Schrauwen uit Roosendaal ls aan de opgeloopen verwondingen overleden. De 9-Jarlge K. te Heerlen is onder een achteruit rijdenden auto gekomen en korten tijd later overleden. Tegen den 18-jarigen Tj. Bosma uit Twijzelerheide is terzake van doodslag voor het gerechtshof te Leeuwarden zes jaar gevangenistraf met, aftrek van voorarrest ge- eischt. Een chauffeur van een vrachtauto, die in de Valken burgerstraat te Amsterdam gedurende enkele minuten zijn vest onbeheerd in de auto had laten liggen, miste bij te rugkomst dit vest en deszelfs inhoud, zijnde f 2300 en eenige distributiebescheiden. Aan de Veilingvereenlging Honselersdijk zijn de eerste kersen aangeveord. Ze brachten 13 cent per stuk op De Amsterdamsche politie heeft een nachtwaker ge arresteerd, die zich aan diefstal had schuldig gemaakt en aangifte had gedaan van inbraak om de aandacht van zich af te leiden. Het vierjarig kind van den heer ten Haaf te Sambeek is bij een brand om het leven gekomen. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, ls de regee ring bij twee tusschentijdsche verkiezingen verslagen. Zoowel in Wallasey als in Rugby werden onafhankelijke candidaten gekozen. Volgens een Reuterbericht uit Londen heeft zich Donderdag in een wapenfabriek een ontploffing voorge daan, waarbij 5 vrouwen en 2 mannen om 't leven kwamen. In een Britsche luchthaven zijn gisteravond volgens den Brltschen Berichtendienst de Amerikaansche ambas sadeur te Londen, Winant en admiraal Stark aangekomen Zij werden verwelkomd door den Eersten Zeelord. De vroegere Hongaarsche minister van landbouw en voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Alexander Sztranyavsky, is gigteren op 60-jarigen leeftijd gestorven. U doet goed reeds nu de vele toepassingen van TRANSPA RANTA te leeren kennen. Als zuiver aardappelmeelproduct zult U het immers ook na den oorlog blijven gebruiken. Vraagt Uw winkelier ons receptenboekje N.V. W. A. SCHOLTEN'S AARDAPPELMEELFABRIEKEN ■BHEBM GRONINGEN fOXHQL «MLflIUl— gangsbewijzen te voorzien bij de bekende H.B.C.- en E.D.O.-adressen. De opstelling der elftallen is als volgt: II.B.C.: achter: Bloemink; Onland, de Reus; midden: Diependaal, Veldt, N.N.; voor: Peeperkorn, Draijer, v. d Linden, Smit, van Bakel. R.C.H.: voor: Meyer, Biesbrouck, Hanse, Wette, v. d. Horst; midden: Vos, Koppen, Groeneveldt; ach ter: Brandse, Bartels; v. d. Vliet. OM DE PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM 1942. Voor bovengenoemde wedstrijden werden de vol gende partiien gespeeld: Eerste klasse: J. Harwijnen wint van A. J. Ore mus; J. J. Holm wint van P. Klaasen; Nico Blom remise met A. Vos; J. Philippo remise met G. Hekelaar; E. ZuiderduinJ. H. Burghout afge broken; W. Dijkhof wint van C. Vrolijk; A. Fasol— W. Beider afgebroken; J. Oosterling remise met G. Bakker. MATCH BOM—MEESTER. Het bestuur van den Districtsbond NooriJ-Hol- land heeft de derde en vierde partij van de match tusschen J. M. Bom te 's Gravenhage (oud-kam pioen van Nederland van den Nederl. Dambond) en J. Meest# te Andijk'-West (kampioen van Nederland van den Nederl. R.K. Dambond) te Haarlem vastgesteld en wel de 3de partij op Zater dagmiddag 2 Mei a.s. te 4 uur en de 4de partij op Zondagmiddag 3 Me; a.s. te 1 uur in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzaal Restaurant Munniks Groote Markt 10. De eerste partij werd Zondag j.l. te Hoorn gespeeld en door Bom gewon nen, terwijl de tweede partij Vrijdag 1 Mei te 's Gravenhage wordt gespeeld. COMPETITIE-INDEELING HONKBAL. Eerste klasse: A.iax. Blauw Wit, EDO, S. C. Haarlem, H. H. C„ Quick, Schoten, V. V. G. A. Overgangsklasse: A. F C., D. O. S.. E. D. O. II. H. C. K.. S. C. Haarlem II, Hilversum, R. C. H., Zeeburgia. Tweede klasse A: Ajax II, The Catchers, Celeritas, D. W. V.. H. C. K. II. Quick IT, T. H. B. Tweede klasse B: Blauw Wit II. S. C. Haarlem III, H. D. M.. H. H. C. II, Kruisster. T. Y. B. B.. Tweede klasse C: A. F. C. n. D. W. S., E, H. S.. Hil versum n, O V. V. O., R. C. H. II Tweede klasse D: H. H. *C. III, Schoten II. De Spar taan, V. V. G. A. II, Watergraafsmeer, Z. R. C. Derde klasse Haarlem A: E. D. O. V, E. H. S. II. Ha venmeeuwen. Schoten V, Spaarnevogels, Zandvoort- meeuwen. Derde klasse Haarlem B: Beverwijk, E. D. O. Ill, R. C. H. ni, Schoten IV, T. Y. B. B. II. Derde klasse Haarlem C: H. F. C, Haarlem, H. H. C. IV, Halfweg, Kennemerland, Schoten III. Derde klasse Haarlem D: Beverwijk II, S. C. Haarlem IV. H. B. C.. H. C. K. Ill, T. Y. B. B. III. Derde klasse Haarlem E: H. F. C. Haarlem n, H. H. C. V, Kennemerland II. Schoten VI. Een aandachtige beschouwing doet ons zien dat er heel wat nieuwe negentallen aan deze competitie zullen deelnemen, niet alleen door het toetreden van nieuwe vereenigïngen maar ook door het groeien van reeds aan gesloten clubs. Onder de nieuwe deelnemers bevinden zich o.a. de H. F. C. Haariem, die met twee negentallen gaat deelnemen, H. B. C., Zandvoortmeeuwen, Beverwijk, Halfweg. Ken nemerland e. a. AANVANG DER COMPETITIE. Voor de eerste klasse, overgangsklasse en tjveede klasse A vangt de competitie aarr op 9 Mei, voor de overige af- deelingen op 16 Mei. Eind Mei begint wederom een competitie voor juniore» en adsplranten. Deze wedstrijden worden op weekavonden gespeeld. UITBREIDING DER OVERGANGSKLASSE. Naar wij vernemen bestaat bij het bondsbestuur het voornemen het volgend seizoen ook een Overgangsklasse B ln te stellen. Daarin zullen, zonder promotiewedstrijden, worden opgenomen de negentallen die in de vier afdeclin- gen der tweede klasse de beide bovenste plaatsen be zetten. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 2 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendpunnasttek. 7.W Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 „Bran dende kwesties", causerie (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Omroeporkest, solisten en koor (opn.). 10.00 Ernstige muziek (opn.). 1L00 Voor de vrouw. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 13.00 Tusschen fruit en groente. 13.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 14.00 Waarom lee ren wij eigenlijk? 14.20 Na gedanen arbeid.. Muziek en vroolijkheid. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16,20 Viool en piano. 16 50 Kamerkoor „Nederlandsche Sangherskonste". 17.15 B. N. O. Nieuws— en economische berichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcur sus. 18.00 Orgelspel. 18.15 Het kwartier van den Arbeid. 18.30 Orgelspel. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.10 Gra mofoonmuziek.. 19.15 Als lk 't voor 't zeggen had. 19.39 „Klankfestijnmuziek van Nederlandschen bodem. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.45 Musette- orkest en gramofoonmuziek. 21.30 Filmpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzieht. 22.10 Gramofoonmuz. 23.10—24.00 Dansen en zingen (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Koor van de Nederlandsche Bachvereeniging en Omroep orkest (opn.). 10.00 Morgen wij dnig. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 13.00 Ensemble Rentmeester. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 De Groninger Ork'estvereeniging. 14.45 Lezing „De bijen in den bloeitijd". 15.00 Groninger Orkestver- eenlging en solist. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Otto Hen driks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N .O. Nieuws- en economische berichten. 17 30 Irgelspel. 18.00 „De radio brengt"pro gramma-overzicht. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 De N. S. B. antwoordt 18.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsgerichten .19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Groningsch praatje. 20.00 Hier W .A. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Concertgebouw orkest en solist (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05—22.10 Avondwijding. Italiaansch weermachtsbericht. Luchtaanvallen op Tobroek en Malta ROME, 30 ApriJ. (Stefani). Het 698e weermachts bericht luidt: Aan het front van Cyrenaïca levendige activiteit van onze verkenningspatrouilles, die door den hevigen Ghibli belemmerd werd. Onze vliegtuigen vielen met suqces de haven van Tobroek aan en beschoten met machinegeweren con centraties van vijandelijke voertuigen ten Westen van de vesting. Een Curtiss werd door Duitsche jagers neergehaald. Sterke Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties ondernamen herhaalde bombardementen op Malta, waardoor groote verwoestingen werden aangericht. Een verkenningsvliegtuig van de koninklijke marine, dat een convooi in het centrale deel van de Middel- landsche Zee escorteerde, sloeg met succes een aanval af van drie Britsche Blenheims^ waarvan er een ern stig wefd getroffen. Ons toestel, dat bij het gevecht werd beschadigd, is met drie gewonden aan boord op zijn basis teruggekeerd. Shaw verwacht ineenstorting van het Engelsche Imperium Hoe de oorlog ook moge afloopen STOCKHOLM, 30 April. (A.N.P.) G. B. Shaw ifcemt volgens Zweedsche berichten in een interview met het weekblad „Cavalcade" de ineenstorting ~van het Engelsche wereldrijk onvermijdelijk. Hoe de oor log ook moge afloopen, zoo verklaart de beroemde Iersche tooneelschrijver, Engeland's wereldrijk zal er door breken. Zelfs wanneer het den Chineezen mocht gelukken Hongkong, Singapore en andere steunpun ten te heroveren, zouden zij die geenszins uitleveren aan Engeland, want zij hebben in laatste instantie een even brandend belang bij den ondergang van het Engelsche wereldrijk als de spilmogendheden. Indië ls reeds verloren, zoo verklaarde Shaw verder, en wat Australië en Nieuw-Zeeland betreft, zij zullen zich na den oorlog ongetwijfeld onder de bescherming van Amerika plaatsen. Voorts zette Shaw uiteen dat de zoogenaamde democratieën al lang niet meer voor democratische idealen strijden. Geen van de geal lieerden kan ook maar een week zonder de toepassing van nationaal socialistische beginselen bestaan. De jongste bomaanval op Panijs Laval betuigt zijn deelneming aan de getroffenen VICHY, 30 April (D.N.B.) Laval heeft aan de prefecten der departementen Seine en Seine-et- Oise het volgende telegram gericht: „Ik verneem dat de nieuwe aanval van Britsche vliegtuigen op het Parijsche gebied talrijke slachtoffers geëischt heeft. Ik verzoek u de getroffenen uit mijn naam te groeten en hun gezinnen mijn oprecht medege voel en dat der regeering over te brengen". „Het Duitsche Boek van Heden" Unieke collectie boeken De interessante collectie boeken, die op de tentoon stelling „Het Duitsche Boek van Heden" in de Haar lemsche Vleeschhal is bijeengebracht," blijft de be langstelling van het publiek trekken. Deze unieke boekencollectie vormt een ware spiegel van het Duit sche cultureele en geestelijke leven en is een bezoek dan ook zeker waard. De diverse afdeelingen: Weten schap en Arbeid, Opvoeding, Luchtvaart, Handboeken, Landbouw en Veeteelt, Tuinbouw enz. zijn zeer inte ressant. Veel belangstelling zal echter ook uitgaan naar een aantal werken, die Nederlandsche onderwer pen behandelen en wel speciaal naar de afdeeling, die de verhouding Nederland-Duitschland belicht. GIERSTRAAT 27 OPTICIEN UITGAAN Heden VRIJDAG 1 MEI: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: ,,'n Zomerzot heid", 7.30 uur. Vleeschhal, Groote Markt: Tentoonstelling. Het Duitsche boek van heden, 919 uur. Rembrandt Theater: „De kuische geliefde", 2.30, 6.30 en 8.45 uur (Hedenavond besloten voorstelling). Palace: „Robert en Bertram", 2.6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Fraulein Hoffman's Erzahlungen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Een nacht in Mei", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZATERDAG 2 Mei: Stadsschouwburg: „Liefdesbrieven" door het Nederlandsch Tooneel. 7.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Confidanca's derde Sterrenregen 7.30 uur. Vleeschhal, Groote Markt: Tèntoonstelling Het Duitsche boek van heden, 9—19 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags «n des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon- dag) geopend: Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Telef. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. HooMmlncteur: C. .1. van Tilburg. Heemstede J'lv. Hoofdredacteur: G. X. Leenders. Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks, Haarlem Het verlaagde aardappelrantsoen Wijziging van tijdelijken aard 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Zondag 3 Mei het ■aardappelenrantsoen, dat tot heden 3V2 K.G. per persoon per week bedroeg, met een kilogram zal wor den verlaagd tot 2\'2 K.G. per persoon per week. De bestaande toeslag voor personen van 14 tot 21 jaar, die 50 pet. van het rantsoen bedraagt, blijft ge handhaafd en bedraagt dus van genoemden datum af 50 pet. van het nieuwe rantsoen. Ook de toeslagen voor personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid ver richten, blijven gehandhaafd en zullen dus rasp. 50 pet. en 100 pet. van het nieuwe rantsoen bednagen. De extr^toeslag van V2 K.G. waarop houders van vetkaarten recht hebben, blijft voorloopig ongewijzigd. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd deelt in aansluiting op deze bekendmaking het volgende mede: Een gelukkige omstandigheid is, dat deze rantsoen verlaging eerst noodzakelijk is geworden op een tijd stip, dat het warmere jaargetijde voor de deur staat en voldoende groenten tegen van week tot week da lende prijzen worden aangeboden. Het is een normaal verschijnsel, dat de overgangs tijd tusschen de oude aardappelen van den vorigen oogst en de vroege aardappelen van den nieuwen oogst voor de aardappelvoorziening altijd moeilijkheden medebrengt. Het is duidelijk, dat deze moeilijkheden grooter zijn naarmate de tijdsruimte tusschen het uit geput raken van de voorraden uit den vorigen oogst en den aanvoer van vroege aardappelen grooter is. Tengevolge van de lange vorstperiode in den afgeloo- pen winter en het uitzonderlijk droge' voorjaarsweer van thans, is dit tijdperk wel buitengewoon lang. Hier staat tegenover, dat men in staat is geweest het aardappelenrantsoen het geheele jaar door te handhaven op 3V2 kilo per week, ondanks de ernstige moeilijkheden, die de winter heeft opgeleverd men denke aan het bevriezen van aardappelen en aan de groote vervoersmoeilijkheden is men in staat ge weest het aardappelenverbruik in ons land op een aanmerkelijk hooger peil te handhaven dan normaal. Tenslotte kan nu reeds worden medegedeeld, dat deze verlaging ongetwijfeld van tijdelijken aard zal zijn. Zoodra de aardappeloogst van dit jaar volop in gang is, zal het rantsoen weer op de normale hoogte kunnen worden gebracht. Wanneer dit tijdstip zal zijn aangebroken, hangt nog van verschillende weers- en bedrijfsomstandicheden af, waarover nu nog geen voorspelling is te doen 0 JEUGD WEEKEINDE VRIJE EVANG. GEMEENTE. Aan den Jansweg 34 (v.m. Chr. Mil. tehuis) zal op Zater dag 2 Mei om 8 uur en Zondag 3 Mei. om 10 uur en 7.30 een jeugdweekeinde worden gehouden voor jonge men schen van alle gezindten. Resp. hopen de heer Claeys van de Ned. Geloofsgem. „Het Leger d. H." en de heer Alink. beiden van Amsterdam het woord te voeren. Zon dagmorgen 10 uur wordt een liturgische dienst gehouden onder leiding van Ds. du Fossé. Sportterrein Houtrust, Den Haag Als men bovenstaanden naam leest is iedereen geneigd onmiddellijk te denken aan een groote sportgebeurtenis, die daar zal plaats vinden. Im mers, Houtrust is als centrum van dergelijke ge beurtenissen overal bekend. Belangrijke voetbal- matches werden daar gespeeld en H.B.S. heeft er jaren achtereen zijn triomfen gevierd. Vele Nederlanders, maar vooral vele Hagenaars kunnen dan ook den weg daarheen als het ware blindelings vinden, omdat z;i vele Zondagen daar zijn geweest om voetbal-wedstrijden bij te wonen. Het hooren van den naam Houtrust alleen al, zal dan ook bij de meesten reeds belangstelling opwekken voor wat daar staat te gebeuren. Op Zondagmiddag 3 Mei 1942, heeft in dit sport centrum n.l. een belangrijke gebeurtenis plaats. Deze keer echter zal het terrein niet beyolkt worden door 22 voetballers, die er hun krachten meten, maar zal het gevuld ziin met 1300 mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst en enkele honderden arbeidsmeisjes. Wij 'zijn er van overtuigd, dat de tribunes, van. het Houtrustterrein tot de laatste plaats bezet zul len zijn. Het zal een grootsche demonstratie worden, die iedereen zal willen zien. DE BESTRIJDING VAN DE RUNDERHORZEL. 's-GRAVENHAGE. 30 April. In de Ned. Staats courant van 22 April 1942, no. 77. is opgenomen het z.g. „Runderhorzelbesluit" waarbij de bestrijding van de runderhorzel verplichtend wordt gesteld. JAARFEEST HAARL. JONGEMANNEN VEREENIGING. De Haarlemsche Jongemannen Vereeniging hoopt Zaterdagavond in haar gebouw aan de Lange Marga ret hastraat haar 87ste jaarfeest te vieren met een wij- dingsdienst onder leiding van Ds. P. C. Vermeulen. Artikel 26. (2) Voorwerpen mogen door wielrijc'jrs slechts worden vervoerd, indien dezen daardoor in hun vrijheid van beweging niet worden belemmerd of andere personen of zaken daardoor niet aan gevaar worden blootgesteld Poiyjoon-S«>ri4i-P«* Heiland m Manschappen van het Nederlandsche legioen aan het Oostelijk front nuttigen hun middagmaal voor den ingang van den bunker, welke den veelzeggenden naam „Ko- takkenherberg" heeft gekregen. P.B.Z.-v.Eysden-P.K.Brantsen-Pax Holland-e De commandant van een Italiaansch tor pedo-vliegtuig, die door een Duitsche L"-boot onder commando van kapt!. Frhr. von Tiesenhausen werd gered, zet' zijn naam in het journaal van den on derzeeër. Orbis-Holland-P.K. Krönke- Pax Holland-m. De 18-jarige Gtjs van der Voort, leer ling bij bakker Brouwer te .Vaarden, wist met gevaar voor eigen leven drie kinderen, die in het water van de Nieu we Haven te Naarden waren geraakt, te redden. Pax Holland-de Haan-c. Een zeldzame gebeurtenis. Te Lutjebroek herdachten Woensdag de heer en mevrouw G. Visser-Groot hun 40-jarig huwelijksfeest. Op denzelfden dag traden hun drie doch» ters in het huwelijk. De jubileejeude ouders met de bruidsparen. Polygoon-Sageri

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10