ten 35tiC? STiENS OpdetyAtbm! IN ENKELE REGELS Italiaansch weermachtsbericht. Luchtaanvallen op Tobroek en Malta ROME, 30 April. (Stefani). Het 698e weermachts bericht luidt: Aan het front van Cyrenaïca levendige activiteit van onze verkenningspalrouilles, die door den hevigen Ghibli belemmerd werd. Onze vliegtuigen vielen met succes de haven van Tobroek aan en beschoten met machinegeweren con centraties van vijandelijke voertuigen ten Westen van de vesting. Een Curtiss werd door Dultsche jagers neergehaald. Sterke Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties ondernamen herhaalde bombardementen op Malta, waardoor grtjote verwoestingen werden aangericht. Een verkenningsvliegtuig van de koninklijke marine, dat een convooi in het centrale deel van de Middel- landsche Zee escorteerde, sloeg met succes een aanval af van drie Bntsche Blenheims, waarvan er een ern stig werd getroffen. Ons toestel, dat bij het gevecht werd beschadigd, is met drie gewonden aan boord op zijn b£sis teruggekeerd. Shaw verwacht ineenstorting van het Engelsche Imperium Hoe de oorlog ook moge afloopen STOCKHOLM. 30 April. (A.N.P.) G. B. Shaw noemt volgens Zweedsche berichten in een interview met het weekblad „Cavalcade" de ineenstorting van het Engelsche wereldrijk onvermijdelijk. Hoe de oor log ook moge afloopen, zoo verklaart de beroemde Iersche tooneelschrijver, Engeland's wereldrijk zal er door breken. Zelfs wanneer het den Chineezer» mocht gelukken Hongkong, Singapore en andere steunpun ten te heroveren, zouden zij die geenszins uitleveren aan Engeland, want zij hebben in laatste instantie een even brandend belang bij den ondergang van het Engelsche wereldrijk als de spilmogendheden Indië is reeds verloren? zoo verklaarde Shaw verder, en wat Australië en Nieuw-Zeeland betreft, zij zullen zich r.a den oorlog ongetwijfeld onder de bescherming van Amerika plaatsen. Voorts zette Shaw uiteen dat de zoogenaamde democratieën al lang niet meer voor democratische idealen strijden. Geen van de geal lieerden kan ook maar een week zonder de toepassing van nationaal socialistische beginselen bestaan. De jongste bomaanval op Parijs Lava! betuigt zijn deelneming aan getroffenen VICHY, 30 April (D.N.B.) Lava! heeft aan de prefecten der departementen Seine en Seine-et- Oise het volgende telegram gericht: „Ik verneem dat de nieuwe aanval van Britsche vliegtuigen op het Parijsche gebied talrijke slachtoffers geëischt heeft. Ik verzoek u de getroffenen uit mijn naam te groeten en hun gezinnen mijn oprecht medege voel en dat der regeering over te brengen". ,Het Duitsche Boek van Heden" Unieke collectie boeken De interessante collectie boeken, die op de tentoon stelling „Het Duitsche Boek van Heden" in de Haar- lemsche Vleeschhal is bijeengebracht, blijft de be langstelling van het publiek trekken. Deze unieke boekencollectie» vormt een ware spiegel van het Duit sche cultureele en geestelijke leven en is een bezoek dan ook zeker waard. De diverse afdeelingen: W^en- schap en Arbeid, Opvoeding. Luchtvaart, Handboeken, Landbouw en Veeteelt, Tuinbouw enz. zijn zeer inte ressant. Veel belangstelling zal echter ook uitgaan naar een aantal werken, die Nederlandsche onderwer pen behandelen en wel speciaal naar de afaeeling, die de verhouding Nederland-JJuitschland belicht. GIER! OPTK GIERSTRAAT 27 OPTICIEN UITGAAF Heden VRIJDAG 1 MEI: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: ,,'n Zomerzot heid", 7.30 uur. Vleeschhal, Groote Markt: Tentoonstelling Het Duitsche boek van heden. 919 uur. Kembrandt Theater: „De kuische geliefde". 2.30, 6.30 en 8.45 uur (Hedenavond besloten voorstelling). Palace: „Robert en Bertram", 2.6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Fraulein Hoffman's Erzahlungen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Een nacht in Mei", 2.30, 6.30 en 3.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZATERDAG 2 Mei: Stadsschouwburg: „Liefdesbrieven" door het Nederlandsch Tooneel, 7.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Confidanca's derde Sterrenregen 7.30 uur. Vleeschhal, Groote Markt: Tentoonstelling Het Duitsche boek van heden, 9—19 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793 Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Telef. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206. Tel. 28320. Hoofdredacteur: r. ,T. van Tilburg, Heemstede llv. JToofdredactenr: O. Teenders. Heemstede Kerste medewerker: F. O. Derks, Haarlem Artikel 26. (2) Voorwerpen mogen door wiel rij c' „rs slechts worden vervoerd, indien dezen daardoor in hun vrijheid van beweging niet worden belemmerd of andere personen of zaken daardoor niet aan gevaar worden blootgesteld Polygoon-Sejrm-Pax Hollund m NIEUWE COMMANDANT DER MARECHAUSSEE DIVISIE Z.-HOLLAN'D SPREEKT ZIJN CORP$ TOE 's-GRAVENHAGE, 30 April (A.N.P.) In „Amici- tiae" aan het Westeinde alhier zijn hedenmiddag de officieren, onderofficieren en vele honderden man schappen van de tweede divisie (Zuid-Holland) der marechaussee in de gelegenheid geweest kennis te maken met hun nieuwen commandant, majoor J. E. Hofman. Majoor Hofman wees er in een toespraak op. dat het corps o.a. door de opname daarin van een deel der rijksveldwacht, ecnigszins heterogeen van samen stelling is geworden. Tengevolge hiervan zijn niet allen vertrouwd met de eer, gewoonten en tradities der oude marechaussee. Hierin, aldus spreker, zie ik geen bezwaar, mits wij de gemeenschappelijke basis vinden, waarop gewerkt moet worden. Eerste pijler daarvan is de tucht, welke voor alles gaat, ook voor vakbekwaamheid. Ik heb de eer r.ationaal-socialist te zijn. Althans ik tracht dat te zijn, want dat is lang niet gemakkelijk. In verband daarmede verwacht ik van u, dat gij u in groote lijn op het nationaal socialisme zult orientee- ren. Want niet door te ontkennen, komt men door het leven, maar door daden te stellen. Alleen een slappe ling wantrouwt wat komen zal. Ontleedt daarom wat er om u gaande is. Niet V1 de eerste plaats echter met het verstand, maar met net hart. Want deze omw teling is er allereerst een van het hart. Als mare chaussee kunt gij uw taak niet goed volbrengen, wan neer gij geen begrip hebt van de zg. nieuwe orde. Preventief zou ik in dit verband het volgende willen opmerken: Er zijn er, die zeggen: in het nationaal socialisme zie ik veel goeds, maar die N.S.Bneen. Die twee 2ijn echter een ondeelbare eenheid, orienteeerd zijn tégen de N.S.B. is voor u onmogelijk. Voorts dient gij te beseffen, dat gij als politieman onder deze bezetting in dienst zijt der Duitsche auto riteiten ten bate van ons volk. Dit brengt consequen ties met zich. Ik weet, dat er tallooze prachtkerels onder u zijn. Daarom stel ik hoogen prijs op het behoud der heele divisie. Voor dat behoud wil ik alles.doen, indien gij mij volgen wilt. Werken wij in dezen geest samen, dan ben ik er van overtuigd, dat gij weldra in staat zult zijn 'over de nooden van dezen tijd het oog richten op het mooie doel daarachter. v. d. BERGH's EN JURGENS' FABRIEKEN. BESTUURSVOORSTELLEN AANGENOMEN. ROTTERDAM, 30 April. Heden werd de tweede vergadering van aandeelhouders der N.V. v. d. Bergh's en Jurgens' fabrieken gehouden ter behandeling van het bekende, voorstel aan de houders van aandeelen a. inzake een uitkeering. De aan de gewone aandeelen a. verbonden rechten zouden volgens het bestuurs voorstel gewijzigd worden in dier voege, dat het op deze aandeelen uit te keeren dividend zal worden te ruggebracht tot 6 pet. de resteerende 9 pet. zullen dan, onder aftrek van winstbelasting op den voet als voor heen, telkens worden gecrediteerd op een daartoe te openen rekening, genaamd „liquidatierekening gewone aandeelen a. De houders van aandeelen b. hadden hun instemming met dit voorstel betuigd. De bestuurs voorstellen werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen KNOEIERIJEN OP DISTRIBUTIEKANTOOR. GRONINGEN, 30 April. De rechtbank te Groningen heeft hedenmiddag een geval van dief stal en verduistering van distributiebonnen en -kaarten op het distributiekantoor te Stadskanaal behandeld. De misdrijven werden gepleegd door den 19- jarigen kantoorbediende W. T., die op het kantoor werkzaam was. Zeer vele bonnen, die hij onder zijn beheer had o.m. ca. 1000 eierbonnen, 48 vetkaarten en 10 broodkaarten heeft hij aan ver schillende personen verkocht. Vele getuigen werden in deze zaak gehoord. De officier van justitie wilde rekening houden met het gunstig rapport over verdachte uitgebracht. Hij eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden. De moeder van verdachte moest vervolgens te recht staan wegens heling van door haar zoon ge stolen en verduisterde brood- en vetkaarten. De officier éischtè tegen haar een maand ge vangenisstraf. Uitspraken oifer veertien dagen. DE BESTRIJDING VAN DE RUNDERHORZEL. •s-GRAVENHAGE. 30 April. In de Ned. Staats courant van 22 April 1942, no. 77, is opgenomen het z.g. „Runderhorzelbesluit" waarbij de bestrijding van de runderhorzel verplichtend wordt gesteld. JAARFEEST IIAARL. JONGEMANNEN VEREENIGING. De Haarlemsche Jongemannen Vereeniging hoopt Zaterdagavond in haar gebouw aan de Lange Marga- rethastraat baar 87ste jaarfeest te vieren met een'wij- dingsdienst onder leiding van Ds. P. C. Vermeulen. HET NIEUWE SOCIALISME IS HET SOCIALISME DER GERMAANSCHE sAMK.^VERKINü. De opstanding van Nederland en de schepping van een socialistischen levensvorm voor onze volksge meenschap is het nationale probleem waarvoor wij heden staan, waarvoor wij de aandacht vragen van ons geheele volk en aan welks oplossing het een groote uitverkiezing is te mogen meewerken. In de veranderde en nog steeds veranderende we reld zal ook ons volk zijn nieuwe plaats moeten in nemen. Het zal de oogen moeten openen voor de realiteit, dat wij met negen millioen "menschen wo nend op een klein grondgebied, afgesneden voor lan gen tijd of voor goed van onze overzeesche gebieds- dcelen, voor het handhaven van onze cultuur en onze levensgewoonten een heroïsche opgave hebben te vervullen Het socialisme van den nieuwen tijd zal ons volk slechts deelachtig worden door een krachtsinspanning als maar zelden in onze geschiedenis bereikt. Wanneer een volk een socialistische volksgemeen schap wil vormen, dan moet het een vrij volk zijn, een volk met een gewaarborgde levensruimte, dan moet het zeker zijn van grondstoffen en afzetgebieden en moet zijn bevolkingsprobleem zijn opgelost. Zonder vervulling dezer voorwaarden blijft het socialisme een vrome wensch, een utopie. Ons volk heeft de mogelijkheid om deze voorwaarde vervullen. In het Nieuwe Europa zal ons volk In geschakeld kunnen worden in de Germaansche samen werking, welke de kern van het nieuwe Europa zal zijn. Na zijn laatste bezoek aan Adolf Hitler heeft Mussert deze grootsche boodschap aan ons volk be kend gemaakt. De historische verklaring van Mussert beteeken t, dat ons volk in staat zal worden gesteld als vrij volk met volken van gel ij k bloed en ras te bouwen agn zijn eigen socialis tische toekomst. Germaansche samenwerking beteekent, dat Neder land niet langer, gelijk Frederik de Groote het uit drukte, een sloep zal zijn achter het Engelsche fregat, een slaafsch onderdeel van het vastgeloopen mecha nisme der liberale wereldeconomie, maar dat Neder land met gelijke volksche rechten het totaal van zijn arbeid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hooge geestelijke en materieele ontwikkeling zal kunnen aanwenden, om tezamen met de andere Germaansche volken onder Duitschland's leiding, voor eigen volk, gelijk de an dere Germaansche volken, het socialisme tot werkelijk heid te maken. Germaansche samenwerking beteekent. dat met be houd van eigen volksche en cultureele zelfstandigheid meer dan 100 millioen Germaansche menschen hun ontzaglijk arbeidsvermogen In een grootsche levens ruimte voor gezamenlijke "welvaart zullen Inzetten. Deze levensruimte zal voor eeuwen en eeuwen ge waarborgd zijn en bevrijd van het spookbeeld van een wereldoorlog voor iedere generatie. Germaansche samenwerking betee kent voor Nederland met zijn liggln aan de drukst bevaren zee der w< reld, met zijn prachtige havens e haveninrichtingen, metzijn groote technische ontwikkeling, met zijn s p e 9 i a 1 i s a t i e s op agrarisch gebi' een'rijké, een onvervangbare en e trotsehe taak. Germaansche samenwerking beteekent voor mil- lioenen Nederlandsche boeren en arbeiders een be vrijding uit de jarenlange democratische onoplosbaar heid van ons nationale probleem, beteekent in waar heid onze nationale opstanding en de verwerving var een socialistischen levensvorm in eigen vrijheid en eer tezamen met de volken van gelijk bloed en van ge lijken levenswil. Wanneer ons volk dat begrijpt, dan is het socialisme van den nieuwen tijd het socialisme van ons volk, zijn sociale, zijn zedelijke traditie waardig. economie opgebouwd op het Adolf Hitler: „Ik heb mijn begrip arbeid". „Het is het wezen van iedere werkelijk socialisti sche orde ervoor te zorgen, dat geen aalmoezen gege ven worden, maar dat rechten worden verschaft." Ir. A. Mussert: „Wij hebben tot taak het Vaderland aan de gene ratie die na ons komt over te dragen beter dan wij het gevonden hebben." Sportterrein Houtrust, Den Haag Als men bovenstaanden naam leest is iedereen geneigd onmiddellijk te denken aan een groote sportgebeurtenis, die daar zal plaats vinden. Im mers, Houtrust is als centrum van dergelijke ge beurtenissen overal bekend. Belangrijke voetbai- matches werden daar gespeeld en H.B.S. heeft er jaren achtereen zijn triomfen gevierd. Vele Nederlanders, maar vooral vele Hagenaars kunnen dan ook den weg daarheen als het ware blindelings vinden, omdat zii vele Zondagen daar zijn geweest om voetbal-wedstrijden bij te wonen Het- hooren van den naam Houtrust alleen al, zal dan ook bij de meesten reeds belangstelling opwekken voor wat daar staat te gebeuren. Op Zondagmiddag 3 Mei 1942, heeft in dit sport centrum n.l. een belangrijke gebeurtenis plaats. Deze keer echter zal het terrein niet bevolkt worden door 22 voetballers, die er hun krachten meten, maar zal het gevuld ziin met 1300 mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst en enkele honderden arbeidSmeisjes. Wij zijn er van. overtuigd, dat de tribunes van het Houtrustterrein tot de laatste plaats bezet zul len zjjn. Het zal een grootsche demonstratie worden, die iedereen zal willen zien. NIEUWE UITGAVEN. „In den Houttuyn" en Lcidsche facsimile- uilgaven. Uitg. Burgersdjjk en Niermans, Leiden. Onder den algemeenen titel ,,lo den Houttuyn" wordt ioor de fa Burgersdijk en Niermans te Leiden een aantal boekjes uitgegeven over onderwerpen uit de historie en topografie van Nederland en uit ons volks leven' in den meest uitgebreiden zin. Door ons zijn ont vangen de deeltjes „Oranje en het Wilhelmus", door prof dr. H. T. Colenbrander; „Nederlandsche Volks boeken", door dr. C. Kruyskamp; „Het Nederlandsche volkskarakter", door prof. dr J M. Romein; „Een zedeprint van den ouden zeiltijd", door J. C. Mollema. Het zijn boekjes, die de aandacht van velen verdienen. En evenzoo is het met de serie Leidsche facsimile uitgaven, die bij dezélfde firma uitkomt en waarvan tot nu zijn verschenen: „Beschryvinge der stadt Rot terdam hare Oudtheyt ende hare Groothevt ende oock hare ghQlentheydt". „Ordonnantie van de bedelarije" en „Cupidoos postrijder, voorzien van geheime en be drukte brieven". De uitvoering van deze werkjes is bijzonder goed en beide series veTdienen aller be langstelling. JEAN DE LA VARENDE: HET LEDEREN MASKER. Liefhebbers van romantiek zullen menig span nend uurtje met dit boek, dat zich in Normandie afspeelt, doorbrengen. Het is een verhaal vol rid derlijke avonturen en romantische tafereelen, waar bij de „man met het lederen masker" steeds in het middelpunt staat. Deze man is de edelman Roger de Tsinchebraye, een heroïeke figuur, die in den laat- sten Napoleontischen oorlog zwaar gewond werd en een masker draagt om zijn deels geschonden gelaat aan de openbaarheid te onttrekken. Bij Act. M. C. Stok, Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschappij Den Haag, verscheen deze roman, die door Dick Lammers geïllustreerd werd. Dr. Hellmuth Uriger: De slaap des doods. Uitg. A. J. G. Strengholt'S Uitg. Mij. N.V., Amsterdam. De schrijver vertelt op buitengewoon boeiende wljzo van den strijd, door voornamelijk Duitsche geleerden ge voerd om dgn verwekker van de slaapziekte, welke in Afrika zooveel slachtoffers heeft geëischt. te vinden en van den arbeid, noodig om ook het geneesmiddel tegen de ziekte te vervaardigen. Het is een verhaal, spanend als een roman, niet gefantaseerd, maar gebouwd op feiten. De weg naar het wetenschapeplijk succes is lang en moei lijk. hét blijkt uit dit boek ook weer duidelijk er zijn 205 pipefnemfngen gedaan voor het geneesmiddel Bayer 205 werd gevonden doch de menschheid is dezen zoe- keis en strijders grooten dank verschuldigd. Dit wordt bij de lezing van dit vlot geschreven boek den lezer nog eens weer duidelijk gemaakt. Helldot Darness: Het licht der Wereld. (Verta ling dr. Annie Posthumus). De IJslandsche schrijver Hatldor Larness verplaatst zijn lezers naar een hofstede op zijn geboortegrond, waar een arme, ziekelijke bestedeling opgroeit temidden van een omgeving, die zich weinig aan dezen misdeelde met zijn teere Jongensziel gelegen laat. Hoe moeilijk de kleine Olaf Zarason het ook heeft, ongelukkig Is hij niet, want htj vindt vertroosting in het beschouwen van Gods wondere werken. Hij heeft een dichterlijken aanleg en ge leidelijk ziet men zijn talent uitgroeien. Prachtig be- zes jaar gevangenisstraf rpet aftrek van vdbrarrest ge- kunstenaarsschap. Het boek verscheen bij Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatsch. te Den Haag. De omslagteekening is van Anton Pleck. Margje Toonder: De wind waait weg... Margje Toonder, echtgenoote .van den romanschrij ver J. G. Toonder, heeft het eerste de^l van een tri logie, getiteld „De wind waait weg...,", bij A. J. G. Strengholt te Amsterdam doen verschijnen. De schrijfster verhaalt in dit boek, waarvan het thans verschenen eerste deel „Hoe het zit" genaamd is, op luchtige wijze in een stijl die aan Henriette van Eyck doet denken bijzonderheden omtrent de omstandigheden, waaronder haar product tot stand is gekomen en vergast haar lezers en lezeressen tevens op een impressie van de uitecnloopende erva ringen, die de mensch van vandaag op het gebièd van rantsoeneering, verduistering en dergelijke zaken pleegt op te doen. Zij teekende er zelf een aantal krabbels bij. Marten Toonder voorzag den band van een kleu rige voorstelling. H.B.C.—R.C.H. OP HET E.D.O.-TERREIN. Deze wedstrijd, die voor het kampioenschap van R.C.H. reeds beslissend kan zijn, wordt met het oog op de zeer groote belangstelling, gespeeld op het E.D.O.-terrein; de aanvang is bepaald op twee uur. Het publiek wordt aangeraden zich tijdig van toe- Plaats voor de ouderen Ons arbeidsbestel is nog verre van geordend en levert menigen werker stof tot gerechtvaar digde klachten. Vooral de wat' oudere werker moet, ofschoon een in ajle opzichten volwaardige kracht zijnde, maar al te vaak ervaren, dat de' jonge snuiters hen op zij dringen. Daarin verbetering te brengen is -een gewich tig gemeenschapsbelang. Want alleen een wel geordend arbeidsbestel biedt mogelijkheid tot het scheppen van een goede bestaanszekerheid voor allen. Het is dan Ook in hooge mate wenschelijk, dat de oudere en gehuwde volwaardige arbeider, voor wien thans zoo menigmaal de poorten van het bedrijfsleven gesloten blijven, opnieuw wordt .ingeschakeld. Dat kan alleen, indien de jonge ren en ongehuwden hem hun plaats inruimen. Dit is onontbeerlijk, wil de oudere en gehuwde volwaardige arbeider wederom de plaats in het Nederlandsche bedrijfsleven innemen, waarop deze recht heeft. Daarbij moet verschuiving van werkloosheid natuurlijk worden vermeden. Ook hierin is voorzien. In Duitschland wacht den vrij-; gekomen jeugdigen arbeidskrachten een loonendd en aantrekkelijke werkkring. Dus: jongen en ongehuwden voor! Vraagt inlichtingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau of een zijner bijkantoren over de mogelijkheden, die het nieuwe "sociale Duitschland u biedt. U doet goed reeds nu de vele toepassingen van TRANSPA- RANTA te leeren kennen. Als zuiver aardappelmeelproduct zult U het immers ook na den oorlog blijven gebruiken. Vraagt Uw winkelier ons receptenboekje V W. A. SCHOL TEN'S AAROAPPSLMEELFA8RIEKEM HHHEHB9 Groningen foxhol ■■■■0 Op den onbewaakten overweg onder Wouw» is een vrachtauto door een trein gegrepen. De 28-jarige bestuur der P. Schrauwen uit Roosendaal is aan de opgeloopen verwondingen overleden. De 9-jarige K. te Heerlen is onder een achteruit rijdenden auto gekomen en korten tijd later overleden. Tegen den 18-jarigen Tj. Bosma uit Twijzelerheide is terzake van doodslag voor het gerechtshof te Leeuwarden zes jaar gevangenlstraf met aftrek van voorarrest ge- elscht. Een chauffeur van een vrachtauto, die in de Valken burgerstraat te Amsterdam gedurende enkele minuten zijn vest onbeheerd Sn de auto had laten liggen, miste bij te rugkomst dit vest en deszelfs Inhoud, zijnde f 2300 en eenige distributiebescheiden. Aan de Veilingvereeniging Honselersóijk zijn de eerste kersen aangeveord. Ze brachten 13 cent per stuk op De Amsterdamsche politie heeft een nachtwaker ge arresteerd. die zich aan diefstal had schuldig gemaakt en aangifte had gedaan van inbraak om de aandacht yan zich af te lelden. Het vierjarig kind van den heer ten Haaf te Sambeek is bij een brand om het leven gekomen. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is de regee ring bij twee tusschentijdsche verkiezingen verslagen. Zoowel in Wallasey als in Rugby werden onafhankelijke candidaten gekozen. Volgens een Reuterbericht uit Londen heeft zich Donderdag in een wapenfabriek een ontploffing voorge daan. waarbij 5 vrouwen en 2 mannen om "t leven kwamen. In een Britsche luchthaven zijn gisteravond volgens den Britschen Berichtendienst de Amerikaansche ambas sadeur te Londen. Winant en admiraal Stark aangekomen. Zij werden verwelkomd door den Eersten Zeelord. De vroegere Hongaarsche minister van landbouw en voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Alexander Sztranyavsky, is gisteren op 60-jarigen leeftijd gestorven gangsbewijzen te voorzien bij de bekende H.B.C.- en E.D.O.-adressen. v De opstelling der elftallen is als volgt: H.B.C.: achter: Bloemink; Onland, de Reus; midden: Diependaal, Veldt, N.N.; voor: Pecperkorn, Draijcr, v. d. Linden, Smit, van Bakel. R.C.H.: voér: Meyer, Biesbrouck, Hanse, Wette, v. d. Horst; midden: Vos, Koppen, Groeneveldt; ach ter: Brandse, Bartels; v. d. Vliet. OM DE PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM 1942. Voor bovengenoemde wedstrijden werden dé vol gende partijen gespeeld: Eerste klasse: J. Harwijnen wint van A. J. Ore mus; J. J. Holm wint van P. Klaasen; Nico Blom remise met A. Vos; J. Philippo remise met G. Hekelaar; E. ZuiderduinJ. H. Burghout afge broken; W. Dijkhof wint van C. Vrolijk: A. Fasol W. Beider afgebroken; J, Oosterling remise met G. Bakker MATCH BOM—MEESTER. Het bestuur van den Districtsbond Noord-Hol land heeft de derde en vierde partij van de match tussehen J. M. Bom te 's Gravenhage (oud-kam pioen van Nederland van den Nederl. Dambond) en J. Meester te Andijk-West (kampioen van Nederland van dén Nederl. R.K. Dambond) te Haarlem vastgesteld en wel de 3de partij op Zater dagmiddag 2 Mei a.s. te 4 uur en de 4de partij op Zondagmiddag 3 Mei a.s. te 1 uur in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzaal Restaurant Munniks Groote Markt 10, De eerste partij werd Zondag j.l. te Hoorn gespeeld en door Bom gewon nen, terwijl de; tweede partij Vrijdag 1 Mei te 's Gravenhage wordt gespeeld. COMPETITIE-INDEELING HONKBAL. Eerste klasse: Ajax, BTauw Wit, EDO, S. C. Haarlem, H. H. C„ Quick, Schoten, V. V. G. A. Overgangsklasse: A. F. C„ D. O. S F,. D. O. IT, H. C. K„ S. C. Haarlem II, Hilversum. R. C. H„ Zeeburgia. Tweede klasse A: Ajax II, The Catchers, Celentas, D. W. V., H. C. K. II, Quick II, T. H. B. Tweede klasse B: Blauw Wit II, S. C. Haarlem III, H. D. M„ H. H. C. li', Kruisster, T. Y. B. B.. Tweede klasse C: A. F. C. II. D W. S„ E. H. S., Hil versum II. O V. V. O., R. C. H.'II Tweede klasse D: H. H. c. Ill, Schoten II, De Spar taan, V. V. G. A. II, watergraafsmeer. Z. R. C. Derde klasse Haarlem A: E D. O. V, E. H. S. II. Ha venmeeuwen. Schoten V, Spaarnevogels, Zandvoort- meeuwen. Derde klasse Haarlem B: Beverwifk, E. D. O. III. R. C. H. III, Schoten IV. T. Y. B. B. II. Derde klasse Haarlem C: H. F. C. Haarlem. H. H. C. IV, Halfweg, Kennemerland. Schoten ITT. Derde klasse Haarlem D: Beverwijk II. S. C. Haarlem IV. H. B. C.. H. C. K. HI. T. Y. B. B. III. Derde klasse Haarlem E: H. F. C, Haarlem H, H. H. C. V, Kennemerland II. Schoten VI Een aandachtige beschouwing doet ons zien dat er heel wat nieuwe negentallen aan deze competitie zullen deelnemen, niet alleen dóór het toetreden van nieuwe vereenigingeri maar ook door het groeien van reeds aan gesloten clubs. Onder de nieuwe deelnemers bevinden zich o.a. de H. F. C. Haarlem, die met twee negentallen gaat deelnemen, H. B. C„ Zandvoortmeeuwen, Beverwijk. Halfweg, Ken nemerland e. a. AANVANG DER COMPETITIE. Voor de eerste klasse, overgangsklasse en tweede klasse A vangt de competitie aan op 9 Mei, voor de overige af deelingen op 16 Mei. Eind Mei begint wederom een competitie voor juniores en adspnanten. Deze wedstrijden worden op weekavonden geèpeeld. UITBREIDING DER OVERGANGSKLASSE. Naar wij vernemen bestaat bij het bondsbestuur het voornemen het volgend seizoen ook een Overgangsklasse B in te stellen. Daarin zullen, zonder promotiewedstrijden, worden opgenomen de negentallen die in de vier afdeelin gen der tweede' klasse de beide bovenste plaatsen be zetten RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 2 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofóonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo- foonmuziek>-8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 15 „Bran dende kwesties", causerie (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Omroeporkest, solisten en koor (opn 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12 40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 13.00 Tussehen fruit en groenle. 13.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 14 00 Waarom lee ren wi) eigenlijk? 14.2® Na gedanen arbeid.. Muziek en vroolpkheid. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 18.30 Viool en piano. 16 50 Kamerkoor „Nederlandsche Sangherskonste". 17.15 B. N. O. Nieuws— en economische berichten. 17.30 Gramofoónmuziek. 17.35 Duitsche taalcur sus. 18.00 Orgelspel. 18.15 Het kwartier van den Arbeid. 18.30 Orgelspel. 18.50 B, N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.10 Gra mofoonmuziek. 19(15 Als ik 'f Voor 't 2eggen had. 19.30 „Klankfestijn", muziek van Nederlandschen bodem. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.45 Musetfe- orkest en gramofoonmuziek. 21.30 Filmpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Gramofoonmuz. 23.10—24.00 Dansen en zingen (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Koor van de Nederlandsche Bachveieeniglng en Omroep orkest (opn.). 10.00 Mor'genwijdnlg. 1(1.15 Gramofoonmu ziek. 10 30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.45 B. N. O. Nieuws-, économische- en beursberichten. 13.00 Ensemble Rentmeester. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 De Groninger Orkestvereeniging. 14.45 Lezing „De bijen in den bloeitijd". 15.00 Groninger Orkestver eeniging en solist. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Otto Hen driks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N .O. Nieuws- en economische berichten. 17 30 Irgelspel. 18.00 „De radio brengt.... "pro gramma-overzicht. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 De N. S. B. antwoordt. 18.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 19.30 B. N. O. Nteuwsgerichten .19.40 Spiegel van den dag. 19 50 B. N. O. Groningsch praatje. 20.00 Hier W .A. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Concertgebouw orkest en solist (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05—22.10 Avondwijding. Manschappen van liet Nederlandsche legioen aan het Oostelijk front nuttigen hun middagmaal voor den ingang van den bunker, welke den vcelzeggenden naam „Ko- gakkenherberg" heeft gekregen- P.B.Z.-v.Eysden-PÜ.Brantsen-Pax Holland-c De commandant van een Italiaansch tor pedo-vlle.gtulg, die door een Duitsche U-boot onder commando van kaptl. Frhr. von Tiesenhausen werd gered, zet zijn naam in het journaal van den on derzeeër. Orbis-Holland-P.K. Krönke- Pax Holland-m. De lS-jarige Gtfs van der Voort, leer ling bij bakker Brouwer te Naarden, wist met gevaar voor eigen leven drie kindeTen. die in het water van de Nieu we Haven te Naarden waren geraakt, te redden. Pax Holland-de Haan-c. Een zeldzame gebeurtenis. Te Lutjebroek herdachten Woensdag de heer en mevrouw G. Visser-Groot hun 40-jarig huwelijksfeest. Op denzelfden dag (raden hun drie doch ters in het huwelijk. De jubileerende ouders met de bruidsparen. Polygoon-Sager*

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2