Buitenlandsch Overzicht Kort en bondig. Open brief aan dieven. Onze kolenmijnen. Minister Van Schaik confereerde 3 dagen in Heerlen. Langs de straat. Uit het Verre Oosten bereikten ons de laatste dagen enkele berichten, welke de hoop zouden kunnen verlevendigen, dat de oorlog in Ned. O. Indië althans niet te lang meer zal duren. Het zijn de mededeelingen, dat de Japanners bezig zouden zijn hun troepen van Timor, Java en zelfs Malakka terug te trekken. Dat de Jappen troepen te rugtrekken, is al sinds geruimen tijd aan den gang, dit wil m.i. echter niet zeggen, dat deze groote gebieden door hen zonder strijd zullen worden prijsgegeven. Dat heb ben zij tot nu nog nergens gedaan en lijkt voor Tokio ook niet erg verstandig. Want daardoor zouden eenerzijds wel vrij veel Japansche troepen vrijkomen voor de verde diging van het moederland, anderzijds zou den nog grootere Geallieerde troepenmach ten beschikbaar komen voor den eindaanval. Helaas zullen er in onz-e prachtige Oost wel haarden van Japansch verzet blijven, welker opruiming heel wat inspanning zal kosten. Japan moet z'n troepen voor een deel uit de veroverde gebieden terugtrekken. Zij worden met afsnijding bedreigd, maar een ernstiger gevaar bedreigt onzen vijand in Mantsjoerije. De Russische legers aan de grens van dit gebied worden versterkt, zoo dat een aanval der Sovjet-troepen elk oogen blik mogelijk is. Om die dreiging het hoofd te bieden, moeten troepen van het randge bied worden weggevoerd naar een gebied dichter bij huis. In elk geval zal de strijd in Ned. Indië lichter er door worden en sneller verloop en. Evenals na 1813 ontwikkelt ook nu Mos kou een groote politieke activiteit. De kwes ties in O. Azië hebben er de volle aandacht Daar is de dreigende oorlog met Japan ter verkrijging van uitbreiding van grondgebied waarbij mogelijk gedacht wordt aan een terugkeer naar den toestand van vóór den Russisch-Japanschen oorlog van 1905. Daar is de verhouding tot China, welke minstens twee wrijfpunten kent: Buiten-Mongolië en de Cliineesche provincie Yenan. De minis ter-president van China dr. Soeng is direct na zijn terugkeer uit San Francisco naar Moskou doorgereisd en verblijft daar nu nog en de premier van Buiten-Mongolië, maar schalk Choibalsan is er dezer dagen gearri veerd. De veronderstelling lijkt niet te boud, dat thans tegelijkertijd getracht zal worden het reeds jaren loopende geschil over Bui ten-Mongolië te regelen. Maar grootere be- teekenis zullen de besprekingen hebben, welke gevoerd worden tegen den achter grond van de Amerikaansch-Russische machtsverhoudingen in Oost-Azië, waarbij" ook wij door het bezit van Ned. O. Indië nauw zijn betrokken. Sommigen zien in deze Sovjet-activiteit iets verontrustends, daarbij dan niet alleen lettend op deze besprekingen over het Verre Oosten, maar ook aandacht gevend aan wat van Moskou uit t.a.v. Europa wordt ge daan. En dat is niet weinig. Ten eerste is er het behaalde Poolsche succes. Er is een nieuwe regeering op democratischen grond slag gevormd, reeds door Engeland en Ame rika erkend, waardoor automatisch een einde is gekomen aan de Poolsche regeering te Londen. De banden met Tsjecho-Slowakije zijn veel nauwer geworden dan ze vóór 1938 waren. Dan zijn er de aan Turkije kenbaar ge maakte wenschen, geuit nadat de Turksche regeering stappen had ondernomen om een vriendschapsverdrag te sluiten, dat het verdrag, dat door de Sovjet-regeering was opgezegd, moest vervangen. Molotof. bij wien deze démarche een gunstig onthaal had, liet tevens weten, dat zijn regeering eerst de streken Kars en Ardahan weer in haar bezit wenschte te hebben, naast vei ligheidsgaranties voor de zeeëngten. Verder is er de wensch om aan de besprekingen over Tanger, welke midden deze week te Parijs tusschen Frankrijk. Engeland en de V. S. zouden beginnen, deel te nemen. Naar uit de reacties in Londen en Washington valt af te leiden staat men daar niet afwij zend tegenover een inwilliging van het ge vraagde. Tenslotte meenen sommigen de hand van Rusland te ontdekken in annexio- nistische plannen inzake Zuid-Albanië, Ma cedonië en N Enirus ten nadeele van Grie kenland AI met al dus een aanzienlijke lijst. En nu mag er nog wel geen overeenstemming tusschen Polen en Tsj. Slowakije zijn over het gebied van Teschen, deze overeenstem ming zal er onder Russischen druk stellig ten gunste van laatstgenoemden staat ko men. De houding van Rusland in deze maanden is verklaarbaar. In de eerste plaats behoort het tot de overwinnende staten. Be grijpelijk dus, dat het grenskwesties wil re gelen, begrijpelijk ook, dat het een aantal kwesties wil onttrekken aan een regeling door de wereldorganisatie en wil afgehan deld hebben vóór de nieuwe wereldorganisa tie kan ingrijpen. Daarbij moet men oog hebben voor de geografische positie van Rusland. In Europa alleen Archangel in di recte en vrije verbinding met den Atlanti- schen Oceaan, de nu nog belangrijkste we reldzee. De Oostzee wordt door de Sont be- heerscht, de toegang tot de Zwarte Zee is in Turksche handen. In Oost-Azië kan de ha ven Wladiwostok geblokkeerd worden door hem die het beheer heeft over de Japansche eilanden. In deze feiten ligt de sleutel voor het verklaren van de handelingen van de Sovjet-Unie. Anderzijds moet men ook er kennen, dat Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk eveneens problemen willen rege len vóór de wereldorganisatie tot stand is gekomen. Dat het streven van Engeland en N. Amerika in Moskou niet direct het volle begrip heeft gekregen men denke aan de koelheid en de bezorgdheid, waarmee men daar de gedachte aan de vorming van een westelijk blok, voor W. Europa welhaast een levensnoodzakelijkheid, heeft ontvangen hoeft niet te verbazen. Evenmin echter, dat het bij ons evenzoo is tegenover de activiteit van Rusland. Hoe daarin sommigen gedach ten aan een oorlog kunnen gaan uitspreken is onverklaarbaar, want die gedachten zijn geheel met de feiten in strijd. Alle volken zijn den strijd moede. Rusland heeft op al lerlei gebieden buitengewoon zware verlie zen geleden en is even oorlogsmoe als de Angel-Saksische mogendheden. Wanneer men alles overziet, moet men tot de conclu sie komen, dat zoowel de Ver. Staten, als Frankrijk, als Engeland belang hebben b.v. bij de kwestie-Tanger. De techniek heeft de afstanden zóó gedecimeerd, dat hun waarde, welke ze nog in het begin dezer een& had den, ontzaglijk is verminderd. Hetgeen ook een zeer sterk pleidooi is voor een veel nau were aaneensluiting der Staten. L. Ik heb een volkstuin. Maar het tuinen is voor mij helaas geen genoegen geworden! De reclame ,,Wie zaait zal oogsten" had mij verlokt. Om eens te kunnen oogsten waren heel wat bezwaren te overwinnen, terwijl mijn beurs vele aderlatingen onderging. De landhuur was, om in vakterm te spre ken, slechts een peuleschil. Het begon met spitten. Mijn fietsbanden zijn half versle ten met het zoeken van een spitter. De goedkoopste dien ik vond eischte 25 gul den, plus een brood van 800 gram. Volgens de toen geldende „tarwemarkt" ook een kleinigheid van 25 of 30 gulden! En dit voor een dag werken voor iemand die dit vak verstaat. Het was ook niet gemakkelijk aan mest te komen. Een wagentje kostte mij weer 25 gulden, maar ik kon mij troos ten met de verzekering dat andere volks tuinders nog meer betaald hebben. Er was namelijk zoo'n run op mest, dat de paar den, de koeien en de varkens zich ver heugden in stallen die bijna om het uur gereinigd werden. Ongewild werden die die ren dus oorlogsprofiteurs! Het was ook moeilijk aan zaad te komen. Vooral boonen en erwten waren schaarsch. Het heette dat hongerigen de meeste zaden hadden opgegeten. Maar in den zwarten handel was alles te koop, 5 of zelfs 10 gul den voor een onsje. Voor sjalotten moest 4 a 5 gulden per kilo betaald worden, maar je deed het omdat de theorie is, dat als je één uitje in den grond stopt, je er zeven voor terugkrijgt! Dan was liet nog noodig het land af te zetten. Alleen ijzer en prikkeldraad kon daarvoor dienen, want hout is nergens vei lig nu er geen gas is. Kosten 40 gulden! Met een leege portemonnaie ging ik daar op in het zweet mijns aanschijns zaaien, planten en wieden, geschraagd door de ver wachting: de tijd van oogsten komt! Maar geoogst heb ik nog niet veel! Gij, de onbekende, doet het voor mij. blijkbaar bij nacht en ontij. Voor de groote boonen groot waren pruttelden ze al in uw pot. De allerkleinste liet u zitten. Misschien had ik er iets aan gehad, al u bij het pluk ken de struiken niet totaal vertrapt had. Mijn mooiste kroppen sla werden door u uitgezocht. Met één uitje bij de sla werd geen genoegen genomen, omdat u mij blijk baar niets gunde werden in eens alle uien, ook die nog niet eens rijp waren, meege nomen. Zeker 10 K.G. De rhabarber trekt u al af als het nog slechts pijpestelen zijn. Ik weet nog niet of ze van een goed soort is. Bloemkool heeft van dit jaar veel te lijden van een insect, een klein percentage wordt slechts goed, maar de goede exemplaren weet u er juist uit te halen. Die zijn dan nog wel te klein, maar wat nood, u neemt er een paar extra! Vertel mij ook eens hoe de peulen en de doperwten smaakten. Was de spinazie goed? Wat was lekkerder de groene of de gele raapstelen? Moet dat zoo doorgaan, ik die gezaaid (en betaald!) heb niet oogsten en gij, die het eerste niet deed, wel? Dat is toch onbillijk! Bovendien: mijn gezin heeft de groente zelf hard noodig! Nu moet ik zelf in de rij staan bij den groentenhandelaar. Ik vlei mij niet met de hoop dat de 100 hulpagenten' van politie die te Haarlem aangesteld worden als een levendige haag om mijn tuintje worden geschaard, om op uw wandaden te letten. Ik zelf let ook op. Als ik u betrap, dan zal ik beginnen met mijn rekening te presenteeren. Die zal u niet meevallen. (Ik verkeer in hetzelfde ge val!) En als u niet ver boven mijn postuur bent, hebt u ook kans, dat het niet alleen bij woorden blijft, want ik ben woedend, meer dan woedend! YISCH EN BESMETTINGSGEVAAR In verband met het feit, dat op Urk tal rijke gevallen van typhus voorkomen en Urk reeds een bron van besmetting is ge bleken voor andere plaatsen, met name Zwolle, Ommen en Almelo, is in verschillen de plaatsen de reeds uit Urk aangevoerde visch vernietigd en de vischaanvoer gestaakt. Het publiek wordt door de gemeentebestu ren gewaarschuwd, voorloopig geen visch te gebruiken. In verscheidene Twentsche ge meenten doen zich thans ook gevallen van diphterie voor. Alleen in Ommen zijn reeds 140 typhus- gevallen geconstateerd. Naar aanleiding van het bovenstaande bericht hebben wij bij den directeur van den Keuringsdienst van Waren alhier gein- formeerd naar de mogelijkheid van het over brengen van typhusbacillen door visch. Deze zeide ons, dat het volgens zijn meening mo gelijk is, dat visch. die afkomstig is uit be smét water, deze ziekte kan verbreiden. De visch gaat natuurlijk door verschillende handen en kan dan besmetting veroor zaken. Tot geruststelling van de vischconsumen- ten kunnen wij hieraan toevoegen, dat de visch die hier gedistribueerd wordt alle af komstig is uit IJmuiden, waar ze uit de Noordzee wordt aangevoerd. LOONSVERHOOGING IN DE BAKKERS BEDRIJVEN. De ondervakgroep broodfabrieken en broodbakkerijen en de Algemeene-, Roomsch Kath.- en Christelijke bonden van arbeiders in de bakkersbedrijven, hebben overeen stemming bereikt over een algemeene lan delijke loonsverhooging van 25 procent op de basisloonen, vastgesteld in een door den rijksbemiddelaar opgelegde regeling van ar beidsvoorwaarden voor het bakkersbedrijf. De loonsverhooging zal voor het eerst worden uitbetaald op Zaterdag 7 Juli. WERK, DAT HET ROODE KRUIS NOG WACHT. Wisl u, dat door nuddel van het Roode Kruis auto's voor het iocale ziekenvervoer zullen worden ingeschakeld? Na 3 dagen besprekingen met de vooraan staande figuren van het bedrijf, besturen van vakbonden en besturen van mijndirec- ties te hebben gevoerd ovei hangende quaes- ties in het mijnbedrijf heeft de minister van verkeer en energie Ir. van Schaik Vrijdag Heerlen weer verlaten. Gesproken werd over de pensioenregeling (waarvoor alge meene richtlijnen werden vastgesteld, waar op door het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds moet worden voortge- werkt) en de zuivering van het bedrijf. Sterk kwam de wensch naar voren spoedig de revisie-commissie te benoemen, die het werk der zuivering van het bedrijf zal voortzetten. De samenstelling en de instruc ties van deze commissie zullen binnen zeer korten tijd verwacht kunnen worden. Ge- wenscht bleek dat voor de zuivering der hoogste functionnarissen een bijzondere op lossing wordt getroffen, daar de zuivering in de hoogere regionen van het bedrijf van geheel anderen aard is dan die in de lagere regionen. In het officieele communiqué wordt ver der gezegd: „De staking op de staatsmijn Maurits, wel ke samenviel met het ministerieele bezoek, maakte mede onderwerp van bespreking uit. Over de wijze waarop deze staking werd op gezet. werd algemeene afkeuring uitgespro ken en opgemerkt werd, dat er voldoende contact aanwezig is om over de hangende kwesties overleg te plegen en oplossingen te brengen. Het ligt in den aard der kwes ties dat vele verlangens onvervuld zullen moeten blijven, of eerst later vervuld zullen worden. Aan het overleg hierover kan slechts afbreuk worden gedaan door uitin gen van onwil. De kolenvoorziening is voor den opbouw van ons land van eminent belang. Het ge- heele herstel begint bij de kolenvoorziening en het is een vaderlandsche plicht daaraan mede te werken. Wie dat niet doet, ver grijpt zich aan de belangen van Jiet Neder- landsche volk en begaat een misdaad tegen over het vaderland. Aangekondigd werd dat de directie een streng en nauwkeurig onderzoek zal instel len naar de gestes van rustverstoorders in het bedrijf. Ook de voorziening van schoei sel, kleeding, vervoer en ontspanningsmo gelijkheden werd besproken. Deze zaken hebben de volle belangstelling van de regee ring die het mogelijke doet om hierin te voorzien. Men moet evenwel bedenken dat niet op korten termijn aan alle verlangens kan worden voldaan. Dit zal slechts lang zaam en geleidelijk kunnen gaan. Ieder moet veel geduld hebben en het geheele Neder- landsche volk moet zich tot parool stellen: hard werken en niet kankeren." Ir. Groothoff, directeur der Staatsmijnen, heeft in een persconferentie gewezen op het feit, dat de productie der mijnen verminderd is, terwijl er juist ge hoopt was op een herstel, omdat die van zooveel belang is voor den opbouw in ons land. De gemiddelde dagproductie bedroeg in 1936 het laatste normale jaar voor den oor log ongeveer 45.000 ton. In de maanden Januari—Augustus 1944 was deze 34.000 ton en op het oogenblik schommelt deze rond de 16.000 ton, terwijl het noodzakelijk mi nimum waarop de voorziening van Neder land in de tegenwoordige beperkte omstan digheden gebracht moet worden voor huis brand en industriekolen, geraamd wordt op 26.000 ton. In deze vier cijfers vindt men zeer ruw geschetst het probleem der kolen- winning samengevat. De oorzaken van de vermindering in dezen tijd zijn: le verwoestingen door de Duit- schers aangericht; 2e vermindering van het aantal mijnwerkers met 25 pet. (de Duit- schers en de N.S.B.-ers werden verwijderd, terwijl de onderduikers de mijnen verlie ten); 3e het feit dat een deel van Zuid-Lim burg eerst later bevrijd werd dan de eigen lijke mijnstreek, wat invloed had op de evacuatie; 4e de omstandigheid dat de voed selvoorziening in de afgeloopen maanden te wenschen overliet (thans is die verbe terd); 5e tekort aan textiel, schoeisel, fiet sen (in welk tekort slechts den laatsten tijd eenige verbetering is gebracht); 6e een ge brek aan werklust en een aarzeling onder de gegeven omstandigheden toch alles aan het werk te zetten. Wat de mijnindustrie het meest noodig heeft, om weer zoo spoedig mogelijk te komen tot een normale productie, dat is een normaal leven buiten de mijn. Wan neer men er in slaagt de mijnstreek in den vorm van het verleenen van prioriteiten op allerlei gebied, zoo spoedig mogelijk weer een normaal aanzien te geven, dan kan men ervan verzekerd zijn, dat de productie weer tot een normaler peil zal stijgen. Daarvoor is noodig, dat aan het geld, dat de mijnwerker verdient, meer waarde ge geven wordt door het feit, dat hij er iets voor koopen kan. Textiel en schoenen voor vrouw en kind, een radiotoestel voor zijn ontspanning, een glas bier voor den Zon dag. Al deze dingen zijn er op het oogenblik niet of niet voldoende en die afwezigheid dooft de lust tot meer geld verdienen. Wie iets voor zijn geld koopen kan, heeft een gezonde prikkel tot ontplooiing van zijn energie. De Eenheidsvakbeweging te Amsterdam hield een groote openbare vergadering, waarin niet alleen gesproken werd over de staking te Rotterdam, maar ook over die in Limburg. Over de staking in de mijnen werd het woord gevoerd door den heer W G. Hamers uit Munster-Geleen, voorzitter van den Bond van werkers in het mijnbe drijf. aangesloten bij de Eenheidsvakbewe ging. Hij zei, dat de staking in de mijn streek in een verkeerd daglicht is gesteld. Ook de mijnwerkers willen hard werken, als men bereid is. de sociale problemen die voor hen dezelfde zijn als voor de arbei ders benoorden de rivieren, op te lossen. Van de 27.000 werkers bij de mijnen zijn 12.000 lid van de Eenheidsvakbeweging, hiervan 2/3 deel Katholieken. Er is geweest een zuivering die geen zui vering was, maar waarbij alleen onder de mijnwerkers ontslagen vielen. De mijnwerkers willen vervroegde pen sioenen. Zij hebben daar recht op, wegens den aard van dit sloopende werk. Reeds tien maanden onderhandelt men daarover in het Zuiden. Ook nu nog heeft de mijnwer ker onvoldoende voedsel. .,Wij willen een leger van arbeiders die opbouwen een nieuw Nederland uit de puinhoopen, die het kapitalistische stelsel ons bezorgd heeft". De staking op de Maurits neemt gunstige wending. Uit Heerlen werd Vrijdag gemeld: In de situatie op de Staatsmijn Maurits. waar de mijnwerkers Dinsdag tot een wilde staking waren overgegaan, is in den loop van Donderdag een gunstige wending gekomen. Bij de ochtendploegen kwamen weer 85 pro cent van de bovengrondsche werkers en 30 procent van de ondergrondsche op het appèl. Op de cokesfabriek werkten 50 procent van de arbeiders weer. In den namiddag kwamen nog aanzienlijk meer ondergronders. n.l. 55 procent naar de mijn, zoodat er toen in totaal nog 45 procent stakers waren. Het blijkt dus. dat de staking aan het verloopen is en de verwachting bestaat, dat Vrijdag het over- groote deel der arbeiders het werk weer zal hebben hervat. Behalve de Federatie van mijnwerkersbonden en de Alg. bond van werkers in het mijnbedrijf hebben ook de Commissie van bijstand van de mijn en de Commissie van de bovengrondsche werkers hun afkeurend standpunt ten opzichte der staking bekend gemaakt. Zij hebben ver klaard, dat de kwesties, welke ontstemming wekken op de juiste wijze en bij de juiste instanties zijn aanhangig gemaakt en dat een ontijdige en niet verantwoorde staking den gang van zaken ernstig remt in plaats van bevordert. AFLEIDING De plekken zonnelicht hebben de grauwe straat nieuw leven gebracht. De gevels heb ben hun groezelige ouderdomskleur verlo ren en lijken gezonder en jonger. De men- schen kiezen de zonzij en verliezen de lan derige lusteloosheid van een leven zonder fleur en kleur. Aan den schaduwkant staat de deur van een Roode Kruiswinkel wage- wijd. En man na man glipt ijlings in en uit Domino-, Airline-glans ligt óp de gezichten Met welk een teedere liefde staat het heertje van vijftig op den stoeprand z'n pakje te bekijken. De zon en de bon hebben de vreugde in z'n leven gebracht en hij geniet nu van beide. Langzaam-lièfderijk scheurt een scherpe blanke nagel voorzichtig het pakje open en de oogen verzinken in za ligheid in de blondheid van de tabak. Vi sioenen van ongekende genietingen moeten daar tusschen twee opstaande stukjes rood en wit papier worden gezien en doorleefd. En de eerste sigaret moet door deze aanbid ding omhoog getrokken zijn, want zonder dat 'n handbeweging opgemerkt is steekt ze plots in volle ronde goudgele heerlijkheid boven het wijnroode pakje uit. In de zon aan de overzij is een andere pracht verschenen: van teen tot kruin een godin, tusschen menschenkinderen ver zeild geraakt. De gratie, de jeugd, de schoon beid schrijden voorbij en trekken zelfsde ■*;abak-genietende oogen. Deze moeten nu andere beelden zien, Jaren moeten wegval len, herinneringen moeten opdoemen, want nu staat daar meteen den glans van 't geluk uitstralend gelaat van een mensch, die de heerlijkheid van een godheid ziet. Het pakje sigaretten hangt in de lucht of het den voorbijgangers wordt aangeboden. Een straat Jongenshand verdraagt de uitdagende lok king niet, de pralende sigaret verdwijnt. Het heertje merkt het niet; het blije hoofd volgt Aphrodite daar aan de overzij. Maar 't ge luk duurt kort, want de wreede en begeerige jonkheid heeft 't pakje en de geestesafwe- zigheid van den eigenaar gezien en wil nu alles gaan vermeesteren. De aanval wordt echter bijtijds ontdekt en afgeslagen, maar als de neus zich lustvol snuivend over het pakje buigt, mompelen de lippen kort daarna „Voor 'n sigaret.... 'n sigaret, stomme- ling". BINNENLAND. Mr. A. v. Leyenhorst is met Ingang van 8 Mei j.l. geschorst als burgemeester van Nootdorp. Het zal wel V/> Jaar duren eer Duin- dorp in den Haag bewoonbaar zal zijn. 40.000 N.S.B.-ers en landverraders zullen bij het herstel moeten medewerken. Er wordt daartoe een gevangenenkamp voor 40.000 man Ingericht. Het geheele telefoonnet In Amsterdam Is nu in gebruik. Er zijn evenwel nog zeer veel storingen Militair Gezag zal een boek uitgeven over zijn werk In dezen oorlogstijd. Door den officier van justitie te Am sterdam wordt gezocht P W. Rutgers, die zich In Hilversum met een ander aan een roofmoord op een oude dame heeft schuldig gemaakt. R. was opperwachtmeester bij de politie in Schalkhaar. Na de misdaad zijn belden door de Dultschers naar Duitschland overgebracht en naar het Oostfront gezon den. Zij zijn met repatrlandi teruggekeerd. Een van hen is hier gegrepen. De gaslevering te Rotterdam is dezer dagen begonnen, voorloopig alleen voor den linker Maasoever. De bedoeling is, dat het uitsluitend voor kookdoeleinden zal worden aangewend. De rantsoenen bedragen: voor alleenwonenden 8V> M3 per maand, voor een gezin bestaande uit twee personen het dubbele (n.l. 17 M3.) en voor grootere ge zinnen per gezinslid boven de twee: 3 M3. meer. Voorloopig blijft de gaslevering be perkt tot anderhalf uur per dag. Binnenkort kan men een distributie- regeling verwachten zoodanig dat degenen die vroeger petroleum voor verlichting en kookdoeleinden kregen, ook nu weer deze brandstof zullen kunnen koopen. In Groningen en Friesland bestaat een tekort aan melkknechts, daardoor moeten koeien kunstmatig droog gezet worden. De dokter van het gewestelijk arbeids bureau te Zwolle, ..de beul van Nunspeet" genoemd, omdat hij veel arbeiders naar Duitschland uitzond, is in Spakenburg ge- In den Haag worden besprekingen over het onderwijs gevoerd, waarbij verschillende plannen betrokken zijn. Alles is nog in een voorloopig stadium. Een bericht, dat op groote schaal het Dalton-systeem zal wor den ingevoerd, wordt zeer voorbarig ge noemd. De Ned. Ver. v. Forensen heeft den mi nister-president verzocht onverwijld een reisverbod uit te vaardigen, opdat de krappe vervoergelegenheid voor de werkers blijft. Een groote propaganda-actie is begon nen om het Nederlandsche volk te overtui gen, dat het ieders taak is het werk van het Roode Kruis te steunen. Een grootscheep- sche campagne tot ledenwerving wordt op 9 Juli geopend. Nu binnenkort een uniforme rantsoe neering In het land wordt Ingevoerd, staakt het Roode Kruis zijn bemoeiingen om het Westen des lands te helpen met pakjes, zoo als ..Zuid helpt Noord". Een woord van dank aan allen die dat werk van barmhartigheid gesteund hebben, is op haar plaats. Maandag worden de treindiensten in Zuid-Nederland belangrijk uitgebreid. Van Eindhoven naar Den Bosch loopen dan da gelijks 5 treinen in beide richtingen. BUITENLAND. Donderdag is een Fransch detache ment tegelijk met Amerlkaansche troepen Berlijn binnengetrokken. De Russische autoriteiten zouden ermee instemmen aan de Franschen het gedeelte van de Berlijnsche zone af te staan, dat hun vroeger reeds was toebedeeld. Henry J. Morgenthau heeft Dij presi dent Truman zijn ontslag-aanvrage als se cretaris van de schatkist ingediend. Als zijn opvolger wordt Fred Vinson genoemd. De Vereenigde Staten en Groot-Brit- tannie hebben de nieuwe Poolsche regee ring erkend. Er worden maatregelen getroffen voor de demobilisatie der oudste lichtingen van het Russische leger. Van de drie en een half millioen Jo den In Polen zijn er na de Duitsche massa moorden nog honderdduizend ln leven. In Warschau woonden vroeger vierhonderddui zend Joden, nu nog slechts vijfduizend. On geveer 150.000 Joden worden uit de Sovjet- Unie terug verwacht. Alle Joden zullen bij zondere rantsoenen krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2