Buitenlandsch Overzicht Dc moeUUkheden waarvoor generaal De Gaulle geplaatst wordt zijn niet gering. En cr zijn <-i onder welker oplossing waar- «CWjnschynHJk ook zijn krachten te hoven ZUDev^widlngtot Bxlgeland behoort stellig niet tot die groep hoé delicaat ze ook moge Zij» en hoezeer deze koelheid ondanks den wil van c'.e staatshoofden der beide landen is ontstaan ln de eerste plaats is er de ge krenkte Fransche nationale trots, dat Frankrijk bevrijd moest worden Na ae be vrijding is er de periode geweest, dat niet direct het bestuur uitsluitend in handen van Franschen kon worden gelegd Daarna Zijn de moeilijkheden in den Levant geko men. ontstaan door de halsstarrige houding der Franschen. maar tengevolge hebbena een ingrijpen der Britten, omdat dezen, ook door het voortduren van den oorlog ln Oost- Azië, geen conflict met de Arabische wereld kunnen rlskeeren. allemaal gebeurtenissen, welke door de omstandigheden bepaald wer den. maar die de Franschen minder prettig tegenover de Engelschen moesten stemmen Een gevolg van deze minder goede verhou ding ls geweest, dat de onderhandelingen over een Engelsch-Fransch vriendschapsver drag mislukten en dat een Fransch-Rus- slsch verdrag ls gesloten Te een of ander tijd zal echter evenzeer met Gr. Brittannië een overeenkomst moeten worden gesloten, want Frankrijk kan niet op zichzelf blijven staan, zeker niet waar in Frankrijk zelf in verschillende kringen de gedachte aan de vorming van een West-Europeesch blok, waaraan clan natuurlijk ook het land zelf deelneemt, wordt gekoesterd en uitgespro ken. En ln dat blok moeten Frankrijk en Engeland elkaar ontmoeten. Om de goede verhouding niet den Engelschen nabuur te herstellen zal de tijd waarschijnlijk hard medehelpen en het zal m.i. geen jaren ver gen om te dezer zake door de Franschen veel te doen vergeten. De tijd kan echter niet veel baat brengen bij de oplossing van de Levantijnsclie kwes tie Daarin zal men ln Parijs heel andere woorden moeten gaan spreken dan men tot nu heeft gedaan. Dat het bereid is tot een tegemoetkomender houding, heeft het begin dezer week bewezen aoór liet com mando der speciale troepen in den Levant over *.e dragen aan de regeering van Syrië en den Libanon. Daarmee is een begin ge maakt voor het verkrijgen van een minder vijandige sfeer, maar er zal nog veel meer moeten gebeuren voor het verkrijgen van een oplossing. Het statuut van Tanger kan de Gaulle niet al te groote moeilijkheden bezorgen, veel ernstiger zijn die der binnenlandsche problemen."Ten eerste is er dat van het in schakelen der weerstandsbewegïng in het normale politieke leven, probleem, waarvoor ook België en Nederland zich geplaatst zien. De Fransche ministerraad heeft eenstemmig een wetsontwerp aangenomen betreffende de verkiezing van een~constitueerencie ver gadering en de voorloopige organisatie van het bestuur. De door deze Assemblée na tionale constituante vast te stellen grond wet zal aan de goedkeuring van de natie onderworpen worden. Tot heden zijn geen reacties uit het land zelf bekend geworden. Voor den spoedlgen terugkeer van normaler toestanden is het te wenschen. dat de Fran sche ministers een goede verwoording heb ben gevonden van de ln het volk levende gevoelens Hoe moeilijk dit werk evenwel is. blijkt uit het steeds weer uitstellen van een beslissing over het proces tegen Pétain. Wanneer dit proces tot het 'einde wordt ge voerd. kan slechts één vonnis worden uitge sproken: de doodstraf. Op menschelijke gronden mag men het toch evenwel uitge sloten achten, dat een man van bijna 90 jaar voor het vuurpeloton wordt gezet en naar verluidt zou de Gaulle ingrijpen indien men ooit tot Iets dergelijks zou willen over gaan. Dit zou echter waarschijnlijk weer een zeer vijandige reactie uitlokken bij de link- sche partijen en daarom lijkt de beste oplos sing net uitstellen van het proces. Dat men dit "wil doen blijkt uit de feiten. De grootste moeilijkheid ligt echter voor de Gaulle in de kwestie of Frankrijk moet aandringen op uitbreiding van gebied. Frankrijk en de Franschen hebben te dien aanzien wenschen. Niet 'alleen tegenover Dultschland. zooals gebleken is bij de be zetting van een stuk Italiaansch grondge bied En nu heeft het land hierbij met een moeilijkheid te kampen, waarbij het alleen en uitsluitend zelf voor een oplossing kan zorgen. Frankrijk wil een stuk van Duitsch- land annoxeeren, doch het kan geen groot aantal Duitschers daarbij op den koop toe krijgen, want daarvoor zouden er meer Franschen moeten zijn. Evenmin echter kan het een stuk land toegewezen krijgen, waar uit de Duitschers zouden zijn geëvacueerd, omdat het zelf geen menschen meer kan missen om dit geannexeerde gebied te gaan koloöiseeren. Hoe men dit zal willen oplos sen? De vredesconferentie zal daarover uit sluitsel geven, maar voorzoover de feiten nu bekend zijn moet gebiedsuitbreiding voor Frankrijk geen versterking beteekenen doch een verzwakking, tenzij de vernieuwing een aanzienljjke toeneming van het aantal ge boorten zal weten te bewerkstelligen. Al leen dat zal ook kunnen meewerken om Frankrijk weer die plaats onder de mogend heden te doen innemen, welke het naar het oordeel van vele Franschen behoort te heb ben. Daarvoor zijn echter menschen noodig. menschen in groot aantal en van groote kwalltei ten L. MEISJE VERMIST Sinds 24 Mei wordt te Bloemendaal ver mist Hanneke van de Velde. geb. 13 7.1932. Het meisje is van huis weggelóooen Signa lement: lang 1.50 M mager. smal. bleek ge zicht. donker, kortgeknipt haar. genuan ceerde gele Jurk. blauw vestje, blauwe re genjas. rood gebloemde hoofddoek, grijze sokken, houten sandalen, licteekens in den hals en aan het gezicht Haar kleeding kan na 24 Mei gewijzigd zijn MODERNE TALEN. Indertijd was op voorschrift van de Duit schers hei talenonderwijs bij het Middel baar en Gymnasiaal Onderwijs gewijzigd. Toen moest namelijk in de eerste klasse Dultsch gegeven worden. Engelsch en Fransch kwamen pas in de volgende klassen aan de beurt. Met Ingang van den nieuwen cursus in September a.s. wordt aan de Haarlemsche inrichtingen de vroegere lesindeeling voor de eerste klasse hersteld. WAARHEID, GERECHTIGHEID. NAASTENLIEFDE. In de Begijnehofkapel te Haarlem wordt over deze onderwerpen een serie van drie Avondstilten gegeven Eerste Avondstilte Vrijdagavond 13 Juli. van 8—9 uur. Spreker: Dr. H. van der Loos over Waarheid Zang van Luc. Louman (bariton), orgelspel van Paul Chr. von Westering. OPNIEUW IN DE CATACOMBEN. Dinsdagavond droeg as. A. R. de Jong. in het gebouw van de Remonstrantsche Ge meente aan de Wtlhelminastraat, een door hemzelf geschreven tooneelspel voor. geti teld. ..Opnieuw in de catacomben". Dit in 1941 geschreven stuk. dat vooral in de poli tiek speelt, behandel: een tragedie in de toekomende tijd. al ls het weer de strijd tus- schen dictatoriale» machtshonger en den vrijheldswil der bevolking. Hoewel in den toekomenden tijd geprojecteerd, kan bij de beoordeeling van dit stuk gebruikt worden, de mate waarin het slaagde den aigeloopc.. vrijheidsstrijd uit te beeiden. Meer dan eens wist ds de Jong zijn toehoorders te boeien, toch zijn er enkele tekortkomingen aan dit stuk. Het is meer de ln versvoeten veran kerde weergave van alle politieke meenin gen dan een brok uiterst bewogen tijd. Voor den Politierechter. Inbraken. Zes Haarlemmers hadden na de bevrijding ingebroken in het huis van Van Z. aan de Baan. Zij beweerden dat het om etenswaren te doen was. maar die werden niet gevon den. De inbrekers hadden al voorgangers gehad, zoodat het beste al verdwenen was. Toch maakten zy nog klokken, schilderijen, vloerkleeden en eenlge andere voorwerpen buit. Bij het wegvoeren daarvan werden z\J door een B.S.-er gesnapt. Het Openbaar Ministerie wees er op, dat de verdachten het huis uitgekozen hadden om ln te breken, niet omdat er een N.S.B.'er gewoond heeft, maar omdat het tijdelijk on bewoond was, Verschillende verdachten zijn al eerder veroordeeld. De elsoh luidde tegen twee 5 maanden, een 4 maanden, twee 3 maanden en een 2 maanden, De verdedigers Mrs. F. v. d. Goot en C. Blankevoort pleitten clementie, omdat de verdachten door de tijdsomstandigheden in kommervolle omstandigheden waren, terwijl het den bewusten bewoner van de Baan in den oorlogstijd aan niets ontbrak. In den tijd van opbouw moeten de menschen die ln het verleden iets misdaan hebben de ge legenheid krijgen het leven te beteren. De Politierechter veroordeelde 3 verdach ten tot 5 maanden gevangenisstraf, van de drie anderen zal een reclasseeringsrapport aangevraagd worden. Twee andere Haarlemmers hadden bij een Inbraak linnengoed, tapijten en serviesgoed buitgemaakt. Tegen hen werd 8 maanden gevangenisstraf geëlscht. Het vonnis luidde 6 maanden. Een andere Haarlemmer had de gestolen goederen voor f 3900 gekocht, wel begrijpend dat ze gestolen waren. De eisch was tegen hem 8 maanden, vonnis 6 maanden. Het waren ook twee Haarlemmers die In gebroken hadden in een pakhuis, waarbij loopers, tapijten en rijwlelonderdeelen ge stolen werden. Beiden hoorden 4 maanden tegen zich eïschen. de Politierechter deed er 1 maand af. Afspraak met Karei. ..Dus: u kwam daar mei Karei op den af gesproken tijd en vond de zakken, welke u door het raam aangaf." ..Welnee, het zit zoo: ik was een wandel aan het maken toen ik voorbij het huis kwam. Nou. en in de kamer stonde jute zakke. en ik dacht dat die wel deruit moes ten. Nou. en ik ze uit het raam tillen, niet?" ..Hoe kwam u er toe in dat huis te gaan? U was op ..wandel", strekt zich dat tot in de huizen uit?" ..Dat niet. maar de deur stond op een kier." „Hoe kwam u dat te weten? Probeerde u soms bij elk huis of er een deur was die op een kier stond?" ..Nee. alleentg van dit huls. Het was meer een tref. hè?" „Ja. u trof het. tenminste volgens uw eigen zeggen. U zag daar binnen dus de zak ken staan en begon te werken. Volgens het rapport, dat ik over u bezit, is werken bij u een hooge uitzondering." „Mijne heere. sinds we bevrijd benne ben ik veranderd, nu werk ik aan de herrijzenis van ons dierbare Vaderland." „Als we dit zouden gelooven, willen we toch wel eens nauwkeurig weten, wat voor werk u daar verrichtte, en dan geen lange verhaaltjes, feiten!" „Nou. ik had de zakken uit het raam laten zakken, en was toen boven het tapijt wezen halen en net toen ik benede kwamik be doel: boven had ik een tapijt gevonden, dat ik.naar beneden bracht. Dat moest tóch ge beuren. dacht ik. Enfin, ik kwam daar be neden bij het raam, en toen kwam daar. net op de afgesproke tijd, Karei (Hij werd tot vier maanden veroordeeld). Egoïsme. Aan een distributiekantoor worden bewij zen uitgegeven, waarop die kinderen die noch schoenen, r.och klompen hebben een paar klompen zullen kunnen gaan koopen, opdat zij met op bloote voeten of half- kapotte kleppers behoeven te gaar» Men heert op de scholen onverwachts navraag gedaan, de onderwijzers hebben zelf kun nen constateeren welke kinderen geen of uiterst slecht schoeisel droegen. Hier werd geholpen in noodgevallen. Voor het loket van het distributiekantoor, waar aan deze groep bonnen worden uitge reikt voor het koopen van een paar klom pen. staat een jongen met een paar prach tige schoenen. Wanneer zijn beurt is geko men. klinkt een verontwaardigde vraag: „Waarom krijg ik geen klompenbon?" In den winkel, waar de klompen worden verkocht, komt een kind aan de beurt om te passen. „Geeft u maar een maatje grooter", zegt de moeder. „Dat zou lk U niet aanraden, want deze passen precies", repliceert de verkooper. „Ja, maar ze hoeven nu nog niet gedragen te worden en daarom moeten we met den groei rekening houden Dit zijn twee gevallen. Misschien kennen anderen er ook. Ze komen helaas voor en zijn een uitvloeisel van hebzucht cn wan trouwen. Hebzucht, omdat men zich niet afvraagt: heb ik het dringend noodig? Leelijke hebzucht omdat men niet denkt aan die anderen, die in veel hopeloozer po sitie verkeeren. En wantrouwen is klaar blijkelijk ook in het spel, wantrouwen of de voortdurend voortschrijdende verbete ring wel zal aanhouden. Maar welke reden, kan dan toch worden aangevoerd, dat dit niet zoo zal zijn? Laat men zich, of het nu klompen of wat anders betreft, toch niet laten beheerschen door zulke gevoelens. Wij zijn aan den wederopbouw bezig, en het wordt met den dag iets beter! Een oude bekende terug. Er is weer petroleum verkrijgbaar. Op de bon natuurlijk en bij mondjesmaat, een hal ve liter voor de grooten, een liter voor de kleintjes en we moeten daar 4 weken mee toe. Het is niet veel. maar de huismoeders zijn al heel erg blij met dit bescheiden be gin van de petroleumdlstrlbutie. Een ge deeltelijke bevoorrading heeft reeds plaats gehad en met den verkoop ls inmiddels ook reeds begonnen. Vanmorgen zagen wij in een van de buitenwijken van de stad al weer een van die bekende petroleumkarretjes langs de huizen gaan. Een oude bekende was weer teruggekeerd. Al weer een kleine stap in de goede richting. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 10 Juli 1945 BEVALLEN: 7 Juli, C. van der Helm—van Steijn. z.; L. O. M. Fortgens—Veis. z.\ 9 Juli. G. A. Horeman—Jol. d.; H. J. Does- wijk—reeuwen, d.: G. Oldenburg—van den Bos. d.; 10 Juii. H A. van Zanten—van Mee- rendonk. z.\ D Onck—Otte, d. OVERLEDEN: 7 Juli. V. M. j. van der. Berg—Brand. 74 j„ Hagestraa:; 8 Juli. G. A. Paardekooperde Pau. 62 j_. Hazepaters- laan; C. Plantema—Middel. 69 j.. Rijksstraat weg; A. Bogaart. 48 j„ Burgwal; 9 Juli. N. M. Blesgraaf. 70 j.. M van Heemskerstraat; j. C.. 2 m.. z. van A. Doorn, Dickmanstraat; j! van Reyendam, 73 j„ Denijs van Hulle- ldONDERTROUWD: 10 Juli. J. C. P Jentink en F L. C. van den Berg; A. Roose en C. van Hoven: J. A. van Bilderbeek en J. M. Boe rig ter; H. W. van Zomeren en H. Pijn- aker; A. van Eeuwijk en T. M. Koppies; H. r. Lammers en s. Pondman: L. Swaab en H J- Kat- v y> GEHUWD: 10 Juli. G. Dekker en J. Dub belman: G. J. Wanningen en C. M. Alta-. J A. Zimmerman en E. van Lookeren; P. van der Stam en C. H. J. Dekker. AGENDA. Gem Concertzaal: Voordracht Mary Pos over Amerika en zijn grootsten President, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De menschelijke comedie", 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Paiace: „De menschelijke come die", 2 4, 6.30 en 8.45 uur. LuxorNieuw progr. met de laatste actua liteiten, ieder heel uur van 1322 uur. Frans Hals Theater: „The man in Grey 2.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 JULI Groote Kerk; Orgelbespeling 15-16 u., George Robert. Bioscoopvoorstellingen. Wat kan ik met 1 K.W.U. doen? Nu het de bedoeling is dat de electriciteitsge- bruikers op 15 Juli over het hun toegewezen rantsoen kunnen gaan beschikken, hebben wij de vraag gesteld wat men met 1 K.W.U. kan doen. Alvorens antwoord op die vraag te geven, dient nog opgemerkt te worden, dat ieder wel zal begrijpen, dat de electrici- teitsbëdrijven, die slechts een korten tijd van voor bereiding hadden. niet kunnen zorgen dat ieder een precies op dien datum stroom heeft In Haarlem neemt men 15 Juli aan als gemiddelde; er zijn Haarlemmers die wat eer der stroom hebben, maar ook die uiterlijk tot het einde der maand moeten wachten. Er wordt even wel zooveel mogelijk spoed betracht. Voorloopig is te Haar lem het rantsoen vastge steld op 1 K W.U. in de week. Dit is iets meer dan de landelijke regeling, die 8 KWü. in de maanden Juni en Juli geelt. Dit is gedaan omdat niet voor alle gebruikers de regeling op hetzelfde tijdstip ingaat. De directeur van het G. E. B. deelde ons mede. dat men met 1 KWU. in de week het volgende kan doen Verlichting: 50 W. lamp 20 uur. 15 W. lamp 65 uur. Stofzuiger: 3 uur. Strijkbout2 uur. Radio: 20 uur. Dit wil dus zeggen óf het een, óf het ander. Wie niet alleen verlichting wil heb ben. maar óók wil strijken, stofzuigen en naar de ra dio luisteren, moet een verdeelinW maken. Men kan bijvoorbeeld van 1 KWU in de week 1 uur stofzuigen. 1 urn- strijken en 3 uur naar de radio luisteren. Dan houdt men nog een heel klein beetje over om af en toe even een lamp aan te draaien. Im den zomertijd heeft men ln het algemeen evenwel wei nig behoefte aan licht. Het rantsoen over de maanden Augustus en September is vastgesteld op 12 KWU,. dat is dus iets meer, on geveer 11/2 KWU. in de week. Bij de berekening wat men met het toegewezen rantsoen kan doen moet bedacht worden, dat niet elke stofzuiger evenveel op maakt. Men kan van 1 KWU 3 uur werken met een flinke stofzuiger, een kleine maakt minder op. Ook verbrandt de eene strijkbout meer dan de an dere. Een modern radio toestel werkt 20 uur op 1 KWU. oudere toestellen verbruiken iets meer. Het is dus geraden het verbruik op den meter te contro leeren. De verwachting is dat als de kolenpositle iets verbe tert de aangekondigde rantsoenen voor de win termaanden iets verhoogd zullen worden. Er is ook een distribu tieregel ing op komst voor de bedrijven. Daarbij wordt dan ook vastgesteld hoe veel de kappers en andere kleine bedrijven mogen op maken. Een lezer vond het on billijk dat er bij de electri- citeltsrantsoeneering een toeslag van 85 KWU. gege ven wordt aan gebruikers die een electrise» fornuis hebben Zij worden bevoor deeld boven anderen die hun gasfornuis niet kun nen gebruiken en zich moeten behelpen met een noodkacheltje. De directeur van het G.E.B. te Haarlem dien wij met deze klacht in kennis stelden antwoordde dat de gemeentelijke bedrijven niet anders kunnen doen dan de landelijke regeling, die In den Haag gemaakt is. uitvoeren. Er "zijn nu cie kolen voor de electriciteits bedrijven om de menschen die 'gewoon waren elec- trisch te koken te helpen. Dat is voor hen een ge- lukklge omstandigheid. Als er kolen komen voor de gasfabrieken worden ook de huismoeders die op gas koken van haar zorgen be vrijd. Gehoopt wordt dat dit ook niet lang meer op zich zal laten wachten. Voorloopig nng geen straatverlichting. Het G. E. B. te Haarlem Is thans bezig de electri- sche straatverlichting in orde te maken. Dat wil nog niet zeggen dat die den eersten tyd gaat branden. Trouwens m deze zomer maanden is er niet zooveel behoefte aan. Men wil even wel alles klaar maken voor den tijd dat voor straatver lichting stroom gebruikt mag worden. Waarschuwing tegen clandestien afnemen van stroom. Het Gemeentebestuur van Haarlem deelt mede: Nu het gemeente electriciteltsbedrijf naar het zich laat aanzien binnenkort de levering van stroom aan particulieren zal kruinen hervatten, waardoor dus gaandeweg een ein de komt aan een groot ongerief voor de bur gerij, ls het begrijpelijk, dat de op dit gebied beoogde rantsoeneering niet langs siinksche wegen door enkelen mag worden ontdoken. Gedurende de Duitsche bezetting hebben verschillende electriciteitsverbruikers na in voering der stroombeperkende maatregelen op eigen gezag de aansluiting op het electrl- teltsnet weder tot stand gebracht, waartoe de verzegeling van de huisaansluitkast werd verbroken en somtijds tevens huisaansluit kast en electriclteltsmeter werden bescha digd. Tegen dergeiyk ongeoorloofd stroomver bruik moet thans met klem worden gewaar schuwd. Een ieder overtuige er zich dus te voren van, dat zijn eleetrïsche aansluiting ln orde is. Moeiiykheden kunnen worden voorkomen, indien men zoo spoedig mogelijk in elk ge val vóór 20 Juli a.s. van verbroken zegels of beschadiging aan een electriciteitsmeter en huisaansluitkast schriftelijk of mondeling kennis geeft aan de Directie van het G.E.B. Haarlem, Friesche Varkenmarkt 22. tele foon no. 11946. Deze zal dan tijdig en koste loos voor vakkundig herstel zorg dragen. Mocht later bij een natuurlijk te ver wachten intensieve huis-aan-huis-controle ergens een beschadigde meter of huisaan sluitkast of verbroken zegel worden aange troffen, dan zal het Gemeentebestuur niet voor de strengste maatregelen terugdein zen, Daarbij moet in de eerste plaats worden gedacht aan een ZEER LANGDURIGE ont houding of verbreking van den stroomtoe voer. S. D. A. P. VERGADERDE In een in de Sierkan te Haarlem gehouden vergadering had de wederoprichting plaats van de Afd. I der S.D.A.P. Als voorloopig bestuur werden gekozen dis. H. Bovenkerk, voorzitter. D. C. Hoekstra, secretaris en J. Langeveld, penningmeester. De heer Evert Vermeer sprak over socialisme en democra tie. Er was declamatie van mevr. Bresser Jonker. Piano-Avond Henriëtte Bosnians. Gedurende meer dan drie Jaren had de pseudo-cuituur het openbaar optreden on zer eerste pianiste verhinderd. Bij haar te rugkomst op het Haarlemsche podium ver welkomde de talrijke schare, die naar de groote concertzaal was samengestroomd haar hartelijk; aan het einde van den avond, na haar voordracht van de Tableaux d'une Exposition was de zaal geestdriftig gestemd. Mee reden: virtuositeit en zeggingskracht spraken uit die vertolking. De zelden ge speelde compositie van Mussorgski wiens werken, wijl hij in Rusland geboren was vijf jaar lang hier op den index stonden, al stierf hij 37 Jaar voordat het bolsjewisme zijn intree deed stelt hooge eischen aan techniek, uitbeeldingsvermogen en geheu gen. Want M. was in muzikaal opzicht een revolutionnair. „De koenheid van zijn na turalisme kent geen grenzen; terwille van een realistisch effect breekt hij met alle regels van vorm- en harmonieleer" (Rie- mann). Het onpianistische van sommige ..Tableaux" is evident en zal wel den stoot tot de orkestratie van het werk gegeven heb ben. In andere kon men de superieure tech niek der pianiste bewonderen: ik wil de nummers 3. 5 en 7 vermelden als juweeltjes van reproductieve kunst. Romantische verbeelding, vrouwelijke gra tie en bijna mannelijke kracht kenmerkten de Chopin-vertolkingen vóór de pauze. Men kan zich een en ander in de voordrachten ook anders denken: het Trio van het Scherzo der Sonate metrisch eenvotidlger, de Polonaise op. 53 meer gepantserd en che- valeresk: bekoring ging van alle uit; inzin kingen waren niet bemerkbaar. Voor ovaties aan het slot dankte de pianiste o m. met een geestig gekozen toe gift: „La Fileuse" van Mendelssohn. K. DE JONG. Wijdingsconcert in de Luthersche Kerk. Wie uit het opschrift van dit verslag de veronderstelling zou putten dat een bijzon dere gebeurtenis of bijzondere religieuze richting aanleiding tot het concert vorm den zou zich vergissen. Uit Christelijke ge zindheid sproot het voort; de bedoeling werd door den inleider Henk van den Brink uit eengezet. nadat de organist Peter van Woer den met een voortreffelijke vertolking van Bach'S Preludium en Fuga in c kl. t. (Peters II, 6) het concert geopend had. Vereering van Christus vormde den inhoud van het eerste gedeelte, uitdrukking van het ver langen naar Zijn wederkomst op aarde dien van het tweede. In dit verband wees de in leider op de godsdienstige overtuiging van Bacli. En het was geen wonder dat zoo veel werken van Bac'n op het programma prijk ten: behalve het reeds genoemde nog het Koraalvoorspel „Waehet auf" een tweetal geestelijke liederen en een Siciliano voor hobo en orgel. De overige muzieknummers groepeerden zich daar waardig om heen: drie oude kerkliederen resp. van Duitschen, Zweedschen en Engelschen oorsprong; een Adagio van Handel, een Largo van Loelllet en een Adagio van Peter van Woerden, alle voor hobo met orgel. Dit laatste vormde een blijde verrassing; Handel's melodische schoonheid formeele afronding en harmo nisch meesterschap schenen er in weder geboren. En daar tusschen in droeg de heer Van den Brink wegens plotseling vertrek van den declamator Casper van Woerden daartoe aangezocht geestelijke gedichten van W de Merode. A. Wapenaar en van hem zeiven benevens een tweetal fragmenten uit het N. T. voor. Zoo ademde alles eenzelfden geest: muziek en taal zonder conflecten, vloeiend en welluidend en vol van gewijde stemming. En zoo waren ook de vertol kingen- In den zang van de sopraan To Kio.n was aanvankelijk eenige onzekerheid van toon- inzet, later klonk a'.les zuiver en klaar. Zui ver en welluidend was ook het hobospel van Joop Lenaarts, uitstekend de orgelbegelei dingen van Peter van Woerden. En uit de voordrachten van den heer v. d. Brink sprak innerlijke overtuiging: ware er mogelijkheid tot voorbereiding geweest, dan zou de vu righeid der uiting ongetwijfeld gewonnen hebben. Een harmonieus geheel, deze avond, in dezen tijd een geestelijke verkwikking! KAR EL DE JONG

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2