Haarlems Dagblad Vervoermiddelen. "Onderlinge hulp- 60e Jaargang. No. 18074 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37. Haarlem. ÏJmuiden. Kennemerlaan 154. TeL: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercboom Donderdag 12 Juli 194S Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: per week 34 cent. per kwartaal 4.- TeL: Redactie 10600. Expeditie 14825. Dagelijks verbetert er iets. Zelfs het vervoer var> personen heeft zijn aan deeltje in dit heilzame proces. Er rijden weer forensen-trams naar Amsterdam. De stadstram vertoont zich ook op enkele uren en zal eerstdaags haar diensten uit breiden. Wie op de ondernemende ge dachte komt. naar Arnhem of naar Zwolle te gaan, kan zelfs dit stoute plan ver wezenlijken, als hij op een welgekozen punt gaat staan armzwaaien naar auto's en over veel geduld beschikt. Maar er hapert nog wel veel aan het personen-vervoer. De herinnering aan de tienduizenden auto's en de honderddui zenden fietsen, die ons door de Duitschers ontstolen zijn, stemt daarbij treurig. Een auto heeft niet iedereen noodig. Een fiets wel. Wij zijn altijd een fietsend volk ge weest. Vóór den oorlog waren er, geloof ik, drie millioen fietsen in Nederland. Hoeveel zijn daar van over en wat is het voor een triest zootje? De groote meer derheid bestaat uit rammelend oudroest op keiharde, dunne bandjes. Ik spreek uit bittere, dagelijksche ervaring. Is er niets te doen om verbetering in dezen toestand te brengen-* Kunnen wij bijvoorbeeld niet een voorschot krijgen op het Nederland- 6che aandeel in de oorlogsbuit? een voorschot in fietsen en auto's? Het is waar dat het woord oorlogsbuit in ons geval een beetje vreemd aandoet. Wn hebben in dezen oorlog niet veel buit gemaakt. Wij zijn zelf door den vijand uit gebuit. Ons aandeel is in werkelijkheid: te ruggave van een deel van het ons ontsto- lene. Maar is dat niet reden temeer om er ons een voorschot op te geven? Het zou ook een sociale en een tactvolle daad zijn, want het zou den arbeidslust aanwakke ren, den ondernemingsgeest prikkelen en de stemming in den lande verbeteren. Ik wil u een enkel schril beeld geven van den toestand zooals hij nu is. Het betreft een zwaarbeproefde groep: de doktoren. Vijftig Haarlemsche artsen beschikken niet over een behoorlijk vervoermiddel. Dat is erg. Het beteekent, dat de verzor ging van hun practijk voortdurend ver traging ondervindt. Het beteekent ook, dat zij vaak oververmoeid moeten zijn. Het is tegen het belang van hun patiën ten. Hun beroep behoort dus zeker tot diegene, die aanspraak op behoorlijke vervoermiddelen maken. Er is een enquête onder de Haarlemsche doktoren ingesteld met den hierboven ge noemden uitslag. Citaten uit een aantal brieven zijn mij voorgelegd. Ik laat een kleine bloemlezing volgen: „Ondergeteekende verzoekt dringend om toewijzing van een auto. omdat op den duur de practijk zonder snel vervoer middel niet is vol te houden. Ik ben zestig jaar en heb mij vijf jaar lang afgesloofd op de fiets." „Hierbij deel ik u mede, dat ik helaas over geen enkel vervoermiddel meer be schik, zelfs niet over een fiets. Een bij zondere omstandigheid veroorzaakt mijn polikliniek in ÏJmuiden, die ik alleen op een geleende fiets kan bereiken." ..Mijn auto is door de Duitschers ge stolen. Mijn motor is na vier oorlogsjaren totaal op, hij staakt bijna dagelijks." „Nog steeds ben ik niet in het bezit van een behoorlijk vervoermiddel. Overal heb ik getracht een auto te krijgen; de prijs van een Ford 1938 bedraagt 15.000. Een klein Fiatje werd mij uit sympathie aangeboden voor het luttele bedrag van 5000. De motor, die ik te leen heb, werkt de helft van den tijd niet." „Zooals het nu is gaat het niet langer. Ik heb een oude Opel, die ondergedoken was en nu weer op den weg is gebracht, maar hij is zoo volkomen op, dat ik ieder oogenblik naar huis gesleept moet wor den. Op deze manier kan ik mijn verlos kundige practijk niet met den hiervoor vereischten spoed uitoefenen." „De sterke uitbreiding van mijn practijk in drie ziekenhuizen, waarvan één ver af gelegen is, en daarbij de groote reeksen keuringen van repatrieerenden en mili tairen. maken de behoefte aan een snel vervoermiddel wel heel dringend. Onder geteekende bezit alleen een fiets met een autoped-voorwiel." „Ik verzoek dringend, voor toewijzing van een auto in aanmerking te mogen komen, aangezien mijn eenige bruikbare vervoermiddel een fiets met massieve banden is. Mijn motor is volkomen afge reden." „Mijn eenige vervoermiddel is de fiets (met onbetrouwbare banden) van mijn vrouw." Deze sprekende kleine bloemlezing leg ik niet alleen aan een belangstellend publiek maar ook aan onze vele autoriteiten, mili taire en burgerlijke, voer. Zij zullen zeg gen dat de klacht niet nieuw voor hen is en dat groote bezwaren „hoogerop" te overwinnen zijn. Maar misschien heeft het hoogere ressort haar nog niet in dezen vorm onder oogen gehad. Zij geeft een treffend beeld van den algemeenen toe stand, want er zijn nog veel meer men- schen, die voor hun beroep dringend be hoefte hebben aan een vervoermiddel en al blij zouden zijn als zij tenminste een berijdbare fiets hadden. De dokters, en daarmee de volksgezondheid, vooropstel lend, worde dus deze poging tot vermur wing van hooge machthebbers gelanceerd. Ook hen is het allicht opgevallen, dat er menschen in auto's rijden, die zij blijkbaar niet voor dringend werk noodig hebben.. R. P. Onderduikerssteun Uit de Haarlemsche gemeentekas De onderduikers werden In zeer veel ge vallen financieel gesteund door het N s. F. maar er waren er ook die hun Ultkeerlng ontvingen uit de Haarlemsche gemeentekas, hoewel er hier een N S B. gemeentebestuur was. Dit was mogelijk door de activiteit en den moed van ambtenaren van den dienst van Sociale Zaken Toen op den dollen Dinsdag in September de N S. B. directeur van Sociale Zaken te Haarlem een veilig heenkomen zocht, heeft de waarnemend directeur "die een goede va derlander is, een begin gemaakt met het steunen van onderduikers. Daarvoor had hij natuurlijk de medewerking van verschillen de ambtenaren noodig.want het gemeente bestuur mocht niets bemerken. Steun vla Werkloozenzorg kon niet gegeven worden, maar wel via Armenzorg. Er werden al spoe dig 300 a 400 onderduikers uit de gemeente kas gesteund. Groote spanning was er toen In Februari de N. S. B directeur weer genoeg moed ver zameld had om naar Haarlem terug te kee- ren. Men slaagde er evenwel in den burge meester te overtuigen van de wenschelijk- held zijn kameraad in het belang van den Dienst met verlof te sturen! Daardoor was het gevaar voor de onderduikers en de amb tenaren gelukkig geweken. Alle uitkeeringen aan de onderduikers kwamen voor rekening der gemeente, hoe wel zij als werkloozen door het rijk gesteund hadden moeten worden. Van de góed-gezin de hoofdambtenaren In den Haag was van lofte wordt nagekomen, zoodat Haarlem nu bezig is de rekening voor het rijk op te maken. Weer doodelijk ongeluk te Haarlem. Hedenmorgen half acht zouden eenige personen van het Frans Halsplein te Haar lem per vrachtauto met aanhangwagen naar Haarlemmermeer vervoerd worden om erw ten te plukken. Omdat de twee wagens geheel vol waren, wilde de chauffeur, die zelfs nog twee vrouwen in zijn cabine plaats had laten nemen, wegrijden. Aan hen, die niet mee konden, verklaarde hij. dat hij zoo snel mogelijk terug zou komen, om ze te halen. De 3ï-jarige D. Bragt. Rosenhagen- tsraat ie. wilde blijkbaar met wachten. Hij probeerde tusschen de twee reeds in bewe ging zijnde wagens in den aanhangwagen te klimmen, maar omdat de koppelstang glad was. gleed hij er af, met het gevolg, dat het rechter-voor- en -achterwiel van den aan hangwagen over zijn lichaam reed. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. HET ONGELUK IN DE GIERSTRAAT. De twee meisjes die Woensdagmorgen bij een auto-ongeluk in de Gierstraat te Haar lem om het leven kwamen, waren Elizabeth J. van Schaik. Thorbeckestraat 29. en Anje R. Hendriks. Celebesstxaat 28. Het meisje, dat ernstig gewond werd. is Areke van Bên- tem. Lotterstraat 16. Hedenmorgen was haar toestand bevredigend: er werd geen levens gevaar aanwezig geacht. Van de zijde der politie vernemen we nader, dat de bestuur der van de aanrijdende auto een ruimte van pl.m. 60 cm tusschen de twee wagens heeft gehad om te passeeren, zonder over het trottoir te moeten rijden. AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. De audiëntie van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland zal volgende week niet als gebruikelijk op Woensdag worden gehouden, maar op Don derdag 19 Juli van 10—12 uur. Ook de zee in Amerikaansche handen. T~\e groote .Amerikaansche vlootmacht *-* nabij het Japansche hoofdeiland Honsjoc heeft zijn groote aanvallen voort gezet. Een nieuw bombardement van To kio en omgeving duurde 12 uur. Geduren de dezen tijd beukten 1200 geallieerde machines, die in zes golven kwamen op zetten, vliegvelden en militaire installa ties. Zes en twintig van de aanvallende vliegtuigen werden neergehaald en een aantal beschadigd, voegde radio Tokio aan zijn mededeeling toe. De toestand is thans zoo, dat niet alleen de lucht boven dit Japansche eiland door de Amerikanen be- hcerscht wordt, maar dat de Amerikaan sche vloot volledig meester is van de zee tot aan de Japansche kust. Twee honderd vijftig Japansche oorlogsschepen var. groote tonnage werden door de marine der Ver. Staten tot zinken gebracht, zoo verklaarde de minister van marine James Forrestal. De aanvallen van de vliegende forten zouden de Japansche vliegtuigproductie tot de helft terugbrengen. Het maximum bedroeg 1500 vliegtuigen per maand. Aan deze aanvallen hebben 10 tot 16 vliegdek schepen deelgenomen en op Maandag en Dinsdag werden gemiddeld 3400 vluchten gemaakt. Sedert 1 Jan. 1944 hebben de vliegtuigen van Amerikaansche vliegdek schepen ongeveer 10.000 vliegtuigen ver nield. De Japanners verkeeren nu in de zelfde situatie als de Duitschers op het einde van den oorlog; ze bezitten nog vliegtuigen, maar hebben tekort aan ben zine. Over de situatie op Borneo meldt het communiqué van MacArthur, dat Austra- Ii6rs van de zevende divisie een Japansch verzetscentrum op den Batochampar, on geveer 10 K.M ten N.O. van Balikpapan aanvallen. De troepen stootten diep in de Japansche linies door en bereikten een punt minder dan een kilometer van dezen heuvel verwijderd. Zij ontmoetten mid- delmatigen weerstand, doch moesten uit gestrekte mijnenvelden door. Andere Australische troepen braken door de eer ste Japanneesche verdedigingslinie rond het veroverde Manggar heen en bereikten een punt ongeveer 2 K.M. N.O. van dit vliegveld. Op Sabang (Sumatra) is door 200 vlieg- Onder het motto, dat Nederland zich zelf in de eerste plaats zal moeten helpen, is een onderlinge steunactie van de provinciën op touw gezet. Zuid- Holland (zonder Den Haag, dat zelf al zwaar getroffen is) zal Zeeland en Noord- Brabant helpen. Groningen en Drente zullen Limburg bijstaan, Friesland. Utrecht en het Gooi zijn aangewezen voor hulp aan Gelderland. Noord-Holland en Overijssel zy ter reserve en correc tie bestemd. Amsterdam zal een nog nader aan te wijzen getroffen stad voor zijn rekening nemen. Het is natuurlijk met de bedoeling „rommel" te zenden, maar werkelijk dingen, waaraan in de getroffen gebieden groote behoefte be staat. zooals huisraad, keuken- en eet gerei. dekens, kleeding, schoeisel, ge reedschap, gordijnen, enz. Friesland is bijvoorbeeld al daadwer kelijk begonnen hulp te verleenen. In het zeer zwaar getroffen Limburgsche plaatsje Montfort is een Friesche aanne mer met eigen personeel, dat in een groote zaal gehuisvest is. en met eigen hulpmateriaal begonnen aan het herstel der vele verwoeste huizen en den bouw van noodwoningen. Elders in Limburg heeft een aannemer uit Noord-Holland zijn voorbeeld gevolgd. tuigen van 2 Britsche vliegkampschepen een aanval gedaan. De Chineezen maken vorderingen in de richting van Woetsjau, de belangrijke stad aan de Sikiang, 130 mijl ten W. van Kan ton in Z. China. Bij hun offensief in Birma hebben de Japanners aan de Sittang verder terrein gewonnen. De plaats Miitkio ging ver loren. Neemt Koning Leopold een besluit? De Belgische regent. Prins Karei, is heden naar Salzbuig vertrokken om Ko ning Leopold te bezoeken. Hij wordt vergezeld door Robert Gillon. president van den senaat, en Frans Cauweiaart. president van de kamer van afgevaar digden. In Belgische regeeringskringen wordt dit beschouwd als een aanwijzing, dat het bijna zeker is. dat Koning Leo pold zijn troon zal prijsgeven. HET BRITSCHE SCHROEFLOOZE GEVECHTSVLIEGTUIG. De geheimen zijn onthuld van het Engel- sche schroeflooze gevechtsvliegtuig, de „Me teor". Dit type werd gebruikt tegen de vlie gende bommen en wordt nu als het beste gevechtsvliegtuig ter wereld beschouwd. De „Meteor" is geheel van metaal, met laag gestelde draagvlakken, biedt plaats aan één persoon en wordt voortbewogen door twee schroeflooze turbine motoren De bewape ning bestaat uit vier lichte Hispano kanon nen van twintig milimeter. Prinses spoedig terug. Prinses Juliana heeft Woensdag verklaard dit week-einde te New-York scheep te zul len gaan naar Europa. Venray geadopteerd. Haarlem. Heemstede en Bloemendaal heb ben het Limburgsche dorp Venray, dat zoo zwaar onder het oorlogsgeweld te lijden heeft gehad, geadopteerd Met medewerking van de leerlingen der H.BS.en, Gymnasia en Lycea, die zich bijzonder enthousiast voor "de plannen toonen. zal een groote in zamelingsactie van goederen van 23—29 Juli a.s. worden gehouden. Het moet een feest van naastenliefde en gemeenschapszin wor den. Zuid heeft Noord geholpen van karige rantsoenen, laat Noord nu ook Zuid en Oost helpen met alles waarmee het kan helpen, van een spijker tot een bed. het moet hulp zijn die het karakter van het offer heeft. Nadere bijzonderheden over deze grootsche actie volgen nog. VERBINDING NOORD-ZUID In de komende weken wordt het veer over de Maas bij Hedel vervangen door een schip brug. Daarmede komt dan de tweede vaste verbinding Noord-Zuid in ons land tot stand. NEDERLAND HERDENKT 19J0—1945. Een technische commissie, bestaande uit een aantal bekende Amsterdammers, is se dert eenigen tijd. in nauw overleg met Mili tair Gezag, bezig met de voorbereiding tot een waardige nationale herdenking van de jaren 1940—1945 op 31 Augustus a s., In het Olympisch Stadion' te Amsterdam OOK DE K XVIII. Tot de 12 Nederlandsche onderzeebooten welke in den jongsten Wereldoorlog verloren gingen behoort o.a. ook de K XVIII. Dit vaartuig genoot een Internationale vermaard heid door de groote reis welke prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz er mee maakte ten behoeve van zijn zwaartekracht-onderzoe kingen. WERK, DAT HET ROODE KRUIS NOG WACHT. Wist u, dat het Roode Kruis nog duizenden zieke Nederlanders uit Duitschland, Frank rijk. Denemarken. Zweden en Noorwegen zal moeten repatrieerenT Het woord is aan Marcus Aurelius: De beste manier om tick op iemand te wreken is, niet op hem te gelijken. De berechting van N.S.B.-ers. In een persconferentie van M. G. te 's Gravenhage werd medegedeeld, dat in het trlbunalenbeslult deze wijziging is aange bracht. dat verdachten voortaan voor onbe- paalden tlid kunnen worden geïnterneerd en niet, zooals aanvankelijk was bepaald, voor maximaal tien Jaar. Dat er in het Zuiden niet eerder tot het Instellen van tribunalen en bijzondere ge rechtshoven was overgegaan, vond zijn re den in de omstandigheid, dat men ernstige repressailles van Duitsche zijde verwachtte, indien b.v. doodvonnissen werden uitge sproken. Men zal voorts aldus deelde prof. van Bemmelen mede er toe moeten overgaan een groot aantal lichte gevallen. In afwach ting van latere berechting, uit de lnternee- ring te ontslaan, omdat men dezen winter niet met 100.000 a 200.000 gevangenen in de kampen kan blijven zitten, die een enorme kampruimte en 40 000 man bewakingstroe pen zouden vereischen. In Brabant heeft men al de ervaring opgedaan, dat lieden, die op losse geruchten waren vastgezet en later werden losgelaten, in hun woonplaats niet meer geduld werden. De menschen zullen er aan moeten wennen dat voor dezulken en voor hen, die hun straf hebben ondergaan, weer een plaats ln de maatschappij moet zijn Majoor Claessens gaf een overzicht van de organisatie der inbewaringstelling, waar bij de illegaliteit kan adviseeren en actief optreden. Er wordt naar gestreefd dat ver dachten zoo den gehoord. mÊÊfÊÊÊ verbaal krijgt de verdachte een exemplaar mee naar het kamp. een gaat naar het tri bunaal. een naar den chef M G. en een naar het archief van den P. O. D Prof. van Bemmelen deelde nog mede. dat een verdachte eenmaal contact mag hebben met een advocaat, ln een zeer bijzonder ge val tweemaal. Deze krijgt inzage van de stukken, tenzij het algemeen belang zich daartegen verzet en in ieder geval van het proces-verbaal. Kapitein Oud gaf een overzicht van den Juridischen grondslag der inbewaringstelling die te vinden is in art. 16 van het besluit Bijzondere Staat van Beleg, waarbij ledereen in het belang van de veiligheid van den staat in bewaring kan worden gesteld met uitzondering van eenige met name genoem de autoriteiten. Leden van den jeugdstorm boven 18 jaar worden in bewaring gesteld, tusschen 16 en 18 Jaar wordt dit aan het beleid van den opsporingsambtenaar over gelaten. Beneden 16 Jaar wordt niet tot In bewaringstelling overgegaan. Ook kan wor den overgegaan tot het aanwijzen van een bepaalde verblijfplaats, dit kan zijn een kamp. maar ook het eigen huls, zoogenaamd huisarrest Verder bestaat er beperkte bewe gingsvrijheid en meldingsplicht. Wie zijn collaborateurs Op het departement van Economische Za ken ligt een ontwerp Koninklijk Besluit voor de bedrijfszuiveiing gereed (waarin te vens een omschrijving wordt gegeven van het begrip collaboratie) dat binnenkort in het Staatsblad zal worden opgenomen. Daarin wordt vastgesteld, dat iemand, die in rede lijkheid de overtuiging had. dat hij door voor de Duitschers te werken een Neder- landsch belang diende, niet wegens colla boratie zal worden veroordeeld. Prof. van Bemmelen lichtte dit nog toe in een persconferentie van M G. Hij deelde mede. dat collaboratie geacht wordt aanwe zig te zijn als daardoor opzettelijk hulp aan den vijand is verstrekt en een Nederlandse!» belang ernstig is geschaad. Het oppakken van collaborateurs Is veel moeilijker dan dat van N.S.B.'ers, omdat het lidmaatschap van de N.S.B. gemakkelijk is ie bewijzen, maar collaboratie niet altijd. Als een collabora teur niet wordt opgepakt, beteekent dat nog niet. dat hij niet veroordeeld zal wor den. Ernstige en klaarblijkelijke collabo rateurs worden opgepakt, maar men moet oppassen, dat men geen ongelukken veroor zaakt en onze industrie in gevaar brengt door in grooten getale bedrijfsleiders op te pakken HET ROOKVERBOD VOOR VISCH. Het rookverbod voor paling en versche visch is afgekondigd, omdat zoo wordt nader aan he: A. N. P gemeld gerookte visch een voedingsbodem vormt voor ty- phusbacillen. Het is dus niet omdat het rooken onvoldoende zou zijn uitgevoerd, maar omdat tijdens het transport de gerook te visch gemakkelijk met typhusbacillen wordt geïnfecteerd. 350 rookerijen met ongeveer 3500 man per soneel worden door dit verbod getroffen. Amsterdam en andere plaatsen in Noord- Holland zullen nu meer versche paling krij gen, terwijl naar andere plaatsen meer houd bare versche visch zal worden vervoerd. DE SUIKER-FABRICAGE. De vooruitzichten voor den komenden suikeroogst zijn niet gunstig. Te verwachten is, dat in geheel Nederland 500 a 600 mil lioen suikerbieten zullen kunnen worden ver werkt tot ca. 70.000 "ton suiker. In normale Jaren werden in Nederland 1800 millioen bie ten uitgezaaid en de consumptie gedurende den oorlog bedroeg 200.000 ton suiker p jaar. zoodat er een belangrijk tekort zal zijr. dat aangevuld zou kunnen worden door invoer van witsuiker en ook van ruwe rietsuiker, in welk geval onze veredelings-raffmage industrie weer op gang zou lrunnen komen. Welkome zendingen Te Rotterdam is het grootste convool aan gekomen. dat sinds de bevrijding de haven binnenliep. Het bestond uit niet minder den 18 schepen, n.l 6 Nederlandsche. 6 Ameri kaansche en 4 Engelsche. benevens een Noorsch en een Zweedsch schip De lading bestond voornamelijk uit levensmiddelen en stukgoederen. Ten behoeve van het Roode Kruiswerk in Nederland z(Jn bovendien te Rotterdam be langrijke transporten met levensmiddelen en geneesmiddelen uit België en Denemarken gearriveerd.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1