Haarlems Daqblaa ssh: Op de brug van het schip van Staat. Vrij Volk. Nieuwe verrassenc s aanval op Japan. Twee milliard schade Bon 112 voor schoenreparatie. Steunuitkeering te Haarlem Het woord is aan De voedselvoorziening in Nederland. 80c Jaargang, No. 1807» If 1 Zaterdag 14 Juli 1945 IJmuiden, Kennemerlaan 154. cent. per kwartaal 4.- Tel.: Dir.-Hoofdred 15054. Adm. 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. „Wij hebben de kans om uit de put te komen", zoo zei de Minister-President Prof. Ir. W. Schermerhorn. De Tooneelgroep 5 Mei '45 heeft haar reeks Haarlcmsche voorstellingen met een gala-avond in den Stadsschouwburg geopend. Er reden veel auto's aan, maar gala was toch minder glanzend dan Vroe ger: verdoft in de bezettingsjaren. In dien tijd heeft de groep volhard in haar onwil, tot de Cultuurkamer toe te treden. Zij heeft zich dus van het tooneel moeten terugtrekken, hetgeen een be proeving was. Haar werkcomité heeft zich op toekomstige vakorganisatie en herzie ning van het tooneel geworpen. Maar nu zijn de honderd tooneelisten weer op de planken verschenen. Haarlem had hen met vlaggen en een ontvangst op het Stadhuis begroet. Zij speelden hier Vrij Volk. Vrij Volk is geen stuk en heet zelfs niet: spel. Het is genaamd: „een terugblik in vijf bedrijven. Het gaat prat op vijf auteurs en vijf regisseurs met evenveel bijbehoorende groepen spelers. Het Too neel is zoo oud en heeft zooveel ervaren, dat ge niet durft aannemen dat dit nieuw is. Maar ge denkt het. De bedoeling is, in vijf perioden vorm te geven aan den strijd voor onafhanke lijkheid en gewetensvrijheid, die het Ne derlandsche volk door de eeuwen heen heeft gevoerd. Omdat deze grootsche op gaaf over vijf auteurs verdeeld is ziet ge vijf verschillende tooneelstukken, ver- eenigd alleen door die groote gedachte: strijd voor de vrijheid. Albert Helman heeft „Bataafsche Dageraad" geschreven, Maurits Dekker „Leidens Ontzet", Antoon Coolen „Heil van het Rampjaar", Jeanne van SchaikWilling „De Brief aan Prins Willem VI" en Aug. Defresne „Het Heden". De vijf schrijvers, de vijf regis seurs en de honderd tooneelspelers voeren ons van het jaar 69 naar 1574, dan een eeuw verder naar i672, daarop met spron gen van anderhalve eeuw naar 1813 en 1945. En zij bezigen een dubbel tooneel: op het benedentooneel deed telkens de vrijheidsgedachte zich overheerschend gelden, terwijl het boventooneel den vorm aanauidtje, die de leidende figuren aan deze gedachten wisten te geven. Het is een mooie gedachte geweest, ons tooneel in zulk een uiting tot herleving te brengen. Ik zou mij kunnen voorstellen dat één enkele auteur door eenheid van stijl en gedachte een rustiger en impo santer geheel tot stand had kunnen bren gen. Misschien zal dat nog wel eens ge schapen worden, als wij verder van dezen tijd zullen staan. Nu past de onrust van het geheel wel bij deze onze tijds-erva- ringen, die evenmin rustig zijn. Maar de Bataafsche Dageraad stond te ver van ons af, want het viel moeilijk hem mee te beleven. Moeten wij ons deze verre voorvaderen waarlijk niet eens an ders gaan voorstellen dan als statige, streng en stram declameerende standbeel den met galmende stemmen? Waren zij zoo grimmig en galmden waarlijk hunne stemmen, schijnbaar in een poging om door de vele eeuwen heen te klinken, die hen van ons scheiden? Ik geloof het niet. Zij waren menschen als wij. Het waren de tweede acteur en de twee de regisseur, Maurits Dekker en Louis Saalborn, die in twee prachtige tafreelen uit de dagen van Leidens Ontzet de volle beleving van den vrijheidsstrijd brachten. Die spanning bleef heerschen, ondanks een mindering in de tafereelen „Heil van het Rampjaar. Er volgde een groote stij ging in de vierde en vijfde perioden. Het was de magische figuur van Willem de Zwijger in Leidens Ontzet geweest, die de ontroering in de zaal had gebracht. Het was Gijsbert Karei van Hogendorp, die in De Brief aan Prins Willem VI getuigde van dien machtigen, blijvenden invloed, van die voorgoed geschapen eenheid in ons volk. Het was de schrijver, de woord voerder der ter dood veroordeelden, die voor den Duitschen krijgsraad in het slot tafereel haar onder woorden bracht en de minachting van een volk voor zijn onderdrukkers den beulen in het gelaat slingerde. Den schrijver Defresne was de zwaarste taak ten deel gevallen. Want hij moest die hevige en aangrijpende gebeurtenis sen van de laatste jaren, waarvan wii allen vervuld zijn. maar waar wij nog te dicht bij staan, in één enkel lang tafereel uitbeelden. Het greep ons waarlijk aan. het was vooral beklemmend. Wij zullen dezen avond niet vergeten. Wij waren ook verheugd na lange jaren onze tooneelspelers terug te zien Niet minder verheugd dan zij. Er werden aan het slot veel kransen aangedragen en veel redevoeringen gehouden, ingeleid door burgemeester Reinalda. Voorzitter Borg- houts van Volksherstel volgde en na hem kwamen nog veel anderen. Tiet is niet mogelijk aan alle honderd spelers recht te doen. Ook ben ik daar niet de man voor: het is de criticus die het zou kunnen beproeven. Een der groo- ten, Albert van Dalsum, was door ziekte uitgevallen. Wij hopen ook hem spoedig weer te zien. Wie enkele namen noemt, begint met Louis Saalborn, vervolgt met Willy Haak en Fien de la Mar, verheugt zich dat hij Jan Musch en Ko Arnoldi. Jet van Dijk en Nell Knoop. Paul Huf. Con stant van Kerckhoven en zooveel ande ren in hun kunst heeft weergezien en richt zijn heilwensch tot ons herleefd Tooneel. óns vrije Tooneel. R. P. Tot dir.-gen. van de afd. handelsaccoor- den van 't min. van handel en nijverh. zal worden benoemd de heer A. B. Speekenbrink De minister-president Prof. Ir. W. Scher merhorn hield Vrijdagavond voor radio „Herrijzend Nederland" zijn eerste Vrijdag avond-toespraak, Na een korte inleiding, waarin de minis ter-president erop wees, dat het in de be doeling ligt het Nederlandsche volk iedere week een kwartiertje door middel van de radio mee te nemen naar „de brug van den Nederlandschen staat", zeide hij, dat alle leden van het ministerie in hun ambts vervulling ervan overtuigd zijn geworden, dat dit ministerie in sterke mate op de me dewerking van allen aangewezen is. Tot de zaken, die in de sterkste mate de aandacht blijven trekken, behoort in de al lereerste plaats het arbeidsleven. De staking in Rotterdam is gelukkig ten einde, zij het ook dat de achtergronden van dit conflict nog niet volledig zijn opgehelderd, terwijl ook elders dergelijke stakingen dreigen. Daarom wilde de minister-president nog en kele dingen duidelijk zeggen. Niemand zal willen ontkennen, dat wij op economisch gebied in een noodtoestand verkeeren, die slechts zeer geleidelijk en op vrij langen termijn tot wat men noemt een normalen toestand kan worden terugge voerd. Tusschen loonen en prijzen bestaat geen evenwicht. Het is voor de arbeiders zelfs moeilijk hun distributiepakket te betalen, hier en daar zelfs onmo gelijk. Aan den anderen kant ziet men, dat onder den dwang van vraag en aanbod werkgevers bereid zijn fantastische loonen te betalen, die met de door de re geering toegestane loonsverhoogingen geen enkel verband houden. Gedwongep door de zuigkracht der groote steden kan door zgn. accoordloonen zelfs de oogst in gevaar wor den gebracht. Er zijn ook teekenen, die erop wijzen dat bepaalde elementen in de arbeiderswereid bereid zijn van den ver warden toestand op economisch gebied mis bruik te maken, ook door staking. De weg van oncontroleerbare loonsverhooging leidt naar den weg van de prijsstijging, die een inflatie tengevolge heeft, waardoor in de eerste plaats de arbeider die in dit proces altijd te laat naar boven komt, de dupe wordt. De regeerng heeft de overtuiging dat dit proces in Nederland gestopt kan worden en dat in ons land, zelfs in een toe stand waarin het verkeert, een inflatie niet noodzakelijk is. Wij moeten hierbij echter aan één voorwaarde volüoen: op ieder ter rein met voldoende kracht doorgrijpen. Wij zijn van pian dit zonder eenige reserve te doen, zoowel door financieele maatregelen tegen den bezitter en door de geldsanee- aan gebouwen. Het aantal verwoeste woningen be draagt in geheel Nederland plm 90.000, waarvan 37.000 in Rotterdam en 8000 in 's-Gravenhage. Voor Zuid-Neder land bedraagt dit cijfer 13.000, waar van 3500 boerderijen. Voor Gelderland wordt het geschat op 8500, terwijl voor Noord-Holland dit aantal 12.000 be draagt. Hierin zijn niet alleen de zui vere oorlogsschade, maar ook de af braak (Noord-Holland, 's-Gravenhage) inbegrepen. Het aantal beschadigde panden be draagt 250.000, waarvan zwaar bescha digd 40.000. Door niet tijdig herstel en voortgezette inundatie-schade neemt het aantal zwaar beschadigde panden nog toe in verhouding tot de lichtere schadegevallen. Bij het herstelwerk staat men voor groote moeilijkheden, doordat er aan vrijwel alle materialen een groot te kort is. De totale schade aan gebouwen enz. wordt geschat op 2 milliard Er mag worden aangenomen, dat aan de gedu peerden een Rijksbijdrage zal worden verleend, mjaar onder welke voorwaar den en tot welke bedragen is nog niet bekend. Men hoopt dit jaar nog. met het „noodherstel" en den bouw van een aantal noodwoningen klaar te komen. Er zullen 10.000 noodwoningen :n ge heel Nederland worden gebouwd, waarvan 6000 beneden de groote ri vieren. In West-Brabant zijn alle kerk torens en watertorens gesprongen, van de 270 kerken in het bisdom Roermond werden er 49 vernield en 84 bescha digd. Bon 112 (rood en blauw) van de M.G.- kaart, is in de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht geldig verklaard voor het doen repareeren van schoenen met een hoeveelheid leder van 25 gram. Het publiek dient den bon eerst dan bij den schoenhersteller in te leveren, wan neer laatstgenoemde verklaart in staat te zijn de reparatie bijvoorbeeld binnen veer tien dagen te kunnen verrichten. De gel digheidsduur van bovengenoemden bon is onbeperkt, daar deze samen met later aan te wijzen bonnen bij den schoenhersteller kan worden ingeleverd voor het doen verrichten van grootere reparaties. De aandacht wordt er met nadruk op geves tigd dat bon 112 geen z.g. voor-inleverings bon is. Correspondentie over deze schoen reparatie-regeling dient gericht te wor den aan het rijksbureau voor huiden en Ieder te Amsterdam of de vakgroep. ring waarvoor Minister Lieftinck dezer da gen de eerste stap heeft ondernomen, als wel maatregelen tegen loon- en prijsopdrij ving. Dit brengt noodzakelijk met zich mede, dat de regeering het peil van de loonvor ming niet enkel kan overlaten aan de sfeer van onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers. De loonbepaling Is in laat ste instantie een zaak van de overheid, zooals dat ook met de prijsbepaling het ge val is. Weet het Nederlandsche volk, en zoo ja beseft het, dat de staat op al het voedsel, dat in ons land wordt ingevoerd per jaar 575"millioen gulden verliest? Dat wil zeg gen, dat wij aan de bevolking 575 millioen gulden minder in rekening brengen dan wij in het buitenland moeten betalen. Weet u dat dit bedrag bijna even groot is als in normale tijden de geheele staatsbegrooting bedroeg? (Vervolg op pag. 2) Controle op geopend zijn van levensmiddelenzaken. Van de zijde van het Haarlemsche ge meentebestuur wordt de aandacht geves tigd op de bepalingen inzake de winkeV- sluiting, speciaal van de winkels in de levensmiddelenbranche, die dagelijks van 9-6 uur geopend moeten zijn. Deze bepa ling moet worden gehandhaafd en daarom heeft de politie te dezer zake opdracht ge kregen een zeer strenge controle op de levensmiddelenzaken uit te oefenen; ook zal gelet worden op kapperszaken, welke zich op het punt van sluiting vrijheden veroorloven. In de steunregeling is den laatsten tijd veel wijziging gekomen. De uitkeering via Armenzorg is vrijwel onveranderd gebleven. Dit is, zooals men weet, zuiver een steun naar behoeften. De basis van dezen steun is niet verhoogd, wel is getracht door enkele extra-uitkeeringen in den nood van de betrokkenen te voor zien. Thans tracht men het geldt hier een overleg met de 8 grootste gemeenten uit ons land de tarieven voor dezen steun te verhoogen. De Werkloozensteun is belangrijk ver anderd. Het vroeger bestaande onderscheid van crisiswerkloozen, dubbel of enkel uit- getrokkenen, kent men niet meer. Er is thans een landelijke wachtgeldregeling voor arbeiders die tijdelijk niet in hun bedrijf te werk gesteld kunnen worden. Daarnaast heeft men de eigenlijke werkloozen, die nu evenwel aangeduid worden als werkzoeken den. Zij ontvangen, volgens aanwijzingen die het Militair Gezag gegeven heeft in op dracht der regeering. „overbruggingsgeld". Dit komt voor kostwinners neer op 80 pet. van het weekloon. Kort na de bevrijding waren te Haarlem ongeveer 450 werkzoekenden ingeschreven die dit .overbruggingsgeld" ontvingen. Dit aantal stijgt evenwel geregeld, o.a. doordat er veel arbeiders uit Duitschland komen. Op dit oogenblik bedraagt het aantal ingeschre venen ongeveer 1500. Engeland zou Griekenland steunen. A.F.P. meldt uit Athene, dat volgens het blad „Embrosia", Churchill persoon lijk den Griekschen regent de verzekering heeft gegeven dat geen enkele ongerust heid gerechtvaardigd is en dat de rechten van Griekenland beschermd zullen wor den. Aan de Noordelijke Grieksche gren zen zouden weluitgeruste Britsche troepen stelling hebben genomen naast de Griek sche. Zij zou formeel bevel hebben de territoriale integriteit van Griekenland te beschermen. I Charles Dickens: Wij tellen naar verande ringen en gebeurtenissen binnenin ons, niet naar jaren. Brood weer vrij? Van de zijde van SHAEF Mission Nether lands wordt het volgende medegedeeld: Op een in Juni gehouden conferentie met den Nederlandschen Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening werd overeengeko men, dat van medio Juli af een uniform basis schema voor de rantsoeneering zou worden ingeleverd voor geheel Nederland. Dit schema zou alleen bevatten in het land zelf voortgebrachte voedingsmiddelen en importen van de geallieerden. Het basis schema zou kunnen worden aangevuld op elke wijze, die de burgerlijke autoriteiten gewenscht zouden achten, met levensmid delen ingevoerd in het kader van de im porten, die door de Nederlandsche regeering zelf worden verzorgd. Het bericht, dat de Nederlandsche consu menten slechts 1850 calorieën per dag zouden krijgen, is onjuist. Het basis-schema voor de rantsoeneering (dus hier te lande voort gebracht voedsel en importen van de ge allieerden) zou opleveren: 1850 calorieën voor den gewonen consu ment, 800 calorieën voor kinderen van 01 jaar, 1500 calorieën voor kinderen van 14 jaar, 2100 calorieën voor kinderen van 4—14 jaar, 2800 calorieën voor kinderen van 1418 jaar. 2200 calorieën voor langdurigen- en nacht arbeid, 2600 calorieën voor zwaren arbeid, 3200 calorieën voor zeer zwaren arbeid, 2600 calorieën voor zelfvoedende en aan staande moeders. Dit basis-rantsoen geeft een gemiddeld© van ongeveer 2000 calorieën voor alle con sumenten, met uitzondering van zelfver- zorgers. Bovendien zouden versche groen ten envisch, twee artikelen, die in het schema niet voorkomen, ten minste nog 100 calorieën per dag opleveren. Zonder twijfel zullen de voedingsmiddelen, geimporteerd door de Nederlandsche regeering zelf, het gemiddelde nog eens verhoogen met 100 tot 150 calorieën. Het basis-schema was opge steld om overeenstemming te verkrijgen met het stelsel van SHAEF, om uit de invoeren der geallieerden een rantsoen van 2000 calo rieën voor alle consumenten, met uitzonde ring van zelfverzorgers te bereiken. Dit is een gedragslijn, die voor alle bevrijde lan den wordt gevolgd. Het is interessant te weten, dat de geal lieerden Nederland voor Juni, Juli en. Augustus ongeveer 120.000 ton tarwe per maand verschaffen, een hoeveelheid, die verre uitgaat boven hetgeen noodzakelijk werd geacht om het peil van een gemiddeld© van 2000 calorieën te bereiken. Deze hoeveel heid zal worden aangevuld door de invoeren van de Nederlandsche regeering met 200.000 ton tarwe, alsmede aanzienlijke hoeveelhe den gerst, haver, mals en gierst. De directeur-generaal van de voedsel voorziening verwachtte, dat er voldoen de graan in Nederland zal zijn om het brood buiten de distributie te doen val len. Met andere woorden, de consu menten in ons land zullen t.z.t. in staat zijn zich zooveel brood te verschaffen als zij wenschen en zullen in dit opzicht in dezelfde positie verkeeren als de con sumenten in Engeland. WV e derde vloot van admiraal W F. Halsey heeft wederom een volledige tactische verrassing bewerkstelligd met een nieuwen aanval van vliegtuigen, op gestegen van vliegtuigmoederschepen en Zaterdagochtend gericht op Noord- Honsjoe en Hokkaido, de Noordelijkste en tot dusverre nog niet aangevallen dee- len van de eigenlijke Japansche eilanden. Sedert de aanvallen op het gebied der vlakte van Tokio heeft de vloot van ad miraal Halsey een volledig radiozwijgen in acht genomen terwijl zij opstoomde naar de Noordelijke eilanden, volkomen onopgemerkt. Hedenochtend stegen zwer men gevechtstoestellen, gevechtsbommen werpers, torpedobommenwerpers en duik bommenwerpers wederom op van de vliegdekken om opnieuw aan te vallen, ditmaal op de dunbevolkte maar toch be langrijke landbouw- en mijnstreek van Japan. De aanvalsgroep was ongeveer even sterk duizend vliegtuigen als die, welke den slag tegen het gebied van Tokio Dinsdag ten uitvoer legde. Vandaag heeft de Amerikaansche paci- fic-vloot een hevig scheepsbombardement op het Japansche hoofdeiland Honsjoe geopend en in het bijzonder op de haven Kamaisji, gelegen aan de Oostkust, op 440 K.M. ten Noordoosten van Tokio. Aan dit bombardement wordt om. deelgenomen door de slagschepen Indiana, South- Dakota en Massachusetts met hun kanon nen van 16 duim. door zware kruisers en torpedojagers. Bij voortgezet mijnenvegen tusschen den 5en en den lOen Juli in de richting van Straat Malakka, is geen enkel schip van de Britsche vloot voor Oost-Indië be schadigd. Gelijktijdige luchtaanvallen en bombardementen hadden plaats bij acties tegen installaties van Radar, vliegvelden en kustbatterijen op eilanden van de Nicobaren-groep. Machines, die opste gen van vliegkampschepen vielen vlieg velden op N.W.-Sumatra bij Kota-Radja en Lhonga aan. De strijd op Borneo. Het Japansche verzet ten N.-O van het vliegveld Manggar op Borneo aan de Straat van Makassar is ineengestort en de Australische troepen zijn weer 6 Km. opgerukt: zij namen zonder tegenstand het dorp Bangsal. De Japanneezen heb ben zich klaarblijkelijk teruggetrokken uit wat oorspronkelijk de eerste verdedigings linie beoogde te zijn De Australiërs in deze streek hebben hun controle over de kust uitgebreid, zij rukten over een af stand van twee mijl op langs de rivier Manggar Besar Ten Noorden van Balik- papan hebben Ned.-Indische troepen de controle verkregen over het geheele schiereiland Kariango tusschen de rivieren Wainbesar en Soember. In verbinding met de Australiërs trekken zij op langs de Wainbesar in de richting van Soen- gainwain, een oliepompstation tusschen de olievelden en de raffinaderijen. De explosies te Beverwijk en Westerveld. Naar wij vernemen, is de heer Arnold uit Alkmaar, die Donderdagmiddag bij de explosie te Beverwijk ernstig werd ge wond. aan de gevolgen zijner verwondin gen overleden. De Duitschers die belast waren met het ruimen van mijnen zijn geconsigneerd. Eén van hen, die zich niet aan het bevel om binnen te blijven hield, werd door het hoofd geschoten en op slag gedood. De bewoners van Driehuis kregen gis termorgen den raad voor eigen veiligheid het dorp te verlaten, gisteravond werd dit advies ingetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1