Haarlems Dagblad Venray... en Nijmegen! Flitsen Heftige Japansche aanval in Birma. Croentenpositie niet al te gunstig. 60e Jaargang. No. 18082 Bureaux: Groote Hóutstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooin Zaterdag 21 Juli 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct per kwartaal 4. Redactie 10600. Expeditie 14825. HAARLEM, Heemstede en Bloemendaal hadden al de zorg voor de Limburgsche dorpsgemeente Venray op zich genomen. Dat is bekend. In dit blad is er zelfs dage lijks over geschreven. Dus weet ook ieder een dat Maandag de groote inzameling van goederen, groote en kleine goederen, begint. Die zal een week duren. Plotseling komt nu een bericht van de overheid, waaruit blijkt dat onze hulpvaardigheid op een veel zwaarder proef wordt gesteld. Aan Haarlem, Heemstede en Bloemendaal is niet meer alleen de hulpverleening voor Venray toegewezen, maar ook die voor de zwaargetroffen Geldersche stad Nijmegen! Daaruit volgt, dat de groote inzameling een doorslaand succes moet worden! Er is ontzaglijk veel meer noodig dan eerst het geval leek te zijn. Van ons wordt nu ge vergd, dat wij inderdaad doen wat wij kunnen. Daar zal niet alleen bereidheid tot geven, maar ook overleg en verbeel dingskracht voor noodig zijn. Wij zullen ons niet kunnen bepalen tot de eerste din gen, die ons te binnen schieten. Niemand weet binnen tien minuten te bedenken, wat hij wel kan missen uit den veelzijdigen voorraad kleine en groote voorwerpen, die zich in den loop van jaren in het huishouden heeft verzameld. Er zal. onder de bevoegde leiding van de vrouw des huizes, wellicht familieraad belegd moeten worden, om het nu maar eens wat gewichtig uit te drukken. De zaak is inderdaad gewichtig. Het weekeinde biedt den tijd en de gelegenheid om haar goed te behandelen. Waarbij deze overweging vooral moet gelden: de duizenden, die alles verloren hebben, kunnen dus ook alles gebruiken: alles dat in bruikbaren staat is, tot de eenvoudigste dingen en de kleinste kleinigheden toe Ik heb groot vertrouwen in het resul taat. Dit district heeft een grooten naam op het gebied van hulpverleening: den grootsten naam in Nederland. Want in de statistieken van het Centraal Bureau be treffende de kerkelijke en particuliere liefdadigheid stond het vóór den oorlog, toen zulke statistieken nog gemaakt wer den, te boek als nummer één. Hoeveel te meer reden is er niet om dfen naam te handhaven, nu het meer dan liefdadigheid betreft: de verstrekking van bijstand aan landgenooten, die maandenlang gevaren doorstaan hebben, die ons bespaard zijn gebleven en die onze hulp op dit gebied niet slechts vragen, maar ook verdienen! Het is waar. dat ons in dienzelfden tijd een andere ramp getroffen heeft: de voed- selnood. Zuid heeft niet nagelaten dat te erkennen en Noord te helpen met de warme hartelijkheid, die ons in het Zuiden altijd weer treft. Wij zijn een beetje koe ler en stugger van aard, maar daarom niet minder bereid tot hulp! Noord zal Zuid bijstaan op zijn beurt. Het is er al mee bezig en ook dit beroep op Haarlem. Heemstede en Bloemendaal, plotseling zoo sterk vergroot, zal tenvolle gehoor vinden De uitwerking van dit bericht op de bevolking van ons district ik verneem juist, dat het zich voor dit doel uit breidt met Bennebroek, Velsen en Zand- voort. maar ben mij welbewust, dat de beide laatste, zelf zoo zwaar getroffen gemeenten niet veel kunnen doen zal m.i. zijn, dat de groote uitbreiding van onze taak als een eer zal worden be schouwd. Dat is het ook. Met mij moeten velen gevoeld hebben, toen ons alleen Venray was toegewezen, dat wij er wel met een bescheiden aanvraag afkwamen, ondanks het feit. dat hier al eerder een goederen-inzameling door Volksherstel was gehouden. Dat is nu volkomen veran derd. De geestdrift, waarmee de voorzit ter en directeur van Volksherstel mij gis teren van de nieuwe situatie op de hoogte stelden, teekende hun opvatting van de zaak. Zij waren blij, dat nog meer van hun enthousiasme en werkkracht gevraagd werd. Daar kunnen wij ons van harte mee vereenigen Door den ondernemingsgeest en de jonge energie van het Schoolcomité van leerlingen van Midelbare Scholen moet succes verzekerd zijn. Over Venray is al veel gezegd. Van Nij megen, een stad van bijna 100.000 inwoners, weten wij dat het vele maanden lang letterlijk in de vuurlinie heeft gelegen, aan de top van den geallieerden „corri dor". die van Maastricht via Eindhoven in Noordelijke richting vrijgemaakt was. Eerder had Nijmegen al zwaar geleden door een bombardement. Er zijn 2100 hui zen totaal verwoest en nog een duizendtal zwaar beschadigd. Totaal 3100. Het geheele Haarlemsche verlies aan woningen be loopt. zooals wij hebben medegedeeld, 125. Dit bij wijze van tegenstelling. De Nijmegenaars, nu „geadopteerd" door ons district, hebben hoopvol naar zulk een maatregel uitgezien. Laat ons ervoor zor gen dat zij later getuigen zullen1 onze stad heeft het goed getroffen. R. P. TEGEN ZWARTE HANDELAREN. Er is een koninklijk besluit verschenen waarbij verboden zijn nlet-periodieke uit- keeringen, afkoop en beleening ten aan zien van bepaalde categorieën levens-, pensioen- of lijfrenteverzekeringen en in schrijvingen In een spaarkas, behoudens door of namens den minister van finan ciën te verleenen ontheffing. Het is de bedoeling te voorkomen dat zwarte handelaren in de mogelijkheid zou den verkeeren de door hen in dergelijke verzekeringen en in spaarkassen belegde felden aan eventueele overheldsmaatrege- en te onttrekken. Maatschappijvernieuwing en onderwijshervorming. Gisteravond en vandaag den geheelen dag vinden in de Nieuwe Kerk vergaderingen plaats van het onderwijzend personeel van lagere en middelbare scholen. Vrijdagavond hield Prof. Dr. M. J. Langeveld een inlei dende lezing onder bovengenoemden titel, waarbij hij o.m. wees op de noodzaak voor docenten bij hel M. O. om een cursus in paedagogie te volgen, dat de hervorming dus eerst onder het leeraren- en onderwij zerscorps dient te geschieden. Hedenochtend werden de Moderne Onderwtjsstroomingen In Nederland door den heer Ph. H. van Praag en de Practische Mogelijkheden voor Hervorming van L. O. en U. L. O, door Dr. H. Nieuwenhuis behandeld. De moderne on derwtjsstroomingen hebben in net algemeen gebroken met het starre klassikale onder wijs en het iaat zich aanzien dat het mo derne onderwijs de maatschappelijke situatie nauwer zal volgen dan tot nu toe het geval is geweest. Dit is de hoofdinhoud van deze beide besprekingen. Hedenmiddag bespreekt de heer C. J. E. Dinaux de Practische Hervormingsmogelijk- heaen In het M. O. Chef Staf Militair Gezag. Aan den chef-staf Militair Gezag, generaal majoor mr. H. J. Kruis ls dezer dagen geble ken. dat op grond van tijdens zijn afwezig heid voorgevallen betreurenswaardige feiten en omstandigheden, zijn naam betrokken zal worden in aangelegenheden, welke een ge rechtelijk onderzoek zullen vorderen. In verband hiermede heeft de generaal ge meend. ontheffing uit zijn functie te moeten verzoeken. De regeering heeft dit verzoek zeer ernstig overwogen. Zij begrijpt de motie ven. welke den generaal tot dit verzoek heb ben geleld en waardeert zijn houding. Gelet op de belangrijke diensten, die de. generaal Kruis bij voortduring als chef-staf Militair Gezag den lande bewijst en op het feit, dat hij gedurende 5 Jaren afwezig is geweest en ook na de bevrijding weinig con tact met zijn gezin hoeft gehad, zoodat hem de bovenbedoelde betreurenswaardige feiten geheel onbekend zijn gebleven, heeft de re geering gemeend, H.M. de Koningin te moe ten adviseeren, het verzoek van generaal Kruis niet in te willigen. 16 GEVANGENEN UITGEBROKEN Uit de tot noodgevangenis ingerichte Ambachtsschool aan de Tamboerstraat te Rotterdam zijn in den nacht zestien poli tieke gevangenen ontvlucht. Daaronder waren eenige misdadigers die tijdens de bezetting op naam van de ondergrondsche roofovervallen pleegden, maar het gesto- lene ln den zwnrten handel brachten. Een van de uitbrekers moet een ware acrobaat geweest zijn. Hy heeft zich door een lucht koker op het dak weten te werken, waarna hij met behulp van aan elkaar gebonden dekens de overige vfjftien denzelfden weg heeft doen gaan. Vervolgeus hebben allen in het nachtelijk duister de straat weten te bereiken, waarna zy wisten te ontkomen. Inmiddels is men er in geslaagd verschei dene uitbrekers te achterhalen en opnieuw achter slot te brengen Circus Saltarino. Verscheidene bloemenmanden en een krans werden den directeur aangeboden met een korte toespraak. Deze inleiding liep vooruit op het succes van den avond: adem loos aanschouwde trapèze-kunst. waar vrouwelijke charme en mannelijke kracht samenwerkten. Met groot enthousiasme werden de nummers paardendressuur ont vangen. vooral Dries, die bovendien ver dacht veel van de paden der liefde wist De andersomme mannekes ln hun dwaze flodderjurken en kruippBkjes zorgden voor een onophoudelijke stroom van de onzin nigste zottigheden. Alles te vertellen van dien avond zou het schrijven van ellen lange verhalen over spanning, bijval, lachen en zingen worden. Maar enkele din gen mag men niet vergeten. Zoo de twee gedresseerde karrepaarden, de zes Friezen, leder met zijn eigen kunststuk („Op vrije hoeven"). En dan Nico. beslist het buiten gewoonste paardebeest dat er was, al zat er een luchtje aan. Dat ls echter een verras sing. Toen tegen twaalven de slotmarsch weerklonk en de menschen de tent uit stroomden, heb lk enkel blijken van groote voldaanheid kunnen Met de havenarbeiders in Rotterdam ls - zoo meldt het A. N. P. - overeenstemming bereikt De samenwerkende transport-arbei dersbonden deelèn mede. dat de onderhan delingen met de werkgevers tot een goed einde zijn gebracht. Zoo goed als alle in het urgentieprogram gestelde eischen zijn door de Scheepvaartvereeniglng ingewilligd. Ir. O. KUIPERS GEARRESTEERD De recherche van den P.O.D. te Haarlem is overgegaan tot arrestatie van Ir. O. Kuipers, directeur van de Haarlemsche Ma chinefabriek v.h. Gebr. Plgee. De gearresteer de wordt er van verdacht, medewerking te hebben verleend by het afbreken van kranen ln de haven van Dordrecht en het doen ver voeren van deze kranen naar Dultschland. De gearresteerde is gevangen gezet in de kazer ne aan den Koudenhorn. Het woord is aan Stuart Mill: Wanneer staat een volk stil? Wanneer het opge houden heeft, individuali teiten te bezitten. HAARLEM EN OMGEVING In het centraal bestuur van de Anti- Revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Haarlem zijn gekozen de hee- ren Mr. A Bruch (als voorzitter) en W. C. Bakker, A. van Drlel, L. Sllvis. D. A. J. Spek. Jac. Stoelman en P. Tjeerdsma. Te Haarlem ls het plan opgevat een nationaal schooldagblad uit te geven, dat geredigeerd zou worden door leeraren en onderwijzers. Het zou zoowel bestemd zijn voor het middelbaar als het lager onderwijs. Bovendien zouden de beste bijdragen wor den vertaald ln het Pransch en Engelsch en afgedrukt worden ln een Internationaal school maandblad Kinderen en natuurlijk ook volwas senen. moeten niet op de rijwegen loopen maar op de trottoirs, zoo wordt herhaal- deiyk gezegd. Zeer Juist zoo schrijft een lezer ons. maar dan moet het ook niet voor komen dat fietsers op trottoirs rijden. De zer dagen is in de Duinoordstraat een man en in de Laurierstraat een kind on het trot toir door fietsers nnncered»^ SPORT WIELRENNEN. - van alle ztyden komen bij de N. W U aanvragen binnen om toe stemming voor wlelerwedstryden. zoowel op de baan als op den weg Op 18 Aug wordt gereden de ronde van Amsterdam-Oost; 19 Aug. de ronde van Be- verwyk. De reeds dagen lang verwachte Japan sche uitbraakpogingen aan den voet van de Egu-bergrug zijn gistermiddag begon nen Vijf Japansche eenheden, elk 200 man sterk rukten op naar den hoofdweg vier mijl ten Westen van een plaatsje, halfweg Mandalay en Rangoon. De geallieerde artillerie, pantserauto's, jachtvliegtuigen en bommenwerpers, ver oorzaakten reeds hooge Japansche ver liezen. Een groep van nog eens 1000 Jappen werd waargenomen op 12 KM. ten Z.W van Toungoo. Volgens een Japansch com muniqué waren er nog 7000 man ten Wes- N'IEÜW ZAXDVOORT. Een door Ir. G. Friedhoff gemaakte schets van liet centrale plein in het door hem ontworpen plan voor een Nieuw Zundvoort. Dit plein zou ongeveer dezelfde afmetingen hebben als het Gevers Deynootplein te Schevcnhigcn. Ter weerszijden van het groote badhotel zijn winkelgalerijen ont worpen. Poorten door de pleinhcbouw ing geven toegang tot de boulevards. Op den achtergrond links ziet men een drietal van de /es flathötels. die aan de boulevard de Favauge zullen verrijzen en welker gevellijnen in ecu hoek van 45- op den boulevard zullen liggen. Bevrijding kwam voor tuinders, toen zij al voor eigen gebruik hadden gezaaid. Een redacteur van het A N. P. heeft zich ln verbinding gesteld met de groote veiling- centra Beverwijk en Aalsmeer waarbij hy tot de conclusie kwam dat men dit Jaar nog niet op lage groentenprijzen hoeft te reke nen. doch dat dit het volgend jaar belang- ryk beter zal zijn. Dit is vooral te wijten aan het voor de tuinders vrij ongelukkige tijdstip waarop de bevryding gekomen ls. n.l. toen de meesten hunner landbouwproducten voor eigen gebruik gezaaid hadden Boven dien hebben de tuinders ln den afgeloopen winter zulke hooge pry zen moeten hetalen voor arbeidskrachten, mest e d. dat het hun moeilijk valt de groenten thans tegen de door de regeering vastgestelde maximum-prijzen te leveren. Het ls daarom wel begrijpelijk, dat de groente den weg buiten de veiling om naar den consument vindt, hoewel de meeste tuinders dez*n onregelmatigen gang van za ken betreuren. De groenten die wij dit Jaar uit Beverwyk mogen verwachten zijn: groote hoeveelhe den worteltjes, verder tulnboonen, komkom mers. sla. bloemkool en verschillende peul vruchten. De schaarsche bedeeling van de groote ste den met aardbeien vindt zijn oorzaak in den verkoop buiten de veiling om en het misluk ken van den aardbeienoogst elders in het land. waardoor Beverwijk niet alleen aan Haarlem, Amsterdam en Den Haag moest r dan twintig gemeen - Nu er maximum-prijzen zijn vastgesteld fungeeren de vellingen uitsluitend als ver- deellngscentra; het veilingbedrijf zal zijn oorspronkeiyke functie pas hernemen als de groentenprijzen vry zijn. d.w z als er. een behooriyke opbrengst ls. omdat anders de prijzen te veel zouden oploopen. Aalsmeer ls eigenlijk een centrum van bloemkweekerljen, doch in de oorlogsjnren waren de kweekers verplicht 50 pCt van hun grond voor den tuinbouw beschikbaar te stellen. Deze bepaling zal niet opgeheven worden voordat onze oogst voldoende is om ln eigen behoeften te voorzien. In tegen stelling tot Beverwijk acht men de groen tenprijzen hier loonend. Aalsmeer voorziet, behalve ln eigen behoeften, ook in die van Amsterdam en omstreken. De meeste gewas sen worden er ln kassen gekweekt- fomaten vroege aardappelen komkommers en toma ten De tomatencultuur daalt elenderoogen door uitputting van den bodem waarvan wij juist dit Jaar een dieptepunt kunnen ver wachten. Het staat er dit Jnar met de groen- tenvoorzlenlng van West-Nederland dus nog niet gunstig voor maar mettertijd zullen de opgesomde moeilijkheden verdwijnen en ons land niet alleen voor eigen gebruik, maar ook voor den uitvoer ruimschoots kunnen produceercn. ten van de corridor, waar zij thans pogent uit te breken. Een zegsman van de Britsche marine ln Washington, verklaarde dat de Japansche verbindingen met de marinebasis van Singa pore reeds zoo goed als vernield zijn. Hij onthuide dat de Britsche vloot in de PaciOa veel sterker is dan bekend werd gemaaki. Alle groote en moderne Britsche schepen zi,ït in actie, behalve die welke voor reparaties in de thuishavens liggen. Bommenraid op Japan en Sjanghai. Op het eiland Hondsjoe werden 21 vlieg velden en industriecentra gebombardeerd. Vooral fabrieken van raketprojectielen ea vlootonderdeelen moesten het ontgelden. Meer dan 200 bommenwerpers stegen he denochtend van Okinawa op. zij bombar deerden vijf belangryke vliegvelden bij Sjanhal. Ondertusschen nam de jagerbege leiding de kans waar om doelen op Kioesjoe te mitrailleeren. Waardoor het complot tegen Hitier mislukte. Rolf Preiherr von Horadam. die wordt aangeduid als „een der voornaamste sa menzweerders" in het mislukte complot te gen Hitler, heeft een uitvoerig artikel ge schreven over hetgeen toentertijd in Dres den is gebeurd. Begin 1944 werden in Dresden de eerste plannen gesmeed om van Hitler bevryd te raken Het was de bedoe ling garnizoenscommandanten, die tegen Hitier waren, ln het geweer te roepen. Een opmarsch naar Berlijn werd ontworpen; munitiedepots en openbare gebouwen zou den bezet worden De In Dresden bevelvoerende generaal Mchnert droeg er zorg voor. dat von Hora dam 52 officieren en 4900 manschappen tot zyn beschikking kreeg van de oefenschool ln Mylowlk (Praag). Op 20 Juli ontving districtscommandant Lohse in Dresden te gen half elf een telegram, dat Hitlers dood meldde, maar spoedig volgde een tweede te legram met de mededeellng. dat hy nog leefde. Dit leidde tot mislukking van den opstand Truman: Vrije menschen kunnen de wereld orqaniseeren. De Amerikaansche vlag. die wapperde van het Capitool in Washington op 7 December 1941 en die nadien geheschen ls te Cnsablan- ca. Algiers en Rome verscheen Vrydag aan den grooten mast van het hoofdkwartier der Amerikaansche controlecommissie te Berlijn. Aanwezig waien o.m president Truman en generaal Elsenhower. De Amerikanen verkla ren. dat deze vlag in Tokio zal zijn te aan schouwen. zoodra Japan veroverd ls President Truman sprak een rede uit. waar in hij o.m zei: „Wy hebben afdoende bewe zen dat vrije menschen de organisatie van de wereld op zich kunnen nemen Als wij deze vlag hijschen moeten wij beseffen, dat wy dat doen in naam van de Ver. Staten, die een betere en vrediger wereld wenschen, een wereld waarin elkeen de gelegenheid zal hebben van de goede dingen dezer narde te genieten en waarin dit niet het voorrecht van enkelen blijft Haarlem adopteert ook Nijmegen. In de hulpactie van de schooljeugd uit Haarlem en omgeving ten bate van de zwaar getroffen streken in het Zui den en Oosten van ons land is thans ook het zwaar gehavende Nijmegen in geschakeld. Dc door de inzameling van volgende week tc verkrijgen goederen zullen dus aan Venray en Nijmegen ten goede komen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1