Buifenlandsch Overzicht In Amerika De Italiaansche regeering onder leiding van Parri heelt dezer dagen den oorlog aan Japan verklaard. Dit zal niet tengevolge he ben. dat de strijd in Oost-Azte door de ze 1 nieuwen deelnemer aan den oorlog tegen -apan bekort zal worden. Daarvoor is de ïiu.p welke het land kan verteenen te ge ring. Dat men in Home dit besluit echter heelt genomen, heeft nog andere redenen, -ot nu n.l. lee.lt men in Italië tusschen hoop en vrees wat het lot van het land zal Zijn. Kr is een democratische regeering op zeer b reeden giondslag gevormd, waarin 21.ting hebben drie leden van de partij van arva" Parri (een ondergrondsche bewe ging. die veel voor de bevrijding van Noord- riaiie heelt gedaan en o m den val van Mussolini in Maart 1943 heelt helpen verhaas ten). vier liberalen, vier christen-demo craten. drie arbeiders-democraten, drie socialisten en drie communisten, maar het land is tot heden niet erkend als bondge noot. Evenmin wordt het beschouwd als ..mede-oorlogvoerende-, hoewel bepaalde vlooieenheden aan geallieerde zijde mede strijden. De redenen hiervoor zijn waar- sehljnhjk gelegen in binnenlandsche moei lijkheden. De industrie in Noord-Italie werkt nog niet. Elke industrieele onderne ming wordt er gecontroleerd door een fa- briekscomité, dat de afzetting had bevolen van alle fascisten en collaborateurs. In het gebied van Milaan werden daardoor rutrn 30 van de administratieve en technische staven getroffen en er werden .beheers commissies-' benoemd om de bedrijven te leiden. Het gevolg Is, dat de fabrieken stil staan. Een lid van zulk een commissie, een communistische veteraan, wien duidelijk het welzijn van het bedrijf ter harte ging, .vertelde aan een Times-correspondent, dat de eenige wensch van zijn mede-arbeiders ,\vas, dat de fabrieken normaal zouden wer sten. maai het was moeilijk in te zien hoe dit kon, nu het leidende personeel zoodanig .Was uitgedund. In de provincie Bar! zijn in het begin van Juli relletjes uitgebroken, veroorzaakt door economische moeilijkheden. Engeland wil echter, dat er orde heerscht In de landen, die rond de Middellandsche Zee zijn gelegen, en de verbindingslijnen van het Brltsche Rijk omgeven. Daarom is het tusschenbeide gekomen in Griekenland, daarom blijft het waken over Italië en daaruit is waarschijnlijk ook voor een deel de welwillende houding door de regeering- Cmirchlll tegenover Franco aangenomen, te vei klaren. Indien Italië dus nu aan Engeland en Ame rika vertrouwen zal weten in te boezemen en vooral zich bereid zal toonen de essen- tieele Britsche belangen in de Middelland sche Zee te eetbiedigen. zal het ongetwijfeld anders behandeld worden dan tot heden is geschied We! bestaat de mogelijkheid, dat de regeei ing-Attlee een mildere houding zal aannemen dan die van Churchill heeft gedaan, maar de hierboven aangeduide elschen rijn Engelsche eischen. zeker zoo lang de oorlog tegen Japan duurt, d.w.z. geen elschen van een bepaalde regeering En misschien zal Attlee sneller bereid zijn aan de Nóord-Italiaansche industrie kolen te leveren, maar die leverantie is ook voor hem een even groot probleem als voor Churchill, want Engeland heeft geen kolen over. Zoo is dc- buitenlandsche positie van Italië nog niet direct geregeld en daarnaast staat Parri nog voor vele andere moeilijkheden. Om tot een werkelijk democratisch bewind te komen zal het noodig zijn verkiezingen te oiganiseeren (ze zijn in 20 jaar niet gehou den); voorzien m den voedselnood; den terugkeer van krijgsgevangenen en arbei ders regelen; groeiende werkloosheid be strijden; wet en orde vestigen. Een pro gramma waarom men de Italiaansche jegeering niet mag benijden! Voor de verwaarloosde jeugd. Dezer dagen is te Haarlem opgericht de Stichting Hervormde Kinderbescherming. Daarin werken samen de vereeniging Kin- derzorg. het Burgerweeshuis, het Bloemen- daalsehe Huis en de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Haarlem. Er is dringend behoefte aan onderdak en verzorging voor de verwaarloosde jeugd. 7r is geen plaats meer in pleeggezinnen, waar voor trouwens vele kinderen niet geschikt zijn. Er is ook geen plaats meer in tehuizen of gestichten. In Haarlem en omstreken wachten al honderden kinderen op opne ming. De nieuw gevormde stichting wil op korten termijn een of meer toevluchtsoor den openen. Eenige huizen en inrichtingen zijn al beschikbaar. Om in definitieve ex ploitatie te kunnen komen is evenwel finan- cicele steun noodig. Groote bedragen zijn rioodig. maar elke gift is welkom. Het Giro nummer van de Stichting is 464746. penning meester is de heer H. v d. Bunt. Zomer- zorgerlaan 9 te Bloemendaal. VRIJE KUNSTENAARS IN «EN STADSSCHOUWBURG. De balletgroep „Op vrije voeten" gevormd uit danseressen en dansers die geweigerd hebben tot de Cultuurkamer toe te treden zal te Haarlem haar eerste voorstellingen In den Stadsschouwburg geven op 1. 2 en 3 Augustus. Er wordt een serie balletten gege ven, waaronder eenige zeer actueele. De eerste twee dagen zijn bestemd voor Illegale groepen. De tooneelgroep „5 Mei 1945" geeft van 6 tot en met 12 Augustus in den Stadsschouw burg opvoeringen van „De naamloozen van 3942". een tragi-comedie ln 5 bedrijven van Aug. Dcfresne De illegale groepen kunnen plaatsen bespreken van 6 tot en met 9 Aug., het gewone publiek heeft toegang van 8 Augustus af. De illegalen kunnen plaatsen bespreken bij den kunsthandel Leffelaar, Groote Markt. Voor het gewone publiek Ls de plaatsbespreking aan den Stadsschouw burg. Politieke gevangenen helpen ook oogsten. In de afgeloopen week ls door het Militair Gezag te Haarlem het ..Kruithuis-- bij Half weg Ingericht tot werkkamp voor politieke gevangenen. Op Zaterdag 21 Juli werd d!t kamp door ongeveer 500 man uit de „Kou- denhorn" en andere kampen betrokken. Al len zijn nu bij den oogst tewerkgesteld, zee wordt, door het W. G. gemeld. In de afgeloopen weken werkten reeds 300 gedetineerden uit het kamp ..Sectorpark-- te Halfweg aan verschillende objecten, zoodat nu tn het geheel In de Haarlemmermeer on geveer S00 gedetineerden werkzaam zijn. Overdag bevinden zich ln deze kampen zie ken en enkele ouden van dagen. öij een al te vriendelijke houding tegen over deze politieke gevangenen krijgt als strafmaatregel de betrokken werkgever geen politieke gevangenen meer ter beschikking en de reeds tewerkgestelde gevangenen moe ten dan onmiddellijk het werkterrein ver- Voor den Politierechter. Voorwaardelijk. ..Drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaren." Het grauwe, door het leven dood-gesla- gen gelaat trekt even, maar blijft even uit gedoofd als het was. De handen plukken zenuwachtig aan een goedkoop, fluweelen jasje. „Weet U wat dat beteekent?" „Nee." antwoordt de vrouw dof. „U hoeft," ging de rechter verder, „niet 111 de gevangenis. Maar u moet In die drie jaren niet weer zooiets stoms uithalen. Als u dat wel doet, moet U niet alleen de nieuw op te leggen straf tiitzltten. maar ook deze drie weken. U kunt nu naar huis gaan, uw vriendin ook. Hebt u mij begrepen?" De vrouw knikt verheugd een aantal ma len. fluistert een onhoorbaar „Ja", zegt nog zooiets als „edelnchtbare". maakt een on beholpen buiginkje en verdwynt door de deuropening Even later zwaait de deur weer open, de vriendin verschijnt. „Ken lk ook gaan?" vraagt ze hoopvol. „Ja. u kunt gaan," zegt de rechter lachend. „Daag," roept ze, en verdwynt. Je kunt niet alles onthouden. „U hobt voor die valsche broodbonnetjes groote sommen geld ontvangen, „Neen!" roept beklaagde uit. De rechter bekijkt de stukken, vischt er een vel papier uit, en gaat verder: ,,U ont kent dus van M. 20.000 gulden te hebben ontvangen?" De beklaagde kijkt naar hel plafond, wrikt aan zijn Jasje en verricht met zijn hoofdhuid manipulaties die van een diep gepeinzen getuigen. Tenslotte schraapt hij zijn keel en zegt onverschillig: ,Njja." Gezondheid voor ex-illegalen. Waar het ranke, grijze torentje van ,,Ka- reol" naar de zomerlucht wijst, wordt op het oogenblik hard gewerkt. Men wil name lijk van dit voormalig buiten, dat langen tijd onderdak bood aan een aantal oorlogs gewonden en civiele patiënten, een perma nent herstellingsoord voor diegenen maken, die het zwaarst geleden hebben onder de Duitsche terreur. Den menschen uit de con centratiekampen wordt hier een comforta bel tehuis geboden en ook de B. S.'er, die in den strijd voor de goede zaak gewond werd, wordt hier ln de gelegenheid gesteld zijn gezondheid terug te krijgen. Het geheele sanatorium moest opnieuw ingericht wor den, daar de Duitschers het zoo goed als volkomen leeggeroofd hadden. Dank zij de medewerking van arbeiders en leidende per soonlijkheden. van fabrikanten en hande laren is er echter reeds veel gedaan en zon der die medewerking zou de Stichting 1940 —1945, die de initiatiefneemster is. nog lang niet zoo vei zijn als ze thans is. Kareol gaat worden een springplank naar de burgermaatschappij voor de velen, die hun evenwicht, hun gezondheid of hun gees telijke vermogens geheel of gedeeltelijk kwijt geraakt zijn als gevolg van de Duit sche methoden. Er wordt hard en graag ge werkt. zelfs dooi- de politieke gevangenen, die hier gebruikt worden, en een reeds vol tooide vleugel van het herstellingsoord gaf ons den indruk, dat hier een sobere, smaak volle behuizing verrijst. Het ligt in de be doeling. de verpleging der patiënten op in- dividueelen grondslag te laten geschieden. De opzet is dan ook een zit-s!aapkamer systeem met mogelijkheden voor een geza menlijke recreatie. Indië en wij. Het was een zeer geslaagde avond ln net Concertgebouw te Haarlem, waar op zeer vlotte wijze het woord werd gevoerd door den heer M. H. Du Croo. bekender onder zijn schrijversnaam Abraham Exodus. Spr. wees er op. dat er onder de 70,000.000 Indo nesiërs slechts 150.000 Europeanen waren, w.o. 80.000 Nederlanders. In de laatste jaren vóór de Japansche bezetting waren er in Indië 20.000 scholen met 2.000.000 leerlingen. Het blijkt dat de Japansche bezetting zoo mogelijk nog wreeöer is dan de Duitsche in Nederland. 1.000.000 Indonesiërs werden als slaven weggevoerd. 13 Vorsten en 2000 bur gers werden in 1944 onthoofd, daar zij met de Nederlandsche zaak sympathiseerden. Spr. vertelde over den heldhaftigen strijd van 12 Amboneesche soldaten tegen 2000 Japanners. De voedselpositie blijkt in Indië even slecht te zijn als hij hier was. Ver volgens behandelde de heer Du Croo de mogelijkheden om mede te werken aan de bevrijding van Indië. Het bleek dat alle vrouwelijke hulpkrachten in één vrouwen- hulpkorps worden georganiseerd. Zeer na drukkelijk wees hij erop dat H.B.S.-ers en studenten éérst hun studies moeten vol tooien, daarmee dienen zij hun vaderland het best. Ook geldt tegenwoordig: alleen de besten kunnen naar Indie. „goed genoeg voor Indië" ls voltooid verleden tijd. De heer Du Croo weidde nog uit over den weder opbouw, waarbij hij vertelde dat in de toe komst de vier gebiedsdeelen van ons Ko ninkrijk, Surinanje, Curacao, Indonesië en Nederland, elk voor de locale belangen een locale regeering zullen hebben, en daar boven voor de centrale belangen een cen trale regeering. Tenslotte werden nog eenige vragen beantwooid. Drs. D. Lageman hoofd sectie XV (Oost- en West-Indische zaken) M. G.. die den avond ook geopend had, be dankte namens de aanwezigen, w.o. zich de heeren E. van Vollenhoven. gew. com. B. S. en kapitein dr. P. J, Bouman van het M. G. bevonden. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN De Bedrijfsunle van de samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbe dienden, gevormd door den Algem. Bond „Mercurius", den R. K. Bond en de Chris telijke Vereeniging heeft zich tot de werk geversorganisaties ln de voornaamste be drijven gewend, met het verzoek, in onder handeling te treden betreffende een toeslag op de loonen van het administratief- en ver koopend personeel, waartoe de mogelijkheid door het bekende besluit van den Rijksbe middelaar werd geopend. Voorts werd een beroep op de werkgevers gedaan inzake het toekennen van vacanties. NED. VER. VAN CHK. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN In een vergadering van de afd. Haarlem der Ned. Ver. van Clir. Kantoor- en Han delsbedienden heeft de voorzitter, de heer C. van Rijsdam. mededeeling gedaan van de actie die gevoerd werd voor een verhoo ging van de salarissen overeenkomstig de richtlijnen van de Stichting van den Ar beid. nl. met 25 pet. van net salaris van 1940 of 15 pet van het salaris van 1942. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de heer C. van Rijsdam. tot voorzitter en verder Mej. H. C. v. d. Bosch, Joh. de Jager. J. Klein, D. A. J. Spek en Joh. de Wijs Ned. Ver. Spoor- en Tramweg personeel. In de vergadering, die door dezen hond Vrijdagavond in het Concertgebouw te Haarlem belegd werd, traden als sprekers op de Heeren H. Leeuw en G. Joustra. de laatste ih zijn kwaliteit van voorzitter. Spr. Leeuw behandelde den gang van za ken gedurende de Duitsche bezetting en verdedigde het beleid van het bestuur. Hij legde den nadruk op de goede trouw, die altijd bij het bestuur aanwezig was, ook waar besluiten werden genomen, die ln strijd waren met de socialistische beginse len Vooral de ontbinding van de Vakver- eenigingen op 1 Mei 1942 deed veel stof op waaien. De staking werd gememoreerd, en het indertijd bestaande contact onder streept, De zoo vurig gewenschte eenheid is ook na de bevrijding niet tot stand ge bracht A s. Vrijdag zal een eereraad uit spraak doen over de houding van het be stuur tijdens de oorlogsjaren De zuivering wordt in de onderhavige bedrijven streng doorgevoerd. De heer Joustra verdedigde eveneens het beleid van het bestuur en tevens zijn eigen standpunt. Vooral ging hij dieper ln op be zwaren tegen een door Item gemaakte reis naar Duitschland en tegen zyn samenwer king met Woudenberg. Spr verklaarde, dat het bestuur te allen tijde voor de belangen van de werknemers op de bres heeft gestaan, maar het bijltje er bij neer heeft gelegd, toen versmelting met het NAF geëlscht werd. Van de gelegenheid tot debat werd door drie personen gebruik -gemaakt Twee van hen vielen het beleid van het bestuur en in het bijzonder van den heer Joustra scherp aan. Mevr. T, Kerkhof-—Pet decla meerde. AUDIËNTIE COMM. DER KONINGIN De wnd. Comm. der Koningin in de prov. Noord-Holland ls verhinderd Woensdag 1 Aug. zijn gebruikelijke audiëntie te Haar lem te houden. In plaats daarvan zal lilj audiëntie verleenen op Donderdag 2 Aug. van 1012 uur. Minister-President over: Radio-omroep in overgangstijd. In de serie causerieën „Op dc brug" heeft de minister-president Prof. Ir. W. Schermer hom Vrijdagavond een radiotoespraak ge houden over „De radio-omroep In over gangstijd". Allereerst werd er op gewezen dat de radio ln het leven van ons volk een vertrouwde plaats ls gaan Innemen. De bezetter heeft het ons niet makkelijk gemaakt en menig een heeft herinneringen aan het in de meest zonderlinge houding luisteren naar een op veilige plaats verborgen toestel. Op het gebied van den omroep vertoont ons nationale leven nog vele kenmerken van den overgang van oorlog naar vrede. De omroep is na den oorlog ln eerste In stantie geregeld krachtens het tijdelijke P.T.T.-besluit en ln banden van Militair Gezag gesteld. Dat beteekent. dat de ge heele radio-omroep verzorgd werd door den Staat. Een vorm. die diametraal staat tegen het omroepbestel van voor 1940 en een vorm waarvan wij gerust durven zeggen dat de overgroote meerderheid van het Nederland sche volk deze niet blijvend zoude wen- schen De Staatsradio van „Herrijzend Ne derland" was dan ook alleen noodig voor de eerste periode na de bevrijding. De re geering meent, dat hieraan thans een einde dient te komen en dat de regeling van den omroep weer in handen dient te worde» ge legd van een orgaan dat in het bijzonder ln zijn geestelijke en maatschappelijke werking, zooals deze ln het omroepprogramma tot uit drukking komt. een grootere onafhankelijk heid bezit tegenover de overheid. De minister-president verklaarde verder, dat de regeering bij het oplossen van de pro blemen gemeend heeft zoo weinig mogelijk vooruit te moeten loopen op de beslissingen die de volksvertegenwoordiging over de de finitieve gestalte van den Ned Omroep zal moeten nemen. Bijna ledereen is het er over eens, dat men een Nederlandsehen omroep alleen als een natlonalen kan beschouwen, indien daarin de geestelijke en maatschap pelijke stroomingen op redelijke wijze tot haar recht komen, d.w.z. hun eigen bijdrage tot den omroep leveren. EiJ groote vraag zal zijn of de bedding, waarlangs deze stroo mingen tot hun recht komen, nog op de beste wijze worden gevormd door de be staande omroepvereenlgingcn. of dat een nieuw orgaan wordt gewenscht. Het gaat er ook om in hoeverre de radio- omroep aan de manifestaties van ons cultu- reele, geestelijke en maatschappelijke leven ln het buitenland uitdrukking weet tc ge ven. Het geheele veld van overwegingen over ziende. heeft de regeering gemeend een op lossing te moeten vinden in de oprichting van een tijdelijke „Stichting Nederlandsche Radio-omroep in den overgangstijd". In het bestuur van deze stichting worden ln de eerste plaats vijf leden aangewezen uit de besturen van de vijf omroepvereenigingen. Door hun activiteit in het stichtingsbestuur kunnen de omroepvereenigingen hun wil tot samenwerking tot uitdrukking brengen. Naast hen zullen worden uitgenoodlgd toe te treden tot het bestuur Iemand behoorend tot het. Katholieke volksdeel, de voorzitter van de Interkerkelijke Radiocommissie, een vooraanstaande Sociaal-Democraat en de voorzitter van de Federatie van Kunste- naarsvereenigingen De regeering had het voornemen Prof. Oranje met de leiding van het bestuur der stichting te belasten, maar verschil van In zicht wat betreft het te voeren beleid Inzake de bestaande omroeporganisaties heeft dit verhinderd. Nu is tot voorzitter aangewezen Mr. L. A. Kesper. griffier der Tweede Ka mer en waarnemend secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. De regeering vertrouwt verder aan het bestuur der nieuwe stichting de liquidatie toe van den uit de bezettingsperiode datee renden Nederlandschen omroep. Aan het bestuur wordt, ook de benoeming van de da- gelijksche leiding en de directie toever trouwd. Voor de samenstelling van het om roepprogramma zal een commissie van ad vies worden benoemd. De regeering geeft daarbij als richtlijn, dat het de bedoeling ls den geestelijken stroomingen zooveel zelf standigheid te verleenen als met de samen stelling van een harmonisch programma in overeenstemming is te brengen. Nederland kent geen staatsdwang op geestelijk gebied en het jarenlange verzet tegen den Dult- schen dwang leeft nog ln onze herinnering. De regeering ls er zich van bewust, dat zij het kostelijke goed van de geestelijke vTij- heid moet bewaren. Tenslotte verklaarde de minister-president te verwachten dat deze tijdelijke oplossing bevrediging zal schenken en de rustige sfeer zal bevorderen waarin de plannen kunnen worden voorbereid voor de definitieve struc tuur van den omroep ln Nederland. Presidenten en Pakjesdragers. Toen Harry Truman aan ztjn oude moe der kabelde. dat hij president van de Ver- eenigde Staten was geworden, telegrafeer de zij terug; Harry, doe nu je best" Het stond in alle Amerikaansche kranten en dus is het waar. En Amerika smulde ervan Toen Harry Truman zijn eerste ritje in zijn auto maakte, van zijn tijdelijke woning naai- het Witte Huls, nep een man „Hallo, Harry. God zegen je ln je werk" En de president bracht dien vriend ln zijn auto naar kantoor. Dat stond óók in alle Amerikaansche kranten. Amerika smulde daar ook van. Zie Je. zeggen ze in Amerika, dat is nu democratie Dat is nu de Amerikaansche levenswijs. Daar worden wij voor geboren en daar sterven wij voor. Desnoods ergens op een slagveld En ze zeggen: Harry Truman was eerst boerenknecht en later had h(j een weltiig- floreerend hemden-en-sokken-wlnkeltje en nü ls hy president. Iedere Amerikaan kan president worden. Dat is onze democratie. Ik geef toe dat het fijn is. En democra tisch. En dat de Amerikaansche levenswys, zoo gauw ge hebt geleerd ln dat tempo mee te loopen. een van de beste levons- wyzen ter wereld is. Maar toch heb ik mijn vriepd mr. dr. Adrlanus Aloysius Appel moeten zeggen: „Je kunt niet eens een pakje dragen, je kunt niet eens borden wasschen. je kunt niet eens krantenlooper zijn". Mr. dr. A A. Appel immers is Commies bij den Zuiderzeeraad. Wij studeerden tege lijk af. In Leiden. In 1925. A. A. werd, dank zQ zijn relaties, onmiddellijk adjunct-com mies bij den Zuiderzeeraad en dank zij zyn ijver, toewyding en onberispelljken levens wandel werd hij, na vijftien Jaar, Con- mles. Daar valt niets op te zeggen, behalve dat het een beetje saai lijkt. Maar nu is A. A. herrezen en venïleuwd. Zooals zoovele Commiezen is hij romanti cus geworden. Zooals zoovele onberispe lljken wil hij nu zich het stof van de schoenen vegen. En evenals duizenden andere toegewijden wil hij een geheel nieuw leven beginnen „Ik wil naar Amerika" zel-d-ie. „Des noods ga ik pakjesdragen. borden wasschen of kranten-verkoopen. Maar ik wil naar Amerika. Ik wil hier weg." En toen heb ik mijn hand op zijn schou der gelegd en gezegd: „Iedere Amerikaan kan president worden, iedere boerenarbei der en iedere hemdenverkooper. maar iedereen kan niet zoo maar pakjesdrager worden, Adriaan". Ik heb hem uitgelegd van de vakvereenl- glngen. Dat leder beroep zijn vakvereeni- glng heeft Dat de Unie van Pakjesdragers niet zal toestaan, dat een willekeurige Appel zoo maar gaat concurreeren. Er zou een staking uitbreken wanneer A. A. het zou wagen. Niet alleen onder de bedreigde pakjesdragers. Maar ook onder al het an dere personeel van den winkel. En er zou een wacht voor dien winkel komen te staan, die aan de menschen zou zeggen: „U moet hier niet gaan koopen. want deze zaak ls besmet door een wilden pakjes drager." Zoo is dat nu eenmaal in Amerika. Héél democratisch. Maar heel moeilijk voor een vertraagden romanticus, die mis selijk is van den Zuiderzeeraad en die nu maar eens zijn schoenen 'óp Manhattan wil laten poetsen. "s Is allemaal reuze-democratisch, ginds bij Harry. Maar wanneer u bordenwasscher wilt worden, moet u lid zijn van de vak- vereenlging van bordenwasschers. En dat ls zoo heel gemakkelijk niet. Afgezien nog van het hooge inleggeld. Misschien hebt u al ergen honger voordat u aan uw eerste bord toe bent. Amerika ls een heerlijk land. Maar niet voor vertraagde Commiezen van middel baren leeftijd Voordat Harry Truman naar Potsdam ging heeft hij zalm gevischt in den staat Washington in de gletscher-beeken van Mount Rainier, samen met Costa Lazzaratti een Italiaanschen kok. Dat 1 s democratisch, Aloysius. Maar JIJ kunt niet eens een pakje gaan dragen. Als ik Jou was zou ik niet al-maar zeg gen: „hier is het toch niks meer gedaan." Als lk Jou was zou ik er liever alles op zetten om hoofd-commies te worden. Mr. E. ELIAS. „De gebouwen puilen uit" Uit het centrale hoofdkwartier der Ven- ray-Nijmegen Hulpactie: Op het front van de samenwerking tus schen de scholen zijn goede resultaten bereikt. Naastenliefde en solidariteit heb- Uen de overwinning behaald op egoisme en groepjesgeest. De gebouwen puilen uit van de buit die ln deze vreedzame actie, waar- by men medewerking van vele zijden ont vangt, tot nu is behaald. De cijfers zullen en moeten in de komende dagen nog hboger worden. Onze jeugdige troepen onderschei den zich schitterend Wie hen aan den slag 2let. zal niet meer spreken over arbeids- schuwheid en verwording bij de Jeugd. De buit van bloementafels is zóó over weldigend, dat onze troepen deze voortaan niet meer meenemen. De medewerking van den Auto Bevrach- tlngsdienst. de vervoerders en de embal- leurs is bijzonder. Inpakmateriaal Jn eiken vorm !s nog zeer welkom. Wie vergeten mocht worden, bij de hulp actie, laat hij zich melden. Na de zware dagen die onze Jonge troe pen achter den rug hebben, zal hun Maan dagmiddag en Maandagavond een voorstel ling in den Stadsschouwburg, v.n.l. door eigen krachten verzorgd, worden aange boden. Winkeliers en particulieren en aller, die in tijden van gevaar houten of ijzeren lui ken hebben aangebracht, het is nu de tijd deze te offeren voor Venray en Nijmecen. Beschermt uzelf niet achter glas én luiken als eigen landgenoot geen van beiden heef.t NIEUWE BONNEN VOOR SCHOENREPARATIE. De bonnen 181 en 182 van de M. G.-kaart zijn geldig verklaard voor het doen reparee- ren van schoenen met een hoéveelheid leer van 25 gram per bon. Het publiek dient deze bonnen eerst bij den schoenherstellev m te leveren, wanneer deze verklaart de repa ratie binnen veertien dagen te kunnen ver richten De bonnen blijven geldig. Zij kun nen in combinatie met den reeds aangewe zen bon 112 en met eventueel later aan te wijzen bonnen gebruikt worden voor het doen repareeren van schoenen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2