Buitenlandsch Overzicht HET Japansche volk en de Japansche regeering zijn vorige week voor de keus gesteld: onvoorwaardelijke overgave of strijd tot liet bittere einde, hetgeen in dit geval niet anders kan beteekenen dan strijd tot de volledige vernietiging. Want de door de Geallieerden in Oost-Azie reeds opgestelde cn nog op te stellen strijdkrachten zijn zoo talrijk en zoo goed bewapend, dat er geen twijfel kan bestaan aan den uitslag van de botsing tusschen de legermachten, ook al heelt die in het Japansche moederland of op het Aziatische continent plaats. Alle beschikbare middelen zijn door de Engel se hen en Amerikanen te baat genomen om regeering en volk van hun eischen en voor stellen op de hoogte te brengen. De radio heelt hulp verleend by het uitzenden van <le communiqués, er zijn tienduizenden vlugschriften verspreid en de Japansche ge zant te Beriyn is naar zijn vaderland ge zonden om zijn landgenooten te vertellen van de vreeselljke uitwerking der bombarde menten op de Europeesche steden en welke in Japan zeker niet minder verschrikkeiyk zullen zijn. Men zal later ln Japan heusch niet kun nen zeggen, dat men niet in de gelegenheid is geweest een anderen weg te kiezen dan tlle nu ingeslagen is. Volkomen duidelijk is alles door de Geallieerden gezegd en het accompagnement van luchtbombardemen ten en vlootaanvallen ls een bevestiging van de groote kracht van onze bondgenoo- ten en tevens van den vasten wil om inder daad het Land van de Ryzende Zon te ver nietigen indien het den strijd niet wil be ëindigen. Er is geen twijfel mogelijk, dat Japan den vrede wenscht. Want als Radio-Tokio den Ver. Staten verzoekt de voorwaarden van een onvoorwaardelijke overgave bekend te maken overigens lijken er ons aan een onvoorwaardelijke overgave erg weinig voor waarden verbonden te zijn dan mag men toch van de veronderstelling uitgaan, dat ln een totalitair geregeerd land de radio dergelijke verzoeken niet zonder voorkennis «Ier regeering kau uitzenden. En later zijn er door diezelfde radio nog klanken als de volgende te beluisteren geweest: verzocht werd „een zachtzinniger houding aan te nemen Jegens Japan, daar er toch geen pro blemen bestaan tusschen een liberaal Ame rika en Japan". Ook heeft men gesproken, dat „als Amerika te hooge eischen stelt, het Janansche volk meer dan ooit vastbesloten zal zyn een eenheid te vormen en als een eensgezinde massa van honderd mlllioen zielen weerstand te bieden. En deze tegen stand zal zoo lang voortduren als de Ame- rlkaansche mentaliteit dictatoriaal en on derdrukkend blijft". Zelfs werd nog her innerd aan een "fabel van Aesopus, waarir verteld wordt, dat de liefelijke zon den ge weldigen stormwind versloeg. Hieruit blijkt de duidelijke erkenning van Amerika's overmacht en nu heeft ieder ver baasd gestaan, dat de Japansche regeering verklaarde, dat de Geallieerde proclamatie zal worden genegeerd. Hoe nu? Wat ver wacht men dan ln Japan? Zijn ln totalitaire hoofden de hersenen zoo verward geraakt, dat het logisch zou zyn. dat Engeiand en Amerika den oorlog moeten staken? Niet zij moeten dat doen. maar Japan zelf En daarbij zal het niet kunnen verklaren, dat de voorwaarden onmogelijk hard zijn. Min der dan een verwijdering van de schuldigen aan den oorlog, het vestigen van een vrede lievende nieuwe orde. het gedurende dien tijd bezetten van het Japansche moeder land. volkomen ontwapening en herstelling der vrijheid van godsdienst, spreken en den ken kan niet geeischt worden. Daar zijn er velen men denke aan het protest van den Australlschen premier Evatt die c voorwaarden te zacht vinden. Als er thans ln Japan niemand in staat Js de regeerders tot een andere handelwijze Te dwingen, ziet het er voor het land uiterst droevig uit Men heeft misschien hooge ver wachtingen van een profiteeren van de ver dedigingsgelegenheden door de natuurlyke gesteldheid geboden, misschien heeft men nog iets ln petto, waarmee men denkt de vijanden by een invasie te kunnen verras sen. maar voorzoover nu geoordeeld kan worden, zal dit alles ijdel blijken te zijn en zal Japan vallen. De regeerders zullen dan hun hoofd verliezen en hun eenige troost kan slechts zyn, dat ze het korten tijd langer op hun schouders hebben gedragen ten koste van het leven en de ellende van honderdduizenden andere Japanners. Voor ons ïykt dat geen troost te zijn, want een regeeringsleider is voor ons. naar Churchill zoo Juist zichzelf noemde, „een dienaar van het volk". Voor de totalltairen ls dat na tuurlijk „het volk dienaar der regeerders" en Japan kan er nu, na het schrikkelijke Duitsche voorbeeld, alle „heerlijkheid" van ervaren. JUBILEUM 3. A. LING. Het zilveren dienst jubileum van den heer J A. Llng bij de firma A. de Rooy alhier, werd hedenmorgen op eenvoudige wijze gevierd. Van zijn patroon ontving de Jubilaris een enveloppe met inhoud. Het jubileum werd verder in hulselijken kring gevierd. EXTRA RANTSOENEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. In de westelijke provincies zijn de extra rantsoenen aan personen 'die bijzonderen arbeid verrichten thans als volgt vastgesteld: Voor langdurlgen en nachtarbeid per twee weken: 1200 gram brood. 100 gram vleesch, 2000 gram aardappelen. 125 gram margarine of 100 gram vet. Voor zwaren arbeid per twee weken: 2100 gram brood, 300 gram vleeseh. 4000 gram aardappelen. 250 gram margarine of 200 gram vet. Voor zeer zwa ren arbeid per twee weken: 4000 gram brood. 500 gram vleesch, 8000 gram aardappelen. 500 gram margarine of 400 gram vet. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 31 Juli 1945. BEVALLEN: 29 Juli, W, Klompmaker— Gravemaker. z.; P. KlokSlikboer. z.; 30 Juli. F. E- ReindersHiemenz. d.; E. van Wooning—Beun. z.; M. KosterSchoone. cl M A. Zwaanswijk—Ligtenberg, z.; A. Smit Halff, d.; J. M. van den Boschvan der Heiden, d.; 31 Juli. G. Hamar.s—Bekhof, z.; J M. Fruijt van Hertog-^Jonkheer, z OVERLEDEN: 27 Juli. T. Koningstem— Snoei wang. 82 j.. Hazepalerslaan; 30 Juli. H. C 20 d 7 van H. ter Smitten. Teyler- straat: M. T. BultKok, 50 j., Adr. Loos- Jesstraai. ONDERTROUWD: 31 Juli, A. H. van Dijk cn P. A. van Tiohelhoven; J. W. van Buuren en E. A. M- van Benthem: M. Strijder en W W. Horn; C. H. J. Lemlijn en E. G Hahn; B ter Maat en G Noordhuis; J. M. Metz- lar en C. V. van Winsen; J. Mensen en C. Kluijt; L. Culic en J. van Dam. GEHUWD: 31 Juli. J C. P Jenünk en F. L. C. van den Berg; F. C. Kooijman en S. H Kuiper. Haarlemsche Rechtbank. Uitspraken L. v. E., fabrieksarbeider, wonende te Haarlem, „diefstal ln vereenlging". 3 maan den gevangenisstraf met aftrek prev. hech tenis. J. B.. grondwerker, wonende te Haarlem, „diefstal van vee uit de welde". 4 maanden gevangenisstraf met aftrek. S M los arbeider, wonende te Haarlem, „diefstal van vee uit de weide". 4 maanden gevangstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 2 Jaren. P. G. v. d. 7... timmerman, wonende te Santpoort. ..diefstal van vee uit de weide", 4 maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met een proeftijd van 2 Jaren. L. H., metselaar, wonende te Haarlem, „diefstal van vee uit de weide". 3 maanden gevang.straf voorwaardelijk met een proef- tyd van 2 Jaren en bijzondere voorwaarden. L H.. metselaar, wonende te Haarlem, „heling", 3 maanden gevang.straf met af trek. J. A los arbeider, wonende te Haarlem, „diefstal", 7 maanden gevang.straf met af trek. Faillissementen Op 31 Juli 1945 heeft de Arrondissements Rechtbank te Haarlem in staat van faillis sement verklaard: Frits van der Zanden, controleur by het Centraal Beheer, wonen de te Bndhoevcdorp. gemeente Haarlemmer meer. Iblsstraat no. 8 Rechter-Commissa- rls: Mr. J. H. P. E. Mijnssen. Curator: Mr. A. C. de Ruiter, advocaat en procureur te Heemstede. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. In het Jaarverslag over 1944 van de Nuts- spaarbank te Haarlem wordt medegedeeld, dat In den bezettingstyd de inlagen abnor maal gestegen zyn. Het saldo steeg na 1941 met 6 mlllioen, of 55"/o van het saldo van 1940. Op 31 December 1944 waren er 41183 Inleggers, die een tegoed hadden van 14.371.391. In 1938 was het tegoed 12.069.506, welk bedrag ln de eerste oor logsjaren evenwel terugliep tot ƒ8 238.263. Het Jaarverslag wijst een voordeelig saldo aan van 95.250, welk bedrag bij de reserve is gevoegd, deze bedraagt thans 1 363.255, of 9van het tegoed der inleggers. Het aan tal deelnemers der Jeugdspaarbank steeg van 607 tot 2812. An me dier Kannedeesie Aan het Helmondsch Dagblad ontlee- nen wij den volgenden authentieke brief van een Zuld-Nederlandsche Schoone aan haar „Kannedees". Hawaai you, inebie goed. Aim denk so. Aai you hef drie letter geraaid, you no raait. Wot you forgeth. wan kom you bek. Efridee automobiel langs streeft me denk Bill. Wo ntks neffer. Yuo verre goed. Un little sjik sjlk. Aai no onder soolje. Ai no leikt dat, you is the loofiets boi in woreld. Aai loof you. Plies go Toe de shoup voor fotograaf. Kom kwik bek uit schuime (Germany). Dis peper koet voorraait anders thank. Aai lykt to merrie you soen. Wen aal denk an you aai plandi kraaien moeten. Aal stik soms vrom kraaien. Wo koet. Aai kan wraait Englsy wel Aal thenk aai go finis met wryd raaiten. Aai em hepie WOOr is finnish Wy no vlymboomen no. No piepel ded mor. Mach kessen goed lak in Schuimen. Remember an de fotograaf. YOU KURREL DOEDELZAKMUZIEK. Dinsdag in den laten namiddag gaven de vereenigde bands van de 52e Lowland Division van het 2e legercorps een zeer ge slaagde parade voor een aantal Britsche en Nederlandsche hoofdofficieren en enkele burgerlijke autoriteiten. De belangstelling van het publiek voor dit ongewone schouw spel en de even ongewone muziek was on danks het etensuur groot. Hoewel de Oude Gracht niet bepaald een paradeterrein is, slaagden de Schotten erin, eenige marsch- figuren uit te voeren bij de muziek van hun doedelzakken en op de maat van een groot aantal trommels. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS 1345 Overleg tusschen de bestaande organisaties van dagbladbedrijven m Nederland heeft geleid tot de oprichting van de „Nederland- sche Dagbladpers 1945". Deze vereeniging zal, zoolang de definitieve regeling van het dagbladwezen nog geen feit is. de vertegen woordigende bedrijfsorganisatie van alle verschijnende Nederlandsche dagbladen zijn. Het bestuur wordt gevormd door de heeren: G. H. J. B. Bodewes (De Gelderlander), C. M. Dosker (Maas- en Roerbode). J. Groenewegen (De Rotterdam mer). mr. K. van Houten (Trouw), J. van de Kieft (Het Vrije Volk). C. Slewe (De volkskrant). Als secretaris treedt op mr. W. G. J. Veenhoven. Het secretariaat zal met ingang van 6 Augustus a.s. voorloopig ge vestigd zijn: te Haarlem, Kenaupark 30, Telefoon 13005. DANK AAN HET SPOORWEGPERSONEEL Daar bij velen de meening schijnt te be staan, dat aan het einde der spoorwegsta king van regeeringszyde geen officieele be kendheid werd gegeven, wordt nog de aan dacht gevestigd op een dienstorder der Ne derlandsche Spoorwegen, gedateerd 23 Juni 1945, welke dienstorder een schrijven bevat van den toenmallgen minister van Water staat en Wederopbouw ir. Th. P. Tromp, ge richt aan het personeel der N. S. Daarin wordt aan dit personeel dank betuigd voor zijn houding tijdens de spoor wegstaking. Deze brief ls per dienstorder aan het personeel bekend gemaakt. Gezegd wordt dat wat het spoorwegpersoneel in de zeven maanden van beproeving gedaan heeft voor de oorlogvoering in het algemeen en voor het vaderland in het byzonder van veel belang is geweest. In den lof en den dank worden ook vrou wen en kinderen betrokken, aangezien ook zij de mannen gesteund hebben in de moei lijke dagen Ook wordt hulde gebracht aan allen die de zoo noodzakelijke steunactie mogelijk gemaakt hebben. „Maar bovenal gaan ons aller gedachten uit uaar diegenen, die in dezen ongelijken strijd voor het vaderland zijn gevallen, alsof het soldaten op het slagveld waren geweest. Hun nagedachtenis zal in herinnering blij ven en een monument vormen voor den on- breekbaren verzetsgeest van het Nederland sche Spoorwegpersoneel". Tenslotte wordt opgemerkt, dat men de oogen niet kan sluiten voor de groote moei lijkheden, die nog voor ons liggen en voor de spanningen, die hier en daar zullen ont staan. Maar de basis, om alle voorkomende moeilijkheden te kunnen oplossen, is aan wezig. wanneer er wederzijds vertrouwen heerscht. Met dit voor oogen moet het mo gelijk zyn het spoorwegbedrijf, dat in ieder opzicht, ook ln materieel opzicht, zoo bui ten alle verhouding van dezen oorlog heeft geleden, gezamenlijk weder op te bouwen, tot wat het was cn het zoo mogelijk tot nog grootere hoogte op te Koos Vorrink voor do Haarlemsche S.D.A.P. Een stampvolle Haarlemsche Concertzaal velen moesten teleurgesteld worden luisterde Maandagavond vol aandacht naar de rede van den voorzitter van het voort, bestuur der S. D. A. P. Koos Vorrink. De spr. wees op de noodzaak van collectieve veiligheid en aaneensluiting, die de agressie tegen kleine staten heel wat verminderd zou hebben. Vervolgens schelste hij de houding van de goede Nederlanders en richtte zich zeer scherp tegen de collaborateurs, vooral ook tegen hen, die lid van de S. D. A P. en N. V. V. zijn geweest. „Alleen hij die bereid is alles te verliezen, kan alles winnen", dit is een woord waar deze personen wel eens meer aan hadden kunnen denken. Hij wees elk compromis met hen van de hand. „Tus schen hen en ons staan onze dooden". Ook een beetje minder kankeren leek den spre ker niet ongewenscht; ei gebeurt werkelijk wel het een en ander: N - en Z.-Holland zijn reeds drooggemalen, de Wierlngermeer zal binnen enkele maanden volgen enz. Over de Ned. Volksbeweging zei de heer Vorrink, dat hij zich verheugde over het ontstaan van een dergelijke strooming, daar het de poli tieke bewustwording van een deel van het Ned. volk bewees, alleen zou het hem spij ten als de Voïksbew. politieke partij werd. daar zij volgens hem ln wezen niet van de S. D. A. p. verschilt, omdat deze partij in zijn beginselprogram ook het personalistisch socialisme voorstaat. Tot slot van zijn rede verklaarde spr. de programmavernieuwing en baslsverbreeding der S. D. A. P., en hoopte dat deze resultaat zou hebben, daar men in den bezettingstijd misschien geleerd heeft te luisteren naar de overtuiging van 'een ander. Hij noemde het toetreden van een aantal orthodoxe predikanten een ver breeding van de basis der partij. Hij deed voorts een beroep op de Nederlandsche in- tellectueelen; om vele redenen meenen zij niet tot de S D. A. P. te behooren, maar volgens spr. zullen deze redenen bij andere beschouwing vaak van ondergeschikt be lang blijken. De Stem des Volks zorgde op de bekende wijze voor de muzikale omlijsting, en afdee- Ungsvoorz. G. de Boer, die de bijeenkomst geopend had, sloot haar met een kort woord. WAARSCHUWING AAN WINKELIERS. „Winkeliers, die voortijdig op de bonnen verkoopen. zullen niet worden herbevoon- raad". Deze waarschuwing in de toelichting op de wekelijksche bonnenlijst schijnt niet vol doende te zijn, want nog steeds komen ge vallen van hel euvel voor. In de afgeloopen weken heeft de Crisis Controle Dienst in Den Haag en omgeving dan ook strenge controle uitgeoefend op het voortijdige ver koopen van distributiegoederen door den kleinhandel. Een groot aantal processen- verbaal werd opgemaakt. Winkeliers en detaillisten in het algemeen kunnen dit optreden als een herhaalde waarschuwing beschouwen. Wie ontijdig verkoopt speelt met de belangen van zijn onderneming, daar hij zich aan strafmaat regelen blootstelt. PLECHTIGHEID IN HET KENAUPARK Het Kenaupark. waarvan een belangryk deel eens het centrum ls geweest van alles wat niet Nederlandsch voelde, van veel ellende die ln de afgeloopen jaren in Haar lem ondervonden ls. was gisteravond de plek waar de grootste plechtige bijeenkomst sinds de bevrijding van onze stad gehou den werd. Vele belangstellenden, o m. d< burgemeester en een aantal burgerlijke er militaire Nederlandsche autoriteiten waren aanwezig toen voorzitter J. C. R. Smit van de buurtvereeniging Nieuwe Gracht-Bol werken en Spaarne-Kinderhulsslngel de bijeenkomst opende. Een orkestklasse o Karei Mengelberg en de koren Caecilia Haarlems a Capella-koor o.l.v. Nico Hooger- werf verzorgden een muzikaal programma; in de onderscheidene pauzen spraken Ds. Brandt. Pater Tynagel O F.M. en werd een bevrijdingsboom geplant, die door den eere voorzitter Not. Serné aan den burgemeester overgedragen werd. De belde sprekers hiel den een toespraak, die, getuige de reactie van het publiek, velen uit het hart gegre pen was. Het slot van den avond kwam met het spelen van de volksliederen van Ameri ka, Engeland. Rusland en Canada, een kort slotwoord van den voorzitter en het spelen van het Wilhelmus. Concert in de Noorderkerk. Het Noorderkerkkoor gaf Dinsdagavond zijn eerste openbare uitvoering. Voor dit debuut in de geheel gevulde kerk had de dirigent Piet Halsema Psalm 138 van Joh. Rosenmiiller en Cantate 33 van Bach geko zen: werken die niet te hoogè eischen aan een koor stellen. Een verstandige keuze dus. Rosenmüller stierf één jaar vóór Bach's geboorte. In vergelijking met Bach's schrijf wijze is die van Rosenmüller nog wat pri mitief. In alle onderdeelen van Ps. 138 overheerscht de hoofdtoonsoort d kl. t., doch komen een paar uitwijkingen voor die verrassend en juist aangebracht zijn. Het slotstuk, de Doxologie (Lofprijzing) is rijker gefigureerd dan het voorafgegane. De 4 solo stemmen. sopraan, alt, tenor en bas, zoowel alleen als gecombineerd, hebben er dank bare partijen in; Magda Rademaker—Pluister, Bep Misset—v. Andel. Jan Hensen en Bram Misset kweten zich loffelijk van hun taak, hoewel geen der stemmen bijzonder krach tig scheen. Bach's Cantate 33 begint met een kunstige en mooie koraalfantasie over het koraal „Allein zu dir. Herr Jesu Christ", waarin het orkest (strijkers en 2 hobo's) de veelstemmige fantasie speelt, het koor de koraalmelodie zingt. In de altaria illustree- ren de vioolfiguren de „wankelende schre den"; in het duet van tenor en bas concer teeren de 2 hobo's met de solo-cello; een plotselinge modulatie uit de grondtoon soort e kl. t. bij de woorden „stóren Feinde meine Ruh" treft door haar karakteristiek, een prachtig koraal vormt het besluit. De alt zong wat zwak en onvast van toon. doch zuiver, het „Heemsteedsch Kamerorkest" werkte verdienstelijk. Albert de Klerk, die de continuo-begelei- dingen op het orgel vervulde, speelde als solonummers de Trio-Sonate in e kl. t. (no. 4) en 3 koraalvoorspelen van Bach. Bach's Orgelsonates zijn als onderrichtsmateriaal bedoeld, evenals zijn „Inventionen" en be vatten als deze tal van compositorische finesses; toch is van de Sonate alleen de finale boeiend en moeilijk ook met haar snelle triolen Jn het pedaal! Het Koraal- voorspel „Jezus Christus" lijkt met zijn springend thema een caprice; dit effect werd nog grooter door de vreemde registra tie, waardoor de 2 manuaalstemmen op 2 octaaf afstand kwamen. In „Ach bleib bel uns" vertolkte een trompetregtster de'melo die, in „Valet" het pedaal. In dit laatste kwamen de tongwerken in actie en ontstond meer levendigheid. Albert de Klerk speelde technisch onbe rispelijk. KAKEL DE JONG. Hef woningtekort te Haarlem. Achterstand ruim 3500 huizen. In Haarlem wordt, zooals vrijwel ln alle andere gemeenten, een groot woningtekort gevonden. Dat is gemakkelijk te betékenen. I In de jaren aan den oorlog voorafgaande werden hier ter stede elk jaar gemiddeld 650 huizen gebouwd. Nu is er ls geen 5 jaar I iets gedaan, terwijl het bovendien nog, I wegens de sehaarschte van materialen, wel een jaar zal duren eer aan de uitvoering van groote bouwplannen gedacht kan worden. I Bovendien zijn nog 125 perceelen door oor logsomstandigheden vernietigd. Als er dus over een jaar gebouwd zal kun nen worden zal de achterstand zeker meer dan 3500 woningen bedragen. Die achterstand zal moeten worden ingeloopen als eenmaal de normale aanwas weer 650 huizen per Jaar I bedraagt. Het is nu nog niet te overzien in i welk tempo dit mogelyk zal zijn omdat dit van vele factoren materialen, arbeids krachten, enzoovoort afhankelijk is. Het woningtekort, waarover wij hier boven spraken, is natuuriyk slechts theo retisch bekeken. Het werkelijke wo- nlngtekort kan pas vastgesteld worden als er een woningtelling beeft plaats gehad. Daarmede was in 1940 juist toen de oor- I log begon door Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem begonnen, maar omdat er toen ander noodzakelijk werk kwam en er bo- I vendien geen kans was, dat er nog ge bouwd kon worden, is daarmede opgehou den. Ongetwijfeld zal er reden zijn daar ln de toekomst weer mee te beginnen. Er moet worden onderzocht hoeveel hulzen et- dubbel bewoond worden terwijl zy slechts voor één gezin geschikt zijn. Dan moet worden nagegaan hoeveel trouwlustigen op een woning wachten, hoeveel evacués hier nog zyn, enzoovoort. Toch bestaat reeds nu i de overtuiging dat het werkelijke tekort eerder hooger dan lager zal zijn dan het theoretische. Bovendien is het een feit dat de Ge meentelijke Woningclienst reeds een lijst van eenige duizenden namen heeft van ge gadigden die om een huis gevraagd heb ben. Den laatsten tijd komen daar niet veel meer bij. Niet omdat er geen gegadig- I den zijn, maar vele menschen komen niet eens meer aan het bureau vragen, omdat het een bekend feit is. dat zy den eersten tijd toch geen kans hebben. Er wonen te Haarlem nu veel evacués. Een klein deel daarvan trekt successievelijk weer naar het vroegere woonoord, maar groot is dat toch niet. omdat het in veel gevallen moeilijk is toestemming te kry- I gen om terug te keeren. In de gemeente l Velsen worden, om een voorbeeld te nemen, I slechts diegenen toegelaten die daar bij het productieproces een belangrijke rol ver vullen. Tegenover het vertrek van evacués I uit Haarlem staat natuurlijk weer de te rugkomst van Haarlemmers die tijdelijk naar elders getrokken waren. In Haarlem-Noord boven de Jan Gyzen- I vaart staan nog wel huizen, die tijdelijk door de bewoners verlaten moesten wor den. ledig. Die zouden nu wel weer be woond kunnen worden als zij nog be- l woonbaar waren. Het is helaas een feit. dat vele huizen gedeeltelijk gesloopt zijn. Veel wat brandbaar was. is door menschen die j met een leeg kolenhok zaten, verbrand Er zijn geen bouwmaterialen om het gesloop- I te te vervangen. Een plan voor 600 nieuwe arbeiderswoningen. Bouw- en Woningtoezicht heeft reeds plannen klaar liggen om. zoo spoedig de materialen beschikbaar zijn. met cien bouw van nieuwe woningen te beginnen. Voor uitvoering komt in aanmerking een com plex van 600 arbeiderswoningen in Haar lem-Noord aan den Vergierdeweg. Een deel daarvan zal geschieden als particuliere bouw. het overige zal vereenigingsbouw zijn. De vereenigingen die met de exploi tatie belast zullen worden, werden reeds 1 aangewezen. De bouwplannen zijn gemaakt door een combinatie van architecten. Het is de bedoeling arbeiderswoningen van het type te bouwen zooals die in den laatsten tijd te Haarlem bekend zijn. Alleen is er naar gestreefd wat meer on derscheid in de huizen te maken voor groote en kleine gezinnen. WIELRIJDERS Rijdt niet in het midden van den rij weg. Rijdt niet naast elkaar. Kijkt rechts en links en achterom, alvorens u een weg oversteekt. Weest voorzichtig GOEDEREN VOOR DE PETEKINDEKEN. Alle personen, die ten Oosten van het Spaarne in de gemeente Haarlem of in de omgeving ervan wonen en nog goederen voor Nijmegen of Venray ter beschikking hebben, worden beleefd verzocht hiervan melding te doen bij de wacht van de Bul- tenrustschool, opdat deze alsnog afgehaald kunnen worden. NIEUWE BRIEFKAARTEN De posteryen zullen binnenkort overgaan tot de uitgifte van een nieuw model brief kaarten. Deze nieuwe kaarten zullen kleiner zijn dan tot dusver gebruikelijk en voorzien worden van een zegelafdruk van 5 cent met de beeltenis van de koningin naar het ont werp van W. A. van Konijnenburg. REVUE AOOR VENRAY EN NIJMEGEN. Enkele leerlingen van de H.B.S -A waren i blijkbaar nog niet tevreden met het aandeel der middelbare scholen in de hulpactie voor onze petekinderen en hebben het initiatief I genomen tot het geven van een revue, welke Zaterdagmiddag om 2 uur in den Stads- schouwburg vertoond wordt. Toegangsbe- I wijzen zijn t.m. Vrijdag dagelijks van 9-12 uur te verkrijgen tegen inlevering van (vooral huishoudelijke) artikelen aan de H.BS.-B. Zijlvest 27. De leerlingen der ge- zamenlijke middelbare scholen roepen u toe Laat 't meubels, glas en aardewerk regenen! 1 Indien u tijdig bericht geeft, worden lastig te vervoeren voorwerpen bij u afgehaald. AGENDA Stadsschouwburg; Op vrije voeten. 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Franck-cyclus 2e concert door Albert de Clerck. orgel. Circus Saltarino Kinderhuissingel. 2 en 7.30. Rembrandt Theater: De vloot waarop wij dienen. 2.30. 4.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De vloot waarop wij dienen, 2. 4. 6.30 en 8.45. Luxor: Journaal voorstellingen van 1-10 uur (ieder heel uur). I Frans Hals: De weg. die voor ons ligt. 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 2 Augustus Stadsschouwburg: Op vrije voeten. 8 uur. Circus Saltarino: Kinderhuissingel 2 en 7 30. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2