Snelheid. Het Westelijk Front in het Verre Oosten 5 Mei Nat. feestdag Radio Tokio: „Verlaat de steden' «Oe Jaargang No. 16099 TT 1 li 1 Vrijdag 10 Augustus 1945 Bureaux: Groote Houtstr 93 f""! ^"NT V I "S^Ol C1 I 1 KX I Uitgave van de Stichting en Soendapiein 37. Haarlem I II JIJ I F™ I I i 7N |7(jf][)lfj(] Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. A X i«V Jr^asf -L Abonnementen: p.week 31 ct Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Dircctcur-Hoofdrcdactcur; Robert Pee re boom Tel: Redactie 10600 Expeditie 14825. Mededeelingen van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen hebben ons doen beseffen, dat de hijgende versnelling van het verkeer hervat zal worden. Zij heeft immers gezegd dat op alle lijnen van beteekems electrische treinen zullen gaan rijden met een snelheid van meer dan 150 KM. per uur. De reizen Amster damGroningen en AmsterdamMaas tricht zullen dan nog maar twee uur du ren, de reis MaastrichtGroningen zal in ruim drie uur worden volbracht. Wij waren de heele snelheid 200*11 beetje vergeten, tenminste als eigen er varing. Het was iets geworden waar de mensch alleen nog naar keek. als het door de lucht schoot. En dan moest het niet te hoog gaan. want dan maakte het geen snellen indruk meer. Beneden be wogen wij ons. onder Duitsche overheer- sching, langzaam. De Canadeezen in hun jeeps hebben ons voor het eerst weer werkelijke snelheid doen beleven, met luchtsprongen incluis. Nu kondigt ir. Hupkes zijn snelle treinen aan. Hij heeft er veel voor over ook: de spoorbanen zullen ervoor herzien worden. Zwaarder dwarsliggers zullen noodig zijn en het grintbed zal door steenslag moe ten worden vervangen. Eer de Spoorwegen zoover zijn zullen wij de nieuwe snelheden van het lucht verkeer al kunnen ondervinden. Dat opent grooter mogelijkheden. Ergens in het buitenland reist Plesman, de directeur van die K.L.M., die eenmaal ons natio nale troetelkind was. Zoo af en toe hoo- ren wij iets van hem. Hij bereidt nieuwe luchtlijnen voor en speurt ongetwijfeld naar nieuwe verkeerstoestellen. Zullen zij ons in drie kwartier naar Parijs of Londen en in een half etmaal naar Ame rika brengen? Het schijnt te verwachten, al zullen zij niet zoo snel zijn als jagers en zelfs niet als de snelste bommenwer pers, omdat veiligheid weer een belang rijke eisch zal wezen. Ja, stel u voor: vei ligheid! Die godin der K.L.M.-reclame is nog dieper in het vergeetboek geraakt dan haar opgewonden zuster. Snelheid. Zullen wij heusch weer belangstelling voor Vei ligheid krijgen? Dan zal ervoor gezorgd dienen te worden, want de Klant zal. zoo als dat heette, weer Koning zijn. Dat is ook een stem uit het verleden en een heel wonderlijke, nadat wij jarenlang in alle toonaarden mooi weer tegen Zijne Ma jesteit den fietsenmaker en Z.K.H. den schoenlapper hebben gespeeld. Hoe zal snelheid de concurrentie dei- verschillende verkeersmiddelen beïnvloe den? Zal het vliegtuig zoo snelle over tochten gaan volbrengen, dat het passa giers-vervoer van spoorwegen en scheep vaartlijnen er sterk door zal verminderen? De geleerden verschillen daarover van meening. Eigenlijk moet ik hen geen ge leerden noemen, maar profeten uit het verkeersvak. Want alleen de practijk zal kunnen bewijzen, hoe het werkelijk wor den zal. Het vliegtuig heeft boven den trein altijd het voordeel gehad, dat men er frisch, onbestoven, niet „verreisd" uit stapt. Tegenover de zeeziekte, die de scheepvaart ons aanbiedt, heeft het even wel de luchtziekte gesteld. Het natuur schoon, waarop zoowel trein als boot den reiziger onthalen, heeft het "nooit kunnen evenaren. Reizen per vliegtuig is, ronduit gezegd, nogal eentonig, behalve misschien voor aardrijkskundigen, die in vervoering geraken door de land- en zeekaarten, die zich diep onder hen afrollen. En men zit urenlang stil in een vliegtuig, de ruimte missend om zich even te vertreden. Toch zal het passagiersvervoer door de lucht zeker aanmerkelijk toenemen. Vooral haastige zakenmenschen en wij haastige journalisten zullen er overvloedig gebruik van maken. Op vacantiereizen zal menig een de tragere vervoermiddelen, die zoo veel meer natuurschoon bieden, blijven verkiezen. Ook de auto. Ja, de auto! Welke vervaarlijke uitbrei ding van het wegverkeer en welke snel- heidsvergrooting staat ons te wachten? Het schijnt nog geruimen tijd te zullen duren eer Amerika auto's gaat leveren. Maar dan zal het ook in hoog tempo gaan. Er kop pelt zich een vraag aan vast, die het autoverkeer en ook de veiligheid ervan kan beinvloeden. Zal het sportvliegtuig grooten opgang maken? Het is natuurlijk, evenals andere vliegtuigtypen, in die vijf jaar sterk ontwikkeld en verbeterd. Het zal goedkoop worden. Er zal meer gevlo gen worden, omdat een jonge generatie is opgegroeid, die veel sterker air-minded" (tot vliegen geneigd) moet zijn dan haar voorgangster. De snelheid is veel grooter dan die, welke de auto ooit in het gedrang op den weg zal kunnen bereiken. Want al klinkt het wonderlijk: er is een grens aan de snelheidsmogelijkheden op den weg. Sterke toeneming van "net aantal sport- vliegtuigen zal op den duur belangrijke ge volgen moeten hebben, in de eerste plaats door toeneming van het aantal vliegvel den. Het is in hel algemeen te verwach ten dat weer heel wat geofferd zal wor den aan den gulzigen god Verkeer. Na tuurbeschermers zullen opnieuw hun ver dedigingslinies moeten vormen. Wellicht opent de toekomst ook op ver- keersterrein mogelijkheden voor het ge bruik van de geweldige energie, door de splitsing van hel atoom ontketend. Een levendige verbeeldingskracht ziet de di recties van Royal Dutch en Standard Oil al met bleeke gezichten bijeen zitten. Maar met gevolgtrekkingen uit nieuwe uitvindingen moet men niet te overijld zijn en zijn snelheid dus matigen. R. P. Met den Russlschen aanval op Mantsjoerlje is de activiteit op het geheele vasteland van Oost-Azië herleefd. De Russen zijn over een breed front 15 km diep Mnntsjoerije binnen gedrongen en hebben daarbij Mant-sjoera en Dalamor in het Westen veroverd; hun lucht macht bombardeede spoorwegknooppunlen te Charbin. Tsjangtsjoen. Rasjlu en Kirln, de baven van Seisjin. De beide Sowjetlegers ope- reeren thans nog op 1000 mijl afstand van elkaar. De in China gestationneerde Ame- rikaansche Luchtmacht onder commando van It.-gen. Wedemeyer heeft reeds maandenlang de Japansche terugtochtroutes naar het Noor den bestookt, met voorkeunis van Ruslands Geknoei op een rijksbureau Op het Rijksbureau voor bou.vmaterialen te 's Gravenhage zijn malversaties aan het licht gekomen. In den loop der laatste we ken werd een uitgebreid onderzoek inge steld naar de gedragingen van ambtenaren van dit bureau. Hierbij bleek, dat vergun ningen, recht gevend op den aankoop van bouwmaterialen, op ruime schaal aan be langhebbenden uit de kringen der bouwnij verheid zijn verstrekt tegen in ontvangst neming van steekpenningen en goederen in natura Het ingestelde onderzoek leidde tot eenige arrestaties. Bij de opheffing van het Rijksbureau voor bouwmaterialen zijn alle ambtenaren, die aan dit bureau ver bonden zijn, ontslagen. Hiervan zal een deel. na onderzoek van hun gedragingen, wederom bij het rijksbureau voor ceraml- sche producten, welke de taak van het bu reau voor bouwmaterialen overneemt, in dienst gesteld kunnen worden. VERSCHE VISCH EN HARING. De aanvoer van versche visch neemt ge stadig toe. De aanvoeren te IJmuiden be dragen reeds 400.000 a 500 000 kg. per week. daarbij komen nog de aanvoeren van klei neren omvang te Schevenigen. Van New Foundland zijn pl.m. S00.0O0 kg. haring geïmporteerd, die bestemd werden voor de zwaarst getroffen gebieden in de mijnstreek. Verwacht wordt, dat binnenkort ook een groote partij haring uit Engeland zal wor den aangevoerd. Bovendien begint onze eigen haringvisscherij op gang te komen. Verleden week zijn te Scheveningen en te IJmuiden, 5 trawlers binnengekomen, waar van een met een recordvangst, die bestemd werd voor de vier groote steden des lands. De regeering heeft besloten tot het instellen van een jaarlijks terugkeeren den nationalen feestdag. Van de aanvan kelijke gedachte de viering van dezen dag blijvend te verbinden aan den ver jaardag van de koningin, is afgezien, overeenkomstig den nadrukkelijken wensch van Hare Majesteit om den na tionalen feestdag niet met haar ver jaardag te willen vereenzelvigen. De ministerraad heeft daarom besloten voor de toekomst den dag der Duitsche capi tulatie. 5 Mei. als nationale feestdag in te stellen en voor dit jaar het denkbeeld der viering van zulk een feestdag te la ten rusten. Intrede in den oorlog. Ook in het vervolg zal de nauwste samenwerking tusschen de gezamenlijke geallieerde strijdmachten blijven bestaan De Chineesche troepen rukken ln de meeste sectoren op, o.a. nnnr Nantsjang, de hoofd stad van de provincie Klangsl. Door de Ame rikanen opgeleide en uitgeruste Chineesche parachutisten zijn reeds achter de Japansche linies neergelaten om de noodige verwarring te stichten. Commentaar op de gewijzigde situatie. De militaire correspondent van Reuter acht het toetreden vnn Rusland tot den oorlog niet alleen een bewijs van den wil tot mededeelen van den bult. maar ook een belangrijke be korting van den oorlog. De Tenno zou mis schien wel gecapituleerd hebben, maar hèt Kwantoengleger heeft dit verhinderd. Daarom moet deze legermacht worden vernietigd, wat niet kan geschieden met atoombommen, om dat de MantsJoerlj8Che bevolking den Gealli eerden welgezind is Lt.-G. G. Van Mook ver klaarde In een Interview, dat Japans cenige veilige flank ook bedreigd wordt en wel door een front ln den rug der Japansche verdedi ging Zoowel in Chineesche als Britsche di plomatieke kringen te Londen vreest men politieke complicaties ten aanzien van Mants joerlje. daar Rusland belangstelling voor dit land koestert en de Chineesche regeering an derzijds duidelijk heeft laten blijken, dat het Mantsjoerlje als een Integreerend deel der Chineesche republiek beschouwt De Japansche minister van bultenlandsche zaken, heeft na de oorlogsverklaring der Sow- jet-Cnle den Russlschen ambassadeur in Tokio tot een bezoek uitgenoodlgd en hem toegestaan ruggespraak met zijn regeering te houden. Deze geste heeft allerlei vermoedens doen rijzen. Sovjet-troepen zijn van het Noordelijk deel van Sachalin uit Karafoeto binnenge lokt. het Zuidelijk deel van het noordelijk ste eiland van Japan. Hef woord is aan George Eliot: Niels kan soms meer uitdrukkingskracht hebben dan zwijgen. Wat wil Japan Maandag belangrijke mededeeling. De Amerikaansche radio-omroep maat schappij (American Broadcasting Compa ny) heeft een bericht van radio Tokio op gevangen. waarin in het Engelsch werd medegedeeld, dat alle luisteraars Maan dag a.s. om dertien uur dertig op Tokio moeten afstemmen ten einde te luisteren naar ..een sensationeele verklaring", waar op de door den oorlog verscheurde wereld wacht en waarnaar z$ verlangt". Het gewone radioprogramma werd on derbroken. de mededeeling werd gedaan in de Engelsche taal. Allen werd op het hart gedrukt kennis te nemen van dit „buitengewoon belangrijke feit". De om roeper meldde niets omtrent den aard van de af te leggen verklaring. De Japansche radio-omroep heeft aan gekondigd, dat ook Japan over wapens beschikt, welke een buitengewoon vree- selijke uitwerking hebben. 99 Een foto van het verwoeste Hlrosjima laai zien, dat de spoorwegstations, gasfabrieken, electrische- en telefooncentrales volledig verwoest zijn, terwijl de olie-opslagplaats in lichte laaie staat. Het intendance depöt is voor 85 vernield, de bruggen zijn geheel vernield of onbruikbaar. Radio Tokio heeft de burgerbevolking ge adviseerd de groote sleden te verlaten, daar nog meer aanvallen met atoombommen te verwachten zijn. Van geallieerde zijde wordt medegedeeld, dat. indien Japan niet het voornemen kenbaar mocht maken, te capi- tuleeren, de Vereenlgde Volkeren niet zul len schromen in een aanval tien vijandelijke steden met den grond gelijk te maken. Tokio werd Donderdag weer door 100 supervestin gen aangevallen. De luchtbombardementen en beschietingen vJln zee uit gaan door. 60 Japansche schepen en kleinere vaartuigen werden vernietigd en 47 vliegtuigen neer geschoten. Doelen op Kioesjoe en Noord-Hondo wer den aangevallen: op Kioesjoe werd het vlieg veld Tsoeki aan de Noordkust bezocht door Liberators on Thunderbolts. Donderdag morgen werd Noord-Hondo wederom uit de lucht gebombardeerd, ondersteund door een vlootbeschieting, waarbij drie kleine Ja pansche schepen naar den zeebodem gezon den werden. Truman: democratie machtiger, duurzamer en scheppender dan de dictatuur President Truman heeft een radiotoespraak tot het Amerikaansche volk gehouden, waar in hij een uiteenzetting gaf van en een toe lichting op de besluiten van Potsdam. Hij zeide, dat de V. S. van plan zijn na dezen oorlog de militaire bases in stand te houden, welke noodzakelijk zijn voor de volledige bescherming van hun belangen en van den wereldvrede. Daar niemand kan voorzien welke rampen een derde wereldoorlog de menschheid brengen zal, hebben de Ver- eenigde Volken besloten vereenigd en sterk te blijven; er mag geen volgende oorlog zijn. Er kan niet worden toegestaan, dat één aanvaller nog sluw of sterk genoeg kan zijn om hen te verslaan. Dat is de geest, welke de regeling van den vrede zal bepalen. Het eenige geheim van Potsdam zijn de militaire overeenkomsten. Japan heeft er nu één van leeren kennen, de oorlogsverklaring van de Sovjet-Unie. Spoedig zullen ze nog een paar andere vernemen, „en zij zullen ze niet op prijs stellen". De vredesvoorwaarden voor Duitsehland kunnen pas van kracht worden als er een Duitsche regeering is, waarmee een vrede kan worden gesloten. Gepoogd wordt Duitsehland te bevrijden van de machten, die het gevreesd en gehaat hebben gemaakt en een democratie op te bouwen. Men zal niet weer de vergissing maken herstelbe talingen in geld te eischen en daarna het geld te leenen aan Duitsehland. waarmee het betalen moet. Herstelprestaties zullen voldaan worden uit de feitelijke activa van die hulpbronnen, die niet noodzakelijk zijn voor zijn bestaan in vredestijd. Dat Rusland en Polen nog 15 procent van de industrieele uitrusting der westelijke zones krijgen in ruil voor een in waarde gelijke hoeveelheid goederen is geen extra-herstelbetaling aan die landen, maar een middel om een even wichtige economie in Duitsehland in stand te houden en de gebruikelijke goederen- ruil tusschen het Oostelijke en Westelijke deel in stand te houden. Zooals in vrijwel iedere internationale overeenkomst is ook in die met Polen een element van compromis. Om het nieuwe Polen in staat te stellen zich te organisee- ren en een sneller terugtrekken van de troe pen die het van de Duiisctaers bevrijd had den te verkrijgen, was het zelfs op som mige punten noodzakelijk een voorloopige overeenkomst te maken. In de streek ten Oosten van de Curzonlijn leefden meer dan S millioen Polen, die weer naar hun land moeten terugkeeren. Het nieuwe Poolsehe gebied in het Westen wordt door Duitschers bewoond, maar zij zijn voor de Russen weg getrokken en thans leven er nog slechts circa 1% millioen Duitschers daar. Konings bergen is aan de Sovjet-Unie rfgestaan om dit iajid een ijsvrije haven te verschaffen. Roemenië, Boelgarije en Hongarije zullen niet in de Invloedssfeer van eenige mogend heid liggen. Deze staten worden nu gere geerd door geallieerde bestuurscommissies, die zijn samengesteld uit vertegenwoordigers der drie groote mogendheden. De Ver. Staten hebben te Berlijn voorge steld, dat er vrije en onbeperkte scheep vaart zal zijn op de Europeesehe waterwe gen. waarbij zij hel. oog hebben op de Donau, de zee-engten naar de Zwarte Zee, de Rijn. het kanaal van Kiel en alle binnenlandsche waterwegen van Europa, welke over de grens van twee of meer staten loopen. Er zouden bureaux gevormd moeten worden, welke een gelijke behandeling van alle naties moe ten waarborgen. Dit voorstel is verwezen naar den raad van ministers, welke het vre desverdrag moet voorbereiden. Voor den komenden winter zal liet noodig zijn. dat de V. S. tot de grenzen van hun kracht hulp verleenen aan Europa en dat willen zij. Over de atoombom zeide Traman, dat deze te gevaarlijk is om in een wettclooze wereld te worden losgelaten. Daarom hebben Gr. Brittannië en de V. St. niet liet voornemen het geheim van haar vervaardiging te ont hullen, totdat er middelen zijn gevonden om de bom te beheerschen, teneinde ons zeiven en de rest van de wereld te beschermen tegen het gevaar van algeheele verwoesting. „Wij houden ons zelf voor", aldus eindig de Truman, „dat wij utt dezen oorlog te voorschijn zijn gekomen als de machtigste natie ter wereld de machtigste natie wel licht in de geheele geschiedenis. Dat is waar. maar niet in den zin waarin sommigen onzer gelooven dat het waar fs. Iets nieuws, dat wij niet hadden gekend, iets dat wij thans geleerd hebben cn .nooit behooren te vergeten, is dit: dat de 'maatschappij van zelfbesturende menschen macntiger, duur zamer en scheppender is dan elke andere maatschappij, hoe gedisciplineerd, hoe gecen traliseerd ook. Wij weten thans dat de fundamenteele eigenschap van den arbeid en de waardig heid van den mensch niet een sentimenteel streven of ijdele hoop of stuk rhethoriek is. Het Is de sterkste, meest creatieve kracht, die thans in deze wereld aanwezig is. En laat ons die kracht en al onze hulpbronnen en al onze bekwaamheden gebruiken in de groote zaak van een rechtvaardigen en duur- zamen vrede. De drie groote mogendheden zijn thans nauwer dan ooit verbonden in vastbeslotenheid om die soort vrede tot stand te brengen. Van Teheran en de Krim en San Francisco cn Berlijn zullen wij voortgaan tezamen op te trekken naar ons doel." Ongeveer te zelfder tijd voerden 1200 vliegdektoestellen zware aanvallen uit op doelen op Noord Honsjoe. waarbij vele vijan delijke vliegtuigen op den grond vernield werden Olie-installaties te Amagasaki werden door 30 reuzenforten met 500 ion bommen aan gevallen. Japansche tegenweer. Donderdag hebben vijandelijke vlieg tuigen geprobeerd de derde Amerikaansche vloot aan te vallen. De toestellen werden ver dreven en er werd geen schade aangericht. In onze archipel. Bij den aanval op het vliegveld van Ben- koelen op Z. W. Sumatra werden acht a tien eenmotonge Japansche vliegtuigen op den grond vernield. Export van Bloembollen. De eerste zending naar Amerika. Binnenkort zal de eerste lading bloem bollen. door Amerikaansche afnemers in Nederland besteld van Rotterdam worden verscheept. Deze bescheiden hervatting van den ex port is van niet te onderschatten beteeke- nis. aangezien bloembollen op het oogen- ölik vrijwel ons eenige deviezenobjecfc vormen. Voor den oorlog werd 40 tot 50.000 ton bloembollen uitgevoerd, waarvan ongeveer 52 pet. naar Engeland. Naar Amerika ging ongeveer 8000 ton en het restant werd voornamelijk afgenomen door Scandinavië. Frankrijk, België en Zwitserland, Hoe het met den export naar Engeland zal gaan, is volgens inlichtingen van de bedrijfsgroep voor sierteelt producten te 's Gravenhage op het oogenblik nog niet te zeggen. Er ko men vrij veel bestellingen uit Amerika bin nen, maar verwacht wordt, dat de uitvoeren van dit seizoen van Augustus tot Octo ber niet meer zullen bedragen dan 3 tot 4000 ton. Gerekend wordt, dat dit jaar on geveer 25.000 ton ter waarde van 50 mil lioen gulden voor export beschikbaar zal zijn. Naar Frankrijk zijn in de afgeloopen maanden kleine hoeveelheden afgeleverd. Het ligt in het voornemen van de bollen- kweekers en -exporteurs, in Amerika een uitgebreide reclamecampagne voor hun product te gaan voeren. De leiding van deze campagne zal worden toevertrouwd aan den heer Walter Roozen uit Haarlem, die bin nenkort naar de Vereenigde Staten hoopt te künnen vertrekken. Tegels moeten terugkomen Gemeente Haarlem wil er 125.000 gaan ophalen. In Haarlem verdwenen niet minder dan 125 000 trottoirtegels Het grootste gedeelte daarvan ls door burgers weggenomen om achterstraatjes en tuinpaden te maken. Openbare Werken wil de gehavende trottoirs herstellen, maar het ls onmogelijk nieuwe tegels te koopen. Bovendien ls het niet meer dan billijk, dat de gestolen tegels terug ge geven worden. Aan het bureau van Openbare Werken zijn verschillende anonieme inlichtingen gezon den over adressen waar gestolen tegels gevon den kunnen worden. Bij onderzoek is zoo goed als altijd vast te stellen wat gemeentetegei3 zijn. omdat daarin andere grondstoffen ver werkt zijn dan in de gewone handelstegels. Alvorens tot andere maatregelen wordt over gegaan worden de wegnemers van gemeente tegels tot 15 Augustus in de gelegenheid ge steld hun geweten te zuiveren Zij kunnen in den avond voorafgaande aan den dag waarop In hun wijk vuilnis wordt opgehaald, de tegels opstapelen aan den rand van het trottoir, opdat zij door den Reinigingsdienst kunnen worden meegenomen. Het gemeentebestuur spreekt de verwach ting uit. dat. de tegels teruggegeven zullen worden. Het is een belang der burgerij, dafc de trottoirs hersteld worden, alvorens het donkere jaargetijde aanbreekt.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1