De nieuwe bonnen Kort en bondig. In Snelle Reeks. Prins Bernhard over zijn plannen. Geldig van 12 tot en met 18 Augustus: 518. 519. 520. A 556, A 557, A 558 400 gr. brood. B 557 250 gram rijst of kindermeel 626 200 gram bloem B 660. C 15 inlegvel) 1 tablet chocolade <55 gram) 527, B 558 125 gram suiker 521. B 555. B 556 2 liter melk B 14. C 14 (inlegvel) 11/2 liter melk 522 100 gram versch vleesch of 4 oz. (112 gr vleesch in blik of 4 oz (112 gr.) vlsch in blik 523 4 oz. (112 gr.) vleesch in blik of 4 oz. <112 gr.) vlsch ïn blik 524. 525 A 560 1 kg. aardappelen. Seeds aangewezen bonnen, geldig tot en met 18 Augustus: A 553 600 gram biscuits 604 50 gram zout 507, B 554 125 gram boter 508. A 554 125 gram margarine 609 100 gram vet 610 100 gram kaas 611 100 gram eipoeder 612 ongeveer 50 gram zeep De levering van rijst of kindermeel is af hankelijk van den voorraad bij de winke liers. de keuze berust derhalve niet bij her publiek. Op de bonnen 522 zal zoo mogelijk versch Vleesch worden afgeleverd, is dit niet mo- geiyk, dan zal vleesch of vlsch In blik wor den verstrekt. Bovengenoemde bonnen, met uitzonde ring van die voor melk, mogen eerst bij aflevering der goederen aan de winkeliers worden afgegeven, ongeoorloofde voorinle vering kan tot misbruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven. De bonnen zijn met ingang van Zondag 12 Augustus geldig, er mag evenwel reeds des Zaterdags 11 Augustus worden gekocht, met uitzondering van de artikelen melk en 1 aardappelen, welke eerst op Maandag 13 Augustus mogen worden gekocht. Winke liers, die voortijdig op de bonnen verkoo- pen zullen niet worden herbevoorraad. Bij deelneming aan de warme maaltijden Uit de Centrale keukens moeten aldaar de bonnen 524 en 525 voor aardappelen en 522 voor vleesch worden ingeleverd. Zelfverzorgers moeten op de door de dis- trlbutiedicnsten aan te geven dagen aldaar Inleveren graan: 518. 519. 520. A 556. A 557, A 558, A 553, vleesch- 522. 523; melk: 521. B 555. B 556. B 14. C 14 (inlegvel): aardappelen: 624. 525. A 560. I»E NIEUWE PETROLEUMBONNEX Voor de periode van 13 Augustus8 September is in de Westelijke provincies op de bonnen 549 en B 590 1/2 liter petro leum per bon verkrijgbaar Zooals reeds werd gepubliceerd ontvangen dus kinderen beneden 5 Jaar één liter en volwassenen 1/2 liter petroleum. Vóór-inlevering dezer ■bonnen Is verboden In verband met de be voorrading van den handel is het mogelijk, ciat de petroleum niet onmiddellijk verkrijg baar zal zijn. De aflevering zal echter in ieder geval sn den loop van bovengenoemd t(jdvak plaats hebben. CHOCOLADE VOORLOOPIG ALLEEN VOOR KINDEREN Blijkens de heden gepubliceerde bonnen- lijst wordt met ingang van 12 Augustus aan personen boven de 14 jaar geen choco lade meer verstrekt. Hoewel de cacao-in- dustrle hier te lande voldoende cacaoboo- ren heeft om bittere chocolade te vervaar digen kan de productie wegens gebrek aan steenkolen nog geen aanvang nemen, zoo dat de verstrekking van chocolade aan alle ^groepen der bevolking tot nog toe uitslui- [-zentf kon geschieden dank zij den aanvoer —an overzee. Deze voorraden geraken even wel uitgeput en om nu de verstrekking niet plotseling voor de geheele bevolking te idoen ODhouden. heeft het rijksbureau voor jde voedselvoorziening in oorlogstijd het be- Lter geacht in elk geval de kinderen tot 14 )iaar nog van chocolade te laten genieten. Wanneer de eigen Nederlandsche indus trie zal kunnen draalen, zal ongetwijfeld do distributie wederom op een redelijk rant soen kunnen worden gebracht EXTRA-RANTSOENEN VOOR AANSTAANDE EN JONGE MOEDERS De dlrecteiu--generaal van de Voedsel voorziening deelt mede. dat In de weste lijke provincies aanstaande moeders, wier kind verwacht wordt na 5 Januari 1946. doch voor 3 Februari 1946 voor de eerste maal extra rantsoenen zullen ontvangen voor de periode van 5 Augustus tot en met I September, terwijl aanstaande moeders, wier kind verwacht wordt na 2 Februari 1946, doch voor 3 Maart 1946 voor de eer ste maal extra rantsoenen zullen ontvan gen voor de periode van 2 tot en met 29 September. Voorts zullen jonge moeders, wier kind geboren is na 3 Februari doch vóór 4 Maart 1944 voor de laatste maal ex tra rantsoenen ontvangen voor de periode van 5 Augustus tot en met 1 September '45 en Jonge moeders, wier kind geboren is na 3 Maart, doch voor 1 April 1944 voor de laatste maal voor de periode van 229 Sep tember '45. DE AANVOER VAN AARDAPPELEN. Door den overgang van vroege naar middellate aardappelen is er deze week te Haarlem eenige stagnatie in den aan voer geweest. Nu komen er geen Eerste lingen meer uit het Noorden der provin cie. maar Eigenheimers uit andere deelen van het land. Deze zijn al onderweg en kunnen hier weldra arriveeren. In Haar lem worden momenteel meer aardappelen geconsumeerd dan feitelijk krachtens de hier ter stede uitgereikte bonnen moge lijk is. Dat komt echter door het zenden van bonnen van elders. DE GROOTTE VAN' HET GASRAXTSOEN. Door de distributiediensten zullen binnen kort enquêteformulieren worden uitgereikt, waarin de gasverbruikers (hoofdbewoners) Sn de gelegenheid worden gesteld een opgave te verstrekken van de gezinsgrootte en levens melding le maken van ingekwar tierde gezinnen en/of alleenstaande perso nen. Er wordt op gewezen, dat het gas- rantsoen voor hoofdbewoners van woningen, waarin gezinnen of alleenstaande personen 2ijn ingekwartierd, automatisch onmiddel lijk wordt verhoogd met het gasrantsoen, waarop deze ingekwartierde gezinnen en-of alleenstaande personen op grond van het bekend gemaakte ran tsoeneeringssch erna aanspraak maken. Het is voorioopig nog niet mogelijk voor zieken, dieetpatiënten. bevallingen, baby- ,wasch enz- extra rantsoenen toe te kennen. AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. De waarn. Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland zal met ingang van volgende week voortaan in plaats van op Woensdagmorgen op Donderdagmorgen van is—12 uur audiëntie houden in het Pro vinciehuis te Haarlem. HET AFSCHIETEN VAN LICHTSPOOR- MUNITIE. De Commissaris van Politie te Haarlem waarschuwt dringend tegen het afschieten van lichtspoormunitie door onbevoegden. Dit is niet alleen levensgevaarlijk voor degenen, die deze munitie afschieten, maar bovendien kan hierdoor brand worden ver oorzaakt. Reeds ontstond op een viertal plaatsen hier ter stede een begin van brand tengevolge van neerkomende projectielen van lichtspoormunitie, terwijl eiders bran den van grooten omvang ontstonden. Daaren boven zijn degenen, die dit feit plegen niet alleen schuldig aan een strafbaar feit ten aanzien van de strafwet, n.i. het onbevoegd voorhanden hebben van munitie, maar bo vendien kunnen zij vervolgd worden ter zake het in hun bezit hebben van krijgsbuit der geallieerde legeis. Een ieder zij dus ge- waaischuwd. De strengste maatregelen zullen in den vervolge genomen worden tegen degenen, die zich schuldig zullen maken aan de boven, genoemde strafbare feiten. HET ZANGFEEST TE HAARLEM. De Nieuwe Haarlemsche Kunstkring, die op verzoek van Nederlandsch Volksherstel op den avond van 30 Augustus a.s. op de Groote Markt een zangfeest zal organisee- ren, welk feest de Kring gepaard wil doen gaan met een vlaggen- en vaandelhulde, ver zoekt ons zangers en zangeressen, die hun medewerking aan dit Zangfeest willen ver- leenen op te wekken, de repetities te bezoeken. Deze worden gehouden Dinsdags- en Donderdagsavonds 7 uur in de Maria- school in de Koningstraat, ingang Stoofsteeg. Alle vereenigingen in Haarlem, die over een vlag of een vaandel beschikken en daar mee aan de vlaggen- en vaandelhulde willen deelnemen, wordt verzocht hun adressen te zenden aan het kantoor van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, Jansstraat 73. waarna hun de noodige inlichtingen worden toegezonden. Convooi naar Venray. Beschadigde huizen, uitgebrande karkassen van auto's deerlijk gehavende bruggen en wegen, gedeeltelijk verwoeste plaatsen en geheel verwoeste kerktorens, zoo is de weg naar Venray. De plaats zelf verkeert ln een deplorabelen toestand, waarvan de indruk nog versterkt wordt, als het blijkt dat ook een schijnbaar onbescha digd huis nauwelijks bewoonbaar genoemd kan worden. Nog bijna dagelijks vallen in de omgeving van het dorp slachtoffers van het mijnengevaar. „Ja. meneer." zei een Venraysch meisje, „we wonen met ons dertigen in een huis met drie slaapkamers en dan wordt het la waai van de kleintjes wel eens wat te veel voor de oude menschen. maar we hebben er het leven afgebracht en de ergst getrof fenen hebben schoeisel uit de Ver. Staten gekregen, dus de zaak kan weer marchee- renOveral dit optimisme, en dat terwijl tot nu toe zoo weinig mogelijkheid tot op bouwen bestaan heeft. Geen materiaal, geen transportmiddelenIs het wonder dat Woensdag de onverwachte, als proefballon bedoelde militaire colonne met goederen en een twintigtal middelbare scholieren uit Haarlem gastvrij en geestdriftig ontvangen werd' Zelfs de moeilijke kwestie van in kwartiering was direct opgelost en de laat ste kermisdagen hebben het hunne ertoe bijgedragen de goede verstandhouding tus- s-chen de Haarlemmers en Venrayers te con- solideeren De Haarlemsche jongens en meisjes blijven daar helpen met de goede- rendlstribucie. totdat volgende week het eerste groote officleele vred es convooi. dit maal geheel vrijwillig verzorgd door Haar lemsche transporteurs en evenals dat van J.l. Woensdag geleid door den heer Albert! Venray zal binnenloopen. Dan zal een sym pathiek plaatsje met een dappere bevolking weer een stapje verder geholpen zijn op den weg naar het herstel en de Haarlemmer zal in zijn hart eenige voldaanheid kunnen voelen dat hy het niet ls die geholpen hoeft te worden, maar dat hij integendeel de hel pende hand heeft kunnen uitsteken. Donderdagmiddag is een groepje Venray- sche welpen met een van de terugkeerende vrachtwagens in Haarlem aangekomen om hier eenlgen tijd van de vacantie door te brengen. BINNENLAND De Eereraad voor de letterkunde heeft wegens ernstige collaboratie de volgende letterkundigen uitgesloten van iedere publi catie gedurende den tijd van 10 Jaar. of zooveel langer als hun rechterlijke veroor deeling tot vrijheidsstraf of verlies van bur gerrechten duurt: Harre J. Bruning. Prof. dr. T. Goedewaa- gen. dr. J. van Ham, George Ketlman, H. M. Klomp (Mien Troost), J. A v d Made. Ernst Michel, mevr. J. H. Strolnk. M. B Versluis (Martin Beversluis), prof. dr. Jan de Vries, dr. Gerard E. A. M WIJdeveld en M. Wolters. Prins Bernhard zal 16 Augustus te Rotterdam de marlneweek openen. Het college van rijksbemiddelaars heeft op verzoek van de vakgroep kleermakerij de uurloonen in het geheele maatkleedlng- bedrijf en het maat-annex confectiebedrijf (heerenkleeding) met 25 pet. verhoogd. Aan Prof. dr. W. Martin is eervol ont slag verleend als directeur van het Kon. kabinet van schilderijen. Het Mauritshuis te 's Gravenhage; als zyn opvolger is be noemd Dr J. G. van Gelder. Ook is thans in de Staatscourant de benoeming van Jhr D. C. Röell tot hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam bekend ge maakt. Amsterdam krijgt 900 hulpagenten. De eerste 150 zijn thans in opleiding. De aanvulling waé noodig omdat het corps ln oorlogstijd verzwakt is. Te 's Gravenhage is overleden de heer J. N. v. Hanja, directeur van „Zeerust" te Scheveningen, eerelid, vroeger bondsvoor zitter van Horecaf. De rector-magnificus der Universi teit van Amsterdam deelt mede dat zij, die de loyaliteitsverklaring hebben geteekend, doch hun handteekening voor 5 Mei 1943 terugtrokken, zich kunnen aanmelden ter inschrijving voor het studiejaar 1945-1946 of tot het afleggen van een examen. Het luchtverkeer NederlandScandi navië wordt dezer dagen hervat. De machi nes vroeger vliegende forten maken per week 3 vluchten in elke richting tus- schen Stockholm en Schiphol, met een tusschenlanding te Malmoe. De sleepboot Amsterdam" die vijf jaar voor de Engelsche marine gevaren heeft, is ln Amsterdam teruggekeerd. De minister van onderwijs Prof. v. d. Leeuw brengt heden en Zaterdag een be zoek aan Limburg. In Maastricht zal de minister Zaterdag de tentoonstelling ..Zuid ziet Noord" openen. Dit is een collectie schilderijen uit de noordelijke provincies die gedurende den oorlog in Limburg waren opgeborgen om ze te beveiligen tegen oor logsgeweld. De generale Synode der Geref. Ker ken heeft tot 6en hoogleeraar aan de Theo logische Hoogeschool te Kampen benoemd Dr. G. Brillenburg Wurth, Geref. predikant te Rotterdam-Z.. om onderwijs te geven in de ethiek en de methode der Evangelisatie. Tot hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam ln de vncature van Prof Dr. C. v. Gelderen is benoemd Dr. W. H. Gispen, Geref. predikant te Delft. BUITENLAND De diplomatieke betrekkingen tus- schen Finland en Rusland zullen worden hervat. Volgens de officieele cijfers telde Bel gië op 31 December 1944 8 334 276 Inwoners. Vijf spionnen, door de Duitschers naar Amerika gezonden voor berichten omtrent de atomische bommen werden reeds bij hun aankomst aldaar gearresteerd en voor contra-spionnage gewonnen. Daardoor was men in Amerika nauwkeurig van de stand der Duitsche proefnemingen op de hoogte, zonder dat andersom de Duitschers iets over Amerikaansche resultaten gewaar werden. CHOCOLADEDÏEVEN GEARRESTEERD Eenige dagen geleden maakten wij mei- ding van diefstal van 688 stukken choco lade uit een coóperatiewlnkel in Haarlem- Noord. De politie is er inmiddels reeds in geslaagd, de daders op te sporen Het wa ren vier personen, die bekend hebben Zij hadden de chocolade voor f 3750 verkocht. Het viertal is ln arrest gesteld. Bestrijding Zwarten handel. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Volksbeweging heeft het volgende telegram gestuurd aan den minister-president, prof. ir. W. Schermer hom: „Hoofdbestuur Nederlandsche Volksbewe ging is zeer verontrust over voortwoekeren zwarten handel ln dagelqksche samenleving van ons volk. Nu ieder redelijk motief voor dezen handel is vervallen, geeft ztjn voort bestaan :n ernstiger mate dan voorheen een duidelijk beeld van de zedelijke verwilde ring in die kringen van ons volk welke zich met dezen handel bezig houden. Hoofdbe stuur verzoekt regeering onverwijld alle ge zonde tegenkrachten in ons volk te niobi- liseeren, teneinde door gemeenschappelijke inspanning dit kankergezwel uit volksleven te verwijderen. De regeering geve heldeie verstrekkende richtlijnen, zoowel aan bevol king als aan overheidsorganen. Nederland sche Volksbeweging vat thans onmiddellijk strijd tegen zwarten handel aan. Zij verzoekt regeering haar actie te steunen met alle middelen waar overheid over beschikt, dus door duidelijke instructies tot onverbiddelijk' optreden aan alle politioneel©, justitloneele en controleerende organen en instanties door goed gecoördineerde prijs-, lóón, monetaire-, grondstoffen- en bevoorradingspolitiek, doch vooral door groote gezag dat regeering bij volk geniet in de weegschaal te werpen". Klanten hebben den groente- en fruit handelaar IJ. Spijkstra te Heemstede een electrische klok aangeboden als huldebe tuiging voor zijn onkreukbare eerlijkheid en prlncipleele afwijzing van den zwarten handel in de achter ons liggende oorlogs jaren. Namens de dankbare klanten voerde de heer Kuipers het woord. De winkel was versierd. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd zijn P. J. Faber en W. N. Willemse, twee der vier beruchte leden van den Inlichtingen dienst te Haarlem gearresteerd. De Politieke Opsporingsdienst verzoekt allen, die nadeelen hebben ondervonden van de handelingen van deze misdadigers hiervan schriftelijk mededeeling te doen aan het inlichtingenbureau van den Poli- tleken Opsporingsdienst, Nassaulaan 51 te Haarlem. Van de baten van het ln het Bosch en Vaartkwartier te Haarlem gehouden bevrij dingsfeest werd 200 afgedragen aan de af- decling Haarlem van Nederlandsch Volksher stel en 200 aan de afdeellng Haarlem van het Nederl. Roode Kruis. Nederlandsch Volks herstel ontving tevens een bedrag van 663.20 als opbrengst van een collecte. In het Zuider Buitenspaarne liggen twee zolderschuiten met gezaagd hout. Dit is het eerste hout dat na den oorlog ln Haarlem is aangevoerd Het hout werd uit Zweden per s s. Trompenberg naar Amsterdam verscheept. Naar de heer Bakker, voor wien het hout be stemd is. ons mededeelde, wordt binnenkort opnieuw aanvoer van hout ln Haarlem ver wacht. Als onderdeel der groote feestelijkheden zal Haarlems Comité voor Nationale feesten, Afd. Centrum, op Zaterdag 1 September een groote jeugdoptocht organiseeren. Deel I zal zijn voor de gecostumeerde jeugd vanaf 10 jaar en Deel II voor Jeugdverenigingen De NJ.G. heeft voor Deel n reeds zijn voile medewerking toegezegd. Aangifte voor deel neming tot 20 Augustus a s. aan de volgende adressen: Van Ellinckhuyzen, Anegang, van 10-12 uur en van 2-4 uur; J. J. A. v. d. Linden» Kleine Houtstraat 8, uitsluitend van 5-7 uur. Te Haarlem is in den leeftüd van 65 jaar plotseling overleden mr. H. B. TJeenk Willink, sinds 1913 secretaris van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. De teraardebestelling Is Maandag 2 uur op de begraafplaats Westerveld. De voetbalwedstrijd HaarlemNijme gen heeft behalve vele goederen nog een bate van f 1779.75 opgeleverd, welk bedrag in het fonds Nijmegen-Venray ls gestort. Ieder, die in zijn woning een repa- trieerende tijdelijk of blijvend onderdak verleent of weer opneemt, is verplicht daar van binnen 48 uur aangifte te doen bij de afd. bevolking ten stadhuize. Met ingang van 1 September a.s. be hoeven de leerlingen van het Gymnasium, de H. B. Scholen, de Meisjes H B. S. en de gemeente-avondscholen te Haarlem geen vergoeding meer te betalen voor de fiet senstalling. De school aan de Schoolmeesterlaan, die in 1941 als de Ruytërsclïööl herdoopt werd, heeft nu bij besluit van den burge meester, haar ouden naam van Beatrix- school teruggekregen. SPORT SPORTIEVE HOOGTEPUNTEN. Het Uitvoerend Comité voor de Haarlemsche Sportweek heeft voor het sportweekeinde ter gelegenheid van de a.s. nationale ïeest- dagen. van 30 Augustus tot en met z sep tember, een gevarieerd programma samen gesteld. waarin niet alleen zooveel mogelijk takken van sport actief betrokken worden, maar dat ook eenige sportieve hoogtepun ten biedt. De sportoptoc-ht die op 31 Aug. des middags van drie tot vijf uur door Haarlems straten zal trekken en waarin een massaal sportdëfilé op de Groote Markt verwerkt is zal voor het publiek wel een bijzondere attractie vormen, temeer om dat er plannen zijn er een fleurig en aan trekkelijk geheel van te maken, waarvoor de heer Huib de Ru zijn medewerking voor de aesthetische verzorging zal geven. Voorts zal Zaterdagmiddag 1 September het E.DO -terrein het gebied zijn waar een an der sportief hoogtepunt genoten kan wor den. Daar zullen n.l. nationale athletiek- wedstrijden georganiseerd worden, waarna een belangrijke voetbalwedstrijd op het programma staat. Er worden thans onder handelingen gevoerd om prominente spe lers naar Haarlem te krijgen als tegenpar tij voor een sterk vertegenwoordigend plaatselijk elftal. Er bieden zich nog voort durend organisaties en vereenigingen aan om in het sportprogramma opgenomen te worden, zoodat het doel: het Haarlemsche sportleven te activeeren. reeds thans als geslaagd beschouwd kan worden. VOETBAL. Het door D I. O. te orga niseeren Elswout-tournooi wordt dit Jaar gehouden op 2 en 9 Sept. a.s. DAMMEN. De Commissie Kennemer- land van den Prov. N.-Holl. Dambond orga niseert op Zondag 2 Sept. a.s. te Haarlem een grooten damdag. KAATSEN. ..Frisia" organiseert Zon dag 12 Aug. a.s. des morgens een wedstrijd op het Gent. Speelterrein aan de Kleverlaan. ZEVENKAMPEN. Voor de voetballers der Zaterdagmiddagcompetitie wordt Za terdag een zevenkamp gehonden op het RCH-terrein: Zondag voor alle overige Ned. Voetb. Bond spelers. in dienst wil stellen van het land. „Er is één ding dat ik nooit zal kunnen: stil zit ten". Hoe. dat hangt van de regeering af. Twee dingen moet men daarbij ln het oog houden. „Ik mag als lid van liet Koninklijk Huis nooit in de politiek betrokken worden. Ik moet dus altijd boven de partijen staan." En voorts: „Indien ik ooit. in welken vorm dan ook, aan een bepaalde verantwoorde lijkheid gebonden zal zijn, zullen mijn da den altijd gedekt moeten worden door een bepaalden minister. De moeilijkheid schuilt dus in de staats rechtelijke men mag wel zeggen „tegenstrij digheid" tusschen mijn positie en mijn am bities. Ik voeg daar echter uitdrukkelijk aan toe. dat ik persoonlijk van meening ben, dat er heusch wel een manier te vin den ls waarop ik mijn verlangen, om naar vermogen aan het herstel van ons land te kunnen meewerken, kan bevredigen, zonder staatsrechtelijk met mijn positie in conflict te komen." De verslaggever zinspeelde er op. dat de constitutioneele moeilijkheid in de toe komst nog grooter wordt. Daarop antwoordde de Prins „In zekeren zin. ja. Maar eerlijk gezegd heb ik mij nog niet zoo heel erg verdiept in de mogelijkheid en de consequenties van een eventueeie positie als Prins-gemaal, omdat dit probleem niet urgent is. Het is vooreerst absoluut noodig dat ln dezen moeilijken tijd de leiding der staatszaken nog lang blijft rusten in de bekwame en deskundige handen van de Koningin". „U zoudt zoo vervolgde de verslagge- :r echter niet tevreden zijn met een positie van Prins-Gemaal zonder meer?" De Prins ze! daarop: „Ik geloof niet dat dat noodig ls. Er is mijns inziens, ik zei het zooeven al. gemak kelijk een oplossing te vinden, die een com promis vormt: een oplossing, die ook nü reeds geldt. Ik heb immers reeds zitting in den Raad van State, ln den Economlschen Raad en in den Mljnraad. In die functies kan ik toch reeds direct heel hard werken in het landsbelang. Ik kan bepaalde kwes ties bestudeeren ik denk bijvoorbeeld aan het arbeidsprobleem ik kan mijn eigen meening daarover vormen en uiten, ik kan over bepaalde zaken myn stem doen hooren. trachten mijn medeleden mijn opi nie te doen deelen of ik kan mij laten over tuigen dat een andere meenlng beter is. Maar hoofdzaak ls: lk kan iets doen. De raad als gehéél is collectief verantwoorde lijk voor besluiten en adviezen, ik als lid individueel niet. Dat is in mijn geval de meest juiste oplossing. Daar komt nog iets bij: in dezen oorlog heb ik in het buitenland en vooral ln En geland, Amerika en Frankrijk zeer veel con necties en goede vrienden gekregen in hooge kringen. Daarvan kan ik. bijvoor beeld door het voeren van besprekingen, een uitermate nuttig gebruik maken ln het be lang van het land." Op een vraag dienaangaande, antwoord de Z K.H., een positie als legerleider niet te ambieeren. „Zoo'n taak vereischt Jarenlange militaire opleiding en daarvoor heb ik geen tijd, want ik ben van oordeel, dat ik op an der gebied, dat mij meer ligt, nuttig werk kan doen." In dit verband noemde hij Indic. „In 1940 stonden wij op het punt te gaan. maar toen brak de oorlog uit. Later, in 1941, wilde ik van Engeland uit naar Indlë gaan, maar op wensch van de regeering ging dat niet door. Maar nu. zoodra de re geering mij een taak in Indië te vervullen geeft, ga ik. Het liefst als militair. Maar als het anders moet. ga ik met evenveel en thousiasme. Zoolang de oorlog duurt, richt myn activiteit zich uiteraard voornamelijk op militair gebied." Na den oorlog wil Z. K. H ten eerste meehelpen aan den opbouw van ons le ger. doch slechts in dien zin. dat hij toe zicht kan uitoefenen op de geestelijke vorming ervan. De Prins verklaarde nog dat de Neder lander bewezen heeft een fantastisch goed vechter te zijn. maar onze soldaten kon den het verzet niet langer volhouden omdat de middelen toen ontbraken. Dat mag nooit meer voorkomen. Alleen zal ons le ger nooit voldoende sterk kunnen zijn, want daarvoor is ons land te klein, maar het leger dat wij op de been kunnen en móéten brengen, moet een góed leger zijn, goed uitgerust en vooral met een goe den geest," In de tweede plaats zou Z.K.H. gaarne medewerken aan het economisch herstel van ons land. In dien opbouw zal ook onze jeugd een groot aandeel hebben. Ik zal altijd trachten tijd vrij te maken om mijn aandacht aan de jeugd te kunnen wijden. De stichting van de Nederlandsche Jeugdgemeenschap acht ik een stap in de goede richting, want hierdoor worden de vele Jeugdvereenigingen vrij gelaten m haar eigen werk, maar toch overkoepeld."

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2