Haarlems Dagblad Japan. Japans aanbod in beraad Ned. Indië en het capitulatie-aanbod. 60c Jaargang No. 18100 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendapleln 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag II Augustus 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 cf. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. DRIE maanden geleden zijn op het eer ste bericht van de Duitsche capitu latie, waarnaar wij zoo reikhalzend uit zagen. nog eenige dagen van uitstel en twijfel gevolgd. Hetzelfde verschijnsel doet zich nu weer voor, nadat Vrijdagmiddag het Japansche nieuwsbureau heeft mede gedeeld. dat Japan bereid is de voorwaar den van de conferentie van Postdam te aanvaarden met dien verstande, dat deze verklaring geen eisch inhoudt, die de rechten van den keizer als souverein heerscher aantast. Op het oogenblik, waar op dit geschreven wordt is nog niet be kend of de geallieerden deze reserve in het Japansche aanbod tot overgave heb ben aanvaard. Ofschoon, evenals in de Meimaand, op de eerste vreugdevolle tijding weer de koude douche van de twijfel blijkt te moeten volgen, is het ook nu zeker dat de definitieve overgave toch eerstdaags volgen moet. Duitschland was verslagen. Japan is het eveneens. Het nieuwe ver schrikkelijke strijdmiddel van de geallieer den. de atoom-bom, heeft een strijd be slecht die toch al geen uitzichten meer voor de Japanners bood, sinds hun vloot en hun voornaamste verdedigingswerken vernietigd waren. Al is de uitkomst zeker, wij snakken niettemin naar het definitieve bericht. Als dat komt zal hopelijk spoedig ook de spookachtige onzekerheid verdwij nen, die over het lot van de bevolking in ons Indië hangt. Daarbij zal dan tevens dienen te blijken of de Japansche leger macht van naar schatting tweehonderd duizend man. die in onze overzeesche ge westen verblijft, de wapens meteen neer legt of op eigen initiatief blijft doorvech ten. Het zou niet de eerste maal zijn, als Japansche generaals bevelen van Tokio negeerden. Maar bij vroegere gevallen van dezen aard was Japan geen verslagen mo gendheid. Dat maakt een groot verschik Toen de verklaring van Potsdam be kend werd leidde de wereld daaruit af, dat de positie van den Japanschen keizer onaangetast werd gelaten. De Tenno in vroeger tijden was de aanduiding Mi kado gebruikelijk werd er niet in ge noemd. Wel kwam er deze zin in voor: „De Japansche regeering moet alle hin dernissen uit den weg ruimen, die een herleving van de democratie in den weg staan en de vrijheid van het woord, van godsdienst en gedachte en van eerbied voor de rechten van den mensch invoeren. Het is nu maar de vraag of dit alles denkbaar is bij een handhaving van kei zer Hirohito als Japansch staatshoofd. Is in dezen man. die door zijn volk als een halfgod beschouwd wordt, het Japansche fascisme vertegenwoordigd of niet? Een andere overweging is, dat de ver klaring van Potsdam niet door de Russen, die bij haar uitvaardiging immers nog geen oorlog tegen Japan voerden, is ondertee kend Hun standpunt zal moeten blijken. Het valt op dat de commentator van Radio Moskou heeft gezegd: „Onvoorwaardelijke overgave is onvoorwaardelijke overgave. Het kan niet duidelijker gezegd worden. Precies zooals de geallieerde mogendheden Europa zuiverden van het Hitlerdom zul len zij Azië zuiveren van de Aziatische uitgave". Eveneens van belang is de verklaring van Reuters diplomatieke correspondent, dat in China en in minder mate in de Wes- tersche democratieën en in de Sovjet- Unie een sterke neiging bestaat tegen het bestendigen van de macht van het Japan sche Keizershuis. Vooral in Tsjoenking is men ervan overtuigd, dat het Keizershuis de bron is van het Japansche fascisme. De correspondent acht een eisch tot abdi catie van den huidigen keizer een moge lijke oplossing. Merkwaardig is dat het Engelsche nieuwsbureau in een andere beschouwing betoogt, dat de Tenno slechts in theorie de absolute heerscher van Japan is, in de practijk geen directe macht uit oefent en zijn tijd grootendeels kan be steden aan zijn groote liefhebberij: de fotografie. Hetgeen herinnert aan den laatsten Czaar van Rusland. Vanmorgen heeft Amerika gemeld „dat er aanwijzingen zijn, dat het Japansche aanbod tot overgave misschien zal wor den afgewezen. Maar de mogelijkheid, dat het zal worden aanvaard, is nog niet van de baan". Dit is al heel weinig verhelde rend. Van meer belang is de toevoeging: „Te Washington is men in breede kringen van meening, dat Japan binnen enkele dagen onvoorwaardelijk zal capituleeren, als de geallieerden daarop blijven staan". Evenmin als in het Duitsche geval schij nen de groote geallieerde bondgenooten goed voorbereid te zijn geweest op een Japansch aanbod tot overgave, ofschoon de atoom-bom hun ditmaal toch aanlei ding moet hebben gegeven, het op de kortste termijn te verwachten. Onze minister-president heeft Vrijdag avond per radio een korte beschouwing over de gevolgen van Japansche capitu latie voor Nederland en voor onze mili taire deelneming aan den strijd in Indië gehouden, die alle aandacht verdient en die u in dit nummer vindt. Hoofdzaak is: de overgave staat voor de deur. De strijd in Japan is beslecht: verdere verdediging van dat land is practisch onmogelijk. R. P. DE ENGELSCH-NEDERLANDSCHE FINANCIEELE ONDERHANDELINGEN Binnenkort kunnen nadere mededeelin- gen over een financleele overeenkomst met Engeland worden verwacht. De overeenkomst zal worden gesloten, zoodra de nieuwe Engelsche minister van financiën. H. Dalton is ingewerkt. EEN beslissing op het Vrijdagmiddag door Japan gedane aanbod, dat het bereid is de voorwaarden van de Potsdammer conferen tie te aanvaarden, met dien verstande dat deze verklaring geen eisch inhoudt welke de rechten van den Keizer als souverein heer scher aantast, is door de vier groote mogend heden nog niet genomen. Gisteravond laat werd meegedeeld, dat het overleg tusschen de vier groote mogendheden over het Japansche aanbod tot overgave voortgang had gemaakt en heden hervat zou worden. .In Moskou lijkt men zich op het standpunt te stellen, dat er aan „onvoorwaardelijke overgave" slechts één uitlegging kan worden gegeven, n.l. dat ze onvoorwaardelijk is. En ook in China heeft men bezwaren tegen de handhaving van den De vijandelijkheden worden klaarblijkelijk gestaakt, want een telegram uit Goeam meldt dat door de Amcrikaansche ministers van oorlog en marine is gelast, dat „er geen ope raties zullen plaats hebben tegen de Japan sche eilanden op Zaterdag 11 Aug en radio Tokio heeft aangekondigd, dat alle operaties zijn opgeschort. Japans beslissing is eenstemmig genomen door het taeele kabinet, met Inbegrip van de ministers van oorlog en marine, op een bijeen komst, welke heeft geduurd van Donderdag tot Vrijdagmorgen vroeg. Het officieele aanbod, dat door Zwitser land en Zweden werd overgebracht, heeft de geallieerde regeerlngen pas 's avonds be reikt, Truman deelde mede, dat de voor- looplge stukken betreffende de overgave misschien op Okinawa zouden worden ge- teekend Hij deed zijn instemming blijken met het eventueele plan om keizer Hiro hito als staatshoofd op den troon te laten zetelen. Hij verklaarde van meening te zijn. dat de Japanners niet hier en daar zouden doorvechten als de keizer hen beval zulks niet te doen. De Londensche bevolking heeft geen onder scheid gemaakt tusschen voorwaardelijke en onvoorwaardelijke overgave en heeft dit blijk baar een diplomatieke subtiliteit geacht, want het heeft het aanbod van Japan met vreugde gevierd. Door de regeering is een ieder aangemaand „gewoon aan het werk te blij - ven". Over de oorlogshandelingen van Vrijdag wordt nog gemeld, dat 30 pCt. van Nagasaki Is verwoest, waarbij inbegrepen het geheele industriedistrict, door den atoombom-aanval Onderwijshervormingen. Plannen der regeering. In een persconferentie heeft de minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen prof. dr. G. van der Leeuw, over on derwijshervormingen nog iets naders medegedeeld. Dr. Bolkestein, oud-minister van onder wijs. heeft plannen ontworpen die een grondige reorganisatie van het geheele onderwijs beoogen De school zal in de eerste plaats de gelegenheid moeten zijn, waar de geheele mensch zich kan ontwik kelen. De aula wordt een van do belang rijkste punten van elk schoolcomplex, waar de „esprit de corps", de geest van samenwerking, moet worden tot een vruchtbare bodem voor het onderwijs, dat niet alleen intellectueel, maar ook aesthe- tisch en muzikaal georiënteerd zal zijn. Als voorbeeld van grootere coördinatie van de verschillende soorten van onuer- wijs, noemde de minister het aanpassen van de 7e en 8e leerjaren aan het nijver heidsonderwijs, door deze laatste school jaren meer op de praktijk te richten. De afstand tusschen de opvoeding in de school en die daarbuiten (de jeugdbewe ging), moet zoo klein mogelijk worden: de school moet als het ware naar het kamp toegroeien, zooals dat nu ook al in cidenteel geschiedt. Dat de onderwijzers opleiding hierbij van groot belang is, be hoeft geen nader betoog. De lichamelijke opvoeding moet in nieuwe banen geleid worden. Tijdens de bezetting reeds is onder leiding van prof. Woerdeman hierover een rapport samen gesteld, dat nu in studie is bij de departe menten. Het ministerie van oorlog is bij dit punt vanzelfsprekend ten zeerste ge ïnteresseerd. Onder de afdeeling schoolverband zul len verder ressorteeren de jeugdbeweging, volkshoogescholen, volksuniversiteiten, en jeugdherbergen. Men behoeft echter geen vrees te koesteren voor staatsopvoeding, daarmee hebben we te slechte ervaringen opgedaan. De staat treedt slechts op voor zoover de stroomingen in de maatschappij dit zelf begeeren Dit geldt zeker ook voor de jeugdbeweging. De staat scheppe slechts de kaders, binnen welka de jeugd zichzelf kan ontplooien en opvoeden. De organisatie der Kunst Mr. H. J. Remink heeft in een persconfe rentie bijzonderheden medegedeeld over de plannen der regeering en het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Nieuw is de figuur van de binnenkort op te richten stichting die in het dage- lijksch bestuur de verschillende geestes- stroomlngen uit ons land zal vereenigen, en die zich als taak stelt, door middel van ïegionale kunstcentra in een 25-tal plaat sen, het geheele land in de „kunstmarkt" te laten deelen. Treedt deze stichting handelend op. er naast zal. op verzoek van de federatie van beroepsvereemgingen van kunstenaars, een „raad voor dè kunst" ontstaan, die men als „het geweten" van het kunstleven zou kunnen beschouwen Deze raad zou alge- meene richtlijnen kunnen aangeven en het geheele Nederlandsche kunstleven kunnen overzien en bevorderen. Ook wettelijk zal op sommige punten de positie van den kunstenaar geregeld worden Het contact met de radio zal zeer innig moeten zijn. omdat het kunstleven en de radio elkaar op tal van plaatsen raken. Donderdag. Honderden vliegtuigen van Mac Arthurs strijdmacht hebben van hei eene tot het andere eind boven het Japansche moe derland geopereerd. De Russen hebben groote vorderingen gemaakt. In Transbalkal (N. Mantsjoerije) vorderden mobiele troepen 106 mijl In de richting van den grooten berg keten van Khlngan. Ten Zuidwesten van Chaborowsk werden ook vorderingen ge maakt. Reuter meldt uit New York. dat er aan wijzingen zijn. dat het Japansche capitulatie aanbod misschien zal worden afgewezen, doch de mogelijkheid dat het zal worden aanvaard ls nog niet van de baan. Het antwoord van de vier groote mogerid- heden zal niet lang meer op zich laten wachten. Te Washington ls men In breede kringen van meening, dat Japan binnen en kele dagen onvoorwaardelijk zal capituleeren als de geallieerden daarop blijven staan. De Transporlarbeiders Een motie voor extra rantsoenen bij zwaren arbeid In het gebouw Cultura werd door den Centralen bond van transportarbeiders een druk bezochte vergadering gehouden voor de werknemers in den brandstoffenhandel, onder leiding van den heer G. Fabels. Na een openingswoord werd door den heer A. Mars een uiteenzetting gegeven van de met goed succes bekroonde actie in het brand- stoffenbedrrjf. Zoo goed als algemeen wordt de nieuwe loonregeling uitbetaald, alleen enkele ondernemers die zich verschuilden achter het neven vervoerbedrijf, trachten daaraan te ontkomen. Daartegen zal met kracht worden opgetreden Zij vergeten dat ook voor het vervoerbedrijf de algemeene loonsverhooglng geldend ls. Aangenomen werd een motie om aan te dringen op verkrijging van extra toeslng voor den zwaren arbeid Medegedeeld werd dat bij een aantal firma's en voor het los sen der schepen deze toeslag niet werd verstrekt In de motie wordt verklaard, dat niet eerder met de lossing der schepen begonnen zal worden voor de extra-rantsoenen ter beschikking gesteld zullen worden. Door de vergadering werd besloten aan te dringen op een wijziging in de tarieven voor aangenomen werk, welke tarieven zoowel voor de losse als voor vaste werk nemers zullen gelden. Aan het bestuur der werkgeversvereniging zal dat ter keuuis worden gebracht. De vergadering verzocht met klem aan het bestuur er voor te ijveren, dat een einde gemaakt wordt aan het in dienst nemen van te jonge werkkrachten, daar dit moor dend is voor deze jonge menschen en onge- wenscht voor de ouderen Eveneens aan het feit. dat er ondernemers zijn die van de ar beidskrachten een markt maken, door hen uit te leenen. Ten slotte werd besloten aan te dringen op verstrekking van zeep voor den zwarten arbeid en op een inperking van den ar beidstijd tot 45 uur. Het woord is aan Seneca: Wraak is een onmensche- lijk woord. Huisbrand-distributie Bonnen voor twee eenheden In den loop van deze maand zal aan de gezinnen, gevestigd in de Westelijke pro vincies de brandstoffenkaart „Vaste brand stoffen verwarming T 509" voor het stook- seizoen 1945-'46 worden uitgereikt, hetgeen in de overige provincies reeds eerder is ge schied. Nu de transportmoeilijkheden ais ge volg van de openstelling van de Maas en de iets ruimer geworden wagonpositie, aan merkelijk zijn verlicht, wordt de mogelijk heid geschapen om den aanvoer van huis brandkolen naar het gebied boven de groote rivieren met kracht ter hand te nemen. In verband hiermede kon dan ook worden be sloten het reeds voor het zuiden aan de ge zinnen toegewezen rantsoen van twee een heden ook voor overig Nederland beschik baar te stellen Te dten einde worden de bonnen „43 B V en „44 B.V." van de kaart „vaste brandstoffen verwarming T 509" voor het tijdvak van 13 Augustus tot en met 1 September a s geldig verklaard. Op elk dezer bounen zal zoo spoedig moge lijk één eenheid vaste brandstoffen worden geleverd. De aangewezen bonnen moeten zoo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk op 1 September as. worden ingeleverd bij den brandstof- fenleverancier, bij wlen men als klant staat Ingeschreven Indien men als gevolg van verhuizing naar een andere gemeente zijn bonnen niet meer bij den vroegeren leveran cier kan inleveren, of Indien men dit Jaar door huwelijk of anderszins voor het eerst in het bezit van een brandstoffenkaart is of wordt gesteld en dus nog niet bij een. brandstoffenleverancier staat ingeschreven, of Indien de brandstoffenzaak. bij welke men als klant stond Ingeschreven" inmid dels ls opgeheven, is men vrij in de keuzo van een leverancier. Gascokes kan zoo mo gelijk van gasfabrieken worden betrokken. Aangezien de brandstoffen leveranciers op grond van het aantal ingenomen bonnen eerst moeten worden bevoorraad, zijn zy verplicht de bonnen van het publiek tegen afgifte van een ontvangstbewijs In te ne men Aan geëvacueerde gezinnen zullen de brandstoffenkaarten op een later tijdstip worden uitgereikt. Er zullen dan speciale maatregelen worden genomen voor een tij dige bevoorrading op de eerste twee bonnen. Voor kamerhuurders en pensionbewoners zal zoo eenigszïns mogelijk nog een regeling worden getroffen, waaromtrent dan ter zijner tyd nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Ten aanzien van niet-par- ticuliere huisbrandverbruikers, zooals zie kenhuizen. sanatoria, rijksdiensten, scho len enz zal eveneens nog een nadere pu blicatie volgen. LLTIITVAARTTENTOONSTELLING Op 18 Augustus zal door Prins Bernhard en S:r Sholto Douglas in het gebouw van de Byenkorf" in den Haag eên tentoon stelling geopend worden, waar men kan zien wat de Royal Air Force in de afgeloo- pen Jaren heeft gepresteerd. Prinses Juliana en een groot aantal Nederlandsche autori- telten zullen de opening mede bijwonen. Minister-President: moet er nog gevochten worden? Vrijdagavond, voordat hij met zijn ra diopraatje over het Commissariaat Nood voorziening voor de geteisterde gebieden begon, wijdde de minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn, eenige woorden aan het capitulatie-aanbod van Japan. „De ge heele wereld is in spanning zoo zeide hij o.a. het Japansche keizerrijk geeft den strijd op en tracht nog voorwaarden ingewilligd te krijgen, die voor de bevol king de moreeïe klap moeten verzachten. De regeeringen in Londen. Washington, Moskou en Tschoenking werken onder hoogen druk, maar tot nu toe is nog geen enkele officieele stap van Japan bekend. Allen leven in de stellige verwachting, dat het einde van den strijd in het Verre Oosten nabij is. Wat dit voor Indië zal beteekenen, is niet met zekerheid te voor spellen en veel zal afhangen van de vraag of de in Indië aanwezige Japansche troe pen zullen capituleeren. Is dat laatste het geval, dan zal deze capitulatie in ont vangst moeten worden genomen door de geallieerde bevelhebbers Moet er nog worden gevochten tegen desperate Japan sche eenheden, dan hopen wij aan dezen strijd een zoo groot mogelijk aandeel te mogen nemen. Het is een niet te verbloe men feit, dat de geoefende krijgsmacht, welke Nederland op dit moment ter be schikking kan stellen als gevolg van vijf jaar Duitsche bezetting van ons eigen land, uitermate gering is. terwijl de voor troepentransport beschikbare scheeps- ruimte uitsluitend gebruikt moet worden voor het vervoer van getrainde soldaten. Het einde van den strijd tegen de hoofd macht van Japan zal hierin waarschijnlijk een verandering te onzen gunste mogelijk maken. Intusschen treft de regeering reeds thans alle maatregelen, die noodig zijn voor een snelle voorbereiding van het burgerlijke bestuur en de uitrusting der daarvoor benoodigde troepeneenheden. Zonder twijfel zal een verschuiving plaats hebben in allerlei plannen, ook wat het gebruik van oorlogsvrijwilligers betreft. Bijzonderheden zullen hierover later wor den bekend gemaakt. Met spanning gevoelen wij wat de menschheid thans beleeft. De wetenschap en de techniek hebben in de laatste faze van dezen oorlog perspectieven geopend, die de menschen eenerzijds met ontzetting vervullen, anderzijds mogelijkheden voor internationale gezagshandhaving openen. Voor de duizenden en millioenen, die in Indië lijden is misschien het uur der be vrijding nabij. Dan zal ook daar het werk van herstel een aanvang kunnen nemen." Hierna kwam de minister voor overzee sche gebieden, Prof. dr. J. H. A. Loge man aan het woord. Deze zei dat wanneer het werkelijkheid mag worden wat onza harten thans reeds op grond van de be richten aanvaarden, een morgen zal aan breken. die voor hem en vele anderen ontroerender zal zijn, dan zelfs die van de bevrijding van Nederland. Dan zal na melijk de sluier verscheurd worden, die drie volle jaren hing over de ellende waarin tallooze Indonesiërs en Nederlan ders hebben moeten leven. Dan zullen wij iets hooren over al diegenen wier lot deze drie jaar lang voor ons vrijwel ge heel verborgen is gebleven en ik bid God zoo riep de minister uit dat wat wij zullen gaan weten, ons niet te zwaar moge zijn en dat er naast veel leed dat openbaar zal worden, reden moge zijn voor veel innige dankbaarheid. Wij strek ken onze handen uit naar hen, die daar op ons wachten. Hoe de Prinses de capitulatie hoorde. Gelijktijdig met het binnenkomen van het bericht van de capitulatie van Japan, bereikte de redactie van A N P.-Aneta ia den Haag de mededeeling. dat Prinses Ju liana een huishoudelijke vergadering van den raad van beheer van Nederlands Volks herstel bijwoonde. Onmiddellijk begaf een verslagget -i zich naar gebouw van Volks herstel waar H. K H. van het bericht in kennis werd gesteld. Een enkel oogenblik was het doodstil in de vergaderzaal. Toen hoorde men de Prin ses met een zucht van verlichting zeggen: „Gelukkig". Het volgende oogenblik werd zJj door de aanwezigen gefeliciteerd, waarna het ge zelschap staande het Wilhelmus zong.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1