Buitenlandsch Overzicht In Snelle Reeks. De geteisterde gebieden Kort en bondig. Een koorddanser. NU elk oogenblik het einde van den oorlog in Oost-Azië kan worden be kend gemaakt, glijdt het zoeklicht der be langstelling naar het Iberische Schier eiland, waar de Spaansche bevolking zucht onder een autoritair bewind Wie na de zinsneden uit het communiqué van Potsdam dat het lidmaatschap der Ver- eenigde Volken wordt aangeboden aan daartoe in aanmerking komende staten, met de eenige uitdrukkelijke uitzondering van de Spaansche regeering, omdat zij de aioodige kwalificaties mist door haar vroe gere samengaan met de staten-aanvallers mocht hebben gemeend, dat dit regime nu zoo spoedig mogelijk zou verdwijnen, is bedrogen uitgekomen. Hoewel aan zijn bewind iedere internationale bestaans mogelijkheid is ontnomen, Franco blijft. Hij schetst de uitgeweken republikeinen als een troep misdadigers en of de eene na de andere regeering de betrekkingen met Madrid verbreekt schijnt hem niet te deren. Ook al zijn dit voornamelijk Zuid- Amerikaansche regeeringen, leden van de door hemzelf nogal hoog verheven „His- paniteit". Zelfs het wegvallen van de re gimes die hem op den troon hebben ge bracht, lijkt voor hem geen aansporing cm te retireeren. Eerder stelt hij pogin gen in het werk om zijn binnenlandse he positie te verstevigen, zich er daarbij blijkbaar niet om bekommerend, hoezeer een bewijs gegeven wordt van een niet- wortelen in het volk of althans in een meerderheid van het volk. Deze maatregelen zullen noch in het land zelf noch in het buitenland eenigen indruk hebben gemaakt. Want men mag toch niet veronderstellen, dat een ver wijdering van de Phalange, uit het staats apparaat ernstig is bedoeld. Op de Pha lange steunde hij en deze basis van zijn bewind zal hij zichzelf niet ontnemen. De poging oe monarchie te herstellen kan evenmin als ernstig beschouwd worden. Mocht de Spaansche troonpretendent be reid zijn geweest op deze voorstellen in te gaan het is niet geschied omdat hij de voosheid ervan heeft doorzien dan was Franco toch de leidende figuur ge bleven Daarom, al deze manoeuvres heb ben geen ander doel dan te bereiken, dat zijn eigen positie wordt gered. Het zal hem niet gelukken. Maar ook hier stuit men weer op die merkwaardige autori ts ire^ geestesgesteldheid, dat men zich koppig blijft verzetten tegen de feiten. Of dit duizenden in den dood drijft en tienduizenden in de ellende, is voor hen wier geestesrichting aldus is blijkbaar geen bezwaar. Dat gaat naar hun inzicht buiten hun verantwoordelijkheid om. Het is mogelijk, dat Franco zich nog eenigen tijd zal kunnen handhaven, want zijn koorddanserscapaciteiten zijn grooter dan aanvankelijk kon worden verwacht, en hij weet op niet onbekwame wijze ge bruik te maken van de tegenstellingen, welke er in het binnenland bestaan tus schen zijn opponenten. Ook speculeert hij waarschijnlijk terecht op de geringe ge neigdheid van de groote mogendheden om te intervenieeren. doch de kans op die in terventie blijft bestaan, evenzeer als de kans, dat de druk van binnenuit de be lemmerende korst doorbreekt. Dan zullen er natuurlijk slachtoffers vallen. Voor autoritaire regeeringsleiders mag het wel licht schoon lijken, alleen voor het geweld van het zwaard te wijken. Den democra ten lijkt het beter het leven mooier te maken inplaats van het te doen beëindi gen. En waar Franco onherroepelijk zal moeten verdwijnen zou het niet tot hem kunnen doordringen, dat het nu genoeg is en dat hij behoort te verdwijnen? NOG GEEN KOFFIE OF KOFFIE-SURROGAAT. In aansluiting aan zijn eerste mededeeling Verklaart de directeur-generaal van de Voed. selvoorziening, dat voorshands nog geen rantsoenbonnen voor koffie of koffiesurro- gaat verstrekt zullen worden bij huwelijks herdenkingen enz. Nieuwe loonregeling Melkinrichtingen. Door den Centralen Bond van Transport arbeiders werd in het gebouw Cultura een vergadering gehouden voor het personeel werkzaam bij de melkinrichtingen te Haar lem. Na een openingswoord van den voor zitter den heer J. F. W. Volk werd het woord verleend aan den heer A. Mars. Deze deelde mede dat het geheels bestuur reeds vóór de geboorte van het N. A. F. zijn ontslag had genomen, maar illegaal contact had onderhouden, diverse bijeenkomsten had georganiseerd, plaatselijk en landelijk, en da: verschillende afspraken werden gemaakt teneinde direct na de bevrijding werkzaam te kunnen zijn voor de noodzakelijke ver betering der arbeidsvoorwaarden. De actie werd ingezet voor de grootste inrichting ter stede, doch ten slotte is het geworden een actie voor alle melkinrichtingen. Een bespre king heeft plaats gevonden met de Vereeni- gmg voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, de werkgeversvereniging waarbij ook de melkinrichtingen zijn aangesloten, in tegen woordigheid van het College van Rijksbemid- dclaars. Besproken werd de wenseh om te komen tot een landelijke loonregeling voor dc melkinrichtingen mede in verband met moeilijkheden welke in eenige plaatsen, waaronder Haarlem, dreigden te ontstaan. De uitslag van deze bespreking is geweest dat de minimum loonen voorloopig voor Haarlem als volgt zijn: bezorgers grondloon I 31. garantieloon f 34,10; binnenpersoneel 131; chauffeurs f33; vakarbeiders f36 De heer Mars betoogde verder dat het in de bedoeling ligt de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden nader te bezien en eventueele gewenschte wijzigingen in te dienen bij de genoemde werkgeversvereeni- ging De uiteenzetting van den spreker werd met belangstelling gevolgd en na beantwoor ding van eenige vragen werd de geanimeer de vergadering gesloten. HET CONVOOI NAAR VENRAY EN NIJMEGEN Woensdag 15 Augustus 's morgens heel vroeg vertrekt een groot convooi met een deel der door Haarlem en omliggende ge meenten ingezamelde goederen voor Venray en Nijmegen naar eerstgenoemde plaats. Dinsdagavond 8 uur, nadat de transport auto's, welke hiervoor door de Haarlemsche verhuizers en diverse ondernemers beschik baar zijn gesteld, geladen zijn. zullen deze op de Groote Markt voor het stadhuis wor den opgesteld Het transport wordt daar overgedragen aan den burgemeester, die een toespraak zal houden tot de vertrekken- den, waarna een rondrit door Haarlem zal worden gemaakt. De schooljeugd, die een zoo belangrijk aandeel bij het inzamelen heeft gehad, wordt uitgenoodigd daarbij ook aanwezig te zijn. EEN OPDRACHT AAN A. DEN DOOLAARD De bekende schrijver en radiospreker A. den Doolaard vertoeft thans op Walcheren. Hij verzamelt gegevens voor het uitvoeren van een opdraeht van den regeeringsvoor- lichtingsdienst om een gedicht te maken in hel Nederlandsch en in het Engelsch over het droogmaken van Walcheren. Het ligt verder in de bedoeling van den Doolaard, later een roman te schrijven over deze droogmaking. KINDERVOEDING HEDEN GEëINDIGD. In verband met de gewijzigde omstandig heden heeft het Centraal Bureau voor Kin dervoeding besloten na Zaterdag 11 Augustus geen maaltijden meer te verstrekken. Het is het bestuur onmogelijk allen, die geduren de vele maanden hun krachten hieraan heb ben gegeven, persoonlijk te danken. Met recht, mag worden gezegd, dat een zeer groot deel van de Haarlemsche bevolking hierbij actief heeft medegewerkt. Prachtige presta ties zijn geleverd en duizenden maakten door milde financieele bijdragen het werk mogelijk. Aan allen komt een hartelijk woord van dank toe. De waarn. Burgemeester van Haarlem heeft te kennen gegeven, dat ook het Ge meentebestuur er prijs op stelt alle medewer kers zijn erkentelijkheid van dit zoo zegen rijke werk te betuigen. Oorlogsslachtoffers in de Westelijke pro vincies, die ln aanmerking wenschen to komen voor serviesgoed, kunnen zich met ingang van 15 Augustus wenden tot de plaatselijke commissie van de „Stichting Centrale voorziening", Nader zal bekend gemaakt worden, hoe gehandeld nioet wor den door oorlogsslachtoffers ln plaatsen, waar geen plaatselijke commissie van de bovenbedoelde stichting is gevestigd. Zaterdag, 18 Aug. te drie uur wordt te Aerdenhout het herstellingsoord voor oud-illegale werkers ..Kareol" geopend. Bloemendaals Tooneel heeft haar werkzaamheden hervat. Om een voetpad aan te laten leggen van het soortveld aan de Delft naar de Kle- verlaart heeft dc gemeente 2021 M2. grond gehuurd tegen f 248 per jaar. Het aantal conductrices op de tram te Amsterdam was al gedaald van 350 tot 80. Het is de bedoeling ook die 80 geleide lijk te vervangen door mannelijke krach ten. ook al was men tevreden over de ar beidsprestaties der meisjes. VOETBAL. Door het bestutir van den Ned. Voetbalbond is besloten, de door den heer van Groningen a Sturling. den z.g „ge volmachtigde van de sport" gedurende de bezetting, genomen maatregelen ongedaan te maken; en bloc af te treden in de eerst volgende bondsvergadering; „herstel com petities" te doen spelen in 1945-'46. waarbij zooveel mogelijk 1ste klassers tegen elkaar zullen spelen, zoo noodig aangevuld met enkele 2e klassers; in 1945-'46 kunnen geen protesten worden ingediend; deelnemen aan bekercompetitie ls afhankelijk van de plaats die de clubs aan einde van het seizoen in de herstelcompetitie innemen: de nummers 1 van de zes lste klas afd. spelen voor een competitie om het landskampioenschap. In een wedstrijd tusschen een bonds- elftal en een Amsterdamsch elftal heden in Amsterdam spelen Kraak en Smit mede. De ex-Rlpperda speler A. Dreyer. die en kele seizoenen in het le elftal van EDO ls uitgekomen, heeft opnieuw overschrijving aangevraagd naar zijn oude vereeniglng „Rlpperda", BIOSCOPEN LUXOR. Een aardig non-stop programma van journaalvoorstelliiigcn met interessante gebeurtenissen van der. laatsten tijd. De be zoekers gnuiven als zij het Herrenvolk af zien trekken met allerlei geïmproviseerde voertuigen en maken zeker in gedachten vergelijkingen me: den zegevierenden intocht vijf jaar geleden Maar eerst hebben zij mee. geleefd met de bevolking van Londen als die. zooals zij eiken avond deed, haar slaap plaatsen in de schuilkelders gaat opzoeken en als de reddingsploegen na een nachtelij ken aanvat het opi uimingswerk gaan ver richten. Genoten hebben zij van de muziek en de show van de band van de Amerikaan- sche Luchtmacht met het prachtige man nenkoor, dat zoo mooi het nationale lied „I am an American and proud of my liberty" zong. Dat alles speelde zich af voor het Capitool met een hoog opspuitende fontein als achtergrond. De oorlog tegen Japan ont breekt natuurlijk niet. Hier zien we den ondergang van de Thunderbolt en van een groot aantal Japansche zelfmoordbommen werpers. Een uur vol afwisseling. REMBRANDT en CINEMA. Tot nu zijn op het witte doek na de bevrijding bijna uitsluitend oorlogsfilms te zien geweest of films die met het oorlogsbedrijf ten nauwste verband hielden. De ondernemingen zullen na het eindigen van den oorlog tegen Japan wel weer andere stof kiezen, ofschoon de omschakeling eenigen tijd zal eischen. De deze week in beide theaters draaiende rol prent „Zij die wij vereeren" zal nog de noódige belangstelling genieten, want de spanning is groot en wat het groepje ver pleegsters, waarvan het werk op Ba taan en Corregidor twee Philippijnsche namen die een groote plaats in het Oost-Aziatische oorlogsnieuws hebben ingenomen het onderwerp van de film is, heeft gepresteerd, is verbazingwekkend. FRANS hals. Wie niet zonder zorgen is, raden wij aan Haarlem-Noordwaarts te tijgen, om daar onder te duiken ln de ver- frisschende humor van „Het begon met Eva". Het is een kluchtig niemendalletje, met wat zang. wat aardige muziek en een slechte vertaling. De verwikkelingen zijn dwaas en soms onmogelljk-toevallig, en er zit een heerlijke vaart in deze film, die ons van de eene lach in de volgende doet rollen. Dit is een verhaal naar ons hart, geen wrange oorlogsromantiek met ondergaande schepen en jammerklachten, maar een oubollige oude heer, een lieftallig jong meisje en een knappe verloofde jonge man, die in enkele dagen in de vreemdste situaties verzeild raken dank zij Anne Terry's vast houdendheid om carrière te maken. Maar laat ik niets onthullen, gaat, ziet en lacht! In het voorprogramma zien we de zelf- moordvliegtuigen van Japan, het journaal, de overwinning op Okinawa en een interes sante „biographie" van een Amerikaanschen bommenwerper. EEN HONDENLEVEN Tom de teckel, de hond die op zoo ver standige en begrijpelijke wijze zijn baas placht toe te blaffen, dat die in reeksen schetsen in Haarlems Dagblad „Een Hon denleven" kon beschrijven, ls gestorven. Donderdagavond kwam hij niet thuis. Vrij dagmorgen bleek, dat een buurman hem dood onder de heesters ln zijn tuin gevon den had. Zooals dieren dat vaak doen had Tom een stil plekje opgezocht, toen hij voelde dat zijn eind gekomen was Hij was al in zijn veertiende jaar, maar bleef tot het laatst een gezonde, levendige hond, be lust op avontuur en bezield met teckelschen humor. Hij is in den tuin van zijn baas begraven. Als er grootere kranten komen, zal de Baas nog wel over Tom's laatste levensjaren schrijven. Het is een mooi hondenleven ge weest. De goede, trouwe huisvriend wordt erg gemist. DE „ORANJE". Uit Melbourne wordt' gemeld, dat het 20.000 ton metende stoomschip „Oranje", het vlag- geschip van de stoomvaart Mij. „Nederland", dat gedurende den oorlog als hospitaalschip heeft dienst gedaan, aldaar is aangekomen. Het schip verkeert nog steeds in zeer goeden staat. Het is nooit door torpedo's of bom men getroffen. Meer dan 27.500 gewonden zijn gedurende 37 vaarten door dit schip vervoerd. Ongehuwden moeten er gaan werken In het wekelijksch radiopraatje „Op de brug" heeft de minister-president Prof. ir. W. Schermerhorn gesproken over het Commissariaat noodvoorziening voor de geteisterde gebieden. Nadat de minister-president had gewe zen op de groote ellende die er nog heerscht in de verwoeste gebieden in Brabant, Gelderland, Limburg en Zee land, maakte hij bekend, dat tot leniging van den nood in deze streken met mede werking van den chef-staf M.G., generaal Kruis is opgericht een noodcommissariaat voor de geteisterde gebieden. Reeds heel veel is voor de hulpverleening aan de ge troffen gebieden gedaan door de civiele autoriteiten en de militaire commissaris sen Het commissariaat is van bepaalde bevoegdheden voorzien, die een doeltref fend werken waarborgen. Wederopbouw van de geteisterde ge bieden is alleen dan mogelijk, wan neer zeer hard en inspannend wordt gewerkt. Het vraagstuk van de ar beidskrachten zal in het bijzonder ter hand worden genomen in samenwer king met het departement van Sociale Zaken. Velen hebben zich aangemeld voor het binnenhalen van den oogst. Ook de Cana- deezen hebben toen hun hulp aangeboden en zijn aan het werk gegaan. In de „Maple Leaf" het blad van de Canadee- zen werd echter bezwaar gemaakt tegen dit werk zoolang het nog voorkwam, dat Nederlandsche arbeidskrachten, zonder iets om handen te hebben, bleven rond- loopen. De Geallieerden zijn bereid, ons te helpen aan het verbeteren van wegen enz., maar zij voelen er niets voor, als onze eigen menschen er met de handen in de zakken naar staan kijken. Daaraan zal en moet een einde worden gemaakt. In de groote steden loopen nog duizenden ongehuwde mannen zonder werk rond, die een werkloozenuitkeering of wachtgeld ontvangen. De regeering heeft daarom be sloten, op deze menschen niet alleen een beroep te doen, maar verder te gaan en hen systematisch op te roepen om te wer ken in de geteisterde gebieden. Zij zullen het loon verdienen dat daar geldt en zul len goed worden gevoed uit de keukens, die daartoe door de Geallieerden beschik baar worden gesteld. Iemand die weigert aan den oproep gehoor te geven, zal geen werkloozenuitkeering of wachtgeld meer ontvangen. Mocht het aantal opgeroepen ongehuwden te klein blijken, dan zullen ook de gehuwden worden opgeroepen. Voor hen zal een speciale regeling gelden. Ten slotte sprak de minister-president over de inzameling van huishoudelijke goederen enz. waarbij Nederlandsch Volks herstel en de hulpactie van het Roode Kruis samenwerken. Hij deed een beroep op het geheele Nederlandsche volk, in een drachtige samenwerking te geraken tot het gestelde doel, n.l. te zorgen dat de menschen ïn de verwoeste gebieden dra gelijk kunnen leven. De oorlogsschade in Scheveningen. Geschat op 8 Millioen. Volgens een schatting van den heer Meyer, directeur van het gemeentelijk bouw en woningtoezicht te 's Gravenhage, be draagt de schade, die Scheveningen als ge volg van oorlog en vernielingen door de Duitschers heeft geleden, ongevaar acht millioen gulden. De helft van de badplaats is vernield, of zwaar beschadigd. Vernield zijn: 547 bedrijven. 2 kerken. 17 scholen. 10 openbare gebouwen. 10 ziekenhuizen en sanatoria, 8219 woningen. Van de 30.000 menschen, die sedert 1942 uit Scheveningen zijn geëvacueerd, zyn er nog maar weinig terug. Het Noodparlement In September bijeen? Onze Haagsche correspondent schrijft: Het is uit de pas bekend geworden be sluiten inzake zuivering en bijeenroepiug van de gezuiverde oude Kamers voor den goeden verstaander wel duidelijk, dat het Kabinet er op uit is ten spoedigste het Noodparlement te doen samenstellen en bijeen te laten komen. Men schijnt n.l. te mogen verwachten, dat het wetsontwerp in zake het Noodparlement niet veel later dan begin September in de dan gezuiverde Twee de Kamer aan de orde zal komen. Zoodra deze er zich mee vereenigd zal hebben (na tuurlijk behoudt zij in beginsel het recht, het voorstel van de Regeering te amendee- ren, doch uit den aard der zaak zal zij met een eventueel „onaanvaardbaar" bij te ver gaande amendeeringspogingen. hebben reke ning te houden) komt de gezuiverde Eerste Kamer samen om er al dan niet haar goed keuring aan te hechten. Men hoopt op deze manier te bereiken, dat het Noodparlement op den derden Dinsdag van September ge opend zal kunnen worden. Het heeft dan verder, tot het tijdstip van de verkiezingen, de taak van de volksvertegenwoordiging te vervullen. Daarom ware het zonderling als Inmiddels de Nationale Adviescommissie zou willen bepalen, wanneer de verkiezingen zullen moeten plaats vinden. Dit toch is een zaak waarmee zich veeleer de Regeering, zoo noodig in gemeen overleg met het Nood parlement zal hebben bezig te houden, voorzoover er met het oog op die verkie zingen b.v, een wijziging van de Kieswet aan de orde zou komen, waarbij men echter niet onmiddellijk tot afschaffing van alles, wat evenredige vertegenwoordiging betreft, zal kunnen overgaan, daar immers de Grond wet voorschrijft samenstelling van de ver tegenwoordigende lichamen ,op den grond slag van E. V."; binnen de door de Kieswet vast te stellen grenzen. Het door sommige leden van de Nationale Adviescommissie voorgestane denkbeeld voor een openbare gedachtenwisseling over het beleid, door de achtereenvolgende Ka- binetten-Gerbrandy gevoerd, zou in zekeren zin tegemoet komen aan wat de oudminister president zelf steeds schijnt te hebben ge- wenscht. Ook al is deze inmiddels afge treden. zijn plan moet altijd geweest zijn, in een of anderen vorm rekening en ver antwoording over het te Londen gevoerde beleid af te leggen. Daartoe zou b.v. reeds de publicatie van een witboek een eerste middel zijn. Wat het Noodparlement aangaat meen ik te weten, dat het daarover loopende wets voorstel wel reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding is. maar dat het toch nog niet een door de Kroon (na inwin ning ook van het advies van den Raad van State) onderteekend wetsontwerp is. Van daar. dat er op dit ooogenblik nog niets met zekerheid valt mee te deelen over de wijze, waarop men het Noodparlement zou willen samenstellen, al is het wellicht niet te boud het waarschijnlijk te achten, dat de meerder heid wel uit oude Kamerleden (na zuivering van de Kamer) zal bestaan. Wat betreft het tijdstip, waarop men Ka merverkiezingen zal gaan houden, schijnt voorloopig bmnen den kring van het Kabi net de opvatting te overheerschen dat het zaak :s. aan de bevolking volop gelegen heid te verschaffen om zich in woord en geschrifte met de verdere staatkundige ge- viacnieiivorming bezig te houden Dit vooral ook. aangezien die bijkans vijf Jaar lang heeft stil gestaan. Blijft men die opvatting toegedaan, dan zullen de kiezers vermoede lijk pas tegen het begin van der. volgenden zomer ter stembus worden opgeroepen, o.a. met het oog op de verkiezing van de beide Kamers der Staten-Generaal. E. v. R. BINNENLAND Van de pont. die den dienst tusschen de oevers van het Hollandsch Diep bij de Moerdijkbruggen onderhoudt, reed een mi litaire auto in het water. De inzittenden zeven in getal, konden helaas niet allemaal gered worden. Twee militairen, die hinder hadden van hun bepakking, kwamen om het leven. Tot hoogleeraar voor het onderwijs in Staathuishoudkunde en de statistiek aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen is benoemd dr. J. v. d. Brink, te Laren. De westelijke geul by Veeren op Wal cheren is definitief gedicht. Bij de overige geulen vindt de bezinking nog regelmatig plaats. Het aantal slachtoffers van de land mijnen in Noord-Limburg blijft elke week toenemen. In Heyen zijn de twee gebroe ders van Dijk met een landmijn in aanra king gekomen, waarbij zij gedood werden. De tooneelgroep „De Nieuwe Rotter- damsche Comedie" die het vorig jaar werd opgericht door Ank van der Moer, Guus Oster en Cruys Voorbergh, heeft een fusie aangegaan met een nieuw tooneelgezelschap onder leiding van Cor Hermus. Uit beide ge zelschappen is de tooneelgroep „Comedia" ontstaan, onder directie van Cor Hermus, met als zakelijk leider Guus Oster. Volgens De Tijd kan men. in verband met ervaringen in het Zuiden, schatten, dat ongeveer 2 pet. der bevolking in Neder land gearresteerd is, dus dat zijn ongeveer 180.000 personen. Alle verbodsbepalingen voor het rei zen naar Zeeland zijn opgeheven. Het eerste geestelijke team. dat on derzoekingen zal doen naar achtergebleven Nederlanders in het door de Franschen be zette deel van Duitschland. is vertrokken. De Protestantsche kerken zonden mee: Ds. W. van Boeven, Ger. pred. te Vreeland. N. v d. Veen. hulppred. te Vught en B. A. Kleibloesen. hulppred. te Rotterdam, de beide laatsten Hervormd. De Zwitsersche kerk heeft 5 hou ten noodkerken, elk plaatsgevend aan 200 a 300 personen, geschonken aan de kei ken in Ne derland en wel een voor Arnhem en 4 voor de Betuwe. De geallieerde legerautoriteiten hebben hulp toegezegd bij den opbouw de zer noodkerken. BUITENLAND President Truman heeft zijn hand- teekening gezet onder het formeele docu ment ter ratificatie van het handvest der Vereenigde Volken en van het statuut van het internationale gerechtshof. - Een cholera-epidemie in Centraal- Engelsch Indië is overgeslagen naar de ge bieden van de Poendsjaab. Orissa en Bom bay en heeft reeds duizenden dooden ge- eischt. Volgens een bericht van Radio-Mel bourne. hebben tien Nederlandsche zware bommenwerpers, op hun eerste vlucht in den Pacific, de haven van TjUatjap op de Zuidkust van Java aangevallen. Een 3000 ton metend Japansch koopvaardijschip ls getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2