Bijzonder Gerechtshof in den Haag. Distributieperikelen Herstellingsoord „Kareol" geopend. De berechting der N.S.B/ers. Ir. G. A. Kessler overleden Voor Annexatie. In twee gevallen de doodstraf geëischt. Het bijzonder gerechtshof te 's Graven- hage heeft Dinsdag zijn eerste zitting ge houden in de balzaal van het Paleis aan jden Kneuterdijk. De rol vertoonde een mengelmoes van verschillende zaken. Bij de samenstelling had namelijk de bedoeling voorgezeten zoo spoedig mogelijk een aantal principieel© uitspraken te krijgen, welke als leidraad in de toekomst kunnen dienen. De eerste verdachte was de fabrikant D van Wijk uit Pijnacker, die in 1944 als groepscommandant van de Nederl. Land wacht was opgetreden. Hij had jacht ge maakt op onderduikers en radiotoestellen; zelfs had hij in een geval een onderduiker, die bij zijn arrestatie trachtte te ontsnap pen, aangeschoten. De procureur fiscaal was van oordeel, dat vast is komen te staan, dat de landwacht, welke onder de bevelen van Rauter stond, een onderdeel uitmaakte van de S.S. Der halve heeft verdachte zich schuldig ge maakt aan het in dienst treden van een vreemde krijgsmacht, ja erger van de krijgs macht van den vijand. De landwacht was een hyena-instituut, waarvan de leden niet wilden vechten aan het front, maar er in het op dat oogenblik voor hen veilige Ne derland geen been in zagen de burgers op te jagen, te kwellen en soms zelfs te be- rooven van het kleine beetje voedsel dat zij op moeizame hongertochten hadden weten te verkrijgen. De lieden, die van deze orga nisatie lid zijn geweest, hebben stuk voor stuk op enkele zeer zeldzame uitzonderin gen na den dood verdiend. Spreker requi- reerde dan ook te?en dezen verdachte de doodstraf. De verdediger, mr. Niessen uit Rotterdam, bestreed de meening dat de landwacht een Duitsche organisatie zou zijn Hij verzocht naar het geestesvermogen van verdachte een onderzoek te laten instellen, daar hij bekend staat als zeer excentriek, terwijl zoowel aan vaders- als aan moederszijde imbeelliteit in de familie voorkomt. De verdachte verklaarde steeds getracht te hebben iets goeds te bereiken en op zijn manier een goed vaderlander te zijn. De tweede verdachte was J. Breedveld uit Delft, die terecht stond wegens het ple gen van verraad. Hij had, zooals uit het ge tuigenverhoor kwam vast te staan, ver schillende Joden en leden van een organi satie, welke hulp aan Joden verleende, aan de Duitsche politie of aan een als N S B.'er bekend staanden rechercheur van politie te Delft uitgeleverd. De proc.-fiscaal noemde het verraad zoo als dit door verdachte is gepleegd gluipe rig. Het gevolg is geweest, dat een aantal menschen den dood is ingejaagd. Op grond hiervan heeft verdachte niet minder dan de doodstraf verdiend. Bovendien requireer- de hij ontzetting uit het actieve en pas sieve kiesrecht. De verdediger, mr. Droogleever Fortuyn uit Rotterdam maakte het Hof er op at tent, dat verdachte noch lezen noch schrij ven kan. Men kan een mensch met derge lijke beperkte geestelijke vermogens niet verantwoordelijk stellen voor zijn daden. De verdediger verzocht ook voor dezen ver dachte instelling van 'n psychiatrisch onder zoek. P. A. van Vliet, nagelheeter uit Delft, werd ten laste gelegd, dat hij getracht had een jongeman er toe te brengen toe te treden tot de S.S. en dat hij een ander, die hem landverrader had genoemd, bij de Duitschers had aangebracht. Beide daden hadden geen ernstige gevolgen gehad en in verband hiermede eischte de proc.-fiscaal tegen Van Vliet een veel geringere straf dan tegen de eerste twee verdachten, na melijk een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar en ontzetting uit het kiesrecht en de kiesbaarheid voor het leven. Onder groote belangstelling van de auto riteiten is dezer dagen het sanatorium voor ex-illegalen, gevestigd in het buiten Kareol te Aerdenhout, geopend. Wij merk ten onder meer op den minister van So ciale Zaken, W. Drees, Mr. Dr. P. J. Witte- man, waarnemend commissaris van de ko ningin in N. Holland, de burgemeesters van Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. Maj. Dr. C. Krijgsmans. Mil. Comm. van Haarlem, den Regeeritigsadvi- seur K. Vorrink, Maj. Gen. H. Koot. beveïh. der B. S. in den bezettingstijd. Majoor van Heerde, vertggewoordiger van Prins Bern- hard, luitenant-kolonel Clark, namens het Canadeesche leger. De heer A. P. M. v. Riel, voorzitter van de stichting ..Herstellingsoorden voor oud- Illegale werkers" sprak, na een nummer van het Sweelinck-kwartet, over de zorg, die de vroegere verzetsmenschen hebben voor hun medestrijders en de groote taak. die op dit gebied bij het Nederlandsche volk berust. Het doel van het sanatoriüm is, de gevolgen van het verzet te verzachten en ongedaan te maken. Naast Kareol zullen nog twee inrichtingen in gebruik worden genomen. Ook aan de opvoeding voor de normale maatschappij zal de noodige aandacht be steed moeten worden, omdat vele opbou wende krachten juist onder de vroegere ille galen schuilen. Kareol bedoelt een perma nent sanatorium te zijn, vooral ook met het oog op den nasleep van de Japansche bezetting van Indonesië. Min. W. Drees vertolkte daarop de in tense belangstelling, die er van regeerings- zijde bestond en nog bestaat voor het stre ven van de Stichting 19401945. Spreker maakte verschil tusschen den frontsoldaat en den binnenlandschen verzetsman. De laatste stond veelal alleen met de verschrik kingen van de Duitsche concentratiekam pen voor oogen, tegenover een geweldige meerderheid Nederland heeft veel te dan ken aan het ondergrondsche wenc, ina«u heeft nog niet voldoende van zijn dank la ten blijken. Luitenant-kolonel Clark, als vertegen woordiger van de Canadeesche legermacht sprak eveneens zijn groote waardeering uit voor het belangrijke aandeel, dat onze l£s. in de bevrijding van Nederland heeft gehad. Tenslotte sprak de heer J. v. Velzen, in zijn functie van voorzitter der stichting 1940- 1945. Hij wees op de groote verantwoorde lijkheid, die Nederland heeft ten aanzien van de slachtoffers van het daadwerkelijk verzet en sprak zijn dankbaarheid uit voor het feit, dat sanatorium de reëele ma nifestatie was van dit verantwoordelijk heidsgevoel. Terwijl minister Drees een oorkonde in metselde naast de schouw in de hall, zong Annie Woud het Wilhelmus en .Gelukkig is het land", waarna de heer v. het sana torium voor geopend verklaarde. De behandeling van de vierde zaak tegen P. Groeneweg, grondwerker te Berkel, werd uitgesteld tot 4 Sept., wegens ontbreken van getuigen. Als vijfde beklaagde verscheen J. P. Kunz, tuinarbeider te Delft, die zijn buurman, die naar de Engelsche radio luisterde, had verraden en meer algemeen als verrader was opgetreden; het door den verdachte gepleegde verraad heeft geen ernstige ge volgen gehad, mede door de houding van verdachte, die zooals mr. K. Ph. M. van Rijckevorsel, de verdediger, naar voren bracht, later alles in het werk heeft gesteld om de gevolgen van zijn verraad zoo gering mogelijk te maken. De proc.-fiscaal eischte in deze zaak eveneens vijf jaar gevangenisstraf en ont zegging van het actieve en passieve kies recht voor den tijd van het leven. J. van 't Hof, te Delft, wegens aanbrengen van een stadgenoot voor het verspreiden van illegale pamfletten, een jaar gevange nisstraf en ontzegging van kiesrecht voor 10 jaar. Verdachte verklaarde dat hij het feit in een vertrouwelijk gesprek aan een recher cheur had medegedeeld, evenwTel niet met de bedoeling dat deze een vervolging zou instellen. Hij meende dat die rechercheur ,,goed" was. hetgeen later onjuist bleek te zijn. De verdediger Mr. A. B. Hellemond meende, dat de rechercheur als verdachte had moeten terechtstaan. J. C. v. d. Ende, fabrieksarbeider, wegens het verraden van arbeiders die een pamflet in hun bezit hadden dat tot staking aan spoorde, 8 jaar gevangenisstraf met ont zegging van het kiesrecht. De zaak van K. Vermeulen, politieagent te Katwijk, die, toen een aanval op het raad huis te Katwijk werd gedaan door onder grondsche strijders, dezen aanval heeft be lemmerd en een der deelnemers heeft dood geschoten, werd uitgesteld voor een nadere instructie. In alle zaken zal over veertien dagen uit spraak worden gedaan. Mr. J. Meynen, minister van oorlog, heeft op een vraagcongres van de landelijke lei ding van den Raad van Verzet op verschil lende vragen geantwoord. Het aantal menschen dat geïnterneerd moet worden is op 125.000 te stellen. Thans zijn er ongeveer 80.000 gedetineerd. Voor den aanstaanden winter zijn evenwel slechts 40.000 plaatsen beschikbaar. Er is geen ma teriaal om meer barakken te bouwen. Het in vrijheid stellen van de lichtere gevallen vereischt een nauwkeurig onderzoek. Het is de vraag of zooveel gedetineerden vrij gelaten kunnen worden dat er plaats vol doende is voor de overigen. Onderzocht zal worden of voor het huisvesten ledige fa- brieksruimten in aanmerking kunnen komen, want eiken dag komen er meer gedetineer den, ook uit Duitschland. Het bewakingssysteem dat wij moeten vinden moet niet op Duitsche leest geschoeid zijn, maar meer in overeenstemming zijn met de Nederlandsche begrippen van het recht. H. T. VAN ENGEN OVERLEDEN. Er bestond in den bezettingstijd van ons land onder het oog van den Gestapo een perfect clandestien telefoonnet over het ge- heele land. Een hoofdambtenaar der P.T.T., de heer H. T. v. Engen, was met nog eenige andere menschen de initiatiefnemer, en wist op deze manier in vele gevallen tijdig te waarschuwen, wanneer een Duitsche over val dreigde. Het complot werd achterhaald en de heer Van Engen werd naar Neuen- gamme getransporteerd. Dinsdag kwam het droeve bericht, dat hij was overleden. De heer Van Engen werd geboren op 2 Januari 1896 te Coevorden, er» begon zijn loopbaan bij de P.T.T. als hulptelegrafist te Amster dam. Hij klom op tot electrotechnisch amb tenaar en werd in 1939 hoofdambtenaar te Haarlem, waar hij belast werd met de tech nische leiding van het net Haarlem en om geving. Zijn ondergeschikten kenden hem als een kundig en humaan mensch. Mede-oprichter en president-directeur van het Hoogovenbedrijf. W? Dinsdag overleed na een ziekte van vijf weken Ir. G. A. Kessler, voorzitter der di rectie van de N.V. Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De heer Kessler werd 2 April 1884 te Bata via geboren. Hij studeerde te Delft voor werktuigkundig ingenieur. Na het beëindi gen van zijn studie trad hij in dienst van de ..Koninklijke" te Londen, waarvan zijn vader de oprichter was. Als secretaris van Henry Deterding maakte hij een wereldreis, waarbij alle oliecentra werden bezocht. In 1917 verbrak hij zijn dienstverband met de ..Koninklijke", 21 Juni van dat jaar werd hij secretaris van het door Ir. Wenkebach opgerichte comité tot oprichting van een hoogoven-, staal- en walsbedrijf in Neder land. Uit dit comité werd het groote bedrijf geboren, waarvan de overledene in 1918 secretaris der directie, in 1920 directeur en in 1924, als opvolger van den inmiddels over leden heer Wenkebach, voorzitter der direc tie werd. Met ingang van 1 Januari 1942 werd de heer Kessler gedwongen zijn functie neer te leggen, maar hij heeft al die jaren nauw contact met de leidende figuren van de maatschappij onderhouden. De heer Kessler was in het begin dezer eeuw een bekend figuur op het voetbalveld. Driemaal kwam Dolf Kessler, back van H. V. V., in het Nederlandsch elftal uit, tel kens tegen België. De teraardebestelling heeft plaats op Wes- terveld a.s7"Vrijdagmiddag 3 uur. De Kennemer Lyceïsten terug. Nogmaals heeft de Texelsche Courant zich in wel zeer geestdriftige bewoordingen uit gelaten over het werk en de prettige hou ding der 200 leerlingen van het Kennemer Lyceum en zich opgeworpen als vertolker van de dankbaarheid der bevolking, die overigens ook op den op 16 Augustus gehou den huldigingsavond duidelijk is gebleken. In vele gloedvolle speeches werd de lof be zongen van de Bloemendalers en men hoopt op hen te kunnen rekenen als de nood nóg eens aan den man mocht komen. Een dave rend antwoord liet niet op zich wachten. Tot slot van den avond werd een belang wekkende causerie gehouden over het heden en verleden van Texel. Er zijn weken ge weest dat de jeugd f2200,verdiende; dit geld is grootendeels besteed aan logies en voor het overige aan Volksherstel. De jon gens en meisjes zijn nu terug, gebruind en gezond, klaar voor den start van het nieuwe jaar. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Ook te Utrecht is thans het conflict geko men. Ds. C. Veenhof (oud-Haarlemmer), die door den kerkeraad was geschorst, na zijn verklaring ter synode, heeft zich vrijge maakt en zijn collega, ds. M. de Goede, is hem daarin gevolgd. Evenzoo 20 ouderlingen en 2 diakenen. ACADEMISCHE EXAMENS De heer A. W. Thöne Jr. te Haarlem is aan de Universiteit te Leiden bevorderd tot arts. Chocolade DE mannen krijgen nu weer tabak, sigaren of sigaretten. De vrouwen niets! Is dat eerlijk? zoo vraagt een lezeres. Waarom krijgen de vrouwen nu geen snoepbon? Wij heb ben liever een reep choco lade dan een complimentje voor de wijze waarop wij de moeilijkheden in het gezin oplossen. Als de man nen in den laatsten tijd minder chocolade hadden gekregen, zou er nu nog genoeg geweest zijn om de vrouwen te geven waarop z\j recht hebben. De waarnemend-direc teur van het Distributie bureau te Haarlem kon hierop geen antwoord ge ven. Er wordt gemompeld zoo zei hij dat er weer snoepkaarten komen, maar ambtshalve weet ik het nog niet. Een feit is in elk geval, dat de chocolade fabrieken van Droste en Union te Haarlem weer draaien, zoodat de dames misschien ook wel de heeren kans maken, dat zij spoedig weer chocolade krijgen. Gas en electriciteit In ons nummer van Za terdag werd medegedeeld, dat er een enquête gehou den zou worden over de ge zinssterkte in verband met de rantsoenen voor gas en electriciteit. Gezinshoofden moeten voor 25 Augustus bij den plaatselijken distri- butiedienst de formulieren afhalen. Een lezer klaagde er over dat hij op den dienst te Haarlem nog geen formu lier kon krijgen. Hij moest later nog maar eens terug komen. De w. n. directeur ver klaarde ons, dat het cen trale bureau in den Haag die mededeelingen wel aan de pers had verstrekt, maar er niet voor gezorgd had. dat de formulieren overal tijdig aanwezig waren. Ook Amsterdam zit nog zonder formulieren. Als de formu lieren komen, zullen wij het bekend maken. Trou wens er is zoo voegde hij er bij kans dat wij te Haarlem die enquête niet noodig hebben, want op den Incassodienst zijn al gegevens verzameld over de gezinssterkte. Er zal dus nog over het houden van lie enquête met den Haag overlegd worden. Dameskousen en japonnen Een vierde lezer klaagt er over dat af en toe alleen distributie-mededeelingen gepubliceerd worden voor het gebouw van den Distri- butiedienst te Haarlem. Zoo is het o.a. gegaan met een partij dameskousen en japonnen, die onverwacht in distributie kwam. Op die manier profiteeren er alleen menschen van die den tijd hebben eiken dag een wan deling te maken naar de Zijlstraat. De w. n. directeur zei; Met de kousen en zomer- japonnen was het een zeer bijzonder geval. De voor raad textiel die Haarlem van de Geallieerden gekre gen had, was ter distri bueering gegeven aan Volks herstel. Het bleek dat de voorraad japonnen en kou sen voldoende was om er ook een kleine partij, on geveer 1000. op gewone wijze in de distributie te brengen. De tyd drong, want het gaat niet aan in den winter te komen met zomergoed. Er is toen al leen aan het distributie kantoor aangekondigd in welke winkels die goederen te koopen waren. Dat was meer dan voldoende, want nu stonden de dames al den heelen nacht voor den winkel om zeker te zijn dat zij aan de beurt kwamen. Dat was natuurlijk van die dames niet goed. maar hoe is zoo iets te voorkomen? Als wij op normale wijze den verkoop aangekondigd hadden, zou de stormloop gegadigden nog veel groo- ter geweest zijn. Nu is het al tot schermutselingen ge komen. Op het oogenblik staat de distributie van textiel geheel stil. Als er binnen kort weer een normaler tex tieldistributie komt, zal het natuurlijk weer op de nor male wijze worden aange kondigd. Rantsoenen voor zieken „Waarom krijgen duizen den menschen gortbonnen terwijl de gortbonnen van zieken en ondervoede per sonen ingetrokken wor den?" zoo vraagt een an dere lezer. Deze zaak is eenvoudig, zoo zei de w.n. directeur ons. Een dokter schryft voor hoeveel voedsel een patient moet hebben. De distributiedlenst berekent dan hoeveel hij al op zijn gewone bonnen krijgt en wat hij daaraan te kort komt. kr^gt hij als zieken rantsoen. Als nu de hoe veelheid voedsel, die op de gewone bonnen verstrekt wordt, vermeerdert houdt dat automatisch in een vermindering van het zie kenrantsoen. Daarom wer den de gortbonnen voor de ziekenrantsoenen ook ver minderd toen de burgerij algemeen gort kreeg. Wij hebben ons tegen annexa tie van Duitsch grondgebied ver klaardAangezien wij onze lezers in een voor ons land zoo gewicht tige aangelegenheid ook het be toog van de voorstanders van annexatie willen doen kennen9 volgt hier een artikel van deze strekking. De schrijver is lid van het Nederlandsch Comité voor Gebiedsuitbreiding Annexatie is voor ons volk een levens noodzaak. Zij, die deze stelling verdedigen, doen dat in den diepen ernst van de beteekenis er van. Zonder gebiedsaanhechting zal Ne derland naar hun vaste meening zijn eer volle plaats in de rij van de geallieerde na ties verliezen, omdat wij zonder gebieds aanhechting den slag, ons door de Duitsche agressie toegebracht, niet te boven kunnen komen. Hebben wij recht op het in oezit nemen van Duitschen grond? Het is dezelfde vraag of wij recht hebben op schadeloosstelling en het antwoord daarop kan niet twijfel achtig zijn. Duitschland heeft ons op een in de wereldgeschiedenis ongekende schaal geestelijk leed toegebracht en materieele schade veroorzaakt. Het is de plicht van de Duitschers deze schade te vergoeden. Uit dien plicht vloeit voor ons een recht op scha devergoeding voort. Indien het waar is, dat deze schadeloosstelling alleen in den vorm van grond kan worden gegeven, dan heb ben wij recht op dien grond. Van machts wellust zal men de Nederlanders moeilijk kunnen beschuldigen; waar het er om gaat onze rechten te doen gelden, moeten wij voet bij stuk houden. Duitschland dient de schade te vergoeden, die het ons opzettelijk en te kwader trouw heeft aangedaan. Theoretisch is schadevergoeding in drie vormen denkbaar, nl. in geld, arbeid en grond. Dat Duitschland in staat zou zijn alle naties, die schade hebben geleden een geldelijke vergoeding te geven, is niet denk baar. Wat arbeid betreft, dus het leveren van producten, ook daarin is de Duitsche capaciteit begrensd. In de eerste plaats zou een ontzaglijke Duitsche import ons geheele economisch leven bedreigen, in de tweede plaats zullen die naties, die zooals Amerika en Engeland niet in grond betaald kunnen worden, het meerendeel van de Duitsche industrieproducten eischen. Nu is het al uiterst moeilijk onze geroofde goederen te rug te krijgen; laat staan om daarenboven nog groote voorraden aan de Duitsche in- dustrieele productie te onttrekken. Het is uitgesloten, dat wij de 18 milliard langs dezen weg terug kunnen krijgen. Er blijft derhalve slechts grond over, die door zijn natuurlijke rijkdommen groote waarde ver tegenwoordigt (steenkool, kalie, zout, olie, veen, bosschen, landbouwgrond). Wij heb ben de keuze tusschen óf hoegenaamd geen schadeloosstelling óf schadeloosstelling in grond. Geen schadevergoeding beteekent, dat onze kinds-kinderen nog in de schul den zullen zitten, dat wij ons niet meer zullen kunnen oprichten. Voor den oorlog zuchtte ons land onder het probleem van de overbevolking. Wij hadden menschen teveel. Elk jaar wordt het menschenoverschot in Nederland groo- ter. M;er 275 menschen per vierkanten kilo meter staan wij er heel wat ongunstiger voor dan Duitschland met 131 per vierkan ten kilometer. Misschien hadden wij ons feheele economische apparaat langzaam unnen omzetten, waardoor het meer men schen had kunnen opnemen het is zeer de vraag of het millioen menschen dat wij teveel hebben, op deze manier weggewerkt had kunnen worden. Door Duitschen moed wil is deze aanpassing onmogelijk gemaakt en zij, die ethische bezwaren hebben om een groot aantal Duitschers binnen hun grenzen te doen verhuizen, mogen wel be denken, dat anders een millioen Neder landers, economisch daartoe gedwongen, naar verre streken zal moeten emigreeren, met al den bitteren nasleep van dien. Het is geen luxe geweest of een poging om een staaltje van ingenieurskunst te la ten zien. dat wij de Zuiderzee hebben droog gelegd. De overbevolking is als een wur gende greep om onzen hals. Nu bestaat de kans dit vraagstuk op te lossen, zonder dat wij ons daarbij aan eenige onrechtvaar digheid schuldig maken. Vrees is een slechte raadgeefster. Er is angst om ons Duitschen grond toe te eige nen; men vreest den basis voor een volgen den oorlog te zullen leggen. Men moge echter wel overwegen, dat indien ander maal Duitschland sterk wordt, het ander maal bij ons zal binnenvallen, gelijk het 10 Mei 1940 zonder eenïee heeft gedaan. De Duitschers vinden ons nu eenmaal een aanslibsel van hun groote rivieren. Hun schrijvers, hun historici, hun journalisten hebben voor en na betoogd, dat de na tuurlijke Westgrens van Duitschland de Noordzee is. Een krachtig Duitschland zal er steeds naar streven, die grens te berei ken. In zijn nieuwste boek schrijft de En gelsche staatsman Vansittart. dat de groote naties misschien eens het Duitsche gevaar zullen vergeten, maar de kleine nimmer. Indien zij tot medewerking worden geroe pen om Duitschland in te toornen, schrift hij, zal het nimmer weer opstaqn. Zulk een medewerking is annexatie. Het is onze bij drage den wederopbouw van een groot en sterk Duitschland te voorkomen. En de welvaart, zal men vragen, die zulk een Duitschland voor ons land meebrengt? In de eerste plaats heerschen daarover te overdreven opvattingen; in de tweede plaats laat men eens uitrekenen wat wij de laatste vijftig jaren aan Duitschland hebben ver diend wat dit land ons de laatste vijf jaren heeft gekost. Annexatie is een groote onderneming. Tegen zulke ondernemingen, tegen de door graving van Nederland op zijn smalst, tegen den aanleg van spoorwegen is in dit land altijd oppositie geweest. Het is goed. dat zij er is: zij maant tot bescheidenheid. Maar zy mag niet leiden tot gebrek aan activiteit. En activiteit is noodig om vergrooting van ons gebied te verkrijgen, zonder hetwelk het er voor onze kinderen donker zal uitzien. H. A. LUNSHOF. Receptie van den Commissaris der Koningin. De waarnemend Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland en ba ronesse de Vos van Steenwijkvan Royen zijn voornemens ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin op Zater dag 1 September a s. des middags tusschen 3 en 5 uur in het Provinciehuis aan de Dreef te Haarlem een receptie te houden voor autoriteiten en besturen met hun dames.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2