Haarlem 700 jaar stad. Capitulatie-onderïeekeriing op de Overgang. „Missouri" Hei woord is aan.... Vleeschrantsoen gehalveerd. Naar vervanging wordt gezocht. De verschrikkingen der Atoombom. De kronen uit het Haarlemsche Stadhuis. De Velserpont vaart weer Inbraken te Haarlem. Cafés en Restaurants. Nieuwe Staatsraden Weer Scheermesies Plannen der herdenking. «Oo. Jaargang No. 18109 «W» "f TH "8 Donderdag 23 Augustus 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I C"^ 1 1 ^"*^T 1 Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem I III II I 8"| I 1 g J J V J L 1 I V Jij Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. A Jfa JW 1*^ VI JV«rfr A VA Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. Per kwartaal 4.—. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. ER gebeuren in dezen tijd dingen, die levendig herinneren aan de periode na den eersten wereldoorlog. In ons land wa ren die verschijnselen toen niet zoo dui delijk waarneembaar, omdat wij buiten den strijd waren gebleven en er alleen zekere nadeelen van hadden ondervonden. Maar in Frankrijk, toenmaals het zwaarst geteisterde land van alle en ook in Enge land, waar ik later vele jaren woonde, heb ik ze meegemaakt. Het is in zijn alge meenheid niet waar, dat de geschiedenis zich herhaalt. Men kan beter zeggen, dat zij onuitputtelijk is in haar variaties op bekende thema's. Maar vele menschelijke reacties herhalen zich getrouwelijk. Zoo kan van kenmerkende naoorlogsche ver schijnselen gesproken worden. En wie ze al eerder heeft meegemaakt, weet, dat ze tijdelijk zijn. Dit geeft moed voor de toe komst, al ontstelt het ook, dat opnieuw zooveel menschen het slachtoffer worden van sommige van die verschijnselen. De overgang naar een toestand, waarin rust en bezinning het pleit gewonnen zul len hebben, is moeilijk en veroorzaakt veel ongelukken, vooral onder die zwakkere naturen, die zich maar critiekloos laten meevoeren op de stroom van den tijd. De tallooze ongelukken op den weg brengen evenwel mee. dat ook anderen het slachtoffer worden. Dat wilde en woeste rijden, waarbij verkeersvoorschriften nau welijks meer gelden en de grootste risico's genomen worden, is niet een gevolg van ongewoonte. Er zit iets meer achter. Het is een na-oorlogsch verschijnsel in een wereld, die zich blijft uitvieren in het na jagen van levensgevaar. Als hier meer vliegtuigen waren, zouden wij hetzelfde in de lucht zien gebeuren. Na den vorigen oorlog braken in Frankrijk, Engeland en Amerika honderden jonge vliegers hun nek tengevolge van hun dolle daden. Die wer den aangemoedigd door een op sensatie belust publiek. Dat is er nu ook. Veel menschen blijven, na vijf oorlogsjaren waarin de hevigste gebeurtenissen elkaar opvolgden, gebrand op sensationeel nieuws. Niet allen zijn zij zich daarvan bewust. Toch haken zij ernaar en zijn zij eigenlijk ontnuchterd als de dag eens geen hevige berichten brengt. Het ge rucht, in de oorlogsjaren zoo vruchtbaar in zijn onuitputtelijke fantasie en over drijving, is lang zoo actief niet meer en de kranten kunnen dit soort nieuws honger niet bevredigen. Toch worden ook de kranten in de heerschende naoorlog sche sfeer vaak met de zonderlingste sen- satieberichten bestookt. Het meeste komt uit het buitenland. Wij journalisten zijn er niet om dergelijke dingen te verbrei den. Dus moeten telkens berichten van dat soort terzijde worden gelegd. De arbeidsmoeheid, die zich bij velen doet gelden, is een ander typisch na- oorlogsch verschijnsel, in Frankrijk heb ik er in de jaren 1919 en 1920 ach en wee over gehoord. Zij zal prompt verminde ren en verdwijnen, al is het goed om allen invloed uit te oefenen, die dienstig kan zijn om het proces te verhaasten. Want dit is nu juist een tijd, waarin verlies aan arbeidskracht zoo slecht geduld kan worden. De verschijnselen van ontwrichting bij een groot deel van de jeugd vallen onder dezelfde categorie en men kan er, zonder kunstige samenvoegingen te bezigen, het gebrek aan eerbied voor de overheid en voor orde en wet, dat zich ook bij een aantal volwassenen voordoet, bij aanslui ten. Menschen met gebrek aan gemeen- s schapszin. eigenlijk aanhangers van de verwerpelijke leer „ieder voor zich en God voor ons allen" bemoeilijken door hun zelfzuchtig en wanordelijk optreden het herstel en den opbouw van ons land. Zij hebben een streng gezag noodig om - bruikbaar te zijn in de samenleving. Een streng gezag, maar niet in den mismaak- j ten vorm, dien wij in den Duitschen tijd gekend hebben. Dat was er een caricatuur van. Het dreigde, arresteerde en moordde, j maar zat zelf vol corruptie en geknoei en slaagde er niet in, ook maar één enkel van zijn tallooze voorschriften werkelijk 1 te doen opvolgen. Met een streng gezag bedoel ik een rechtvaardige overheid, die l respect inboezemt door haar optreden en er daardoor tevens in slaagt, haar wetten en verordeningen te doen naleven. Dit is een tijd van chaos en verwilde- l Ting op menig gebied. Maar het herstel is al in werking. De toestand is nu aan merkelijk beter dan twee maanden ge- leden.» Over een jaar zullen groote ver- anderingen zijn ingetreden, al bestaat de kans dat sommige nawerkingen van den oorlog zich langer zullen doen gelden. In Londen heerschte in de eerste twin- tiger jaren een wilde neiging tot feest vieren en vergetelheid, een soort roes, die later als de periode van „the wild twenties" aangeduid zou worden. Het is j je hopen dat deze vertooning ons bespaard zal blijven. Het is geen teeken van verwildering, maar ook een typisch naoorlogsch ver schijnsel, dat de belangstelling van de menschen zich sterk .op het Heden gaat richten en van den oorlogstijd maar liever zoo weinig mogelijk meer hooren wil. Dat is al merkbaar en het zal toenemen, tot na eenige jaren de belangstelling voor het gebeurde zich plotseling in verdiep ten zin zal gaan openbaren en men zich rekenschap zal willen geven van hetgeen is geschied. Dan zal men er verder van af staan en het beter kunnen begrijpen. Dit leeren de massapsychologische ver schijnselen van den tijd na den eersten wereldoorlog. R. P, DE Japansche capitulatie zal op 31 Augus tus a.s. in de baai van Tokio worden geteekend aan boord van het Amerikaansche slagschip „Missouri". Deze keuze beteekent een eerbewijs aan president Truman, die uit den staat Missouri afkomstig is. Generaal MacArthur, heeft medegedeeld dat de volgende personen zijn aangewezen als onderteekenaars van de Japansche capi tulatie-verklaring voor de respectievelijke Geallieerde mogendheden: voor de Ver. Sta ten: admiraal Nimitz; voor het Vereenigde Koninkrijk: admiraal Sir Bru.ce Fraser; voor Australië: generaal Sir Thomas Blarney; voor Ned. Oost-Indië: luitenant-generaal L. H. van Oyen; voor Rusland: luitenant-gene raal Derevyanko; voor China: generaal Hsjoe Yoengtsjang; voor Frankrijk: generaal Jacques Leclerc. Onderteekenaars voor Ca nada en Nieuw-Zeeland zyn nog niet bekend. Een bijzondere delegatie bestaande uit elf officieren, die Lord Louis Mountbatten ver tegenwoordigen, is thans bezig met de Ne- derlandsche autoriteiten in Australië te confereeren over de bevrijding van Malakka en Ned. Oost-Indië, alsook over de behan deling van de Geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden in de door Japan bezette gebieden. De mogelijkheid bestaat, dat Java uit een oogpunt van bestuursbelangen bij het Zuid-Oost-Azië commando ingedeeld zal worden. Naar Reuter's diplomatieke correspondent meldt, zal de verantwoordelijkheid voor het militaire bestuur van Indo-China in de Noor delijke zone van het land gedragen worden door de Chineezen en in de Zuidelijke zone een grooter gebied door het hoofdkwar- De aanvoer van slachtvee blijft ver bene den de hoeveelheid die noodig is om het huidige vleeschrantsoen te verzekeren en kan ook niet worden aangevuld door het af slachten van gebruiksvee. Daar de invoer van vleesch in blik reeds geruim en tijd vrijwel stil staat en de voor raden thans nagenoeg verbruikt zijn, is de bevolking voor het vleeschrantsoen aange wezen op het voor de slacht beschikbare rundvee. De varkensstapel, die voor den oorlog 60 van het binnenlandsche vleesch- verbruik dekte, heeft namelijk vrij gerui- men tijd noodig om zich ten deele te her stellen, zoodat pas in den loop van 1946 ge rekend kan worden op een eenigszins be langrijk aantal slachtvarkens. Naar de minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening mededeelt, is onder deze omstandigheden verlaging van het vleeschrantsoen van 2 September 1945 af tijdelijk tot1 de helft, dus tot 100 gram vleesch zonder been per persoon per week noodza kelijk. Getracht zal worden den teruggang in eiwitvoeding, die van deze verlaging het gevolg is, deels met peulvruchten op te van gen. Tevens zullen pogingen in het werk worden gesteld om zoowel door het invoeren van bevroren en/of op andere wijze gecon serveerd vleesch, als van vis^h en vischcon- serven. mogelijkheden te scheppen voor de distributie van eiwitrijk voedsel naast het uit versch vleesch bestaande vleeschrantsoen. Een rantsoen vleesch. Hej; centraal ^distributiekantoor deelt mede, dat in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht een rantsoen vleesch bedraagt: 100 gr. versch rund- kalfs-, varkens-, schapenvleesch zonder been, 150 gram versch paardevleesch, 4 oz. vleesch in blik, 4 oz. visch in blik, 8 oz. meat and vegetables, 175 gram versche tong, lever of hart van runderen, kalveren, var kens, schapen en paarden, 265 gram ver sche zwezerik van runderen en kalveren, 330 gram varkenskluiven, versche uiers van runderen, versche nier van runderen, kal veren, varkens en schapen, 430 gram staart van runderen en kalveren of 665 gram var kenspoot en. Hen rantsoen vleeschwaren bedraagt: 100 gram gerookt en /of gekookt rund-, kalfs-, varkens-, schapen- of paardevleesch zonder been, dan wel gerookte worst, ge braden gehakt of corned beef, 130 gram knakworst of gekookte worst, 165 gram leverartikelen, tongenworst of nierbrood, 200 gram zure zult, 400 gram bloedworst, 4 oz. vleesch, 4 oz. visch in blik of 8 oz. meat and vegetables. 23 November zal het, zooals reeds door ons gemeld is. 700 jaar geleden zijn, dat Graaf Willem II stadsrechten aan Haarlem verleend heeft. Bij het gemeentebestuur bestaat het voor nemen dit voor onze stad zoo belangrijke feit op een waardige wijze te herdenken. De vèreeniging „Haerlem" en de stichting „Haarlems Bloei" zullen samenwerken bij het organiseeren van een tentoonstelling, die een overzicht zal geven van de belangrijk ste tijdperken van deze 700 jaar. Het streven zit voor, als d?i althans mogelijk blijkt, deze tentoonstelling in November te houden. Bo vendien zal een boekwerk verschijnen aan de herdenking gewijd. Het bleek noodig eigenlijke feesten te ver schuiven naar het volgend jaar, omdat de tijd van voorbereiding daarvan te kort is. Er wordt o.a. gedacht aan het houden van een historischen optocht. Wil Haarlem daar mede eer in leggen, dan is het noodig, dat deze op een hoog peil staat. Niet alleen moet men op veler medewerking kunnen rekenen, maar men moet bij de organisatie tier voor Z. O. Azië. Deze regeling, die het gevolg is van besprekingen tussclien Enge land, de Ver. Staten, China en Frankrijk is slechts voorloopig. De reden voor deze re geling is, dat Frankrijk materieel niet in staat is op het oogenblik om zijn territo rium over te nemen. Er bestaat de mogelijkheid, dat Fransche militaire deskundigen verbonden zullen wor den aan de staven der beide besturen. Te zijner tijd zal het militaire bestuur worden gevolgd door het Fransche burgerlijke be stuur, maar hoe lang het militaire bestuur zal duren zal afhangen van de grootte van de taak, die in Indo-China verricht moet worden en die bestaat in het ontwapenen en repatrieeren van de Japansche troepen. De door de Japanners gecontroleerde zen der van Singapore heeft bekend gemaakt, dat generaal-majoor prins Haroehito Kanin, speciale afgezant van den Japanschen keizer Maandag te Singapore gearriveerd is met bevelen voor den Japanschen commandant om de vijandelijkheden te staken. De strijd op Nieuw Guinea is gestaakt. Er zijn echter nog geen onderhandelingen ge voerd tusschen vertegenwoordigers van de zesde Australische divisie en de Japannee- zen over de overgave van de 8000 Japansche soldaten die van het Japanneesche 18e leger zijn overgebleven. Domei heeft bekend gemaakt, dat bij den atoombom-aanval op Hirosjima minstens 60.000 menschen werden gedood en 100.000 gewond. Voor Nagasaki moeten deze ge tallen resp. 10.000 en 20.000 luiden. Deze cijfers zijn onvolledig aangezien vele licha men nog niet zijn teruggevonden en er da gelijks nog gewonden sterven. De atoom bom lijkt een zoodanigé uitwerking op het menschelijk organisme te hebben, dat men ook bij betrekkelijk lichte verwonding sterft. Gedeeltelijk gestolen. In de hal van het Haarlemsche Stadhuis hingen voor den oorlog 4 koperen kronen. Een heele groote, twee van een midden soort en een kleine. Zij waren altijd een sieraad van de mooie oude zaal; zooals be kend is dateert de ridderzaal uit den tijd toen daar het paleis van Graaf Willem II stond. Sprookjesachtig was het als bij offi- cieele ontvangsten de kaarsen in de kronen brandden. In den oorlogstijd zijn de kronen gedemon teerd en opgeborgen in de kelders van het Stadhuis. Daar waren zij, naar men hoopte, veilig voor vernielende bommen en ander oorlogsgeweld. Toen de vrede gekomen was, wilde men de kronen in de hal weer ophangen. Maar men is hei-aas niet verder gekomen dan de samenstelling van één der kronen van mid den-grootte. Wij hebben geïnformeerd waar de andere bleven. Ons werd medegedeeld, dat de be waring der kronen te wenschen heeft over gelaten. Onbevoegden hebben kans gezien tot de kelders door te dringen en daar vele onderdeelen van de kronen te stelen. Koper was in den oorlogstijd veel geld waard! De restanten der kronen zijn nu veilig achter slot. Het gemeentebestuur zal, als dit weer mogelijk is, de ontbrekende deelen van de kronen laten bijmaken. Te zijner tijd zal de hal dus weer in de oude glorie stralen. Er is voor auto's, wielrijders, voetgangers kortom voor alles wat iets te maken heeft aan beide zijden van het Noordzeekanaal verblijdend nieuws: de Velser pont vaart weer. Woensdagmiddag was het dan einde lijk zoo ver dat de dienst weer hervat kon worden. Voorloopig wordt er nog slechts met één pont gevaren, met het oog op den kolen voorraad, maar er is een tweede pont be schikbaar om eventueel in te vallen wan neer dit met het oog op de drukte noodig mocht blijken. Men mag aannemen dat, nu het passee- ren van het kanaal met de pont weer moge lijk is, de spoorbrug wel weer voor het weg verkeer gesloten zal worden. De practijk heeft trouwens nu al bewezen, dat de weg gebruikers aan de pont de voorkeur geven. Vooral het autoverkeer was hedenmorgen vrij druk. ook den steun hebben van een kunstenaar, die zorgt voor een artistiek geheel, maar ook er voor waakt, dat de optocht histo risch goed verzorgd is. Anonymus: Richt uw blik naar de zon zijde en de schaduw zal achter u vallen Een gedupeerde melkhandelaar. Het Haarlemsche gilde der gauwdieven heeft in de afgeloopen dagen een goeden slag geslagen. Een Pick-up, een radiotoe stel en een tafelkleed gingen in andere han den over, nadat een glas-in-lood ruitje vak kundig was verwijderd aan het Tesselscha- dèplein. Een melkboer in de Floresstraat moest tot zijn schrik bemerken, dat anderen zich over zijn opplakvellen hadden ont fermd. Het is een heele slag voor des mans bedrijf, daar o.m. 1160 melkbonnen en vele honderden andere belangrijke papiertjes verdwenen. Ook mist hij een fiets en een radiotoestel. In de Mr. Cornelisstraat vormden een radiotoestel eenige binnenban den, een strijkbout en een damesrijwiel een welkome buit. Een „kraakje" aan het Mar- nixplein mislukte, maar aan de Nieuwe Gracht verdween het ongewenschte bezoek met een zak waschgoed. Verder werden 4 rijwielen gestolen. Een Studiecommissie inzake annexatie. Zaterdagmiddag zal de staatscommissie ter bestudeering van het annexatie vraag, stuk geïnstalleerd worden. Dit college be« staat uit de lreeren K. Vorrink ('s Graven- hage), voorz., mr. J. A. E. H. J. van der Dussen (Hengelo O.), dr. Ph. J. Idenburg ('s Gravenhage), C. v. d. Heuvel (Leiden), prol. Th. F. K. van Iterson (Heerlen), H, D. Louwes (Ulrum), jhr. mr. C. N. O. var» Nispen tot Sevenaer (Vorden), prof. mr. F, de Vries (Rotterdam), prof. G. A. P. Weyer (Amsterdam) en dr. ir. R. L. Wentholt (Utrecht) Raad van Vakcentralen bij minister Drees. Op de conferentie tusschen Minister W. Drees, Minister van Soc. zaken en de be stuurders van den Raad van Vakcentralen werden o.m. de sociale ordening van het bedrijfsleven besproken; hulp bij verstrek king van textiel en schoeisel aan de arbei dende bevolking, loonsverhoogingen. de zorg voor de nooden in de verwoeste 'gebieden en de kwestie van de z.g. overbruggingsuit- keeringen. De minister zegde toe, de geuite verlangens in ernstige overweging te zullen nemen. Verbeterde toewijzingen. Er is een belangrijke verbetering in de voorziening van café's, restaurants en hotels met levensmiddelen en dranken. Zoo werd de toewijzing voor aardappelen met 50 verhoogd en in verhouding daarmede even eens die voor groente, bloem en suiker. Ook werd wederom een toewijzing peulvruchten ingevoerd. In café's en dergelijke zal- binnenkort, zooals reeds is aangekondigd, weer echte koffie verstrekt kunnen worden. Deze be drijven krijgen daarnaast ook toewijzingen voor suiker en melk. De theeliefhebbers zullen nog geduld moeten betrachten. De geleidelijk aangroeiende voorraad van dit artikel in ons land is nog niet zoo groot, dat men er al toe over kan gaan het beschik baar te stellen. Bier kon deze maand in het Westen op een basis van 30 pet. van den omzet van Augus tus 1941 worden gerantsoeneerd. In het Noorden en Zuiden, waar de kolenpositie iets gunstiger was, is het percentage op 50 ge bracht. Hoe de toekomst zich ontwikkelen zal, is afhankelijk van de voor de brouwe rijen beschikbare kolen. De rantsoeneering van jenever zal, zooals reeds eerder gepubliceerd, weldra op basis van 40 °/o van den omzet in 1939 worden Naar wij vernemen zijn met ingang van 25 Augustus eenige leden fan den Raad van State en Staatsraden in buitengewonen dienst benoemd. Ingetrokken is het besluit van den „rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied" tot ontslag van den heer T. Fj. Muller Massis als lid van den Raad van, State. Benoemd zijn tot lid van dat college: Ir. J. W. Albarda, oud-minister van Water staat. J. Th. Fürstner, luitenant-admiraal, oud-minister van Marine, Dr. J. W. M. ver Ranneft, oud-vice-president van den Raad van Nederlandsch Indië en Prof. Dr. G. A. van Poelje, secretaris-generaal van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Tot staatsraad in buitengewonen dienst zijn benoemd: Jhr. Mr. Dr. J. D. H. De Beau fort, secretaris van den Raad van State, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen-" thai, commissaris in de provincie Utrecht en Prof. Mr. R. P. Cleveringa, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Nu er gas is Minder gegadigden aan de Centrale Keuken. Nu de huismoeders weer gas hebben en dus zelf kunnen koken, is het aantal ge gadigden voor de Centrale Keuken te Haarlem belangrijk gedaald. Den laatsten tijd werden (buiten de bijvoeding die op verschillende bedrijven wordt verstrekt) door de keuken 4500 porties gekookt. Dit aantal is nu tot 3200 gedaald, dus een. ver mindering van 1300. Elke portie is nu 1 Liter. In den oorlogstijd kwamen er dagen voor dat er 9000 Liter gekookt werden; de porties waren toen M: Liter, zoodat dit neerkwam, op 18.000 porties. In de maand s.-p emoe? zaï' er een aa tal scheermesjes beschikbaar worden ges'eld voor ieder, die in het bezit is van een tabaks- kaart. Daartoe moet men tusschen 20 f ug. en 6 Sept. bon R 16 van de tabakskaart bij den winkelier inleveren. Om een vlotte distributie te verkrijgen, wordt dringend aangeraden, de bonnen in te leveren bij winkeliers, die geregeld dit artikel verhandelen. De winkelier moet ®en ontvangstbewijs voor den ingeleverden bon geven. Het aantal scheermesjes, dat per bon verstrekt zal worden, wordt nog nader bekend gemaakt. Het zal detaillisten toege staan zijn, voor een bepaalden, nog nader bekend te maken datum, af te leveren»

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1