Onze Stad. Japans bezetting e Hoeveel politieke gevangenen vrij? De 150.000ste Haarlemmer. 60c Jaargang No. 18111 s x T T T| '1 "IT 1 Zaterdag 25 Augustus 1045 Bureaux: Groote Houtstr. 93 |«"™1 R C* I fl I^N I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem I I I J I J I I f""™ III I If J I 111 II J Voorlichting te Haarlem. IJmuIden: Kennemerlaan 154. Xi^fc JU AAA W As^ \A A %«s«. Abonnementen: p.week 31 ct. fTelef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdrednclcur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. HET is zeven eeuwen geleden dat Haar lem stad werd. Willem II. graaf van Holland, later Roomseh Koning, verleende het „uitgebreide" stadsrechten in het jaar lOnzes Heeren 1245. Dus beleeft de oude 6tad een jubileum. Dat het gevierd zal .worden is bekend. Al moet de kern der .viering uitgesteld worden. Haarlems feest zal ook dit jaar niet worden vergeten. Er zal een tentoonstelling zijn, er zal een boek verschijnen. Ik zou daarop kunnen voor- uitloopen door een historisch overzicht in zakformaat te geven, maar wil dat nu niet doen. Het eerste woord van den geboren Haarlemmer behoort een getuigenis van aanhankelijkheid te zijn. Er zijn geen geschiedenisboeken noodig om te weten dat Haarlem oud is. Het spreekt daarvan in zooveel uitingen. En zelfs een blinde zou het merken in zijn atmosfeer. Dat lijkt een beetje geheimzin- nig. maar het is er niet minder waar om. iVeel geheimzinnigs leeft om ons heen; ook <lit. Het wordt sterker in den stillen, laten avond, als de vele geluiden van den dag verstorven zijn. En ook op Zondagmorgen, als de menschen ter kerke gaan en er wij ding in de atmosfeer is. Dan fluisteren de stemmen van het Verieden bijna hoorbaar, als ge door de oude stad gaat: liefst door kleine straten en stegen. langs het Spaarne. en door een hofje, dat ligt te droomen in de zon. Ook in den Hout zult gij ze hooren en in onze schoone omge ving. die met de stad oud geworden is en veel met haar beleefd heeft. Het heet dat menschen, die na lange afwezigheid in het oord hunner jeugd te- rugkeeren. teleurstelling ervaren. Het is hun oude stad niet meer. Er is zooveel ver dwenen: menschen en dingen De wijze antwoordt daarop, dat hetgeen zij er mis sen hun jeugd is. Ik eerbiedig den wijze. Maar toen ik indertijd in Haarlem terug kwam. na jarenlange afwezigheid, stelde het mij niet teleur, al was mijn jeugd voor bij Ik liep door de stad en zag geen men schen die ik kende. Het leek jammer dat zooveel oude huizen verdwenen waren, vooral hoekhuizen. En er waren boomen gekapt. Oude hoekhuizen en oude boomen laten groote leegten na. Maar al dit gemis deerde mij niet, omdat de atmosfeer ge bleven was en de vertrouwde stemmen fluisterden. Dat is geen inbeelding. Ande ren moeten het ook ervaren hebben. Maar sommigen gelooven er niet aan en luiste ren niet; dan worden zij teleurgesteld en missen hun jeugd, zooals de wijze zegt. Het ls zeker dat Haarlem iets heel bij zonders heeft, dat het misschien al veel langer dan zeven eeuwen bezit, want oude bekoringen storen zich niet aan zoo nuch tere dadingen als stadsrechten, zelfs al zijn zij door een Graaf van Holland verleend. Het heeft een wonderlijke aantrekkings kracht, die het goed doet zijn er te toeven en het zwaar maakt er vandaan te gaan. De jeugd ervaart dat laatste niet, zij wil de wereld in. Maar als de levenszon tot middaghoogte is gestegen, begint men het te weten. Drie vrienden van mij hebben het mij gezegd. Hun levenstaak riep hen naar elders. Zij konden niet goed beslui ten, heen te gaan. Zij waren geen geboren en getogen Haarlemmers, maar iets hield hen hier vast. Er lagen jaren tusschen hun belevenissen en er waren geen samen spraken over. De een beïnvloedde dus den ander niet. Maar ieder van :hen, op zijn tijd, zei: ik weet niet wat het is, maar iets houdt mij tegen. Het is waar dat Haarlem vele voordeelen biedt. Gij kunt er een mooien „folder" voor een woningbureau, bestemd voor den tijd waarin woningbureaux weer goede zaken zullen doen, mee samenstellen. Het is zoo gunstig gelegen: dicht bij Amster dam en bij de zee. Het biedt zooveel na tuurschoon in zijn onmiddellijke omgeving. Men kan er genieten van bloemenvelden, porderlandschap, bosch en duin. De tram- ,en treinverbindingen zijn snel en veelvul dig (zet het Heden even uit uw hoofd) en ide woningen riant. Ja, bepaald riant. Er is veel waardevolle oude architectuur en ook waardevolle nieuwe. De musea her bergen kunstschatten. Er is ruime gelegen heid om sport te beoefenen en die door anderen te zien beoefenen. Maar mijn drie vrienden zeiden allen, dat iets anders hen weerhield om heen te gaan. Dat is dan het geheim van Haarlem. Het is in deze eeuw van klein provincie stadje tot groot bevolkingscentrum ge groeid. De dorpjes Bloemendaal en Heem stede, die er een eind vandaan iagen, heb ben steedsche buitenwijken binnen hun gemeentegrenzen zien verrijzen. Zoo zijn Zij met de stad vereend. In 1927 moest de gemeente Haarlem tot gebiedsuitbreiding overgaan en nog omvat het maar een deel .van de aaneengesloten bebouwing. In 1927 verdween de naam van het oude dorpje Schoten voorgoed. Daar, in het Noorden, was de stadsaanwas het grootst en het station ligt nu juist midden in Haarlem. De stad telt 151.000 inwoners, maar eigen lijk. als men de stad los van gemeente grenzen ziet, veel meer. Toch is het oude blijven leven en haar karakter bepalen. [Langzaam aan doortrekt het ook de nieuwe stadsdeelen en neemt ze in zijn sfeer op; Sn het hart van de 6tad leeft die het sterkst. Gij moet het eens doorkruisen, als het stil is in den laten avond, of op een Zondagmorgen. Dan zult gij weten wat ik zeggen wil. Ja, wij houden van Haarlem. R. P. HOLL. STOOMBOOTMAATSCHAPPIJ Van de 10 schepen der Holl. Stoomboot Mjj. die op 10 Mei 1940 buitengaats waren zijn er nog S over. Van de totale tonnage van 17.242 brt. ging 7574 ton verloren. Op 1 September zal, volgens Domei, dt ontscheping van geallieerde bezettings troepen op Kioesjoe een aanvang nemen. Verder deelt Japan mee, dat Moskou van plan is, luchtlandingstroepen naar het eiland Jesso te zenden. Het keizerlijk hoofdkwartier lijkt het met deze plannen niet eens te zijn; in een telegram bestemd voor Generaal MacArthur zegt het ten minste, dat een dergelijke actie „betreurd" zou worden. Het Sovjet-leger zet inmid dels zijn opmarsch voort langs de aange wezen wegen. Parachutisten zijn geland in Korea te Kanko en er werden 14.000 ge vangenen gemaakt. Nederlandsch-Indië. Nu de Britsche Oost Indische vloot is uitgevaren in afwachting van nadere or ders om verschillende punten van Ned.- Indië te bezetten, vragen velen in het Moe derland zich af, hoe de bevrijders Indone sië zullen aantreffen. Bij Balikpapan is het nog oorlog. Vliegtuigen, die strooibiljetten uitwerpen, worden door de Japanners on der vuur genomen. De stad, het centrum van zeer belangrijke olievelden, herstelt zich geleidelijk, alhoewel vele bewoners nog in tenten of noodwoningen huizen. Het bestuur is zoo goed als normaal, er is werk in overvloed voor de bevolking, het moreel der inwoners van Balikpapan stijgt met den dag. Een groot probleem voor de N.I.C.A. vormt de repatrieerïng van de vele koelies, die Japan van de andere eilanden naar Borneo heeft gesleept, om daar te werken. Om eenigszins in het allernoodigste te voorzien, heeft de Ned -Indische regeering een inkoop-programma ontworpen, dat 500.000 ton goederen omvat. Deze groote hoeveelheid is noodig, omdat Japan Indo nesië volkomen „kaalgevreten" heeft en daar de U.N.R.R.A. haar medewerking niet heeft toegezegd. Men hoopt, dat naast goederen uit het buitenland, ook Neder- landsche artikelen (keramische producten. Landingen 48 uur uitgesteld. Tengevolge van een typhoon zijn de lan dingen in Japan 48 uur uitgesteld. De onderteekening der capitulatie-voor waarden zal ook niet op 31 Aug. maar op Z Sept. geschieden, zoo meldt United Press. Het nieuwe rijwiel, waarop we al zoo lang wachten? Mogelijk. In elk ge val bezit het voldoende kwaliteiten er voor. Het kan in een seconde worden opgevouwen, in minder dan een minuut en zonder gebruik van gereedschappen in een opvouwbare tandem worden ver anderd. Verder heeft het vier versnel lingen en een trapmechaniek, waardoor met dezelfde krachtsinspanning als bij een gewone fiets grootere snelheid kan worden bereikt, aldus de uitvinder, de heer Jerome Mertens te Grathem (Lim burg). Hij heeft met zijn vinding een oude zaak opgerakeld. Indertijd heeft kapitein van Wagtendonk te Haarlem al een opvouwbear rijwiel ontworpen, dat een tijdlang bij het leger in gebruik is geweest, maar blijkbaar niet heeft voldaan. Doch wat hebben we aan die herinneringen bij het kijken naar een uitvinding? Bezaten we maar zulk een fiets. De regeerings voorlichtingsdienst deelt mede: Zooals bekend, ligt liet in het voornemen van den ministerraad, door een snellen rechtsgang, een eerste schifting te maken onder de politieke gevangenen. In de kaïn pen bevindt zich een betrekkelijk groot aan tal personen, van wie men aannemen kan, dat hun berechting zou leiden of tot vrij spraak of tot een zoodanige geringe vrij heidsstraf. dat deze reeds door de voorioo- pige hechtenis zou zjjn geboet. 1 Indië's bevrijding. industrie-voortbrengselen, textiel enz.) ge ïmporteerd kunnen worden. Dit zou onze magere deviezenportefeuille niet weinig steunen. Fransch Indo-China. De Gaulle heeft in een persconferentie het Fransche volk gerust gesteld ten aan zien van zijn bezittingen in Oost-Azië. De Fransche souvereinitelt zal zoo spoedig moegelijk over Indo-China hersteld worden, Amerika's hulp aan Nederland. Kleeren en schoeisel onderweg. Mr E E. Menten. regeeriugscommlsaarls voor Nederlands Volksherstel, is teruggekeerd van een reis naar de Vereenigde Staten. Aan een redacteur van het A.N P.-Aneta vertelde hij: Behalve de centrale hulp aan Nederland, door het American Relief For Holland Comité ls er nog een andere mogelijkheid tot hulp verleening. Dat Isde weg van de bijzondere verbindingen door middel van grocpsverhou- dingen. Zoo hebben verschillende kerkgenoot schappen ln Amerika contact gezocht met geestverwanten in Nederland. Deze verbin dingen zullen evenwel over Nederlands Volks herstel loopen, aangezien men ln Amerika Inzag, dat het onjuist zou zijn. indien bepaal de groepen ln Nederland boven andere zouden worden bevoorrecht Vooral langs den laat- sten weg zal het bijvoorbeeld mogelijk zijn bepaalde objecten, zooals kerken, ziekenhui zen en universiteitsgebouwen weder op te bouwen of te herstellen. Van Amerlkaansche zijde bestaan hieromtrent grootsche plannen. Op het oogenbllk zijn zeer veel goederen van Amerika onderweg naar Nederland. Op 14 Augustus J.l. vertrok het stoomschip „Jan Steen" met 650 kisten kleeren en schoeisel. In tal van Amerlkaansche steden zijn coml- té's opgericht, die zich zullen bezighouden met het Inzamelen van gelden en het ver vaardigen kan kleedlngstukken. Niet alleen kleeren en schoeisel zullen ln de naaste toe komst verder naar ons land worden vervoerd, maar vooral ook gereedschappen, bestemd voor den wederopbouw. Binnenkort zal een Nederlandsche afgezante naar Amerika gaan ten einde aldaar lezingen te houden. Men ls in Amerika er zeer op ge steld. te hooren. waar de goederen naar toe zijn gegaan. Wie lets van Amerika hetzij di rect, hetzij indirect, heeft ontvangen, late vooral niet na aan de plaats van herkomst te laten weten, wat men heeft ontvangen en of het op prijs wordt gesteld. Dit zullen de Ame rikanen buitengewoon prettig vinden. Haarlem heeft de 150.000ste Inwoner ge kregen! In den regel weten de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, als zoo'n mijl paal in het zicht is. het zoo uit te zoeken, dat het een pasgeborene is, omdat immers rekening gehouden moet worden met pas sende geschenken, die meestal bestaan uit een versierde luiermand of andere dingen waaraan alleen een zuigeling behoefte heeft. Alles zou in de war loopen als „de zooveel- ste" een bejaarde was die van elders In komt. Maar in Haarlem heeft men die zorgen niet gekend, omdat de oorlogsomstan digheden gemaakt hebben dat de 150.000ste Haarlemmer een onbekende is en blijft. Het ls bekend, dat de registers van den Burgerlijken Stand in alle gemeenten door den oorlog en alles wat daarmee samen hing danig in de war zijn. Daarom ls alleen bij benadering het aantal ingezetenen van Haarlem op te geven. Alleen als de recon structie achter den rug is, kan weer met zuivere statistieken gewerkt worden. Maar de ambtenaren hebben thans uit verschillen de gegevens waarover zij beschikken, de zekerheid, dat Haarlem boven de 150.000 ge komen is. De mijlpaal zelf hebben wij dus en dat is op zich zelf een feit van vezl beteekenis. Haarlem kan zijn 700-jarlg bestaan als stad gaan vieren met de volle 150.000! De aanwas der bevolking is in de oorlogs jaren normaal geweest wat het aantal be treft. In de jaren voor 1940 vermeerderde het aantal Inwoners gemiddeld met 2000 en dat is in de oorlogsjaren zoo gebleven. De statistiek der bevolking is geheel bij tot 1 Januari 1944. Van 1 Jan. 1940 tot 1 Jan. 1944 steeg het aantal inwoners van 140.469 tot 148.653. De aanwas der bevolking was in de oor logsjaren wat de samenstelling betreft bui tengewoon. In Haarlem zün meer dan 11.000 ge- evacueerdcn uit andere gemeenten geko men, terwijl 3000 k 4000 Haarlemmers naar elders evacueerden. Er is bovendien nog een lijst van 400 per sonen die van elders gekomen zijn. terwijl men nog niet weet of die hier zoo lang zul- Alleen op deze gevallen lieeft de minis ter-president gedoeld ln zUn laatste „praat- Je op de brug". Hoeveel personen hiermede gemoeid zullen zijn. is nog niet te zeggen, maar wel staat vast, dat de liooge cijfers, die hier en daar de ronde doen, lederen grond missen. Voor het overige zal deze zaak behandeld worden in nauw overleg niet de bevoegde instanties der illegaliteit en met de leiding der verschillende kampen. Koninginnedag. Beroep op v/erkgevers om personeel vrij te geven. Overal in den lande bestaan plannen om den verjaardag van de Koningin, den eersten na de volledige bevrijding van het rijk in Europa, en na de capi tulatie van Japan, bijzonder feestelijk te vieren. Hoewel tal van ondernemin gen en diensten, in verband o.m. met de belangen van den wederopbouw en de voedselvoorziening, dien dag nood zakelijkerwijze zullen moeten door werken, zal de regeering gaarne zien, dat een zoo groot mogelijk deel der bevolking aan de feestelijkheden zal deelnemen. In overleg met de Stichting van den Arbeid doet de regeering daarom een beroep op de werkgevers om, voor zoo ver dat mogelijk is, 31 Augustus a.s. vrij te geven met behoud van loon. De zuivering van de Staten Generaal. Eischt veel tijd. Naar aanleiding van een bericht in "de bladen, dat de commissie voor de zuive ring der Staten-Generaal weinig klachten heeft ontvangen, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat inderdaad weinig klachten bij de commissie zijn ingekomen, doch dat zulks juist het werk van de com missie ernstig bemoeilijkt. Zij heeft zich ook in verband hiermede, genoopt gezien om al degenen, die op 10 Mei 1940 lid van een der beide Kamers waren, op te roe pen voor een persoonlijk onderhoud. Het spreekt vanzelf, dat dit zeer tijdroovemi is en het zal dan ook nog wel eenigen tijd duren, voordat de commissie geheel met haar taak gereed zal zijn. DE AARDAPPELBONNEN. In de bonnenlijst opgenomen in ons vo rig nummer is een zetfout gekomen Boa 541 (niet B541) is geldig voor 1 K.G. aard appelen. len blijven dat zij in de termen vallen om als Haarlemmers te worden ingeschreven. Het aantal inwoners van Haarlem werd sterk beïnvloed door het groote aantal Joden (ongeveer 1000) dat indertijd uit Haar lem werd weggevoerd. Het is nog niet be kend hoeveel er daarvan terugkeerden of nog zullen terugkeeren. Ook bestaat nog altijd onzekerheid over een groot aantal personen die nog niet uit Duitschland terug gekomen zijn. Centrale keuken gaat verdwijnen. Het Haarlemsche gemeentebestuur acht het tjjdstip gekomen de organisatife van uitdeeling van voedsel door de Centrale Keuken op te heffen. Dinsdag aj5. zullen geen maalt jjdenkaar ten meer worden ver kocht en met ingang van Vrijdag 31 Aug. zal de uitdeeling in de bekende lokalen niet meer geschieden. Ten einde degenen, die door een staking van levering dezer maaltijden in groote moeilijkheden zouden geraken, daarin tegemoet te komen, zal voorloopig gelegenheid worden gegeven maaltijden te halen aan de keukens zelf, d.i. de Rijkskeuken bij 't Openbaar Slacht huis, Oorkondelaan, en de St. Vincentius- kcuken, Zoetestraat. Dc maaltijdenkaarter* daarvoor kunnen bij den Incassodienst Dinsdagsmiddags gehaald worden. Zoo komt dus een einde aan een instelling, die in moeilijke tijden groote deelen van ons volk een dienst heeft bewezen. De z.g. bij voeding voor de bedrijven gaat gewoon door. Nederland krijgt schepen terug Binnen zeer korten tijd zullen de K. L. M. schepen ter beschikking van Nederland ko men. Een geste van Geallieerde zijde, die gewaardeerd wordt. Krachtens de pool- overeenkomst zouden de schepen tot ff maanden na den 3floop der vijandelijkhe den ter beschikking van de pool blijven. Thans krijgt Nederland vlugger dan be paald was weer de beschikking over zijn eigen schepen, hetgeen met het oog op het vervoersprobleem van veel belang is. Maar helaas betreft het hier nog slechts kleinere schepen. Incassobank. Aan de op 13 September a.s. te hou den algemeene vergadering van aandeel houders der Incasso Bank zal worden voor gesteld over het Jaar 1944 een dividend uit te keeren van 3 pCt. (vorig Jaar f2 1/2 pet.) Aantal nog onbekendmaar niet zoo hoog als in de geruchten. In de oorlogsjaren was de aanwas der bevolking hoewel ongewoon samengesteld, toch normaal.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1