Eerste bezettingstroepen in Japan Bloemen. Fiscus en Oorlogsrekening. Muziek en Tooneel Uitspraken van de Eere-raden. Meer Spoorwegmateriaal 2000 Goederenwagens en 8 Reizigerstreinen. Hef woord is aan.... Zeer hooge eischen zullen gesfeld worden. BLOEMEN, tolk van onze dankbaarheid. Suiker rantsoen verhoogd. Broodrantsoen eveneens, maar geen biscuits meer. 60e Jaargang No. 18113 «W« "tf "9 Ti 1 Dinsdag 28 Augustus 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I™2™! I O 1 I 1 ^^F ^ll Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37. Haarlem I I I J I J I I ill I J Ji sL J I C J fLJI Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. J" ^W^S. dk A all ^**18 Abonnementen: p.week 31 ct Telef. 5437. ^ssr Per kwartaal 4.—. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboont Tel: Redactie 10600. Expeditie 14885. ONLANGS is medegedeeld, dat een Ne- derlandsch comité is gevormd onder den naam „Bloemen, tolk van onze dank baarheid", dat zich ten doei stelt onze er kentelijkheid jegens .onze groote bondge- nooten en jegens Zweden, Zwitsers, en Denen in een kleurigen, geurigen vorm tot uiting të brengen. Het plan is, de tui nen en plantsoenen voor de regeerings- gebouwen te Washington, Londen, Ottawa, Moskou, Stockholm, Bern en Kopenhagen in Hollandsche bloemenpracht te zetten. Daar is veel geld voor noodig: naar schatting een half millioen gulden. En het is goed dat er een beroep voor gedaan wordt op de burgerij, want wij hebben de ons verleende hulp in den meest directen vorm zelf ervaren. Herinner u de grim mige Engelsche vliegtuigen, die al voor de bevrijding uit de wolken kwamen duiken en geen bommen, maar voedsel uitwier pen. Er is ons sinds dien tijd veel om vangrijker hulp van geallieerde zijde ver leend, maar die eerste uitstrooiing van voedsel maakte wel den diepsten indruk. En zij was van bijzondere beteekenis ook, doordat zij zulk een groote psychologische uitwerking had. Een hongerig, uitgeput volk leefde op in vreugde. Wij waren nog niet bevrijd, maar zagen den ommekeer voor onze oogen geschieden. Het rijk van den wreeden vijand was uit. Onze vrien den snelden toe, niet alleen om de magen te vullen, maar ook om de harten te ver warmen. Daar waren velen in die dagen, die een brok in de keel kregen toen zij de reeksen bommenwerpers zagen dalen boven Waalhaven, boven Valkenburg, bo ven Vogelenzang. Er was menigeen die zijn ontroering niet kon bedwingen. En later hoorden wij van de overzijde, dat de jonge Engelsche piloten elkaar de eer betwist hadden om die vluchten te mogen maken en ze vol vreugde ondernomen hadden. Er is een andere herinnering: die aan het Zweedsche en Zwitsersche wittebrood, dat zooveel blijdschap in alle gezinnen bracht. Wij leven snel, maar zijn die dagen niet vergeten. En evenmin de hulp op veel grooter schaal, die ons sindsdien uit het buitenland is geboden. Dit alles te beantwoorden met onze na tionale bloemenweelde is een schoone ge dachte. Het gebeurt zelden, dat zoo van volle tot volk gesproken wordt. Meestal be paalt het zich tot officieele redevoeringen en telegrammen, dié_ een indruk van kille, formeele beleefdheid wekken. Hier is een uitwisseling van hulpvaardigheid en har telijkheid, die nieuw is in de historie. Onze bloemen zullen prijken voor regee- ringsgebouwen behalve dan te Londen, want er zijn geen plantsoenen en tuinen in Whitehall en zij zullen daar dus in Hyde Park worden geplant maar het prettige idéé is dat ook de schoenpoetser in Washington, de kantoorklerk in Londen en de tramconducteur in Kopenhagen ervan genieten zullen. En zij zullen denken: Dat zijn dus die bloemen van de Hollan ders, waarvan ik gelezen heb. Mooi. Pret tig. Wij hebben die mensehen iets goeds aangedaan en zij willen ons toonen dat zij het waardeeren. Deze gedachten zullen den schoenpoetser, den klerk en den con ducteur .even verwarmen en dat is in deze wereld een van de beste dingen, die wij anderen kunnen aandoen. Het Nederlandsche comité gaat snel te werk, want in den loop van September moeten de bloembollen al verzonden wor den. Dus dient het geld vlug te worden bij eengebracht. Er zijn plaatselijke comités voor gevormd en het Haarlemsche is door den burgemeester, die het voorzit, met spoed bijeengeroepen. Zijn eerste commu niqué vindt u in dit blad. De Haarlemsche inzameling zal tot welslagen gevoerd wor den door een beroep op de vele actieve buurtvereenigingen, die onze stad bezit. Haar is verzocht elk een afgevaardigde te zenden naar een bijeenkomst ten Stad- huize. Ik wil het Nationale Comité en de an dere plaatselijke comités niet tekort doen, maar vind dit een typisch Haarlemsche zaak. Het is geen gewoonte in landelijke acties van oude spelregels af te wijken. In dit geval had men evenwel tot het Haarlemsche comité kunnen zeggen: doe het werk maar en neem de leiding. Die opdracht is het bespaard gebleven. Het voelt daarom niet minder, dat van Haar lem veel verwacht wordt. Leven wij in de Bloemenstad of niet? Zijn bollen en bloemen niet bij uitstek onze zaak? Is het niet het schoone product van ónze streek, dat straks de harten verwarmen zal in al die verre hoofdsteden? Een beetje locale trots mag er wel bij. En het is goed dat ze in het buitenland weer eens merken dat wij in Nederland niet alleen in kaas, jenever, windmolens en koopmanschap doen, geïllustreerd met klompen en pof broeken van Markers en Volendammers. Het gebaar, dat deze grootsche bloe- menzending uitdrukt, komt te goeder ure. Er loopen in deze dagen geruchten in ons land, met name ten aanzien van Indië en veronderstelde geallieerde bedoelingen daaromtrent, die iederen grond van waar heid missen. Er is geen aanleiding voor wantrouwen. Er is bereidwillige mede werking. Des te meer zou zulk wantrou wen kunnen kwetsen. Des te meer reden is er dus om de uiting van onze dank baarheid tot snel welslagen te voeren. R.P. GEEN BROOD OP KONINGINNEDAG De bakkerswinkels in Haarlem zullen op Koninginnedag gesloten zijn. Er zal dien dag niet worden gebakken en het bezorgen van brood heeft ook niet plaats. De Haar lemsche huismoeders zullen zich dus Don derdag van brood voor Vrijdag moeten yoorzien. Hirohito's paleis wprdt hoofdkwartier van MacArthtir. De eerste Amerikaansclie bezettingstroe pen zijn Maandag in Japan geland. Zij be stonden uit 150 ingenieurs en specialisten op bet gebied van liet verkeer en van de luchtvaart en hebben tot taak, het vlieg veld Atsoegi, 18 mijl t«i Zuiden van Tokio, in gereedheid te brengen voor de aankomst van generaal MacArtliur en van de bezet tingstroepen op Donderdag as. De groep van 150 personen is op het vliegveld Atsoegi aangekomen in een konvooi van ongeveer 48 zwaar gewapende vliegtuigen. Tevens zijn Maandag Amerikaansclie viooteenheden de baai van Tokio binnen- gestoomd als laatste voorbereiding van de landing van 10.000 mariniers in de vloot- basis van Yokosoeka op Donderdag a.s. Tien schepen, voorafgegaan door den kruiser „San Diego", voeren het vier km. breede kanaal van Oeraga binnen, zonder dat de kustbatterijen eenig teesen van le ven gaven. De kanonnen leken, overeen komstig de voorwaarden van de overgave, onbruikbaar gemaakt te zijn. Ter bescher ming van de vaartuigen vlogen scheeps- vliegtuigen er boven. Er werd scherp uit gezien naar mijnen. Een troepentransport- schip begeleidde de vloot, om op drie eilandjes aan den mond van de baai van Tokio mariniers aan land te zetten. De eilandjes, de eerste die bezet zullen worden, beheerschen den toegang tot Yokosoeka. Het paleis van keizer Hirohito aan de baai van Sagami zal het hoofdkwartier worden van generaal MacArthur in Japan, aldus radio New-York, die hieraan toevoegt, dat wegens het slechte weer een keten van torpedojagers de 1000 mijl lange route zal bewaken van Okinawa naar het vliegveld Atsoegi. Meer dan 400 geallieerde oorlogsschepen en hulpvaartuigen liggen thans in de baai van Sagami, terwijl mijnenvegers een vaar geul maken teneinde op te stoomen naar de baai van Tokio. Hoewel het grootste deel van deze „vreemdsoortigste internationale armada in de historie" Amerikaanseh is, bevinden zich daaronder ook vele schepen van Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Nederland, o.a. het Ne derlandsche hóspitaalschip „Tjitjalengka". Duizenden vliegtuigen, opgestegen van vliegdekschepen, bestrijken een uitgebreid gebied van den Pacific, waar de geallieerde oorlogsbodems zich bevinden, en geven een indrukwekkenden „show" van den steun De eereraad voor de muziek heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat den diri gent M. Adam tot 5 Mei 1948 verlof moet worden onthouden om als dirigent op te treden, omdat hij bij den radio-omroep in Hilversum gedirigeerd heeft en een sollici tatie ingezonden bij de Ned. Kameropera. Ten aanzien van mej. Corry Bijster meent de raad, dat haar verlof tot optreden moet worden onthouden tot 5 Mei 1946, op grond van haar medewerking aan de Ned. Kamer opera en bij den Nederrijnschen landdag te Arnhem-. In het algemeen oordeel door den eere raad voor de tooneelkunst ten aanzien van de acteurs die de nieuwe orde metterdaad hebben gesteund, moeten ook worden be grepen: Justes Chaulet, voor 5 jaren ge schorst, en Ad. Heerings, voor 2 jaren ge schorst. Dr. 3. v. d. Eist vraagt ontslag De rector van het Chr. Lyceum te Haar lem, Dr. J. van der Eist, heeft met ingang van 1 Dec. zijn ontslag aangevraagd. Dr. van der Eist werd in 1888 te Groningen geboren. Van 19201930 was hij conrector aan het Chr. Lyceum te Hilversum, na 1930 was hij als rector aan het Chr. Lyceum te Haarlem verbonden. In 1920 promoveerde hij aan de Sorbonne te Parijs. Zijn Fransch-gerichte belangstelling deed hem de kennis van de Fransche kunst in Nederland bevorderen en hij was medeoprichter en curator van de Bijzondere Leerstoel in de Fransche letter kunde aan de Utreehtsche universiteit. Ge durende den eersten Wereldoorlog onder hield hij het contact tusschen de Neder landsche en de Fransche uitgevers en was medeuitgever van „Le livre Francais en Hollande". Zijn groote verdiensten op het terrein der letteren werden gewaardeerd in de toe kenning van het Legioen van Eer. Max Blokzijl voor het Bijzonder Gerechtshof Max Blokzijl zal op 11 September om 10.30 uur voor het bijzonder gerechtshof te 's Gra- venhage terecht staan. Met hem zal de oud-N.S.B.-burgemeester van Wassenaar, Jhr. de Blocq van Schel- tinga, voor het gerechtshof verschijnen. Van Geallieerde zijde zullen meer wagons voor het goederenvervoer in Nederland uit de West-Europeesche pool van spoorweg wagons worden beschikbaar gesteld. Behalve de kolenwagens, welke in Lim burg worden gebruikt, zullen 15.000 wagons ter beschikking worden gesteld. Te voren bedroeg dit aantal ongeveer 13.000 Ook voor het reizigersvervoer is eenige vergemakkelijking te verwachten, doordat 8 reizigerstreinen, elk met 800 zitplaatsen, ter beschikking zullen worden gesteld, na melijk 5 treinen voor het Westen, 2 voor het Oosten en Noord-Oosten en 1 voor het Zuiden van ons land. dien de landingstroepen uit de lucht ont vangen. Pakketten voedsel zijn uitgeworpen op de met vlaggen bedekte kampen van de krijgsgevangenen. De Japansche troepen op Bougainville hebben de wapens neergelegd. Eenige ge- isoleerde Japansche garnizoenen op de Sa lomonseilanden zijn blijkbaar nog onkun dig van het bevel' om het vuren te staken. De Britsche Oost-Indische vloot is Sa- bang op Sumatra genaderd. Oorlogsschepen en vliegdekschepen hebben de opdracht ten spoedigste naar Penang te varen. Onderteekening van accoord te Rangoon. Te Rangoon is Maandag namens graaf Teraoetsji, den Japansehen opperbevelheb ber in Zuid-Oost-Azië, en admiraal Mount- batten, den Geallieerden opperbevelhebber aldaar, de capitulatie-overeenkomst getee- kend. Huge de Groot: Wel zwijgen in den oorlog de wetten, doch slechts die van zaken, recht en vrede, maar niet de eeuwige en voor alle tijden geldende wetten. (Uit: De jure belli ac pacis) ARRESTANT DOODGESCHOTEN. Omtrent het ongeval, dat in de kazerne aan den Koudenhorn is geschied, vernemen, wij nog, dat in het vertrek gaas op een af stand van de ruiten \vas bevestigd, vóór deze ruiten zijn nog tralies. Nu was één der arrestanten door de gaasversperring heen- gekomen en voor de ruiten gaan staan. Hij werd gesommeerd voor het raam te ver dwijnen. Toen hij dat niet deed, werd een waarschuwingsschot gelost. Later werd hij toch weer voor het raam gezien, ook nu gaf hij aan de sommaties geen gevolg en toen weer een schot werd gelost, trof dit één der andere earrestanten in het vertrek. Twee weken geleden heeft de Minister van Financiën aangeraden vrijwillige zekerheid te stellen bij de Ontvangers yoor belas tingen, die betaald moeten worden (mini mum storting f 2000), omdat daarvan, zoo lang het geld niet voor dit doel wordt aan gewend, 2,4 pCt. rente zal worden betaald. Er werd bij gemeld, dat de Inspecteurs bin nenkort zullen overgaan tot het opleggen van verplichte zekerheid. Die gelden geven geen rente, uitgezonderd het bedrag dat meer gevraagd wordt dan later inderdaad verschuldigd blijkt te zijn. Over de oorlogsrekening, die de Fiscus gaat presenteeren, kunnen wij thans iets naders mededeelen. Het werk op de belastingkantoren is in de oorlogsjaren achterop gekomen. Het is niet mogelijk geweest aangiftebiljetten tijdig te laten drukken, zoodat de achterstand niet op normale wijze kan worden ingehaald. Daarom worden ongewone middelen toege past om zoo spoedig mogelijk niet alleen de belastingen te innen die feitelijk reeds be taald hadden moeten zijn, maar meteen ook de extra-belastingen die opgelegd worden in verband met de tijdsomstandigheden. Daarvoor dienen die zekerheidsstellingen. Het is op dit oogenblik nog niet be kend met welke eischen de Fiscus komt, maar uit verschillende omstandigheden is op te maken, dat het niet zal mee vallen. De Fiscus gaat namelijk zeer hooge bedragen als zekerheid eischen. De Inspecteurs kun nen van de belastingschuldigen zekerheid eischen tot de volgende bedragen: Van natuurlijke personen: het bedrag der belastingen over de belastingjaren die thans reeds aangevangen zijn, vermeerderd le. met de hoogste belasting waarvoor de belasting plichtige over eenig voor 1 Januari 1946 ge ëindigd jaar is of zal worden aangeslagen en ten 2e. met 10 pCt. van het laatst bekende zuiver vermogen, verminderd met f 15.000. Voor andere belastingplichtigen (naam- looze vennootschappen en andere onderne mingen): viermaal het bedrag van den hoog- sten aanslag, welke den belastingplichtige over eenig vóór 1 Jan. 1946 geëindigd jaar in de vennootschapbelasting is of zal worden opgelegd, verminderd met 10 maal het be drag van den hoogsten aanslag, welke den belastingplichtige in de Vermogensbelasting is opgelegd. De Inspecteurs deelen den belastingplich tige het bedrag der verplichte zekerheid op een aanslagbiljet mede. Het geld moet bin- De waarn. burgemeester de heer M. A. Reinalda, heeft het comité geinstalleerd „Bloemen, tolk van onze dankbaarheid", dat tot taak heeft te zorgen, dat ook Haar lem in belangrijke mate zal bijdragen tot het welslagen van het nationale plan om dank te brengen aan onze bondgenooten en aan het Zweedsche en Zwitsersche Roode Kruis. ^Kopenhagen is erbij gekomen, om dat ook de Denen na de bevrijding zulk een prachtige hulp geboden hebben. Op korten termijn moeten de gelden bij een gebracht worden voor dit doel daar in den loop van September de bollen reeds ver zonden dienen te worden naar de plaatsen van hestemmming. Daarom zal in de ko mende week, de eerste week van Septem ber dus, in Haarlem een groote inzameling gehouden worden, waarvoor het comité, waarvan burgemeester Reinalda het voor zitterschap bekleedt, de medewerking van alle ingezetenen inroept. Het is onze eere plicht, als dank voor de bevrijding en de snelle hulp bij onze voedselvoorziening, te zorgen, dat deze inzameling volledig slaagt. Allen, zonder onderscheid, arm of rijk, die nen hun steentje bij te dragen. Geen gift kan te groot of te klein zijn! Het Haarlemsche comité is als volgt sa mengesteld Wnd. burgemeester M. A. Reinalda, voor zitter, mr. B. Taconis, secretaris, J. J. Boer- rigter, mevr. M. D. EickbolzDe Wijs, dr. E. Emmen, mevr. L. M. A. van DijkLies hout, mej. van Esch, mr. P. Fuhri Sneth- lage, B. W. Lasschuit, E. H. Krelage, W. J. B. van Liemt Jr., mevr. M. C. Lucassen Van Itsinga, mevr. J. van NispenVan Welie, Robert Peereboom, dr. J. Roorda, dr. C. Spoelder, Leo Staal, deken J. C. W. v. d. Wiel. Uit dit comité is een klein werkcomité samengesteld, dat op korten termijn de in zameling zal organiseeren door middel van het inschakelen der buurtvereenigingen. Iedere buurtvereeniging wordt verzocht één afgevaardigde te zenden naar de bijeen komst, die Woensdagavond om acht uur ten Stadhuize gehouden wordt. nen twee weken gestort worden. Als iemand in gebreke blijft wordt het bedrag door den Ontvanger geïnd onder dwangmaatregelen die bij de belastingen gelden. Degenen, ten laste van wie de stortings- plichtige een geldvordering heeft uit een rekeningcourantverhouding of ter zake van a deposito of op een spaarbank geplaatste gelden, zoomede degenen, ten laste van wie de stortingsplichtige een binnen drie maan den opeischbare geldvordering heeft, worden ingevolge artikel 7 der Invorderingswet als houders of schuldenaars van penningen aangemerkt. Indien de stortingsplichtige niet dan met buitengewoon bezwaar aan zijn stortings plicht kan voldoen en hij tevens voldoende gegevens verstrekt met betrekking tot zijn vermogen, kan de Inspecteur a. toestaan dat de stortingsplicht geheel of gedeeltelijk ver vangen wordt door een zekerheidsstelling in anderen vorm dan geld, of b. uitstel van storting verleenen. Iemand, die goed met de belastingtechniek bekend is, verzekerde ons, dat de nu getrof fen regeling zeer ingrijpend is. Veel belas tingplichtigen zullen zeer groote bedragen hebben te storten. Ongetwijfeld zal het voor velen moeite kosten om aan de gestelde eischen te voldoen, zoodat het aantal per sonen dat zich met de Inspecteurs zal moe ten verstaan om een regeling te treffen on getwijfeld groot zal zijn. Onze zegsman wees er op, dat in de reso lutie van den Minister van Financiën staat, dat verplichte zekerheidstelling kan worden opgelegd. Hij heeft evenwel aanwijzingen, dat dit zoo moet worden 'opgevat, dat die zal worden opgelegd. Trouwens men is aan de voorbereiding op de kantoren der In specteurs daarmee al begonnen. Zijn indruk was evenwel dat begonnen wordt met zeker heid te vragen van de belastingplichtigen die de grootste bedragen zullen moeten op brengen. Daarmee zal wel vrij,lange jjijd ge moeid zijn, zoodat eerst dan de minder hoo ge bedragen aan de beurt zullen komen. De indruk is dat de nu getroffen rege lingen beoogen om niet alleen zoo spoedig mogelijk de verschuldigde en nog op te leggen belastingen te innen, maar ook te bereiken, dat zooveel mogelijk contante geldmiddelen aan de circulatie onttrokken worden. Wat de nieuw op te leggen belastingen be treft is aan te nemen dat er voor het Ver mogen óf een heffing ineens komt, óf een belasting op den Vermogensaanwas, óf beide. Vandaar dat onder de zekerheidsstelling 10 pCt. van het laatst bekende zuiver Ver mogen (verminderd met f 15.000) is opge nomen. Distributienieuws Haarlem Bon 544 van de noodkaart 5e serie is aangewezen voor den aankoop van: 500 gram versche zeevisch of 750 gram zoetwa- tervisch of 250 gram versche paling of ge rookte visch of 150 gram gerookte paling. De destijds aangewezen bon 156 blijft voor- loopig voor onbepaalden tijd geldig: de gel digheidsduur der bonnen 96 en 136 ver loopt op 1 Sept. Na-uitreiking van noodkaarten 6e serie en brandstoffenkaarten zal in het Centrale Uitreikingslokaal Vleeschhal geschieden op Zaterdag 1 Sept. van 8.3011.30 uur. Bezitters van „textiel-voorrangsbewijzen" Nederlands Volksherstel kunnen met ingang van 29 Aug. een aanvraagformulier ter ver krijging van textielgoederen op het kring bureau Zijlstraat 70 afhalen. Extra-rantsoenen levensmiddelen voor a.s en jonge moeders voor de periode 229 Sept. worden deze week op de verschillende kantoren uitgereikt. Op de nieuwe bonnenlijst voor de vol gende veertien dagen komt geen bon voor biscuits meer voor. In verband daarmede is het broodrantsoen voor per sonen van vier jaar en ouder vermeer derd met 800 gram per 14 dagen en dus gebracht op 2800 gram totaal per week. Het rantsoen suiker is voor personen van vier jaar en ouder van 250 op 400 gram per 14 dagen gebracht, waardoor het rantsoen In het Westen gekomen is op het peil, dat voorloopig voor geheel ^Nederland geldt. J

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1