Haarlems Dagblad MacArthur op Okinawa. De regeeringsmachine loopt. Hugo de Croof. De nieuwe bonnen Haarlems randgemeenten Onderscheiding voor Prins Bernhard. Het woord is aan...; «Oe Jaargang Nó. 18111 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. CTelef. 5437. (Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom Woensdag 29 Augustus 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. HET was gisteren drie eeuwen geleden dat Hugo de Groot op 62-jarigen leef tijd te Rostock stierf. Zulke data pleegt men ter herdenking van groote mannen te (bezigen. In dit geval stemt de datum over een met de nieuwe actualiteit van het levenswerk van den grooten man. Want (hoogtepunten van dat werk, dat vele we tenschappelijke gebieden besloeg en van Wonderlijke geleerdheid zoowel als van yooruitzienden geest getuigde, waren zijn strijd voor de hereeniging der kerken en zijn baanbrekende geschriften over het Recht. Op dit laatste gebied heeft de geleerde Grotius zich reeds bij zijn leven een we reldnaam verworven, die nog steeds in vollen luister straalt. Juristen, staatslie den, strijders voor den vrede in alle lan den der wereld kennen Grotius en zijn Werk en beschouwen het als een der voor naamste grondslagen van hun arbeid. In het buitenland bestaan vereenigingen, die zijn naam dragen en aan de studie van zijn geschriften en de verbreiding van zijn denkbeelden gewijd zijn. Hij wordt be schouwd als grondlegger van staatsrecht en volkenrecht, als profeet van de rechts- philosophie. Hij was de eerste diè de Vol kenbondsgedachte ontwikkelde, zij het dan niet in den vorm, dien de moderne de mocraat eraan zou willen geven. Dat doet niets af aan het feit, dat hij den nieuwen weg wees. Genève heeft aan hem gedach ten ontleend. San Francisco heeft aan hem inspiratie te danken. In de toekomst, als het groote streven van de toenadering der volken zich met onafwijsbare zekerheid verder ontwikkelen zal, zullen zijn dragers zich blijven beroepen op Hugo de Groot. De naam van dit genie is onsterfelijk ge lijk die van Rembrandt. En hij dient ons land nog immer. Dat wij Nederlanders in de wereld beschouwd worden als het volk, dat bij uitstek den vrede bevordert, dan ken wij aan hem in de eerste plaats. Wordt niet sinds zijn leven Nederland als „het land van Grotius" aangeduid? Het is een eeretitel die zijn tijdgenooten, onze voorvaderen, niet verdiend hebben. Zij vervolgden hem, sloten hem op en (joegen hem tot driemaal toe in balling schap. Zij verbitterden zijn leven. Niet omdat zij zijn arbeid op rechtsgebied, zijn werk voor den vrede der volken aanvoch ten, maar om kerkelijke redenen. Die waren het die hem in 1618, als Ar- miniaan, tegelijk met den raadpensionaris Johan van Oldenbarnevelt in gevangen schap deden belanden. Eerst zat hij op het Binnenhof in arrest. Toen hij tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld werd hij op het Slot Loevestein opgeslo ten, waarin hij binnen twee jaar in de vermaarde boekenkist ontkwam. Zijn vrouw, Maria van Reigersberch, had het plan bedacht en uitgevoerd en het was aan haar dat Vondel zijn versregel „Eén vrouw is duysent mannen t'crgh" zou wijden. Na de ontvluchting begon het rustelooze leven in ballingschap, dat nog tweemaal door bezoeken aan Holland, dat hem tel kens weer verdreef, onderbroken zou wor den. Misschien was hij een te groote geest voor zijn medemenschen. Zeker is, dat hij de afgunst van velen heeft opgewekt en de waarheid krachtig in het gelaat ge slingerd van lieden, die haar vreesden. Het is bitter voor het genie, niet bij zijn leven erkend te worden. Het is moeilijk voor het genie,, die erkenning wèl te vin den. Waaruit volgt dat het zwaar moet vallen, een genie te zijn. Hugo de Groot's verbazingwekkende ga ven waren al in zijn kinderjaren ontdekt. Hij was een wonderkind. Op elfjarigen leeftijd toegelaten als student te Leiden, promoveerde hij als veertienjarige te Or leans. Johan van Oldenbarnevelt nam hem mee naar het Fransche Hof, om het won der den Koning te toonen. Als zestien jarige werd hij, na de uitgave van zijn eerste boek, tot 's Lands Historieschrijver (benoemd. Vaak geschiedt het dat wonderkinderen snel „opbranden", dat zij jong sterven of (bij het bereiken van volwassen leeftijd uit- igebluscht blijken te zijn. Zoo verging het De Groot niet. Zijn genie ontplooide zich met de jaren, de helderheid en diepte van zijn gedachten en vindingrijkheid namen toe, de eervolle ambten vielen hem vanzelf ten deel en volgden elkaar snel op. Als 23-jarige was hij advocaat-fiscaal van den Hove van Holland, als dertigjarige pen sionaris van Rotterdam, spoedig belast met moeilijke onderhandelingen in Enge land, daarna onbetwist, na Oldenbarne velt, de tweede staatsman des lands. Toen Volgde de gevangenschap. Hij leefde in België, in Frankrijk, waar Koning Lodewijk XIII hem beschermde en (hem een jaargeld toekende. Hij schreef er vele belangrijke werken, gewoonlijk in het [Latijn, waaronder dat vermaarde boek „De ■jure belli ac pacis" (Over het recht van oorlog en vrede) dat bovenal zijn wereld naam zou scheppen. Hij deed zijn vergeef- sche pogingen om in Holland terug te kee- ren en werd tenslotte ambassadeur van Koningin Christine van Zweden bij het Fransche Hof. Tien jaar lang vervulde hij dat ambt. Toen begaf hij zich naar Zwe iden, in de hoop een andere post te zullen verwerven. Hij slaagde niet, maar nam toch zijn ontslag als gezant. Op de terug reis werd zijn schip in een storm op de Duitsche kust geworpen. Ziek en uitge put kwam hij in Rostock aan en stierf daar op 28 Augustus 1645. Het lijk werd gebalsemd en bijgezet in de Nieuwe Kerk te Delft, zijn geboorteplaats. Pas eeuwen later zou in die stad zijn standbeeld ver rijzen. Generaal MacArthur is aangekomen op bet eiland Okinawa. Hy bevindt zich op reis naar Japan waar hij aanwezig zal zijn bij de bezetting van het Japansclie moeder land door de Amerikaansche troepen. Zijn hoofdkwartier zal hij, zooals reeds gemeld, vestigen in het keizerlijke zomerpaleis aan de baai van Sagaml. Admiraal William Halsey is aan boord van het Amerikaansche slagschip „Missouri" de baai van Tokio binnengevaren. Tevens zijn drie hospitaalschepen de baai van Sagami binnengestoomd, om ca. 36.000 krijgsgevangenen te evacueeren. De slagsche pen Duke of York, Missouri, Iowa en South- Dakota zijn ter hoogte van Yokohama voor anker gegaan. Weg naar Singapore open. De haven en het fort van Penang op Ma- laka ligt onder het bereik der kanonnen van het slagschip Nelson. Andere Britsche oorlogsbodems liggen ter hoogte van de strategische haven Sabang. Daarmede is de toegang tot de straat van Malaka weer in Britsche handen en ligt de weg open naar Singapore. Twee vlooteenheden, die snel opstoomen naar Malaka en Sumatra, zijn Dinsdag voor het eerst in contact gekomen met plaatselijke Japansche vloot autoritei ten. In Penang is een Japansche officier aan boord gekomen van de Nelson om besprekin gen te voeren met vice-admiraal Walker. Te Sabang kwam een Japansche officier aan boord van den kruiser London. Met de voltooiing der bezetting van zui delijk Sachalin, zijn de Russen thans min der dan 60 K.M. van Hokkaido, het Noor delijkste van de Japansche eilanden. Alle eilanden welke den Japanners dienden tot springplank voor een invasie van de Aleoeten en de toegangswegen beheerschten naar Wladiwostok zijn thans in Russische han den en van Japanners gezuiverd. Uit Parijs is gemeld, dat een Fransche expeditionaire strijdmacht van 8000 man, die op Madagascar gereed staat om naar Indo-China te vertrekken, opdracht heeft ontvangen, zich gereed te houden teneinde begin September scheep te gaan. In een uiteenzetting „waarom Japan den oorlog verloren heeft", heeft Domei, het Japansche persbureau, gezegd, dat Japan zijn overmacht reeds kwijt was lang voor dat er sprake was van de atoombom, en zelfs voordat Rusland Japan den oorlog verklaarde. De aanvallen op de Japansche scheepvaart dwongen Japan, wat zijn be voorrading voor de oorlogsvoering betreft, afhankelijk te zijn van China en Mantsjoe- rije. Met de verovering van Okinawa door de Amerikanen werd de opbouw van een economische eenheid, bestaande uit Japan, Mantsjoerije en China, die in eigen behoef ten kon voorzien, een hopelooze taak. De maatregelen om de binnenlandsche indus trie onder den grond te laten doorwerken konden geen gelijken tred houden met de Geallieerde luchtaanvallen. Wil Japan rekken? Via de Japansche radio heeft het Kei zerlijk hoofdkwartier een verzoek aan de geallieerden gedaan, om nadere onderhan delingen over de capitulatievoorwaarden. De Jappen hebben van geri. Mac.Arthur nauwkeurig opgave gekregen van de gebie den welke zij aan generaal Mountbatten moeten overgeven. Wat Indonesië betreft vermeldt deze order, dat de Japansche strijdkrachten op Sumatra, Java, de kleine Onvoldoende vervoer. De Heemstedenaars zijn blij met de tramverbinding op den dag, maar in de avonduren zitten zij zonder communicatie middel. Half zeven rijdt de laatste tram naar Haarlem. Het is dus onmogelijk 's avonds naar een bioscoop, schouwburg of concert te Haarlem te gaan, tenzij men er de wandeling voor over heeft. Verschil lende belanghebbenden hebben aan de directie der N.Z.H. gevraagd om in de avonduren te gaan rijden, al was het dan ook met een beperkten dienst. Deze ver zoeken worden bestudeerd, maar wij ver namen, dat er tenzij er meer stroom beschikbaar gesteld wordt weinig kans is dat in de eerste weken de rijtijden der trams zullen worden uitgebreid. De bewoners van Overveen en Bloemen- daal zitten nog geheel zonder vervoermid del naar Haarlem. De N.Z.H. heeft wel eenige bussen, maar die zijn absoluut on voldoende om een dienst te organiseeren. Het wachten is op autobussen. Het is mo gelijk dat er onverwachts wat bussen voor de N.Z.H. komen, maar op zoo'n buiten kansje hoopt men nauwelijks. Het ziet er naar uit, dat de Overveners en Bloemen dalers nog wel eenige maanden geduld zullen moeten hebben. Dat zooveel Nederlanders ook nu nog niet beseffen, dat deze jurist, staatsman en wijsgeer een figuur van wereldbeteeke- nis was en nog steeds is, wijt ik ten eer ste aan het feit, dat hun op school weinig meer van De Groot verteld is dan de lichtelijk-komische anecdote van de ont snapping in de boekenkist, die in ver houding tot de beteekenis van zijn werk van nul en geener waarde is. En ten tweede aan de omstandigheid, dat in ons land te weinig gedaan is om zijn moeilijke ge schriften moeilijk vooral door den vorm, waarin wetenschappelijke publicaties in zijn tijd gegoten werden binnen het be reik van een groot aantal lezers te bren gen. Dat getuigde ook prof. Van den Bergh van Eysinga, die gisterenavond voor de microfoon over hem sprak. Moge deze tijd, die aan Grotius' wijsheid wellicht meer behoefte heeft dan eenig vroeger tijdvak, daar verandering in brengen. R. P. Soenda-eilanden, (Bali, Lombok en Timor) Boeroe, Ceram, Ambon, Kai, de Aroe eilan den, Tanimbar en de eilanden in de Alfoe- ren Zee, Celebes en Halmahera en Ned. Nieuw-Guinea zich moeten overgeven aan den Geallieerden opperbevelhebber in Z. O. Azië. De Japanners op Borneo vallen onder de zone van den Australischen bevelhebber. Prins Bernhard heeft dezer dagen uit han den van generaal Eisenhower de medaille van de bronzen ster ontvangen. De eervolle vermelding, die deze onderscheiding verge zelde, luidde als volgt: „Luitenant generaal Z. K. H. Prins Bernhard, voor bewezen diensten in vérband met de militaire opera ties van SI Augustus 1944 tot 8 Mei 1945. Als commandant van de Nederlandsche Binnen landsche Strijdkrachten heeft Prins Bern hard zeer veel bijgedragen tot het oprichten van de weerstandbeweging in de Nederlan den en was hij in hooge mate verantwoorde-* lijk voor de succesvolle uitvoering van de plannen voor het gebruik van deze strijd krachten. Hij heeft tijd noch moeite ge spaard bij de geslaagde mobilisatie van de bevrijde eenheden, hun oefening en hun inzet voor deze in de geallieerde legergroe pen ingeschakeld werden. Zijn diensten zijn van onschatbare waarde geweest voor de geallieerde oorlogsinspanningen." Albert Êinstein: Vrede kan niet door geweld gehandhaafd worden maar alleen door elkaar te be grijpen. Voor de le en 2e week van de 10e periode 1945, 215 September zijn in de Westelijke provincies de volgende bonnen geldig: Alle noodkaarten 6: 600 200 gram bloem 601 250 gram gort 602 100 gram eipoeder •603/604 200 gram suiker 606 100 gram kaas 607 100 gram zout 609, 610 1 rantsoen vleescli Noodkaarten 6A, B, C: A, B, C 650 tot en met 655 800 gram brood A, B, C 656,657 400 gram brood A, B, C 658 250 gram peulvruchten A, B, C 661 125 gram boter A, B, C 662, 663 125 gram margarine A, B, C 664 100 gram vet A 665 1 doosje lucifers B 665 800 gram brood C 665 110 gram chocolade Noodkaarten 6 D: D 650, 651 800 gram brood D 652 250 gram rijst of kindermeel D 653 100 gram suiker D 654 110 gram chocolade D 655, 656 125 gram boter D 657 125 gram margarine Inlegvellen D 14 800'gra,m brood E 14 250 gram rijst Tabakskaart49 2 rantsoenen tabaksarti kelen Geldig tot en met 8 September: 608, D 658 JD 660 2 liter melk B 666. C 666 1 1/2 liter melk 611, B 668 1 K.G. aardappelen. A 667, B 667 C 667 2 K.G. aardappelen* De bonnen 605, A 660, B 660, C 660, A 666 A 668 en C 668 zullen niet worden aange wezen en kunnen worden vernietigd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar bij den kaartverkoop de bonnen 609 voor vleesch en A 667, B 667 en C 667 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door de distribu tiediensten te bepalen dagen aldaar inle veren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk of aardappelen. De bonnen zijn met ingang van Zondag 2 September geldig; er mag evenwel reeds des Donderdags 30 Augustus op worden ge kocht, met uitzondering van de artikelen, melk en aardappelen, welke eerst op Maan dag 3 September mogen worden gekocht. Winkeliers, die voortijdig op de bonnen ver- koopen, zullen niet worden herbevoorraad. De lucifers zullen eerst verkrijgbaar zijn. met 9 September. Nu nog op de eerste versnelling, binnenkort op dé tweede, komend voorjaar:met volle kracht vooruit De minister van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos, heeft onder den titel: „In de eerste versnelling" een toespraak voor den zender Herrijzend Nederland gehguden, waarin hij o.m. zeide: Het kost altijd moeite een machine op gang te brengen als zij een poos heeft stilgestaan. Dit geldt ook voor het ingewikkeld rader werk der volkshuishouding. Waar zat zij op vast? In de eerste plaats op de energievoorziening. Een machine kan niet draaien zonder kolen. Voorts zit zij vast op het verkeer, want het verkeer moet de kolen, de grondstoffen en de gereedge maakte goederen vervoeren. Een derde vraagstuk is de invoer van grondstoffen. Een vierde probleem is dat van den arbeid en het inschakelen van de arbeidskrachten. Een vijfde dat van het geld. Zoolang er in de zwarte markt makkelijker en meer verdiend wordt dan in normalen arbeid, zal de voorziening van arbeidskrachtên een pro bleem blijven. De vraag is nu: komt er beweging in. Is er vooruitgang merkbaar in de maatschap pelijke productie? De kolen. De kolenproductie is stijgende. Per dag worden in de Limburgsche, mijnen thans 19.000 ton kolen geproduceerd en het is te verwachten dat dit getal nog zal stijgen. Daarnaast bestaat er een koleninvoer van 75.000 ton per maand uit de Ver. Staten. Daarbij komen de kolen, die uit het Roer gebied geïmporteerd worden. Wat de kolen- voorziening betreft, al bedraagt zij nog 60 procent van het normale cijfer, kunnen we zeggen dat er een belangrijke verbetering is ingetreden. Het verkeer. Ook het verkeer is verbeterd. Na het vrij komen van de Maas konden 100.000 ton steenkolen uit Limburg worden vervoerd. Ook de verkeerswegen zijn grootendeels hersteld. En al is het aantal personenauto's nog vrij laag, het aantal vrachtauto's is aan zienlijk gestegen. Import. Wat de import aangaat, de invoer van katoen en wol is bevredigend. De aanvoer van rubber belangrijk voor de banden- en schoenenindustrie is nog krap, maar een verbetering is te verwachten, vooral nu de oorlog met Japan geëindigd is. Kolenaan- voer maakt het mogelijk dat er binnenkort voorloopig twee eenheden brandstof ter beschikking gesteld zullen worden en het ligt in de bedoeling van de regeering, dit getal nog te verhoogen. Om goed te besef fen, wat het beteekent dat elk huisgezin twee eenheden brandstof krijgt, bedenke men, dat dit een hoeveelheid kolen verte genwoordigt, waarvan de heele Nederland sche textielindustrie zou kunnen draaien. Schoenen en textiel. De kolen-toewij zing voor de kleding industrie is van 5098 tot 10.000 ton ver hoogd, hetgeen 30 procent van het vooroor- logsche kwantum uitmaakt. Zoodoende komt er wat de textiel-productie betreft, eenige ruimte voor de eerste nood-voorziening. Wat de schoenenfabricage betreft, deze is afhankelijk van den aanvoer van huiden. De eerste aanvoer is geschied. Tezamen met de binnenlandsche huidenaanvoer zal de productie binnenkort 340.000 paar schoenen, per maand bedragen, of 30 procent van het normale aantal. Dit aantal is wel niet vol doende om iedereen van een paar schoenen te voorzien, doch laat een beperkte distri butie toch toe. Bouwmaterialen. Omtrent de bouwmaterialen verklaarde de minister, dat enkele baksteenfabrieken spoe dig weer op gang zullen komen en dat de fabricage van noodglas bereids begonnen is. De metaal-industrie kreeg een grooter kwantum kolen toegewezen., hetgeen o.a. van beteekenis is voor de productie van machines. Zout en tabak-. De zout-industrie is weer op gang ge bracht, zoodat verwacht mag worden dat volgende maand het zoutrantsoen op drie a vier ons per persoon en per vier weken gebracht kan worden. Getracht wordt volgende maand ook een extras toewijzingvoor de inmaak ter beschik king te stellen. Deze maand kon dit helaas niet meer geschieden. Tabak is een artikel, dat ons deviezen kost. Tabak is evenwel zulk een groote volksbehoefte, dat zij oorzaak is van den. zwarten handel. De regeering is voornemens het tabaks rantsoen op den duur te bepalen op twee pakjes sigaretten per week of een overeenkomstig rantsoen tabak. De re-: geering hoopt op deze wijze aan^ den zwarten handel paal en perk te stellen. De minister deed een beroep op den han-^ del, om de regeering te steunen in haar strevèn naar een snelle distributie. Tenslotte zei de minister: „de machine loopt weer. Zij draait in de eerste versnel ling, doch de vooruitzichten zijn niet slecht. Wij hopen binnen kort over te schakelen op de tweede versnelling. En als straks, in. het komende voorjaar, na een volledige be ëindiging van den oorlog met Japan, de oor-' logseconomie in een vredeseconomie zal zijn omgezet, dan kan het bevel gegeven worden: „met volle kracht vooruit". S. D. A. P. Het voorloopig bestuur van de federa tie Haarlem der Sociaal-Democratische Ar beiders-Partij bestaat uit de heeren G. da Boer, voorzitter, W. Mensink, Garenkokers- kade 12, secretaris, G. Bresser, penning- meester, J. W. Langeveid, F. H. W. Vlie gen, J. de Bruyn en H. Jore.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1