J Alles grijpt in elkaar. De Haarlemsehe financiën Monfgomery Zaterdag in Amsterdam. TABAK Vooruitzichten. Weerbericht Bestuursraad Nederlands Volksherstel Veiliagen en prijsopdrijving Voorloopig geen verkoopingen Distributienieuws Ongetwijfeld is er belangstelling voor de vraag boe bet met de Haarlemscbe gemeen- tefinanciën in de oorlogsjaren gegaan is. Het is evenwel nog niet mogelijk op dit mo ment reeds de balans op te maken: Daar voor zijn er nog veel te veel onzekere fac toren. Op dit oogenbiik is nog slechts de gemeente-rekening over 1942 vastgesteld, 't Zal nu wel niet lang meer duren voor die over 1S43 volgt en dan komen tenslotte nog de diensten 1944 en 1945. die ook geheel of gedeeltelijk tot de oorlogsjaren hooren. Eerst als die zijn opgemaakt, zal definitieve zeker heid te "verkrijgen zijn. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat JB. en W. zoo lang wilden wachten om een beeld van den financieelen toestand der gemeente te krijgen. Wij ver namen dat 't college van B. en W. reeds opdracht gegeven heeft gegevens te verza melen die het mogelijk maken eenigszins een inzicht te verkrijgen van den stand der gemeentefinanciën. Dit rapport is klaar, maar het college wil dit bewaren voor den nieuwen raad. De rekening over 1940 gaf een tekort van 1 5090, over 1941 bleef het beperkt tot 23.165, maar over 1942 was het al opgeloo- pen tot f 1.236.976. Zeker is dat de tekorten over de oorlogsjaren in stijgende lijn gaan. De begrooting voor 1944 is de laatste be- grooting die werd opgemaakt. Aan een begrooting over 1945 is het N. S. B.-gemeentebestuur niet toegekomen. Het tegenwoordige college van B. en W. heeft van Gedeputeerde Staten toestem ming gekregen om de begrooting van 1944 ook te doen gelden voor 1945. Dit is natuur lijk een vorm-quaestie, omdat het geen zin meer zou hebben om, nu het jaar 1945 al voor een groot deel verstreken is, nog te gaan ramen hoeveel men moet uitgeven. Het is evenwel zeker, dat in 1946 weer met een begrooting gewerkt zal worden, ook al zal het wel op vele moeilijkheden stuiten om die eenigszins bijtijds op te maken. De financieele problemen waarvoor het tegenwoordige gemeentebestuur staat, zijn, ook al behoortde oorlog nu tot het verle den, niet gering. Nemen wij alleen slechts de bedrijven daarbij in aanmerking. In vroe ger jaren kon de wethouder van financiën rekenen op zeer belangrijke winsten daaruit. De bedrijven gaven, om een voorbeeld te riemen, aan de begrooting van 1939 de vol gende winsten: electriciteit f 1.004.000. gas f 151.200. water f 66.100 en slachthuis f 50.800. Bij elkaar dus f 1.272.100. Nog op de begrooting voor 1944 werden winsten geraamd, namelijk: electriciteit f 484.000, gas f 127.000 en water f 67.000. Voor het slachthuis werd al op een tekort van f 73.000 gerekend. Die geraamde winsten zijn over 1944 na tuurlijk niet uit de bedrijven gekomen, want in October werden de gas- en electriciteits- toedrijven geheel stopgezet. De opbrengst der belastingen is ook in de oorlogsjaren sterk gedaald. Het batig saldo voor het hoofdstuk der belastingen, dat voor 1939 geraamd was op f 4.183.900, kon voor 1944 niet hooger ge steld worden dan f 2.475.100. Een verschil dus van niet minder dan f 1.708.800. Bij elkaar geven de bedrijven en de be lastingen wat onze vergelijkingsjaren 1939 en 1944 aangaat dus al een ongunstig ver schil van f 2.311.800. En dit verschil zal in werkelijkheid nogvgrooter blijken te zijn nu de over 1944 geraamde winsten niet uit het electriciteits- en het gasbedrijf zijn ge komen. Hoe zal de begrooting voor 1940 ei bit zien? Met verschillende ongunstige factoren moet rekening gehouden worden. De gas- en electriciteitsbedrijven werken weer. maar de rantsoenen zijn zoo gering, dat er op die kleine productie niet veel verdiend kan (worden, Of voor 1946 winsten uit gas en electriciteit geraamd kunnen worden zal afhangen van de vraag of de rantsoenen .verhoogd worden. Als de rantsoenen zoo laag mochten blij ven, zal het misschien al een toer worden om een sluitende rekening te krijgen, want de bedrijven moeten heel wTat opbrengen voor rente en aflossing. Op dit oogenbiik zijn de prijzen van gas en electriciteit nog niet verhoogd. Er is een kolen-clausule, die de gemeentebesturen het recht geeft de prijzen eenigszins te verhoogen, maar bij het opmaken daarvan is geen rekening ge houden met de enorme stijging van den kostenden prijs van dé producten tenge volge van den sterk-verminderden omzet. Hierboven noemden wij de batige saldi van de bedrijven over 1939. Tezamen waren 'die f 1.272.000. Maar dat was nog niet de geheele winst, want er kwam ook nog f 473.000 verkapte winst uit, n.l. als retri butie voor het leggen van kabels en buizen in den grond. Tezamen dus f 1.745.000 Veinst. Een andere ongunstige factor bij het op maken der begrooting zal natuurlijk zijn het feit dat salarissen en loonen van het gemeentepersoneel verhoogd zijn. (De verhooging van het overheidspersoneel is ook gebaseerd op 25 pet. meer inkomen dan in 1940). Deze verhooging zal een hoogere .bitgaaf van meer dan f 1.030.000 vragen. Voor de financieele positie in 1946 zal veel afhangen van de vraag, welk deel van de verhoogde belastingen, die het rijk gaat heffen, in de gemeentekas komt. Trouwens er is hog volkomen onzekerheid over de toekomstige regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Iedereen kent het groote aandeel, dat Veldmaarschalk Montgomery gehad heeft in tie operaties, welke tot de bevrijding van Nederland hebben geleid. Zaterdag 1 Sep tember zal deze buitengewoon populaire aanvoerder voor korten tijd een bezoek ^brengen aan Amsterdam. De veldmaarschalk ;;Zal des morgens 11 uur op het vliegveld -Soes^rberg aankomen en daar worden be groet door Z.K.H. Prins Bernhard, met wien Jhij zich naar het Paleis Soestdijk zal bege ven om vervolgens door H.M. de Koningin /te worden ontvangen. Tevens zal de maarschalk dan den minis ter-pres. ontmoeten, om te 11.45 uur met -Prins Bernhard en dezen naar A'dam te ver strekken. Na een korte wandelrit door de hoofdstad van pl.m. 12.15 tot 12.45 uur, (Waarbij ook de typische Amsterdamsche grachten en straten en de Jodenwijk wordt bezocht enal hem vervolgens door de re geering een noenmaal in het Amstel-hotel (worden aangeboden. Na deze lunch, welke den veldmaarschalk gelegenheid zal bieden met de leden der Nederlandsche regeering en andere hooge functionarissen van gedachte te wisselen, r.al hij om pl.m. 14.00 naar Schiphol gaan, om vandaar met een vliegtuig te vertrekken. Een verbeterde regeling was al aangekon digd voor de oorlog uitbrak! De schulden der gemeente zijn in de oor logsjaren niet noemenswaard gewijzigd. Op 1 Jan. 1939 was de schuldenlast f 48.765.000 en 1 Januari 1944 f 47.209.000. Men zal zich herinneren, dat Haarlem kort voor den oorlog reeds in moeilijke fi nancieele omstandigheden verkeerde, waar door de grens der noodlijdendheid werd be reikt. In de jaren die nu achter ons liggen, is die toestand nog verslechterd, zoodat aan de noodlijdendheid in den zin der wet niet te ontkomen is. Dat wil zeggen dat Haarlem geen uitgaven mag doen vóór die door het college van Ged. Staten van Noord-Holland zijn goedgekeurd. In de praktijk zal dit ver moedelijk weinig ingrijpende "gevolgen heb ben, want vrijwel alle gemeenten verkeeren in die omstandigheden. In memoriam Als inleiding van de Oranjefeesten zal bij het Brouwerskolkje te Overveen, dicht bij de plaats waar velen van de besten vielen onder het moordend vuur der Duitsche executie pelotons, hedenavond een doodenherden- king plaats vinden, waarbij het woord ge voerd zal worden door Pater Tijnagel, O. F. M., Ds. C. H. Brandt en Kapt. J. Koolhaas Revers. Verder zullen de H. O. V. en „Zang en Vriendschap" hun medewerking ver- leenen. Deze wijdingsavond, die voor het publiek toegankelijk is (6000 menschen kunnen een plaats vinden) wil een terugblik geven op de tijden, die achter ons liggen en diegenen eeren, die voor de groote zaak hun leven hebben gegeven. Vanmorgen leek het zoo'n beetje mie zerig, maar ik wilde toch nu eindelijk maar eens ons radiootje terug halen. Dat ding staat nu al maanden bij den radio smid en wij zitten zonder. M'n vrouw wou beslist, dat ik die spikkeltjesdas aan deed. omdat zij het alweer haast winter vindt, ik was het er niet mee eens, affijn U weet precies, hoe het dan gaat, en dat je tenslotte toch met die rare das op straat loopt. Ik trof het niet, want de radiomeneer was niet thuis wat ik een schandaal vond. Maar het was droog, dus ik wandel verder naar mijn bank (ja, niet, da'k altijd een bank heb ge had!) om es te informeeren, hoe het nou met die twee honderdjes staat, die ze ge blokkeerd hebben. Laar er niemand op de bank zijn! Alleen zoo'n juffie en die wist ook niet waar de heeren gebleven waren. En toen ik in den Hout kwam, zat van Beukelaere er niet en geen van de heeren van de soos was aanwezig. Daar ik den morgen toen toch vergooid vond, zou ik net een doosje surrogaat sigaartjes gaan koopen, en wie tref ik daar in den winkel? M'n radioman en die twee jongelui van de bank en van Beu kelaere. En allemaal stonden ze zielsver genoegd te rooken. ,.Ook es opsteken, meneer?" „Nou, graag, zeg, maar hoe kom je der aan?" Toen drong het pas tot me door, dat het vandaag 30 Augustus was geldig van hedenavond tot Vrijdagavond: zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, zelfde temperatuur, zwakke wind. Wijdingsconcert Groote Kerk In het kader van de herdenkingsweek 1940 —1945 zal vanavond een wijdingsconcert in de Groote Kerk te Haarlem gegeven worden, waaraan medewerken Annie Woud (alt) en George Robert (orgel). De opbrengst van het concert, dat om 8 uur begint, zal ten bate komen van de verzorging van oorlogsslacht offers in den ruimsten zin, Gelijk met 400 mannelijke vrijwilligers zijn op 21 Juni 1945 65 Nederlandsche vrouwen van het Dutch Women's Army Corps in Brisbane (Austr.) aange komen. Op de foto zien wij de luitenantes Meerberg (links) en C. A. Smit, V. A. C., R. N. I. A., de nieuw aangekomenen naar een bus brengen, die de dames naar Camp Columbia zal brengen Prinses Juliana voorzitster. Woensdagmiddag is te 's Gravenhage de eerste bijeenkomst van den Bestuursraad van Nederlands Volksherstel, onder voor zitsterschap van Prinses Juliana gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de minister van Binnenlandsche Zaken mr. dr. L. J. M. Beel, de minister van Sociale Zaken W. Drees, de vice-voorzitter van het Roode Kruis J. C. E. baron van Lijnden, de direc teur van het Centraal bureau voor de Sta tistiek dr. P. J, Idenburg. De aanwezigen werden welkom geheeten door den regeeringscommissaris van Volks herstel mr. E. E. Menten, die o.a. zeide dat het hem een genoegen deed, dat Prinses Juliana thans wederom gereed staat, de lei ding van de nationale zorg in handen te nemen, zij die reeds tweemaal het Neder landsche volk leidde op het pad der naas tenliefde. Prinses Juliana, die daarna het woord voer de, zeide dat zij deze taak met schroom aanvaardde, maar tevens m het vertrouwen, dat de volksherstel-gedachte niet anders kan zijn dan een inspiratie, ook voor de presi dente van den bestuursraad. De Prinses memoreerde het werk, dat op het gebied van hulpverleening in Zuid en Noord, in West en Oost van Nederland reeds tot stand is ge komen. Daar de heerschende ellende niet alleen uiterlijk is, maar erger, tevens voor velen innerlijk, bestaan er voor Volksher stel op geestelijk, zedelijk, sociaal en cultu reel terrein enorme moeilijkheden, die veel durf en tact en een wijd open geestesoog vereischen om aangepakt te worden. Minister Drees legde getuigenis af van de groote waardeering der regeering voor het werk dat door Volksherstel wordt verricht. Vervolgens werd het woord gevoerd door de secretaresse mej. mr. M. Tjeenk Willink, die een beeld gaf van het werk, dat Neder lands Volksherstel wil gaan verrichten. Amerikaansche belangstelling. Tijdens de vergadering kwam een afge vaardigde van het American Relief Fund help Holland, de heer Cruger binnen Nadat deze door Prinses Juliana was begroet, sprak hij eenige woorden. Amerika wil Nederland helpen met al zijn beschikbare middelen. Spreker getuigde van zijn groote bewonde ring voor hetgeen in bijna vier maanden tijds in ons land tot stand is gekomen. Prinses Juliana dankte den heer Cruger met enkele bewogen woorden. „Geef ons de hamers en de spijkers om onze huizen te herstellen en wij doen de rest" aldus de Prinses. Door verschillende sprekers van Volks herstel werd hierna het werk van de diverse instellingen dezer organisatie nader uiteen gezet. Ten slotte zij nog vermeld, dat mr. E. E. Menten, tot dusver regeeringscommissaris benoemd werd tot ondervoorzitter en mr. J. In 't Veld tot voorzitter van den Raad van Beheer, De Prijsbeheersching neemt thans maat regelen om te voorkomen, dat op veilingen van meubelen, huishoudelijke artikelen, textielgoederen, enzoovoort te hooge prijzen besteed worden. Er was aangekondigd dat de veilingen voortaan bezocht zouden wor den door een taxateur van de Prijsbeheer sching, met de bevoegdheid met den ver koop van een bepaald artikel te laten stop pen als de prijs boven zijn taxatie komt. Het gevolg is, dat verschillende veiling houders voorloopig hebben afgezien van het houden eener veiling. Ook wordt de moge lijkheid overwogen toestemming te vragen op bepaalde veilingen alleen kooplieden toe te laten, omdat gemeend wordt, dat publiek en kooplieden tegen elkaar opbieden, waar door de prijzen te veel oploopen. Er is ook een nieuwe regeling te verwach ten voor de prijzen van handelaren in tweedehandsch goederen. In afwachting daarvan hebben deze verlof gekregen hun zaken eventueel twee maanden te sluiten. C>EN wereldkrijg, geweldiger dan ooit is gekend, is geëindigd. En nu kan de ba lans worden opgemaakt. Een zwaar geha vend en geteisterd Europa staat bovenaan; dan volgt een O.-Azië,waar de vernielingen niet geringer zullen zijn dan hier. Hoe staat het in onzen Oost en hoe in het enorm groote China? In Europa moet voed sel worden aangevoerd voor misschien 150 millioen menschen. maar in het Verre Oosten is dat aantal nog veel grooter. Want welk een zwaren strijd en hoeveel jaren al heeft Tsjang Kai Sjek te voeren gehad tegen de barbaren die zijn land geplunderd en vernield hebben. Europa en het Verre Oosten, het zijn posten op de wereldbalans, zoo hoog, dat alleen daarvoor gedurende jaren en jaren alle krachten zullen moeten worden ingezet om ze lager te doen wor den. De problemen enkel op voedsel- gebied zijn al zoo groot, dat ze met geen maat te meten zijn. En alles zal door de overwinnaars in het werk moeten wor den gesteld en ze willen dat! om een dragelijke oplossing te vinden. Dit voedselprobleem is maar een van de vele problemen, waarmee men in leeg geroofde gebieden heeft te kampen. Ellt der andere afzonderlijk was reeds voldoen de- om alleen met dat de handen vol te hebben. Daarbij komt dan nog, dat de Ver. Staten, Engeland en Rusland zelf van oorlogs- op vredesindustrie moeten om schakelen. Dat geeft in deze landen al moeilijkheden, want zooiets geweldigs, waarbij millioenen menschen zijn betrok ken, kan niet in een handomdraaien ver richt worden. Dan wordt verder niet eens gesproken over hen, die hun handwerk maar half kenden toen ze gemobiliseerd werden, of er zelfs nog heelemaal geen kenden. Wat moet met hen worden ge daan? Weer heel andere problemen zijn er op financieel terrein. Of weer andere, op politiek gebied: het organiseeren van den vrede. En hoe moet de welvaart terugkeeren? Hoe kan een nieuwe oorlog worden voor komen? Voorts, wat nu met de democratie? Zij heeft dezen oorlog gewonnen, maar is er op de heele wereld maar één opvatting over wat democratie is? Denkt men er in Rusland ook zoo over als in Frankrijk en op de Balkan precies zoo als in ons land? Of is er niet tusschen de opvattingen van West- en Oost-Europa over wat democra tie is en hoe zij moet werken, juist een hemelsbreed verschil? En het mag tochi welhaast uitgesloten geacht worden, dat binnen den tijd vanéén generatie Duit- sehers en Japanners tot democraten zul len worden omgevormd en dan democra ten, die geen aspiraties tot wereldbeheer- sching hebben? Wat uit bezet Duitschland bekend wordt en wat Hirohito en andere Japanners hebben gezegd, zal de waan niet versterken, dat men heden autoritair en morgen democratisch kan zijn. En droomen over een wereldrijk worden hee lemaal niet gauw vergeten. Hoe moet het met deze en nog zoovela andere problemen? Wat zal het beste zijn: gaan ruziën welke de grootste is, of aan den slag gaan, van hoog tot laag, ieder op z'n post? En dan met de oogen open. Kinderen krijgen eieren* Het Centraal Distributiekantoor maakt be kend. dat met ingang van 3 September in de Westelijke provincies de bonnen D 663 van de 6e noodkaart en E 15 van het inlegvel geldig zijn voor het koopen van een ei pee bon, bij een handelaar, die eieren op rant-^ soenbonnen voor zieken pleegt te verkoos pen. Deze bonnen mogen niet worden voor-f ingeleverd. In verband met de bevoorrading van den handel moet er rekening mede worden ge houden, dat de eieren niet overal reeds op 3 September verkrijgbaar zullen zijn. De eieren zullen echter in den loop van het tijd vak van 315 September a.s. gekocht kun-* nen worden. BON VOOR SCHOENREPARATIE. Bon 647 der 6e noodkaart is geldig ver klaard voor het doen repareeren van schoe nen met een hoeveelheid van 25 gr. leer. Weer straatverlichting Op eenige punten van Haarlem zal op Koninginnedag de straatverlichting bran den, o.m. op het Soendaplein en de Groote Markt. WIE nog niet mocht beseffen hoe grondig ons land is leeggeplunderd en welke ruïneuze gevolgen dit nu voor ons heeft, kan misschien zijn inzicht verhelderen met de volgende opsomming. Textiel, bijna ieder zit er om te springen. Vroeger kreeg de textiel industrie 4-5.000 ton steenkolen per maand pl-us electriciteit (waarvoor ook kolen noodig zijn). Nu zijn er niet meer dan 10.000 ton beschikbaar. Dus: te weinig. Maar, er zijn ook niet voldoende arbeidskrachten, waardoor de beschikbare energie niet eens voor 100 kan worden benut. Waren ze er echter, dan zouden door het gebrek aan kolen de voorraden ruw doek toch niet binnen afzienbaren tijd kunnen worden afgewerkt, noch de 10.000.000 meter weefsel, waarvan 4.000.000 meter op de getouwen staat en 6.000.000 meter bij de voorbereidingsafdeelingen is, kunnen worden afgeweven of in bewerking genomen. Het is echter mogelijk te gaan rekenen: 10.000.000 meter, dat is per hoofd dus ruim 1 meter. Dit is evenwel volkomen onjuist! Een deel, niet geschikt voor binnenlandsch gebruik, wordt geëxporteerd. Verder hebben de mijnen dringend behoefte aan transportband, waarvoor textiel noodig is, de electro-technische-, schoenen-, rubber- en pharmaceutische industrieën hebben textielproducten noodig anders liggen ze stil. Fietsbanden, we zitten er om te springen, maar zonder textiel geen banden. De visscherij heeft netten noodig, de suikerindustrie vilterdoeken, anders kaai ze niet volledig draaien. De lijst kan veel langer worden; het is overbodig voor ons doel. want duidelijk is gemaakt hoe alles in elkaar grijpt. Zonder kolen geen industrie, maar de mijnen hebben weer vele afgewerkte producten noodig en alles wat de textielfabrieken maken kan niet voor kleeding bestemd worden. Ieder zal op zijn eigen plaats alle krachten moeten inspannen om uit de narigheid te komen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2