Regeering en Pers. Weer een Britsche vloot in Singapore. De gevangenen in Oost-Azië. Kort en bondig Het eerste doodvonnis geveld. De Haarlemsche Politie. Nog meer versterking met Hulpagenten. Blokzijl voor den Rechter. De ten laste legging. Het woord is aan.... 60c Jaargang No. 18118 hm m 11 1 Dinsdag 4 .September 1045 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1^ E l^^l C^® 1 I I ^^1 Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem II I V"™ BII II II I I Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. A fcjf u&«^ J. Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Dirocteur-Hoofdrcxlaeteur: Robert Pcereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. DE verhouding tusschen Overheid en Pers is een eeuwenoud vraagstuk. Ik zal haar geschiedenis niet gaan ophalen, want daar ontbreekt de ruimte voor. Mis schien zal er in die gezegende toekomst, waarin wij weer over kranten van rede lijken omvang zullen beschikken, wel eens gelegenheid voor zijn. Genoeg zij thans, eraan te herinneren, dat de Overheid eeuwenlang gepoogd heeft de opkomst van de Pers te verhinderen, omdat zij van directen volksinvloed niet gediend was, dat bij vele gelegenheden journalisten in gevangenissen werden geworpen, dat de Engelsche Pers ten slotte in de achttien de eeuw haar vrijheid verwierf en dat de vastelandsche het zoover bracht na de Fransche Revolutie. Nederland kreeg zijn persvrijheid pas in 1848 en toen duurde het nog 21 jaar eer het fiscale dagblad zegel was verdwenen, dat de kranten zoo duur maakte dat de kleine man ze niet betalen kon. Na 1869 ontwikkelde zich dus pas de moderne dagbladpers in ons land. Maar de verhouding van Overheid en Pers bleef, al moesten zij nu wel samenwerken, een vraagstuk dat niet overal zijn geluk kige oplossing vond. Ik wil niet beweren dat de journalisten daar altijd onschuldig aan waren. Ook hunnerzijds werden fou ten begaan. Maar de groote moeilijkheid bleef de zwijgzaamheid van een aantal overheidspersonen. Veelal waren dat niet de sterksten. Zij vreesden critiek op zich zelf of hun dienst en meenden ten on rechte dat geheimhouding, voorzoover dan mogelijk bij een democratisch beleid, de veiligste tactiek was. Ook speelde bij sommigen van hen een zekere neiging tot gewichtigdoenerij mee. Het was die hou ding, die een Franschman eens het woord in de pen gaf: „Van den kamerbewaarder tot den minister schijnt iedere autoriteit te meenen, dat regeeren een geheimzinnige zaak is." Dat is in zooverre overdreven, dat er ook waren die er anders over dach ten. Maar het woord typeert veler geestes gesteldheid. Omdat op den duur bleek dat er iets aan gedaan moest worden werden wij, jaren voor den oorlog, verblijd met den Regee- Tings Persdienst. De beide tactvolle vak mannen, die de journalistiek verlieten en overheidspersoon werden om dit instituut te besturen, konden niet al hun nieuwe collega's ontdooien maar bereikten toch veel in hun taak van „officiers de liai son", zooals dat in het leger heet. Helaas nam de regeering hen in 1940 niet mee naar Londen en het resultaat was een ambtelijk Persbesluit betreffende de zui vering, in September 1944 gewrocht, waar mee na de bevrijding niemand bleek te kunnen werken. Het wordt nu al maan denlang herzien. Intusschen wil het niet marcheeren met de publiciteit in Nederland. Vele gewes telijke en plaatselijke bladen wachten nog steeds op verschijningsvergunning, of schoon zij allang met een redactie van gezuiverde samenstelling hadden kunnen uitkomen. Met den aankoop van voldoende papier in het buitenland vlot het tot dus ver ook niet en de toegelaten dagbladen moeten blijven verschijnen in een om vang. die ver beneden redelijke eischen liet. Nu is de huidige regeering zich op an dere wijze met het onderwerp publiciteit gaan bezighouden. Zij heeft den Regee- rings Persdienst uit het vooroorlogsch ver leden vervangen door een Regeerings Voorlichtings Dienst, terzijde gestaan door perschefs op de departementen, straks door inlichtingenbureaux in de voornaam ste steden en nu reeds uitdijend tot een duur en omvangrijk ambtelijk apparaat. Toen dit nieuwe instituut werd aange kondigd, heb ik al bezorgdheid gevoeld. Nu het er is en zijn program ontwikkeld heeft, wordt die bevestigd. Een contact tusschen Overheid en Pers (de Regeerings Persdien-st) was noodig en nuttig. Een Regeerings Voorlichtings Dienst, die niet alleen de Pers wil inlichten maar zelf de openbare meening met voorlichting be werken en haar anderzijds ook peilen, is iets heel anders. Zij begeeft zich op het terrein van de Pers zelf en poogt haar taak te vervullen onder regeeringsmerk. On deze wijze gaan wij onvermijdelijk den weg van het pronaganda-ministerie op. Dat is een woord met een leelijke reputatie en ik moet er bijvoegen dat ik de goede bedoelingen van de leiders van het instituut, de heeren dr. H. Brugmans en Wansink, niet betwijfel. Zii ziin goede democraten, zij willen geen politieke pro paganda voeren, zij hebben hun pure voorlichtings-plannen omstandig toege licht. Maar publiciteit is een gecompliceerd wanen met een gevaarlijke eigenschap. Het gaat te gauw af. Als het in handen van deze Regeering, die vele schoon niet alle politieke richtingen in den volke in zich vereenigt, uitsluitend als „nationale voorlichting" gebezigd wordt, wat zal een volgende partij-regeering er dan mee doen? En hoe moet het zelfs nu het onderscheid tusschen zakelijke voor lichting en politieke Dropaganda ten allen tijde vaststellen? Wordt niet een schier bovenmenschelijke eisch van objectiviteit aan den minister gesteld, die moet voor lichten omtrent zijn eigen beleid? Ik heb ^ooren spreken over een hiaat, veroorzaakt door de huidige tekorten bii de Pers. Waarom vult de Regeering dat hiaat niet, door ten snelste vergunningen te geven aan de talrijke bladen, die daar nog voor in aanmerking komen en door deviezen beschikbaar te stellen voor den «ankoop van papier tn het buitenland? NA een afwezigheid van 3% jaar is de Royal Navy teruggekeerd in Singapore, de grootste vlootbasis van het Verre Oosten. Vier en twintig uur nadat de mijnenvegers met hun werk in de Straat van Malaka wa ren begonnen, ging admiraal Sir Arthur Power, de opperbevelhebber van de Oost- Indische vloot, op den kruiser Cleopatra voor anker ter hoogte van de basis. Toen het vlaggeschip aan het noordelijke einde van de Straat van Malaka den door tocht begon, gaf een Japansche torpedoja ger te verstaan, belangrijke documenten aan boord te hebben. Het waren de kaarten van Singapore en andere havens. Zij werden aan boord gebracht van de Cleopatra. Mijnenvegers voeren voorop en deze werden door een Japansch vaartuig voorafgegaan. Schout-bij-nacht Cedric Holland, aan boord van den kruiser Sussex, is met de bezetting van Singapore belast. Reeds heeft admiraal Mountbatten den Japanschen commandant gelast uit te varen. Zoodra de eerste schik kingen zijn voltooid, zal een 3ritsche strijd macht aan land gaan. Britsche mariniers zijn aan land gegaan te Penang, nadat een vlootmacht onder bevel van vice-admiraal Walker de haven was binnengeloopen. De overeenkomst voor de bezetting werd geteekend aan boord van Walker's vlaggeschip, de Nelson. Ook zijn Britsche mariniers wellicht reeds aan land gegaan te Sabang. De stukken en kaarten zijn reeds overhandigd en Britsche officie ren hebben toegezien, dat de vertrekkende Japansche troepen geen eigendommen zouden meenemen De formeele intocht van de Geallieerde troepen in Tokio is binnen een week of tien dagen te verwachten en binnenkort zal gene raal MacArthur zijn hoofdkwartier verplaat sen van Jokohama naar de Amerikaansche ambassade in de Japansche hoofdstad. De Jongste berichten uit Hongkong ver melden, dat admiraal Cecil Harcourt met zijn Britsche vlooteenheden wachtte om de over gave in ontvangst te nemen. De ontwapening der Japanners op Bou gainville is beëindigd, maar voor de uitein delijke capitulatie wordt gewacht op instruc ties uit Rabaul en Tokio. Generaal Hayes, hoofd van de Britsche militaire missie voor China, is op weg naar Nanking, om de formeele overgave van de Japansche strijdkrachten in China bij te wonen. De eerste groep van bijna 500 krijgsgevangenen is uit de baai van Tokio op een Britsch oorlogsschip vertrokken om huiswaarts te gaan. Een overeenkomst is tot stand gekomen omtrent de Japansche overgave aan Britsche mariniers van het Nederlandsche eiland Bintang, 56 km. ten Oosten van Singapore. Toen Britsche landingstroepen de Japan ners te Hongkong wilden ontwapenen, ont stonden kleine geschillen, die door onder handelingen tusschen den Britschen en Japan schen vertegenwoordiger werden bijgelegd. Een aantal gewapende Japansche soldaten zijn aoor het Chineesche publiek dood geranseld. De Japansche pers raadt de bevolking aan Eenige weken geleden is de Haarlemsche politie die zooals men weet in den laat- sten tijd door verschillende oorzaken ver zwakt was aangevuld met 50 hulpagenten. Naar wy vernemen is de bedoeling dat over een maand nog 50 hulpagenten zullen worden aangesteld. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat later nog een derde groep, eveneens 50 man, zal volgen. De waarnemend Commissaris van Politie, de heer J. P. Weyburg, deelde ons mede, dat de ervaring die hij tot heden met de hulp agenten heeft opgedaan gunstig is. Er zijn evenwel nog verschillende moeilijkheden te overwinnen. Het pakje dat de hulpagen ten dragen is niet fraai, de overtuiging be staat, dat een gewone uniform voor een politieman meer indruk op het publiek maakt, wat het toezicht vergemakkelijkt. Daarom zal getracht worden de hulpagenten zoo spoedig mogelijk een gewoon uniform te geven. Voorloopig is daarop evenwel nog geen kans. De grootste zorg is te bereiken dat voor de hulpagenten voor de komende wintermaanden een jas wordt verkregen. Nog weinig benzine In de maand September is voor het per sonenvervoer vrijwel geen benzine beschik baar, daar de aanvoer van benzine onvol doende is. Degenen, die in aanmerking komen voor een benzine-toewijzing zullen deze per post van den rijksinspecteur voor het verkeer te Amsterdam ontvangen. Dat is de logische weg. Als de Pers, om verschillende redenen, nu maar op 25% van haar vooroorlogsche capaciteit werkt niemand kan het percentage schatten, maar ik noem er een om de gedachte te bepalen dan moet men de ontbrekende 75% niet door een officieelen voorlich tingsdienst vervangen, maar door de Pers van het noodige te voorzien: van meer dagbladen en meer grondstoffen! Zoolang de Pers, als geheel beschouwd, onder de huidige beperkingen van omvang en aantal bladen moet werken, zal de persvrijheid in Nederland niet hersteld zijn. De Pers moet zich onbelemmerd kun nen ontplooien. Dat is primaire voorwaar de voor de vervulling van haar taak in de democratie. De overheid moet zich daar niet in mengen. Een overheidsdienst kan niet op deze wijze werken, omdat hem de grondslag ontbreekt. Hij treedt op namens de regeering. de Pers namens het volk. En zoo zal het volk het altijd voelen. Evenmin als de Pers ooit moet trachten mee te regeeren, hetgeen haar taak niet is, dient de Regeering zich op haar terrein te begeven. R. P. niet slechts passief, maar door actieve me dewerking, de capitulatie-verplichtingen na te komen. De Japansche keizer zal persoonlijk de openingszitting van den Japanschen rijksdag, welke heden zou beginnen, presideeren. Aan Blokzijl, die Dinsdag 11 dezer des ochtends om 10 uur voor het bijzonder ge rechtshof te 's Gravenhage zal terecht staan, wordt ten laste gelegd, dat hij tusschen Mei 1940 en Mei 1945 opzettelijk, terwijl Ne derland In oorlog was met Duitschland in het door den vijand bezette Nederlandsche gebied in het openbaar (voor een zeer groot deel per radio) veelvuldig propaganda heeft gevoerd, gericht op het breken van het geestelijk verzet van het Nederlandsche volk en ontrouw doen worden van dat volk aan zijn regeering en de gemeenschappelijke ge allieerde zaak, als blijkende uit een aantal passages uit zijn redevoeringen. In hoofd zaak zijn deze passages gelicht uit het boekje Brandende Kwesties. Waarschijnlijk zal zoo meldt de N. R. Ct. het O. M. deze feiten beschouwen als hulpverleening aan den vijand. Aan verdachte is als ver dediger door den president toegevoegd mr. Aug. V. de Lauwere. Henri Bordeaux: De zonen leer en pas later het geduld van hun vaders kennen, en alleen in de leer school van het vaderschap. De dijkdoorbraak bij Woubrugge 1156 H.A. polderland overstroomd Nadat eerst tengevolge van dijkbreuk de 90 H.A. groote Voorofsche polder onder Woubrugge onder water was geloopen, is later ook de dijk van de Ruigekade bezwe ken. Als gevolg hiervan staan nu de Lagen- waartsche en de Bruimaardensche polder, welke tezamen 403 H.A. groot zijn, onder water evenals De Achthoven polder, groot 377 H.A., de Boespolder, groot 90 H A., en de Vlietpolder groot 196 H.A. Personeel van Rijnland en van de provincie is met man en macht aan het werk om de gaten te stoppen. ONZE MARINE Een nieuwe bevelhebber Luitenant-admiraal J. Th. Furstner is, in. verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van State, eervol ontheven uit zijn functie van bevelhebber der zeestrijdkrach ten. In zijn plaats is benoemd vice-admiraal C. E. L. Helfrich, die tevens bevorderd is tot den rang van luitenant-admiraal, tot dusver bevelhebber van onze zeestrijdkrach ten in het Verre Oosten In Bangkok wapperen de Nederlandsche, Britsche en Amerikaansche vlaggen fier bo ven de kampen van de Geallieerde krijgsge vangenen. Zoodra de gevangen officieren in het gebied van Bangkok hoorden, dat de oorlog was afgeloopen, begonnen zij onmid dellijk de evacuatie van de soldaten in de hooger gelegen kampen te organiseeren. De Roode Kruispakketten, die in de kam pen lagen opgeslagen, werden snel verdeeld en in Bangkok zelf werd een voorloopig Ge allieerd hoofdkwartier ingericht. Toen het eerste transportvliegtuig arriveerde met doktoren en medische hulpmiddelen, kon dadelijk de eerste groep krijgsgevangenen naar Burma terugkeeren. Nu bevinden zij zich in het hospitaal te Rangoon, waar zij op de goedkeuring van een dokter wach ten om de lange maar heerlijke tocht naar huis te kunnen maken. Nog altijd houden Japansche soldaten de wacht buiten de ge vangenkampen, maar daarbinnen hebben de krijgsgevangenen zelf geheel de leiding. Vrachtauto's, die van de Siameezen zijn verkregen, brengen nu voedsel en medica menten naar de verschillende kampen. Er zijn in alle kampen bureaux ingericht, waar een telling gehouden wordt in afwachting van een behoorlijke organisatie. Vijfhonderd Britsche krijgsgevangenen zijn Maandag de thuisreis van Japan uit aan boord van een Britsch oorlogsschip be gonnen. Toen liberators van het Roode Kruis voor raden en medicamenten boven Medan uit wierpen, konden de bemanningen waarne.- men, dat de bevolking wuifde. Als plaats, waar men de kostbare last zou uitwerpen, werd een groote open ruimte gekozen met aan de eene zijde een groote fontein, waar bij de R.K. kerk, waarin, naar men meende, zich krijgsgevangenen bevonden. Zoodra de Geallieerde vliegtuigen boven de stand begonnen te cirkelen, liepen de bewoners uit. Al spoedig waren de wegen vol menschen, waarvan sommigen met tafel lakens wuifden. Alle pakketten vielen be houden in de voorgeschreven ruimte. Boven Ned. en Port. Timor zijn 450.000 strooibiljetten uitgeworpen. Radio Singapore heeft volgens Un. Press lijsten met namen van Amerikaansche, Brit sche en Ned. Indische krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden uitgezonden en om versterkende middelen voor 5.000 patiënten verzocht. 4500 personen lijden aan beri beri, 1100 hebben malaria, 400 dysenterie en 1000 hebben t.b.c. Radio Delhi heeft medegedeeld dat geal lieerde parachutisten meer dan 20.000 krijgs gevangenen en geïnterneerde burgers uit 5 G. G. is gezond Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zal na zijn bezoek aan Nederland en na overleg met de regeering terugkeeren om zijn post die hij in 1942 noodgedwongen moest verlaten, weer in te nemen. De G. G. ver keert in uitstekende geestelijke en lichame lijke gezondheid, ondanks zijn gevangen schap die 3V2 jaar geduurd heeft. Het lijkt trouwens of de Nederlandsche geïnterneer den het kampleven en de karige voeding beter doorstaan hebben dan die van andere nationaliteit, zoo meldt Un. Press. van de 23 kampen te Singapore hebben be vrijd. Onder de geredden bevinden zich 6.500 Britsche soldaten, mariniers en vlie gers en meer dan 5.000 man van het Austra lische leger. (Un. Press) BINNENLAND In het plaatsje Leende bij Eind hoven hebben de heeren H. van Kuyk Sr. en J. van Kuyk Jr. een vliegtuigindustrie gesticht. In ons land worden momenteel per week gemiddeld 240 auto's gestolen, waar van alleen 40 in 's-Gravenhage. De monumentale Synagoge in de Wa genstraat te 's Gravenhage, die door de Duitschers leeggeroofd was, is her-ingewijd. In den Haag gebeurden Maandag twee verkeersongevallen. In de Laan van Meer- dervoort werd een voetganger door een auto overreden en op den Haagweg een fietsrijder Beide slachtoffers zijn gedood. Onze marine heeft twee torpedobooten van Engeland overgénomen. Zij zullen ge doopt worden „Piet Hein" en „Kortenaer", De schepen vertrekken naar Indië. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" ia uit Amsterdam vertrokken De Ned. Zionistenbond hield te Am sterdam een vergadering. De voorzitter mr. Büchenbacker zei o.a.: „Thans nu we we der vrij zijn, treden wij de wereld tegemoet, niet als een dankbaar schuldenaar, maar als een crediteur, die aan het bevechten van die vrijheid heeft deelgenomen. Wij eischen daarom: „Geeft ons een plaats on der de vereenigde naties, open de poorten van ons land en beft de emigratie-beperking in Palestina op." Voor de nog geen 10 millioen Joden, die er thans nog op de wereld zijn, is het meer dan noodig." Er werd een motie aangenomen is gelijken geest. 13 en 14 September houdt de Neder landsche Volksbeweging een congres te Am sterdam. Op den tweeden congresdag houdt Prof. Ir. W. Schermerhorn een rede. BUITENLAND Aan de Koningin zal door Curasao een bedrag van honderdduizend gulden worden aangeboden voor steun aan hulpbe hoevende Nederlanders. Vier partijen in Joego-Slavië hebben besloten bij de a.s. verkiezingen met één afzonderlijke oppositielijst uit te komen. De partijen die Tito steunen hadden reeds eerder besloten met één lijst uit te komen. Tienduizend man Deensche troepen zullen begin1946 aan de bezetting van Duitschland gaan deelnemen. De Amerik. min. v. buit. zaken Byrnes zal deze week naar Londen vertrekken om de vergadering van ministers van buit. zaken bij te wonen. Hij heeft een plan, voor de controle op de scheepvaart in de Europeesche binnenwateren bij zich. De Britsche militaire autoriteiten heb ben de nog resteerende beperkingen t.a.v, de verbroedering met de Oostenrijkers op geheven. In de Amerikaansche zone is het zelfde geschied. Omtrent de voedselpositie in de Ame rikaansche bezettingszone kan worden ge meld, dat de Duitschers in den komenden winter maximaal 1400 calorieën per dag zullen krijgen. Uitspraken van het Bijzondere Hof in den Haag. Het Byz. Gerechtshof in den Haag heeft vandaag zyn eerste vonnissen geveld. J. Breedveld uit Delft werd wegens het uitle veren van Joden aan een als N.S.B.-er be kend staanden rechercheur van politie, met als gevolg dat een aantal menschen den dood is ingejaagd, conform den eisch ter dood veroordeeld. Tevens werd hy uit het actief en passief kiesrecht ontzet. De fabrikant D. van Wijk uit Pijnacker had als groepscommandant van de Ned. Landwacht o.a. een onderduiker neerge schoten. Het vonnis luidde: 20 jaar en ont zetting uit actief en passief kiesrecht. De eisch was de doodstraf. F. A. van Vliet uit Delft, die als ronselaar voor de SS was opgetreden en een jongeman aan de Duitschers had overgeleverd, kreeg, omdat zijn optreden geen ernstige gevolgen had gehad, 5 jaar en levenslange ontzetting. Deze drie verdachten kregen het recht in cassatie te gaan. Een gelijke straf kreep J. P. Kunz, die had verraden dat zijn buurman naar de Engelsche radio luisterde. J. van 't Hof. tegen wien één jaar was ge- eischt en tien jaar ontzetting, omdat hij den naam had genoemd van een man, die pamfletten had verspreid, waarop de re chercheur tegen iedere bedoeling van Van. 't Hof in de zaak had vervolgd, werd vrij gesproken. De zaak tegen J. C. v. d. Ende uit Delft» die mede-arbeiders wegens het verspreiden van pamfletten zou hebben verraden en te gen wien 8 jaar en volledige ontzetting was geëischt, zal nader worden onderzocht. Tegen den verd. P. Groeneweg uit Berkel, die in April 1945 vrijwillig onder Zoetermeer herstelwerkzaamheden voor de Duitsche weermacht heeft verricht, werd twee jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting geëischt. De verdediger pleitte clementie.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1