Buitenlandsch Overzicht Groot tekort aan Verpleegsters TOEN president Roosevelt kort voor de nederlaag van Duitschland plotseling overleed, vreesde een groot deel van de menschheid, dat de macht der Ver. Sta ten, door hem geleid en georganiseerd tot dc grootste ter wereld, zou verminderen omdat zijn zetei zou worden ingenomen door een onbekende. Maar in enkele maanden heeft deze senator uit Missouri, wiens naam bijna niet tot Europa was doorgedrongen, getoond de opvolger van een groot man te kunnen zijn. Hij heeft Roosevelts plaats ingenomen zonder eenige storing in de staatsmachinerie te veroor zaken en in zijn buitenlandsch beleid suc cessen weten te boeken, die zijn voorgan ger niet had kunnen vergrooten. En thans heeft hij tot het Congres een boodschap gericht, waarin hij zich op binnenlandsch- politiek terrein doet kennen als een ma gistraat, die groote problemen moedig durft aanpakken. Het korte résumé dat ons in Europa van dit stuk heeft bereikt is zóó volgeperst met aankondigingen van allerlei maatregelen, dat de eerste conclu sie moet zijn. dat men in de Ver. Staten de na-oorlogsche problemen in eigen huis allang van tevoren moet hebben bestu deerd. Daar zal men vrijwel zeker eerder en gemakkelijker de moeilijke overgangs periode te boven zijn dan in de andere landen. Truman blijkt zeer groote waarde aan het particulier initiatief te hechten en al les te zullen doen, door o.m. een duide lijke, vaste en stabiele koers te zullen volgen, om dit weer tot groote ontplooiing ie laten komen. Zoodra op een bepaald ge bied regeeringscontrole kan verdwijnen, zal dit geschieden, opdat het bedrijfsleven vrijer armslag zal hebben. Maar evenzeer erkent hij, dat het particulier initiatief ten aanzien van verschillende zaken tekort moet schieten, zoodat de staat daarbij aan vullend zal moeten optreden. De overscha keling van oorlogs- op vredesproductie b.v. zal schokken veroorzaken, maar Tru man verwacht, dat „door flink en moedig de economische problemen tegemoet te treden, de Ver. Staten spoedig een periode van de grootst mogelijke activiteit in vre destijd zullen ingaan" Verder wijst hij er op, dat er nationale publieke werken zijn, welke alleen door den 6taat zullen kunnen worden uitgevoerd. Een ander aspect van deze boodschap is de duidelijkheid, waarmee hij tot zijn volk zegt, dat de Ver. Staten belang hebben bij gezonde economische toestanden elders in de wereld. Bij woorden laat de president het niet, want na de zinsnede „wij wen- sohen den stroom van voorzieningen zon der onderbrekingen te handhaver.," volgt de aanvrage van 550 millioen dollar voor de UNRRA. Voorts wenscht hij de door de plotselinge opzegging van de leen- en pachtwet voor Engeland en andere Geal lieerden ontstane moeilijkheden op te los sen door zoo spoedig mogelijk hulp te ver- leenen. Den kringen in eigen land, die misschien bereid mochten zijn op een snelle terugbe taling van de oorlogsschulden aan te drin gen, heeft hij gewezen op de ruïneuze ge volgen, welke dit voor de binnenlandsche economie der Ver. Staten zou hebben, doch tevens heeft hij nadrukkelijk voor binnen- en buitenlandsche ooren verklaard, dat dit niet beteekent, dat de leen- en pachtwet- schulden voor het overgroote deel gean nuleerd zullen worden. Uit deze woorden zou men echter wel willen concludeeren, dat over kwijtschelding van een deel dier schulden wordt gedacht, want Truman zeide dat gestreefd zal worden naar een Oplossing, welke een gezonde wereldecono mie waarborgt en zal bijdragen tot inter nationalen vrede en nationale veiligheid. En om voor eigen land de funeste gevol gen van een verkeerde politiek op dit ter rein nog eens te onderstreepen, zeide hij, dat de inflatiefout van 1918 niet mag wor den herhaald. De nu nog ten dienste staande gegevens zijn niet voldoende voor het vormen van een volkomen gefundeerd oordeel over de gevolgen, welke deze voorstellen van Tru man voor de andere landen zullen hebben. De materieele Amerikaansehe belangen zijn door hem niet vergeten getuige het verzoek de oorlogsvolmachten der regee ring te verlengen, desnoods tot een be paalde limiet. In veel klinkt echter de vermaning door: denk eraan, wij hebben belang bij het welvaren van anderen, laten wij hen daartoe dan ook de kans laten. En dat kan een hoopvol teeken zijn. ^Indien Truman de Ver. Staten zijn inzient kan doen volgen, dat geen individu, gemeen schap of land ooit iets zal kunnen berei ken als het geen acht slaat op de zorg voor den naaste en geen idee heeft van fatsoen jegens andere individuen, gemeenschappen en landen, dan kan hij de wereld een eind vooruitbrengen. WIE MIST EEN BAKFIETS? Aan het politieposthuls Tuindorp in Haarlem-West, telef. 19886 staat een bak fiets. waarvan de eigenaar onbekend is. De genen. die een bakfiets missen kunnen zich aan genoemd posthuis vervoegen om in lichtingen. Notaris gestraft. Voor medewerking aan den Volksdienst. Voor het tribunaal te *s Hertogenbosch stond terecht notaris L. Christ uit Waalwijk, aan wien medewerking aan den Ned. Vólks- dienst ten laste was gelegd. Op grond van dit feit werd den verdachte geen verdere interneering opgelegd, doch werd hem de uitoefening van het notarisambt binnen de gemeente "Waalwijk verboden en wel uit overweging dat hij in deze plaats het ver trouwen dat voor de uitoefening van dit ambt noodig is niet meer bezit. De straatverlichting Zeer bescheiden. Naar wü vernemen heeft het Rübs- kclenbureau aan de lichtbedrbven mede gedeeld, dat voor de straatverlichting niet meer verbruikt mag worden dan 10 van hetgeen in de overeenkomstige maand van 1939 is opgemaakt. Dat beteekent dat de straatverlichting, die wij in October krijgen, slechts van zeer be scheiden omvang kan zijn. Voor Haarlem brengt dit bovendien nog een extra moei lijkheid. De hoofdwegen zijn namelijk electrtsch verlicht, de meeste minder-drukke straten hebben gas. Natuurlijk komen de hoofdwegen het meest voor verlichting in aanmerking. Maar met 10 is dat niet te doen. Iets anders zou zijn als, gelet op de bijzondere samenstelling van de straatver lichting te Haarlem andere steden hebben als regel alleen electrische straatverlichting hel percentage voor eleetriciteit werd verhoogd, desnoods ten koste van het per centage voor gas. Maar ook al wordt daar voor medewerking verkregen, dan zal de straatverlichting toch nog slechts van zeer beperkten omvang kunnen zijn. Het zou aanbeveling verdienen op avonden als er volle maan is geen straatverlichting te ontsteken, om op die manier wat te spa ren voor de donkere avonden. Aan nachtverlichting zal onder deze om standigheden In het geheel niet gedacht kunnen worden. Dit is ongewenscht, niet alleen in verband met het drukker worden de verkeer, maar ook (en vooral!) met het oog op inbrekers. Het is een. feit. dat het aantal inbraken groot is. De beste beveili ging daartegen is een behoorlijke straat verlichting in den nacht. Wij hebben daarom aan de betrokken deskundigen de vraag ge steld, of het mogelijk is bescheiden avond verlichting te laten aansluiten op een be hoorlijke nachtverlichting. Het is bekend dat er in den nacht wginlg eleetriciteit verbruikt wordt, terwijl de machines in de centrales toch moeten loopen. Vandaar dat het betrokken departement bij de eerste publicatie over het electnciteitsrantsoen reeds de mogelijkheid heeft opengesteld, dat een extra rantsoen mag gebruikt worden voor het electrisch verwarmen van water reservoirs in de nachturen. De Haarlemsche deskundige antwoordde daarop: Die mogelijkheid zou inderdaad onder oogen zijn te zien. mits de ons toege wezen stroom voor straatverlichting des nachts dan komt boven het gewone rant soen voor straatverlichting. Het is evenwel niet te zeggen of hier op dit oogenblik stroom in de nachturen beschikbaar is. De Haarlemsche centrale werkt nog niet. Haar lem krijgt zijn stroom van Amsterdam en de P. E. N.-centrale te Velsen. In elk geval is die quaestie te onderzoeken. Voor de rookers Binnenkort 1£ rantsoen per week. Omtrent de tabakssituatie wordt in het weekblad van den EconomLschen Voor lichtingsdienst medegedeeld, dat van ein de Juni tot einde Juli 1945 groote hoeveel heden ruwe tabak te Amsterdam en Rot terdam zijn aangekomen. In totaal werden geleverd 1.598.3 ton. Bovendien kwamen in Juli nog te Bergen op Zoom twee sche pen aan met 60 en 53.5 ton tabak, welke ter beschikking der industrie in het Zui den zijn gesteld. Tengevolge van het feit, dat in het Zui den slechts op kleine schaal kerftabak wordt geproduceerd, terwijl de kerfindu- strie in het Noorden des lands pas einde Augustus producten kon afleveren, was bij deze eerste distributie de verhouding tusschen de drie tabaksproducten nog ab normaal. De aanwezige hoeveelheid be staat n.l. voor 40 uit sigaren, 52 uit sigaretten en slechts 8 uit tabak. Nor maal zijn deze verhoudingen 30 6igaren, 30 sigaretten en 40 tabak. Zoodra de in Engeland gekochte siga retten zijn aangekomen en zoo mogelijk gebanderolleerd, zullen zij in de distribu tie worden gebracht en kan de voorge nomen rantsoeneering van 1 *4 rantsoen per week worden bereikt. Minister Drees op de brug. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, heeft in het „Praatje op de brug", dat hij Vrijdagavond voor de radio heeft gehouden, op zeer ern- stigen toon het nijpend tekort aan ver pleegsters besproken, dat een groot ge vaar voor de volksgezondheid vormt. De jonge meisjes, zeide hij, 6tellen zich voor allerlei werk veel minder beschik baar dan vóór den oorlog. Wel blijken er telkens meisjes te zijn, dte uit huis weg kunnen en willen. De Marine die 1500 meisjes wil plaatsen als Marva's, ontving, naar hem werd verteld, niet minder dan 70.000 aanmeldingen. Er is groote willig heid om als lid van een geuniformd corps naar het buitenland te gaan. Kan men niet zoo iets bijzonders krijgen, dan blijft men liever thuis dan aan gewoon werk in eigen land te gaan. Voor een groot deel zal dit straks wel weer overdrijven, maar voor de verpleging kan daarop met wor den gewacht. Gediplomeerde verpleegsters verdwijnen van haar post. Te weinig leer ling-verpleegsters melden zich aan. Tengevolge van de bezetting, ver volgde de minister, zjjn dc t.b.c. en de zuigelingensterfte sterk toegenomen. Onder de uit Duitschland teruggekeer den bevinden zich vele lijders aan open t.b.c., die thuis een groot besmettings gevaar opleveren. In de sanatoria ko men 6000 nieuwe bedden beschikbaar, Er komt meer petroleum De hoeveelheid petroleum welke te Rot terdam wordt aangevoerd, is stijgende. Werd in Juni van dit jaar 18.000 ton aan gevoerd, in Juli en Augustus was dit cijfer reed6 tot 42.000 resp. 95.000 ton verhoogd. In de eerste week van September was de aanvoer al gestegen tot 40.000 ton. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn teleurstelling uit gesproken over het feit, dat verschillende gebeurtenissen hebben kunnen plaats vinden zonder dat de universiteit door staking harer werkzaamheden te kennen heeft gege ven onder dergelijke omstandigheden haar taak niet te kunnen voortzetten. De gang van zaken aan de universiteit tijdens de be zetting is gebleven beneden hetgeen van een Nederlandsche instelling van hooger onder wijs had mogen worden verwacht. GEEN LICHT EN DUS Twee fietsers, die 's avonds zonder licht op de Elswoutslaan reden, zagen elkaar te laat, zoodat zij in volle vaart in botsing kwamen. De he#r P. M. B. uit Bloemendaal kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij een hersenschudding opliep. PREDIKBEURTEN ZONDAG 9 SEPTEMBER ABBENES. Ned. Herv. Kerk. 10: H. Re- miëns. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. Moerman, van Nieuwkoop. 7: J. D. v. d. Meer. RIJK. N'ed. Herv. Kerk. Maranathakerk 10: W. T. J. Koudstaal. 7: Dezelfde, Jeugd- appèl. Bethelkapel. 10: M. Heymans, van Hlllegom. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: A. C. Brörens. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. H. J. Plaggeinars. Jeugd dienst. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat 10: H. M. Strating. hulppred. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 9.30: L. J. Bloemsma, hulppred. Geref. Kerk. Kerk gebouw Julianaweg 10: Ds. J. van der Mije. te Schagen 4.30: Ds. J. P. Unger, te Bruinlsse SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Beker, van Haarlem. Nêd. Herv. Kapel 5: Dr. H. v. d. Loos Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. H. J. ten Brink Geref. Kerk In II. V. 10: H. van den Brink, van Bloemendaal. ÏJMÜIDEN. Ned. Herv. Kerk. Goede Her derkerk. 10.30: Ds. L. Lagerweij. (In de Herv. Kerk te Bloemendaal) 5: Ds. L. Lagerweij. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel 11: L. J. Bloemsma. hulppred. Relig. Kring 10 30: Ds. D. Lamberts, Vrijz. Prot. Jeugdpred. te Amsterdam. BENTVELD. Ned. Herv. Kapel 9: Ds- J. P. Unger, te Bruinlsse. 3.30: Ds. A. Dondorp te Heemstede. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. te Haarlem. Ned. Prot- Bond. 10.30: Prof. Dr G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Bloemendaal. OVER VEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. Bergsma. HEEMSTEDE. N'ed. Herv. Kerk. Kerk Wilhelminaplein 10: H. W. Duyvendak. geest, verzorger Meer en Bosch. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. G. A. Barger. Ned. Prot. Bond 10.30: Ds. A. R. de Jong. Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds. A. Don- dorp 5: Ds. W. C. v. d. Brink. Camplaan 10: Ds. W. C. v. d. Brink. 5: Ds. A. Dondorp. Groote tooneelplannen voor Haarlem. Een nieuw opgericht gezelschap wil on der den naam „Comedia" en met een serie uitgelezen krachten probeeren, de oude aesthetische idealen van de Tooneelwereld in Haarlem tot nieuw leven te wekken. Het juweel van Bouwmeester zal door hen in een nieuwe zetting gevat worden. Haarlems schouwburgdirectie heeft een voor onze stad uitermate gunstig contract afgesloten, dat inhoudt, dat om het andere weekend de nieuwe groep naar Haarlem komt en daar naast ook nog twee avonden in de week den schouwburg alhier bespeelt. Het program ma belooft veel; we zagen oude bekenden en nieuwe stukken. Haarlem gaat een goed winterseizoen tegemoet! De eerste voorstel ling. die een officieel tintje zal dragen, zal op Zondag 16 September plaats hebben. die gemakkelijk en snel in gebruik zou den kunnen worden genomenals er verpleegsters waren. Dat Nederland riep zijne Excellentie uil slachtof fers van dezen oorlog onverplcegd en ongeholpen zou laten, terwijl er ruimte Is cn de bedden klaar staan, dat mag niet. Er zijn verschillende redenen hiervoor De arbeidsvoorwaarden der verplegenden waren, na de bezuinigingen in de crisis jaren, vaak niet gunstig en in den afge- loopen winter hebben verpleegsters in de ziekenhuizen het heel zwaar gehad. Terwijl salarissen, waar noodig, spoedig kunnen worden verbeterd, kan de arbeidstijd in het algemeen slechts worden verkort, als meer verpleegsters beschikbaar komen. De minister deed een beroep op de ver pleegsters, die zich uit de ziekenhuizen hebben teruggetrokken, om dat werk daar te hervatten. Hij vertrouwde, dat zij niet aan den kant zullen blijven staan, nu de nood zoo hoog is gestegen. Ook aanmelding van nieuwe leerling verpleegsters i6 dringend noodig. Tot nu toe moest men 23 jaar zijn om het ver pleegsters-diploma te behalen, zoodat men pas op 20-jarigen leeftijd kon beginnen. Dit is nu op 21 en 18 jaar gebracht. In bepaalde gevallen zal een uitzondering kunnen worden toegelaten op den eisch, dat men middelbaar onderwijs of mulo moet hebben gevolgd. Steden en Stadjes. Philipsburg Een donkergroen eilandje in een licht groene zee: Sint Maarten. Een wit stadje temidden van het eeuwige groen: Philipsburg. Sint Maarten is voor twee derden Fransch en voor één derde NederlandsCh en Phi lipsburg. o Philipsburg. zoo blank, zoo klein en zoo vredig, dat is zoowaar de metropool van Nederlandsch Sint Maarten, de stad van alle drie bovenwindsche eilandjes Want de gezaghebber van Sint Maarten, Sint Eusta- tius en Saba woont er als heerseher over drie duizend Nederlandsche onderdanen. En er zijn wel zes winkeltjes, er is een klein ziekenhuis en één maal in de maand is er zoowaar bioscoop. Die bioscoop is er pas sedert een jaar en vroeger was er geen ander vermaak dan een partijtje schaak en een spelletje tennis en de aankomst van de boot uit Curacao: met den rondreizenden rechter, honderd zakken meel en vijf zak ken post. Maar dèt was dan ook een sensatie, Philipsburg is vreedzaamheid. Het is de rust en de kalmte van een stadje van witte houten huizen en drie witte hou ten kerkjes. Eén van de Katholieken, één van de Protestanten en één van de Metho disten. En ge moet op een stillen, zonnig en Zondagmorgen op het balkon bij den Chi- neeschen dokter zitten, met een kop koffie en zandgebak, om te weten hoe die kleine kerkklokken kunnen zingen over een stadje. van-twee-straten aan de zee. En bij het vallen van den avond moet ge voor het huis van bovenmeester Van Meer- ten bij een kop thee zitten om te weten wat. rust en vrede beteekent. in een kleine stad tusschen koele groene bergwanden. De avondwind doet de palmen wiegen in scherpe, zwarte silhouetten tegen den blau wen kom van den voor het laatst lichtenden avondhemel. Een man aan den overkant rookt zijn pijp in zijn schommelstoel. Een ezeltje drentelt zoo maar alleen over straat. En een verliefd paartje, de hoofden naar elkaar genegen, fluistert in de stilte. Twee lange straten. De onderwijzer, de dokter de pastoor en de dominé en dertig andere rijkaards wo nen in de Voorstraat. De anderen in de Achterstraat. En dat is de stad. Er geuren bloemen langs de wegen. Er !s een smal wit strand met hooge palmen. Eens in de maand komen de kranten uit het groote, drukke Willemstad. Het is een klem stil stukje Nederland, ergens ver in de Caraïbische Zee. van zes honderd zwarte menschen en honderd blanke menschen, die weien wat rust en vrede is. Eigens in de verte is de wereld, maar hier is Philipsburg. Een kerkklok klinkt in den avond, een late voorbijganger groet een man op zijn balkon en om negen uur gaan de lichtjes uit. Dan gaat de metropool der Bovenwinden slapen. De zee blijft ruischen. Tot in der eeuwigheid. Mr. E. EUA3 Rauter en Christiansen Samen in een kamp Bericht - wordt dat Rauter en Christian sen samen in een kamp voor oorlogsmis dadigers in Duitschland zitten. Het kamp is door een prikkeldraadversperring van 10 M. breed omgeven. De opgeslotenen krijgen minimale voeding, de ligging is uiterst sober. Een Amsterdamsche jongeman, die beide mannen daar gezien heeft, vertelde aan een officier van den Nederlandschen re- patrieeringsdienst, dat Rauter er uit zag als een geest, nog steeds onderhevig aan de gevolgen van een schot door zijn hchaam. In het kamp wordt hij „de dorps pastoor van Neu-Münster" genoemd. Rau ter vertelde, dat hij reeds in 1942 wist, dat Duitschland den oorlog zou verliezen. Maar, desondanks werd toch'volgehouden. Rauter, die er als een oude man uitzag, verklaarde openhartig, dat hij wel zou worden doodgeschoten. Het nationaal-so- cialisme, zoo voegde hij er aan toe, zou evenwel op den duur toch zegevieren. Een ander geluid liet Christiansen, die er in zijn verfomfaaid blauw uniform als een postbode uitzag, hooren. Christiansen's geweten bleek volkomen zuiver. Hij had het immers altijd goed met het Nederland sche volk gemeend. (Inderdaad, dal: bleek Teeds in het voorjaar 1941, toen op zijn be vel tal van Nederlanders werden doodge schoten zoo merkt het A.N.P. op.) Zijn eenige fout aldus Christiansen was, dat hij van Hitier het generaalsuniform had aangenomen. Steeds had hij voor Ne derland sympathie gekoesterd, vooral na zijn vlucht met de Dorniervliegboot naar ons land. Hij kon maar niet begrijpen, dat de Geallieerden hem in een kamp voor oorlogsmisdadigers hadden geplaatst, aan gezien hij volkomen onschuldig was Zoowel Rauter als Christiansen hebben van den Amsterdammer voor zijn vertrek enkele kernachtige jordaansche „opmer kingen" te hooren gekregen. Zij gaven blijk, het goed te hebben verstaan. Luchtbeschermingsdienst te Haarlem. Wordt geliquideerd. De luchtbeschermingsdienst te Haarlem was onder de Duitsche bezetting zeer sterk uitgebreid. In den laatsten tijd was er zelfs een bezoldigd personeel van 470 man, dat aangesteld was op arbeidscontract. Eenigen tijd na den vrede is besloten den dienst in zijn tegenwoordigen vorm te üquideeren. Het personeel is ontslagen. Voor 200 man is ander werk gevonden, de overigen krijgen een uitkeering in den vorm van overbruggingsgeld. De liquidatie van den dienst geschiedt onder leiding van den waarnemend commandant, den heer G. Gussenhoven. De dienst had veel mate rieel dat nu voor een deel door anderen kan worden gebruikt. Brancards zijn ge bruikt voor het halen van gewonden uit het buitenland, later zullen ze waarschijn lijk voor het Roode Kruis beschikbaar ge steld worden. De Geneeskundige Dienst krijgt de verbandstoffen. De Volksgezondheid daardoor bedreigd.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2