Mijnongeluk aan de Lauwerszee In Snelle Reeks. De telefoon in het district Haarlem. Reeds 12000 aansluitingen hersteldwaaraan 5000 in de stad. Waarom heeft meneer Pietersen zijn telefoon weer terug en meneer Jansen, die meent, dat hij haar veel meer noodig heeft, nog niet? En waarom moet meneer Hen driks, ..die zoo dringend om zijn telefoon verlegen zit'' toch nog even wachten voor dat hij aan de beurt komt9 Ongetwijfeld zullen vooral degenen, die eens een telefoonaansluiting hadden en die nog niet terug hebben, gaarne het ant woord op deze vragen willen weten. De zaak zit zoo: Toen de Duitschers in ons land kwamen, telde het district Haarlem, hetwelk de geheele provincie Noord-Hol land omvatte met uitzondering van Amsterdam en het gebied daaromheen, als de Zaanstreek, Purmerend en het Gooi 28.000 aansluitingen. Toen ze het land verlieten, waren er 12.500 toestellen weggehaald. Het weghalen van deze toestellen ge schiedde natuurlijk op last van de Duit schers. Maar niet alleen de toestellen wer den weggehaald. In vele telefooncentrales werden groote hoeveelheden verbindings draad gesloopt, de bedrijfsauto's w.o. tal van lasch-auto's werden gestolen, lood kabels werden uit de huizen gesloopt. Er waren vele storingen ontstaan, doordat de Duitschers eigenhandig te werk gingen, kabels doorzaagden, enz. Dit alles moet hersteld worden. En er is geen materiaal. Het vervoer is moeilijk, het personeel heeft gebrek aan rijwielen. Tijwielbanden en schoeisel. Men moet roeien met de riemen die men heeft en die zijn erg kort. Maar desondanks zijn er in het geheele district al weer 12.000 aansluitingen her steld. «aarvan ruim 5000 alléén in Haar lem. Haarlem heeft dus al weer bijna de helft van zijn toestellen terug! Wie ze nu terug heeft en wie niet? Elke telefoon, die van begin tot eind, dus van de centrale tot het toestel, ongeschon den teruggegeven werd, kon direct worden aangesloten. Dit was dus een kwestie van louter geluk. En hierdoor kon het gebeu ren. dat degenen wier verbinding minder noodzakelijk was dan die van anderen, hun toestel eerder terugkregen. De be schadigde verbindingen gaat men in volg orde van de belangrijkheid herstellen. De graad van deze belangrijkheid werd inder tijd in overleg met het M.G. vastgesteld en moet men zoo begrijpen, dat het hier geldt het algemeen belang en niet het be lang van den abonné. De toestellen zijn er nog. Een geluk bij een ongeluk was, dat bijna alle weggehaalde toestellen aan het einde van den oorlog nog in het magazijn aan wezig waren. Alleen de ongeveer 2000 toe stellen, die in 1942 uit de kustzone gehaald werden, zijn weggevoerd. Het was natuur lijk wel de bedoeling der Duitschers. alle toestellen in te pikken, maar de dienst heeft dit met allerlei listen weten te voor komen. Wanneer ook de toestellen ver dwenen waren, zou het er op het oogen- blik veel ongunstiger hebben uitgezien. Van de luchtlijn-verbindingen is veel verdwenen, doordat de houten palen op gestookt werden. De Duitschers wilden het koperdraad door ijzerdraad vervangen. Er werd al ijzerdraad ontvangen, maar het koperdraad werd nooit ingeleverd: dat ligt nu in de magazijnen bij het ijzerdraad. Er is voorloopig nog geen uitzicht dat het tempo versneld kan worden. Of er al of niet spoedig nieuw materiaal be schikbaar zal zijn. weet men niet en daarvan hangt het af of meneer Hen driks, die zoo dringend om zijn toestel verlegen zit, spoedig geholpen kan worden. De geldzuivering De honderdjes. Daar de maatregelen tot intrekking van de bank- en muntbiljetten van 100. slechts een onderdeel vormen van het veel omvangrijker vraagstuk der geldzuivering kan op het oogenblik nog geen antwoord worden gegeven op de bij het departement van financiën binnenkomende vragen, hoe en wanneer degenen, die biljetten van 100.— inleverden, hun geld zullen terug ontvangen. In vele gevallen is bovendien een omvangrijk onderzoek naar de wijze van verkrijging noodzakelijk, hetgeen uiteraard veel tijd kost. In het bijzonder geldt dit voor de talrijke gevallen van na-inlevering, waarbij de opgegeven oor zaken voor het te laat inleveren der bil jetten uiteraard niet ongecontroleerd kunnen worden aanvaard. Voor bonafide personen is echter geen enkele reden tot ongerustheid aanwezig. De fiscus vordert na Slechts 10 extra hetalen. In ons nummer van Maandag deelden •wij reeds mede, dat de Fiscus gaat na vorderen. Onder de officieele publicaties zijn heden nadere bijzonderheden daarover opgenomen. Daaruit blijkt dat volstaan wordt met slechts 10 boven het te wei nig betaalde belastingbedrag te- vragen voor vergoeding van renteverlies en kos ten. Bovendien wordt bij verleenen van medewerking tot zuivering van het fiscale geweten straffeloosheid toegezegd. Persbesluit bij Raad van State. Onze Haagsche correspondent meldt, dat Dinsdag het ontwerp persbesluit door den Raad van State ls behandeld: Wij krijgen den indruk, dat het daar ook in zijn gewy- Wgden vorm lang niet in alle opzichten be wonderd werd en men er ook zelfs grond wettelijke bezwaren tegen had. De verhooging van salarissen. Richtlijnen voor de toepassing. De Stichting van den Arbeid heeft haar standpunt bepaald ten aanzien van de vraag, welke richtlijn aan het bedrijfs leven d;ent te worden gegeven voor de verhooging der salarissen. Door het col lege van rijksbemiddeiaars werd, gelijk bekend, een algemeene vergunning ver leend de loonen te verhoogen met hetzij 15 boven het niveau van October 1942, hetzij 25 boven dat van Mei 1940 Be oogd werd, daarmede deze verhoogïngen in de plaats te doen treden van sedert de genoemde tijdstippen toegekende gratifi caties, extra weken loon. e.d., welke uit- keeringen vooral in de laatste periode der bezetting zijn voorgekomen. Met inachtneming van deze laatste be perking adviseert de Stichting van den Arbeid, de salarissen op de volgende wijze te verhoogen: een verhooging van 15 op de eerste 3000.van het salaris van October 1942 en een verhooging van 10 op de tweede 3000.van October 1942, terwijl voor het overige geen verhooging wordt gegeven. Indien wordt uitgegaan van het salaris van Mei 1940, dan wordt aanbevolen een verhooging van 25 boven de eerste 3000.en een verhooging van 12!/2 boven de tweede 3000.— toe te kennen, terwijl voor het overige geen verhooging wordt gegeven. De toepassing van deze richtlijnen mag er nimmer toe leiden, dat de betrokkenen in inkomen zouden achteruit gaan. In zoo danige gevallen dient het huidige inkomen gehandhaafd te blijven. De Rijksconfecentie Over de voorbereiding. In de voorbereiding van de aanstaande rijksconferentie is thans teekening geko men. doordat de minister van overzeesche gebiedsdeelen een commissie tot onderzoek heeft ingesteld. Deze commissie (onder voorzitterschap van Mr. W. H. v. Helsdingen, oud-voorzitter van den Volksraad) heeft de opdracht om. zoo mogelijk op korten termijn, te onderzoeken welke wenschen en opvattingen hier te lan de leven met betrekking tot de aanpassing van de structuur der overzeesche gebieds deelen en de bepaling van hun plaats in het koninkrijk de: Nederlanden overeenkoms tig de gewijzigde omstandigheden. Hiermede is dus In Nederland een eerste concrete stap gedaan ter uitvoering van wat •le Koningin in haar radiorede van 7 Decem- oer 1942 aankondigde. H. M. stelde een rijks conferentie in het vooruitzicht, waarbij 15 vertegenwoordigers van Nederland. 15 ver tegenwoordigers van Indië, 3 van Suriname en 3 van Curacao, zich zouden beraden over de nieuwe structuur van het koninkrijk. De schadevergoeding aan Nederland Rekening vóór 1 October a-s. Volgens de Amsterdamsche correspondent van de ..Financial Times" zal de Nederland- sche regeering haar nota inzake de van Duitschiand geeischte schadevergoedingen voor 1 October a.s. bij de geallieerden in dienen. Het bedrag, dat Nederland eischt, zou. volgens een verklaring van den Nederland sehen minister van financiën, vele malen het bedrag overtreffen, dat de Duitsche Reichs- ba.nk aan Nederland schuldig is. Het scha devergoedingsbedrag zou indien het zou worden ontvangen een aanzienlijke bij drage leveren voor het bevorderen van het industrieele herstel in Nederland, doch de minister had hier nog aan toegevoegd, dat aanzienlijke credieten uit het buitenland noodzakelijk zullen zijn voor het herstel van het geheele Nederlandsche bedrijfsleven, waarvoor een bedrag vereischt zou zijn van ongeveer 3 milliard gulden gedurende de eerstkomende 3 tot 5 jaar. Het proces Blokzijl Max Blokzijl heeft gisteren zelf zijn ver dedigingsrede gehouden. Hij behandelde het werk door hem vóór 1933 voor ons land gedaan, waarvoor hij ook is onderscheiden. Na 1933 groeide in mij. zoo zeide hij, steeds meer belangstelling en waardeering voor het nattonaal-socialisme. Ik ben echter niet vry gebleven van crl- tiek. Na de Meidagen 1940 ben ik eerst ge vangen gehouden. In die gevnngenschap is mij door Janke, en door Wybrants van de A. V. R. O. gevraagd radiopraatjes voor het Nederlandsche volk te houden. Vele vooraanstaande Nederlandsche po litici en handelsmannen gaven blijk te ge- looverf in een Duttsch-Italiaansche over winning. Dit drong mij tot positief mede werken en dat meende lk alleen te kunnen doen door actief lid van de N. S. B. te worden. De Londensche regeeringen kon ik niet als Nederlandsche regeering beschouwen en van een aaneengesloten verzet van het Ne derlandsche volk heb ik nooit iets ge merkt. Max Blokzijl bij het aanliooren van het hem ten laste gelegde. Ik geloof niet dat mijn propaganda tast bare resultaten heeft gehad, wel belangstel ling. Ik heb steeds getracht mij te bepalen tot sociale kwesties en heb tot dit doel ook een bureau opgericht dat duizenden heeft kunnen helpen. Mijn propaganda is be doeld geweest om het Nederlandsche volk te helpen en ik ontken dat mijn propaganda Duitschland heeft geholpen. Et heb steeds zoo min mogelijk contact met de Duitschers gehad en na Dollen Dins dag in feite totaal met hen gebroken. Blok zijl ging zelfs zoover in zijn verdediging dat hij durfde te beweren dat zijn praatjes van nut zijn geweest voor de Londensche regee ring en de illegale pers omdat hij wel eens een beeld gaf van de stemming in het kamp van de nationaal-soclallsten. Hij besloot zijn betoog met de mededeeling dat hij steeds geleid is geweest door idealisme en vaderlandsliefde. Hij verzocht het Hof hem van het ten laste gelegde vrij te spreken. De president bepaalde, dat het Hof over 14 dagen uitspraak zal doen. Weerbericht Overdag meest zwaarbewolkt, met hier en daar eenige regen. Aan de kust vrij krachtige, in de overige deelen des lands matige zuidelijke wind, weinig verande ring in temperatuur. Plaatselijk kans op ochtendmist. Acht mannen gedood Aan de kust van de Lauwerszee bij Anjum is Dinsdagmiddag een ernstig ongeluk ge schied, dat aan acht personen het leven heeft gekost. Dezer dagen hadden omwonenden aan de kust een zeemijn aangetroffen, die half ondergeslibd aan de zeekust lag. Zij waar schuwden de afdeeling van de marine, die zorgdraagt voor het opruimen van mijnen. Negen man begaven zich Dinsdag naar Anjum, daaronder waren een sergeant en twee korporaals, alsook twee burgers. Een soldaat bleef op veiligen afstand, ten einde nieuwsgierigen niet te dichtbij te laten komen. Hij zag. hoe de zes militairen en de beide burgers zich naar de mijn begaven, er, er om heen gingen staan. Een-der militairen pakte iets vast, op helzefde moment explo deerde de mijn. De gevolgen waren ontzet tend, alle acht mannen werden op slag gedood. Nader wordt gemeld, dat de burgers zich bij de militairen hadden aangesloten om den weg te wijzen. Het is gebleken dat de soldaten de mijn gekanteld hebben. De namen van de slachtoffers zijn: ser- geant-torpedomaker G. Lommers, Zwolle: korporaal-torpedomaker H. H. Overweg, Vlaardingen; torpedomakersmaat H. Bennink Rotterdam; torpedomakersmaat J. P. J. Heggi, Rotterdam en stoker 3de klas H, Kombrink. Zwolle. Omtrent de Identiteit van de burgerslacht offers zijn geen gegevens ontvangen. FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dins dag li September de navolgende faillisse menten uilgesproken: Heinrich Ludwig Johan Brinkman, koop man in automobielen, wonende te Bloemen- daal. Braziliëlaan no. 3; Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem Martinus Smit, koopman, wonende te Bad- hoevedórp, gemeente Haarlemmermeer, Slo- terweg no. 157; Curator Mr. II. J. M. Tonino, te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Mr. H, J, Ferwerda te Haarlem. Oorlogsslachtoffers. Hulpverleening wordt gecentraliseerd. Voortaan zullen de oorlogsslachtoffers geheel onder de hoede van een landelijk bureau komen, dat onder den naam C.B.V, O (Centraal Bureau voor Oorlogsslacht offers) zijn werk dezer dagen heeft aan gevangen. Natuurlijk worden hierdoor de werkzaamheden van de bestaande organi saties als H.A.R.K., Stichting 1940— 45, Volksherstel, U.V.V. enz. niet onderschept, er zal een nauwe samenwerking met deze instellingen bestaan. Over de interne organisatie van het nieuw gevormde lichaam vernemen wij, dat het C.B.V.O zich splitst in provinciale bureaux en districtsbureaux (resp. P.B.V.O. en D.B.V. O.). Haarlem heeft sinds kort zoo'n districtsbureau aan de Paviljoenslaan 9. waar ieder, die in aanmerking voor een ondersteuning uit hoofde van oorlogs schade in den ruimsten zin denkt te ko men, zich vervoegen kan. Onder oorlogs slachtoffers worden verstaan, die men- schen, die tengevolge van oorlogshandelin gen (evacuatie, bombardementen, ge- vechtsschade, politieke gevangenschap e. d.) niet in staat zijn, in hun levensonder houd te voorzien. Het bureau verleent vergoeding, wan neer men kan aantoonen inderdaad ..oor logsslachtoffer" in bovengenoemden zin te zijn, en wel, wanneer er financieele hulp noodig is (transportkosten bij terug keer naar de oude gemeente, opslagkosten, huisvestings- en verzorging6kosten, ge deeltelijke her-inrichtingskosten enz.) Ir. speciale gevallen kan er door het B.V.O. verder geholpen worden, zulks na een af zonderlijke beoordeeling. Wanneer personen, die tengevolge van oorlogshandelingen geheel of gedeeltelijk invalide geworden zijn, ondersteuning noodig hebben, zal ook hier het Bureau bijspringen. Gevallen, die in dit korte bestek met genoemd kunnen worden, zijn daarom niet uitgesloten van behandeling en ondersteuning door deze instelling. Vacantiebezigheden voor de schooljeugd Vereeniging ontbonden. De Haarlemsche Vereeniging „Vacantie bezigheden voor schoolkinderen", die gedu rende vele jaren onder de bezielende lei ding van wijlen mevrouw Boerma de school jeugd een paar weken aangenaam en nuttig bezighield, om zoo tevens de taak der I moeders te verlichten, en die tijdens de oor logsjaren haar werk heeft moeten staken, heeft na nauwgezette overweging tot ont binding besloten. Haarlem is te groot ge worden om alle in aanmerking komende kinderen opf één speelterrein bijeen te bren gen. Spreiding over minstens een vijftal zou noodig zijn. Ook was het de laatste Jaren heel moeilijk geworden juist in de vacan- tle goede leidsters en leiders te krijgen, door dat de vereeniging financieel niet in staat was hun een redelijke vergoeding aan te bieden, terwijl uitbreiding en reorganisatie van het werk nog grooter offers zou vragen. De uitkeering aan geëvacueèrden werd 17 Augustus, met een terugwerkende kracht van 4 weken, verminderd met 25 tot 35 Te Haarlem gevestigde geëvacueertien heb ben dezer dagen een vergadering gehouden waarin verklaard werd dat door de verlgaing," die zonder eenige waarschuwing of kennis geving geschiedde, groote moeilijkheden ontstaan zijn voor geëvacueerden en kwar tiergevers. Geconstateerd werd dat het uit gesloten is, dat kwartiergevers voor de be dragen die nu uitgekeerd worden, huisves ting geven en voeding naar omvang van het thans geldende „levensmiddelen-pakket". Verlaging van de vergoeding werd onjuist geacht zoolang de kosten van het levens onderhoud op het tegenwoordige peil blijven. Er werd in dit verband gewezen op.de thans algemeene ingevoerde loonsverhooging van 25 procent. Er werd een voorloopig comité benoemd om plannen voor de toekomst te beramen. Secretaris daarvan is de heer G. de Nobel, lordensstraat 57, Haarlem. Donderdag 13 Sept. van 8.30—12.15 en 14—16.45 uur zijn in Haarlem de letters K en R aan de beurt voor het afhalen van een bonkaart K 511; Vrijdag Q, T. U. X en S (Sch niet). Donderdag 13 Sept. van 9—12.30 en 14—16 uur zijn in Heemstede de letters G en H aan de beurt voor het afhalen van een bonkaart K 511: Vrijdag I, J, K en L. De Literaire Club brengt Zaterdag a.s. de Nederlandsche première van de Odyssee (vert. Boutens). voorgedragen door Henk Schaer. Dr. C. Spoelder. rector van het Ste delijk Gymnasium, is bereid gevonden Vrij dagavond a.s. dit kunstwerk in te leiden. Inleiding- en voordrachtavond worden ge houden in het gebouw aan de Lange Mar- garethastraat 13 en beginnen om acht uur» precies. B. en W. van Haarlem hebben beslist, dat ten laste van het gemeentelijk pensioen fonds over het tijdvak 3 Sept. 1945—31 Dec. 1945 aar, den heer J. v. d. Berg. bediende op arbeidsovereenkomst bij den dienst van Sociale Zaken, een uitkeering zal gedaan worden berekend naar f465 per jaar. Hij is '.7 jaar als zoodanig werkzaam geweest zon der uitzicht op pensioen. Dr. A. van der Boom zal een serie lezin gen met lichtbeelden houden over ..Groote Kunstenaars en Kunstwerken" in de mu ziekzaal van Brinkmann en wel op de Woens dagavonden 12. 19, 26 Sept. en 3 en 10 Oct. De volgende onderwerpen zullen worden be sproken: 1. Frans Hals; 2. Pieter Bruegel; 3. De Cathedraal van Chartres; 4. De Cathe- draal van Canterbury; 5. Bouwkunst uit den tijd van Lieven de Key en Hendrick de Keyser. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van Ds. G. J. Waarcienburg, pre-' dikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, zal er Zaterdag 15 September in de Kerkvoogdenkamer van de Groote Kerk receptie zijn van 4 tot 5.15 uur. Zondag 16 September zal de predikant in den morgen dienst te 10 uur in de Groote Kerk een ge dachteniswoord spreken. Donderdag 20 Sep- lember volgt een avond in het wijkgebouw waarin de predikant van zijn leven en zijn werk zal vertellen. Ten slotte is hij voor nemens Donderdag 27 September een soort gelijken avond te houden met zijn oud- cathechisanten. SPORT VOETBAL. Zondag om 14.30 zal het elftal van de Joodsche brigade op het HFC- terrein een wedstrijd ten bate van de door den oorlog getroffen voetbalclubs in Neder land spelen tegen het HFC-eiftal Deze voor onze sportliefhebbers nog onbekende ploeg heeft van de Oostelijke eerste-klasser Wage- ningen met 3—i weten te winnen. VOETBAL. De afd. Haarlem van den Ned. Voetbalbond opent het seizoen met bekerwedstrijden n.l. om den H.V.B.-beker voor reserve elftallen van den Ned. Voetbal bond. om den Stads-Editiebeker en den Ken- nemeriandbeker. Er wordt een halve com petitie gespeeld en vermoedelijk wordt op 22 resp. 23 Sept. met deze competitie be gonnen. DAMMEN. Zaterdagavond j.l. hield de Haarlemsche Damclub een groot bevrij dingsfeest, op welken feestavond tevens de huldiging plaats vond van den heer J. W. van Dartelen ter gelegenheid van diens zil veren jubileum als voorzitter. DAMMEN. De wereldkampioen Raichen- bach heeft een match tegen een jongen Franschen dammer (zijn naam is in ons land niet bekend) gespeeld Fabre en Molimard zijn in de oorlogsjaren overleden. Herman de Jongh bevindt zich in N. Afrika POSTDUIVEN. De Vereeniging S. L. S. 1940 heeft haar naam gewijzigd in De Snel- vlieger", secr. Obistr. 89, Haarlem N. AGENDA VOOR WOENSDAG 12 SEPT. Kloppersingelkcrk: Orgelconcert Adr. Ver- - schoor, 8 uur. Zuidcrkapel: Jeugdavond met zang. mu ziek en declamatie, 7.30 uur. Muziekzaal Brinkmann: Dr. A. v. d. Boom, 8 uur. Hotel De Kroon: Spiritisten Vereen. „Har- monia", 8 uur. Stadsschouwburg: Liefd. Voorst, actie VenrayNijmegen, 2 u. Liederenavond Hans Lichtenstein, 8 uur. Gem. Concertzaal: Kindervoorstelling „Dik Trom". 2 uur. Lou Bandy, 8 uur. Rembrandt-Thcater: De Zilvervloot, 2.30, 4.45, 7.15 en 9.30 uur. Cinema-Palace: Convooi naar Moermansk, 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen van 110 u. (niet doorioopend). Frans Hals: D-day to Paris, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2