Zink wordt nog niet ingenomen. Uitreiking van nieuw geld In Snelle Reeks. door de plaatselijke distributiediensten Evenwicht tusschen hoeveelheid goederen én hoeveelheid geld noodzakelijk. (Vervolg van pag 1.) Van een inwisseling van de zinken pas munt is voorloopig nog afgezien. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op allen om dit zinken geld nu niet te gaan oppotten. Daarmede verstoort men het kleine betalingsverkeer en berokkent men zijn medeburgers grooten last, meer dan wij op het oogenblik kunnen verdra gen. Het voor-oorlogsche zilvergeld blijft zijn gelding behouden. Voor de spaarpot ten die uit zulk geld zijn samengesteld, behoeft men zich dus geen zorgen te maken. Al is de getroffen regeling er op gericht om de geldinlevering zoo snel en zoo goed mogelijk te doen geschieden, toch zal het publiek er zich van bewust moeten zijn, dat de komende weken het personeel van de banken uitzonderlijk zwaar zal worden belast. In verband daarmede wordt een beroep gedaan op allen om verzoeken tot uitbetaling of overschrijving van bedra gen, ten laste van vrije of reeds geblok keerde bankrekeningen van nu af tot na het eind van de inleveringsweek tot het uiterste te beperken. Met name wordt ge dacht aan de overschrijving ten behoeve van de belastingontvangers, opdrachten, anders ten zeerste toegejuicht, maar die veel extra werk veroorzaken, dat er de eerste weken niet bij kan. De belas tingontvangers zijn uitgenoodigd met de daaruit voortvloeiende vertraging bij de vervolging rekening te willen houden. Zoodra de inlevering is voltooid, wordt met een verdere beschikbaarstelling van nieuw papiergeld begonnen, terwijl tevens de geblokkeerde bank- en girorekeningen volgens bepaalde maatstaven, d.w.z. ge leidelijk en naar behoefte zullen worden vrijgegeven. Voor alle economisch gewenschte en ge rechtvaardigde transacties zal volledige betalingsmogelijkheid worden geopend. Ongewenschte transacties daarentegen zullen met alle kracht worden belet. De geldzuivering zal naar het oordeel van den minister, de beste maatregel blijken, die tot dusverre ter bestrijding van den zoo gehaten zwarten handel is genomen. Het zou, met dit doel voor oogen, onver standig zijn de bijzonderheden omtrent het vrijgeven van geblokkeerd geld reeds thans bekend te maken. Nadere mededee- lingen daarover kan men tegen het eind van de inleveringstermjjn tegemoet zien. De maatregelen, die dan zullen worden getroffen, zullen er ten volle op gericht zjjn om het economisch leven weer vlot te doen verloopen. Welke oogmerken worden beoogd De gangbare opvatting is, dat geldzui vering noodzakelijk is om zwarte winsten op te sporen en om degenen, die deze zwarte winsten hebben gemaakt, te tref fen. De minister wil allerminst tegen spreken dat dit een zeer belangrijke over weging uitmaakt, maar zij is stellig niet de eenige. Het is goed, dat ons geheele Nederlandsche volk er van doordrongen wordt, dat wij na vijf jaren van Duitsche afpersing en bankroetiers-politiek zoo be rooid zijn als niemand voor mogelijk had gehouden. Aan den eenen kant staat een buiten alle verhouding gestegen hoeveel heid betaalmiddelen, die bij de bezitters de illusie wekt van rijkdom; aan den an deren kant is het nationaal vermogen in goederen gemeten sterk gedaald. De staatsschuld kan nog niet nauwkeurig worden berekend, doch is van de orde van grootte van twintig vijfentwintig milliard gulden. De geldvernieuwing moet mede worden beschouwd tegen den ach tergrond van deze feiten. Zij moet in be langrijke mate dienstbaar worden gemaakt aan het herstel van het evenwicht tus schen de hoeveelheid goederen en de hoe veelheid geld. Aan een billijke verdeeling van den last, dien de Nederlandsche ge meenschap heeft te dragen, en aan het geven van c.e noodige leiding aan de door het oude geld vertegenwoordigde koop kracht Dc ambtswoning aan de Paviljoenslaan te Haarlem waarin de nieuwbenoemde Commissaris der Koningin in Noord- holland Dr. J. E. baron de Vos van Steonwijk, binnenkort zijn intrek zal nemen. Drieledig doel De geldzuivering, tezamen met verschei dene andere maatregelen, die nog zullen worden bekend gemaakt, heeft daarom een drieledig doel. Allereerst stelt zij de regeering in staat de hoeveelheid geld in omloop binnen de gewenschte perken te brengen; voorts biedt zij de gelegenheid een momentopname te maken van de liquide vermogensposities en een onder zoek in te stellen naar de zuiverheid van de bron, waaruit dit bezit is ontsproten; ten derde verschaft zij de regeering con trole over de besteding van het geaccu muleerde geldbezit, opdat er zorg voor kan worden gedragen, dat dit op een wijze wordt aangewend, die in overeen stemming is met de belangen van de volkswelvaart en met de behoeften van den staat. Wat de beperking van de geldsomloop aangaat, is het streven van de regeering erop gericht te verhinderen, dat haar door een overmaat van geld de beheersching van het prijs- en loonpeil uit de hand wordt geslagen. De mogelijkheid de prij zen op te jagen boven het peil, dat de regeering toelaatbaar acht, heeft voor het binnenland groot bezwaar. Het bedrijfs leven moet men het oog op zijn calculaties weten, waar het aan toe is en de kleine vaste inkomentrekkers, zooals de vele dui zenden pensioengerechtigden, hebben er recht op dat de regeering waakt voor de zekerheid van het toch al sobere bestaan, dat zij zich door een lang leven van ar beid hebben verworven. Ook in verband met onze internationale positie moet een stijging van het kostenpeil aan zekere grenzen worden gebonden, anders ver zwakken wij onze concurrentiepositie op de buitenlandsche markten en wordt de zoo gewenschte inschakeling van onze ar beidskrachten in de export-industrieën en de daarvan afhankelijke bedrijfstakken geremd. De inventarisatie van het geldvermogen, die de regeering in de tweede plaats met de geldvernieuwing beoogt, valt samen met een effectenregistratie, de registratie van het buitenlandsche deviezenbezit, de registratie van tijdens de bezettingsperiode afgesloten levensverzekeringscontracten en van nieuw afgesloten hypotheken, alsmede met een herwaardeering van onroerend bezit. Deze maatregelen zullen de gegevens verschaffen over de verdeeling van het volksvermogen, waarover voor het nemen van de geraamde belastingmaatregelen moet worden beschikt. Een dier hulpmaat regelen is in het dezer dagen afgekondigde navorderingsbesluit betreffende de belas ting opgenomen, n.l. de opheffing van het bankgeheim. Ook het nieuw verworven roerende be zit, in den vorm van werktuigen, duur zame gebruiksgoederen en kostbaarheden, zal aan een onderzoek worden onderwor pen. Het overzicht, dat wij op deze wijze hopen te verkrijgen, zal in hooge mate behulpzaam zijn om de winsten, die zijn voortgesproten uit den zwarten handel, en de inkomens, die zijn verdiend door de genen, die hand- en spandiensten hebben verleend aan den vijand en misbruik heb ben gemaakt van den nood van hun mede burgers, te achterhalen. Het ministerie van financiën zal met deze lieden en met hen die er aan hebben medegewerkt om de zoo verworven rijkdommen te laten onderduiken bijzonder weinig consideratie hebben. Verder kan men verwachten een zware heffing op alle door de buitenge wone omstandigheden van de laatste jaren verkregen vermogensvermeerdering, ter wijl nog een verdere vermogensheffing ineens in het vooruitzicht is. Over de controle op de besteding van het geaccumuleerde geldbezit, hetwelk de regeering zich door de inlevering van het papiergeld verwerft, sprak ik al met een enkel woord in verband met de a.s. de blokkeering van de bank- en giro-tegoe den. Afgezien van de bedragen, die nood zakelijk zijn voor loonbetalingen, pensioe nen, wachtgelden e.d. en voor de finan ciering van het loopende handelsverkeer zal de besteding van deze tegoeden in de eerste plaats gericht moeten worden op het herstel en op de herwinning van Ne- derland's plaats in de wereld. Deze ge dachte heeft reeds toepassing gevonden met betrekking tot de uitkeeringen we gens geleden oorlogsschade, waarvan de hervatting a.s. is. Het zou hoogst onge- wenschi zijn, indien deze uitkeeringen voor directe verbruiks-doeleinden zouden worden gebruikt of op andere wijze aan hun beoogde bestemming zouden worden onttrokken. Hetzelfde argument is van toepassing op het geld, dat na de inleve ring en blokkeering straks voor deblok keering in aanmerking zal komen. De tijd is voorbij, dat door een ieder naar persoonlijk goeddunken met het geld. dat hij in het maatschappelijk proces heeft verworven en met het bezit aan welks vorming de gemeenschap hetzij direct het zij indirect een zoo belangrijk aandeel heeft gehad, vrij on ten eigen nutte mag worden beschikt. Dit geldt in het bijzon der voor de huidige omstandigheden,waar in door het gemeenschappelijk ervaren lce(l en de grootc schade, tfiè is aangericht aan de nationale welvaartsbronnen, ieder van verantwoordelijkheid voor het wel zijn van volk en natie sterker dan ooit moet zijn doordrongen. Een waarschuwing De regeering beschouwt de geldvernieu wing als een uiterst belangrijke zaak en op grond daarvan acht zij ziclt gerechtigd tegen hen die haar bedoelingen trachten te doorkruisen, met groote gestrengheid op te treden. Op overtredingen van de voorschriften zijn zware straffen gesteld, zoowel van strafrechtelijken als van ver mogensrechtelijken aard. Het is mij bekend, dat velen hopen slimmer te zijn dan de regeering en het is 'mij evenzeer bekend, van welke sluipwegen en mani pulaties zij zich bedienen. Daarom zegt de minister tegen deze lieden: juicht niet te vroeg. Het zal blijken, dat wij diverse verrassingen voor hen in petto hebben, die voor hen niet plezierig zullen zijn. Het goedwillende deel van de bevolking roept de minister toe: Laat u niet in met hen die in de afgeloopen jaren ons volks leven hebben vergiftigd. Gaat niet in op aanbiedingen, die u zouden kunnen wor den gedaan, doch helpt daarentegen de regeering het doel te bereiken, dat zij zich in het belang van het land heeft gesteld en met inzet van al haar krachten zal najagen. „Het belang, dat met het welslagen van de geldvernieuwing wordt gediend, is on eindig veel grooter dan het ongemak, dat zij zal veroorzaken, gij hebt in de achter ons liggende jaren getoond, dat gij een oorlog en een oorlogseconomie hebt kun nen doorstaan. Toont thans, dat gij er tegen opgewassen zijt om ook de pijn. die de geboorte van een vredes-economie met zich meebrengt, moedig te verdragen," aldus eindigde de minister zijn radiorede. Berechting Mussert „De Tijd" deelt mede, dat te verwachten is, dat A. Mussert, de leider der N. S. B., in het begin van October voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage zal terecht staan. Bij het Comité tot uitzending van Ne» derlandsche kinderen 1945, is bericht binnen gekomen, dat het vliegtuig, dat Dinsdag vertrokken is van vliegveld Valkenburg, veilig is aangekomen. De collecte in de Ruychaverstraat ten bate van de actie VenrayNijmegen heeft opgebracht f 634,07. Op Donderdag 20 September a.s. zal het dameskoor „Arcis" onder leiding van Jan Hensen, ter gelegenheid van haar 12%-jarig bestaan een concert geven in het Gemeen telijk Concertgebouw, waaraan de bekende zangeres To v. d. Sluys haar medewerking zal verleenen, zij zal een bede zingen gecom poneerd door Jan Hensen. „Bede voor onze Vorstin" Waarvan de tekst en muziek bij Alphenaar en aan de zaal verkocht zullen worden ten bate van Volksherstel. Begelei ding voor solisten en koor is in har.en van Piet Halsema. Tot inspecteur der belastingen is be noemd de heer W. A. Verplanke, ontvanger te Haarlemmermeer. Spoedig is te verwachten een wetsbe sluit, houdende nadere voorziening ten aan zien zoowel van de organisatie als van de taak der Nederlandsche politie. SPORT ZWEMMEN. Wegens het niet beschik baar zijn van een vliegtuig, kan de reis naar Denemarken niet doorgaan. DAMMEN Maandagavond a.s. is de oud wereldkampioen B. Springer na ruim 3 jaren ondergedoken te zijn geweest de gast der Haarlemsche Damclub. Te 7 uur zal Springer in het clublokaal dezer vereeni- ging, bovenzalen Restaurant Munniks, Groote Markt 10, een blindpartij spelen tegen den hoofdklasse-speler D. Schrijnemaekers en na afloop hiervan simultaneeren voor leden en genoodigden der Haarlemsche Damclub. OFFICIEELE PUBLICATIE, Het Centraal Distributiekantoor maakt be kend, dat in het tijdvak van Woensdag 19 tot en met Dinsdag 25 Sept. 1945 de bevol king in staat wordt gesteld thans in omloop zijnde bankbiljetten bij dé plaatselijke distributiediensten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van één gulden en 2*/> gulden tot een bedrag van tien gulden per persoon. De dagen, waarop men zich aldaar moet vervoegen, zullen plaatselijk nader bekend gemaakt worden. Op den daarvoor bepaalden dag dient per gezin een der gezinsleden (18 jaar of ouder) zich bij den distributiedienst te vervoegen met, ten eerste: de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd, ten tweede: de inleg vellen van de overige gezinsleden, ten derde: de brandstoffenkaart van het gezin. Voorts moet per gezinslid tien gulden worden ingeleverd in bankbiljetten van f 10,f 20.f 25,— of f 50.inlevering van muntbiljetten van f 1,of f 2,50 en f 5,is niet geoorloofd. Er dient voor gezorgd te worden, dat inlevering in gepast geld plaats heeft. Beschikt een gezin niet over voldoende bankbiljetten om voor alle gezinsleden de omwisseling te- doen plaats hebben, dan moeten behalve de stamkaart plus inlegvel van het gezinshoofd en de brandstoffenkaart slechts zooveel inlegvellen worden meege bracht als noodig is voor de omwisseling van de beschikbare bankbiljetten. Zij, die niet over voldoende bankbiljetten beschikken, maar wel een geblokkeerde rekening bezitten wegens ingeleverde biljet ten van f 100,kunnen bü het kantoor, waar zy de biljetten van f 100,hebben in geleverd, het ontbrekende bedrag opnemen tegen overlegging van een schriftelijke ver klaring van onmacht tot betaling. Bij de inlevering der bankbiljetten ver wijdert de distributiedienst van de inleg vellen de bonnen 25 (rechterbovenhoek) en neemt deze in. Losse bonnen worden niet aangenomen. De uitbetaling der nieuwe muntbiljetten geschiedt aan de houders van brandstoffenkaarten in biljetten van één gulden en aan de overige "gezinsleden in bil jetten van 2gulden. Zij,, die niet in het bezit zijn van inleg vellen komen niet voor omwisseling in aan merking. Reclames dienaangaande worden niet in behandeling genomen. Voorts zullen tegen inneming van de bon nen 51 (rechterbovenhoek) der brandstoffen- kaarten de z.g. ,,geldkaarten A" worden uit gereikt, waarop door den distributiedienst het nummer van de stamkaart van het ge zinshoofd wordt ingevuld. De distributie dienst kruist daarbij het vakje 401 a van de stamkaart van het betrokken gezinshoofd af. De verwijdering der bonnen 51 van de brandstoffenkaart geschiedt door den distri butiedienst. Losse bonnen worden niet aan genomen. Deze geldkaarten A dienen voors hands zorgvuldig te worden bewaard. Zij. die niet in het bezit zijn van zoowel een stamkaart als een brandstoffenkaart, komen niet voor uitreiking van een geldkaart A in aanmerking. Ook wat dit betreft, worden geen reclames in behandeling genomen. Gezinshoofden of alleenwonende personen aan wie geen brandstoffenkaart is uitge reikt en die in verband daarmede bon 51 van die kaart niet kunnen inleveren ter ver krijging van een „geldkaart A" kunnen een „geldkaart B" aanvragen. Zy dienen zich hiervoor echter niet tot den distributiedienst te wenden, doch moeten by het postkantoor een aanvraagformulier voor een geldkaart B afhalen. Dit aanvraagformulier moeten zy vervolgens uiterlijk op Zaterdag 22 Sept. a.s. ingevuld en onderteekend en onder overleg ging van hun stamkaart indienen by de bank, waar zy hun geld wenschen te depo- neeren. Zy ontvangen dan van deze bank een „geldkaart B", waarbij de bank in het vakje 401 a van de stamkaart de aanteeke- ning b plaatst. Ook personen die geen hoofd van een gezin zijn. doch den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en zelfstandig een inkomen genieten van meer dan f 100,per maand, kunnen, indien zij hun geld niet op de rekening van het gezinshoofd, doch op een afzonderlijke rekening wenschen te storten, op de boven omschreven wijze in het bezit komen van een „geldkaart B". In de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, het gedeelte van Gelderland bezuiden de Waal en het eiland Goeree- Overflakkee moeten in plaats van de inleg vellen der stamkaart de thans aldaar geldige distributiebonkaarten bij den distributie dienst worden overgelegd. In verband daar mede kunnen uit het Zuiden afkomstige schippers, die zich in het Noorden, Westen of Oosten des lands bevinden, op vertoon van hun bevrachtingsboekje in plaats van het inlegvel de hun in het Zuiden uitgereik te bonkaart voor de 10de periode over leggen. Werkgevers worden desverlangd in staat gesteld,'ten behoeve van hun personeel en de leden van het gezin, waartoe de werkne mers behooren, de omwisseling van bank biljetten in nieuwe muntbiljetten tot een bedrag van tien gulden per persoon collec tief te doen plaats hebben. De werkgevers, die hiervan gebruik wen schen te maken, nemen de bonnen no. 25 van de inlegvellen van de werknemers in. Ook de stamkaarten van de gezinshoofden onder de werknemers en de bonnen 51 van de brandstoffenkaarten van de gezinnen der werknemers worden ingenomen. De bonnen van het inlegvel worden ge plakt op opplakveilen en bij de distributie diensten ingeleverd. De inlevering der in legvelbonnen moet geschieden in veelvou den van vyftig bonnen. De bonnen van de brandstoffenkaart wor den eveneens geplakt op opplakveilen en bij de distributiediensten ingeleverd. De inleve ring der brandstoffenbonnen behoeft niet in veelvouden te geschieden. De inlevering heeft plaats op door de distributiediensten nader aan te geven da gen. De in te wisselen bankbiljetten worden in gepast geld afgedragen. De distributie diensten nemen de in te leveren bonnen in ontvangst en verstrekken aan de werk gevers muntbiljetten van een gulden in pak jes van 500 stuks of muntbiljetten van 2%' gulden in pakjes van 400 stuks. Desverlangd kunnen deze pakjes ter plaatse worden na geteld. Reclames achteraf omtrent verschil len kunnen niet worden aanvaard. De werk gevers teekenen een kwitantie, waarop zij tevens verklaren, dat de omwisseling uit sluitend ten behoeve van de gezinnen hun ner werknemers is geschied. De werkgevers ontvangen eveneens de geldkaarten A voor houders van brandstof fenkaarten ten ^behoeve van hun personeel. Werknemers zijn niet verplicht aan deze collectieve inlevering van hun werkgevers deel te nemen. De uitreiking in Haarlem. Het centraal uitreiklokaal Vleeschhal zal geopend zijn voor hen, wier familienaam aanvangt met één der letters: Woensdag 19 September A tot en met Am van 89.45 uur; restant A van 10—12 uur; Ba tot en met Bli van 1314 uur; Blo tot en met Brak van 1516.30 uur. Donderdag 20 September: Restant B en Ca tot en met Co van 89.45 uur; restant C en D van 1012 uur; E en F van 1314.45 uur; G cn H tot en met Hars van 1516.30 uur. Vrydag 21 September: Hart tot en met Hom van 89.45 uur; rest. H, I en J tot en met Jong van 1012 uur; restant J van 1314.45 uur; K van 1516.30 uur. Zaterdag 22 September: La tot en met Liet van 89.45 uur; rest. L en Ma tot en met Meu van 1012 uur; restant M en N van 1314.45 uur; O en Pa tot en met Pop van 15—16.30 uur. Maandag 24 September: Restant P. Q en Ra t.m. Rus van 89.45 uur; rest. R en Sa tot en met Schik van 1012 uur; Schil tot en met Spro van 1314.45 uur; rest. S en Ta tot en met Truf van 1516.30 uur. Dinsdag 25 September: Restant T, U en Va tot en met Vis van 89.45 uur; rest. V en Wa t.m. Wen van 19—12 uur; restant W, X Y en Z van 1314.45 uur; Na-omwisseling van 15—16.30 uur. Van Maandag 17 September af zult U hier over nadere inlichtingen kunnen verkrijgen aan loket 6 B van het kringbureau, Zijl straat 70. Twee Nederlandsche kinderen gaan naar school Het prinselijk paar heeft besloten, dat hun twee oudste kinderen binnenkort de eerste stappen op den weg naar geleerdheid zullen doen. Als school is uitgekozen de inrichting, die Ir. C. Boeke met zooveel succes te Bllthoven leidt. De naam „De Werkplaats" typeert al eenigszins het ka rakter van Boeke's school. Hier wordt den kinderen gemeenschapszin bijgebracht, de school vormt als het ware een bedrijr. waar de kinderen alles zelf moeten doen. De vrjje ontwikkeling naar den aard en aanleg van elk kind staat op den voorgrond, dit ideaal wordt tot verwezenlijking gebracht in een omgeving, die daarvoor alle gunsti ge voorwaarden bevat. Groote aandacht wordt besteed aan de cultureele opvoeding van het kind.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2