De nieuwe bonnen Geen belangrijke beslissingen in Spanje Export moet op korte termijn hervat worden De markt 300 gram kaas 614 200 gram bloem 615 250 gram bloem 616 100 gram vermicelli 617 100 gram eipoeder 618-619 200 gram suiker 620 100 gram kaas 621 200 gram kaas (extra rants c, 622 150 gram zout Noodkaarten 6a, b, c: a, b, c. 673-678 800 gram brood a, b. c, 680-681 400 gram brood a, b. c, 682 500 gram peulvruchten a. b, c, 683 125 gram boter a, b, c, 684-686 125 gram margarine b 687 800 gram brood c 687 lio gram chocolade Noodkaarten 6 d: d 664 100 gram gedr bananen d 665-666 800 gram brood d 667 250.gram rijst of kindermeel d 668 100 gram suiker d 670 110 gram chocolade d 671-672 125 gram boter d 673 i25 gram margarine d 674 1 ei Inlegvellen: d 16 800 gram brood e 18 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaart: 50 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importcigaretten) Voor de week van 1622 September 1945; 623 675 d 676 2 liter melk b, c 688 1 Va 'iter melk 624 100 gram vleesch 625 b 691 IK G. aardappelen a, b, e, 690 2 K.G. aardappelen De bonnen a687, a688, a691 en c691 zullen niet worden aangewezen en kunnen ver nietigd worden. Op bon 620 zal 50 gram volvette of 40 k»as en 50 gram magere of 20 kaas worden geleverd. Op bon 621 zal in het algemeen 200 gram buitenlandsche Chedadr-kaas worden ge leverd. De eieren op bon d674 kunnen gekocht worden bij een detaillist, die eieren op Tantsoenbonnen voor zieken pleegt te ver- koopen. V*'- 'levering van dezen bon is niet geoorloofd. Bovengen", ide bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 September van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aard appelen. waarop eerst met ingang van Maandag 17 September mag worden af geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale keukens moeten aldaar de bon nen 624 voor vleesch, a690, b690 en c690 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door de distri butiediensten te bepalen dagen aldaar in leveren resp. de bonnen voor brood, vleesch. melk of aardappelen. De verhooging van het peulvruchten rantsoen van 250 op 500 gram en de extra verstrekking van kaas geschieden vanwege de bestendiging van het verlaagde vlee6ch- rantsoen. Drie liter petroleum. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van 17 Sept. bon 637 der 6e Noodkaart is aangewezen voor het koopen van drie liter petroleum. Deze bon is geldig tot en met 20 October 1945. In verband met de bevoorrading van den handel* is het mogelijk, dat de petroleum niet overal onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. Voor-inlevenng der bonnen is even wel niet geoorloofd. Op Vrijdagmiddag koopen. Voortaan zal op de bonnen, die des Vrij dags worden bekend gemaakt, des mid dags van 12 uur af gekocht en afgeleverd mogen worden. Van deze regeling zijn uit gezonderd de bonnen voor melk en aard appelen. Voor deze bonnen blijft het voor schrift gehandhaafd, dat eerst des Maan dags tot aflevering mag worden overge gaan Groente- en ffuitbonnen. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat het publiek bon 638 der 6e Noodkaart voor groente en bon 639 der 6e Noodkaar* voor fruit in moet leveren, en wel uiterlijk op Zaterdag 22 September as Men zai op deze bonnen groente en fruit kunnen betrekken van 30 September tot en met 27 October 1945. Bonnen vernietigen Volgens het Centaal Distributiekantoor kunnen de bonnen 642, 641, A 3 der 6e noodkaarten a'igd >rden. Tijdelijke vermindering van het aardappelrantsoen 800 Gram brood als compensatie Door verschillende oorzaken is er een achterstand ontstaan in den aanvoer van aardappelen. Om dezen achterstand in te loopen is het noodzakelijk gebleken, dat gedurende de distributie-periode van 16 29 September het aardappelrantsoen voor personen van 4 jaar en ouder per week met een kilogram wordt verminderd. In verband hiermede wordt de geldig heidsduur van alle voor de week van 16 22 September aangewezen aardappelbon nen verlengd tot en met 29 September. Voor de week van 23—29 September zal dan voor personen van 4 jaar en ouder nog een bon van een kilogram worden aangewezen. Voor personen van 1420 jaar wordt voor die week bovendien de normale toeslagbon voor één kilogram aangewezen. Als compensatie voor het verminderde aardappelrantsoen wordt voor de periode van 1329 September 800 gram brood be schikbaar gesteld, hetwelk verkrijgbaar ZB'. zijn op de bonnen a, b en c697 der 6e noodkaart. Het is niet gemakkelijk een Canadees te trouwen! Duizenden aanvragen om te trouwen zijn reeds binnengekomen bij de Cana- deesche iegerautoriteiten, maar tot dus ver is in Nederland slechts in 175 ge vallen de aangevraagde vergunning verleend. Nauwkeurig worden de toekomstige bruidjes op hun politiek verleden on derzocht teneinde hen uit te schakelen die op te vriendschappelijken voet met de nazi's zijn omgegaan. De Canadee- sche autoriteiten hunnerzijds nemen elke voorzorg in acht om te voorkomen dat de soldaten met overhaaste huwe lijken onverstandig zouden handelen. Wanneer een soldaat een aanvraag om te trouwen indient, moet hij daar toe de vergunning hebben van zijn of ficier, hij wordt ondervraagd en gead viseerd door den aalmoezenier, en ten slotte moet het hoofdkwartier de defi nitieve toestemming geven. Hierna, wanneer dus de toestemming verleend is, moet de soldaat 4 maanden wachten voor hij opgenomen wordt in de rijen van de gelukkig getrouwden. Er zijn slechts weinig gevallen waarbij deze wachtperiode is verkort. Geleid door de ervaring opgedaan gedurende den vorigen oorlog en de eerste jaren van dezen oorlog, eischen de Iegerautoriteiten dat men stipt de hand houdt aan deze voorschriften Zoowel ter bescherming van de meisjes als van de soldaten is het naleven hier van dringende eisch. Soldaten die zon der vergunning trouwen zijn niet ge rechtigd toelagen te verlangen voor vrouw en kinderen. Ook deze maat regel maakt clandestiene huwelijken bijna onmogelijk. Er zijn slechts enkele gevallen bekend. Vooralsnog zijn er geen plannen ge maakt voor het verzorgen van den overtocht naar Canada van hier te lan de gehuwde Nederlandsche vrouwen. Suikerfabriek te Halfweg gaat spoedig draaien Naar wij vernemen zal de suikerfabriek „Holland" te Halfweg spoedig weer gaan draaien. Half October worden de eerste ble ten verwacht en ongeveer veertien dagen later zal de fabriek in bedrijf gesteld kun nen worden. Er breekt voor Halfweg dus weer een periode van groote drukte aan, waarin van alle kanten de kostbare bieten, waaraan we nochtans geen aangename her inneringen hebben, naar de fabriek gevoerd zullen worden. Het is jammer, dat de cam pagne dit jaar van korteren duur is dan anders. Duurde de bietencampagne onder normale omstandigheden ongeveer 8 a 9 weken, dit jaar zal men den oogst in onge veer vijf weken kunnen verwerken. Door de inundatie is deze aanzienlijk minder dan andere jaren. Vooral door het onder water zetten van .de Wieringermeer, waarvan de oogst in Halfweg werd verwerkt, zal de aanvoer belangrijk minder zijn dan anders. In West-Brabant zullen dit jaar de fabrie ken in Dinteloord, Hoozendaal en Breda in bedrijf worden gesteld. Ook in andere deelen van het land gaan de suikerfabrieken weer draaien, als in Sas van Gent. Oud- Beijerland en Gronigen, De oogst voor het geheele land wordt ge raamd op 500 millioen kilo. Normaal was dit 1600 5 1800 millioen kilo. Behoefte aan land De minister van Landbouw. VisscheriJ en Voedselvoorziening heeft zoo meldt Pa rool besloten in de periode van 1022 September een „Enquête Landhonger" te doen houden om op die wijze op korten ter mijn gegevens te verzamelen met betrekking tot den omvang van de onder de agrarische bevolking voorkomende behoefte aan land, mede ter bestudeering van het vraagstuk van een eventueele gebiedsuitbreiding. Artsen zijn bezorgd Over de zuivering aan de Universiteiten „Medisch Contact de organisatie welke het contact onderhoudt tusschen de Ne derlandsche artsen, heeft een adres gezon den aan den minister-president en den minister van onderwijs, waarin uitdruk king gegeven wordt aan de gevoelens van bezorgdheid en ontstemming, welke ge wekt zijn onder de Nederlandsche artsen door hetgeen tot nu toe bekend werd aan gaande den gang van zaken bij de zuive ring van de universiteiten. Er ontbreekt de juiste verhouding tus schen de maatregelen, welke getroffen worden tegenover de hoogleeraren en de, toch reeds milde maatregelen, welke wor den toegepast op de studenten, waarbij uit het oog wordt verloren, dat de hoog leeraren een grooter verantwoordelijkheid hebben dan hun leerlingen. Het vervult de Nederlandsche artsen met ernstige bezorgdheid dat hoogleeraren worden gehandhaafd, die in ernstige mate tekort zijn geschoten in de vervulling van hun verantwoordelijk ambt Deze gang van zaken moet het rechtvaardigheidsge voel van de studenten, die zich bij het verzet zulke zware offers getroost hebben, ernstig kwetsen en miskent de waarde van de plichtsbetrachting, die zij daarbij ge toond hebben. Het bijzonder Gerechtshof te s-Gravenhage Verschillende uitspraken E de Kerf te Axel, die in 1943 in dienst getreden is van den Ned. landstorm (laier de Vrijwillige S S.-brigade Nederland) en in Februari 1945 te Apeldoorn heeft deelgeno men aan razzia's, waarbij verschillende Ne derlanders gedood werden, tot 20 Jaar ge vangenisstraf. met ontzetting uit het kies recht voor het leven. De eisch was de doodstraf. A. Ros te Katwijk, die eveneens als lid der vrljwilige S.S.-bngade Nederland aan razzia's heeft deelgenomen, waarbij Nederlanders zijn doodgeschoten tot levenslange gevange nisstraf, met ontzetting uit het kiesrecht. Ook tegen hem was de doodstraf geëischt. J. van Elk te Noordwijkerhout, die mede plichtig geweest is aan een levensmiddelén- dlefstal te Noordwijkerhout, tot 4 Jaar ge vangenisstraf, met ontzegging vari het kies recht voor 10 Jaar. George Lampe te Leiden, een Jeeraar, die een Jongen voor den arbeidsinzet had aan gemeld. omdat hij hem voor „rotmof"- had uitgescholden, tot 1 jaar. Eisch 5 jaar. Alle veroordeelden kregen recht van cas- De zaak van H. G. W Holland te Delft, die iemand had aangegeven omdat hij naai de Engelschè radio bad geluisteid, werd terugvei wezen naar den techter-commissaris voor nader onderzoek. De eisch was 5 jaar. In de zaak van J. J. Griffioen.' cultuur opzichter te Woerden, die na in Kief cul tuurondernemingen te hebben geleid voor de Duitschers, In Woerden personeel had aangeworven om graafwerk voor de Duit schers te verrichten, werd de dagvaarding nietig verklaard wegens onvolledigheid. De eisch was 10 jaar. Buitenlandsch Nieuws In het communiqué dat is uitgegeven na beëindiging van de eerste bijeenkomst van het Spaansche kabinet sedert het einde van den oorlog, zyn, tegen de gewekte ver wachtingen in. geen belangrijke dingen bekend gemaakt. Het communiqué ver meldde. dat goedkeuring was gehecht aan een door het ministerie van buitenland sche zaken opgestelde nota in antwoord op de mededeeling van de Britsche en Fransche regeering betreffende herstel van het internationaal bestuur van Tanger, doch deed geen mededeeling over den in houd van deze nota. Voorts zeide het com muniqué, dat een commissie was benoemd om voorbereidingen te treffen voor het uitvaardigen van een Spaansche „wet op de rechten van den mensch". Ook ver meldt het communiqué dat de falanxisten- groet met opgeheven arm is afgeschaft. De geruchten over opheffing van het decreet van April '37. waarbij alle andere partijen dan de eenheidspartij werden ver boden, blijken dus eiken grond te missen. Tangerstatus geaccepteerd In zeer betrouwbare kringen te San Sebastian werd Donderdagavond medege deeld, dat de Spaansche regeering het herstel van het internationale regime in Tanger erkent. Er zijn in de nota welke hierover Donderdagavond aan de Fran sche en Britsche diplomatieke vertegen woordigers door den Spaansehen minister van buitenlandsche zaken Artajo werd overhandigd vele restricties gemaakt, doch het antwoord bevat het verlangen van Spanje om met de gemeenschap der volken samen te werken. Volgens een Reuterbericht zijn alle troepen onder Spaansche controle uit Tanger teruggetrokken, ook de twee in boorlingenbataljons, die als laatsten waren achtergebleven. De internationale be stuurscommissie zal 25 Sept. haar taak beginnen en het Russische lid van dc com missie zal eenige dagen tevoren te Tanger aankomen. De Gaulle houdt het been stijf Generaal de Gaulle heeft verzoeken van de C. G. T. Inzake verandering van het kiessysteem afgewezen De C. G. T. vroeg om een kiessysteem waarbij de stemmen van de kiesgerechtigden die niet ter stem bus zouden komen naar evenredigheid der uitslagen verdeeld zouden worden over de deelnemende partijen. Anders verliezen we onze plaats op de internationale markt De minister van Handel en Nijverheid, ir. H Vos. heeft een uitvoerig overzicht ge geven over economische vraagstukken en betrekkingen. Ingesteld is het directoraat-generaal voor de buitenlandsche economische betrekkin gen. Voorts Is een inter-departementale raad voor de handelspolitiek opgericht. In dit iichaam zullen alle problemen inzake de buitenlandsche economische politiek worden gecoördineerd. Het directoraat-generaal is op het oogenblik bezig onze buitenlandsche eco nomische betrekkingen wederom op te bou wen. Uitvoerig besprak de minister den hul digen stand der handelsbetrekkingen met de buitenlandsche mogendheden. De moeilijkheden, welke zijn ontstaan door de beëindiging van de leen- en pacht wet overeenkomst, zijn zooveel mogelijk on dervangen, doordat automatisch een 30-Ja- rlg crediet tegen een rente van 2 3/8 pet is ingegaan voor den invoer van die goede ren, die reeds aan ons land waren toege wezen, alsmede voor die voedingsmiddelen, welke tot het einde van dit jaar naar ons land verscheept zouden worden. De minister deelde mede, dat hij had ver nomen, dat de president der Ver. Staten van plan is de kosten van de leen- en pacht wet voor Nederland alsmede voor alle andere mogendheden te schrappen. Op het oogenblik hebben onderhande lingen plaats betreffende een verder te ver- leenen crediet. Speciale moeilijkheden door het afloopen van de overeenkomst, zijn hopelijk niet te verwachten, zoo verklaarde lr. Vos. Met Engeland worden onderhandelingen gevoerd om de Nederlandsche, in Engeland onder berusting staande. pondensaldi, waarover wij tot dusverre in verband met de Engelsche deviezencontrole geen be schikking voor import hadden, vrij te krijgen. In hoeverre er in de toekomst met Rus land handelsverkeer zal kunnen plaats hebben, dient,te worden afgewacht De mi nister verwacht, dat wij straks naar Rusland in de eerste plaats visch, landbouwzaden en veredelingsartikelen zullen kunnen uit voeren. De economische betrekkingen met Zuld- Amerika zullen worden hervat. De minister ziet voor Nederland in de Zuid-Amerikaan- sehe landen een groote toekomst. Met Frankrijk en België gaat zich In stij gende mate een normaal handelsverkeer ontwikkelen. Het ligt In de bedoeling dat de particuliere firma's evenals voor den oorlog, zullen worden ingeschakeld bij de behartiging van hun handelsbelangen Met België is op 10 Sept. een overeenkomst van moet weer wit worden Minister H. Vos heeft gisteren in een persconferentie meegedeeld, dat het her stel van ons land volgens een bepaald plan zal geschieden, waarvoor binnenkort een planbureau zal worden ingesteld. Voor de ..geplande" aankoopen in het buiten land zal een commissie komen. Het zelf standige bedrijfsleven zal bij de organisa tie van den aanvoer van goederen en de herstel- en voorzieningsmaatregelen wor den ingeschakeld. De organisatie van het bdrijfsleven wordt herzien en de zuivering van de commissie-Woltersom is in vollen gang. Ten aanzien van de prijzen der levens middelen streeft de regeering door sub sidies de prijzen binnen sociaal aanvaard bare grenzen te houden. Bij de kolenprij- zen zullen ook subsidies worden verleend. Op het oogenblik verleent de regeering van 600 tot 1000 millioen per jaar aan dergelijke subsidies. Binnenkort zijn nadere prijsvoorsehrif- ten te verwachten. Men mag echter niet meer dezelfde eischen stellen als voor den oorlog. Gehoopt wordt, dat in den loop van het volgend jaar. als de eerste aanpassing aan het internationale prijs niveau zich heeft voltrokken, een daling van de grondstoffenprjjzen zal plaats heb ben. Een stijging van de arbeidsefficiency zal het mogelijk maken aan de prijs-loon- verhoudingen gunstiger vormen to geven. In het Noorden van ons land is de zwarte handel in vele gebieden geheel verdwenen. Dit moet zoo in het geheele land gaan, want de markt moet zoo spoe dig mogelijk weer wit worden. kracht geworden voor de regeling van het goederen- en betalingsverkeer.' De handelscontacten met Tsjecho-Slowa- kije worden weer aangeknoopt. Onderhandelingen worden gevoerd om wederom normalen export uit Duitschland naar Nederland te doen geschieden, waarbij de rijksbureaus als centrale punten inge schakeld zullen worden. Ingevolge de ver klaring van Potsdam zal een aantal indus trieën uit Duitschland verwijderd worden. Hierbij zullen ook de Nederlandsche belan gen worden behartigd. De Nederlandsche industrie moet zich bewust zijn, dat zij de Installaties en goederen welke zij uit Duitschland ontvangt, aan de Nederland sche regeering betalen moet. Door middel van de schaderegelingen, van de door de Duitschers aan haar bedrijf aangebrachte schade, zullen zij vergoeding ontvangen Al het mogelijke zal in het werk gesteld worden om de reismoeilïjkheden met het> buitenland tot een minimum te beperken. De aankoopen In het buitenland. Tot dusverre hebben uitsluitend regee- ringsaankoopen in het buitenland plaats gehad. De minister kon nog niet mèdedee- len. wanneer de handel weer vrij kan wor den gegeven. Het is echter de bedoeling van de regeering op den duur weer „voor-oor- logsche" toestanden op het gebied van het handeldrijven te verkrijgen. Van zeer groot belang is het. dat onze export op korten termijn wordt hervat. Bij het herstel van ons buitenlandsch econo misch handelsverkeer dienen wij als tegen prestatie voor den invoer goederen of dien sten te kunnen plaatsen. Zonder deze te genprestatie zijn wij genoopt onzen import geheel op basis van credietovereenkomsten 'te regelen, hetgeen bij ontbreken van reèele tegenprestaties, onzen invoer ten zeerste zal belemmeren. Een herstel van den Ne- derlandschen export kan niet anders ge paard gaan. dan met een zekere mate van opoffering van binnenlandsche behoeften. Het laatste dwingt des te meer, aangezien het groote gevaar bestaat, dat. indien wij er niet in slagen op korten termijn onze plaats op de internationale markt terug te winnen, wij in de toekomst deze plaats dreigen te verliezen. Nederland is als geheel 8 maanden later bevrijd dan België en Frankrijk Wij ver schijnen dus 8 maanden later op de we reldmarkten dan deze landen, hetgeen dus gezien de schaarschte aan vrijwel alle goederen een zeer vertragende faktor be teekent. Bij ons economisch herstel moeten wij rekening houden met de behoeften van In- dié. Onze geheele economische politiek die nen wij te zien in het kader van de rijks- eenheid. Wij hebben den plicht een deel van onze eigen voorziening ten goede te doen komen aan Indlë Hiertegenover staat, dat wij uit Indié zullen kunnen impor teeren.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2