Anna Sablairolles overleden Kort en bondig Uitzending van arbeiders voor hulp aan geteisterde gebieden. Ex-Politieke Gevangenen en Gijzelaars Engelsche hulp aan Nederland De Joodsche Nederlanders Uitspraken van den Eereraad De a.s. verkiezingen Met spoed wordt aan de kiezerslijsten gewerkt HOERA Voor het kind in Indië Het gicoie tekort aan werknemers in de geteisterde gebieden eenerzijds en het over schot van arbeiders elders vormen samen een wanverhouding, welke de regeering ge noopt heeft tot het nemen van een aantal maatregelen. Het kan niet worden geduld, dat velen werkloos rondloopen en teren op de ge meenschap, terwijl elders, vooral in het Zui den. een enorm gebrek aan werkkrachten "bestaat. Het belang der samenleving ver- eischt, dat het tekort in de eene plaats wordt aangevuld uit het teveel in de andere. De Staatscourant van 17 September bevat eenige beschikkingen daarvoor. Door den werkgever zal, in overleg met en waar noo- dig met hulp van het commissariaat Nood voorziening, voor behoorlijk onderdak wor den gezorgd. Voorts krijgen de werknemers goed voedsel, geregeld verlof, terwijl voor vervoer zal worden zorg gedragen. Het loon, dat de uitgezondenen ontvangen, zal het ter plaatse van tewerkstelling gel dende zijn. bovendien ontvangen de gezin nen der gehuwden en der ongehuwde kost winners, die in een hooger geklasseerde ge meente wonen, een bedrag gelijk aan het verschil tusschen het in de woonplaats gel dende loon en het eerstgenoemde, met f 3. per week extra. Deze regeling treedt in werking op 1 Oc tober. Nadien mogen werkgevers niet meer zelf personeel uitzenden, doch loopt alles over de Arbeidsbureaux. Van het voor dien datum aanwezige uitgezonden personeel die nen de werkgevers aan het Rijksarbeidsbu reau opgaven te verstrekken, benoodigd voor de uitbetalingen aan de gezinnen der werk nemers. Werknemers, die niet voldoen aan een aan wijzing tot uitzending verliezen wachtgeld of overbruggingssteun; werkgevers, die zich niet aan de voorschriften houden, zullen eveneens door strenge maatregelen worden getroffen. De regeering is zich bewust van het on aangename, dat er vooral voor de gehuwden en hun gezinnen in tewerkstelling buiten de woonplaats kan liggen. De nood der bewo ners van de geteisterde gebieden en het al- gemeene Nederlandsche belang maken dit offer echter noodzakelijk. Een landelijke organisatie Van het moment af, dat de eerste poli tieke gevangenen en gijzelaars weer als vrije menschen in ons land terugkeerden, heeft de wil bestaan een vereeniging te vormen. Tallooze kleine groepen werden gevormd. In Den Haag werd in het leven geroepen de V.E.P.G. (Vereeniging van ex-politieke gevangenen). Het bestuur wist contact te verkrijgen met de talrijke andere organisaties op dit gebied en te bereiken dat deze zich samensmolten tot een landelijke organisatie. Op 28 en 29 September zal te Utrecht een congres worden gehouden dat voor alle ex-politieke gevangenen en ex-gijze laars is opengesteld en waarop deze lan delijke organisatie haar definitieve con structie zal krijgen. Het ligt in de bedoeling een organisatie in het leven te roepen welke zich zal be palen tot het behartigen van de belangen van ex-politieke gevangenen, ex-gijzelaars en de nagelaten betrekkingen van dezen. Iedere vorm van politiek zal geweerd worden. Een lange lijst De „Help-Holland-Council" in Engeland heeft in de laatste zes maanden de vol gende artikelen naar Nederland gezonden: 160.000 costuums (voor mannen en vrou wen), 102.500 stuks onderkleeding (manne lijk en vrouwelijk), 32.000 dekens en stuks beddegoed, 138.000 stuks kinderkleeding, 70.000 paar schoenen en laarzen, 3000 bed den, 6800 petroleumstellen, 57 rijwielen, 88.500 stuks andere goederen, in totaal on geveer 600.000 artikelen. Dit vertegenwoor digt een gewicht van 536 ton. Bovendien zijn 99 ambulances aangekocht, waarvan er reeds 98 naar Nederland verscheept zijn, waar zij zijn doorgezonden aan dok toren in de getroffen gebieden of waar zij van dienst zijn bij de kleedingdistributie, e.d. Zoo spoedig mogelijk zullen nog 52 ambulances worden aangekocht, zoodat er in totaal 151 in Nederland zullen aan komen. 20 pCt. gespaard gebleven In de Johannes Vermeerstraat 18 te Am sterdam is gevestigd het centraal registratie bureau voor Joden. Op het oogenblik zijn er ongeveer 25.000 Joodsche Nederlanders geregistreerd, waar van 2500 in het buitenland. De gegevens van naar schatting 8000 personen worden nog in gewacht. Volgens de jongste gegevens zijn via Westerbork 105.000 en via Vught 2000 Jo den deg weg der vernietiging gegaan. Het totale aantal Joodsche Nederlanders bedroeg ln 1940 naar schatting 140.000. Het aantal Joden In ons land is dus tot pl.m. 20 pCt. van het voor-oorlogsche aantal gedaald. Teruggekeerd van deportatie zijn tot nu toe ongeveer 5000 Joden (uit Polen 1000, uit Theresiënstadt 1400, uit Bergen-Belsen 1500, de rest uit andere oorden). Met de repatriee- Tingstreinen, die dagelijks te Amsterdam ar- riveeren, komen ook telkens eenige tien tallen Joden mee. Hoewel er in de toekomst geen groote aantallen Joden meer worden terugverwacht, schat men dat zich in de Russische zone nog ongeveer duizend Ne derlandsche Joden bevinden. Uit de registratie blijkt, dat de meeste Jo den waren ondergedoken in Brabant, Urn- burg (vooral kinderen) en Friesland. Wat het politieke Zondagmiddagcabaret betreft wordt gezegd, dat deze artisten de heiligste gevoelens van vaderlandsliefde en trouw verloochend heben. Zij hebben den invloed, welke van de amusements kunst en den omroep uitgaat, opzettelijk misbruikt, door den vijand tegen hun eigen landgenooten op te hitsen. De eere raad is van oordeel, dat de leden van dit cabaret (bestaande uit Paulus de Ruiter (Jac. van Tol),Tummers, Ceesje Speenhoff, Jan Brink, Bartoes, Louis van Dommelen, Piet Rienks, Mini Erfman en Jan Hinze) zich op zulk een misdadige wijze hebben schuldig gemaakt aan cultuurverraad, dat zij nimmer meer behooren op te treden als kleinkunstenaars. Het dansorkest de Ramblers, onder lei ding van Theo Uden Masman, bleef tijdens de bezetting als radio-orkest doorwerken, maakte deel uit van het Nazi-omroep- apparaat en werkte mede aan voorstellin gen voor Vreugde en Arbeid en Prontzorg. De eereraad is van meening, dat de Ramblers als muziek-ensemble gedurende 3 jaren niet behooren op te treden, de leider gedurende 2 jaren en de overige leden individueel gedurende een jaar niet behooren op te treden. Theo Bouwmeester, variété-directeur te Haarlem, heeft voorstellingen georgani seerd voor Vreugde en Arbeid en reeds in Juli 1940 een variété-programma voor de Duitsche weermacht. Beslist is, dat hij ge durende 12 maanden zijn functies van variété-directeur miert tzal mogen uit oefenen. Hubertus van Meurs, variété-onderne mer en humorist is 6 maanden uitgesloten als ondernemer en kleinkunstenaar. Be slist is dat er geen termen zijn om maat regelen te nemen tegen Clinge Dooren- bos en Marguerite Couperus. Wat de laatste betreft wordt opgemerkt, dat zij wel is opgetreden op een avond van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeen- schap, maar dit was onder directen dwang van den vijand. Zij heeft haar leven en vrijheid tijdens de bezetting ingezet voor de goede Nederlandsche zaak, het leed van concentratiekamp en gevangenschap door staan, zoodat thans na de bevrijding haar eer en goede naam van elke smet behoort te worden gezuiverd. Naar wij vernemen is ingevolge een op dracht uit Den Haag aan de betrokken af- deelingen der gemeentesecretarieën op dracht gegeven met spoed aan de samen stelling der kiezerslijsten te werken. Het is bekend, dat de minister van Binnen- landsche Zaken het ongewenscht acht ver kiezingen te houden op de Distributie stamkaart. of het Persoonsbewijs. Vandaar de spoed die betracht wordt bij het samen stellen der kiezerslijsten, want die moeten klaar zijn voor de komende verkiezingen. Ons wordt verzekerd dat men pas aan de kiezerslijsten kan beginnen als het Be volkingsregister is gereconstrueerd. Dit is een heel werk, omdat in den oorlogstijd daarin veel geknoeid is. Te Haarlem rekent men er op dat de achterstand op de bu reaux van de Bevolking en Burgerlijken Stand half October is ingehaald. Daarna begint men onmiddellijk met de recon structie. Daarmee zullen ongeveer drie maanden gemoeid zijn, zoodat verwacht kan worden, dat half Januari met het op maken der kiezerslijsten zal kunnen worden begonnen. Eind Februari, begin Maart zal dit werk voltooid kunnen zijn. Zooals het te Haarlem is zoo verzekerde men ons is het ook in andere gemeenten. Als de Haarlemsche kiezerslijst op het genoemde tijdstip klaar zal zijn, zal Haarlem zeker niet bij de andere gemeenten ten achter komen. M olenaar's Kindermeel van vooroorlogsche samen stelling is er weer. Uilsluitend ver- krijgbmar op de daarvoor aan gewezen bon. Onze schooljeugd geeft een cent pea* week Ook de schooljeugd zal haar aandeel heb ben in de hulpverleening aan Indië. Eiken Maandagochtend zal n.l. aan de leerlingen van de verschillende onderwijsinrichtingen het offertje van 1 cent worden gevraagd ten behoeve van de hulp aan het kind in Indië. Deze ,,Maandagochtend-cent"-actie gaat uit van het Indisch Instituut (voorheen Kolo niaal Instituut) te Amsterdam in nauwe sa menwerking met het Nederlandsche Roode Kruis. Dezer dagen is de actie gestart. Van H.K.H. Prinses Juliana mocht bericht worden ont vangen, dat de drie prinsesjes reeds hun eerste Maandagochtend-cent voor het kind in Indië hebben geofferd. Aan de Neder landsche schooljeugd om dit goede voorbeeld te volgen. Koninklijke bezoeken Woensdag heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de begraafplaats op den Grebbeberg. Daarna bezocht H.M. Zeist. Zaterdag brengt de Koningin een offi cieel bezoek aan Rotterdam. Later komt H.M. nog eens naar Rotterdam om spe ciaal den toestand van de havens in oogen- schouw te nemen. Bijzonder Gerechtshof Den Haag Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage behandelde heden de zaak tegen den grondwerker A. L. W. Steentjes te Zaltbom- mel. wien ten laste is gelegd, dat hij aan de politie heeft medegedeeld dat vier mannen in het Westland sabotagedaden zouden heb ben gepleegd. Het gevolg van deze mede- deeling was dat een dezer mannen ter dood gebracht is en dat de £rie anderen tot lang durige vrijheidsstraffen veroordeeld werden. Een hunner is in de gevangenis gestorven. De verdachte gaf toe dat hij, terwijl hij wegens veediefstal in de gevangenis zat, contact had gekregen met een der betrokke nen, die hem alles over de sabotagedaden heeft verteJd en dat hij later zijn weten schap aan de politie had medegedeeld. On geveer vier maanden later heb ik f 256.- hiervoor ontvangen. De advocaat-fiscaal noemde dit een zeer ernstige zaak. Hij eischte levenslange ge vangenisstraf daarbij rekening houdend met het feit dat men in 1942 nog niet algemeen op de hoogte was van de gevolgen van ver raad. De verdediger, mr. F. J. F. M. Duynstee betwistte dat verdachte verantwoordelijk kan worden gesteld voor het feit dat deze zaak uiteindelijk in handen der Duitschers terecht is gekomen. Hij bepleitte clementie. Vervolgens kwam voor de 26-jarige chauf feur G. Maan -te Montfoort, die in Februari 1941 te München tot de S.S. was toegetreden. Verdachte verklaarde de overtuiging te heb ben gehad als politie-agent naar Nederland terug te keeren. Hij had den eed van trouw aan Hitier afgelegd. De eisch was de doodstraf. De verdediger mr. A. H. Walkate bepleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. Mevrouw Sablairolles in „De Vtff Frank- forters" als Moeder GitduJa, Woensdag is op 84-jarigen leeftijd overle den Anna Sablairolles, de actrice, die 60 jaar lang haar familienaam, welke voor haar de buut reeds een goeden klank bezat, hoog hield. Haar levensavond bracht zij door in Haarlem. Op Zaterdag 22 September zal de teraardebestelling plaats hebben op de Al- gemeene Begraafplaats aap de Kleverlaan te Haarlem. Anna Sablairolles. Onwillekeurig gaan de gedachten terug naar de tachtiger jaren, toen de nu verscheiden actrice haar ingénue- rollen speelde. Welke oudere tooneelmin- naar herinnert zich niet de Duitsche opvoe ring van Vriend Fritz, van 1896, waarin Anna Sablairolles de figuur van Suze vertolkte? Tbsen vierde triomfen en mevrouw Sablai rolles vierde ze mee, als Hilda Wangel in Bouwmeester Solness, als mevrouw Alving 1n Spoken, als Nora. Daarna kwam de glo rietijd van Willem Royaards, trouw terzijde gestaan door de thans verscheiden actrice. Wij zagen haar in 'n Roes, Droomspel, de Violiers en zooveel andere glanspunten van haar tooneelloopbaan, wij genoten van haar „hoogeschooltooneel" in van Dalsum's re pertoire: Circus Knie, Schuld en Boete. Was er meer papier, wij zouden u meevoeren on der de luchters van de schouwburgen en van de successen, de genotvolle avonden willen vertellen, die men met mevrouw Sablairol les beleefde. Als mevrouw de Tréville in „Een schoon Avontuur" nam zij in 1939 af scheid van de planken, óók in den Haarlem- schen schouwburg. Nu is deze vitale verte genwoordigster van de oude garde niet meer. Offervaardigheid Een der bewoners van Kaatsheuvel, Hugo Esch, is op 11 Maart 1946 in het concentra tiekamp te Mauthausen overleden. Thans heeft zijn familie van een mede-gevangene de oorzaak van zijn dood vernomen. Hij stierf aan phlegmone aan de beenen na be vriezing der voeten. Tijdens den tiendaag- schen voettocht met medeslachtoffers van Auswitz naar Mauthausen, bij een vorst van 20 graden, stond hij zijn schoenen af aan een ouden man, die op zijn klompsokken niet verder kon. Esch is op zijn sokken verder gegaan, hetgeen hem zijn leven gekost heeft. BINNENLAND De deken van Venray heeft van de Rijkscommissie voor monumentenzorg be richt ontvangen, dat de monumentale kerk van Venray St. Petrusbanden in haar oor* spronkelijken staat zal worden opgebouwd. Het kerkgebouw viel in October 1944 ten of* fer aan de bombardementen. Van 1 October af zullen successievelijk de grossiers, handelaren en winkeliers weer met brandspiritus bevoorraad worden en wel voorloopig met 40 pCt. van hetgeen zij in 1939 afgenomen hebben. Tot de vereenigingen, die door de be zettende macht geliquideerd werden, be hoort ook de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, gevestigd te ?s-Gravenhage. In, principe is thans besloten, de vereeniging om te zetten in een vereeniging tot bevor dering van een internationale rechtsorde.- Van verschillende kanten werd erop aange drongen ook de buitenlandsche staatkunde in het werkgebied der vereeniging te betrek ken en contact te zoeken met de groote so ciale organisaties van verschillende richting, met politieke partijen en bewegingen, als ook samenwerking te zoeken met andere in stituten en groepeeringen, die zich met in* ternationale vraagstukken bezighouden. Een commissie werd benoemd, die ten aanzien van grondslag, doel en middelen voorstellen zal uitwerken. „Onmenschelijk en misdadig" noemde de officier van justitie bij de Amsterdam- sche rechtbank in zijn requisitoir de hande lingen der twee beklaagden L. en B.. die methylalcohol uit winzucht en geldbejag verkocht hebben aan een caféhouder met het gevolg, dat twee consumenten aan de gevol gen kwamen te sterven. De eis:h was 8 ja ren gevangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. v In de vergadering van de Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag zijn de lotgevallen van de Vrije Universiteit te Amsterdam geschetst. In den oorlog werden vele verliezen geleden, stof felijk en geestelijk. Met den dood van Prof. H. H. Kuyper, die stierf als zijdelings gevolg van den oorlog, verdween de naam van Kuyper uit de Universiteit. Zwaar trof ook het heengaan van Prof. V. H. Rutgers, die stierf in een concentratiekamp. Ook werden woorden gewijd aan de nagedachtenis van Dr. H. Colijn. De laboratoria werden door de Duitschers geplunderd. Prof. mr. J. Oran je hield bij de overdracht van het rectoraat der Universiteit een rede gewijd aan een terugblik op den bezettingstijd. Ook werd herdacht de overleden directeur de heer G. Wolzak Hzn. te Haarlem. Het algemeen bestuur der Chiistelijk* Democratische Unie heeft in een te Utrecht gehouden vergadering met den Unieraad, besloten de partij in stand te houden. In den loop van November wordt te Amsterdam een congres belegd. De ouders van den in 1940 overleden kunstschilder Dick Ket hebben aan den Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum Kroller-Muller te Otterlo, een aantal werken van hun zoon ten geschenke aangeboden. BUITENLAND Drie vliegende reuzenforten hebben een non-stopvlucht gemaakt van 9600 km. van Japan naar Chicago. De laatste steenkolenmagnaat die nog op vrije voeten was, Walter Fimmens, is ge arresteerd. Hij was in het bezit van effecten ter waarde van 50 millioen rijksmark. Het congres van de Zuid-Afrikaansche nationalisten te Johannesburg weid gister avond door de politie gesloten, nadat er eer gisteravond twee uur lang relletjes waren geweest, waarbij tweehonderd personen wer den gewond. De relletjes vonden plaats bui ten het gebouw, waarin dr. Malan. de leider der nationalisten, waarschuwde tegen „het communistische gevaar". De Zwitsersche minister van buitenland sche zaken zal waarschijnlijk gedurende deze zitting van het parlement een aanbod aan Rusland bekend maken tot hervatting van de diplomatieke betrekkingen. Het proces Bergen-Belsen begonnen Maandag is het proces begonnen tegen de beulen van Bergen-Belsen en Auswitz. Zij verklaarden onschuldig te zijn. De aanklager deed mededeelingen over de toestanden in deze kampen, waar ziekte en vervuiling, mishandeling en dood, kwel lingen en zelfs kannibalisme normaal wa ren. Hij vertelde hoe de verdachten straks zullen verklaren, dat de Engelschen de voedseltransporten onmogelijk maakten en dat zij alles hebben gedaan om de gevange nen goed te verzorgen, maar op een afstand van 1 K.M. van het kamp was een reus achtig voedseldepot. Ook waren er voor raden medicamenten en zendingen van het Hongaarsche Roode Kruis, die de gevange nen nooit hebben bereikt. Een Engelsche hooge officier, die door den commandant in het kamp is rondge leid, vertelde als getuige, dat alle gevan genen, die eenigen tijd in het kamp opge sloten waren geweest, volkomen onder voed waren. In dezelfde barakken, waar de nog levende gevangenen verbleven, lagen hier en daar lijken. Vooral de vrouwen waren er 6lecht aan toe. Het ontbrak in het kamp aan alle primaire levensvoor waarden: Kleeding was haast niet aan wezig, een bed was een luxe-artikel. Sa nitaire installaties ontbraken geheel.waar door rampzalige hygiënische omstandig heden ontstonden. Medicamenten werden in minimale hoeveelheden verstrekt: ze ventienduizend zieken moesten zich zien t0 behelpen met driehonderd aspirinetablet ten. Overal in het kamp lagen bergen lijken. De weinige kinderen, die in het kamp waren opgesloten, waren redelijk gezond, dank zij de opofferingen, die,hun moeders zich getroostten. Terwijl de ge tuige deze verklaringen aflegde, glim lachte een der vrouwelijke verdachten en fluisterde iets tot een gevangene naast haar. Zij werd door de militaire politie tot de orde geroepen. Getuige verklaarde werder nog, dat in het kamp van de S.S, lieden, hetwelk in de buurt van het con centratiekamp was ingericht, een uitste kend hospitaal aanwezig was. Onze bloembollenexport naar Engeland In aansluiting op onze mededeeling inzake den export van bloembollen naar Engeland vernemen wij, dat er tusschen 4.000 en 5.000 ton zullen worden geleverd. Al is een der gelijk kwantum natuurlijk niet voldoende om de Engelsche markten te voorzien, een eerste stap om deze markt weer terug te krijgen is gezet.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2