Haarlems Dagblad Londen laat hoofdpunt rusten De Haarlemsche noodraad Verkeerde Maatregel Zuivering van het Overheidspersoneel Andere kwesties momenteel aan de orde Demobilisatie Roode leger wordt bespoedigd r 7 October weer Zondagstreinen Het woord is aan. Extra rantsoenen f.Oe Jaargang' No. 18137 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 I)ireeteul'-IIoof dredactenrRobert Peereboom Woensdag- 2fi Sept. 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. Y\/IJ hebben dezer dagen vernomen dat de Politieke Opsporings Dienst in Haar lem-Centrum, -Zuid en -Noord de inzage van dossiers en bezoeken aan gevangenen door advocaten heeft geweigerd, hetgeen in strijd is met een circulaire van 4 Juli van den Chef Staf van het Militair Ge zag. De advocaten hebben zich daarop tot den deken van hun Orde gewend, die van het hoofd van den P.O.D. vernam, dat tot dezen maatregel op 14 September besloten was door de gezamenlijke hoofden van den P.O.D. in Noordholland. Zij waren ertoe overgegaan wegens enkele misbrui ken bij inzage van dossiers door advoca ten. Het hoofd van den P.O.D. in Haarlem- Centrum verklaarde overigens, bij zijn dienst geen misbruiken te hebben onder vonden. De deken heeft zich toen telegrafisch tot generaal Kruis, den Chef Staf van het M.G., gewend en aangedrongen op hand having van de circulaire van 4 Juli. „Ont neming van rechten aan de geheele balie wegens de fouten van enkelen wordt on juist geacht", heeft de deken geseind. Natuurlijk is dat onjuist. Hier is een verkeerde maatregel genomen. Als een paar advocaten in de provincie Noord- holland buiten hun boekje zijn gegaan, op welke wijze dan ook, gaat het toch niet aan, alle advocaten in Noordholland van hun rechten te berooven. Men kan het nog eenvoudiger uitdrukken: als één man een overtreding begaat, kan alleen die eene man daarvoor ter verantwoording worden geroepen, maar nooit een geheele groep. Dat is Nederlandsch recht. Als twee of drie mannen de fout hebben begaan, zijn alleen die twee of drie aansprakelijk. En het wil mij voorkomen, dat in het geval van de betrokken advocaten de P.O.D. hun ook geen rechten had moeten ontnemen, maar zich tot den deken van hun Orde had dienen te wenden om zijn beklag over hun optreden in te dienen. Nu heeft de deken van de Orde in een stad, waar zich zulke gevallen zelfs niet hadden voor gedaan, zich tot de P.O.D. moeten rich ten. Dat is de omgekeerde wereld. Het is tegenwoordig veelal moeilijk, de verdeeling van de bevoegdheden te door gronden. Als de Chef Staf van het Mili tair Gezag een circulaire met instructies uitvaardigt, kunnen zijn onderhebbenden (in een geheele provincie) die dan maar op eigen initiatief buiten werking stellen? Dit is moeilijk te begrijpen. Het strookt niet met militaire gezagsverhoudingen, zooals men die in den loop der tijden heeft leeren kennen. Maar evenmin met burger lijke: noch in het ambtelijke leven, noch in het particuliere bedrijfsleven. Er is, behalve de vraag van de rechten der advocaten en het belang van het prin cipe, dat men geen groep menschen ver antwoordelijk kan stellen voor de fout van een of meer, nog een ander belang bij deze zaak betrokken. Dat is het belang van de gevangenen. Mogelijk zijn er nog onschuldigen bij. In elk geval zitten zij allen nog maar in voorarrest en zijn zij niet veroordeeld. En al waren het alle maal moordenaars, dan zou ik nog voor de handhaving van hun bij de wet ge waarborgde rechten opkomen. Want Recht past men toe zonder aanzien des persoons. Dat is de eenige wijze waarop het Recht kan zijn. Daarom kan iedere beschuldigde een verdediger krijgen. Daarom is ook bepaald dat iedere man of vrouw, die in voorarrest zit, bezoek van een verdediger kan krijgen en dat deze de stukken kan inzien. Want hoe zou hij zich anders van de zaak op de hoogte kunnen stellen en de verdediging op zich nemen? De naleving van regelen als deze behoort tot de rechtszekerheid, die het eerste en hoogste belang in den staat is. Als er onder mijn lezers zijn, die meenen dat het er niet zoo erg op aankomt als het N.S.B.'ers, bunkerbouwers en dergelijke lieden betreft, dan vergissen zij zich. Het doet er niet toe wien het betreft. De hand having van rechtsregels geldt ons aller rechtszekerheid, ook die van de lezers die ik zooeven aanduidde. Als zij niet gehand haafd worden, wankelt ons aller rechts zekerheid. Laat ons hopen dat de maatregel, ten aanzien van de advocaten in Noordholland genomen, teniet zal worden gedaan. R. P. Resultaat in Zuid Holland Het wordt aangenomen dat het zuiverings proces van het overheidspersoneel in de pro vincie Zuid-Holland voor Mei 1946 gereed zal zijn. Tot en met 18 September 1945 zijn in Zuid- Holland door het Prov. Militair Commissa riaat geschorst 2303 ambtenaren in overheids dienst dat is met verlies van wedde en alle voordeelen) en gestaakt 404 ambtenaren. In 13 gevallen zijn de beperkende bepalingen na onderzoek weer opgeheven. (Het gaat hier niet om zuivering van het rijkspersoneel, dat geschiedt door civiele instanties, maar slechts van provincie en gemeenten). Van een groot aantal gevallen moet het rapport van de zuiveringscommissie nog bin nenkomen. Voor politie- en gemeenteperso- neel Den Haag alleen al een kleine 1000. LIST communiqué van de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken van Dinsdag luidt: „De Raad van minis ters van buitenlandsche zaken is Dinsdag tweemaal bijeen geweest onder voorzit terschap van Bidault in den morgen en van Bevin in den middag De raad zette de behandeling voort van het memoran dum van de Sovjet-regeering over de be spoediging van de repatrieering van Sov jet-onderdanen en de repatrieering van Fransche onderdaken uit gebieden onder het bestuur van de Sovjet-regeering. De raad behandelde tevens door de Sovjet delegatie gedane voorstellen betreffende de bespoediging van het werk van de commissie voor de herstelbetalingen. Een Fransch memorandum over de teruggave is eveneens behandeld. De volgende bij eenkomst van den raad zal Woensdag ge houden worden". Reuters diplomatieke correspondent schrijft naar aanleiding van dit commu niqué: Deze mededeelingen dementeeren de sensationeele geruchten die Dinsdag de ronde deden dat de raad van minis ters van buitenlandsche zaken Dinsdag zijn laatste zitting zou houden. Voorzoo ver nu te zien is heeft geen der delegaties het voornemen Londen Woensdag te ver laten. Er is ongelukkigerwijze ook geen aanleiding te meenen, dat de voortzetting der conferentie een oplossing van de recente moeilijkheden bij het vaststellen van de Balkan-vredesverdragen met zich mee brengt. Er moeten echter nog steeds problemen in bespreking komen, zooals het Fransche memorandum over de Rijn-grens en de Ruhr, los van het vredesverdrag. De re patrieering van Sovjet-onderdanen is een netelig onderwerp, aangezien het met de vraagstukken der onduidelijke nationali teit nauw samenhangt. Tot dusverre wil Engeland geen onderdanen van Balkan- staten repatrieeren tegen hun wil. Wanneer deze belangrijke, doch van het standpunt der conferentie uit bijkomstige vraagstukken behandeld zullen zijn, zul len de ministers de problemen, waarvan de behandeling nu is uitgesteld, onder het oog moeten zien. Daartoe behoort ook de vraag, of de Fransche en de Chinee- sche delegaties uitgesloten moeien wor den van de bespreking van de vredesver dragen met de Balkanlanden. Men neemt te Londen aan dat dit afhangt van het antwoord dat volkscommissaris Molotof hieromtrent zal ontvangen; naar men zegt heeft hij n.l. deze aangelegenheid voor gelegd aan de hoogste autoriteit te Mos kou. Molotof de vrede consolideeren Molotof verklaarde Dinsdag op een re ceptie te zijner eere gegeven, dat het de taak is van de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken den vrede te consolideeren en een duurzamen vrede te waarborgen. Tegen het eind van den avond arriveerde ook de Engelsche minister van bui tenlandsche zaken Bevin, met wien Molotof in gesprek kwam. Men hoor de Molotof zeggen dat, zelfs wanneer tijdens deze zitting van den raad een volledige overeen komst ten aanzien van alle onder werpen niet moge lijk zal zijn, alles bij een volgende zitting „soepel en loyaal" uitgewerkt zou worden. Ver der zeide hij, dat de versterking van de vriendschap tus- schen Engeland en Sovjet-Rusland van vitaal belang was. „Zij, die leugens en intrigues zaaien zullen volkomen versla gen worden, wanneer de volken van deze twee landen standvastig streven naar verbreiding van de waarheid", aldus ver klaarde hij. Japan een nieuwe moeilijkheid Een nieuwe moeilijkheid is veroorzaakt door het door Molotof te berde brengen van den aard der gemeenschappelijke ge allieerde controle in Japan. In deze han delwijze der Sovjet-delegatie zou een reactie kunnen worden gezien op de on langs in sommige Amerikaansche kringen waarneembare houding van „handen af van Japan". Een andere verklaring kan Molotof Door radio-Moskou is heden mei-ding gemaakt van een order, volgens welke de demobilisatie van het Roode Leger moet worden bespoedigd. zijn dat Rusland teleurgesteld is over het uitblijven van steun van Amerikaansche zijde wat betreft de Sovjet-eischen inzake Tripolis. Uitgaande van de veronderstel ling, dat deze Amerikaansche houding was toe te schrijven aan het verlangen de vrije hand te hebben voor Amerika in het Verre Oosten, zouden de Russen dui delijk hebben willen maken, dat het hun bedoeling is ook van de partij te zijn in het Verre Oosten. Van Zondag 7 October af zullen in het Westen des lands, d.i. boven de groote rivieren en ten Westen van de IJsel, een aantal treinen op de Zon dagen worden ingelascht.De dienstrege ling, die nog nader bekend zal worden gemaakt, zal ongeveer zoo zqn als op de werkdagen. Op de volgende trajecten zullen even- we! des Zondags nog geen treinen loopen: Den HelderAlkmaar, Alkmaar Enkhuizen en ZaandamHoorn. Cleveland: Het volk moet de regee ring kracht geven, niet om gekeerd. (Rede van 16 Febr. 1887) voor a.s. en jonge moeders A.s. moeders, wier kind verwacht wordt na 2 Maart, doch vóór 31 Maart 1946, zul len voor de eerste maal extra rantsoenen ontvangen voor de periode van 30 Septem ber tot en met 27 October a.s. A.s. moe ders wier kind verwacht wordt na 39 Maart, doch vóór 28 April 1946 zullen voor de eerste maal extra rantsoenen ontvan gen voor de periode van 28 October tot en met 24 November as. Voorts ontvangen jonge moeders, wier kind geboren is na 31 Maart, doch vóór 29 April 1945 voor de laatste maal extra rantsoenen voor de periode van 30 September tot en met 27 October a.s., en jonge moeders, wier kind geboren is na 28 April, doch vóór 27 Mei 1945 voor de laatste maal voor de periode van 28 October tot en met 24 November a.s. Politieke samenstelling gelijk aan die van 1939 Dezer dagen hebben de kiesmannen, die den Haarlemschen nood-gemeenteraad moeten kiezen, een bespreking gehouden over de aanstaande verkiezing. Reeds bij de benoeming van kiesmannen was reke ning gehouden met de samenstelling van den gemeenteraad, zooals die het laatst in 1939 gekozen is. De kiesmannen zijn overeengekomen dat de politieke partijen met een ge lijk aantal candidaten zullen uitkomen als raadsleden zitting hadden in den raad van 1939. Het was de opzet de verkiezing bij en kele candidaatstelling te laten verloopen. Alle kiesmannen waren bereid daartoe mede te werken, uitgezonderd de Com munisten, die bij deze bespreking ver klaarden, dat zij daarover nog moesten vergaderen. De candidaatstelling is heden Woensdag. Bij die onderlingë overeen komst is besproken, dat de Communisten in den nieuwen raad, evenals in 1939, twee leden zullen hebben. Als de Communisten heden meer dan twee candidaten stellen, moet een verkiezing gehouden worden. Beperken zij zich tot twee candidaten, dan is zeker dat er geen verkiezing behoeft gehouden te worden. Komen er meer dan twee candidaten van de Communisten, dan is het toch zeker dat de nieuwe raad dezelfde samenstelling krijgt als die van 1939, omdat alle overige kiesmannen bij de verkiezing zullen samenwerken. Men is daardoor zeker, dat de eigen candidaten gekozen zullen worden en daarnevens hoogstens twee communisten. De volgende candidaten zijn of worden heden gesteld: S. D. A. P.: F. G. Noordhoff, M. Meijers, E. F. Albrecht, F. H. W. Vliegen, G. Blok dijk, J. van Boekhoven, (die allen zitting hadden in den ouden raad), mevr. N. Men- tink-Hoogerbeets, ir. F. Bakker Schut, H. H. Jore, A. Wauschers, G. Bresser, H. Pesdhar en W. J. Langeveld. R. K.: M. L. A. Klein, J. G. van Kessel, H. J. L. Klein Schiphorst, A. J. M. Ange- nent, Th. S. J. Hooy, A. v. d. Veldt (die zitting hadden in den ouden raad), J. A. Schippers, W. de Zwager, H. Coebergh, mr. dr. A. F. H. Schreurs, dr. J. G. Hoge en G. Hurkmans. A. R.: W. C. Bakker (van den ouden raad) en D. A. J. Spek. Vrijheidsbond: Mevr. mr. E. A. J. Schel- tema-Conradi (lid van den ouden raad). Vrijz. Democraten: D. J. A. Geluk, mevr. mr. E. van Eck-Thiel, B. F. Happé (allen van den ouden raad), E. A. v. d. Haar en J. J. Voogd. Christelijk Historischen: Mr. Sake C. van der Wall, N. C. Wulffraat en J. P. van Eysden (geen hunner had zitting in den vorigen raad). Neutrale partij: C. Groeneveld. Er ontbreken bij deze opgave dus nog de candidaten der Communisten. De nieuwe raad zal dus weer uit de volgende partijen bestaan: S.D.A.P. 13 R.K. 12 C.H. 3 Vrijz. Dem. 5 Vrijheidsbond 1 A.R. 2 Communisten 2 Neutrale partij 1 In den nieuwen raad keeren dus niet terug: S. D. A. P.: M. A. Reinalda, D. J. A. Wederveld, mr. H. O. Drilsma, J. A. Scholl, A. Mars, mevr. L. Meyboom-Broersma en J. P. W. v. d. Sluys. R. K.: W. J. B. van Liemt, mr. dr. F. A. Bijvoet, J. Ph. H. Castricum, M. C. Hil- brink, Chr. C. Wolff en C. A. Branden burg. C. H.: E. v. d. Wal, Joh. Visser en mevr, A. D. L. de ClercqVan Lennep. A. R.: G. Wolzak. V. D.: Mr. L. G. van Dam en dr. L. C. Kersbergen. Neutrale partij: M. J. A. v. d. Storm. Voor de Communistische partij hadden in den ouden raad zitting: L. Peper en D. Noordewier. Op dit oogenblik hebben zitting in het college van B. en W. van Haarlem als wethouders de heeren F. S. Noord'hoff (S.D.A.P.), D. J. A. Geluk (Vrijzinnig De mocraat), A. J. Angenent (R.K.) en A. van Driel (A.R.) Uit de hierboven medegedeelde candi- datenlijst voor den noodraad blijkt, dat de drie eerstgenoemden opnieuw candi- daat voor den raad gesteld zijn. De heer van Driel komt niet onder de candidaten voor. De heer van Driel, die zooals men weet, directeur van verschillende ge meentebedrijven is, mocht in het over gangstijdperk lid van het college van B. en W. zijn. Bij het in werking treden van de bepalingen voor den noodraad mag dit niet meer. Vandaar dat de A.R. naar men ons mededeelde van een candi daatstelling van den heer van Driel moes ten afzien. Verder zal het opvallen dat de heer M. A. Reinalda niet op de candidatenlijst der S.D.A.P. voorkomt. Wij vernemen dat de heer Reinalda op het standpunt staat, dat hij, omdat hij zich beschikbaar gesteld heeft voor het burgemeestersambt, buiten de politieke partijen moet staan. De heer Reinalda is benoemd tot waar nemend burgemeester, zoodat hij dit ambt blijft vervullen tot in de burgemeesters vacature voorzien is. De wethoudersver kiezing staat dus daarbuiten. 3. v.d. Broek voorz. int. tin-comité Uit Londen wordt vernomen, dat de heer J. van den Broek, directeur van de Billiton- maatschappij, is benoemd tot voorzitter van het internationale tin-comité als op volger van Sir John Campbell, die onlangs is overleden. Tinbaggermolens voor Indië. De Billiton-maatschappij heeft onlangs opdracht gegeven tot den bouw van 6 tin baggermolens in ons land, naar wij begin. Juli reeds hebben gemeld. Drie der'molens moeten in Februari 1947 klaar zijn, de an dere drie in Augustus van dat jaar. Het staat echter nog te bezien of de molens op tijd klaar zullen zijn, daar men nog niet over het materiaal beschikt, dat voor het meerendeel uit Engeland moet komen. Men is thans nog met teekeningen bezig en hoopt tegen het einde van dit jaar met den werkelijken bouw van deze molens te kun nen beginnen. Mocht men niet op de ge noemde data klaar zijn, dan zal het sleepen naar Indië in verband met den moesson eenigen tijd moeten worden uitgesteld. Jaarverslag Twentsche Bank De winst- en verliesrekening over 1944 van de Twentsche Bank N.V. wijst een saldcM winst aan van f 3.189.044,69.. Voorgesteld werd* om op nieuwe rekening te brengen en toe te voegen aan het onverdeelde winstsaldo 194S ten bedrag van f 407.626,27 een gedeelte van de winst, n.l. f 1.989.044,69. Ter dispositie van de aandeelhouders komt dan f 1.200.000,-4 waaruit 3 °/o dividend kan worden uitgekeerd* De resultaten van het bedrijf zijn, uit het oogpunt van de aandeelhouders, onbevredi gend, en zullen dit blijven, zoolang het averechtsch werkende Duitsche belasting systeem gehandhaafd wordt, zoo wordt in, het verslag gezegd.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1