Tweede Kamer bijeen Soekarno heeft „kabinet" gevormd De geldzuivering Buitenlandsch Overzicht Dijkdoorbraak in den Nolledijk Wat de Duitschers roofden Terughalen! Weerbericht De schade te Arnhem Admiraal Mountbatten heeft de Japan- sche strijdkrachten op Java het bevel ge geven het gezag niet over te dragen aan eenige Javaansche politieke partij. Dat In- dië nog niet door de Geallieerden kon worden bezet, beschouwt hij als ongeluk kig, doch onvermijdelijk. Mountbatten heeft nimmer de troepen gekregen, om welke hij heeft gevraagd. De Japansche overgave heeft plotseling de taken van zijn commando zoo doen toe nemen, dat hij niet in staat is geweest zijn krachten in zulk een kort tijdsbestek over zulk een enorm gebied te doen ex- pedieeren. Nederlandsche troepen kunnen door de transportmoeilijkheden nog niet uit het moederland worden aangevoerd. Soekarno heeft een „kabinet" gevormd, bestaande uit 17 ministers en zich geves tigd in het gebouw, waarin vroeger het departement van financiën was onderge bracht. Hij zeide aan een Reuter-corres- pondent, dat een volledige breuk met Hol land werd gewenscht, doch dat het den Nederlanders vrij zou staan, zij aan zij met de Indiërs te leven. Hij verklaarde voorts, dat in de eerste tijden van zijn voorgesteld regime andere politieke par tijen niet zouden worden aangemoedigd. Er zouden geen partijen kunnen bestaan in den gcbruikelijken zin des woords. Ten aanzien van de buitenlandsche investee- rin- -i stelt hij zich een staatscontrole op de nomische hulpbronnen voor. Een verzoek om erkenning der onafhankelijk heid zou worden overgebracht aan Mount batten als deze het militaire gezag over lndië aanvaardt. Uit Sydney meldt Reuter, dat in N. Zuid-Wales bijna 30.000 arbeiders in sta king zijn gegaan wegens de positie van de „nationalistische beweging op Java", die een eigen „republikeinsche regeering" zou hebben opgericht. Uit Melbourne be loofde de communistische partij „volledi- gen steun" aan de stakende Indische be manningen in Australië. De achtergrond der gebeurtenissen. Uit regeeringskringen wordt omtrent den achtergrond van de gebeurtenissen op Java en in Australië het volgende gemeld. HIROHITO, die in oorlogstijd Mohammed Hatta heeft onderscheiden. De Indische schepelingen in Australië heb ben een moeilijken tijd doorgemaakt in de hun vreemde samenleving der Australische havensteden. Bovendien zagen zij een moeilijke toekomst voor zich. daar zij, bij terugkeer naar een bevrijd vaderland daar veel verarming en ontreddering zouden vinden. En zij moesten door de Australi sche immigratiepolitiek na den oorlog uit Australië verdwijnen. De moeilijkheden dezer menschen zijn nog vergroot door zekere onverantwoordelijke elementen, die dn stede van het inheemsch personeel op den werkelijken stand van zaken voor te bereiden, hun propagandistische kracht hebben gezocht in het opwekken van aan trekkelijke doch onvervulbare voorspie gelingen. Niettemin is de Nederlandsche koop vaardij erin geslaagd volledig aan onze bondgenootschappelijke verplichtingen, ook en vooral tegenover Australië, te vol doen. Desondanks is de ondermijnende beïnvloeding van het Indische personeel, grootendeels ondergronds, voortgezet. Thans is deze propaganda echter aan den dag getreden in een sfeer, welke door de onrust op Java ruimte laat voor verwar ring. Deze onrust vindt zijn oorsprong in het uitroepen van de z.g. „Indonesische repu bliek" door een aantal inheemsche natio nalisten, wier collaboratie met den vijand vast staat. Zoo heeft Soekarno in zijn redevoeringen (welke door Geallieerde radio-luisterposten wérden opgevangen), herhaaldelijk de Indonesische bevolking aangespoord, mede te helpen aan de ver nietiging van Britten, Amerikanen en Australiërs. Zijn medestander Moham med Hatta ontving in 1943 van Hirohito een hooge Japansche onderscheiding, „als erkenning van zijn samenwerking met de Japansche militaire overheid op Java". Ondanks dezen bedenkelijken politieken achtergrond hebben thans de Australische havenarbeiders zich solidair verklaard met een aantal Indonesische schepelingen, die in de gegeven omstandigheden niet naar huis willen of durven terugkeeren. Men heeft onder het mom van strijd tegen z.g. „Nederlandsche" imperialisten laden, hoewel deze goeddeels bestemd zijn r— geweigerd Nederlandsche schepen te voor het brengen van levensmiddelen en medicamenten aan de bevolking in lndië. Voor deze millioenen die, tengevolge van de Japansche roofpolitiek, gebrek hebben aan alles, dreigt de toestand even kritiek te worden als hij in Mei 1945 in West- Nederland was, tenzij juister inzicht baan breekt bij de Australische arbeiders, die met de Indische collaborateurs sympathi- seeren. Dit laatste is des te meer gewenscht, daar verschillende onzer schepen, waar onder de „Oranje", evenals onze vliegtui gen, op aandringen van de Australische regeering bij de Geallieerde autoriteiten, zich in de afgeloopen weken uitsluitend hebben gewijd aan het repatrieeren van bevrijde Australische krijgsgevangenen uit Singapore, terwijl zieke Indonesiërs en Nederlanders moesten achterblijven. Te recht heeft men in officieele Ned.-Indische kringen met gerechtvaardigde bitterheid opgemerkt, dat de zoo dringend noodige bijstand aan onze rijks- en landgenooten in Indonesië aldus in gevaar komt. Wat in het bijzonder de Nederlanders in lndië betreft, mag niet vergeten worden, dat dezen in 1942 op hun post zijn gebleven, aldus het prestige der blanken aanzienlijk verhoogend in het oog der gekleurde vol keren van Azië. Ook hun leven wordt thans in de waagschaal gelegd door bur gers van het land waartegen Soekarno en de zijnen steeds gestreden hebben, terwijl de Ned.-Indische gemeenschap zich voor den Anstralischen bondgenoot zoo vele en groote opofferingen heeft getroost. Weer afgetreden. Kempeita (de geheime Japansche politie) heeft Soekarno en Mohammed Hatta huis arrest opgelegd. Volgens het clandestiene blad „Berita Indonesia" (de stem van Indonesië) zou Soekarno's kabinet zijn afgetreden. Een samenloop van ongunstige omstandig heden (bijzonder slecht weer en een zwaar en uitermate hoog tij) heeft er toe geleid, dat er een gat is ontstaan in den Nolledijk. bij Vlissingen, welke eerst zoo kort geleden was gedicht. Alle maatregelen zijn genomen om de moeilijkheid te bezweren. Gezien de gunstige weerverwachtingen, hoopt men de ergste schade spoedig te kunnen herstellen. In „Commentaar", de uitgave van den Regeeringsvoorlichtingsdienst, wordt me degedeeld, dat de Duitschers uit ons land roofden: 20.000 schilderijen. Belangrijke kunstvoorwerpen uit verza melingen, voorts verschillende bibliothe ken. 105.000 paarden. 220.000 koeien. Voor 172 millioen gulden tabak die werd uitgevoerd. 5000 schepen. De spoorwegen leden een totaal verlies van 551 millioen gulden. Verder zijn nog gestolen: veel textiel, 12000 draaibanken, 6000 boormachines en 3000 stoomhamers. De Nederlandsche Bank claimt een ver lies van 1.357.000 K.G. fijn goud, plus 500 K.G. goud dat aan particuliere maatschap pijen behoorde. Opgemerkt wordt dat al het geroofde teruggehaald moet worden. BRUG- EN HAVENGELDEN De minister van financiën heeft be paald, dat het in de week van 26 Septem ber2 October verboden is haven-, kade-, sluis- en bruggelden te incasseeren. Er behoeft in die week geen contate betaling plaats te hebben, doch de verplichting wordt opgeschort tot 2 October. EXTRA REISGELEGENHEID De Algemeene Bond van Forensen heeft na besprekingen met de spoorwegen en met de N.Z.H. bereikt, dat gedurende de „inleveringsweek" in de avonduren een extra trein en een extra tram rijden ten behoeve van die forensen, die in deze week in de hoofdstad hun werk eerst laat kunnen beëindigen. Om 22.45 vertrekt van Centraal Station een extra trein naar het Gooi, tot Hil versum. Om 22.30 uur rijdt van het Spui een extra tram naar Aerdenhout. Van deze laatste reisgelegenheid mogen zonder betaling gebruik maken: houders van tramabonementen en weekkaarten voor het traject AmsterdamHeemstede BANKEN OOK 'S AVONDS OPEN? Het saneeringsbesluit houdt de even- tueele verplichting in voor de banken en andere instellingen, waar 300 op de geldkaart ingeleverd kan worden, om 's avonds eveneens geopend te zijn. Bij navraag bij het departement van financiën is gebleken, dat het uitsluitend in de bedoeling ligt, dat deze instellingen 's avonds geopend zullen zijn, indien de toeloop van het publiek dat alfabetisch het geld komt inleveren, zoo groot is, dat gedurende den dag niet iedereen, wiens letter dien dag aan de beurt was, gehol pen kan worden. WERKGEVERS ZONDER BANKRELATIE. Het Ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat werkgevers zonder bankrelatie en zonder tegoed bij een spaarbank, die nieuw geld voor loon- en salarisbetaling via den postcheque- en girodienst willen betrekken, moeten zorg dragen, dat het daarvoor in te zenden cheque-advies uiterlijk Vrijdag 28 Septem ber bij het hoofdkantoor van dien dienst in Den Haag ontvangen is. TIJDEN EN PLAATS VAN INLEVERING. Het ministerie van Financiën beveelt alle betrokkenen in hun eigen belang aan voor de inlevering van hun oude papier geld, indien eenigszins mogelijk, het in leveringskantoor te kiezen, waar zij reeds een rekening hebben. Als inleveringskantoren treden op alle kantoren der posterijen en van 's rijks be lastingen en verder de leden der bedrijfs groepen effectenhandel, handelsbanken, landbouwcredietbanken en spaarbanken. Volgens plaatselijke regelingen zijn soms ook nog andere kantoren ingeschakeld. Krachtens de beschikking geldzuivering zijn de inleverkantoren geopend van 9 17 uur en bij gebleken noodzaak van 20— 22 uur. Dit moet aldus worden opgevat dat de uren van 917 uur de normale in- levertijd vormen. Of de inlevering 's avonds wordt voortgezet, hangt uitslui tend af van het feit of er om 17 uur nog personen zijn die op dien dag hun papier geld hadden moeten inleveren, maar die door de drukte bij de kantoren nog niet aan de beurt kwamen. Geldig tot Donderdagavond. Een depres sie beweegt zich over de Noordzee in de richting van ons land. Hij zal toenemen de bewolking, eenige regen en weer wat aanwakkerenden wind brengen. Een van de twee takken der Nederland sche volksvertegenwoordiging, de Tweede Kamer, is Dinsdag voor het eerst na 10 Mei 1940 weer bijeengekomen. Het was nu niet de door de Grondwet voorgeschreven Kamer van honderd leden, maar de oude van 1937, niet aangevulde Kamer, die vele leege banken te zien gaf door bedanken of overlijden van leden en verwijdering van landverraders en nog een ander element dat onzuiver werd bevonden. De beide Kamers zullen spoedig worden aangevuld wanneer het wetsontwerp inzake regelen omtrent de voorloopige St. Generaal wet zal zijn ge worden. De zitting van Dinsdag werd door het geheele kabinet bijgewoond. De voorzitter, mr. J. R. H. van Schaik, hield een rede, waarin hij hen herdacht, die in den bezettingstijd zijn overleden. Hij wees erop, dat de Duitschers niet erin geslaagd zijn, de innerlijke gesteldheid van het Nederlandsche yolk in een hun welge vallige richting te buigen. De sterkste steun in dit geestelijk verzet is uitgegaan van de Koningin, wier vertrek naar den vreemde een daad van groote wijsheid is geweest. Wat H.M. met volhardende geestkracht voor het Nederlandsche volk heeft gedaan en bereikt, zal in onvergankelijke dank baarheid blijven voortleven. Spr. wees op de door den vijand aange richte schade, maar gelukkig is alom de geest vaardig geworden om met spoed tot herstel te geraken. Hier en daar lijken lichte infecties van zekere dreig- en dwang methoden te zijn overgebleven en spr. uitte de hoop, dat zij spoedig tot het verleden zullen behooren. Mr. van Schaik richtte zich hierna tot de regeering en zeide, dat het feit, dat zij in zoo moeilijke omstandig heden gevolg hebben willen geven aan de roepstem hun krachten voor 's lands zaak beschikbaar te stellen, waardeering be hoef. De voorzitter eindigde met het uitspreken van den wensch dat het Koninkrijk der Nederlanden, gelou terd en zuiver uit den strijd der volke ren te voorschijn mag komen en een tijd perk van nieuwe staatkundige ontwikkeling en van economischen en cultureelen op bloei moge tegemoet gaan. En zij het aan onze Koningin gegeven in hechte verbon denheid met het Nederlandsche volk en onder de schutse van haar schiklt ende be trouwen nog vele zegenrijke Jaren de kroon van het koninkrijk te dragen." De minister-president prof. ir. W. Seher- merhorn zeide in een korte rede, dat wij nu staan voor den strijd tegen den chaos, welke zoowel in ons vaderland als buiten onze landsgrenzen heerscht. De voorzitter beëedigde de nieuw be noemd verklaarde leden en benoemde tot rapporteurs over het wetsontwerp hou dende regelen omtrent de voorloopige Sta- ten-Generaal de heeren Deckers, Schouten, Tilanus, Joekes en Van der Goes van Na- ters. Voorzitter dezer commissie werd de heer Schouten. Mr. J. R. H. v. SCHAIK Vervolgens ging de Kamer over tot het trekken van afdeelingen en het benoemen van een commissie voor huishoudelijke aangelegenheden. De Kamer is gister nog begonnen met de behandeling van het wetsontwerp en als het eindverslag tijdig gereed is, zal de Kamer op Dinsdag 9 Oct. weer bijeen ge roepen worden. \/OLGENS berichten van sommige bui- tenlandsche persbureaux zou de tafel om welke de ministers van buitenlandsche zaken der vijf groote mogendheden te Londen zich hebben geschaard om de in Potsdam aangegeven richtlijnen nader te detailleeren, somtijds met vuisten worden bewerkt om de woorden te bekrachtigen. Daaraan zouden voornamelijk Bevin, de minister van buitenlandsche zaken van Engeland en zijn Russische collega Molo- tof zich bezondigen. Eenigszins merk- waardig, dat Bevin, de Labour-minister, de sterkste opposant van den Sovjet-volks commissaris is, en wel daarom, omdat o.m. in Engeland de Labourzege is toegejuicht vanwege de door die zege blijkbaar ver zekerde goede betrekkingen met Rusland, En dat nu juist de officieele vertegenwoor digers van beide landen krachtige woor den tot elkaar richten, achten sommigen onbegrijpelijk. De procedure-kwestie, welke de moeilijkheden veroorzaakt, vindt men in wezen geen zaak om verschil van meening over te hebben. Men vraagt zich af of het veel verschil maakt, dat de vredesvoorwaarden voor de Duitsche satellietstaten door de groote drie dan wel door de groote vijf worden vast gesteld. Indien er volkomen overeenstem ming tusschen alle groote mogendheden over de behandeling dezer staten zou zijn, zou het inderdaad niets uitmaken of 3 of 5 vertegenwoordigers van groote naties het vredesverdrag zouden samenstellen. Die eensgezindheid is er echter niet. Rusland probeert het zooveer te krijgen, dat het in Oost-Europa," ten aanzien van Finland (wat de houding der Sovjet-Unie tegenover dit land zal zijn, is nog niet bekend), maar vermoedelijk meer nog ten opzichte van Hongarije, Roemenië en Boel- garije, volkomen de vrije hand heeft. Dit wil niet zeggen, dat naar een annexatie gestreefd wordt, maar wel, dat er een bewind komt, bereid zijn instructies in Moskou te gaan halen en zijn economisch leven op Rusland in te stellen. Voorbeel den daarvan zijn de klaarblijkelijk op het laatste oogenblik verhinderde Oostenrijk- sche olie-overeenkomst en het economi sche verdrag met Hongarije. Voorts zou Rusland wenschen, dat deze landen niet meer als vijanden zouden worden be schouwd, zij zouden zich dus b.v. vrij mo gen bewapenen. De Sovjet-Unie zou der halve omringd worden door een cordoa van vazalstaten, die het onderling lanj niet in alles eens zijn: Tsjecho-Slowakije is niet tevreden met de Poolsche regeling en Hongarije weer niet met de behande ling der Hongaarsche minderheden door de regeering in Praag, maar die toch in buitenlandsche politieke kwesties volgens de Moskousche adviezen zouden handelen. Hiertegen heeft Engeland bezwaar en denkt daarbij vermoedelijk aan de afwij zende houding van Moskou tegen een eco nomisch blok in West-Europa, waarvan de leden zich nooit zoo aan Londen zullen binden als de Oost-Europeesche staten aan Moskou. En nu wordt deze zaak in] Londen behandeld bij de procedure-kwes tie. De Russische tactiek is er één van overvragen om dan tenslotte te verkrijgen wat het verlangt. Wanneer twee particu lieren elkaar op dergelijke manier een vlieg probeeren af te vangen, gaat dat meestal niet zonder stemverheffing, en zoo is het ook in de groote politiek. De Engelsche positie wordt in deze kwestie door Washington niet zoo gesteund als bij vele andere wel is geschied. Truman ziet vermoedelijk geen Amerikaansche belangen in het gedrang komen en dien tengevolge houdt zijn minister van bui tenlandsche zaken Byrnes zich wat af zijdig, tot schade van Engeland. Dit zijn in kort bestek eenige van de voornaamste punten dezer zaak. Intus- schen verwacht de wereld, dat ook uit deze moeilijkheden een uitweg zal worden gevonden. Zij wenscht een op rechtvaar dige grondslagen gebouwden vrede, die niet verkregen wordt, indien nu uit wan trouwen allerlei schikkingen moeten wolf den getroffen, die later onjuist zullen blijken te zijn. De juiste cijfers over de verwoestingen, te Arnhem zijn: verwoest 3518 panden, zwaar beschadigd 978, licht beschadigd 21492. Slechts 156 panden zgn onbeschadigd gebleven. Vroeger waren in de ziekenhuizen 935 bedden beschikbaar, thans slechts 395. Op 1 September woonden te ArnhenS weer 90.000 menschen. SIGARETTENPRÏJZEN WORDEN VERLAAGD. Met ingang v^n 1 October a.s. zullen de prijzen van sigaretten van Nederlandsch fabrikaat door vermindering van de accijn zen van 75 cent op gemiddeld 60 cent per pakje van twintig stuks worden terugge* bracht. Het is niet mogelijk de prijzen van de ge- importeerde sigaretten welke overigens slechts enkele malen in de distributie ge^ bracht zullen worden, te verlagen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 25 September 1943 BEVALLEN: 23 Sept., J. C. Vermeulen-^ Beumer, d.; 24 Sept., C. M. RuijgrokDek ker, d.; W. Vogelaarvon Winning, d.; 25 Sept., G. van der MeerenKuiper, d.; R. L. G. Kuipersvan Limburg, z. OVERLEDEN: 21 Sept., C. van der Meulen* 49 j., Hazepaterslaan; 22 Sept., J., 9 j., z. v. J. Visser, Kamperlaan; 24 Sept., H. L. Hol-s dertElferink, 75 j., Emmaplein; M. Pruis-* senFr an zen, 32 j., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 25 Sept.. J. Stapensa en J. Jonker; A. de Jongh en H. Brouwers; N. Hoogerwerf en L. E. Pronk; J. Roosen en J. G. F. Spoor; P. Jongens en G. Roosen krans. GEHUWD: 25 Sept., S. R. Verbeek en Aj M. Botman; W. J, de Mink en J. Baars.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2