Londen zoekt nog een uitweg Een Weldoener E. H. Tenckinck Australisch cou Kort en bondig liet weldra ten einde? Eisenhower Britsche troepen in Batavia en Soerabaya. Het woord is aan.... komt naar ons land. 60e Jaargang No. 18140 j TT 1 I B B Zaterdag 20 September 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 B-1® SIS B' I B 88 8 S ff *T ïF Hïi 1 H "ff Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem jj J|c^ iL Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. 3 Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom M. Redactie 10600. Expeditie 14825. HET was gisteren een halve eeuw geleden dat de Fransche scheikundige en bac terioloog Louis Pasteur, 73 jaar oud, te Garches overleed. Een van zijn levens beschrijvers heeft zijn boek den titel „Un biênfaiteur de l'humanité" Een Wel doener der Mensehheid gegeven. Dat was Pasteur en daarom is het zoo goed, vooral in een tijd als deze, aan hem te herinneren. Deze Franschman was een genie en hij heeft zijn genie uitsluitend ten dienste van het heil der mensehheid doen strekken. Door zijn ontdekkingen heeft hij niet alleen de wetenschap ver rijkt en haar in nieuwe banen geleid, maar ook het lijden van talloozen helpen ver zachten en in vele gevallen voorkomen. Wie meenen dat zoo'n wetenschappelijke ontdekker, gezegend met buitengewone gaven, een lieveling der Fortuin is die slechts de vruchten heeft te plukken, die hem in den schoot geworpen worden, ver gissen zich deerlijk. Een andere groote ontdekker, de Amerikaan Thomas Alva Edison, heeft het kernachtige woord ge sproken: het genie is 95 transpiratie en 5 inspiratie. Van de waarheid van de ze uitspraak heeft ook het leven van Louis Pasteur getuigd. Er zijn meer eigen schappen noodig dan het pure genie, om het in daden om te zetten. Er worden een arbeidskracht en een volharding voor ver- eischt, die maar weinigen bezitten. Pas teur bezat ze. Hij heeft gewerkt als een paard, zich nimmer door de tegenslagen, die ook hem ten deel vielen, laten ontmoe digen en zich laten bezielen door zijn wensch, anderen te helpen. Want deze sterke, wiens kracht sprak uit den vier kanten, stoeren, vastberaden kop was een warme menschenvriend. Een groot geluk viel hem in zijn leven ten deel en dat was de hulp, het begrip, de zelfverloochening ook van zijn vrouw, die zijn trouwe mede werkster was en het als haar roeping ge voelde, hem in de vervulling van de zijne bij te staan. Genieën zijn uitmiddelpuntige menschen, moeilijk om mee om te gaan in het dagelijksch leven, als regel slecht ge- eigend voor het huwelijksgeluk. Maar ook op dezen regel bestaan uitzonderingen. De invloed die mevrouw Pasteur op het welslagen van het werk van haar man heeft doen gelden, niet door eigen weten schappelijke verdienste maar door begrip en liefde, is onberekenbaar, maar daarom niet minder groot. Hij was inderdaad een dier zeldzame genieën wien een gelukkig leven ten deel viel. De lange lijst van zijn onderzoekingen en ontdekkingen bevat veel, dat voor den leek onverstaanbaar is. Tot de groote massa heeft zijn werk vooral gesproken door zijn ontdekking van het virus der hondsdolheid en zijn afdoende genees methode van deze afschuwelijke ziekte, door inspuiting ïyiet dat virus bereikt. Wij kunnen ons moeilijk meer voorstellen dat er een tijd is geweest, waarin de beet van een dollen hond een der groote gevaren was, die de mensehheid bedreigde. De slachtoffers stierven onder de gruwelijkste kwellingen. Het was in 1885 dat de Fran sche onderzoeker de groote ontdekking deed, die de wereld van deze nachtmerrie bevrijdde. Het Instituut Pasteur zou voort gaan met de zegeningen van deze vondst te verbreiden. Pasteur was zijn loopbaan begonnen met de ontdekking van een splitsbaarheid in het druivenzuur en de voorkeur van de levende stof voor verbindingen met een bepaalde draaiingsrichting, die van groot belang zou blijken o.a. voor het kanker onderzoek. Daarna richtte zijn belangstel ling zich op de miero-biologie: op het ge bied der bacteriën, gistingsverschijnselen en pathogene micro-organismen. Hij ont dekte hun werkzaamheid bij gistingspro cessen en bestreed met verbluffend succes achtereenvolgens de ziekte der zijdewor men, de kippen-cholera en de hondsdol heid. Hij herkende de micro-organismen als de oorzaak van vele infectieziekten en vond den weg tot bestrijding van die ziek ten. Inderdaad moet hij beschouwd worden als de grondlegger van de vaccinatie en de geneeswijze door een serum, zooals die nu bijvoorbeeld ook bij een ziekte als diphterie wordt toegepast. In de geneeskunde wordt deze man, die geen medicus maar een bacterioloog was, als een wetenschappelijke reus erkend. Sommige beoordeelaars van zijn werk hebben later, met volledige erkenning van de schitterende wijze waarop hij de kan sen te baat nam, die zich bij zijn onder zoek voordeden, verklaard dat hij een wonderlijk geluk had bij de keuze van zijn onderwerpen van studie, zooals bij voorbeeld bij de bestrijding van de ziekte der zijdewormen in de jaren 18651868 en bij die van het miltvuur in de tachtiger jaren. Maar moet men daarbij van geluk spreken? Behoort niet ook dit tot de won deren van het genie, begaafd met een in tuïtie zooals slechts aan heel enkelen ten deel valt? Frankrijk, een land dat nu slechte tijden beleeft, maar welks herleving door velen, die de groote eigenschappen en de onver woestbare vitaliteit van het Fransche volk kennen, verwacht wordt, heeft vele groote ontdekkers voortgebracht. Zelfs in hun rijen behoort Pasteur tot de allergrootsten. En als men aan hem en zijn arbeid terug denkt doet men dat niet alleen met eer bied en bewondering, maar ook met warme sympathie en dankbaarheid. R. P. Van de zijde van de maatschappij .Ne derland" wordt vernomen, dat de toestand der „Christiaan Huygens" hopeloos is, het schip zinkt steeds dieper weg. De raad van ministers van buitenland- sche zaken hield te Londen Vrijdag twee bijeenkomsten en volgens het communi qué werd het Fransche memorandum over het bestuur en de administratie van Duitschland besproken. Ook werd een rap port der plaatsvervangende gedelegeer den over onderwerpen der agenda, ten aanzien waarvan de raad besloten had hen voor verder onderzoek uit te stellen, be sproken. Reuters diplomatieke correspondent ge looft, dat er heden nog twee'bij eenkomsten zouden worden gehouden en dat het moge lijk is dat de raad ook nog Zondag bijeen zal komen. Het opstellen van het protocol en van het slotcommuniqué geschiedt nu door vertegenwoordigers der vijf mogend heden, zoodat er nu eenstemmigheid be reikt kan worden ten aanzien van deze documenten. Men beschouwt de verwij zing in het communiqué van Vrijdag naar de discussie over het rapport der plaats- Weer Commissaris van Politie De Burgemeester van Haarlem deelt ons het volgende mede: De heer E. H. Tenckinck, die op 30 Mei 1941 door de Duitsche bezetters als Com missaris van Politie is ontslagen en ge- pensionneerd, zal het Commissariaat van Politie te Haarlem weder in handen ne men Op Maandag 1 October 1945 treedt de heer Tenckinck weder in functie. Aan den heer J P. Weyburg, sedert de bevrijding van onze stad belast met de waarneming van het Commissariaat van Politie, wordt dank gebracht voor zijn arbeid en leiding onder moeilijke omstan digheden. E. H. Tenckinck Ons aansluitend bij de woorden van dank, die de Burgemeester tot den heer Weyburg richt', spreken wij onze voldoe ning uit over den terugkeer in functie van den heer E. H. Tenckinck. Het was ons sinds geruimen tijd bekend dat die terugkeer slechts een kwestie van tijd was. Er was allang toe besloten, maar departementale molens malen langzaam nu evenals vroeger. Ook weten wij uit de beste bron, dat deze verlate hervatting van zijn functie door den Commissaris van Politie volstrekt niet veroorzaakt is door politieke bezwaren tegen zijn per soon, die nooit bestaan hebben, maar slechts door een administratieve vergis sing. Niets getuigt beter van de verdiensten van den heer Tenckinck, dan de herin nering aan de orde en veiligheid, waarin deze stad zich onder zijn vroeger beleid steeds heeft mogen verheugen. Haarlem kent hem als een bekwaam politiechef, altijd oo zijn post en vol ijver en toewij ding. Wie hem persoonlijk kennen weten dat hij een man met een warm hart voor zijn medemenschen is, die gaarne ande ren helpt niet het minst diegenen, die zijn afgedwaald en die hij weer op het rechte pad kan brengen en die voor zijn ondergeschikten een goede chef is. Ook het corps zal zich verheugen in zijn terugkeer. vervangers als een poging op het laatste oogenblik om het werk gaande te houden ten aanzien van de vele onderwerpen, waarover de oneenigheid der ministers substantieel was. Slechts het vredesverdrag met Italië en het vraagstuk der bevoorrading van Oos tenrijk zijn tot dusverre aan de plaatsver vangers overhandigd. Men hoopt nu, dat het slotcommuniqué een plan ter voort zetting van het werk aan ëfeze vraagstuk ken zal aankondigen. Het uitvoerend comité der voorberei dende commissie van de Vereenigde Na ties heeft Vrijdagmorgen een resolutie aangenomen, welke voorstelt, dat de zeven niet in het comité vertegenwoordigde na ties volledig op de hoogte zullen worden gesteld van de werkzaamheden van het comité, voordat de Vereenigde Naties bij eenkomen. Een afschrift van alle s.tukken en telegrammen zal worden toegezonden aan de staten die niet in het comité zijn vertegenwoordigd. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERHUURDERS EN PENSIONGASTEN. Het is mogelijk gebleken, om ten be hoeve van kamerhuurders en pension gasten een beperkt brandstoffenrantsoen voor den a.s. winter beschikbaar te stellen. Voor het tijdvak van 1 November 1945 tot en met 15 Januari 1946 worden twee rantsoen bonnen voor een eenheid gegeven. Verkoop van vrij fruit De besturen der kleinhandaren organisa ties in aardappelen, groenten en fruit schrij ven ons: Bij het ingaan van het nieuwe geld op Woensdag 26 September 1.1. is het publiek getuige geweest dat op enkele punten der stad vrije verkoop was van fruit. Hoe kan dat? De organisaties van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit alhier ver klaren dat: le. In principe goed fruit niet vrij kon worden verkocht. Wie dit wel deden, deden dit op eigen initiatief buiten de gestelde regeling van bevoorrading en uit gifte. Een verzoek aan het publiek om de bonafidehandelaren die hieraan niet hebben meegedaan hierdoor niet te diskwalificeeren is wel op zijn plaats. Voorts verklaren zij dat: 2e. Wel mogelijk geweest is dat afwij kend fruit in kleine hoeveelheden vrij kon worden verkocht bij sommige handelaren. United Press meldt uit_gingapore: Van daag zullen de Britten in Batavia aan land gaan. Behalve het 5e Kruisereskader van de Britsche Marine zal ook de 23ste divisie deel uitmaken van de landings troepen. Britsch Indische en ook andere Britsche troepen zullen te Soerabaya aan land gaan. De Engelsche landing ge schiedt vier dagen vóór den vastgestel- den tijd vanwege de verwarde situatie. Volgens een bericht uit Sydney zouden Soekarno en Mohammed Hatta gearres teerd zijn. Een bevestiging van dit bericht was echter niet te verkrijgen. De Australische minister-president J. B. Chifley verklaarde in het Huis van Afge vaardigden met betrekking tot de weige ring van de Australische dokwerkers om Nederlandsche schepen te laden, bestemd voor Ned. Oost-Indië, dat stappen zouden worden ondernomen om alle Indonesiërs naar hun schepen te doen terugkeeren en er voor te zorgen, dat alle „hulpverlee- ningsschepen" volgeladen worden. Vier koopvaardijschepen voor Ned. Oost-Indië geladen met wapenen en munitie zoowel als met hulpverleeningsgoederen, zouden door geselecteerd Nederlandsch personeel worden geladen. De „Sydney Morning Herald" schrijft, dat de Nederlanders blijkbaar zullen ver krijgen wat zij wenschen. Voortaan zal geen tusschenkomst meer mogen plaats D e 11 11 e: De kunst van schrijven is de kunst, belangstelling te wekken. BINNENLAND De productie van de Limburgsche steen kolenmijnen was Maandag 19.922 ton Dinsdag 21.145 ton, Woensdag 22.040 ton, het hoogste cijfer, dat sedert de bevrijding is bereikt en dat aardig de limiet van 26.900 ton per dag, dat men zich heeft gesteld, begint te naderen. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid besloot binnenkort een congres te Utrecht bijeen te roepen van vertegenwoor digers van de georganiseerde werkgevers- en arbeidersbeweging ter bespreking van actueele vraagstukken op sociaal gebied. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft een commissie ingesteld welks tot taak heeft te bestudeeren het vraagstuk van de samenwerking tusschen kapitaal en arbeid in de particuliere onderneming door middel van organen als kernen, fabriekseom. missies, ondernemingsraden en dergelijke en daarover een rapport samen te stellen. In deze commissie heeft o.a. zitting voor de werkgevers Jhr. Mr. R. A. Th. Gevers Deynoot te Heemstede. Vrijdagmiddag landde op Schiphol het eerste Amerikaansehe vliegtuig van de American Export Airlines. Dit is de eenige maatschappij die toestemming verkreeg te zijner tijd een lijndienst op Europa te onder houden. Dit eerste vliegtuig kwam voor een inspectietocht. Einde September zullen Limburg, zee land, de Betuwe en de Veluwezoom, inclu sief Arnhem hun eersten aanval op het rat ten- en muizengespuis dat daar veel onge mak veroorzaakt, zoodat van een plaag ge sproken kan worden, hebben gehad, waarbij naar schatting 70 van dit ongedierte zal zijn gestorven. Voor den winter zal het on gedierte wel geheel zijn omgebracht. De Amsterdamsche gemeentebegrooting voor 1945 is verschenen. De uitgaven zijn ge raamd op f 129.534.204, de inkomsten op f 112.730.893, zoodat het nadeelig saldo op f 16.803.211 is gesteld. De begrooting voor 1944 wees een tekort aan van f 18.221.387. Vrijdag is te Utrecht begonnen het twee daagsche congres van ex-politieke gevange nen en ex-gijzelaars om te komen tot het stichten van een landelijke organisatie waar. in alle plaatselijke of locale vereenigingen van ex-politieke gevangenen zijn opgenomen. BUITENLAND De Fransche filmspeelster Corinne Lu- chaire, die verdacht wordt van verstand houding met den vijand is in Noord-Italië gearresteerd en naar Parijs overgebracht Naar de correspondent van de Times te Dehli verneemt zijn volgens Britsche officie ren van gezondheid minstens 150.000 koelies, meerendeels Tamils uit het Zuiden, omge komen bij den door de Japanners opgelegden dwangarbeid aan de spoorlijn van Siam naar Burma. Hierbij zijn ook 16.000 geallieerde krijgsgevangenen omgekomen. Dit is nog een minimumschatting. In totaal zouden hierbij 250.000 menschenlevens verloren zijn gegaan, De Geallieerde bestuurscommisise van Duitschland heeft de mogelijkheid gescha pen, dat de Duitschers de kosten van de be zetting zullen moeten dragen. De staking van de slagers in Montreal als protest tegen de herinvoering van de vleesehdistributie in Canada is geëindigd. Aan andere dergelijke proteststakingen is ook een einde gekomen. hebben bij de verscheping van voorraden van de Australische regeering of van da Nederlanders, die worden verzonden in overeenstemming met de plannen van Mountbatten voor de a.s. landingen der Geallieerde bezettingsstrijdkrachten in Indië en het herstel van een wettig gezag. Het Nederlandsche schip „Karsik", dat te Melbourne door de staking der Indone sische zeelieden is opgehouden, is Vrijdag naar Java vertrokken met een gemengde bemanning van Nederlanders en Lasca- ren. De bemanningen der sleepbooten wei gerden het schip te sleepen en zoo ver trok de „Karsik" op eigen kracht uit do haven. Nederlandsche officieele kringen te Brisbane hebben verklaard, dat het niet ln de bedoeling ligt ook maar iemand van de Indonesische stakers te interneeren, wanneer zij in Indië zijn teruggekeerd. „Oranje" brengt gevangenen thuis De „Oranje" van de Mij. Nederland, die thans hospitaalschip is, is in Brisbane aangekomen met 827 bevrijde Australi sche krijgsgevangenen uit Singapore aan boord. De mannen verklaarden, dat zij een bijzonder prettige reis hadden gehad,- overvloedig voedsel en comfort. Geduren de de tien dagen, die zij aan boord varf het Nederlandsche schip hadden doorge bracht, waren zij gemiddeld 3V2 K.G. ia gewicht toegenomen Het ligt in het voornemen van gene raal Eisenhower, met de leden van zijn officieele gevolg, op Zaterdag 6 October a.s een bezoek aan ons land te brengen. Hij zal met zijn gevolg door H.M de Ko ningin worden ontvangen. Het ligt in de bedoeling niet alleen de residentie, maar ook de hoofdstad te be zoeken. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Overzicht van de doorbraak van den Nolledijk op Walcheren.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1