De woning-enquete te Haarlem Het doel is een betere verdeeling der woonruimte klams De verkiezingen Eind October 2 ons Koffie Niet op naam gestelde spaarboekjes De Noodraad van Bloemendaal De dood aan de Narcis-vlieg Pa van der Steur Amerika overleden Distributie van schoenen te Haarlem Nieuw en Oud In Haarlem wordt thans een woning enquête gehouden, die uitgaat van het Districts-Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers, gevestigd Paviljoenslaan. Dit bureau staat onder Jhr. F. Sandberg, directeur, terwijl de heer W van Dok, als hoofd der sectie Woningvoorziening, de enquête onder zijn leiding heeft. Reeds eenigen tijd loopen er geruchten over plannen die er zouden bestaan om in Haarlem en omgeving opnieuw evacués onder te brengen (gezegd wordt, dat het menschen zullen zijn uit het Oosten des lands, die daar voor den winter niet aan een bewoonbaar huis geholpen kunnen worden) en nu is „men" gaan combinee ren en tot de conclusie gekomen, dat de woning-enquête met die evacuatie ver band houdt. Dit is zoo verzekerden de heeren Sandberg en Van Dok ons in een onder houd dat wij met hen hadden absoluut onjuist. In het belang van het welslagen der enquête is het gewenscht dit misver stand weg te nemen en precies te zeggen wat de bedoeling is. Het doel der enquête is de beschik bare woonruimte in dit kustgebied, in het belang van de oorlogsslachtoffers uit deze omgeving en ter bevordering van den wederopbouw van ons land, beter te verdeelen. Er zijn veel menschen, die hier moeten verblijven, omdat zij in het productiepro ces zijn opgenomen, met hun gezinnen in zeer bekrompen omstandigheden gehuis vest, zoodat van wonen vrijwel niet gesproken kan worden. Soms zijn in een klein huisje drie gezinnen samenge perst; ook worden wel schuren en stallen gebruikt. Dit is toch onverantwoord als er groote huizen zijn die slechts door kleine gezinnen bewoond worden, zoodat zij zeer goed voor dubbelbewoning in aan merking kunnen komen. Ja, er zijn zelfs nog vele huizen die geheel leeg staan! Sommige van die ledige huizen zijn wel is waar door de Duitschers „uitgewoond" of. door oorlogsgeweld gehavend, maar toch zijn er onder die zonder veel mate rialen bewoonbaar te maken zijn. In de gemeente Velsen, waartoe ook ÏJmuiden behoort, zijn door de Diutschers veel huizen verwoest, zeker 4000. Nu de industrie en ook de visscherij weer gaan opleven, is het nood.ig dat er onderdak gevonden wordt voor de menschen het zijn lang niet alle arbeiders die in het productieproces zijn of worden opgeno men. Ook al knappen wij zoo zei de heer Van Dok alle huizen in de ge meente Velsen op, die daarvoor maar eenigszins in aanmerking komen, dan moeten wij daarenboven toch nog onder dak zoeken voor eenige duizenden ge zinnen Daarvoor is het noodig een beroep te doen op andere gemeenten. In dft geval komen natuurlijk in de eerste plaats in aanmerking de centra die niet ver af liggen en gemakkelijk te bereiken zijn. Er is al een woningenquête in de ge meenten Velsen en Bloemendaal gehou den. Nu is Haarlem aan de beurt Bin nenkort volgen de andere gemeenten van dit kustgebied, dus in onze naaste omge ving ook Heemstede en Bennebroek. De ervaring die men bij de enquêtes opgedaan heeft is, dat het noodig was dat het onderzoek plaats heeft, terwijl bovendien de zekerheid verkregen werd dat het mogelijk is veel misstan den nit den weg te ruimen. De 40 enquêteurs, die thans in Haarlem werken, hebben voor een groot deel al elders ervaring op dit gebied opgedaan. Het is dus geschoold personeel. Voor zulk Werk is het een vereischte, want men moet volkomen kunnen afgaan op de verza melde gegevens. Het is noodig dat men niet alleen weet hoeveel kamers er in een huis zijn, maar ook hoe het met de keu ken, de badkamer en de w.c.'s gesteld is, opdat men beschikkende bovendien over de juiste samenstelling van het ge zin dat het huis nu bewoont kan be slissen of het voor dubbelbewoning ge schikt is, of geschikt! te maken is. Aan de hand van beantwoorde enquête formulieren hebben wij met de heeren Sandberg en Van Dok breedvoerig de vraag besproken welke huizen in aan merking zouden komen voor dubbel bewoning. Wij kregen daarbij de overtui ging, dat hiervoor alleen groote huizen in aanmerking komen of middelmatig groote huizen die bewoond worden door kleine gezinnen. Niemand behoeft dus bang te zijn, dat deze enquête er toe zal leiden, dat hij in zijn eigen huis terugge drongen zal worden tot enkele kamers. Bovendien werd ons verzekerd, dat zoo veel mogelijk met bijzondere omstandig heden rekening gehouden zal worden. voor Moeder en baby. Molenaar s Kindermeel is weer verkrijgbaar en nog wel in de voor-oor- logsche samenstelling. Op bon verkrijgbaar. Het is, om iets te noemen, niet de be doeling om het karakter van een woon wijk aan te tasten. Het doel van de enquête is, dit moet men goed begrijpen, de woningtoe standen in dit gebied te verbeteren, niet slechter te maken. In het bijzonder klemt dit in Haarlem. In de oorlogsjaren zijn de woningtoe standen hier veel verslechterd. Dit komt omdat er veel evacués zijn binnengeko men, terwijl niet steeds, meestal door de haast, gezorgd kon worden dat die in hui zen kwamen die daarvoor het meest ge schikt waren. Bovendien is er in jaren geen nieuw huis gebouwd, waardoor het woningtekort natuurlijk vergroot is. Er wordt natuurlijk nauw samenge werkt met de betrokken gemeentebestu ren, die ook hun medewerking hebben toegezegd om het beoogde doel te berei ken. Als de resultaten van de Haarlemsche enquête bekend zijn, zal er voor ons nog wel aanleiding zijn nadere mededeelingen te doen. Wij besluiten nu met op te merken, dat de heeren Sandberg en Van Dok ons stellig verzekerden dat zij niets weten van plannen over evacuatie van men schen uit het Oosten of Zuiden des lands naar deze omgeving. Wel is hun bekend, dat de regeering in het algemeen niet voor zoo'n verhuizing voelt en ook alles zal doen om te bevorderen, dat de be trokkenen in hun eigen woonplaats een behoorlijk onderdak krijgen. Maar het is zoo vervolgden zij niet geheel uit gesloten, dat de regeering daarin niet ge heel slaagt en dat er dan toch nog wat dakloozen naar elders gestuurd zullen worden. Maar dan zal er voor ons juist in de resultaten van de woningenquête aanleiding gevonden worden er op aan te dringen die evacués niet naar Haarlem of omgeving te laten komen, omdat wij hier de beschikbare woonruimte dringend -nirlig hebben voor onze eigen menschen In de vergadering van de Nationale Ad vies-Commissie van Vrijdag kwam een door den minister van binnenlandsche zaken overgelegde nota'aan de orde, opgesteld door het waarnemend hoofd van de rijks inspec tie van de bevolkingsregisters, waarin de technische bezwaren verbonden aan het reeds thans houden van verkiezingen wor den uiteengezet. De commissie besloot aan de regeering mede te deelen, dat zij door deze nota er niet van overtuigd :s geworden, dat deze bezwaren een beletsel zouden zijn om de verkiezingen te houden op de tijd stippen. door de Nationale Advies-commissie aanbevolen. Op 27 October zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor koffie worden'aangewezen. Deze bon zal geldig zijn tot en met 24 November en recht geven op het koopen van 200 gram koffie. De hotels, café's en restaurants zullen in deze zelfde periode hun gasten en bezoekers weer koffie kunnen serveeren. De Maasbode verneemt dat het vleeschrant- soen. dat nu 1 ons in de week is, over 4 of 5 weken verhoogd zal worden tot 2 3 ons. Dit zal mogelijk zijn door aanvoer uit het buitenland. Ook wordt 5.000.000 kg. bevroren vleesch ingevoerd. BIOSCOPEN. Het filmjournaal brengt deze week o.a. beelden van de zwaar geteisterde Betu we; het bezoek van H.M. de Koningin aan de groote steden in het Westen des lands; de wijze waarop in Amerika V.J.-dag ge vierd wordt in New York kwam een menschenmassa van niet minder dan 2.000.000 personen bijeen en de ontplof fing van den eersten atoombom in de woestijn van Nieuw-Mexico. REMBRANDT prolongeert den slag om Rusland nog een weekje. PALACE. Remember the Day is een echt Amerikaansch verhaal ook daar kent men bekrompenheid en saaiheid en ook daar zijn jonge menschen geweest die er den last van ondervonden hebben.- Claudette Colbert en John Payne spelen zeer aanvaardbaar de rol van de jonge onderwijzeres en den jongen onderwijzer op een school in een klein stadje, vaak geestig, soms gevoelig en een klein tik keltje sentimenteel. De achtergrond van deze, gelukkig niet kleverige, liefdeshis torie wordt gevormd door de carrière van een van de leerlingen uit de klas van Claudette Colbert. LUXOR brengt deze week wel een uit gelezen lachprogramma. Vermelden de andere programma's één teekenfilm, in dit theater neemt men er pas met twee genoagen, waarvan de eerste, het tragi komische verhaal van een olifantje dat om zijn langen snuit geplaagd wordt, bui tengewoon geslaagd is. De hoofdfilm heet „Hoe raak ik mijn geld kwijt?" en dat is geen handleiding voor het besteden van uw tien gulden in de geldlooze week, maar betreft een eenigszins hooger be drag. Deze allerdolste revueklucht zal ongetwijfeld bij velen in den smaak val len. FRANS HALS geeft in zijn voorpro gramma een episode uit het bijzonder zware leven van een sectie Australische soldaten in den veldtocht op Nieuw-Gui- nea. De ontembare Nachtegaal is een ori- gineele comedie, die speelt in en om het kamp voor jeugdige onbemiddelde mu ziekliefhebbers te Interlochen in Michi gan. Dit blijspelletje vindt na vele ver wikkelingen zijn bevredigende einde in een gelijktijdige opvoering van de opera's Faust en Carmen een vondst, waarmee zelfs de meest enthousiaste operaliefheb ber genoegen zal nemen, als hij het maar eenmaal gehoord heeft In het Staatsblad van 28 September 1945 no. F 200 is verschenen de „beschikking te naamstelling spaarbankboekjes aan toon der", waarbij houders van niet op naam gestelde spaarbankboekjes of soortgelijke bewijzen van inleg, daaronder begrepen niet op naam gestelde schuldbekentenis sen, verplicht zijn deze voor 1 Nov. 1945 ten name van den rechthebbende tot het tegoed te doen stellen, voorzoover althans dit tegoed meer dan 950 bedraagt. Ge lijke verplichting rust op dengeen die het document heeft uitgegeven, als de houder hem dit stuk aanbiedt, teneinde het op naam te doen stellen. Zoolang te naam stelling niet heeft plaats gehad, is het ver boden eenigerlei betaling in welken vorm ook daaruit te verrichten. In den noodraad van Bloemendaal zul len de volgende leden, daar er geen andere candidaten zijn gesteld, zitting hebben: W. C. Bier, ir. C. Boot, A. Cassee, ir. F. M. G. Cochius, A. van Geluk, O. M. baron Groeninx van Zoelen, J. P. van Haaften, G. H. M. Holt, mr. J. C. C. W. Hijszeler, \V. Noorman, J. F. M. Pinxter, mr. F. P. Th. Roling, C. Schulz, mevr. E. van Tien hovenRipperda Wyrdsma, mr. H. W. Vliegen, W. van Waveren, K. Zwitser. De noodraad zal dus 17 leden tellen (vroeger 15). Zeven leden van den ouden raad zullen er zitting in hebben. Het ge voelen der nieuw benoemde leden was, dat zij liever niet als vertegenwoordigers van een politieke partij wenschten te wor den aangeduid. Voor de bestrijding van de narcisvlieg past zoo deelt het A.N.P. mede de firma Van 't Hof en Blokker te Limmen reeds geruimen tijd een nieuw systeem toe. dat uitgedacht is door.dr. W. E. de Mol te Amsterdam. Het systeem (waarvoor ook in Amerika patent is aangevraagd) bestaat hieruit, dat de bol voor het planten in een ketel wordt gelegd, waar zij onder een druk van 10 atmosfeer aan de werking van een meng sel van koolzuur en zuurstof wordt bloot gesteld. Door den hoogen druk dringt het mengsel zich gemakkelijk in de bol. De zuurstof dwingt de larve het mengsel in te ademen en het koolzuur doodt het beest onherroepelijk. Het koolzuur heeft ook een bij uitstek gunstigen invloed op de plant zelf, want het bevordert den groei zooals uit de genomen proeven is gebleken. Na een behandeling van 12 uur zijn de larven dus dood en kunnen zich niet verpoppen. Te Batavia is bekend geworden, dat „Pa" van der Steur is overleden. „Pa" van der Steur was een bekend philantroop en pae- dagoog en genoot niet alleen onder de Indo-Europeesehe bevolkingsgroep, waarvan hij kinderen onder zijn pupillen had, doch ook ver daarbuiten, ja zelfs buiten Indië, groote bekendheid om het mooie mensche- lijke werk, dat hij heeft verricht. „Pa" van der Steur heeft een leeftijd bereikt van 80 jaren. Hij is den 16den dezer overleden op zijn instituut te Magelang. In het insti tuut waren nog 500 kinderen, waarover hij tot het laatst „vader" was. Johannes van der Steur werd den lOden Juli 1865 te Haarlem geboren. Na een moeilijke Jeugd voelde hij zich aangetrok ken tot geestelijk- en sociaal werk. Dat was dan ook de reden, waarom hij als bakker fiasco leed, hij gaf meer weg, dan hij liet betalen. De bekende dr. H. Pierson wist den Jon gen man te winnen voor het werk der Mid dernachtzending en in dezen arbeid werkte hij te Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Delft en vele andere plaatsen. Zoo kwam hij in contact met de kolonialen in Harderwijk en hij begon te beseffen dat hij zijn werk in deze richting het best kon voortzetten, door naar Ned. Indië te gaan. Legercom mandant generaal Van Zeyl de Jongh gaf hem de gelegenheid in de kazernes van Magelang onder de soldaten te werken. Toen men hem eens een paar kinderen bracht, die door den Europeeschen vader waren achtergelaten, zag hij daarin een teeken om in die richting voort te werken. En van toen af werden er steeds meer van zulke Indo-kinderen aan zijn zorgen toe vertrouwd. Formulieren voor aanvragen van schoe nen voor kinderen van 1—15 jaar (schoen maat hoogstens 40) kunnen in de Vleesch- hal worden afgehaald onder overlegging van de tweede distributiestamkaart van be trokkenen volgens deze indeeling: Maandag 1 Oct. A t.m. Brok; Dinsdag rest. B t.m. Hom; Woensdag rest. H t.m. Liet; Donderdag rest. L t.m. Rees; Vrijdag rest. R t.m. Vis; Zaterdag rest. V t.m. Z. Aan deze letterindeeling wordt streng de hand gehouden. Voor kinderen aan wie na 31 Maart 1945 een schoenenbon werd verstrekt kan thans geen formulier worden afgegeven. Zij die voor beroeps- en werkschoenen In aanmerking komen kunnen tegen overleg ging van beide stamkaarten volgens bo venstaande letterindeeling aanvraagformu lieren halen op de afd. Schoenen, Zijlstraat 62. Nog loopende aanvragen blijven van kracht. Er kunnen slechts formulieren worden afgegeven als de vorige verstrek king minstens een half jaar geleden heeft plaats gehad. De formulieren moetfcn volgens een vol gende week te publiöteeren indeeling tus- schen 8 en 27 Oct. worden ingeleverd. Ongeveer twee jaar heb ik in New York gewoond en nu zit ik te schrijven in Am sterdam. Wanneer ik opkijk van mijn schrijftafel zie ik een rij nobele grachten huizen, een symphonie van zwart en grijs en wit in wisselenden toon, spiegelend in het gladde, duistere water, en een rij stille, herfstige boomen; een lichtgrijze lucht en wat rustige menschen, als scherp-geteekende poppetjes tegen al dat stemmige grijs. Ik denk aan New York, die razende stad. Zijn menschenmassa's ijlend onder en boven den grond. Zijn tienduizenden auto's. Zijn luidheid. Zijn prikkelende at mosfeer van niet dan superlatieven. Zijn enorme lichtreclames in door je hoofd daverende kleuren. Zijn schouwburgen en hotels (Pennsylvania met 3000 kamers en 3000 badkamers), zijn restaurants en zijn voeder-schuren, die men Cafetaria of Automatic noemt; zijn krantenschreeu wers; zijn enorme Rockefeller Plaza met die torenhuizen, waar tienduizenden en tienduizenden werken (ik zelf op een 56ste verdieping) en waar, onder den grond, een groote provinciestad met hon derden winkels en restaurants een koort sig leven leidt. Ik denk aan zijn parken en musea, zijn nachtleven, dat even te gennatuurlijk gestandariseerd is als zijn dagleven; aan zijn rivierkant met het klare zicht over de Hudson; aan zijn uni versiteiten, kerken, filmpaleizen, arbei dersbuurten. Wanneer ik denk aan New York ben ik blij terug te zijn in Amsterdam Want alles wat goed en mooi en verhef fend is in Amsterdam is natuurlijk. Zijn, in dubbelen zin, Koninklijk Paleis op den Dam is natuurlijk stedenschoon; zijn grachten en zijn nauwe zwarte kronkel straten zijn natuurlijk-geworden en na tuurlijk-gegroeid; zijn cultuur en hartslag zijn natuurlijk Amsterdam is oud en ge groeid. New York is nieuw en opzettelijk. Alles van New York is nieuw en opzette lijk: gestippeld langs bepaalde lijnen, uitgelegd als een legkaart of een blok kendoos. Niet alleen zijn uiterlijk, doch' ook, vooral, zijn innerlijk. Zijn alledaag- sche leven, van het bed naar de kerk en van het sportveld naar het eethuis, is krampachtig-gelijkvormig. In de Frick Gallery, een heerenhuis aan het stille gedeelte van Fifth Avenue, hangen prachtige Rembrandts. Er is een zelfportret bij Rembrandt bejaard dat van een .tragische beklemming is. Ge bewondert het, doch ge zoudt het mee „naar huls" willen nemen, naar Holland. Het is een gevoel, dat ge waarlijk niet omschrijven kunt; het gevoel van den Europeaan in Amerika, van den oud- wereldschen mensch in de nieuwe wereld. Veel is interessant en geweldig in New York en in Amerika. Veel is er bewonderenswaardig en veel wekt eerbied. Maar iets ontbreekt en ge kunt nooit duidelijk genoeg zeggen wat het is. Het is dat „iets" die sfeer, die stem ming, die pate die om de Amsterdam- sche grachtenhuizen is, die huisvest op het donkere Kolkje, die glanst om Am- stels torenspitsen; die zingt in het bloed van deze verrukkelijke stad, die véél Hol- landscher is, véél eigener en veel op rechter dan New York, dat niet Ameri kaansch is. maar nieuwe-wereldsch. Verrukt heb ik door New York geloo- pen Gelukkig ben ik door zijn straten ge gaan. Verteederd heb ik de eendjes gevoerd aan het kleine vijvertje van Central Park, een groote groene plek met toren huizen omringd Maar er is iets dat ge, als Europeaan, er mist. Want verrukter, gelukkiger en vertee- derder loop ik door Amsterdam In Holland staat mijn huis. Misschien is het dat wat mij in Am sterdam gelukkiger maakt dan in New York. En in Nederland blijer dan in Amerika. Ook in dit Nederland, dat ik nimmer heb gekend; zoo bitter geschonden. Mr. E. ELIAS Haarlem naar Nijmegen Na de Amerikaansche parachutisten, die Nijmegen de vrijheid hergaven, komt thans een ander vrilheldsleger naar de Waalstad, bestaande uit een tweehonderdtal Haar lemsche Jongelui en enkele autoriteiten dier stad. Zij allen hebben na de airbornes Nijme gen 'verder uit zijn bitter lijden geholpen met de talrijke goede gaven, die een pleeg moeder voo - haar geadopteerd kind maar bedenken kan. Vandaag is het voor da Haarlemsche gasten een waar festiin. ge zien de plannen, die de-nkbaar Nijmegen heeft om zijn weldoeners op hartelijke wijze te onthalen. Loterij voor oorlogsgetroffenen. Men deelt ons mede, dat het batig saldo van de loterij voor Oorlogsgetroffenen f 114.000,bedroeg, waarvan reeds tijdens de bezetting f 20.000,— aan het Illegale werk werden besteed. Verder werden aan de Stichting '40'45 f50.000— afgedragen, f 20.000,aan het Kin derhuis Margriet", f 10.000,aan het Roode Kruis, f 10.000,— aan de T. B„ C.-bestrijding, terwijl het restant bestemd is voor de Verg. van Oud-Politieke Gevangenen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 28 September 1945. BEVALLEN: 27 Sept., W. C. Kiljan—Snij der, z.; E. W. WijnandsHovenier, d. OVERLEDEN: 25 Sept., J., 3 j., z. van J. Bakker, Gasthuisvest; 26 Sept., E. J. 2 j., d. van T. H. Peerdeman, v. Oosten de Bruijn- straat; C. A. F. VanderBosschaart, 73 j., Brouwerskade; 27 Sept., P. WitsLaffra. 75 J., Leidscheplein; E. Maaskant, 12 j., Bra-: ken burgstraat. ONDERTROUWD: 28 Sept., A. Kolster en H. J. Heijne; P. T. J. Kathmann en A. G. tei Maten; G. H. van Dijk en A. N. Schelfs-- ma; G. J. Bervoets en A. M. Lindner. GEHUWD: 28 Sept., H. van der Ham en A. van der Gen ug ten; R. Smit en A. Verhulst.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2