In Indië Mountbatten zal zijn houding tegenover Soekarno vaststellen Communisten in Haarlemschen Noodraad? De Aardappelfraude te Haarlem T.B. C. -Patiënten naar Zwitserland In een glazen huis fWX» Jaargang No. 18146 1 i I I Zaterdag 6 October 194^ Bureaux: Groote Houtstr. 93 g^^jj H 1 jT B Bsf1 WÜ I g| 8^1 I f lT Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem J|^ J, Ji A ftiiaf JL-iT mi^T JL \iafl» Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. M Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. **Ljr per kwartaal 4 n, 1 t-n tt ,j j Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. Hil was geen opwekkende rede, die de minister voor de Overzeesche Gebie den, prof. Logemann, gisteravond voor de radio hield. Niet alleen omdat hij erken nen moest, dat wij tijdelijk machteloos •zijn in Indië en dat er onvoldoende geal lieerde troepen, onvoldoende schepen en onvoldoende goederen zijn om de bevrij ding tot een blijde waarheid te maken. Maar ook omdat de onomwonden verkla ring afgelegd moest worden, dat de toe stand der bevolking slecht is. Dat geldt voor de kampen van krijgsgevangenen en geïnterneerden. Dat zal ook blijken uit een zeer lange doodenlijst. De voedsel toestand op Java is slecht, de bevolking kleedt zich in lompen, ja, zelfs hier en daar in matten en een bodemlooze inflatie heeft het maatschappelijk verkeer ont wricht. Indië staat voor een reuzentaak De minister heeft evenwel in Brisbane een Indische regeering gevonden, die weet wat zij wil. haar plannen gereed heeft en de reuzentaak zal aanpakken. Maar hij uitte zich met bitterheid over het uitblij ven eener effectieve overneming en het herstel van het wettig gezag. Het tweede deel van zijn betoog was aan het „incident-Soekarno", zooals hij het nu noemde, gewijd. Hij had al even ge sproken over de „politieke voortzetting van den oorlog na den vrede", die Japan in Indië toepast. De Japanners zijn thans onder het geallieerde opperbevel verantwoordelijk gesteld voor rust en or de, maar „onder hun hoede ontwikkelt zich een ongebreidelde haatcampagne, ge leid door lieden, die men toelaat zich re geering te noemen, al erkent men haar niet, lieden die den prijs van de welvaart en de levens van hun volksgenooten niet te hoog hebben geacht voor de samenwer king met een vijand, van wiens onoprecht heid zij erkennen, overtuigd te zijn ge weest." Deze woorden van prof. Logemann zal ons volk volkomen verstaan. Wij kennen dat soort vijand en wij kennen dat soort lieden. En wij mogen dankbaar zijn dat wij gespaard zijn gebleven voor een toe stand, zooals zich nu in Indië voordoet. Denk u eens in dat wij onvoldoende be zetting zouden hebben gekregen in de Meidagen. En onvoldoende hulpverlee- ning! En Duitsche handhaving van rust en orde! De minister toont begrip voor de pu blieke opinie in de Angelsaksische landen, die de thuiskomst der soldaten wenscht. .Dit is inderdaad duidelijk tot uiting ge komen in de Engelsche pers. Ik heb er dezer dagen artikelen in gelezen, waarin ronduit gezegd werd dat men er genoeg van had „als politieagent van de heele wereld op te treden." De schrijvers van zulke betoogen in volksbladen voerden aan, dat Engeland tenslotte niet verant woordelijk was voor .Indo-China, waar het zijn troepen zelfs moet laten vechten, of voor Nederlandsch-Indië. Daarbij kwam een sterke geprikkeldheid tot uiting over de afzijdigheid van de Amerikanen, die ook niet bereid zijn gebleken met Enge land het toezicht over Palestina te deelen en die nu weer de eindelooze conflicten tusschen Joden en Arabieren in dat land negeeren door hun wensch, dat er meer Joden zouden worden toegelaten. In de Engelsche bladen blijkt meer irritatie en wij mogen inderdaad niet vergeten, dat het Engelsche volk sinds de bevrijding van Europa op sterk verminderde rant soenen moet leven om andere volken te kunnen helpeneen bewonderens waardig voorbeeld, dat noopt tot de vraag: zou ons volk tot dergelijke zelfopoffering bereid zijn? Het is alles heel moeilijk. Minister Lo gemann heeft verklaard, dat de Britsche regeering voor de aanhoudende en klem mende vertoogen van Nederlandsche zijde ten aanzien van Indië niet ongevoelig is gebleken. Er komt meer kracht en meer lijn in de houding van de bezettings autoriteiten. Extra scheepsruimte voor de verscheping van onze troepen naar Indië Is toegestaan. En de luitenant-gouverneur- generaal Van Mook en vice-admiraal Hel- frich zijn nu in Batavia. Dit zijn allemaal kleine lichtpunten, maar de minister kwam niet terug op zijn uitspraak van enkele dagen geleden, dat het nog een paar maanden zou duren, eer onze troe pen in Indië zouden zijn om rust en orde door hun aanwezigheid te verzekeren en het gezag te herstellen. Zijn herhaalde aansporing „Laten wij het hoofd koel hou den" is niet overbodig. Want blijkbaar ligt nog een periode van onzekerheid en mach teloosheid in Indië voor de boeg. In haar houding tegenover Soekarno en ten opzichte van de door de Koningin ge dane toezeggingen van zelfbestuur voor Indië blijft de regeering onverzettelijk. Zij weigert met Soekarno te onderhande len, beroept zich op het gegeven woord en verwijst naar de bestuursmaatregelen, waartoe al in Londen besloten is en die o.a. een Indonesische meerderheid in den Volksraad waarborgen. Zij stelt Soekarno niet gelijk met Mussert vanwege het kolo niale verleden. Maar zij wijst beginselloos opportunisme en vrijheidsbegeerte zonder verantwoordelijkheidsbesef af. Soekarno heeft zijn Nederlandsche me destanders. Wat willen zij? Denken zij dat deze man, die de middelen om het uitgemergelde land met zijn groote tekor ten aan voedsel en kleeding te helpen totaal mist, die niet over schepen beschikt en die in elk geval maar een klein deel van de bevolking achter zich heeft, ooit kan slagen? Hechten zii geen waarde aan het woord van onze Koningin en regeering De correspondent van de Daily Mail te Singapore verwacht, dat admiraal Mount batten tegen het einde van deze week de politiek zal uitstippelen, die de Geallieer den ten aanzien van Soekarno denken te volgen. Daar de bevrijde gebieden aan de betrokken landen zullen worden overgege ven in den toestand, waarin zij vóór den oorlog verkeerden, aldus de correspondent, zal generaal Christison, de opperbevelheb ber van de Geallieerden te Batavia, Soe karno niet kunnen erkennen. Wat er ge beurt, nadat de Nederlanders in hun sou- vereine rechten over Java hersteld zijn, is hun taak en die van elke niet-Japa'nsch- gezinde republikeinsche beweging. De cor respondent gaat verder: de wijze, waarop Soekarno in de gelegenheid is gesteld zijn plannen ten uitvoer te leggen heeft bij de Nederlanders zoodanige verdenkingen ge wekt, dat slechts een directe verklaring van Mountbatten de oplossing kan brengen. De toestand in Bandoeng. De Britschë voorlichtingsdienst publi ceerde het volgende communiqué Hoewel de toestand in Bandoeng ernstig was bleef de Rapwi functioneeren. De Japanners hebben de leiding verloren en hun moreel is tot het laagste peil gedaald. Op het oogenblik is de situatie dusdanig, dat als een Indone siër aan een Japanner diens geweer vraagt, laatstgenoemde dit onmiddellijk afstaat. Hoewel de Japanners de wapen- en mu nitiedepots Bewaken, krijgen de Indonesiërs den inhoud in handen. Van het woord „Rapwi" (de hulpverleeningsactie) gaat een tooverkraeht uit en alles wat door de Rapwi gedekt is, is veilig. De nationalistische politie in Bandoeng is bijzonder sterk en wordt onvoorwaarde lijk gehoorzaamd. De politie heeft wegens de ondoeltreffendheid van de Japanners de bewaking van het hospitaal en het Rap- wihoofdkwartier overgenomen. De eenige onlusten in Bandoeng zijn veroorzaakt door fanatieke jongeren tus schen veertien en achttien jaar. Indone siërs hebben in Bandoeng een dagblad uit gegeven waarin het nieuws volkomen ver draaid wordt weergegeven en met een krachtige anti-Nederlandsche propaganda. De Indonesiërs hebben momenteel alle re- geeringsgebouwen bezet en controleeren alle essentieele diensten waaronder de voed seldistributie. Do rijstjiosit'e !s in een DE R.A.F. HELPT NEDERLANDSCHE OORLOGSSLACHTOFFERS. Prinses Ju liana ontving Vice-Luchtmaarschalk Hud- leston van de Royal Air Force ten paleize Soestdijk. Deze overhandigde de Prinses namens de leden van de R.A.F. in Neder land een belangrijk bedrag aan geld met het verzoek dit aan de Nederlandsche oor logsslachtoffers te doen uitkeeren. DE STRAATVERLICHTING TE HAARLEM. RANTSOEN VERHOOGD. Nu October gekomen is, hebben de Haar- lemsche bedrijven voor electriciteit en gas de straatverlichting in werking gesteld. Voorloopig bepaalt zich dit nog tot de hoofdwegen, waarvan in het bijzonder de kruispunten en de bochten verlicht zijn. Na tuurlijk zijn geen vergelijkingen te maken met den tijd voor den oorlog, maar toch kan gezegd worden dat de beperkte verlichting aan de verwachtingen voldoet. Aanvankelijk was door het kolenbureau in Den Haag bepaald, dat de bedrijven slechts 10 mochten gebruiken van hetgeen in 1939 voor straatverlichting werd aangewend, maar dit percentage is nu verhoogd tot 20. Er zal thans nagegaan worden of dit per centage het mogelijk maakt de huidige straatverlichting op bepaalde punten uit te breiden. Voorloopig worden de lantaarns 's nachts om 12 uur gedoofd. In studie is nog do moge lijkheid om de lantaarns in den nacht te laten doorbranden. en aan het groote werk, door Nederland in Indië verricht, dat overal in de wereld erkenning heeft gevonden? Zouden zij dan liever zien, dat de een of andere vreemde mogendheid Indië te hulp kwam en er zich meteen nestelde? Want het kan zich zelf niet helpen. Hoe kan hetgeen zij beweren ooit in het belang van Indië zijn? R. P. acuut stadium: de beschikbare voorraad rijst wordt nog maar voor negen dagen vol doende geacht. De Jacob van Heemskerk is in Priok aan gekomen. United Press meldt, dat de overvallen in Batavia toenemen. Groepen die zich door heerschende verwarring willen verrijken. Veel kantoren, drukkerijen enz. zijn bezet door groepen Indonesische arbeiders, die borden aan de gebouwen bevestigen: Sare- kat Boeroe (arbeiderspartij). Uit Engeland zijn 3500 man geoefende troepen naar Indië vertrokken. Komende week zulen nog 4.000 man worden ver scheept. Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen een aantal aardappelgrossiers vormende het plaatselijk verkoopkantoor der V.B.N.A. te Haarlem hield de Officier van Justitie zijn requisitoir. Hij wees op de groote verantwoordelijkheid, welke op verdachten rustte. Zij hebben de distri butiebeschikking overtreden, doch de schuld van allen was niet even groot. De eisch tegen verd. v. d. O, was 1 jaar en zes maanden, tegen één der andere ver dachten 2 maanden en tegen de overigen 4 maanden, met aftrek van voorarrest. De verdediging viel de tenlastelegging op juridische gronden aan en meende dat geen veroordeeling zou kunnen volgen daar de aardappelbeschikking op 8 Mei j.l. geschorst is. De politie-rechter kon deze zienswijze niet deelen. Hij veroor deelde den hoofdverdachte v. d. O tot 1 jaar en 6 mnd. met aftrek van preven tief, een der verd. tot 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en de anderen tot 3 mnd. met aftrek, waardoor zij in vrijheid werden gesteld. Tegen vier controleurs, ook bij deze zaak betrokken, werd 2 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd geëischt. De politierechter sprak ze vrij. 20 uit Haarlem en Omgeving Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de Zwitsersche regeering aangeboden heeft eenige honderden lijders aan tu berculose uit Nederland kosteloos te laten verplegen. Naar wij vernemen zijn aan Haarlem en omgeving 20 plaatsen toegewezen. Deze patiënten zijn aangewezen en al les is voor het vertrek in gereedheid gebracht. In het algemeen wordt de verpleegtijd van deze patiënten op een jaar gesteld; er kunnen er onder zijn die reeds eerder genezen naar huis mo gen terugkeeren, maar de kans be staat, dat anderen iets langer moeten blijven. GENERAAL EISENHOWER IN ONS LAND IN DEN HAAG. Voor het station S.S. stond een groote menigte, toen Prins Bernard om kwart over tien arriveerde. Daar waren reeds verschillende militaire autoriteiten aan gekomen ter begroeting van generaal Eisenhower, alsook Mr. Webb. Benton, legatieraad van de Amerikaansche ambas sade. Op het station stonden het matro- zenkoor en talrijke padvinders en spoor wegpersoneel opgesteld, toen de lange trein, bestaande uit wagons van de vroe gere treinen van Hitier, Goebbels G .ring en Von Ribbentrop, langzaam kwam bin nenrijden. In een van de middelste wagens van den trein was de generaal gezeten. Prins Bernhard en de andere autoriteiten verwelkomden hem op het perron. Inmid dels was ook de chef van den staf -an generaal Eisenhower, luitenant-generaal Walter Bedell Smith uit een der andere wagons bij het gezelschap gekomen, waar na men zich naar de auto's be„ if. Fen oogenblik werd stilgehouden om het ma- trozenkoor gelegenheid te geven den generaal met het Wilhelmus te begroeten. Toen de generaal op het Stationsplein' kwam, was de geestdrift onbeschrijflijk De generaal was per trein gekomen, om hiermede een blijk van hulde aan het Nederlandsche spoorwegpersoneel te ge ven. Een interview. In den trein van Utrecht naar den Haag hadden journalisten de gelegenheid gene raal Eisenhower te interviewen. De generaal verklaarde dat men Arnhem indertijd misschien had kunnen houden als het weer niet zoo slecht geweest was. De winst van den strijd bij Arnhem was evenwel, dat men Nijmegen vast in han den kreeg. Verder verklaarde de generaal op een vraag of wij de goederen die Duitschland van ons stal terug zullen krijgen, dat alles gedaan zal worden om de Nederlanders daartoe in staat te stellen. De denazificeering van Duitschland zal snel en onbarmhartig worden doorge voerd. De geallieerden hebben veel steun ge had van de binnenlandsche strijdkrachten in Nederland. Hij zal niet vergeten wat de spoorwegmannen gedaan hebben. Denkt u dat de uitvinding van den. atoombom een oorlog in de toekomst on mogelijk zal maken? zoo werd ge vraagd. De generaal antwoordde: Ik zou het graag willen. De atoomkracht kan beter voor de beschaving gebruikt worden dan voor vernietiging. Denkt u dat er nog een oorlog zal komen? Ik geloof het niet, in ieder geval niet tijdens mijn leven. Dan werd nog gevraagd: Gelooft u dat Hitier dood is? Daarop antwoordde Eisenhower: Ik heb' het langen tijd geloofd, maar door de ver schillende bewijzen die hiertegen zijn in gebracht, ben ik aan het twijfelen ge raakt. Beslissing in handen van Gedeputeerde Staten Wij hebben gemeld, dat de Commu nisten in beroep gekomen zijn bij het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van de beslissing van den burgemeester van Haarlem, waar bij de beide candidatenlijsten van de Communistische kiesmannen voor den Haarlemschen noodraad ongeldig zijn verklaard, omdat één kiesman op de twee lijsten geteekend had. Heden hielden Gedeputeerde Staten een openbare zitting om dit beroep te behandelen. Het beroep van de Communisten werd toegelicht door Mr. M. D. Proper. Deze betoogde dat de heer Mol, die bei de lijsten geteekend heeft, dit gedaan heeft, omdat één der 6 kiesmannen van de Communisten door uitstedigheid verhinderd was zelf te teekenen. Zijn onderteekening van één der twee lijs ten is dus te beschouwen als gedaan te zijn met machtiging van den afwezigen kiesman. De 6 kiesmannen hadden twee lijsten, elk met 3 candidaten, kunnen indienen, dus zij hadden kunnen uit komen met 6 candidaten. Nu hebben zij slechts 4 candidaten gesteld, zoodat zij geenszins de bedoeling hadden met meer candidaten uit te komen dan waarop zij recht hadden. Toen de burgemeester de teekening bij machtiging niet erkende had hij, in gevolge artikel 5 van de beschikking voor de verkiezing van noodraden, de Communisten in de gelegenheid kunnen stellen de gemaakte fout te herstellen. De bedoeling van den wetgever is geweest er voor te zorgen dat alle groe pen der bevolking in de noodraden ver tegenwoordigd worden. Dit zou nu te Haarlem niet tot zijn recht komen. De Communisten, die een belangrijk aan deel gehad hebben in den bevrijdings- strijd van Nederland, hebben ook recht zitting te hebben in den Haarlemschen noodraad. De heer J. W. A. Stalpers, administra teur, chef der le afdeeling, lichtte het standpunt van den burgemeester van Haarlem nader toe. De burgemeester kan zich in deze niet laten leiden door overwegingen van billijkheid, maar moet alleen de gestelde voorschriften toepassen. Die kennen geen teek enen van candidatenlijsten bij machtiging. Bovendien was geen machtiging opge maakt; de Communisten zijn den dag na de candidaatstelling pas met dezen uitleg gekomen. Het bepaalde in artikel 5 van het voorschrift laat niet toe, de fout te her stellen van het tweemaal teekenen op één candidatenlijst. Dit kon alleen als een lijst geen voldoende handteeke- ningen draagt. Heel duidelijk blijkt dit uit de Kieswet, waaraan het voorschrift ontleend is. Gedeputeerde Staten zullen hun be slissing later bekend maken. n Men mag van meening verschillen over de wenschelijkheid van in een glazen huis te wonen een huis heelemaal zon der glas zal toch wel niemand als ideaal beschouwen. En dan niet te vergeten de wind die door alle kiertjes en spleten waait, of anders de duisternis als de ramen geheel dichtgespijkerd zijn. Ja, zoo wonen er talloozen in Venray en Nijmegen. Kunnen wij, Kennemer- landbewoners, dan niet een stuk glas kwijt van een spiegel, een schilderij, een schuifdeur of iets dergelijks? De winter staat voor de deur en daarmee een tijd van duisternis, tocht en vocht voor onze pleegkinderen, tenzij de pleegouders op de bekende wijze, nu echter vooral met glas, bijspringen. Van 813 October wordt in Haarlem en Heemstede door den Vrij willigen Lucht beschermingsdienst onder auspiciën van Volksherstel een groote glasinzamelings actie gehouden. Kreeg u voor den oorlog alles gratis thuisbezorgd, thans leven wij In een nieuwen tijd: alles wordt gratis ^bij u weggehaald!

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1