Ernstig incident in Batavia Chaos op Java In Snelle Reeks. Wetsontwerp - Noodparlement aangenomen De straatverlichting te Heemstede Er komt verbetering Nederlandsche luchthelden 18 Onderscheidingen Herdenking van tien gefusilleerden Drama opgehelderd #©e Jaargang' No. 18151 TT^T j I 1 1 Vrijdag 12 October 1943 Bureaux: Groote Houtstr. 93 g jffg HII 1l 1 J—awKl CÜ? 8 Jl 1 ^"^8" Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem A JL JL Jg, A JL^tewL JL ^SeaJÊx Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert. Peereboom Tel. Redactie 106OO. Expeditie 14825. UIT het nieuws van de laatste dagen blijkt, dat op Java nu een volkomen chaotische toestand is ontstaan. Soekar- no en de zijnen, ondanks hun grootspraak, hebben noch <hun eigen volgelingen noch de meerderheid der bevolking in de hand. Er zijn andere nationalistische groe pen in actie gekomen, die evenmin den toestand beheerschen. Op vele plaatsen zijn ongeregeldheden voorgekomen. De Japanners, door het te zwak vertegen woordigde Britsche gezag in de hand having der orde betrokken, hebben deze opdracht gesaboteerd en zijn hun wapenen gaan uitleveren „aan ieder die erom vroeg of zelfs aan lieden, die er niet naar taalden." Zij hebben dus de voor hen on getwijfeld groote voldoening, dat zij den chaos aanmerkelijk verergerd hebben. Want die wapens zijn in handen van al lerlei kwaadwilligen gevallen, die zonder eenig politiek doel de orde verstoren en „rampokpartijen" op groote schaal plegen. Dorpen worden geplunderd door roovers- benden. Een trein is aangehouden en de niet-inlandsche reizigers zijn van hun geld beroofd. En zoo meer. Het is, kortom, een janboel waarbij niemand gediend is: evenmin de bevolking zelf als de Engel- schen of de Nederlanders. In deze om standigheden is admiraal Lord Louis Mountbatten naar Singapore gevlogen om daar een bespreking te houden met den luitenant-gouverneur-generaal Van Mook en de een of andere verklaring om trent dat onderhoud is te wachten. Er is ook een verklaring van onze regeering op til, die zij Dinsdag in de Tweede Kamer zal afleggen. Want de Tweede Kamer, die gisteren het ontwerp-Noodparlement heeft aangenomen, zal nu toch verlof krijgen om zich ook met de Indische kwestie bezig te houden. Wat verklaringen en debatten ook mogen inhouden, het is duidelijk dat maar één maatregel in Indië baten zal. Dat is de aanvoer van voldoende geallieerde troepen om er de orde te kunnen herstel len en blijvend waarborgen. Aangenomen moet worden, dat de Engelschen nu wel volle medewerking daartoe zullen ver- leenen. Het is begrijpelijk dat de open bare meening in Engeland den terug keer van de troepen wenscht en er wei nig voor voelt, dat het land overal in de wereld als politie-agent moet optreden. Maar onze verplichtingen tegenover de geallieerde zaak zijn het, die ons belet hebben tijdig troepen naar Indië te brengen. De noodige scheepsruimte is pas toegestaan, toen het al mis was. En de Engelschen hébben nu eenmaal troe pen naar Java gezonden, al was het dan veel te weinig. Hun bedoeling is wel de gelijk, de orde in het land te bewaren. Nu dit mislukt is door hun zonderlinge en ook voor een Europeaan onbegrijpe lijke fout, zich op de medewerking van de kwaadaardige Japanners te verlaten, zullen zij toch meer moeten gaan doen. Het is niet aan te nemen dat de Britsche regeering het beleid van Lord Louis Mountbatten zal goedkeuren. Het is even min aannemelijk dat men er in Londen onverschillig tegenover zou staan, dat in een- gebied dat aan Britsch-Indië grenst opstand en chaos heerschen. Engeland heeft zelf zijn Indische problemen en het heeft in Britsch-Indië ook toezeggingen van zelfbestuur gedaan, op welker inwil liging sterke aandrang wordt uitge oefend. Zijn gezag in Britsch-Indië kan slechts verzwakt worden door zulk falen van het beleid in den Indischen Archi pel, als zich nu aan de geheele wereld demonstreert. Bij de nationalistische lei ders in Britsch-Indië kan dit immers niet onopgemerkt blijven. Dat te Batavia Brit sche officieren vermoord zijn versterkt de beteekenis van deze overwegingen. Omtrent de politieke kwestie in Indo nesië blijft het Nederlandsche standpunt volkomen duidelijk en zuiver. De Ko ningin heeft zelfbestuur toegezegd bin nen het kader van de rijkseenheid, onze regeering heeft zich gereed getoond deze toezegging na te leven en de vrijheid van de Indonesiërs wordt daarmee beloofd. Zij kan niet op andere wijze verkregen worden, zooals de huidige chaos duide lijk bewijst. Soekarno en de zijnen heb ben een republiek los van Nederland ge proclameerd. Welnu, men ziet wat daar van terechtkomt. Zij hebben een klein deel van het volk achter zich, andere be- dere bewegingen staan tegen hen op en zij kunnen niet eens hun eigen volgelin gen in toom houden. Hun optreden is een gevaar voor de bevolking zelf. Ik moet herhalen dat het slechts ver wondering en verontwaardiging kan wekken dat menschen in Nederland, die beter behoorden te weten, hun instem ming met Soekarno betuigen en dat zelfs op vergaderingen in het openbaar gaan betoogen. Dit kan alleen onze positie bij de geallieerden benadeelen en verzwak ken. Het is een onverantwoordelijk ge doe, dat bovendien getuigt van een vol komen gebrek aan begrip van de situatie. Die menschen vertegenwoordigen welis waar maar een kleine minderheid in ons land, maar er zijn personen onder hen, van wie wij een beter inzicht, meer ver antwoordelijkheidsgevoel en bovendien toewijding aan de Nederlandsche èn In donesische belangen mochten verwachten. Misschien zal de huidige ontwikkeling der gebeurtenissen hen tot het besef van de onbezonnenheid en roekeloosheid van hun optreden brengen. Het zou wensche- lijk zijn dat daarvan blijk werd gegeven. Min. Schermerhorn spreekt te Eindhoven. „Wanneer ik denk aan hetgeen er op het oogenblik in het Verre Oosten gebeurt tengevolge van de onverwacht snelle ca pitulatie van Japan en het gezagsvacuüm op Java, dan wordt het mij bang om het hart, zoo zeide de minister-president prof. ir. W. Schermerhorn Donderdagavond in een vergadering te Eindhoven. We staan helaas niet alleen meer voor dit eerste vacuum, doch een tweede vacuum is bezig te ontstaan. Als alle teekenen niet bedrie gen, dan ontwikkelt zich hier geen poli tieke beweging, maar een wanstaltige anarchie met alle gevaren voor het leven van tienduizenden menschen, blank en bruin, die daaraan vast zitten. De Neder landsche regeering heeft slechts beschei den mogelijkheden, en steun van andere zijde wordt met angst in het hart verbeid. Ik vertrouw, dat in dit opzicht een wen ding ten goede zal optreden, want het gaat thans niet meer om een politieken strijd doch om de bescherming van het leven van blank en bruin. Afgezien van de hui dige gebeurtenissen, die ik zie als een incident, blijft het feit bestaan, dat zich in Indië, in Indo-China, in Ned.-Indië en ook in China bezig is een ontwikkeling te voltrekken, die een enormen invloed voor de geheele wereld zal hebben." De kruiser Jacob van Heemskerk en de torpedobootjager van Galen zijn in de In dische wateren aangekomen. De uitreis is verricht in den ongekend korten tijd van 19 dagen. Aan boord van beide schepen bevindt zich een belangrijk contingent Indonesische marineschepelingen. De „Al cantara" is met 2000 man Nederlandsche troepen uit Liverpool vertrokken. Volgens een bericht van Sumatra zijn ook daar agenten van Soekarno werk zaam. Daar een aanval werd verwacht hebben geallieerde vliegtuigen gisteren voorraden en wapenen voor de Nederland sche strijdkrachten die het vliegveld van Palembang bezetten, uitgeworpen. Un. Press bericht nog omtrent den toe stand op Java: Het ernstigste incident op Java heeft zich Donderdag in Batavia af gespeeld, toen een aantal gewapende In donesiërs eenige Britsche officieren en een Br.-Indischen officier overviel en doodde. Br.-Indische troepen grepen daarop in en bij een botsing werden 6 Indonesiërs gedood. De Britten beschou wen dit gebeurde bijzonder ernstig. Te voren hadden zich ai andere incidenten voorgedaan, ook buiten Batavia. De na tionalistische politie te Bandoeng geeft toe, dat zij de controle op het volk ver liest. Volgens een vertraagd bericht is Woens dag op Ned. mariniers in Batavia gescho ten van een auto uit. Het vuur werd door de Nederlanders beantwoord. Een Indonesiër werd gedood, drie andere ge wond en vier gevangen genomen. Het na tionalistische blad Merdeka noemt dit soort incidenten „provocaties door Ne derlanders en Nica-menschen". Volgens dit blad ook heeft Soekarno bij den Brit- schen bevelhebber scherp geprotesteerd tegen „ordeverstoringen door Nederlan ders" en gedreigd, als de Geallieerden hiertegen geen maatregelen nemen, de veiligheid van de zich in Indonesische handen bevindende Nederlanders niet te kunnen garandeeren. De nationalisten hebben eveneens verklaard eventueel de politiek van de verschroeide aarde te zul len toepassen. In Soerabaja zouden zich verscheidene Duitsche marinemenschen schuil houden. Aangenomen wordt, dat bij de te Sin gapore gevoerde besprekingen tusschen dr. Van Mook, luit.-adm. Helfrich, gen. De eerste ontmoeting op wetgevend ge bied tusschen Kabinet en Kamer liep op een gemakkelijke, groote, overwinning van het kabinet-Schermerhorn uit. Minister B e e 1 plaatste in zijn ietwat dor betoog op den voorgrond, dat de impasse waarin men zich na de bevrijding bevond Ka mers zonder leden eenerzijds en ander zijds onmogelijkheid onverwijld verkiezin gen te houden den noodtoestand had geschapen welke een beroep op staats- noodrecht toeliet. En nu hadden we ons, volgens hem, alleen af te vragen of de ge vonden nood-oplossing inderdaad klopt met de rechtsovertuiging van ons volk. Ja, luidde zijn antwoord. Dr. Beel's ver dediging tegen den op hem ondernomen aanval van Mr. Donker, wegens 's minis ters deelneming aan 'n adres met een neo- fascistisch luchtje was niet geheel over tuigend, aldus gaf Mr. Donker (s.d.) nog eens te kennen bij de replieken, die plaats hadden nadat de minister nogmaals ver zekerd had, zulks onder vermelding van hetgeen hij hiertoe reeds heeft onderno men en nog zal ondernemen, dat er_alles op wordt gezet om zoo spoedig mogelijk verkiezingen te houden. In tweede instantie zeide de heer Schouten, dat het feit, dat eventueel in enkele verzetsmilieu's een bepaald denkbeeld of verlangen leeft, niet vol doende is, om er dan maar meteen voor te buigen. Toetsing aan de vraag of het voorgestane inderdaad juist en goed is, dient te geschieden. Spr. maakte de Mi- Christison met admiraal Mountbatten, over transportgelegenheid voor meer be zettingstroepen voor Oost-Indië is ge sproken. Volgens een correspondent van de Daily- Telegraph bestaat er gevaar voor het leven van 5000 geallieerde krijgsgevan genen en geïnterneerden op Java als zij niet spoedig geëvacueerd worden. De In donesiërs houden het vervoer van deze menschen tegen. Soekarno heeft een kabinet gevormd: binn. zaken Wiranatakoesoemah; buit. za ken dr. Soebardjo; justitie prof. dr. Soe- pomo; maatsch. werk dr. ir. Soerachman; financiën dr. Samei; volksgezondh. dr. Boentaran Martoatmodjo; onderwijs Ki Hadjar Detwantara; soc. zaken dr. Iwa Koesoemasoemantri; defensie nog niet aangewezen; voorlichting: dr. Amir Sja- rifoedin; verbindingen: Abi Koesno Tjok- rosbejoso voorfs ad interim de ministers van staat dr. Amir Wachid Hasjim, dr. Sartono, dr. Maramis en Oto Iskandar di Nata. Naar wij vernemen, zullen de Neder landsche mijnenvegers, die tesamen met een aantal Engelsche en Duitsche mijnen vegers van IJmuiden uit de Noordzee van mijnen zuiveren, binnenkort naar Indië vertrekken. Als flottiljeleider gaat mee de Jan van Brakel, die al geruimen tijd in de Visschershaven ligt. De mijnenvegers zul- ien in een Engelsche haven voor de reis naar Indië worden uitgerust. K. de W. te Haarlem potte, zink op en had het reeds tot f 265 gebracht. De politie is er achter gekomen en heeft de zinkput in beslag genomen. Maximum straf voor dit feit is twee jaar gevangenisstraf of een half millioen boete Een aantal clandestiene stroomverbrui kers te Haarlem is gesnapt. Zondagmiddag 21 October zal de jonge Nederlandsche pianiste Elisabeth Everts, winnares van den Julius Röntgen- prijs, in de tuinzaal van de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een piano-recital geven, waarop zij werken ten gehoore zal brengen van Bach, Schumann, Bortkiewicz en Chopin. De Canadeezen toonen veel belang stelling voor onze bloembollen. De Cana- deesche legerpostdienst te Amsterdam heeft een bijkantoor moeten openen voor het ver zenden van bloembollen naar Canada. In het volgende voorjaar zullen honderddui zenden Nederlandsche bloembollen fleur en kleur aan het landschap in Canada geven. Verleden week werden 11.000 pakketten ver zonden. De diensten der vrijgemaakte Gere formeerde Kerk te Haarlem worden a.s. Zondag in het Gem. Concertgebouw gehou den om' 10 en 4 uur. Voorganger is Ds. E. Teunis uit Oostzaan. Zaterdag 20 October zal de heer L. J. Hijmensen, drukker op de afdeeling bank biljetten der firma Joh. Enschedé en Zonen zijn 40-jarig Jubilé vieren. Nu door de houtschaarschte veel dek sels van waterputten verdwenen zijn en ook nog moeilijk vervangen kunnen worden wende men daarvoor deksels van gewapend beton aan. Deze moeten evenwel aan ver schillende eischen voldoen. De technische dienst der Waterleiding te Haarlem geeft daarover inlichtingen. De minister van sociale zaken heeft aan de heeren: mr. J. A. Berger, te Haren (Gr.), M. W. J. Coenders te Sittard, mr. A. A. M. van der Meulen te Leeuwarden, A. Minderhoud, te Wilhelminadorp, Jhr. Ir. W. J. J. de Muralt, te Maastricht, mr. C. A. Prinsen, te Roosendaal, Prof. Mr. C. P. M. Romme, te Overveen, op hun verzoek, eer vol ontslag verleend als tijdelijk rijksbe middelaar, onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. nisters er voorts op attent, dat zij er toch wél voor dienden te zorgen zich te dis- tancieeren van wenschen enz., juist door zekere anti-parlementaire lieden, als in 1940 gekoesterd! Nu, de Premier kon hem op dit punt bij dupliek gerust stellen. De a.r. fractie trachtte door middel van een motie de Ministers er toe 4e bewegen het K.B. „tijdel. Staten-Gener." aldus te helpen wijzigen, dat de romp-Kamers in de vier a vijf weken die ons van het op treden van de „voorloopige St.-Gen." scheiden, dezelfde bevoegdheden als deze zullen hebben. Maar dit verlangen ging den Premier toch te ver. De Regeering is bereid tot zeer vergaande concessies en ook om allerlei wenschen in welwillende overweging te nemen, doch tenslotte ver langt zij vast te houden aan het princi- pieele uitgangspunt, dat z ij zal uitmaken wat er wel en wat er niet in de „tijdel. St.-Gener" behandeld mag worden, al zal zij daarbij de grens niet te eng trekken. Hierop verwierp de Kamer de a.r. moties met groote meerderheid. Na nog vermeld te hebben, dat de Re geering zelf een wijziging in het wets ontwerp heeft aangebracht waardoor de „tijdel. St.-Gener." tot de geboorte van de „voorl. St.-Gener." zullen aanblijven, dient alléén nog genoteerd, dat het ont werp er met 51—14 doorging; alleen de a.r. plus Ds. Zandt (St. Ger.) tegen. Dins dag a.s. vermoedelijk Indië in de Kamer. E. v. R. In Heemstede is tot heden nog weinig gedaan wat de straatverlichting betreft. Slechts op enkele belangrijke verkeers punten branden lichten. De toestand te Haarlem is beter. Wij vernemen evenwel dat in Heem stede maatregelen genomen zijn om zeer spoedig ook tot een betere straatverlich ting te komen. Wel mag in opdracht van het Kolenbureau niet meer gebrüikt wor den dan 10 van het gas en 20 van de electriciteit die voor straatverlichting in 1939 werd aangewend, maar toch verze kerde de directeur der bedrijven ons, dat hij van meening is dat daarmee nog te bereiken is, dat althans op de meest-nood- zakelijke plaatsen verlichting is. Op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag had de uitreiking plaats van onderschei dingen aan 18 officieren en onderofficieren van de Nederlandsche luchtmacht, dia blijk gegeven hadden van bijzonderen moed, tijdens den strijd in Europa. Be halve Prins Bernhard, die de decoraties uitreikte, waren aanwezig de ministers van oorlog en marine, mr. J. Mijnen en de heer J. M. de Booy, alsmede vele mili taire autoriteiten. Schout bij nacht F. Heeris, directeur der luchtstrijdkrachten, sprak de gedecoreer den toe. Tijdens de plechtigheid vloog een groep vliegtuigen laag over het terrein. Het vliegerkruis ontvingen: res. Ie luit. waarnemer D. Brands; de officier-vlieger 2e klasse J. M. P. Bongaerts, de officier vlieger 2e klasse jhr. Steengracht van Mooiland, off.-vlieger 3e klasse G. A. van Dam Merret, res. 2e luit.-waarnemer G. Claassen, res. Ie luit.-vlieger G. J. ten Duis, res. Ie luit.-vlieger G. J. H. Vullers, de sergeants-vliegtuigschutter T. Aertsen, J. Bode, H. Pino en W. Roukema, de ser geants telegrafist L. Bernet en J. W. F. de Vos en de res. sergeant-vlieger J. J. Gart. Het vliegerkruis tweemaal ontvin gen res. 2e luit. vlieger-waarnemer J. H. Maas en de sergeant-vliegtuigschutter G. J. v. d. Wee. Het bronzen kruis werd uit gereikt aan den res. adj.-onderofficier vlieger C. J. van Roosendaal, terwijl de dienstplichtig soldaat S. J. M. van Noor den het kruis van verdienste ontving. Na een receptie volgde een lunch voor de gedecoreerden en de gasten. Op 30 Jan. 1943 vond men op den Ver- spronckweg te Haarlem een doodgescho ten Duitsch militair. Naar aanleiding daarvan werden in den nacht van 31 Jan. op 1 Febr. ruim 100 gijzelaars uit hun. huizen gehaald en naar de gevangenis overgebracht. In den laten avond van dien dag werden de namen afgelezen van 10 gijzelaars, die deze gebeurtenis, waar aan zij part noch deel hadden gehad, met den dood moesten bekoopen. Zij werden in den vroegen morgen van. 2 Febr. doodgeschoten. De overigen wer den naar het concentratiekamp in Vught overgebracht. De gefusilleerden waren: Herbert Drilsma, Philipp Frank, Barend Chapon, Iwan Zwanenbeek, Karei Reu man, Wijnand de la Rie, Johannes Lebbee, Simon Warmerhoven, Pieter Wey en Roe lof Strengholt. Ten einde deze gevallenen op sobere doch waardige wijze te gedenken heeft zich een comité gevormd, waarvan naast 2 leden van het gemeentebestuur een vier tal gijzelaars deel uitmaken. In overleg met het gemeentebestuur en met welwil lende medewerking van een drietal an dere commissies die zich de herdenking van de gevallenen in deze stad tot taak stellen, is besloten, dat in de hal van het stadhuis een eenvoudige steen zal wor den aangebracht, waarop de namen der gevallenen zullen worden vermeld. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur de uitvoering van dit plan met voortvarendheid ter hand te nemen en de onthulling van dezen gedenksteen met de noodige plechtigheid te doen geschieden. In het comité hebben zitting de heeren D. J. A. Geluk, F. S. Noordhoff, beiden wethouder, J. A. Vaillant, C. Blanken voort, P. G. M. Ottolini. K. Zandstra. De koperslager E. Heyink uit Eibergen is door den Pol. Opsporingsdienst tot de bekentenis gebracht, dat hij op 28 Maart 1943 aan den Gestapo heeft verraden, dat er in het Assinkbosch bij Eibergen onge veer 20 Joden zich in een hol verborgen hielden. Deze menschen zijn toen gear resteerd en men heeft naderhand niets meer van hen gehoord. H. nam de hou ding aan, dat hij Joden hielp. Thans is ec'hter het tegendeel gebleken. Ook wordt hij ervan verdacht nog aanwijzingen voor andere Duitsche invallen te hebben ge geven. Tweede Kamer

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1