Haarlems Dagblad Overeenstemming tusschen Mountbatten en Van Mook Wanneer houwen te Haarlem? De Bom Het nieuweZandvoort Argentijnsche regeering afgetreden De eerste jaren weinig kans 60o Joa-rgang No. 18152 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrebooni Zaterdag 13 October 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. IN ons land is de sensatie, gewekt door de ontdekking van de atoombom en haar eerste toepassing, die Japan op de knieën bracht en een plotseling einde maakte aan den oorlog in het Verre Oos ten, alweer door andere gebeurtenissen op den achtergrond geraakt. Er zijn wel wekenlang beschouwingen over gehouden, er is wel in zooveel woorden erkend dat een uitvinding was gedaan, die een om wenteling in de menschelijke verhoudin gen moest inluiden en een geweldige macht ten goede en ten kwade in de we reld zou kunnen uitoefenen, maar daar bleef het bij. De stemming in een geteis terd land als het onze, dat door de ge brekkigheid van de verbindingen nog maar weinig contact met de buitenwereld heeft, bevordert de belangstelling voor wereldvraagstukken niet. Wij leven ook nu nog geïsoleerd in Holland. De meesten kijken alleen naar binnen en zelden naar buiten, met Indië als eenige uitzondering. Het zal op den duur wel veranderen. Het zal, ook in ons eigen belang, moeten ver anderen. Dit land is geen eenzaam eiland in den Oceaan, dat op zichzelf kan bestaan en zich om de rest van de wereld niet bekommeren. Helaas niet, zullen sommi gen zeggen. De stemming in Engeland is anders. Daar heeft men ook minder aanleiding om zich alleen in eigen nooden en problemen te verdiepen. En uit dat land komt nu de tijding, dat de natuurkundigen in verzet zijn gekomen tegen het voeren van een machts-politiek (in de Engelsche term: power politics) met de atoombom. Een be langrijke sectie van die wetenschappelijke wereld, waaruit de Wonderen der Tech niek tot ons komen, die de menschheid vroeger alleen met bewondering en vreug de plachten te vervullen, maar die in de twintigste eeuw alarm en zelfs ontzetting zijn gaan wekken, is eindelijk opstandig geworden. Zij bepaalt zich niet tot enkele geleer den, die eens voor een dagje afdalen uit den ivoren *toren der wetenschap, oog knipperend rondkijken in de vreemde wereld der alledaagschheid en zich na eenige woorden van protest en ontstel tenis haastig weer terugtrekken. Ditmaal Is het ernst. Zeventienduizend werkers op dit terrein hebben zich bij het verzet aangesloten. Zij willen beginnen met een deputatie naar den premier te zenden, die twee eischen zal stellen: ten eerste het afleggen van een regeeringsverkla- ring omtrent het politiek beleid ten aan zien van de atoombom en ten tweede maatregelen, om het wetenschappelijk onderzoek der atoom-energie ten b.ate van de menschheid te verhaasten. Tot dusver is alleen de macht ten kwade ont dekt; de macht ten goede is nog maar een voorspelling. Prof. dr. A. V. Hill, een vermaard na tuurkundige, heeft in een bijeenkomst in het Savoy Hotel .te Londen krachtige taal gesproken. Hij heeft verklaard dat het geheim van de atoombom, nu berustend bij Engeland en Amerika, in geen geval bewaard kan blijven. En hij heeft de po litici gewaarschuwd, dat de mannen der wetenschap weigeren langer misbruikt te worden als pionnen in hun machtspoli tiek. Terwijl in ons land het feit, dat alleen de Westelijke grootmachten over het ge heim van de atoombom beschikken, bij velen verlichting heeft gewekt al heb ben wij ook wel ingezien, dat het geen geheim zou blijven denken de Engel sche mannen der wetenschap daar heel anders over. Prof. Hill heeft zich, onder grooten bijval van zijn collega's, voor openbaarheid uitgesproken. Hij heeft ge zegd, dat niets op den duur zooveel vrees, afgunst, wantrouwen en onveiligheid te weegbrengt als het streven naar zooge naamde veiligheid. Er bestaan geen monopolies in de na tuurwetten en het is belachelijk te mee- nen, dat de atoombom zoolang geheim zou kunnen worden gehouden, dat het van eenig belang zou kunnen zijn. En is er ook maar één onder de ministers van Buitenlandsche Zaken, dié nu weer bezig zijn met hun mislukkende conferenties, die eenige wetenschappelijke kennis heeft van het geweldige probleem der atoomenergie? Hier is men geneigd prof. Hill's betoog te onderbreken en op te merken, dat dit ook niet van de politici te eischen is, maar dat hij gelijk heeft als hij eischt, dat zij zich door deskundigen laten voorlich ten. waarschijnlijk niet is ge beurd De proit.,.ajx merkte op, dat een groep eminente Amerikaansche natuurkundigen eveneens in verzet is gekomen, omdat het departement van Oorlog zich met hen en hun werk is gaan bemoeien en er con trole op is gaan uitoefenen. Hier komt de vrijheid van de wetenschap in het ge ding. Dat voelen de Engelsche natuur kundigen ook. Een andere spreker, C. S. Garland, hield eveneens een betoog voor openbaarheid en verklaarde dat alle po gingen tot geheimhouding mislukken zouden. De ontwikkeling der wetenschap kan niet worden tegengehouden. Er is aanleiding om terug te komen op het streven der Engelsche natuurkundi gen naar openbaarheid en op prof. Hill's beschouwing over veiligheid, in den zin van het Fransche begrip „securité". Er is ook aanleiding om op te merken, dat niet alleen de machtspolitiek der staten in het geding is. De ontwikkeling der atoom-energie zal het gebruik van kolen, Toestand op Java Admiraal Louis Mountbatten, geallieerd opperbevelhebber in Z.O. Azië heeft te Singapore geconfereerd met dr. van Mook en luit-gen. Christison, den Geallieerden bevelhebber in Ned.-Indië. Deze confe rentie is thans afgeloopen en het resul taat zou zjjn, dat op alle punten overeen stemming werd bereikt. De officieele ver klaring geeft echter geen verdere bijzon derheden over dit feit, zoodat geen defi nitieve zekerheid bestaat. Generaal Hawtorn, commandant van de Geallieerde landstrijdkrachten op Java, heeft dr. Mohammed Hatta en Soebardjo, den vice-president en minister van bui tenlandsche zaken in ir. Soekarno's Indo nesisch republikeinsch kabinet, ontmoet. De A.N.P.-Aneta-correspondent Frank Coniston heeft zijn ervaringen in Ban doeng medegedeeld. Hij seint, dat de na tionalisten practisch geen gezag over de jongeren uitoefenen, die alles doen wat zij willen zonder zich aan eenig bevel te storen. Radio-Bandoeng heeft gemeld, dat er voldoende voedsel is voor hen, die met de Indonesische republiek samenwerken, maar niets voor anti-Indonesiërs, Neder landers en Indo-Europeanen. Radio-Ban doeng heeft blijkbaar de beschikking ge kregen over de vroegere omroepers van Batavia, want de omroeper die het nieuws voorlas, sprak met een Japansch accent. Omtrent de plannen van Jawaharlal Nehroe om een bezoek aan Java te bren gen is het Nederlandsche standpunt, dat dit een aangelegenheid is, die door de Ge allieerden moet worden beslist, aangezien zij het zijn die de controle over Java be zitten. Jhr. Loudon, de Nederlandsche gezant te Washington, heeft in een persconfe rentie verklaard, dat de Japanners wei geren te erkennen, dat zij verslagen zijn. De toestand op Java is daarvan z.i. het bewijs. Als er geen groote geallieerde troepenmacht in Ned. Indië aan land wordt gebracht, dan zal er verwarring blijven heerschen en dit zou naar zijn oordeel van invloed kunnen zijn op den toestand in andere deelen in Azië. Op Ceylon is een actie aan den gang, welke sympathie betuigt aan de nationa listische bewegingen in Azië. Geprotes teerd is tegen het optreden van de Brit- sche, Fransche en Nederlandsche regee ringen. De Unie van havenwerkers in Co lombo heeft de regeering verzocht niet toe te staan, dat munitie en oorlogsma- Alle ministers van de Argentijnsche re geering Farrell zijn afgetreden en de voor malige vice-president en minister van oorlog. Peron, is gearresteerd. I. G. Farben geconfiskeerd De coördinatiecommissie van den Geal lieerden Contröleraad heeft de confiscatie van de I. G. Farbenindustrie gelast. I. G. Farben bestaat uit ongeveer 300 fabrieken die over geheel Duitschland verspreid lig- ren Onderhandelingen over de financieering Wij hebben eenigen tijd geleden mede gedeeld dat Ir. G. Friedhoff te Haarlem groot-opgezette plannen heeft gemaakt voor het hei-bouwen van Zandvoort. Het puin der verwoeste huizen wordt opge ruimd om den grond vrij te krijgen voor de gebouwen hotels, winkels, enzoo- voort die zullen verrijzen. Wanneer met den bouw begonnen zal kunnen wor den valt op dit oogenblik nog niet te zeg gen, want daarbij speelt de materialen- oositie natuurlijk een belangrijke rol. Een voorname quaestie is ook de fi nanciering, want het is duidelijk dat Zand voort op medewerking moet kunnen reke nen. Er zijn thans over deze aangelegen heid besprekingen geopend tusschen het rijk, de provincie en de gemeentebestu ren van Haarlem en Amsterdam. Deze verkeeren evenwel nog in een begin stadium. zoodat daarover nog geen mede- Jeelingen gedaan kunnen worden Bioscoopwet weder in werking. Het tijdeliik Filmkeuringsbesluit is in getrokken. De strekking van dit besluit :s. dat voor het vertoonen van films de Bioscoopwet weder geheel haar toepas sing zal vinden. van olie en benzine in de toekomst groo- tendeels kunnen uitschakelen. Dit alar- meerende vooruitzicht heeft ongetwijfeld de aandacht van vele groote belangheb benden .bij de productie van kolen, olie en benzine getrokken. En dat is nog een ander aspect van de zaak dan dat, het welk verschaft wordt door politici, die maar doorpraten over grenzen en in vloedssferen alsof er niets veranderd is. R. P. teriaal van Colombo verscheept zou wor den ter onderdrukking van de Aziatische nationalisten. In Fransch Indo-China heeft de Geal lieerde opperbevelhebber een waarschu wing gericht tot de Annamieten, dat zij gestraft zullen worden voor aanvallen op de Geallieerde troepen. Un. Press meldt nog: Dr. Soekarno, vergezeld van andere re- publikeinsche leiders heeft Batavia met geheime bestemming, verlaten. Vice-pres. dr. Hatta en de minister van buitenland sche zaken hebben Vrijdagochtend in de woning van den laatstgenoemden gecon fereerd met den Japanschen stafchef gen. Amamoto en den Japanschen marinebe velhebber adm. Maeda. Dit zou verband houden met de te nemen maatregelen voor het handhaven van orde en wet. Donderdagochtend zijn 2 compagnieën Nederlandsche troepen, die de bezetting van Batavia verruimden, uit hinderlagen langs den weg aangevallen. Een luitenant werd gedood, twee soldaten werden ge wond. Vrijdagochtend is een Nederland sche eenheid naar dat gebied gestuurd om de verzetsleiders te arresteeren. Volgens de laatste berichten is de toe stand in Bandoeng heel wat rustiger ge worden. De Japanners hernemen het gezag en talrijke barricaden verdwijnen uit de straten. Ook het vliegveld Andir hebben zij weer van de Indonesiërs overgenomen. Deze laatsten hadden enkele dagen ge leden een Nederlandsche bommenwerper in beslag genomen, waarvan zij het blauw van de rood-wit-blauwe kenteekenen weg krabden en er een rood kruis opzet- met de woorden: Eigendcm van de Indo nesische republiek. De bemanning slaagde er echter in, het vliegtuig te heroveren en het luchtruim te kiezen. De mecanacien bleef echter als gijzelaar in handen van de nationalisten achter. Gen. Christison is uit Singapore terug gekeerd. Men verwacht dat hij spoedig een belangrijke verklaring zal afleggen. De officieuze Londen Press Service be vat in zijn draadlooze nieuwsuitzending van heden het volgende bericht: „Volgens de laatste Engelsche berichten zijn twee dingen noodig om de toestand op Java te stabiliseeren, n.l. meer troepen oin op te treden tegenover de extremisten en tact in het optreden jegens de gematigden onder de Indonesische nationalisten. Britsche versterkingen zijn op weg en transportmoeilijkheden worden overwon nen, teneinde de aankomst van Neder landsche troepen te bespoedigen. De Brit sche autoriteiten zijn vastbesloten zorg te dragen voor handhaving van orde gedu rende den tijd dat zij de bezetting in han den hebben, welke tijd naar zij hopen zoo kort mogelijk zal zijn. De Japanners hebben Indië met een erfenis van besmettelijke ziekten opgescheept, die zoo spoedig mogelijk geliquideerd dient te worden. Direct na de aankomst op Java is de N.I.C.A. met de bestrijding van epidemieën begonnen. Een inlander wordt ingeënt. In Haarlem is door de oorlogsomstan digheden in de laatste 5 jaar practisch niet anders gebouwd dan voor de Duit- sche weermacht. Het gevolg is dat er op velerlei gebied een achterstand gekomen is. Wij berekenden onlangs reeds dat het tekort aan woningen zeker op 3500 te stel len is. Maar het zijn niet alleen huizen waaraan behoefte is. Er moeten ook, om een voorbeeld te nemen, verschillende schoolgebouwen komen zoowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs. Het is al „passen en meten" om de kinderen een plaats te geven er er zijn scholen waar de kinder.en als-het-ware uit de klasse uitpuilen! Openbare Werken en Bouw- en Woning toezicht heeft de plannen voor dezen bouw al klaar liggen, maar er is weinig kans dat in den eersten tijd iets van de uitvoering kan komen. Ter bevoegder plaatse deelde men ons daarover het volgende mede: Het is een bekend feit, dat er in ons land een nij pend gebrek aan bouwmaterialen is. Wat er op dit oogenblik is, wordt uitsluitend gebruikt om te maken dat de dakloozen in de zwaar-getroffen gebieden behoor lijk gehuisvest worden. Zoo zal het nog wel eenigen tijd voortduren. Voor in ons land weer aan geregelden bouw gedacht kan worden, zal nog wel eenige jaren du ren. Maar dan is het nog de vraag zoo vervolgde onze zegsman of ook Haar lem al aan bod kan komen, want natuur lijk zullen als regel de getroffen gebieden voorgaan. Wij moeten erkennen dat Haar lem slechts weinig in den oorlog geleden heeft. Dit is natuurlijk op zich zelf een gelukkige omstandigheid, maar die maakt, dat er voor het bouwvak minder-gunstige verwachtingen bestaan. Het zou mij zoo besloot onze zegsman verwonderen als wij over 5 jaar al onze eerste nieuwe school hebben staan. Natuurlijk kan het nog meevallen, want het gaat niet aan alle bouwvakarbeiders naar de geteister de gebieden te halen. Er zullen er natuur lijk ook wel hier blijven en die moeten dan toch ook werk hebben. Die omstan digheid zou dan kunnen medewerken om te bereiken dat de meest urgente bouw werken hier toch nog wat eerder aan bod komen. Haven- en industrieterrein Voor den oorlog heeft Haarlem in den Waarderpolder aan het Noorder Buiten Spaarne een deel van het complex ha vens en industrieterreinen laten aanleg gen. De verwachting is dat op die terrei nen zich na den oorlog verschillende in dustrieën zullen vestigen. Maar ook daar van zal den eersten tijd nog wel niet. veel kunnen komen. Van het industrie-terrein is een klein gedeelte geheel gereed, maar dit leent zich alleen voor een bepaalde branche. Het overige terrein moet nog op gehoogd worden. Daarvoor zijn vaartui gen, zandzuigers, enzoovoort, noodig. Die zijn op dit oogenblik niet beschikbaar omdat zij elders gebruikt worden voor urgent werk. Zoo'n haast is er trouwens niet bij, want al zijn de terreinen bouw rijp, dan zou het de vraag zijn, of voor industrieën al materialen beschikbaar ge steld zouden worden om de fabrieksge bouwen te zetten. Er kunnen dus op het moment alleen plannen gemaakt worden. De verwach tingen voor de toekomst zijn evenwel niet ongunstig, want er zijn verschillende aanvragen voor het daar vostkpn van nieuwe industrieën Een nieuwe groentemarkt Thans wordt de groente- en fruitmarkt te Haarlem op den Koudenhorn gehouden. Het terrein is te klein, zoodat reeds lang door het gemeentebestuur wordt uitge zien naar een beter terrein waar een overdekte marktgelegenheid gemaakt kan worden. Naar wij vernemen is er kans dat die plannen inderdaad binnen afzienbaren tijd verwezenlijkt zullen worden. Welk terrein daarvoor in aanmerking komt, kon, omdat die quaestie met andere aan gelegenheden samenhangt, nog niet mede gedeeld worden. Het is mogelijk dat het nieuwe markt terrein voorloopig nog niet overdekt zal kunnen worden omdat het ook hier een quaestie van bouwmaterialen geldt.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1