Haarlems Dagblad Indonesisch Volksleger verklaart den Oorlog Haarlem opnieuw beschreven De Groote Verwarring Regeeringsverklaring Couv.-generaal vraagt ontslag. Laval neemt vergif in De Eerste Kamer bijeen Ontploffingen ®0e Jaargang No. 18153 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiclen: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 15 October 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. IN Indië neemt de groote verwarring toe. Terwijl ieder begrijpt, dat alleen orde geschapen kan worden door de lan ding van een voldoend aantal troepen, die door hun optreden rust en veiligheid zul len kunnen waarborgen, komen nu on rustbarende berichten over een mislukking der besprekingen tusschen admiraal Lord Louis Mountbatten en luitenant-gouver neur-generaal Van Mook. Zij zouden het niet eens geworden zijn en van Engelsche zijde zouden zekere voorwaarden van staatkundigen aard zijn gesteld. Welke? Het heeft weinig nut doorslaande opinies over de Engelsche houding ten beste te geven, zooals sommige menschen doen, zoolang wij niet nauwkeurig weten waar op zij berust en wat zij eigenlijk inhoudt. Morgen zal onze regeering een verklaring in de Tweede Kamer afleggen. Wij zien die met spanning tegemoet. Zij zal veel kunnen ophelderen en het is te hopen dat zij dat doen zal. Hetgeen in den huidigen toestand wel het minst wenschelijke is, zijn meeningsverschillen tusschen de bondgenooten. Over de merkwaardige onverschilligheid en lauwheid, tot dusver in Londen ge toond, kunnen wij slechts onze verbazing uitspreken. Er dient aan toegevoegd te worden, dat niet alleen ten aanzien van onze Indische moeilijkheden weinig lei ding van het kabinet-Attlee uitgaat. Het heeft nog steeds niet den indruk gewekt, dat het in buitenlandsche aangelegenheden in het algemeen een vaste koers volgt. Intusschen heeft het hoofdkwartier van het Indonesische Volksleger een procla matie uitgevaardigd, waarin de oorlog wordt verklaard aan de Nederlanders, de Indo-Europeanen en de Amboineezen op Java. De onderteekenaars van dit zonder linge, overigens zeer kwaadaardig gefor muleerde stuk zijn zelfs niet bekend. Het is geen gewoonte dat legers oorlogsver klaringen doen. Dat pleegt de taak van regeeringen te zijn. Is het stuk door „de republikeinsche regeering-Soekarno" ge ïnspireerd? Dat is mogelijk, maar niet 'zeker. Er bestaat gerechtvaardigde twijfel aan, omdat geen enkele regeering ter we reld ooit geneigd is het gezag bij derge lijke beslissingen uit handen te geven en toe te vertrouwen aan een generaal, of legercommandant, of wie het dan ook in dit geval moge zijn. Dus zullen hier wel weer eenige agitators eigenmachtig zijn opgetreden. Velen treden blijkbaar op Java eigenmachtig op. Behalve deze commentaar zijn er an dere te maken, die de beteekenis van de oorlogsverklaring verzwakken. Indonesië is een zeer groot gebied en het bestaat niet alleen uit Java, maar uit vele groote en kleine eilanden. Op Sumatra, Borneo, Celebes, enzoovoorts weet de bevolking van een oorlogsverklaring niets af. Op die vele eilanden heerscht ook geen opstand. Op Java beperkt zich deze opgewonden uiting tot de een of andere factie. Het gr'ootste deel van de bevolking van Java staat er ook niet achter. Dus is er geen sprake van dat „Indië aan Nederland den oorlog heeft verklaard." De belangrijkheid van het incident blijft daar ver beneden. Dit neemt niet weg dat anarchie en op- Stand de hebbelijkheid hebben zich snel te verspreiden, als niet snel en doortas tend wordt opgetreden om de orde te handhaven in het niet-aangetaste gebied en het conflict in het aangetaste gebied in de eerste plaats te localiseeren. Derge lijke maatregelen zijn niet te verwachten zoolang voldoende troepen ontbreken en het vooruitzicht op hun komst houdt veel minder belofte in, als de Nederlandsche en Engelsche autoriteiten het niet eens eijn over het te voeren beleid. Zulk mee- ningsverschil moet Soekarno en anderen, jn het algemeen de verzetsgroepen, al werken zij dan ook niet samen, in de kaart spelen. De kwaadaardige formuleering van de oorlogsverklaring, die bezield schijnt te zijn door Duitsche en Japansche opvat tingen ja, er is school gemaakt! doet de al heerschende groote bezorgdheid over het lot van onze geïnterneerden in de kampen op Java toenemen. Voorzoo ver die kampen binnen het bereik van het Indonesische volksleger zijn, zouden er dus op toegepast kunnen worden: „alle soorten vuurwapenen, ook vergif, vergiftigde pijlen, brandstichting en alle soorten wilde dieren, bijvoorbeeld slan gen". Daarbij komt dan nog het bevel, dat aan geen enkelen vijand voedsel ver kocht mag worden. Men is geneigd de vraag te stellen, of onze groote bondgenooten met hun enor me luchtmacht niet in staat zijn een be perkt aantal vliegtuigen beschikbaar te stellen om de kampen te ontzetten. Is het niet mogelijk eenige hulp van de Ameri kanen te krijgen, die noch bij de gebeur tenissen in Indonesië, noch bij die in Indo-China zijn betrokken? Er is wel veel critiek op de Engelschen, maar zij verleenen althans hulp en verliezen er menschen bij. Staan de Amerikanen over al buiten? Misschien zal onze regeering ook deze vraag kunnen beantwoorden. Minister Logemann heeft een verzoek van de Perhimpoenan Indonesia, om een delegatie "naar Indonesië te mogen zen den, afgewezen omdat hij er geen heil in ziet, aangezien die afvaardiging alleen met zijn medewerking zou kunnen ge schieden en derhalve niet als vrij en on- beïnvloed erkend worden. Het lijkt geen Het hoofdkwartier van het „Indonesi sche Volksleger" heeft Zaterdag een pro clamatie uitgevaardigd, waarin de oorlog wordt verklaard aan de Nederlanders, Indo-Europeanen en Ambonneezen op Java. De proclamatie beveelt den Indo nesiërs den guerilla te beginnen, en zegt: Wanneer de zon ondergaat zijn wij, het Indonesische volk, in oorlog met de Ne derlanders. Bjj deze verklaring bevelen wij alle Indonesiërs hun eigen vijand te vinden, een Nederlander, Indo-Euro peaan of Ambonnees. Oorlogswapenen zijn alle soorten vuurwapenen, ook ver gif, vergiftigde pijlen, brandstichting en alle soorten wilden dieren, bijvoorbeeld slangen. De guerilla-oorlog zal gelijken tred houden met de economische oorlog voering. Aan geen enkelen vijand mag voedsel worden verkocht. De markten moeten streng bewaakt worden, en zij, die voedsel verkoopen aan onze vijanden, zullen streng gestraft worden. Soekarno heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij de Nederlanders er van beschuldigt, dat zij dorpen met mi trailleurs bevuurd, vele Indonesiërs heb ben gedood en tallooze Indonesiërs heb ben gearresteerd. In deze proclamatie staat o.m.: thans beantwoorden wij deze informeele oorlogsverklaring der Neder landsche strijdkrachten. Voorts wordt in de proclamatie bevo len alle hoofdwegen vrij te maken en zich te dekken als Nederlanders of Neder landsche soldaten in aantocht zijn. Al het kantoorpersoneel moet zijn werk voort zetten, maar het moet zich niet inlaten met Nederlanders of Indo-Europeanen. Allen moeten ook voortdurend op hun hoede blijven. Dr. Moewardi heeft namens het hoofd kwartier van het Indonesische volksleger verklaard, dat onmiddellijk in Batavia tot de guerilla-oorlogvoering zal worden overgegaan. Tevens heeft hij den staat van beleg afgekondigd. Het Indonesische volksleger is tot dusver zonder uniform. Als de soldaten een uniform dragen, is dit de vooroorlogsche Nederlandsch-In- dische uniform. Toestand rustiger in Batavia Officieel wordt de toestand in Batavia als rustiger beschreven, maar toch wor den er weer barricades opgericht. Tij dens het wegruimen van deze versper ringen zijn zes Indonesiërs gedood en twee gewond. Na een schietpartij in Meester Cornelis op 11 October zijn al daar 132 personen gearresteerd. Geallieerd militair bestuur De stad Batavia is met ingang van Zon dag onder geallieerd militair bestuur ge plaatst. Gen. maj. Hawthorne, comman dant van de Geallieerde landstrijdkrach ten op Java, heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin verklaard wordt, dat hij de controle op wet en orde, openbare be drijven, gezondheidsdiensten en voedsel voorziening overneemt. De proclamatie noemt o.a. de volgende overtredingen van het militair bestuur: sabotage, plundering, stakingen in de openbare bedrijven, wei gering levensbehoeften te verkoopen om redenen van rastegenstellingen en het dragen van wapenen door personen, die geen deel uitmaken van de Geallieerde strijdkrachten of de geuniformde politie macht. Alle openbare bijeenkomsten, die ophitsen tot onrust of die zelf onordelijk verloopen zijn verboden. Alle diensten moeten nog door de nu aan het werk zijn de personen worden uitgevoerd (tot nu dus door zelfstandig of onder Japansche lei ding werkende Indonesiërs) tot zij door het militaire bestuur zullen worden over genomen. Tot dat oogenblik zal de con trole op de diensten door het Japansche burgerlijke bestuur geschieden. Gevechten bij Bandoeng Volgens Japansche mededeelingen bezit ten de Japanners thans volledig toezicht over de stad en het vliegveld bij Ban doeng. Volgens berichten van een A.N.P.- Anetacorrespondent uit Bandoeng, wer den ongeveer 50 Japanners en Indonesiërs dit weekeinde gedood bij gevechten in de nabijheid van Bandoeng. In een geregel- den veldslag bij Leles, een stadje tus schen Bandoeng en Garoet, werden 200 Indonesiërs op de vlucht gejaagd met achterlating van 20 dooden, nadat zij een afdoend bezwaar. Zou het niet in elk ge val nuttig zijn die pogingen te doen, die bij de gematigde elementen op Java een goed onthaal zouden kunnen vinden en de samenwerking daarmee bevorderen? Ook te dezen opzichte zou de regeerings- verklaring meer opheldering moeten ge ven. Erkend moet worden, dat de toestand slecht is en van kwaad tot erger gaat. R. P. aanval hadden gedaan op een kolonne van 100 Japanners, die op weg waren uit Ban doeng. Het Japansche garnizoen van Serang, ongeveer 100 km ten N.W. van Batavia, moest zich terugtrekken naar Serpong. Te Soerabaja staan extremistische elementen onder de nationalisten zoowel op tegen de Jappen als tegen de gematigde natio nalisten. Op II October hebben de natio nalisten al het Nederlandsche personeel van hun kwartier verplaatst en „voor eigen veiligheid opgesloten". De nationalistisch beweging op Bali wint terrein, nadat agitators uit Soerabaja zijn aangekomen. Het vliegveld Kemajoran bij Batavia is in hander der Britten, die officieel den luchtdienst Singapore-Batavia hebben ge opend. De Nederlanders maken gebruik van 't vliegveld Jjillitian waar voor den oorlog de vliegtuigen van de KLM landden Luit. kol. Versteegh is Zondag uit Bris bane te Batavia aangekomen. Dr. v. Hoog straten is in Batavia om besprekingen met dr. v. Mook te voeren. Dertig dooden Ruim dertig Japanners en halfbloeds zijn te Garoet gedood door mijnen, toen een colonne in een vijandelijk mijnenveld te recht kwam. Men meent, dat dit een troep hospitaalsoldaten is geweest, die uitge zonden was om Japansche patiënten te kunnen onderbrengen in een hospitaal, dat de nationalisten voor zich hadden op- geëischt. De Japansche colonne 102 man en 2 pantserwagens sterk, meldde, dat de hoofdmacht der nationalisten zich op Tjiamis heeft teruggetrokken, waar zich de best uitgeruste en best geoefende na tionalisten bevinden. Het Indonesische nationalistische kabi net heeft een verzoek tot de Ver. Staten gericht om te worden toegelaten tot ver tegenwoordiging bij de adviescommissie voor het Verre Oosten. Hulpverleeningswerk Hawthorne heeft Hatta en Soebardjo bij zich ontboden en met hen besproken hoe de hulpverleeningsarbeid vergemakke lijkt kan worden in het binnenland, waar de extremisten transport en voedselvoor ziening van krijgsgevangenen en geïnter neerden hebben stopgezet. (Vervolg op pag. 2) Naar wij vernemen is bij besprekingen ge bleken, dat er over het in Ned.-Indië te voe ren beleid verschil van inzicht bestaat tus schen de regeering en den kortelings uit Ja pansche krijgsgevangenschap gerepatrieerde» gouverneur-generaal van Ned.-Indië jhr. mr. A. W. L. Tja*da van Starkenborgh Stachoifc- wer met betrekking tot het standpunt, dat tegenover de nationalistische stroomingen ia het kader van dit beleid valt in te nemen. De gouverneur-generaal meent ten aanzien van dit gewichtige punt niet de drager vaa de politiek der regeering te kunnen zyn en heeft om eervol ontslag uit injn ambt ver zocht. Min. Logemann zal Dinsdagmiddag bij zijn verklaring over Indonesië ook de ontslag aanvrage van den gouv.-gen. bespreken. Toch geëxecuteerd Laval heeft gepoogd aan executie door het vuurpeleton te ontkomen. Toen he denmorgen om kwart voor negen Pre sident Bouchardon, Procureur Generaal Mornet, het parket en Laval's advocaten in de gevangenis te Fresnes kwamen, om den veroordeelde mede te deelen, dat hij geëxecuteerd zou worden, slikte Laval den inhoud-. van een fleschje in en viel op den grond. Men hoopt hem nog in het leven te kunnen houden. Laval heeft echter een half uur tusschen leven en dood gezweefd. Een later bericht meldt, dat hij om 12.31 uur is geëxecuteerd. over Indië De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen morgen, Dinsdagmiddag, 1 uur. De regeering zal een verklaring over Indië afleggen. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering tegen Donderdag a.s. te 2 uur bijeengeroepen. Er zullen o.a. voorzitters en onder-voorzitters gekozen worden. Vrijdag wordt in de afdeelingen behan deld het wetsontwerp omtrent de voor- loopige Staten-Generaal. Om oor logs-onzuiverheden uit Bevolkingsregister te verwijderën In de oorlogsjaren zijn veel onzuiver heden in de Bevolkingsregisters geslo pen engemaakt. De ambtenaren „knoeiden" om de Duitschers te verhin deren jonge mannen naar Duitschland te voeren, om onderduikers te beveiligen en het zoeken naar achtervolgde vaderlan ders te bemoeilijken. Zoo verdwenen er heel wat kaarten uit de bakken en het was niet mogelijk om alle verdwenen kaarten weer terug te brengen. Boven dien was de administratie van allen die naar Duitschland werden vervoerd niet volledig en van hen die vrijwillig naar het buitenland vertrokken kwam natuur lijk niets binnen. Ook waren geboorte data van mannen tegen de 40 vroeger ge steld. om ze met opzet ouder te doen schijnen, om aldus aan wegvoering te ontkomen. Met zoo'n onzuiver bevolkingsregister kan niet woi'den voortgewerkt. Het is bijvoorbeeld niet mogelijk daarop een kiezerslijst voor de a.s. verkiezingen op te bouwen. Vandaar dat uit den Haag het bevel kwam: alle bevolkingsregisters moeten gereconstrueerd worden. Haarlem is daarmee vanmorgen begon nen. De nieuwe beschrijving geschiedt in het gymnastieklokaal van de H. B. S. B aan de Zijlvest. Daar zitten 24 ambtena ren, meest tijdelijke krachten, met eeni ge vakmenschen van de betrokken afdee- ling op het Stadhuis. Van alle Haarlem mers worden nieuwe kaarten gemaakt. Heden was alleen de naam A tot Alten aan de beurt. Dat was een betrekkelijk klein aantal, omdat de ambtenaren den tijd moesten hebben zich in te werken. Voor het verdere deel van de week zijn aan de beurt: Dinsdag: AltenaAusma. Woensdag: AusselBarleeus. Donderdag: BarmentloBeresteyn. Vrijdag: Bergv. d. Biezenbos. Zaterdag: BiggeBloemzaad. Toen vanmorgen om 9 uur werd ge start stond er al een rij van 60 menschen. Zulke rijen zijn overbodig. Willen de menschen nu absoluut rijen vormen? De ambtenaren zitten van 912 uur en 1.30— 5 uur. Op Zaterdag alleen van 9-11.30 uur. Laat niet ieder om 9 uur komen, want dan moet men onnoodig wachten. Het werk verliep zeer geregeld. Om 11 uur stopden aan alle tafels slechts 1 of 2 menschen die onmiddellijk aan de beurt waren. Wie verhinderd is op de vastgestel de uren te komen moet niet op een anderen willekeurigen dag verschij nen, want alleen op den aangewezen dag zijn de bestaande bescheiden van de betrokken letters aanwezig. Wie niet kan komen moet wachten tot een nieuwe oproeping komt! Ouden van dagen behoeven niet zelf te komen. Zij kunnen, mits zij de beschei den maar meegeven, een ander sturen. Mannen behoeven hun werk niet te ver zuimen; de vrouw, een zoon of een doch ter kunnen het evengoed. Meegenomen moeten worden het trouw boekje of andere huwelijkspapieren, per soonsbewijzen, geboortebriefjes van alle kinderen, paspoorten en andere identi teitspapieren. Ook de tweede Distributiestamkaart, of' Noodstamkaart van alle gezinsleden. Deze worden van een stempel voorzien om te voorkomen dat één persoon over twee stamkaarten beschikt. De verzamelde gegevens van deze nieu we beschrijving worden steeds den vol genden dag op het Stadhuis gecontroleerd met het bestaande bevolkingsregister. Eerst dan kunnen de onzuiverheden blij ken, die dan nader onderzocht worden. Aan het einde van de controle, die on geveer 3 maanden zal duren, zal vastge steld kunnen worden hoeveel inwoners Haarlem telt. Bovendien zal dan blijken hoeveel Haarlemmers in de oorlogsjaren naar Duitschland gevoerd zijn en hoeveel daar zijn overleden of achtergebleven. Deuren en ramen open De commissaris van Politie te Haar lem heeft bekend gemaakt dat heden middag tusschen 2 en 5 uur in Haarlem en omgeving enkele hevige ontploffingen zouden plaats hebben. De burgerjj werd in verband daar mede aangeraden om deuren en ramen open te zetten, daar glasschade niet ver goed zal worden. Naar wij vernemen zullen de explosies hedenmiddag, Dinsdagmiddag en Woens dagmiddag plaats hebben te Zandvoort. Het zal eiken middag meer dan één ont ploffing zijn.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1