Geen volledige overeenstemming in Singapore Nieuwe regeling voor arbeidsverhoudingen Grootere faciliteiten voor Nederlandsche transporten Geen Perh.-IncL delegatie naar Indië Geallieerde eigendommen in beslag,, genomen Nog een oorlogsverklaring Mijnenvegers naar Indië vertrokken Troepen naar Indië Verklaring van Van Mook In Snelle Reeks. Generaal Slim in Batavia Het rijwielpad Haarlem-Amsterdam Wordt hersteld De Indische redacteur van het A.N.P. heeft een overzicht van den huidigen toe stand gegeven, waarbij gebruik werd ge maakt van enkele gegevens verkregen uit Tegeeringskringen in Den Haag. Hij meldt o.m.: Opvallend is allereerst, dat de „oorlogs verklaring" niet uitgaat van de „regee- ring Soekarno". Oorlogsverklaringen gaan gemeenlijk uit van staatshoofden resp. regeeringen al dan niet na goedkeuring door een parlementair lichaam, zulks naar gelang de vigeerende constitutioneele be palingen in de onderscheidene landen, De figuur van een oorlogsverklaring door het hoofdkwartier van een leger is in een normalen staat met geregeld bestuur een onbekende. Dit wijst dus nogmaals op de verwarde verhoudingen onder de extreem-nationa listische kringen in Indië. De „oorlogsver klaring" moet derhalve waarschijnlijk worden beschouwd als een bevestiging van de ongeregelde, ja anarchistische, verhoudingen. Wat nu betreft de consequenties, ver bonden aan deze „oorlogsverklaring", de ze zijn ongetwijfeld van ernstigen aard. Niet verheeld kan worden, dat de toe stand thans uiterst zorgelijk is. In het hijzonder wel voor de duizenden geïnter neerden en krijgsgevangenen, die voor het overgroote deel zich nog in de kam pen bevinden. In hoeverre deze ontwikkeling de Engel- Eohen uit hun houding van de zaak maar op haar beloop laten, wekken, dient nog te worden afgewacht. De afgeloopen weken hebben nu niet bepaald het vertrouwen van het Neder landsche publiek in deze versterkt. Met volkomen begrip voor de moeilijkheden aan de andere zijde, is men van meening, dat door de Britten meer gedaan kan worden dan er is gedaan. Dit is een ern stige grief van de Nederlandsche bevol king, die zich ten zeerste teleurgesteld gevoelt door de houding van een geal lieerde mogendheid, die van de opoffe ringen van de Nederlandsche vloot en luchtmacht ten tijde van den Japanschen vloedgolf de grootste baten heeft getrok ken. Het standpunt der Nederlandsche over heid is, dat het tot de bondgenootschap pelijke vrrplichtin-en behoort om, nu Nederland in moeil-.kheden verkeert, ten gevolge van de Japansche oorlogspolitiek, ditmaal ons terzijde te springen. Na de onmiddellijke oorlogsverklaring van Nederland, onze hulpverleening aan Singapore, na den slag in de Javazee en onze andere opofferingen, meent men niets meer en niet minder te mogen ver wachten. Het feit, dat dezer dagen ook Britsche officieren ten slachtoffer zijn gevallen aan de ongeregeldheden op Java, zal wel licht meer indruk maken op de Britten, dan overwegingen van moreelen aard heb ben vermogen te doen. De besprekingen te Singapore tusschen Mountbatten, Chrïstison en Van Mook hebben, naar uit diplomatieke kringen wordt vernomen, een veel minder gun stig resultaat gehad, dan het eerste Reu- ter-telegram dienaangaande suggereerde. Renter sprak van een volkomen overeen stemming. In feite echter blijkt het, dat de Britten eenerzijds wel verder willen gaan dan tot dusver op het gebied van steunverleening aan het Koninkrijk der Nederlanden, doch anderzijds daaraan zekere voorwaarden verbinden op het stuk onzer toekomstige staatsregeling. Wat dit betreft, schijnt men dus van de andere zijde voort te blijven gaan in de richting, ingeslagen door het precedent-Christison. Al maakt het noodzakelijke optreden der Geallieerde strijdkrachten in Indië dit eenerzijds verklaarbaar, toeh wekt het in Nederland in breede lagen groote ontstem ming, dat een al zij het bevriende toch vreemde r. agendheid zich op deze wijze door het uitoefenen van druk mengt in staatsrechtelijke, inwendige aangelegen heden van eer anderen staat. Een lichtpunt vormt de grootere soepel heid, waarmede men van Britsche zijde het vraagstuk van de scheepsruimte heeft behandeld. De jongste stappen der Neder landsche regeering hebben ten deze de Na een uitvoerig en vertrouwelijk on derhoud op Zaterdag j.l. tusschen den minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logemann en de Per- himpoenan Indonesia ter bespreking van de huidige situatie in Indonesië heeft naar A.N.P.-Aneta verneemt de' minis ter de P. I. medegedeeld dat hij geen termen aanwezig acht om een delegatie van de P. I. in de gelegenheid te stellen naar Indonesië te gaan. De regeering heeft op alle manieren, die zij vrucht baar acht, het overleg tusschen Indo nesiërs en Nederlanders bevorderd. Zij verwacht veel van die Indonesiërs, die in Nica-verband in hun vaderland op het oogenblik werkzaam zijn. De minister meent echter, dat een In donesische delegatie uit Nederland, die Indië alleen zou kunnen bereiken met zijn directe medewerking, ginds niet de sfeer van vertrouwen en begrip kan .wekken, die voor verheldering van de siuatie noodig is. Het voorstel van de P. I. is dus door dpn minister niet om principiëele maar om zakelijke redenen verworpen. bestaande belemmeringen grootendeels uit den weg geruimd. Doch onverminderd blijft de moeilijkheid bestaan van -de uit rusting der troepen. Dat in Nederland de overheid alle hens aan dek heeft geroepen blijkt wel overdui delijk uit de mededeelingen, die over de radio werden omgeroepen, behelzende de versnelde oproeping van troepen, die on middellijk naar Indië zullen worden ge zonden op schepen, die de Nederlandsche overheid zoo juist ter beschikking heeft gekregen. De republiek Indonesië heeft alle parti culiere eigendommen in beslag genomen, die behooren tot particulieren en particu liere ondernemingen en ze tot vrij eigen dom der republiek verklaard. Vele bedrij ven als fabrieken en andere ondernemin gen zijn daarvoor in aanmerking gebracht, zooals de General Motorsfabrlek te Tand jong Priok en de Britisch American To bacco Company-fabrieken in de verschil lende steden op Java. Naar de correspondent van ANP- Aneta meldt: kwam een nieuwe oorlogs verklaring van de nationalisten aan de Nederlanders enkele uren na de verkla ring die het bevel gaf slangen en vergift te gebruiken. Onderteekend met: „Cemat Islam" (Mohammedaansche volk) riep het de Mohammedanen in Batavia op om te bidden voor de Mohammedanen die in Batavia gedood zijn als het begin van den „heiligen oorlog tegen de ongeloo- vige Nederlanders". De volgelingen van Soekarno moeten niet aan het werk gaan maar er voor zorgen dat het verkeer in welken vorm ook, van trams tot fietsen tot stilstand komt, zoo gaat de verklaring verder. Dr. Soekarno zond Zondag een groot protest aan generaal Sir Philip Christison den geallieerden commandant op Java, waarin hij opmerkte dat de Britten „on voldoende neutraal" waren. Hij beklaag de zich er over dat „wanneer de Neder landsche troepen beginnen te schieten de Br.-Indische soldaten hen niet weg jagen maar zich bij hen aansluiten. Het Indonesische volk is gereed om zich te gen de Nederlanders te verzetten en hen te vernietigen als de Britten en de Britsch-Indiërs neutraal blijven", voeg de Soekarno er aan toe. Het vertrek van acht mijnenvegers met Nederlandsch-Indië" als bestemming heeft gistermorgen in IJmuiden groote drukte teweeggebracht. Tegen het aangekondigde uur van Vertrek waren eenige duizenden menschen waaronder natuurlijk vele fa milieleden van de opvarenden, op de Trawlerkade aanwezig. Om 11 uur in specteerde de commandant van de zee macht, vice-admiraal G. W. Stoeve de be manningen, die voltallig op de kade stonden aangetreden. Het leek op dat oogenblik wel alsof IJmuiden Nieuwe- diep was geworden. De vice-admiraal hieid een korte toespraak waarna de be manning zich aan boord begaf. Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de Stafmuziek van de Amsterdamsche politie vertrok de fiottieljeleider Jan van Brakel naar zee, spoedig gevolgd door de acht mijnenvegers. De Jan van Bra kel zal op deze reis, die gaat rond de Kaap de Goede Hoop en ongeveer twee en een halve maand zal duren, als moe derschip mee. In Chatham zuilen de be manningen hun tropenuitrustingen ont vangen. De Voorlichtingsofficier der Kon. Land macht deelt mede, dat de vier bataljons der Kon. Landmacht, die enkele weken geleden naar Engeland zijn vertrokken, zich in de laatste dagen der afgeloopen week hebben ingescheept en thans op weg zijn naar Ned.-Indië. Gedurende de eerstvolgende drie dagen zullen vier nieuwe bataljons uit Neder land naar Engeland vertrekken. Dit zijn: het 1ste bat. jagers, het le bat. van het 11e, het 2e bat. van het 6e en het le bat. van het 8e reg. infanterie. Volgens de New York Times heeft de Britsche voorlichtingsdienst gemeld, dat Britsche en Br. Indische troepen zonder incidenten op de Westkust van Sumatra zijn geland. Voorts meldt het blad, dat schepen uit de Geallieerde pool zijn vrij gemaakt voor troepentransport naar Indië, waarheen nu 4000 man onderweg zijn. Conflict in de Geref. Kerk Ds. C. Veenhof uit Utrecht, vroeger pre dikant te Haarlem, zal Donderdag 18 Oc tober in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem spreken over het onderwerp: „Alléén onder het juk van Christus". „De Nederlandsche regeering heeft plannen uitgewerkt voor den toekomsti- gen status van Indonesië, die gebasseerd zijn op de verklaring van H. M. Ko ningin Wilhelmina in 1942", verklaarde luitenant-gouverneur-generaal dr. van Mook tegenover een aantal journalisten. Hij zei dat deze plannen echter niet ver der in discussie konden worden geno men terwijl het geheele land in een staat van opwinding verkeert. Als er maar eerst een zekere veiligheid en vrijheid van gedachte en uitdrukking bereikt was zou hij bereid zijn om te onderhandelen met Indonesische leiders van alle scha keeringen, inbegrepen dr. Soekarno. De Dr. H. J. van Mook Nederlandsche regeering was er zich al lang van bewust, dat de loop van den oorlog en de uitwerking van de Japan sche overheersching de Indonesische en nationalistische beweging versterkt heeft en zij was in geenendeele van plan dezen geest tegen te gaan. Van Mook ging ver der: „Wij Nederlanders hebben geleerd, dat wat er van het oude koloniale sys teem is overgebleven, moet verdwijnen". Geen onderhandelingen met Soekarno De regeering verklaart, dat het Reuterbe- richt, over de verklaring van dr. van Mook, dat de regeering ook bereid zou zUn met Soekarno te onderhandelen, op een vergis sing moet berusten. De regeering is niet be reid met Soekarno te onderhandelen, een standpunt, dat volkomen door dr. van Mook wordt gedeeld. In Batavia is lt -gen. Slim aange komen, de beroemde commandant van het 14de leger in Burma. Dit heeft in verschillende kringen de hoop op een spoedige beëindiging van de moeilijk heden op Java, doen stijgen. Men ver wacht, dat een van zijn eerste orders zai zijn den Japanschen ccuiimandant, lt.-gen. L. Nagamo Youshioetsji te dwingen de capitulatievoorwaarden na te komen. Van het tegelrijwielpad Haarlem-Am sterdam was na den oorlog weinig over. De Duitschers hadden veel tegels opge broken om schuilplaatsen voor auto's te maken. Ook waren er tegels verdwenen. De Rijkswaterstaat is nu bezig het rij wielpad te herstellen. Het gedeelte Haar- lem-Halfweg is klaar, nu volgt Halfweg- Amsterdam. Ds. W. C. v. d. Brink te Heemstede heeft bedankt voor het beroep naar de Gerefoiv meerde kerk te Amsterdam. Ir. W. J. A. Duynstee, directeur van het gas-, water- en electriciteitsbedrijf te Heem stede, zal op 1 November zijn 25-jarig jubilé vieren. Door de Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem is voor de tweede predikantsplaats beroepen ds. J. Heidinga te Beetsterzwaag. De provincie Noord-Holland zal in 1945 heffen 36 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en 50 opcenten op de perso- neele belasting. Na een paar jaar van stilstand, zal de Ned. Vrouwen Electriciteits Ver. haar voor- lich tings werk op het gebied van Efficiency in de huishouding weer hervatten. De ope ningsmiddag zal een bevrijdingsmiddag wor den, verzorgd door de kunstenares Margue rite Couperus, op 18 Oct. a.s. 2.30 uur, zaal Brinkmann. A.s. Donderdagavond 18 October geeft de organist der Remonstrantsche Kerk, Wil li elminast raat, in die kerk een orgelbespe ling. Dit is de 2e van een reeks, waarin (steeds op Donderdagavonden half 8. voor- loopig om de 14 dagen) de voornaamste sta dia der orgelmuziekgeschiedenis in enkele werken worden gedemonstreerd. SPORT. VOETBAL. Programma le competitie- dag (4 Nov.) Distr. 1: AjaxHDVS, Gooi— Xerxes; VSVRFC; EmmaADO; EDO— Volewijckers. Distr. H: SpartaHaarlem; DWSDFC, FeijenoordStormvogels; VUC- Blauw Wit; NeptunusDHC. VOETBAL. Bekerwedstrijd Alcmaria— EDO, EDO heeft een stevige overwinning in Alkmaar behaald. De voorhoede was zeer productief. Schijvenaar bracht de noodige vaart in den aanval, waarvan de andere spe lers profijt trokken. Met de rust W3S de stand 42. terwijl tenslotte een 7—3 zege behaald wérd. Hellingman, Steendam, Schij- venaar en Tanis maakten de doelpunten. Het was een snelle, vlot gespeelde wedstrijd, welke zeer verdiend door de Haarlemmers gewonnen werd. Haarlem-Velsen bracht een 5-2 overwin ning voor de Haarlemmers, dank zij beter voorhoedespel. De passes naar Roozen lever den telkens gevaar op voor het Velserdoel. Een der twee Velser goals ontstond door slecht terugspelen op den keeper. De tweede was te danken aan een goed opgezetlen en uitgevoerden aanval. Op Zondag 21 October, alzoo direct aan sluitend op de verschillende bekerwedstrij den opent de afdeeling Haarlem van den Ne- derl. Voetbalbond haar competities. Over het feit, of dit een gewestelijke dan wel een noodcompetitie wordt, zal het bestuur van de afd. Haarlem in November of December een beslissing nemen. Verder is door het be stuur vastgesteld, dat de Zondagmorgenwed- strijden voortaan om 9.45 uur in plaats van om 10 uur zullen beginnen. VOETBAL. NVB-beker. Haarlem- Velsen 5—2, RCHHBC 5—1, Alcm. Victrix— EDO 3—7, ZFC—Alkm. Boys 4—2, TOG—ZW 11, VSVWatergraafsmeer 11, IEVBe verwijk 16, OGDEM 35, Spaarnev.HFC 29, BloemendaalDSS 9—0, Ripperda— Zandvjn. 1—2, DIO—TYBB 0—6, DCO-THB 18, LisseHillegom 00. KORFBAL. Kon. Ned. Korfbal bond: Eerste klasse: SwiftArchipel 2—7, Koog- ZaandijkBlauw Wit 24, Oosterkwartier— SVK 20, SamosWesterkwartier 310, DED Rohda 142. Tweede klasse B: Watervliet Oosterkwartier 2 42, Sport Vereent— DED 2 6—7. Haarlemsche Korfbalbond: Eerste klasse: Nieuw Flora 1THB 2 35, Sport Vereent 2— Watervliet 2 13, Animo Ready 1Aurora 2 4—3. HOCKEY. Heeren le kl. BMK* HDM 41, prom. kl. A BMHC IIStrawb. 32, MRHCZandv. 02. Dames Hockeyó .4 A fi nale: BDHCHHYC 3—0 (Be Fair niet opg.) B finale: Be Fair HAsvion 32. Prom.kl. B BDHC II—Fit 4—1; 2e kl. B Zandv.— Strawb. 03. ATHLETïEK. Zaterdag werd onder groote belangstelling de Ronde van Zeist ge- loopen, waaraan 160 athleten deelnamen. In de A-klasse won Slijkhuis overtuigend met 8 m. 57,5 met als tweede J. Weenink van Suomi (9 m. 51,5). In de D-klasse werd de Haarlemmer W. van Gog eerste in 9 m. 49,2. Zondag liep Weenink zijn tweeden wedstrijd in twee dagen en won ditmaal in de A-klasse van den Mulier-veldloop in Velsen-Noord, tweede werd D. Jordens van de HAV. HANDBAL. Eerste klasse dames: Ra- piditasConcordia 26. Heeren: Concordia— Lijnden 125. Tweede klasse dames: Bato— BGV 0—2, Rap. 2—HOC 0—8, TJmond—Con cordia 2 22. Heeren: HOCBGV 125. Bato— Rapiditas 33. DAMMEN. Roozenburg heeft door het winnen van de laatste partij de match tegen Springer met 11—9 gewonnen. BILJARTEN. De bekende biljartspe lers P. Kobus uit Haarlem en C. van Vliet uit Den Haag spelen a.s. Vrijdagavond 19 Oct. om 8 uur een wedstrijd van G00 caram boles cadre 35/2 in gebouw „Du Nord" aan den Rijksstraatweg 56 Haarlem Noord. De opbrengst is ten bate van het Herstelfonds 1945, de organisatie is in handen van de B.V. Haarlem Noord. Loonpolitiek in handèn der Rijksbemiddelaars Het buitengewoon besluit Arbeidsverhou dingen is thans gewijzigd. Er is daarbij een regeling vastgesteld voor de plaatsing in de vroegere arbeidsverhouding zoowel van ge- repatrieerden en onderduikers, als van hen, die bij de B.S. of als oorlogsvrijwilliger dienst hebben genomen, of in werkelijken dienst zijn opgeroepen. Vervolgens geeft het besluit een regeling van de beëindiging der arbeidsverhouding. In het algemeen kan deze slechts geschieden met toestemming van den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau. De mogelijkheid is geschapen, dat het georganiseerde be drijfsleven in voldoende mate in de gelegen heid zal zijn Uien directeur daaromtrent te adviseeren. Zeer belangrijk zijn de bepalingen omtrent de loonen. De loonpolitiek wordt onder ver antwoordelijkheid van den minister van so ciale zaken, die terzake algemeene aanwij zingen kan geven, gelegd in handen van het college van rijksbemiddelaars. Dit geeft al gemeene richtlijnen voor de vaststelling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden, van welke het zonder vergunning van het college niet geoorloofd is af te wijken. Voorts kan het college, op verzoek van organisaties van werkgevers en werknemers, of ook ambts halve, regelingen van loonen en andere ar-: beidsvoorwaarden bindend vaststellen. Van de op 15 October 1945 bestaande col lectieve arbeidsovereenkomsten moet aan het college mededeeling worden gedaan. Nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten en wijzi gingen van bestaande contracten behoeven, de goedkeuring van het college. Overtredingen van het besluit of van op grond daarvan vastgestelde regelingen wor den gestraft met hechtenis en geldboete. Daarnaast kunnen bij overtredingen van loon voorschriften als bijkomende straffen o.m. worden opgelegd geheele of gedeelte lijke stillegging van de onderneming van den veroordeelde en ontzetting van het recht bepaalde ambten te bekleeden of be paalde beroepen uit te oefenen. Het besluit is niet van toepassing op de arbeidsverhoudingen van werknemers bij een publiekrechtelijk Uchaam, van onderwijzend en doceerend personeel, werkzaam nan on derwijsinrichtingen, van personen, die een geestelijk ambt bekleeden en van vrouwe lijke werknemers, die uitsluitend of in hoofdzaak huishoudelijke of persoonlijke diensten in de huishouding van private per sonen verrichten,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2