Jisafcl Regeringsverklaring over Indië Verhooging van de rantsoenen Engelsche pers over Indische kwestie In Snelle Reeks. gas en electriciteit Hulpverleeningswerk krijgt voorrang Rampokpartijen Weerbericht (Vervolg van pagina 1) Ten van een nieuwe Japansche Groot- Azië-politiek. De leiders van de revolu- tionnaire beweging hebben dit geweten, maar misschien juist toen zij bemerkten, dat het een ineenstortend Japan was, dat hun de onafhankelijkheid aanbood, heb ben zij wellicht gemeend als voltrekkers der historie die algeheele onafhankelijk heid, tijdig of ontijdig, te mogen en te moeten aannemen uit handen, die bezoe deld waren en dus de hunne mede-be zoedelden. Ik zou niet gaarne over deze mannen als mensch stuk voor stuk een oordeel vellen, maar indien het waar is, wat ik zelf denk, dat de taak en plicht der Ne derlanders om in de Indische samenle ving de krachten te helpen ontwikkelen, die zij behoeft, geenszins ten einde zijn vervuld. Indien het waar is, dat ook daar na de historische banden voor beide vol ken van groote waarde zullen blijven, in dien d i e Indonesische nationalisten ge lijk hebben, die daarom met ons in het koninkrijk willen blijven, indien het on recht is, wat aan Nederlanders, die zich ten volle aan Indië gaven, aan de Indo- Nederlanders in hun eigen moederland werd aangedaan, dan is de verantwoorde lijkheid van deze mannen voor den weg, dien zij meenden te mogen kiezen, wel groot. 'Waartoe die weg ook zou mogen leiden, stellig niet tot waarachtige, waar de volle nationale zelfstandigheid, noch tot nationale gezondheid, geestelijk en stoffelijk. Na een overzicht te hebben gegeven van de maatregelen voor het functionnee- ren van het bestuur in Ned Indië geno men, vervolgt de minister: Eerst na Sep tember 1944, als het Zuiden van Neder land bevrijd is, en eerst goed na Mei 1945, kan Nederland er aan beginnen te den ken, zijn mankracht te organiseeren voor de driedubbele taak, ambtenaren te leve ren voor het herstel van het overheids apparaat in Indië en strijdkrachten voor den oorlog tegen Duitschland en die te gen Japan. Aan strijd tegen Indonesiërs denkt niemand. Integendeel, deze Neder landers zijn bereid hun bloed te offeren te hunner bevrijding. Door den opzet der militaire krachts inspanning kunnen wij thans in Indië niet ©ver een noemenswaardige strijdmacht beschikken. Reeds in Augustus 1944 heeft de Ned. regeering met de Australische bespre kingen geopend, die veel schenen te be loven, met de bedoeling de gelegenheid tot opleiding van deze gezagstroepen (en Nicapersoneel) in dat land te verkrijgen. De voordeelen van ruimte, voeding, mo-j gelijkheid tot oefening in tropencondities en nabijheid van Nederl. Indië lagen voor de hand. De massa van de voor de Indi sche gezagsbataljons bestemde troepen is er echter nooit gekomen. Het Zuiden kon niet voldoende mannen leveren en alle icheepsruimte werd voor den strijd tegen Japan gebruikt en daarna voor demobili satie. Daarbij kwamen de Ned. bevrij dingsmaatregelen in het gedrang. De vraag werd niet meer hoe Nederland troepen voor den dienst in het Oosten kon opleiden, maar hoe het onverwijld een bijdrage zou kunnen leveren voor een taak, die vroeger over het bondgenoot schappelijk leger (incl. onze expedition- naire macht) en gezagsbataljons verdeeld mocht worden gedacht en waarbij nu als bittere verrassing kwam de weerstand, te verwachten van de in de laatste drie a vier maanden door de Japanners in el kaar gezette republiek Indonesia. Hoe kort geleden nog kon ik in een radiotoespraak met oprechtheid zeggen, dat onze jongens niet uittrokken tot her stel van de koloniale verhoudingen. Zul len zij nu moeten gaan om onze Indische Nederlanders veiligheid te waarborgen in hun eigen huis? De eerste bataljohs zijn enkele kostbare weken later scheep gegaan dan wij had den mogen hopen, maar ik mag tevens wel de gegronde verwachting uitspreken, dat nu verder het verschepingsprogram vlot zal verloopen. Intusschen waren wij dus niet gereed konden wij nog niet gereed zijn om onze taak in Indië te hervatten, om ook daar „herstel en vernieuwing" te brengen toen Japan de wapens neerlegde. Maar, let wel, daar lag en ligt niet alleen een taak voor ons, maar allereerst een taak voor de bondgenootschappelijke oorlog voering, ii.l. het ontwapenen en evacuee- ren van de Japansche bezettingsmacht en het herstel van het wettig gezag van den bondgenoot. Het is een zeer ernstige zaak, dat wij, die in dezen oorlog gegeven hebben wat wij konden, helaas uit moeten spreken, dat wij de bondgenoo'.en voor dien ge- meenschappelijken plicht niet gereed heb ben gevonden en zelfs niet dan aarzelend bereid. Had Japan langer stand gehouden, wij zouden hebben moeten ervaren in welk tempo het Ned. Indisch grondgebied bin nen de militaire actie zou zijn getrokken. Zeker is echter, dat de plannen voor de plotselinge opdracht om over het geheele gebied de Japanners te ontwapenen niet gereed waren. Vandaar, dat in het Oos telijke deel van den Archipel de bezet ting van een aantal eilanden en plaatsen voorloopig is geschied door het Australi sche leger. Geleidelijk zal het commando voor Z.O. Azië deze streken overnemen. Maar ook voor het Westelijk deel van iden Archipel, met name Java en Suma tra, blijkt, dat óf troepen óf scheepsruim- te en vermoedelijk beide niet aanstonds Jn voldoende mate beschikbaar gesteld zijn, hoewel het politieke verraad der Ja panners toch dringend een onverwijld op treden vorderde. Wij kunnen niet aanvaarden, dat men ons tegemoet voert, dat het conflict met Üe republiek Indonesia een interne aan gelegenheid is, welker beslechting ligt buiten de taak van het geallieerd militair gezag. Wij ontkennen geen oogenbli, dat er in ons koninkrijk een probleem van het In donesisch nationalisme is, maar wij wa ren gereed en bereid en wij zijn dat nog, om dit probleem op te lossen langs den koninklijken weg van overleg in weder- keerig begrip en waardeering met behoud van alle zedelijke waarden, die de histo rische verbondenheid voor beide naties, de Nederlandsche en de Indonesische, heeft opgeleverd. Wij zouden ten volle in staat zijn geweest dit probleem in vrede op te lossen, indien niet datgene, wat ik zooeven bestempelde als Japansch poli tiek verraad, de nationalistische leiders op Java verleid had een blinden weg in te slaan. Toen de heer Van der Plas op 16 Sept. in Batavia kwam vond hij geen Japan sche bezetting en de overheidsgebouwen in handen der Soekarnisten. Hij vond ook, hoewel er nog heelemaal geen Nederland sche en geen Britsche troepen getand waren, een Batavia vol politieke opwin ding en, vooral 's avonds, vol onveilig heid. Reeds toen, en dus niet door het laten optreden van Nederlanders, liep het ge zag over de jeugdige vrijscharen uit de hand. Dit mogen zij bedenken, die van oordeel zijn, dat Nederlandsche troepen zendingen achterwege behoorden te blij ven. Ons wettig gezag gelooft in zijn recht en zijn plicht en het zou die laatste ernstig verzuimen, indien het zich niet van de middelen voorzag tot vestiging van orde en veiligheid. Buiten Batavia, met name in Bandoeng, was de toestand aanvankelijk gunstiger en de verzorging van krijgsgevangenen en geïnterneerden kon aanvankelijk tamelijk ongestoord voortgang hebben. Later heeft de voortgezette agitatie ook in het bin nenland een toestand van terreur en pijn lijke onveiligheid voor de Nederlanders veroorzaakt. Van den aanvang af is deze delicate situatie niet behandeld zooals wij zouden hebben gewenscht. (De zitting duurt voort) De hoofdinspecteur der Directe Belastin gen, de heer J. H. Hellema te Haarlem, zal op uitnoodiging van het bestuur der Haar- lemsche Middenstandscentrale een causerie houden over het Buitengewoon Aangifte biljet. Deze bijeenkomst zal gehouden wor den op Donderdagmiddag 18 October a.s. om 3 uur bij Brinkmann, Groote Markt. De Vereeniging „Haerlem" houdt van Woensdag 17 tot en met Zaterdag 20 October telkens van 13 tot 17 uur in het vereenigings- gebouw ,,de Hoofdwacht", Groote Markt, een tentoonstelling van 4 diorama's vervaardigd door leerlingen van de Doopsgezinde school te Haarlem van de Groote Markt, de Groote Houtstraat, het Spaarne en het begin van den Hout. Zij zijn onder leiding van de tee- kenleeraren gemaakt naar oude prenten en schilderijen, Tevens is er dan gelegenheid ,,de Hoofdwacht" te bezichtigen. De heer K. Wesseling, Veldlaan 35 te Aerdenhout, viert 20 October zijn 25-jarig jubilé bij de firma van Empelen en van Dijk te Aerdenhout. In opdracht van de 59ht Provost Coy hebben Zaterdagavond de Britsche politie, een rechercheur van de Haagsche zedenpolitie en de Haarlemsche politie onder hoofdinsp. A. F. Suurendonk een drietal verdachte in richtingen te Haarlem uitgekamd. 147 Vrou wen en meisjes werden voor een geneeskun dig onderzoek naar het gebouw van den G. G. G. D. gebracht. Met eenige voldoening mag opgemerkt worden, dat het percentage geslachtszieken onder hen zeer gering was. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. W. van Dartelen te Heemstede zijn zilve ren jubileum als administrateur van den Ne. derlandschen Dambond herdenkt, zal de Prov. N.H. Dambond half November een Kennemer Bevrijdings-feestavond organiseeren. Te Haarlem is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer W. Windig, die ambte naar was bij het Haarlemsche Crisiscomité en ook enkele bestuursfuncties bekleedde in het christelijke vereenigingsleven. De heer K. Rijpma te Heemstede, die zijn werk aan de rijksinspectie der brandweer hervat, heeft afscheid genomen van zijn werk aan den Politieken Opsporingsdienst te Haar lem, waar hij commandant der arrestatieploeg was en later optrad als lid van de districts leiding van den P.O.D. Hij werd voor zijn verdienstelijk werk gehuldigd door de heeren G. de Boer (namens de districtsleiding), H. Broekman (chef), H. van Dijk (rechercheur), inspecteur van IJzendoorn (commandant van Haarlem Zuid), mr. B. J. Besier (advocaat fiscaal) en Walnrecht (van het bureau Na tionale Veiligheid). Allen prezen het werk van den heer Rijpma. Namens het personeel werd den heer Rijpma een klok en een fruit mand aangeboden. Aan. mevrouw Rijpma werden bloemen aangeboden. In de Staatscourant van Maandagavond is opgenomen een beschikking van den minister van Handel en Nijverheid, waar bij wijziging gebracht wordt in de rijks regeling voor de rantsoenen gas en elec triciteit. ELECTRICITEIT De rantsoenen voor verlichting zijn voor de wintermaanden iets verhoogd. oud nieuw December en Januari 26 38 Februari en Maart 19 27 April en Mei 12 12 Juni en Juli 8 8 Augustus en September 12 20 October en November 23 35 Een A.N.P.-correspondent meldt uit Batavia, dat volgens een Engelsche ver klaring het hulpverleeningswerk voorrang zal verkrijgen. Zoo gauw er voldoende troepen beschikbaar zijn, zullen de Ge allieerden het binnenland intrekken om de kampen te beschermen. Twee nieuwe brigades zijn kortgeleden in Batavia aangekomen en een derde zal binnenkort in Soerabaja landen. Verwacht wordt, dat ook Bandoeng spoedig bezet zal worden. De kampen te Semarang en Ambawara komen aan de beurt zoodra er meer troepen zijn. Deze zijn reeds onder weg. Bij het zenden van troepen naar Ned. Indië houden de Engelschen ook re kening met de Nederlandsche troepen, die naar Ned. Indië verscheept zijn. Volgens een Nederlandsche opgave uit Londen, zouden er vorige week 4000 man uit En geland zijn vertrokken. In de plaatsen, welke de Britten niet als de. „voornaam ste" beschouwen, zullen de Indonesiërs de macht blijven uitoefenen. Het zal de taak van de Nederlandsche troepen zijn om daar de orde te herstellen. Het is te hopen, dat dit op vreedzame wijze kan geschieden, ook met het oog op de ge- interneerden op Midden-Java, die nu bij na als gijzelaars zijn te beschouwen. De besprekingen met de Indonesische leiders over de toekomstige politiek zullen dan kunnen beginnen, nadat de rust in de voornaamste plaatsen is hersteld, aldus voegt de correspondent eraan toe. De distributie NIEUWE PETROLEUMBONNEN Het Centraal Distributiekantoor maakt be kend, dat van 17 October tot en met 20 No vember a.s. op de bonnen a, b, c en d 781 der bonkaarten 511 drie liter petroleum beschik baar wordt gesteld. Het is in verband met de bevoorrading van den handel mogelijk, dat de petroleum niet onmiddellijk overal ver krijgbaar zal zijn. Voor-inlevering der bon nen mag evenwel niet plaats hebben. Men moet er rekening mede houden, dat waar schijnlijk niet spoedfg weer voor de geheele bevolking een bon voor petroleum zal wor den aangewezen. In een lang artikel bespreekt de Lon- densche Times van Zondag de moeilijk heden te Batavia en speciaal het dood schieten op Donderdag van de Britsche en Britsch-Indische officieren. Het blad schrijft: „Er zijn steeds meer teekenen in de laatste dagen, die er op wijzen, dat de houding van de Indonesische nationalis ten, die eerst zeer pro-Britsch was( het geen hoofdzakelijk te danken was aan de verklaring van generaal Christison, dat de Britsche rol in deze uitsluitend mili tair was) nu omzwaait naar dë tegenover gestelde zijde en dat de nationalisten deh- ken, dat de Nederlanders terugkeeren onder Britsche bescherming." De spanning tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs neemt voortdurend toe. De aansprakelijkheid voor het toenemen de aantal incidenten moet niet geheel aan één zijde geweten worden. Soekarno toch tot overeenkomst bereid „Soekarno en zijn zelfbenoemde kabinet lijken zich niet op hun gemak te voelen, doordat zij meer door de beweging wor den meegesleept dan dat zij haar leiden, maar hun gezag is waarschijnlijk grooter dan men op het eerste gezicht zou zeggen. De belangrijkset groep in het kabinet is die van Hatta en andere intellectueele socialisten, die in Holland gestudeerd heb ben. De anderen zijn romantische natio nalisten, die geen duidelijke politieken blik hebben. Het leiderschap van Soekarno is verre van zeker en slechts tijdelijk aan vaard, omdat hij een persoonlijkheid is, die den meesten indruk maakt op de mas sa. Het meest eigenaardige van de situa tie is het ontbreken van georganiseerde radicale groepen. Een Indonesische com munistische partij bestaat, maar lijkt zich nooit te hebben herstéld van de onder drukking, die volgde op hun opstand in 1926. De constitutie toont weinig commu nistische en socialistische invloeden, wat tot uiting komt in de groote macht van den president en den vice-president. „De Nederlanders handhaven hun wei gering om met Soekarno te onderhande len, maar de correspondent zegt, dat woorden als „Quisling" en „collabora- Dit wil dus zeggen dat het rantsoen voor het twee-maandeljjksche tijdvak October en November verhoogd is met 12 K.W.U., voor December en Januari eveneens met 12 K.W.U., voor Februa ri en Maart met 8 K.W.U. en voor Augustus en September ook met 8 K.W.U. De rantsoenen over de zomermaanden blijven onveranderd. De rantsoenen electriciteit voor koken blijven voor gezinnen onveranderd. Al leen is verhoogd het rantsoen voor al leenwonende personen. Dit was 42 V2 K.W.U., maar wordt nu 70 K.W.U. GAS Het gezinsrantsoen voor koken op gas blijft onveranderd. Alleen is het rantsoen voor alleenwonen- den, dat nu 17 M3. gas was, gebracht op 28 M3. per twee maanden. i Een pleister op de wonde iseen ongevallen verzekering gesloten bij: H. VAN DAM AZN. Z Geil. Oude Gracht .65 - Haarlem - ONE# tel. 18307 Er blijven berichten binnenkomen over nationalistische rampokpartijen. Depok, een dorp tusschen Batavia en Buitenzorg heeft veel geleden door nationalistische plunderaars en moordenaars. In de afge- loopen dagen hebben gewapende benden daar huis gehouden en een groot aantal bewoners gedood. Voorts zijn huizen be schadigd en is alles wat meegenomen kon worden gestolen. De bevolking verlaat nu het dorp. In Garoet (O. Preanger, op 60 km. van Bandoeng) zijn gedurende de laatste drie dagen 20 personen, w.o. 3 Nederlanders gedood. Japansche troepen zijn in Garoet van Bandoeng uit gearriveerd en hebben de volledige controle over de stad, zoodat er nu rust heerscht. Een Nederlander heeft gemeld, dat hij met nog 60 andere Nederlanders „voor eigen veiligheid" door de Indonesische speciale politie 24 uur zonder voedsel was ingesloten. Hun werd aangezegd, dat zij om één uur 's ochtends zouden worden terecht gesteld. Voor dat uur echter arriveerden vrachtauto's en pantserwagens met Japanners, die hen verlosten. De Vlaamsche activist dr. August Borms is door den Brusselschen krijgsraad ter dood veroordeeld. teur" in de tegenwoordige verhoudingen weinig beteekenis hebben. „Er zijn zelfs een of twee leden van Soekarno's kabinet die een niet onwaardige staat van dienst hebben in het verzet tegen de Japanners." De persoonlijke indruk, dien de corres pondent heeft van de leden van Soekar no's kabinet, is, hoewel zij roepen om volledige onafhankelijkheid, dat zij hopen op een onafhankelijkheid onder interna tionale controle en dat wat zij waar schijnlijk wel zouden willen accepteeren (hoewel zij het niet durven bekennen) de een of andere nieuwe overeenkomst met de Nederlanders is. Zij verwachten veel van de buitenwereld, speciaal van Ame rika, gezien de houding, die dat land in een voorgaand overeenkomstig geval te genover de Philippijnen heeft aangeno men." Herstel Nederlandsch bestuur noodig De Daily Telegraph schrijft in een hoofdartikel: Generaal Slims aankomst zal wellicht een duidelijker uitgestippelde gedragslijn inleiden dan tot dusverre gevolgd is, dan wel kon worden. Het is duidelijk dat zoo spoedig mogelijk Nederlandsche troepen geland moeten worden en getracht moet worden het Nederlandsch bestuur te her stellen. Onderscheid noodig De Manchester Guardian schrijft in een hoofdartikel over de problemen van het Verre Oosten: „Wij moeten een zorgvul dig onderscheid maken tusschen de Ja pansche marionetten, die alleen naar vo ren zijn gekomen om ons te hinderen en de meer gematigde bevolking van Indo- China en Ned.-Indië, die verlangen naar het einde van den ouden kolonialen sta tus en naar een toekomst van grooter vrijheid. In het Oosten zoowel als in het Westen zijn de dingen veranderd in de afgeloopen zes jaren, maar daar zijn de Franschen en de Nederlanders zich even bewust van als de Britten zelf. De orde op Java moet worden hersteld en de Ne derlanders moeten er terugkeeren. Al is het klein en al heeft het alles verloren' wat het bezat, daarom moet het zijn rech ten nog niet verliezen. Het is zijn eigen voorrecht om na een lange periode vanl niet onverlichte koloniale politiek, zijn inheemsche volkeren op hun eigen vrije gaden te zetten. Geldig tot Woensdagavond: In den ochtend over groote deelen van het land nevel of mist. Overdag licht- tot halfbewolkt. Droog weer, matige tem peratuur. Wsinig wind, behoudens in Z.W. des lands. Later echter wordt matige wind tusschen O. en Z. ver wacht. J. K. Oosterwijk overleden In Haarlem is bericht ontvangen, dat in een concentratiekamp in Duitschland is overleden de heer J. K. Oosterwijk, die o.m. in het be gin van den bezettingstijd vele pogingen in 'het werk heeft gesteld om Nederlandsche jongens uit Duitsche handen te houden. Hij heeft toen ook de Sneldienst Haarlem opge richt, _i

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2