Voorlichting op Java noodig De Rede over Indié Onderhandelmgen, maar niet met Soekarno Ontslag van den G.G. aanvaard, aldus Min. Logemann Hef woord is aan.... Koude en donkerte als. Doodvonnis voor van Genecb teri Het handvest van San Francisco 60e Jaargang No. 18155 RB 1 8 BB 1 Woensdag 17 October 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1 E^ff 11^ 1 C»f 1 J I l^^fT Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem JL JL '>\a^ Ja JL i <L J8 J i Ik J8 Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. T^J Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert Pecreboom TeI; Re<Jacye i0600. Expeditie 14825. MINISTER Logemann heeft een zoo breedvoerige uiteenzetting van de Indische situatie gegeven, dat de geheele middagzitting van de Tweede Kamer er door in beslag 'genomen is. Debat zal vol gen. De rede is ongetwijfeld een belang rijke bijdrage tot verheldering van den toestand en zij heeft het standpunt van de regeering zeer duidelijk gemaakt. Dat is niet geheel in overeenstemming geble ken met de inzichten van den in Neder land vertoevenden gouverneur-generaal Tjarda van Starkenborgh en daarom is hij gisteren afgetreden. Jammer, temeer omdat het geen principieel geschil betrof, maar alleen een verschil van meening over den te bewandelen weg en den toon van het staatkundig gezag. De G.G. wilde geen ..besprekingen met daarvoor in aan merking komende Indonesische leiders, ter uiteenzetting van inzichten en voor nemens", die de regeering voornemens is te houden. Zij beschouwt zulke bespre kingen als uitvloeisel van haar bereidheid, om met de Indonesische nationalisten binnen het verband van het Koninkrijk samen te werken. Zij meent dat zij geen gezag prijsgeeft door zoo te handelen. Maar de afgetreden G.G., die op geen en kele wijze wou vooruitloopen op de een maal vastgestelde procedure voor een te houden Rijksconferentie, ziet dat er blijk baar wel in. Ofschoon tot de in aanmer king komende Indonesische leiders niet de regeering-Soekarno behoort. Die is van zulke besprekingen uitgesloten. Minister Logemann heeft dat nog eens duidelijk verklaard. Onze regeering acht bespre kingen met het régime-Soekarno onwaar dig, omdat Soekarno zich vereenzelvigd heeft met het Japansche régime en vol strekt vijandig tegenover Nederland staat en onvruchtbaar, omdat hij als eenige op lossing de volstrekte onafhankelijkheid, buiten Nederlandsch rijksverband, ziet. De Engelsche regeering heeft de juist heid van dit Nederlandsche standpunt er kend. En er zij aan herinnerd dat Soe karno zelf positief geweigerd heeft en dat in grootsprakige bewoordingen, die meteen twijfel aan de beteekenis van zijn persoonlijkheid wekken om met Neder landers te onderhandelen. In haar verzekering, dat zij de loyale uitvoering van de toezegging van de Ko ningin van 6 December 1942 beoogt, is de Nederlandsche regeering nu nog iets ver der gegaan met haar beloften. Zij heeft verklaard dat zij niet alleen het optreden van een volksvertegenwoordiging met een substantieele Indonesische meerderheid maar ook de instelling van een daadwer kelijk kabinet, dat dus niet uit hooge be stuursambtenaren maar uit verantwoor delijke ministers zou bestaan, beoogt. Zij wenscht evenwel de rijksconferentie te houden en minister Logemann kon daar niet in andere opzichten op vooruitloopen. Hij heeft gezegd: „Wij zijn bereid het probleem van het Indische nationalisme in overleg en met wederkeerige waardee ring en begrip op te lossen. Wij zouden dit al in vrede gedaan hebben als niet het Japansche politieke verraad nationa listische leiders ertoe verlokt had, een blinden weg in te slaan." Omtrent dit verraad is de minister dui delijk geweest. Hij heeft erkend dat hier te lande onvoldoende inzicht heeft bestaan in de intensiteit van de jeugdbeweging. In kenmerkend totalitairen stijl hebben de Japanners een verhit nationalisme bij de inlandsche jeugd gewekt, haar geestdrift ingegoten voor hun Aziatische idéé, haar blankenhaat bijgebracht en haar ge- militairiseerd. Is het niet een treffende nabootsing van Hitiers Europeesche be leid? Ja, Hitler is verslagen en Hirohito is verslagen, maar de nawerking van hun beleid is niet ten einde. Nergens ten einde. Het is volgens minister Logemann's opinie deze Japansche drijverij, die het régime-Soekarno heeft meegesleept. De republiek Indonesië is van Japansch maaksel. Hij heeft maarschalk Teraoetsji genoemd. Hij heeft opgemerkt, dat het zelfde in Burma en Indo-China en op de Philippijnen geschied is. Japan is bezet en Tokio onderworpen. Generaal MacArthur regeert. Maar de geesten, die zijn opge roepen, zijn nog niet bedwongen en de Japanner lacht in zijn vuistje als hij de gevolgen ziet. De minister heeft critiek op de bondge- nooten, met name op Engeland, geoefend „tegen een achtergrond van groote waar deering" en erkennend, dat wij onze be vrijding in hoogen mate aan de Engel- schen danken. Het was niettemin critiek, vooral op de vertraging in het ontwape nen en evacueeren van de Japansche be zettingsmacht, op de nalatigheid in het handhaven van de orde zelfs in Batavia, op het gevoerde aarzelende beleid. Ge lukkig is de erkenning van het Nederland sche gezag, als het eenige wettige, nu dui delijk en onomwonden Uitgesproken en de Engelsche regeering is niet doof gebleken voor de Nederlandsche vertoogen. In het algemeen blijft de toestand ern stig. Maar er is vrijwat verheldering in ge komen. Bezetting van Bandoeng en Soe- rabaja is nu ook aangekondigd. Laat ons hopen dat het vooral en in de eerste plaats gelukken zal, de geïnterneerden in de kampen in veiligheid te brengen. Laat ons hopen dat met groote tact zal worden opgetreden door de militaire be velhebbers, dat bloedige botsingen ver meden zullen worden en dat het contact met die Indonesische leiders, die tot overleg over zelfbestuur binnen rijks- Er zijn vele verwarrende verklaringen verspreid, doch deze worden alle teniet gedaan door de openbare mededeeling van den opperbevelhebber, dat de Ned.- Indische regeering het eenige wettige gouvernement is. Naast de groote waar deering voor hetgeen de Britsche vrien den hebben gedaan wil de minister toch opmerken, dat het een zeer bedenkelijk Engelsch voornemen is geweest alleen de steden Batavia en Soerabaja te bezetten. Die beperking hebben de Britten spoedig laten varen, maar zij had haar kwaad reeds gedaan. Bedenkelijk is eveneens, dat voor ontwapening der Japanners en hun wegvoering nog weinig' is verricht en dat niet de hand is gehouden aan het naleven van de hun gegeven opdracht, dat zij verantwoordelijk waren voor den goeden gang van het bestuur. Op tamelijk groote schaal zijn wapens en zwaarder oorlogstuig in handen van de vrijscharen geraakt, waardoor de situatie nog weer moeilijker is geworden. Ook heeft dit rampzalige gevolgen gehad vo'or de ver zorging en de veiligheid der Nederlan ders. Daarom zijn krachtige vertoogen gericht tot de Engelsche regeering en hoewel deze daarvoor niet ongevoelig is gebleven, wordt niettemin met bezorgd heid de zeer langzame voortgang van za ken hier te lande gevolgd. Van den aanvang af is er van Engel sche zijde op aangedrongen door contact met nationalistische leiders te zoeken de politieke situatie te verlichten. De regee ring heeft dat van den beginne gedaan, maar wil niet met Soekarno onderhande len, ook omdat met hem geen gemeen schappelijke basis voor bespreking is te vinden, daar hij met niets minder dan volstrekte onafhankelijkheid genoegen neemt. Luit.gouv.gen. van Mook is gemachtigd besprekingen te voeren en eenige con crete punten van hervorming, die recht streeks voortvloeien uit den geest van de radiorede van Dec. 1942 dér Koningin, bij die samensprekingen te ontwikkelen. Het Soekarno-regiem verzet zich echter wer kelijk met geweld tegen vrije samenspre kingen. «De regeering heeft dan ook niet nagelaten het Britsche gouvernement bij de mededeeling over de aan dr van Mook gegeven machtigingen te doen weten, dat deze onverbrekelijk verbonden worden geacht aan door de bezettingstroepen te nemen maatregelen, welke de veiligheid effectief waarborgen. Het ontslag van den G.G. De regeering is bereid binnen het ver band van het koninkrijk met het Indone sische nationalisme samen te gaan. Het is dan ook met groot leedwezen, dat zij heeft kennis genomen van verschil tus- schen haar inzicht en dat van den Gouv.- Gen. Er is geen verschil van meening over aard en maat van de tot stand te brengen hervormingen, maar over den te bewandelen weg. De Landvoogd is van meening, dat de hervatting van de nor male functies van het wettig gezag niet door samensprekingen als bovenbedoeld behoort te worden begeleid en dat in geen enkel opzicht mag worden vooruit- geloopen op de vroeger uitgestippelde procedure van de rijksconferentie. De re geering is van meening, dat zoodanig be leid de diepten niet zou bereiken, waarin het huidige conflict zich geestelijk af speelt en dat zij geen gezag prijsgeeft door te handelen als zij zich voorstelt. De regeering heeft de ontslagaanvrage met diep leedwezen vernomen. Zij is gemach tigd mee te deelen, dat dit ontslag door de Kroon wordt aanvaard. Zij is zich be wust, dat aan Indië hiermee een man ont valt, wiens persoonlijkheid den grootsten eerbied heeft afgedwongen en wiens toe wijding, bekwaamheid en karakter het land zwaar zal missen. De toestand is momenteel hoogst ern stig en hij kan elk oogenblik door exces sen zoozeer verergerd worden, dat de grondslag voor verdraagzaamheid en sa menwerking tusschen Indië's bevolkings groepen voor afzienbaren tijd kan worden verstoord. De rijkshervorming De regeering heeft de loyale uitvoering van de verklaring der Koningin van 6 Dec. 1942 tot grondslag van haar pro gram gemaakt. Het regionale staatsrecht der rijksdeelen en het staatsrecht van het verband bereid zijn, spoedig tot stand zal komen. Den lezer, voorzoover hij geen kenner van Indië is, geef ik denzelfden raad dien ik mijzelf voorhoud: wees voorzichtig met oordeelen. Wij kennen Indië, zijn sfeer en zijn bevolking niet. Dat alles is geheel anders dan Nederland. Vergelij kingen met Europeesche volken en Euro peesche verhoudingen zijn wel erg ge makkelijk en leiden snel tot een dave rende opinie, maar hebben geen enkele waarde. Wij moeten ons laten voorlich ten door diegenen, die het beter weten dan wij en die kennelijk niet door voor oordeel of eigenbelang beïnvloed worden. Zoo zijn er genoeg: menschen die rustig en met kennis van zaken oordeelen. On bezonnen taal van ondeskundige lieden is niets waard. R. P. koninkrijk als geheel zal worden her vormd en de regeering is tenvolle bereid tot een hervorming, welke de zelfstandig heid der rijksdeelen in hun inwendige aangelegenheden inderdaad verwerkelijkt. En van de structuur der regionale orga nisatie is reeds vastgelegd, dat zij de zelf standigheid dos lands voor haar deel wil doen dragen door een volksvertegenwoor diging met substantieele Indonesische meerderheid. Als tegenspeelster dezer volksvertegenwoordiging zal een kabinet als drager van een bepaald regeerbeleid optreden. De minister verklaarde, dat de ras discriminatie, welke nog in sommige op zichten bestaat, vóór de rijksconferentie zal verdwijnen. Er zal een benoemingsbe leid komen, waarin alle rasgroepen wer kelijk zonder onderscheid worden beje gend. Ook het bedrijfsleven zal geen ras senonderscheid mogen toepassen. Hierop zal toezicht worden gehouden. Uit de verklaring der Koningin is dui delijk gebleken, dat de koloniale figuur niet in de vermomming van de rijksstruc tuur zal terugkeeren. De rijksconferentie is niet gebonden aan een beperkte op dracht, maar zoekt de oplossingen in vrij overleg. Het in werking brengen van de resultaten dier conferentie zal langs con- stitutioneelen weg geschieden De minister eindigde met te verklaren, dat er zwaar werk is te doen. Nederland wil en mag zich echter het werk niet on tijdig uit handen laten nemen. Richelieu: Zet elk plan zoo door, alsof van het welslagen alles afhangt. De Haarlemsche Gas- en Electriciteits- bedrijven houden thans geregeld controle op clandestien gas- en stroomverbruik. Het publiek dient er rekening mede te houden dat men verplicht is te allen tijde toegang te verleenen tot de meters. Ter waarschuwing moge dienen, dat in de laatste dagen 10 gevallen zijn geconsta teerd, waartegen niet alleen proces-ver baal werd opgemaakt, doch waarin tevens tot een sluiting voor den tijd van 6 maan den is overgegaan. Het is volkomen on toelaatbaar, dat enkelen ziel. trachten te onttrekken aan de ongemakken die het geheele volk zich moet getroosten en de betrokken directies zullen dan ook niet nalaten daartegen de strenge bovenge noemde maatregelen toe te passen. Mr. R. van Genechten is ter dood ver oordeeld met ontzegging van het actief en passief kiesrecht en het recht tot het be- kleeden van ambten. Het recht tot 't aan- teekenen van cassatie werd toegestaan. Voor radio Herrijzend Ned. heeft een geallieerd officier het Britsche standpunt t. a. v. de gebeurtenissen in Ned. Indië uiteengezet en er daarbij op gewezen, dat door foutieve gegevens heel wat onrust is gewekt. Anderzijds moet worden ge constateerd, dat niemand een zoo sterke nationalistische beweging had verwacht te zullen aantreffen. Thans hebben we met de volgende factoren rekening te houden: 1. met den meesten spoed wor den versterkingen naar Java gebracht. 2. De Ned. autoriteiten en het Britsche op perbevel in de Stille Zuidzee zijn het eens over de te volgen gedragslijn. 3. dr. v. Mook heeft verklaard met de nationalis tische leiders te willen spreken als orde en rust is weergekeerd en de meenings- vrijheid is gegarandeerd. 4. De Indonesi sche bevolking is niet bekend met de be lofte van de Koningin van Dec. 1942. Ook dit brengt mede, dat een grootscheepsche voorlichtingsactie op Java zal moeten worden gevoerd. Een speciale A.N.P.-Anetacorr. vertelt, dat een groot aantal onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat het grootste aantal van de ambtenaren, .die óp het oogenblik in de openbare diensten werkzaam zijn, de voortzetting van de Japansche terreur methoden, zooals door de Indonesische republiek wordt gedaan, verafschuwt. Zij zijn echter volmaakt hulpeloos en worden niet door de Geallieerden beschermd. Zelfs in het door de Geallieerden bezette Batavia zijn democratische en pro-geal lieerde Indonesiërs ontvoerd en sommige vermoord. Momenteel is er maar één par tij, die de andere overheerscht en de an dersdenkenden behandelt als de Gestapo en de Japansche geheime politie. De republikeinen beweren niets te ma ken te hebben met de oorlogsverklaring van „Oemat Islam". Zij verklaren zelfs, dat deze partij en de Markas Barisan Ra- jat hun vijanden zijn. Betreffende het hulpverleeningswerk van de Rapwi is door de republikeinen medewerking toegezegd, Aard en wijze van samenwerking met de Rapwi zal in een bijzondere regeling worden gepubli ceerd. Telegrammen uit Batavia en Bombay melden, dat de meeste vrouwen en kin deren in de omgeving van Batavia afge sneden waren van de Geallieerde strijd krachten en feitelijk als gijzelaar door de Indonesiërs worden vastgehouden. Onge veer 50.000 Nederlandsche vrouwen en kinderen zijn omsingeld door zeer opge wonden Indonesiërs, die naar verluidt, door de Japanners zijn opgezet, zoo be richten de telegrammen. Het Indo-Europ. Verbond heeft een ma nifest uitgegeven en daarin verklaard on voorwaardelijk te vertrouwen op het ko ninklijk woord van 6 Dec. 1942 en de toen gegeven richtlijnen zonder voorbehoud te aanvaarden. Soekarno schendt alle begin selen van oprechte democratie. Het Geallieerde hoofdkwartier heeft be kend gemaakt, dat er geen staat van oor log is tusschen Indonesiërs en Neder landers. Ook het radiostation van Ban doeng heeft het bestaan van zulk een oorlog ontkend. Het betreffende pamflet, waarin deze „oorlogsverklaring" werd bekend gemaakt, zou door extremistische jongeren zijn verspreid om ongeregeld heden te veroorzaken. Het radiostation maakt propaganda voor dienstneming in het Indonesische „vredesleger". Bekend geworden is, dat de Jappen op Bali tusschen 6 en 11 October de macht aan de nationalisten hebben overgedragen. Een nieuw radiostation Solo is «yiet uit zenden begonnen. A. N. P. meldt: Minstens 15 Europeesche en Indo-Euro- peesche mannen en vrouwen zjjn bij De- pok door benden fanatici afgemaakt. Ruim 1090 vrouwen zijn in twee huizen opgesloten. Vier dagen lang is het dorp overgeleverd geweest aan zware terreur van fanatici die ook alles hebben geplun derd. Een lid van Soekarno's „veiligheids politie" kwam opdagen, die verontschul digingen aanbood en zei dat het niet de bedoeling was geweest zoover te gaan. Gurlsha-troepen zijn naar Depok ge zonden, zoodat de vrouwen konden wor den bevrijd. Er zijn bij deze rampokpar- tijen verschillende ernstige gruwelen ge beurd. Voor regeeringsdiensten is het eerste radiografisch contact met Ned. Indië tot stand gebracht. Stalin zond brief aan Truman Volgens een bericht uit Washington van de New-York Times is Gromyko, de am bassadeur van de Sovjet-Unie, die Maan dag j.l. per vliegtuig uit Londen te Washington arriveerde, Dinsdag onver wacht naar Moskou vertrokken. Het blad ziet in dit feit een mogelijke aanwijzing van een ontwikkeling naar verbetering in de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Het aangehaalde bericht meldde verder, dat, volgens aanduiding van het Witte Huis, Gromyko een bezoek aan president Truman zou hebben gebracht, en het voegde er aan toe: „Het verluidt, dat hij een brief van Stalin aan Truman zou heb ben gebracht. Zijn vertrek naar Moskou is een verrassing, aangezien hij, naar men meende, van plan was zijn functie te Washington te hervatten." Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het Handvest der Vereenigde Naties, onder teekend te San Francisco op 26 Juni 1945. In een toelichting wijst de regeering er op in welke opzichten dit verdrag afwijkt van het vroegere Volkenbond.sverdrag. Zij betoogt, dat het „veto-recht" onzeker heid schept voor de kleine naties. „Of de beteekenis, die onder deze om standigheden de veiligheidsraad zal kun nen hebben tot handhaving van den vre de, het offer waard is, dat van de klei nere mogendheden ten aanzien van de uitoefening harer souvereiniteit wordt gevraagd, zal alleen de toekomst kunnen leeren". Verder wordt gezegd, dat het Hand vest o* het Volkenbondsverdrag voor heeft, dat de universaliteit der organisa tie is vastgelegd. Het ontbreken daarvan was een der voornaamste oorzaken van het falen van den Volkenbond. „Daarom geldt het thans om, zonder zich aan over dreven illusie over te geven, maar ook zonder scepticisme, de schouders onder de nieuwe organisatie te zetten, en te trachten het zijne bij te dragen om den nieuwen Statenbond tot ontwikkeling te brengen. brengen. De uitvinding van de atoom bom noopt het menschdom zich zeer ernstig af te vragen, of nu niet het oogen- blok gekomen is, dat het voor het alter natief wordt gesteld, samen te werken of ten onder te gaan. De Nederlandsche re geering, de tradities voortzettend, heeft haar keuze gedaan.Zij is er van over tuigd, dat die van het Nederlandsche volk geen andere zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1