West-Borneo door Australiërs bezet Hollandsche bollen in Albion Een werk van barmhartighe'd hervat INDIE-GANGERS! „Oranje" en „N.-Amsterdam" binnenkort uit Indië terug Gifhandel Een nieuwe actie tegen zwarte handelaars „Meer en Bosch" bergt reeds weer 150 patiënten O.O.M Sanatorium te Bloemendaal ontvangt zijn eerste patiënten Geen conflict in het Visscherijbedrijf Hoe verward de toestand op Java is en hoe weinig eenheid er oncler de nationalis ten is, blijkt uit een mededeeling van uit Sema-rang in Batavia teruggekeerde Rapwi- vertegenwoordigers, die vertelden dat zij daar besprekingen hadden gevoerd met In donesische leiders. Toen de vergadering for meel gearrangeerd was, kwamen niet min der dan 50 personen opdagen, die verklaar den, dat zij allen leiders en ten nauwste bij de republiek betrokken waren. In Semarang en Bandoeng is het momen teel rustig. De situatie te Cheribon op W. Java is slecht. De landingen te Soerabaja zijn uitgesteld tot 25 Oct. W. Borneo is op 16 Oct. door een Australische macht bezet, die er .de Ned. Indische wetgeving heeft her-ingevoerd. Met de Australiërs kwamen vertegenwoordigers van de Nica en een contingent gekleurde Nederlandsche troe pen onder Nederlandsche officieren. Op den weg naar Pontianak waren door de bevol king eerebogen aangebracht. Tijdens de Ja- pansche terreurperiode waren 2000 bur gers vermoord. De leden van de plaatse lijke zelfstandigheidsbeweging hadden den dag voor de aankomst der Geallieerde troe pen een vreedzame demonstratie gehouden tegen terugkeer van het Nederlandsche bewind. Soekarno is in Batavia teruggekeerd en heeft gezegd, erin geslaagd te zijn op W. Java het extremisme te beteugelen. Een Daily Telegraph-corr. meldt, dat er op Java informeele besprekingen zijn gehouden tus- schen de leden van de Indonesische regee ring en een gezelschap juist uit Nederland aangekomen advocaten. De besprekingen zouden nog geen resultaten hebben opgele verd doch in ieder geval hebben bijgedra gen verbetering van de algemeene Bitt v De Indonesische republiek zou van plan zijn binnenkort haar eigen geld te gaan drukken. Tot concessies geneigd? De A.N.P.-Aneta corr. Robert Kiek meldt: Er bestaat een toenemende neiging on der de „republikeinen" om wat betreft de oplossing van de huidige impasse in be spreking te treden, bij voorkeur met een internationaal lichaam, het zij dat de .In donesische republiek in dit lichaam verte genwoordigd is of niet maar ,,zoo noo- dig direct met de betrokken partijen of Naar alle waarschijnlijkheid zal tegen het einde der volgende maand het Neder landsche m.s. „Oranje" in ons land aanko men met een groot aantal zieke repatriee- renden uit Ned. Oost-Indië. In den loop van December is de „Nieuw Amsterdam" in Nederland te verwachten met weduwen en weezen aan boord. Reeds worden zoowel te Rotterdam als te Amsterdam de noodige maatregelen ge troffen om een goede ontvangst te waar borgen. Voor de eerste ontvangst zal in de hoofdstad het Victoria-hotel worden in gericht. Te Rotterdam staat het hotel At lanta ter beschikking. Elisabeth Everts Een jonge pianiste trad Zondagnamiddag in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem op, en begon met Bach's Partita in C mineur. Een aantal consequent volge houden nancueeringen in de Sinfonia moch ten nog ongewenscht schijnen; al spoedig be_ merkten we dat hier een klaviertalent speel de. De absolute zekerheid en de duidelijk heid der stemvoeringen, ook in het zeer las tige Capriccio troffen. Bij Schumann's Da- vidsbündlertanze groeide de waardeering tot bewondering. Florestan en Eusebius, de twee gefingeerde namen, waarmede Schumann de onstuimige en de poëtisch-droomende zijden zijner natuur aanduidde, stonden als levend voor ons. Welk een temperament, welk een poëzie in deze voordracht en welk een feil- looze techniek; welk een rythme, welk een prachtig pedaalgebruik! Dit was spel van den eersten rang. De verdere vertolkingen van Elisabeth Everts bevestigden dit: een Elegie en een Etude van S. Bortkiewicz, waarvan de eerste een versmelting van List'z Goncertetude in des met Rachmaninoff's stijl gelijkt, vervolgens de iets te breed uitgeme ten Etude op 25 no. 7 van Chopin en diens eerste Ballade, die werkelijk fascineerend klonk. Dat was voortreffelijk, meer nog: dat was geweldig en grootsch. Het spel dezer raspianiste is geen schoone toekomstbelofte meer: de vervulling is er reeds in allen deele. Mogen velen er van genieten! K. de Jong. Stalins gezondheid Van de zijde der Sovjet-ambassade te Londen is verklaard, „dat de gezondheids toestand van maarschalk Stalin uitstekend is. De maarschalk neemt slechts rust." Deze verklaring werd afgelegd naar aan leiding van de vele geruchten, dat Stalin dood. stervende of zeer ziek zou zijn. Radio Moskou heeft het bericht gede menteerd, dat Sowjet-troepen grootscheep- sche manoeuvres zouden uitvoeren langs de Boelgaarsch-Turksche grens. UITBREIDING VAN ONS DAGELIIKSCH MENU Wij eten niet alleen béter, maar wij krijgen ook wat meer afwisseling. De huisvrouwen kunnen weer, als vroeger, den maaltijd laten beginnen met een krachtig bord goede soep. De firma Honig, wier vermicellifabriek nu weer •volop draait, begint met de aflevering yan haar reeds jarenlang bekende ver- Tnicellisoep, die niet alleen vermicelli bevat, maar letterlijk alles, wat ver der voor een smakelijk bord soep noodig is. Nu de slager nog maar sporadisch ,,soepbeenen" kan leveren, zijn het wéér de Honig's Fabrieken, die uitkomst torengen Adv. partij". Aldus kan de huidige gemoedsge- stelcfcheid in de leidende kringen der Indo nesische „republikeinen" het best worden samengevat. Deze stemming valt bijzonder op onder de meer prominente leden van het „Werk comité" van het „Centraal Nationaal Co mité" Zoo dit comité eenige tendenz heeft, dan is het minder extremistisch dan het Kabinet. Enkele „republikeinsche" kringen zijn de meening toegedaan, dat indien Soekarno zou beseffen, dat hij op dit oogenblik voor de partij niet langer een creditpost is. hij voldoende vaderlander zou zijn om zich vrijwillig terug te trekken. Öp mijn vraag of deze kwestie hem al was voorgelegd, werd mij ten antwoord gegeven: „Niet officieel". Bovenstaande uiteenzetting geeft uiter aard een zeer vereenvoudigd beeld, nade- maal er een groot aantal stroomingen en onderstroomingen bestaan binnen het „re publikeinsche kabinet", de „regeering" en de partij. Maar men kan niet ontkomen aan den indruk, dat onbaatzuchtige nationalisten meer en meer verlangen naar een spoedige oplossing. Zij zouden wellicht zelfs zoo ver gaan, dat zij den republikeinschen regee- ringsvorm vaarwel zouden zeggen, wanneer aan hun eischen om zelfbestuur tegemoet gekomen zou worden. „Het Vrije Volk" meldt: De regeering be reidt op het oogenblik een forsche cam pagne voor, die waarschijnlijk over een dag of veertien effectief zal worden en die be doelt, den zwarten handel den kop in te drukken. Het is, nu de geldzuivering achter den rug is, de regeering thans ernst en de vooruitzichten van de zwarte handelaren zijn niet bijster rooskleurig. Aan de uitwer king van de campagne wordt dezer dagen de laatste hand gelegd. Men beoogt de uitdruk king „zwarte handel" te laten verdwijnen. In hét vervolg zal niet meer gesproken wor den van zwarten handel, maar van gifhandel. Ieder, die met het schoone geld vuile dingen doet, maakt zich schuldig aan gifhandel. FAILLISSEMENT. De Haarlemsche Rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: Frede- rik van Yperen, grossier in rookartikelen, wonende te Haarlem, Lorentzkade 198, handelende onder den naam Handels onderneming ,,Ypho". Curator Mr. A. Beets te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillissement Mr. J. H. H. Hülsmann te Haarlem. Dinsdagmiddag werd in de kapel „Irene" van „Meer en Bosch" te Heemstede de her vatting van het werk der Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten met een feestelijke bijeenkomst gevierd. Ver schillende autoriteiten waaronder de Com missaris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede en talrijke ver tegenwoordigers van kerken en instellingen warén hierbij aanwezig. De voorzitter, de heer H. J. Voors consta teerde tot zijn vreugde, dat het bestuur weer meester was op eigen terrein en dat dus het alom bekende medische zendingswerk door de vereeniging kon worden hervat. Ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal, oud-voorzitter, belichtte hierna de nauwe verbondenheid van het vereenigingswerk met het Christe lijke barmhartigheidsstreven. In trouw aan het Evangelie hebben wij onzen plicht ge daan en moesten wij onzen plicht doen zoo lang dit maar mogelijk was, zeide spr. De directeur-geneesheer, Dr. B. C. Lede- boer gaf hierna een getrouw verslag van de gebeurtenissen in de laatste 3 jaar. Spr. memoreerde dat volgens een internationale enquête in 1939 over de zorg voor epileptici Nederland en de Chr. Ver. voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte boven aan stond. In ons land lette ieder op de reactie, die de greep van N.S.B.-functiona rissen naar de leiding dezer inrichting zou veroorzaken. Na veel strijd moest het bestuur dit bolwerk van nationale vrijheidszin prijsgeven, waarna alle medewerkers ontslag namen. De weigering, de zorg voor epileptici over te laten aan bovendien ondeskundige nazi-ideologen was van princi pieel belang. Toegeven ware verraad ge weest aan de Christelijke Charitas. Voor de patiënten, die geëvacueerd werden werkte voortaan een nazorgdienst. Dr. Ledeboer rekende in de toekomst op veler hulp om de groote toekomstplannen den bouw van een moderne kliniek nieuwe gebouwen te Heemstede, meer consultatie-bureaux te verwezenlijken. Helaas heeft men de plan nen voor het stichten van een kliniek op den hoek Hazepaterslaan-Dreef te Haarlem, wel ke vlak vóór het uitbreken van den oorlog voltooid waren, moeten laten varen. Jhr. J. P. W. van Doorn achtte zich ge- lukig dat Heemstede de zetel der vereeni- Zwarte straathandelaren In Amsterdam wordt thans streng op getreden tegen zwarte straathandelaars die tabak, vloei en sigaretten verhande len. Bij betrapping worden zij in hech tenis gezet en binnen 4 dagen komen zij voor den economischen rechter. Deze legde gevangenisstraffen op varieerende van 14 dagen tot 2 maanden. Alle veroor deelden werden direct gevangen genomen. Gezondheidstoestand Prins Bernhard De gezondheidstoestand van Prins Bernhard, die lijdende was aan longontsteking, is thans zeer bevredigend. Z. K. H. zal nog eenige dagen zijn kamers moeten houden. ging was. Hij zegde ook voor 8e toekomst zijn volle medewerking toe. Ds. A. C. van Uchelen gewaagde van de wederzijdsche hulp tusschen de Vereen, en den Ned. Bond v. Diaconessen- huizen. Ds. G. A. Barger te Heemstede ge tuigde van het medeleven der Ned. Herv. Synode. Dr. Barnhoorn, vertegenwoordiger van Medisch Contact wees op het belang van de door de Chr. Ver. aangenomen houding tegenover den bezetter voor het illegale art- senverzet. Nog andere sprekers herinnerden aan de Macht van het Kleine; vele kleine gaven hebben toch samen dit groote werk tot stand gebracht. De voorzitter eindigde met te zeggen dat het bestuur thans vol vertrouwen aan den slag ging en geen moeite zou vreezen. Men hoopt vóór den winter nog 400 patiënten er zijn er nu reeds 150 in de inrichting te hebben opgenomen. Voor dezen arbeid en voor de uitbreidingen in de toekomst is veel gelCT noodig, waartoe spr. een beroep om steun deed op particulieren en overheid. Na afloop dezer bijeenkomst werd nog een receptie gehouden. Verzekert U tegen PERSOONLIJKE ONGEVALLEN door MOLEST bij de Afdeeling C der Laan Copes van Cattenburch 2 's-Gravenhage RESERVE RUIM ƒ600.000 Reeds bestaande verzekeringen kunnen gecontinueerd worden Adv. Opera-concert. We hebben Zondagavond in de Gem. Ccn- certzaal te Haarlem een viertal vocale so listen van de Amsterdamsche Opera zoowel in solo-voordrachten als in duetten en ter zetten gehoord. In 't algemeen kunnen al die uit hun verband genomen fragmenten, zonder enscèneering, orkest en costumee- ring en bovendien een tekstboekje, dat den inhoud zou kunnen verduidelijken, slechts gedeeltelijke voldoening schenken. Het tér- zet uit Aida was dan ook ongenietbaar, te meer door de geluidsexpansies. Bij de vol gende nummers schenen de solisten en duettisten meer rekening met de acoustiek te houden. De baryton Gerard Holthaus, die i. p. v. Theo Bayle optrad verrukte door zijn radde voordracht van Rossini's beroemde Figaro-cavatine; hij deed daarmee voor geen Italiaan onder. Ruth Horna is een krach tige sopraan, van wie ik slechts het vooral in de hoogte sterke vibrato minder zou wenschen; Jeanne v. d. Rosière heeft een mooi getimbreerde altstem van grooten om vang, in alle registers welluidend; Henk Noort bezit een mooi tenorgeluid. Holt haus' tongvaardigheid noemde ik reeds; zijn stemkwaliteiten zijn ook uitstekend. Frag menten uit werken van Verdi, Rossini, We ber, St. Saëns, Puccini, Beethoven. Mozart, e.a. werden voorgedragen, alle uitstekend begeleid door den pianist Joan Giesen, die terecht in de bijvalsbetuigingen deelde. K. de Jong. I Wanneer men door den hoofdingang het enorme terrein van het Provinciaal Zie kenhuis betreedt, ziet men aan den rech terkant een bordje met een rood kruisje en het opschrift Noodziekenhuis er op. Loopt men een minuut of tien in de aan geduide richting dan ziet men voor zich een groot gebouw met het bekende teeken er op. Dit is het z.g. Nieuwe Gesticht, een zeer groot gebouw met een torentje in het midden. De rechtervleugel van dit gebouw is door het bestuur van het Ziekenhuis ter beschikking gesteld van het hoofdbe stuur van het Nederl. Roode Kruis om daarin een sanatorium voor t.b.c.-patiën ten in te richten. Ook de Haarlemsche afdeeling van het Roode Kruis heeft haar medewerking verleend. De geneesheer-directeur der inrichting, dr. J. Muller, was, toen wij hem dezer dagen in de te midden van een schit terende omgeving gelegen inrichting be zochten, gaarne bereid, ons iets daarover te vertellen. Het nieuwe sanatorium, zoo vertelde hij ons, is feitelijk een voortzet ting van het illegale ziekenhuis te Hoofd dorp, waarvan dr. W. de Ruijter, chirurg te Haarlem, het hoofd was. Het hoofdbe stuur van het Roode Kruis nu heeft dr. De Ruijter opgedragen, het sanatorium in het bovengenoemde gebouw in te richten. Dr. de Ruijter heeft toen een werkcomité om zich heen verzameld en het is dit werk-comité inderdaad gelukt, het ge bouw in enkele maanden tijds in te rich ten. De verbouwing was in handen van ir. J. C. Schreuder, hoofd van den techni- schen dienst van het Nederl. Roode Kruis. Zoowel mannen als vrouwen en kinde ren zullen in het sanatorium worden op genomen. Eerst komen echter de repa- trieerenden aan de beurt. Daarvan zijn Wij lezen in- de „Yorkshire Post": „Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog zullen er binnenkort Holland sche bloembollen in de winkels van de Britsche eilanden te koop zijn. Twee zaken in Leeds hebben hun voorraden reeds ge kregen, maar de havenstakingen belemme ren verderen aanvoer. Ten gevolge van de beperkende bepalin gen ten aanzien van de verbouwing zijn de voorraden der Engelsche kweekers zeer ge ring. De Hollandsche bollen, die alle van goede kwaliteit zijn, kosten de helft of minder dan de helft van de Engel sche soorten. Engelsche narcissen kos ten 12 1/2 shilling tot 15 shilling per dozijn. Hollandsche narcissen van deze- Van hyaeintenbollen, die nagenoeg van de Engelsche markt zijn verdwenen, is de prijs, bij gelijke kwaliteit, voor de Engelsche en de Hollandsche soort resp. 3 1/2 shilling en ruim 1 shilling per stuk; van een bepaalde variëteit tulpen resp. 8 shilling en nog geen 6 shilling per dozijn; van crocussen resp. 7 shilling en 2 shilling per dozijn. De Hollandsche bollenkweeker heeft op zijn Engelschen collega het voordeel, dat hij vrij zijn catalogussen kan laten drukken, terwijl daarvoor In Engeland aan de hand van de papiervoorschriften belasting moet worden betaald. Men zou dit voordeel mis schien unfair kunnen noemen, maar aan den anderen kant werden de catalogussen gebruikt om den internationalen handel te herstellen. Men heeft gezegd dat de Hollandsche bol- lenkweekers vastbesloten een poging doen, hun markt in Engeland te heroveren. Dit Jaar zal echter de invoer van bloembollen de 5000 ton. met een totale waarde van 750.000 pond sterling, niet te boven gaan." Zooais gemeld, zijn de trawlers, die tengevolge van de staking een tijdlang werkeloos in de Visschershaven hadden gelegen, de vorige week successievelijk naar zee gegaan, echter op voorwaarde, dat als de booten weer binnen waren, een bevredigende oplossing voor de oorzaak van het conflict gevonden moest worden, voor deze opnieuw gingen varen. Het heeft er thans allen schijn van, dat deze bevredigende oplossing gevonden is en wel tijdens eenige in Den Haag ge houden besprekingen. Zoodanige toezeg gingen werden gedaan, dat als vaststaand mag worden aangenomen, dat het conflict thans voorgoed van de baan is. juist deze week de eerste zestig aange komen; over ongeveer drie weken komt de volgende afdeeling klaar en kunnen weer zestig worden opgenomen en daarna hoopt men elke week zestig te kunnen plaatsen, tot de 300 bedden, waarover men de beschikking heeft, bezet zijn. Dr. Mul» Ier hoopte, in November geheel klaar te komen. De inrichting zal dan officieel ge opend worden. Bij onzen rondgang door het kolossale gebouw bleek, dat dr. Muller, toen hij zei- de, dat aan de inrichting niets gespaard wordt, niets te veel gezegd had. Alhoewel er nog overal gewerkt wordt, was er al zooveel gereed, dat men de overtuiging krijgt, dat hier een modern en uitstekend geoutilleerd sanatorium in wording is, een inrichting waar onze jongens, die door ondervoeding en slechte behandeling ziek uit Duitschland terug zijn gekomen, de eerste schrede kunnen doen op den weg naar beterschap om dan na hun kuur- tijd als gezonde menschen aan de maat schappij teruggegeven te kunnen worden. De ten Westen gelegen duinrug vormt een prachtige beschutting tegen den zeewind en de bouw is zoodanig, dat alle zalen volop zon hebben. En voor de loopende patiënten is er een schitterende gelegen heid om te wandelen. Burgerlijke Stand HAARLEM 23 October 1945 BEVALLEN: 22 Oct., A. P. Wijfjes—.van Heumen, d.; 23 Oct., A. M. BakkerKamp, z. OVERLEDEN: 20 Oct., H. de Lugt—Hen driks, 65 j.. Kenaupark; G. A. de Ridder, 70 j., Hyacintenlaan; O. Bargmann, 56 j., Gast- huisvest; W. Dekkersvan Moorselaar, 60 j., Timorstraat; B. J. 7 j., d. van E. Vlugt. Am- sterdamschevaart; G. Vallenduuk, 62 j„ Gast- huisvest; 21 Oct., J. Schermerhorn, 78 j., Am- sterdamschevaart; J. Hulst, 63 j., Berken rodestraat; H. E. Heuermann, 25 j.. Smede- straat; J., 3 m., z. van J. F. A. van Leeuwen, Schneevoogtstraat; 22 Oct.. H. C.. 11 m., z. van J. H. Meijer. Groot Heiligland; I. N. A., 7 j., d. van A. van Leeuwen, Groot Heilig land; IJ. E. de Jong, 77 j., Doelstraat. ONDERTROUWD: 23 Oct., G. Grouwstra en P. H. Bouwens; P. van Zoest en C. -Zand bergen; J. Telder en T. Bruin; D. van Wijnen en A. J. E. Sminia; R. J. Wijkhuizen en F. Baars; J. Dijkstra en G. van Dijk; W. Zaba- lotnük en H. Keeman; H. J. Cornet en J. J. Blankenstein. GEHUWD: 23 Oct., G. J. Bervoets en A. M. Lindner; J. Broere en T. A. Berends; J. J. Slagter en F. B. J. Roos. AGENDA VAN WOENSDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering, mej. A. Bonarius „Goud SprookjesToover- lied", 14 uur. „Nieuw Leven", Om 10.000 dol lar, 20 uur. Gcm. Concertzaal: Lezing over Rusland, 20 uur. Tuinzaal: Piet Pynenborg, piano, 20 uur. Westerhoutpark 1 A: Woens dagavond samenk., 20 uur. Rembrandt; Thea ter: Verdeel en Heersch, 14.30, 16.45, 19,15 en 21.30 uur. Cinema Palace: Jeugd Idylle, 14, 16.45, 18.45 en 2>1 uur. Luxof; Millioenen- erfenis, 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Frans Hals: I married a witch, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac Theater. 19.30 en 21.30 uur. DONDERDAG 25 OCTOBER Baptiste Kerk: Lezing van mevr. Giesen, H. K. B.: Jehova's Getuigen, Lezing, 19.30 uur. Stadsschouwburg: „Daar zit schot in", 20 uur. Gem. Concertzaal: Beethoven Cyclus. 20 uur. Hotel De Leeuwerik: Texelfilm. 20 uur. Bioscopen en Moviac Theater als Woensdag.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2