Haarlems Dagblad Republikeinen zijn het nog niet eens Textiel-ryen beloond Ver.St.Geen gebiedsuitbreiding geen aanvalsplannen De Rechter Een bliksemtrein Een kanselboodschap Recht, geen wraak Amsterdam-Schiphol Den Haag-Rotterdam Het woord is aan.... Reeds 40.000 vergunningen te Haarlem uitgereikt Weerbericht Nijmegen dankt Haarlem ®0e Jaargang No. 18I(15 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemeijaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 2!) October 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825.' DE minister van Justitie is onlangs op de brug verschenen en heeft verbete ringen in de berechting van politieke de linquenten aangekondigd. Het Koninklijk Besluit, dat'deze maatregelen invoert, .is nu verschenen. Het bepaalt o.a. dat iemand, die als politiek verdachte wordt aangehouden, niet langer dan 24 uur mag worden vastgehouden, tenzij vóór het ver loop van die termijn een individueel be vel tot bewaring wordt gegeven. Hij moet dadelijk een voorloopig verhoor onder gaan. Het bevel tot bewaring is veertien dagen van kracht en kan uitsluitend door den procureur-fiscaal worden verlengd, aanvankelijk tot ten hoogste drie maan den, zoodat de zaak van iederen arrestant op gezette tijden opnieuw moet worden onderzocht. Mr. J. H. J. Simons, advocaat te Haar lem, zendt ons een beschouwing naar aan leiding van deze verbeteringen in den bestaanden toestand, waarin hij verklaart dat de minister van Justitie, die op de tot hem gerichte vertoogen en smeekbeden op zoo voortreffelijke wijze heeft gerea geerd, recht heeft op de grootste waardee ring van de rechtzoekenden en van hun raadslieden. Hij herinnert eraan „dat velen nu al maandenlang, dikwijls zonder aan een behoorlijk verhoor onder worpen te zijn geweest, of zonder wer kelijk ernstige redenen, in kampen worden vastgehouden." Maar hij maakt er bezwaar tegen dat de procureur-fiscaal uitsluitend bevoegd zal zijn tot verlenging der in bewaring- houding. Waarbij hij opmerkt dat deze autoriteit in arrondissementen, waar nog geen tribunaal is, ook wel de eenige zal zijn die over verzoeken tot invrijheid stelling te beslissen heeft. Mr. Sirtions schrijft: Wij vragen niet om een procureur-fiscaal, ook niet om com missies tot invrijheidstelling of dergelijke „instanties". Wij vragen om den Rech ter, om den onafhankelijken en onpartij- digen Rechter. Gedurende de zes maan den, die sinds de bevrijding van West- Nederland verloopen zijn, is het gemis aan het ingrijpen van den Rechter, het zij dan een tribunaal of anderszins, diep gevoeld. Dat de bevoegdheid tot ver lenging van de gevangenhouding der ge detineerden nu uitsluitend in handen is gelegd van de procureurs-fiscaal zal als een teleurstelling worden gevoeld. Niet omdat zij niet bekwaam of humaan ge noeg zouden kunnen zijn, om conscien- tieuse beslissingen te nemen (de praktijk heeft mr. S. al anders geleerd) maar om dat hun taak op heel ander terrein ligt. Zij zijn openbare aanklagers, zij zijn strafvervolgers, geen rechters. En het is niet voor niets, dat niet alleen ons Wet boek van Strafvordering maar ook het Tribunaalbesluit aan den rechter de taak opdraagt, om over het ontslag uit de voor- loopige detentie te beslissen. Men is bang voor vertraging, maar een procureur fiscaal biedt niet den minsten waarborg voor een snellere beschikking, dan door den rechter genomen wordt. Mr. Simons spreekt daarom de hoop uit, dat de minister dit onderdeel van zijn voorgenomen wettelijke maatregelen zal herzien. Het Koninklijk Besluit is verschenen sinds' hij (op 26 October) zijn brief verzond. Wie instemming met zijn wensch uitspreekt (hetgeen ik tenvolle doe) moet dus nu de hoop te kennen ge ven, dat het Koninklijk Besluit door een herziening in dezen zin zal worden ge volgd. Hetgeen mij uit het hart gegrepen is in mr. Simons' betoog is zijn roep om der. onafhankelijken en onpartijdigen Rechter en zijn verklaring, dat het gemis van diens ingrijpen in de afgeloopen zes maanden diep is gevoeld. Laat ons elkaar goed begrijpen. Wij zullen het er allen over eens zijn dat de misdadigers, ook de politieke misdadi gers, moeten worden gestraft als hun schuld onweerlegbaar vaststaat. Wij zul len het er ook over eens zijn dat in een groot aantal gevallen voorarrest onver mijdelijk en noodzakelijk is. Dit wordt nu eindelijk beter geregeld. Maar wij moe ten vooropstellen dat dit alles behoort te geschieden volgens de regelen van het Recht, zooals die in den loop der tijden ontwikkeld en vastgelegd zijn en zooals zij in ons land vroeger werden toegepast en erkend. Inbreuken daarop, afwijkingen daarvan, beteekenen even zoovele aansla gen op onze rechtsopvattingen en daar mee op onze beschaving. Wie niet nalaat erop aan te 4rinSen> dat het Recht ten spoedigste en tenvolle in zijn werking hersteld wordt, handelt volgens een diepe overtuiging, die niets met weekheid of toegevendheid heeft uit te staan. Zelfs de zwaarste misdadiger moet volgens strikte rechtsregelen worden berecht. Gebeurt dat niet, dan is de toestand verkeerd. Worden onschuldigen gearresteerd of be drijvers van lichte vergrijpen te lang vastgehouden, vaak zelfs zonder verhoord te zijn, dan is dat onrecht. Het is een ramp voor een land, als onrecht gepleegd wordt. Niet alleen voor den betrokkene maar voor het geheele volk! Op 19 October heeft minister Kolfscho ten voor de radio gezegd: „Het gaat in ons lieve iartd nog niet goed met de Justi tie". Hij heeft eraan toegevoegd: „Men richt tot mij vertoogen en smeekbeden: Geef ons justitie terug. Wat denkt gij te doen om ons volk het leed en den smaad der rechteloosheid af te nemen? Kunt gij zooveel Duitsch aanslibsel niet spoedig en grondig verwijderen?" Er is nog geen beslissing gevallen om trent de besprekingen met de Indonesi sche leiders. Dr. Van Mook heeft opdracht der regeering ontvangen onverwijld de besprekingen met de nationalisten te be ginnen. Volgens mededeeling van den Ned. Indischen Voorlichtingsdienst is den na tionalisten medegedeeld waar en wanneer de luit. gouv.-gen. hen wil ontvangen. Dr. Van Mook weigert de besprekingen er gens anders dan te Batavia te voeren. Thans worden nog door de nationalisten zelf moeilijkheden veroorzaakt. Het blijkt, dat er verschillen zijn in de door hen ge publiceerde voorstellen. Volgens informa ties van republikeinsche zijde zouden de republikeinen nu trachten tot z.g. infor- meele besprekingen met Nederlanders te komen. Anderzijds doen zij pogingen den datum van aanvang der besprekingen te verschuiven. Het departement van Staat te Washing ton heeft ontkend, dat het een officieel aanbod heeft gedaan om te bemiddelen tusschen Soekarno en Van Mook. De „Stuyvesant" is als eerste schip direct uit Nederland te Batavia aange komen en feestelijk ingehaald. Generaal Hawthorn, de geallieerde com mandant van de landstrijdkrachten op Java, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin den Indonesiërs wordt bevolen om onmiddellijk alle Europeanen en Indo- Europeanen los te laten, die zij als gijze laars gevangen houden. Naar schatting be draagt dit aantal in het door de Britten gecontroleerde gebied 400, terwijl het over geheel Java belangrijk hooger moet wor den geschat. In Garoet heeft zich een botsing voorge daan tusschen Japanners en Indonesiërs. In het beruchte Bantam-district kan men nog moeilijkheden verwachten, waar een anti-Soekarno-istische leider den oorlog heeft verklaard o.m. aan alle Europeanen, Indo-Europeanen, Menadoneezen en Am- bonneezen. Zijn organisatie laat alleen In alle kerken is Zondag een kansel- boodschap voorgelezen. In den aanhef wordt er aan herinnerd, dat de kerken in den bezettingstijd herhaaldelijk voor hand having van het recht zijn opgekomen. Na den vrede is met klem er op aangedron gen dat door de overheid de door God haar opgedragen taak: gerechtigheid te beoefenen zou worden vervuld en het recht tegen allen die het schonden, zou worden gehandhaafd. Maar tegelijk heb ben de kerken het volk aangezegd zich niet te laten overheerschen door wraak- en haatgevoelens. De kerken herhalen thans haar oproep tot het Nederlandsehe Volk. Zij doen een ernstig appel op ambts dragers en gemeente om allen er van te doordringen, dat het aanzien van ons volk staat of valt met de beantwoording van de vraag, of naar recht of naar wraak en haat in Nederland wordt gehandeld. Dit geldt met name de behandeling der poli tieke gevangenen. De kerken achten het een smaad voor ons volk, wanneer na vijf jaren strijd tegen rechtsverkrachting en vijf jaren lijden onder de gruwelijkste methoden van het Duitsche barbarisme, een dergelijke booze geest vat op ons volk zou hebben gekregen. Daarom stellen de kerken zich achter de overheid, wanneer deze, naar haar hooge heilige roeping het recht handha vend, onrecht en willekeur in de behan deling dezer gevangenen met kracht tegengaat. In den naam van God ontzeggen de ker ken aan een ieder het recht om na de be slissing door de aangewezen instantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen. De kerken doen een beroep op het-Ne derlandsehe volk, in zijn gedragingen ten opzichte van de politieke gevangenen en hun kinderen te toonen, door den boozen Duitschen geest niet te zijn besmet, maar blijk te geven van het besef, dat ook bij strikte handhaving van het recht de barm hartigheid van Christus moet worden be tracht. Tenslotte doen de kerken een beroep op alle betrokkenen, opdat met een sterken wil in samenwerking van regeering en volk een zoodanige oplossing voor de be rechting en de behandeling van de poli tieke gevangenen worde verkregen, dat wij ons voor God en menschen hierover niet hebben te schamen. Voorloopiqe Staten-Generaal In het Staatsblad is heden afgekondigd de wet, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal. Het is verschrikkelijk dat een Minister van Justitie dergelijke verklaringen heeft moeten afleggen. En de toestand in ons land zal wel verbeteren door zijn jongste maatregelen, maar nog geenszins volledig rechtsherstel bereiken. Daar is meer voor noodig. Daarop zal verder ingegaan moe ten worden. Ook hier. R. P. menschen toe, die door den ritueelen doop „onkwetsbaar" zijn geworden. De interneeringskampen te Soekaboemi zijn voor een deel onder Britsche bewa king. De situatie is „niet al te slecht". In politiek opzicht is het op Sumatra tamelijk rustig. De nationalistische leider is Mohammed Sjafei, een andere voor aanstaande figuur is de Chinees Tokoe Nja Arif. Per brief waarschuwden zij den Brit ten, „dat de volken van Sumatra hun ge duld beginnen te verliezen". Toen de geal lieerden antwoordden, dat deze leiders verantwoordelijk worden gehouden voor alles wat mag gebeuren, had dit een kal- meerende uitwerking op hen. De geallieer den nemen op Sumatra een strakke en besliste houding aan. Het centrum der nationalisten is Fort de Koek. Te Siantar, ten Z. van Medan, zijn een Nederlander en 2 Zwitsers vermoord. Een aantal Nederlanders zijn mishandeld. Strijd in Soerabaja Volgens een Reuter-telegram is in Soe rabaja den geheelen nacht gevochten rond het Britsche hoofdkwartier en volgens de laatste berichten namen de gevechten in hevigheid toe en eveneens het aantal doo- den. Indonesiërs, die kleine tanks op de Japanners hebben veroverd nemen aan den strijd deel en vallen de Britsche troe pen aan. Op het geallieerde hoofdkwar tier te Soerabaja drukt men zijn vrees uit voor eenige posities die slechts een kleine bezetting hebben. Toen het duidelijk werd dat de situatie te Soerabaja verslechterde hebben generaal Hawthorn en dr. Soe karno besloten naar deze stad te vliegen. Zij hebben inmiddels Batavia reeds ver laten in een Dakota-vliegtuig van de Royal Air Force. De Nederlandsehe Spoorwegen bera men zoo meldt het Handelsblad plannen voor den aanleg van een bijzon dere electrische treinverbinding van Am sterdam naar Rotterdam en Den Haag, welke lijn voor een belangrijk deel onder- grondsch zal zijn, o.a. in het stadsgebied van twee steden, n.l. Amsterdam en Den Haag, tusschen welke electrische bliksem- treinen met een snelheid van 160 K.M. per uur zullen rijden. Dit grootsche plan, dat omstreeks 1950 verwezenlijkt kan zijn en dat aan twee groote Nederlandsehe steden, de hoofd stad des lands en de residentie, haar „me tro" zal schenken, is samengesteld uit een serie plannen, welke ook gescheiden kun nen worden uitgevoerd, n.l. een speciaal ondergrondsch-spoorwegplan voor Den Haag, een gelijksoortig plan voor Amster dam, en de aanleg van de bliksemtrein- verbinding tusschen de drie grootste ste den van ons land. Voor Rotterdam is geen ondergrondsche verbinding ontworpen, daar men hier reeds de z.g. hooge baan bezit. Van Amsterdam zal de nieuwe lijn over Schiphol loopen om daarna naar Leiden te gaan en daar aan te sluiten op de be staande lijn. Wijnaendts F r a n c k e n: Wie in een debat zijn on gelijk weet te bekennen geeft een bewijs van gees telijke voornaamheid. Eenige weken geleden is' er en niet ten onrechte! veel geklaagd over de lange rijen die te Haarlem noodig sche nen te zijn om een voorloopige vergun ning voor den aankoop van textiel-goede- ren te verkrijgen. Er werden niet minder dan 80.000 voorloopige vergunningen uit gereikt. Ook waren er veel klachten dat in de winkels weinig voorhanden was, zoodat men soms en dan in veel geval len nog zonder succes alle winkels moest afwerken. Het blijkt nu dat op dit oogenbük ruim 40.000 van de 80.000 personen, clie een voor loopige koopvergunning hadden gevraagd, in staat zijn geweest een bereidverklaring van een winkelier te verkrijgen. Zij heb ben van het Distributiekantoor een defi nitieve vergunning verkregen met de daarbij behoorende punten. De helft van de menschen is dus tevreden gesteld. Nu is de Vleeschhal nog 14 dagen open gesteld voor na-inlevering van bereidver klaringen. Volgens een ruwe schatting zijn er nog 20.000 bereidverklaringen te wach ten. Blijkt die raming juist, dan stijgt het aantal van 40.000 dus tot 60.000. Het is intusschen opgevallen dat vrij veel bestelde goederen niet afgehaald wor den. De winkeliers zijn gewaarschuwd, dat zij de goederen van menschen die reeds in staat geweest zijn hun bereidver klaring om te wisselen in een koopver gunning, niet langer dan tot 1 November behooren te reserveeren. Na 1 November is er dus kans, dat menschen die tot heden geen bereidverklaring konden machtig worden, nog iets daarvan kunnen koopen. Geldig tot Dinsdagavond. Meest zwaar be wolkt, plaatselijk eenige regen, in den nacht zwakke overdag matige wind tus schen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets koeler. Haarlem heeft Nijmegen op grootsche wijze geholpen in den ergsten nood. Op Vrijdag 9 November zal Nijmegen met een. officieele deputatie, vergezeld van dert burgemeester, mr. Ch. Hustinx, de Haar lemmers gaan bedanken. Deze dankbe tuiging zal yergezeld gaan van een muzi kale hulde, te brengen door het mannen koor „De Vereenigde Zangers", onder lei ding van Piet Versloot en met medewer king van den organist der Groote Kerk, Arie Peters. Aan de Haarlemsche bevol king, aan de burgerlijke en militaire auto riteiten zal in de Concertzaal een concert aangeboden worden Zaterdag 10 Nov. a.s. Truman schetst zijn buitenlandsche politiek Geen uitbreiding van grondgebied of nastreven van egoïstische voordeelen. Geen aanvalsplannen tegen welk land dan ook. Geloof in de terugkeer van de sou- vereine rechten en het zelfbestuur der voormalige onderdrukten. Geen erkenning van gedwongen territoriale wijzigingen. Vrije volksinvloed bij het bepalen van den regeeringsvorm in alle landen. Geen erkenning van eenige regeering, die een land met geweld door een ander land wordt opgedrongen. Vrijheid ter zee voor alle naties en gelijke rechten voor allen op waterwegen die door meer dan een land loopen. Toegang op basis van gelijke rechten op wereldhandel en -grondstoffen tot de gemeenschap der volken voor alle naties, die daarvoor in aanmerking ko men. Volledige economische samenwer king over de geheele aarde om de levens omstandigheden te verbeteren. Vrijheid van meeningsuiting en godsdienstvrijheid in alle vredelievende gebieden. Wensche- ljjkheid van een organisatie van vereenig de naties, bestaande uit alle vredelieven de volken, die desnoods geweld kan ge bruiken om een oorlog te verhoeden. Dit zijn de hoofdpunten van de rede, die de President van de Vereenigde Staten, Harry S. Truman Zaterdag heeft gehouden ter gelegenheid van den Amerikaanschen Vlootdag. De president gaf de wereld goede hoop, dat de geschillen, die thans tusschen de overwinnaars zijn gerezen, geregeld zul len kunnen worden. De conflicten worte len niet zoo diep, dat ze onuitroeibaar genoemd moeten worden. Over de atoombom verklaarde Truman onder meer, dat geen enkele natie zich bedreigd behoeft te voelen door het mo nopolie van Amerika op het gebied der atoomsplitsing. De vurigste hoop van zijn! natie is, dat de organisatie van den wereld vrede spoedig een dustdanigen staat vaiï perfectie zal bereiken, dat de vernielings methoden door middel van de atoom kracht definitief en doeltreffend kunnen worden uitgebannen. De president verklaarde voorts, dat na de demobilisatie zijn land de machtigsta vloot ter wereld zal bezitten terwijl het tevens over een der grootste luchtmach ten kan beschikken. De redenen waarom deze gewapende stok achter de vredes- deur blijft staan zijn volgens Truman sa men te vatten in: a. De verplichting om een duurzamen vrede, desnoods met ge weld te kunnen waarborgen, b: Den noo- digen dwang te kunnen opleggen bij het doen uitvoeren van de vredesvoorwaar den aan de verslagen vijanden, c. Bescher ming van de politieke en territoriale onaf hankelijkheid van de landen op het Wes telijk halfrond, d. Verdediging van het Moederland. Deze vier militaire taken zijn niet ge richt op verovering, noch op oorlog, maar op vrede. Zij vormen de basis van de bui tenlandsche politiek van de Vereenigde Staten, zooals die in de bovenvermelde richtlijnen is neergelegd.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1