V ersnaperingsbonnen Kort en bondig In het Andere Land Nederland schenkt Churchill bijdrage voor familie-archief. De Nieuwe Wagen De radio geeft: De kunst van „liften" r Manifest over Indië Het probleem der prijzen 600 Millioen wordt bijbetaald op het levensmiddelenpakket Koningin Wilbelmina heeft Dinsdag j.l. op de Nederlandsche ambassade oud-minis ter Churchill en mevr. Churchi!I-ontvan gen. Zij overhandigde den staatsman een geschenk van haar volk, bestaande uit een verzameling brieven, door zijn voorvader, den eersten hertog van Marlborough aan Raadpensionaris Heinsius geschreven in het kader van het bondgenootschap tus- schen het koninkrijk Engeland en de Repu bliek der Vereenigde Nederlanden tijdens den Spaanschen Successie-oorlog. De Nederlandsche ambassadeur, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen was bij de overhandiging van het geschenk aanwezig. De brieven zijrfChurchill aangeboden in een fraai 17de eeuwsch met schildpad be legd kistje, voorzien van gesmeed-zilveren hengseltjes en zilveren sleuteltje. De brie ven zijn in chronologische volgorde ge rangschikt. In het deksel bevindt zich een oorkonde die uitdrukking geeft aan de diepe erken- tlijkheid van ons volk voor de bevrijding van Nederland en de oude vriendschaps banden, die tusschen de beide landen be staan, memoreert. Winston Churchill heeft groote belang stelling voor het leven van zijn voorvade ren; hij heeft een biografie aan Marlbo rough gewijd, die vier deelen van ieder 600 bladzijden omvat. De brieven, welke hem ten geschenke zijn aangeboden, zijn hierin verwerkt, daar Churchill er fotocopieën van liet ma» ken. Het is in het algemeen niet gebruikelijk, dat dergelijke kostbare archiefstukken in origineel worden afgestaan, maar de re geering heeft gemeend, dat iets zeer bij zonders moest gebeuren om den vroege- ren Engelschen premier voor zijn groote verdiensten jegens ons land te beloonen. Zij heeft gedacht den dank van het geheele Nederlandsche volk niet beter tot uitdruk king te kunnen brengen dan door de aan bieding van deze collectie brieven. Bob Hope schrijft in zijn veel gelezen rubriek „Er wordt beweerd"„Ze zeggen nu dat miniatuur autootjes binnen kort mode zullen worden. Een van de nieuwe modellen heeft aan weerszijden drie zilveren handvaten. De bedoeling is, dat wanneer je in botsing komt met een grooten wagen, ze alleen maar het deksel hoeven te sluiten en rechtstreeks koers naar het kerkhof kunnen zetten." (Uit „The Maple Leaf") Onderhoud Hitler-Leopold gepubliceerd Het verslag van Dr. Schmidt betreffende het onderhoud tusschen Hitier en den Bel gischen Koning op 19 November te Berch- tesgaden is thans bekend gemaakt. Als repliek op dit verslag heeft Koning Leopold een brief gestuurd aan zijn secre taris, welke brief aan de regeering over handigd moest worden. Hij, de koning, merkt hierin op, dat het verslag geenszins een getrouw relaas is van het onderhoud te Berchtesgaden, maar dat er slechts no tities gemaakt werden. Inzage dezer aan- teekeningen werd den koning na het ge sprek geweigerd. Dr. Schmidt wordt er van beschuldigd, een verdraaide interpretatie gegeven te hebben, om zoo de uitlatingen van Leopold een verkeerde strekking te verleenen. De koning ontzegt het verslag van Dr. Schmidt dan ook alle waarde. Hilversum I, 301 M. 18.04 Sier van den dag. 18.30 Mr. Jaapkunst, van het Ind. Inst, over Indonesische muziek. 38.45 Don Marino Barreto en zijn orkest. 19.00 Nieuwsber.. 19.15 Reportage. 19.30 Benedict Silbermann en zijn Novelty Serenaders". 20.00 Lichtbaken, Henri de Greeve. 20.15 Vir tuoze blazers. 20.30 Bonte avond. 21.30 Sport- praatje. 21.45 Eddy Walis. 22.15 Construc tieve psychologie, door dr. Th. v. Schelven. 22.30 Symphonie no. 6 in C gr. t. van Fr. Schubert door het London Philhar. Orch. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding door mgr. W. Z. v. d. Hengel. 23.30 Rustige muziek. Hilversum II, 415 M. 18.00 Nieuwsber. 18.30 Gevraagde platen. 19.30 Programma voor de Nederl. Strijdkr. 20.00 Omroep-orkest o. 1. v. Marius v. 't Woud. 20.45 De visch wordt duur betaald, hoorspel van Willem van Ca pellen. 21.00 Opbouw. 21.15 Oude dansen. 21.45 Avondwij ding door ds. dr. W. ten Boom. 22.00 Nieuws berichten. 22.15 Heet van de naald. RADIOPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Hilversum I, 301 M. 8.30 Ds. F. Kooyman. 9.Nieuws. 9.33 Zondagmorgenconcert. 10.30 Prot. Kerkdienst Ds. K. J. Brouwer. 11.01 Accord, en harmoni caplaatjes. 12.15 Liederen Paoli Tosti. 12.45 Nieuws. 13.20 Orgelconcert. 14.00 Dr. P. H. Posthumus Meijes. 14.30 Concertgeb. Am sterdam. 16.45 Prot. kerkdienst Ds. M. d« Goede. 17.45 Herinneringen aan 18.04 Musette-muziek. 18.30 New Mayfair Dance Orchestra. 19.00 Nieuwsber., sportuit slagen. 19.1-5 Reportage. 19.30 Muziek van de week. 20.01 Ds. J. J. Buskes over ,,glas voor Arnhem". 20.15 Brief uit Londen van J. J. H. Huizinga. 20.30 Uit Fransche opera's en operette's. 21.15 Koos Koen. 21.45 Dick de Reus, viool en Isja Rossican, piano. 22.15 Dr. C. P. Gunning spreekt. 22.30 Alfredo Cam- poli en zijn orkest. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding, kap. J. Kraakman. Hilversum II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. en sportuitslagen. 18.20 Orgelspel Q. M. Maclean. 18.45 Denksport prof. Schuh. 19.00 Hawaiianmuziek; piano spel door Patr. Rossborough. 19.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Radio Phil- harm. Orkest o.l.v. Alb. v. Raalte; Frederic Lamond, piano. 21.45 Avondwijding, Ds. P. Boendermaker. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Op den drempel van den nacht. Ook een St. Nicolaasverrassing De distributie van versnaperingen (cho colade-artikelen en suikerwerken) gaat op 11 Nov. beginnen. Voor de periode van 11 25 November zal voor alle leeftijds groepen een bon worden aangewezen welke recht geeft op het koopen van 100 gram versnaperingen. In aansluiting daar op zal voor de periode van 25 November 7 December van de versnaperingen- en van de gecombineerde tabaks'versnape- ringenkaart een bon worden aangewezen voor het koopen van 200 respectievelijk 100 gram versnaperingen. Bovendien zal voor de week van 17 December, met het oog op het Sint Nicolaasfeest, nog maals een algemeene bon worden aange wezen, recht gevende op aankoop van 100 gram versnaperingen. Daarna zal naar het zich laat aanzien, per 14 dagen regel matig een bon van de versnaperingen- kaart en van de gecombineerde kaart kunnen worden bekend gemaakt met rantsoenen van resp. 200 en 100 gram. De lucifers-bon Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de voor één doosje lucifers aangewezen bon 123 niet op 4 November, zooals hier en daar bekend is gemaakt, doch op 11 November geldig wordt. Een jonge vrouw, clie het er ver in ge bracht heeft alleen jonge vrouwen be reiken dat heeft eenige onthullingen gedaan over „de kunst van liften". „Wachtend op het trottoir", zeide zij, „moet je niet blijven stilstaan als er een auto aankomt. Je moet eenige passen ma ken in de richting, waarin je vervoerd wenscht te worden, half naar de auto ge wend en natuurlijk voorzien van den juis- ten glimlach. De schalksche is de beste. Het meeloopen dient om den man als het ware te helpen besluiten. Verder is je kleeding van belang. Die moet keurig maar ook kleurig zijn. Een opvallend sjaaltje is gewenscht. Dankbaarheid moet uit je oogen stralen. Ga nooit op een weg- vak staan waarop snel gereden wordt, maar dicht bij een brug of een scherpen bocht. Kies een punt waar makkelijk ge stopt kan worden. Een papierstrook, dra gend den naam van de stad waar je heen wilt, is een nuttig hulpmiddel. Op de achterzijde zet je den naam van je eigen stad, te gebruiken voor de terugreis. Vraag nooit, bij je terugkeer, om naar je huis gebracht te worden. Dat is teveel gevergd. Laat stoppen voor je eigen huis, maar zeg, dat je nu nog een minuut of vijf moet loopen. Bedenk dat je denzelfden man nog eens noodig kunt hebben." Deze wenken van een deskundige lift ster wilden wij onzen lezerer ssen niet onthouden. De „Jolian de Wit" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" is na een afwezigheid van 51/, jaar weer in 71e \msterdamsche haven terug gekeerd. (P.) BINNENBAND Maandag gaat een nieuwe dienstregeling der Spoorwegen in. De voornaamste wijzi gingen betreffen het verkeer met het Noor den en Oosten des lands, dat verbeterd is doordat de spoorbrug te Deventer hersteld is. Er rijden nu 4 treinen per dag, naar het Oosten en terug en 3 naar het Noorden en terug. Twee twaalfjarige jongens vonden bij het spelen aan een binnenhaven aan den zui delijken oever van den Rijn te Arnhem een tankmijn. Zij gingen er mee aan het knoeien, hetgeen een explosie tot gevolg had, welke de beide knapen op slag doodde. In de buurtschap Albergen (bij Enschede) was een aantal kinderen aan het spelen met munitie. Een der projectielen ontplofte, waarbij de 10-jarige M en de 15-jarige G on middellijk werden gedood. Vijf andere jon gens werden zoo ernstig gewond dat bloed transfusie moest worden toegepast. Met uit zondering van een hunner is de toestand ernstig, doch zonder onmiddellijk levens gevaar. Benoemd is tot advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage Mr. J. Ch. Donker, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam. De Politieke Opsporingsdienst te Amster dam heeft een goede vangst gedaan met de aanhouding van vijf ondergedoken Neder- landsahe SS-lieden, die zich schuil hielden in een complex volkstuinen in de omgeving van Amsterdam. De hoeveelheid levensmid delen, waarover zij beschikten, was voldoen de voor den komenden winter. Een zesde SS-man, die wist te ontkomen, heeft zich later aangemeld. BUITENLAND Premier Fierlinger van Tsjecho-Slowa- kije heeft wederom geëischt dat de Duit- schers en Hongaren uitgewezen worden. Volgens schatting betreft dat 2,.i> millioen Duitschers die al hun persoonlijke bezittin gen zullen mogen meenemen, terwijl voor vrouwen en kinderen zal worden gezorgd. Zij, die altijd loyaal waren zullen mogen blijven. Het Roode leger zal voor onbepaalden tijd de bezetting van Tsjecho-Slowakije handhaven. Wel zullen een aantal legeronder- deelen op geringere sterkte worden terug gebracht. Door de toespitsing van de situatie in Palestina, zijn ook de Egyptische gemoede ren béroerd. In Cairo en Alexandrië hebben Arabieren Joödsche winkels en huizen aan gevallen en een Joodsche synagoge in brand gestoken. De relletjes waren niet van de lucht en het aantal veroorzaakte gewonden bedraagt 300. Door het ministerie van marine van de Vereenigde Staten is medegedeeld, dat in veertien verschillende havens in totaal 2000 schepen gereed zullen blijven liggen, dusda nig uitgerust, dat ze binnen tien dagen vol ledig bemand kunnen worden. Aan boord zullen allerlei voorraden aanwezig blijven. HAARLEM EN OMGEVING De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur houdt een. algemeene vergadering op Maandag 3 December te Haarlem. Daar heb ben o.a. de verkiezingen voor het hoofdbe stuur plaats. In de Groote Kerk te Haarlem zal Zon dagavond 7 uur behalve door dr. E. Emmen ook het woord gevoerd worden door een der twee Zwitsersche afgevaardigden der Gene rale Synode te Amsterdam pasteur Krafft uit Lausanne, die zal spreken over „De Zwit sersche Kerk temidden van de Wereldkerk". Dr. E. Emmen zal spreken over „De eenheid der Kerk". Ons land is verdeeld in 5 inspecties voor de brandweer. Inspecteur voor Noordholland en Utrecht is de heer M. K. Fehres, Kenau park 28 te Haarlem. De heer G. J. Kocx te Haarlem is ge slaagd voor het examen boekhouden M. O. Ds. F. Ch. Krafft, die enkele dagen in Nederland verblijft, zal op Zondagmorgen 4 Nov. den dienst leiden in de Waalsche Kerk te Haarlem. De kerkelijke gemeenten Haarlem, Heem stede, Bloemendaal en Bennebroek van de Ned. Herv. Kerk zullen de kerkelijke ge meente van die Kerk te Nijmegen ,,adop- teeren" om haar te helpen in alles wat noo dig is voor het herstel van het kerkelijk leven. - Mej. J. Boeke uit Heemstede ls benoemd tot sub-directrice van het internaat voor „Kerk en Wereld" te Driebergen. Naar aanleiding van de recente gebeur tenissen in Oost-Indië heeft een groep vooraanstaande personen uit uiteenloopen- de politieke kringen een manifest opge steld, waarvan wordt aangenomen, dat het de meening van het meerendeel van het Indonesische volk weergeeft, daar het in den geest is van de studiecommissie tot bestudeering van staatsrechterlijke hervor mingen, waarin Indonesiërs en zelfs een vooraanstaand nationalist zitting hadden. In het manifest wordt het volgende ge- eischt of verklaard: Streven naar krachtige versterking van de banden in de rijkseenheid, waarin ge lijke rechten van de verschillende deelen om hun blnneniandsche aangelegenheden te regelen; optreden tegen de eliminatie door rcvolutlonnalren van het grootsche dat door Nederland In Indië is verricht en het in aanmerking nemen hiervan door de regeering hij het bepalen van haar gedrags lijn tegenover de kortelings naar den kant van de Republik Indonesia omgezwaaide Perbimpoenan Indonesia; onvoorwaardelijke stenn aan de regeering. indien zij scherp afwijzend blijft staan tegen Iedere Inmen ging van vreemde staten in Indische aan gelegenheden; niet eerder onderhandelin gen. dan wanneer de stem van het geheele Indonesische volk dat thans door Soekar- no's volgelingen geterroriseerd wordt, in vrijheid gehoord kan worden; tot stand komen van staatkundige hervormingen langs constitutioneelen weg. Het manifest was onderteekend door: Luit.-gen. b. d. K. N. -I. L. M. L. F. Bajetto; den voorz. afd. Den Haag N. J. V. mr. Th. M. Bautz, den oud-commandant v. h. K. N. I. L. M. Boerstra; den dir. centr. bureau N.J.V. H. Coenradi; den oud-dir.-gen. P.T.T. dr. ir. M. H Damme; oud-volksraads lid dr. W. K. H. Feutlletau de Bruyn, den red. van „Libortas" mr. F. G. A. Huber; dr. A. D. A. de Kat Angelino; den oud-gouv. S. O. K. C. J. van Kempen; j.w. Meyer Ranneft: J. C. Mollema; rhr. J. K. Onnen; F. van Peski; P. Schotte; J. M. Sloos; ir. M. H. C. Vreede; het oud-volksraadslid N. van Zalingen. Dezelfde menschen Velen in Nederland denken over Noord- Amerika in termen van New-York en iedereen in Noord-Amerika zal u zeggen; ,Ja, dat is New-York, maar New-York is Amerika niet; New-York is de minst- Amerikaansche stad van Amerika." Velen in Nederland stellen zich van de groote republiek in het Westen iets ge heel anders voor dan de werkelijkheid en dikwijls, wanneer ik een Nederlandsch meisje verrukt hoor vertellen dat zij met een Amerikaan gaat trouwen en naar Amerika gaat, denk ik aan de desillusies, die dat lieve kind wellicht zal ondervin den. Denkt nu vooral niet dat ik zou willen beweren dat Amerika „minder" dan Ne derland is. Wie wat rondgekeken heeft in de wereld, weet dat geen enkel land „min der" is dan welk ander land ook en dat dus ook geen enkel land „meer" is dan eenig ander land. Er zijn verschillen, maar met meer of minder heeft dat niet te ma ken. En de groote overeenkomst tusschen alle landen ter wereld is: dat zij allemaal bewoond worden door menschen en dat de eene mensch niet zoo veel van den an deren mensch verschilt, voor wie de men schen kent. Omdat dit zoo is, is het ieven in een Amerikaansch dorp, of in een Amerikaan- sche provinciestad (en in zulke dorpen en kleine steden wonen dan toch verreweg de meeste Amerikanen) heelemaal niet zooveel anders en zijn de menschen er heelemaal niet zooveel leuker dan in Broek in Waterland of Winschoten. Daarom peins ik wel eens over de mo gelijke desillusie van dat leuke kind, dat nu misschien de vroolijke vrouw van den emid van Greenfalls (thans majoor) of van den timmerman van Bluechurch (nu kapi tein) of van den schoolmeester van Black wood (thans luitenant-kolonel) gaat wor den. Want in Greenfalls vinden de andere dorpsdames het gebruik van lippenrood ongepast. En in Bluechurch kunnen de buurvrou wen, in haar schommelstoelen op de veranda, ontzaggelijk roddelen over dat nieuwe, vreemde eendje in de bijt. En in Blackwood is het heele dorp ver deeld: de eene helft is mèt dominé tegen meester en de andere helft met meester tegen dominé. Ik gun die bruidjes van ons, die met roode wangen van opwinding naar de ro mantische verte trekken, alle mogelijke geluk. Maar ik denk dat zij, wanneer zij ergens diep in Texas zitten, of in Arizona of in South Virginia, heimwee zullen heb ben naar Amsterdam of Den Haag, of Haarlem. Misschien zelfs wel naar Broek- in-Waterland of naar Winschoten. Nét zoo goed en nèt zoo erg als een Amerikaansch meisje uit Blackwood, dat getrouwd is met den veldwachter van Opijnen, nog wel eens zal verlangen naar haar dorpje. Waarmee ik herhalen wil. wat ik gezegd heb: dat Amerika voor velen een verruk king zal zijn en voor vele anderen niet. En dat wie een beetje wijsheid heeft ver gaard, weet, dat zoolang menschen men schen zijn, het ééne land met menschen niet zooveel scheelt van het andere land met menschen als sommige menschen, die aan hun eigen land het land hebben, wel eens denken Mr. E. ELIAS. De directeur-generaal voor de prijzen, Prof. dr. G. Brouwers vertelde in een pers conferentie een en ander over het probleem der prijzen. Het hoogstberelkbare Ideaal, dat gesteld wordt, is in een Jaar tijds, de verhoudingen tot evenwicht te brengen. Voornamelijk moet er naar worden ge streefd. zoo spoedig mogelijk in Nederland een prijsniveau te 'scheppen, dat ons straks weer in staat zal stellen, om actief op de wereldmarkten op te treden. Het is in dit verband noodzakelijk, dat de prijzen en loonen zoodanig worden vastgesteld, dat de concurrentiemogelijkheld met het bui tenland behouden blijft. De regeering streeft naar een redelijk le vensonderhoud voor de groote massa. Dat zij zooveel mogelijk probeert de kosten van het levensmiddelenpakket aan den lagen kant te houden, moge blilken uit het feit, dat de Staat op het oogenblik 600 millioen gulden per Jaar aan subsldieering van het levensmiddelenpakket uitgeeft. De zwarte handel vindt op het oogen blik nog vaak plaats onder de oogen van de politie, maar spreker is er van overtuigd, dat, wanneer men ln de groote steden een paar honderd beroeps-zwarte-handelaren zou oppakken en naar werkkampen zou sturen, het euvel van den zwarten handel aanzienlijk zou afnemen. Nauw overleg met den tuchtrechter voor de prijzen heeft thans plaats. De overtredingen zullen in snel tempo worden "berecht. Roode langvingers Uit de kelders van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst werdert den laat- sten tijd herhaaldelijk kleinigheden ont vreemd. De Haarlemsche recherche strooi de een poeder dat onzichtbaar is, maar een hardnekkige roode kleur op de han den achterlaat. Elke morgen werd er ge constateerd, dat niemand „er aan" had gezeten, tot een dezer dagen een dweil met het verraderlijke kleurtje werd gevonden. Eenige werksters werden aan den tand gevoeld en naar de hand gezien. Er was reeds grondig met water en zeep gewerkt, maar het mocht niet baten, de dames kon den zich niet van hun bezwarende roode vingers ontdoen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2