Batavia gespannen maar rustig Regeering kan geen nadere beschouwingen houden Van Mook gaf inlichtingen over de bespreking De repatrieering uit Ned. Indië Geallieerd accoord inzake Duitschland? Havenstaking geëindigd Effecten-Registratie Voorbereidingen voorloopig gestaakt Koningin deze week terug? Nationalisatie Ned. Bank Commissie van Advies benoemd Het Handvest Christiansen Hel woord is aan.,.. Een noodkreet der slagers Verhooging van den vleeschprijs is noodzakelijk De Radio geeft vanavond: 600 Jaargang: No. 18171 I I I Maandag 5 November 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 f"™ 1 SiF T" 1 jfg Cjf 1 M gg' I g f Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. J M Abonnementen: p week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Te!.: Redactie 10600 Expeditie 14825. De regceringsvoorlichtingsdienst heeft het volgende bekend gemaakt: De Regee ring heeft van den luit.-gouv.-generaal dr. H. J. van Mook de gevraagde inlichtingen ontvangen omtrent een bespreking met nationalistische vertegenwoordigers, waar bij ook ir. Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe onder welke omstan digheden en op welke motieven de luit.- gouv.-generaal gemeend heeft tegen de aanwezigheid van Soekarno bij deze oriën- teerende bespreking geen bezwaar te moe ten maken. De Regeering acht het niet in *s lands belang thans in nadere beschou wingen hieromtrent te treden. In het af wijzend standpunt ten opzichte van over leg met Soekarno is ook bij den luit.-gouv.- generaal geen wijziging gekomen." In republikeinsche kringen te Batavia vindt men deze verklaring zeer verwar rend. Men is daar van meening „dat de positie van de Nederlanders er niet ge makkelijker op zal worden. De verklaring vermag echter niet de geringste invloed op het republikeinsche standpunt uit te oefenen. Het is de republikeinen onver schillig met wie zij besprekingen voeren, zoolang de onafhankelijkheidsrechten door de tegenpartij maar erkend worden. Zij ontkenden echter ten stelligste dat Van Mook Soekarno op de eerste bijeenkomst zou hebben medegedeeld, dat hij voor de Hollanders onaanvaardbaar was." Scherpe critiek „Of de Nederlandsche regeering wordt traag, of zij wenscht het geheele Indonesi sche conflict met de wapenen te beslis sen" schrijft de speciale correspondent van de Times uit Batavia. In een commen taar op de verklaring uit Den Haag dat dr. Van Mook tegen den wensch en de instructies van de Nederlandsche regeering besprekingen met Soekarno gevoerd heeft, schrijft de correspondent: „Het had de uit werking van een bomontploffing in Bata via en het wordt uitgelegd als een dub bele desavoueering: van Van Mook en van de meer liberale politiek die hij vertegen woordigt. De herhaalde openbare terecht wijzingen die hij uit Den Haag heeft ge had zouden een minder geduldig man al onmiddellijk hebben doen aftreden. Zijn positie is bijna onmogelijk gemaakt. „De meest welwiilende uitlegging van de ver- Naar aanleiding van de van verschillen de zijden tot het departement van over- zeesche gebiedsdeelen gerichte vragen omtrent mogelijke repatrieering van Ne derlandsche ex-krijgsgevangenen en ge- interneerden in Ned.-Indië en elders in het Verre Oosten brengt genoemd depar tement ter kennis van belanghebbenden dat, in het algemeen in de eerste plaats naar Nederland zullen worden teruggezon den, zij die herstel van gezondheid behoe ven. In de maand November zullen de eerste transporten uit het Oosten vertrek ken. Voorshands kan geen opgave worden verstrekt van de personen die naar Ne derland zullen terugkeeren. Suikervoorraden op Dava. Amerikaansche legerautoriteiten hebben op Java de aanwezigheid geconstateerd van groote hoeveelheden suiker, aldus meldt men uit Washington. In totaal gaat het hier om 1.600.000 „short tons" verpakt in zakken en kisten. Wegens de interne moeilijkheden op Java is niet te zeggen wanneer deze hoeveelheden beschikbaar zullen komen. De Berlijnsche correspondent van de Amerikaansche Radio-omroepmaatschappij C. B. S. heeft bericht, dat de Vereenigde Staten, Rusland en Engeland besloten zou den hebben een centraal Duitsch bestuur voor geheel Duitschland in te richten, on geacht Frankrijks oppositie hiertegen. maar. De Engelsche havenstaking is geëindigd, maar de twee kwesties waarom de staking was begonnen zijn nog onbeslist gebleven. Het nationaal stakingscomité, dat tijdens deze staking is gevormd, heeft aangekon digd, dat de arbeiders op advies van het comité voor een termijn van 30 dagen aan het werk zullen gaan, doch dat zij op nieuw een staking, zelfs op nog grooter schaal, zullen beginnen, indien in die pe riode niet aan hun eischen wordt voldaan. anderlijke regeeringspolitiek, zoo schrijft de correspondent, is, dat zij niet aan de feiten beantwoordt". „Zooals de meeste Nederlandsche residenten hier leeft de re geering nog steeds in een wereld van „als": Als Britsche troepen eerder op Java ge komen waren, als de Britten krachtiger hadden opgetreden, als de Britten Soekar no hadden gearresteerd. Er is slechts een politiek die zin heeft voor de Nederlan ders en die is het programma over te ne men dat een groot aantal Britten, Ameri kanen en Indonesiërs eerlijk en rechtvaar dig zouden achten." De toestand op Java Volgens een officieele Britsche verkla ring is het op heel Java rustig geweest gedurende de afgeloopen vierentwintig uur. Hoewel nog steeds spanning heerscht. Er zijn meer troepen geland in Soerabaja, terwijl de evacuatie van vrouwen en kin deren door de Rapwi wordt voortgezet. Van Magelang zijn geen incidenten ge meld. Daar zijn de Gurkhas bezig munitie depots over te nemen. Piloten van ver kenningsvliegtuigen die boven Java ge opereerd hebben, hebben gemeld dat in tal van plaatsen volksbijeenkomsten plaats hadden. In dezelfde verklaring wordt gezegd dat bijzonderheden nog ontbreken over de in cidenten, die zich tusschen Nederlandsche en Amboneesche leden van het Nederl.- Indische leger en Indonesiërs hebben voorgedaan in de buurt van het Hotel des Indes. Met het oog op de groote drukte, welke de uitvoering der deblokkeeringsmaatre- gelen reeds bij de banken heeft veroor zaakt, heeft de minister van financiën de Vereeniging voor den Effectenhandel ver zocht de voorbereidingen voor de effecten registratie voorloopig te staken, zulks om overbelasting van het bankpersoneel te voorkomen. Volgens een officieele Britsche verkla ring is de laatste 36 uur de situatie, in Soerabaja rustig te noemen, hoewel er overal 'n koortsachtige spanning heerscht. Van tijd tot tijd komen schietpartijen voor. De evacuatie vindt onder Britsch com mando behoorlijke voortgang. De vrouwen en kinderen mogen in Batavia desge- wenscht aan land gaan; van de zijde der R.A.P.W.I. zijn er plannen opgesteld om nog meer van deze non-combattanten uit Soerabaja te transporteeren en wel naar Singapore. Men verwacht hier dat er bin nenkort 4000 zullen aankomen. De spoed waarmee een en ander gebeurt is echter afhankelijk van den ernst der situatie. Vele schepen liggen op de reede van Soe rabaja gereed om geëvacueerden op te nemen. In de stad wordt af en toe geplunderd, waartegen door de 23ste Br.-Indische di visie in samenwerking met de Indonesi- Slaelitoffers van <le Japansche lionger- politiek. Deze foto werd niet in Buchen- wald gemaakt, maar in een Japansch intei neeringskamp, waar honderden Ne derlanders drie jaar lang aan ziekte en ontbering waren blootgesteld. (P.) Nederlandsche regeeringskringen te Londen verklaarden dat Koningin Wil- helmina in den loop van deze week naar Nederland zal terugkeeren. Op grond van het bepaalde in het Ko- ninkl. Besluit tot wederinvoering van de Bankwet 1937 is een commissie tot her ziening van het statuut van de Nederland sche bank ingesteld. Deze commissie heeft tot taak den minister van financiën van advies te dienen nopens versterking van het gemeenschapselement in het statuut van de Nederlandsche Bank ter bereiking van den overgang van de bank van par ticulieren eigendom in publiekrechtelijken of semipubliekrechtelijken eigendom. Als voorzitter der commissie zal op treden Prof. Mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amster dam. Tot lid is o.a. benoemd Dr. M. W. Holtrop, directeur der Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken. Verschenen) is het eindverslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van het Handvest der Vereenigde Naties. Algemeen bracht men hulde aan de ontwerpers van het Handvest en met name aan de Nederlandsche delegatie voor het aandeel dat zij in de voorbereidingen heeft gehad. Verschillende leden somden evenwel bezwaren op die tegen het Hand vest bestaan. staat hier terecht Christansen, de voormalige Duitsche mi litaire bevelhebber in Nederland, zal bin nenkort aan de Nederlandsche autoriteiten worden uitgeleverd. Hij zal terecht staan wegens zijn optreden tegen het dorp Put ten, aldus Allied Press Service volgens Reuter. -sche politie wordt opgetreden. Verder is er voor alle geallieerde soldaten een tijd aangegeven waarop zij in hun kwartieren moeten zijn. De troepen hebben verster king ontvangen door de landing van de 5e Br.-Ind. divisie; hieruit blijkt dat de Geallieerden Soerabaja als het gevaarlijk ste punt van Java beschouwen. Oorlogsvoorbereidingen Algemeen verwacht men op Java zware en voortdurende gevechten op alle moge lijke punten, omdat de Indonesische ex tremisten besloten hebben hun positie tee versterken alvorens er een belangrijk aantal Nederlandsche troepen zal zijn ge arriveerd. Soekarno lijkt alle controle over de extremisten verloren te hebben en deze zijn bewapend met vliegtuigen, tanks, mortieren en draagbare wapenen, die de Japansche generaal Nakamura hen in handen heeft gespeeld. De Nederlan ders hebben, zooals de Britsche Intelli gence Service al eerder waarschuwde, te weinig ingezien dat het hier niet gaat om een onbeteekenend conflict. Deeze opvat ting deed ook in Engelsche kringen op geld. Hieruit is te verklaren dat er in het begin zoo weinig troepen naar Java wer den gedirigeerd. Volgens een republikeinschen zegsman is het leger der nationalisten op het oogenblik zestig- a zeventigduizend man sterk. De opperbevelhebber is Zoepriadi, de werkelijke leider is een niet-militair Kasman, die achter de schermen blijft. Het hoofdkwartier van dit leger is in Djokjakarta gevestigd. Britsche vlieger, die verkenningsvluch ten hadden gemaakt en baven Magelang hadden geopereerd, vertelden dat zij lange colonnes hadden waargenomen op 40 k.m. van Magelang. In deze stad wordt gevochten met Japansche tanks. Uit Batavia wordt nog gemeld dat blij kens een verklaring van kol. Mellsop door de nationalisten gebruik is gemaakt van explosieve ammunitie, de z.g. dum- dumkogels. Ook meer troepen naar Sumatra In verband met het meermalen voorko men van incidenten in Medan zijn ook op Sumatra meer troepen aan land gezet. In Palembang heeft men de Indonesiërs hun vooroorlogsche politiebewapening afgeno men. Over het algemeen is het in dit groote gebied rustig te noemen. Q u a r 1 e s: Hij die geen kruis draagt, verdient geen kroon te dragen. Het slagersbedrijf in ons geheele land is zoo deelde het bestuur van de Haar- lemsche slagerorganisatie ons mede noodlijdend geworden. Wie eerlijk zaken doet moet met verlies werken. De prijzen van in- en verkoop zijn voor den slager nog dezelfde als voor den oorlog. Toen kon gerekend worden op een winstmarge van 30°/o, wat een behoorlijk bestaan garan deerde, maar nu is die (door hoogere be drijfskosten en zwaardere sociale lasten) gedaald tot beneden de 20. Bovendien is de omzet door het verlaagde vleeschrant soen tot 1/6 verminderd. De Nederland sche slagerorganisatie heeft een accountant een onderzoek laten instellen in 18 slage rijen, waarbij gebleken is, dat bij een rant soen van 1 ons per week een verlies van 15 cent per vleeschrantsoen werd ge leden. De laatste weken is het rantsoen op IV2 ons gekomen, maar dat verandert nog weinig aan de financieele uitkomsten, Als er niet spoedig wat gedaan wordt om aan den nood der slagers een einde te maken, dan zullen verscheidene van de 200 slagers in Haarlem en omgeving ge noodzaakt zijn hun zaken te sluiten. Minister Lieftinck heeft gezegd: „Leef van uw inkomen en leg regelmatig iets op zij". Over sparen willen de slagers zwijgen, zij zullen al blij zijn, als zij weer in staat zijn van hun verdiensten te leven. De slagersorganisatie is al maanden aan het onderhandelen met de betrokken instanties, maar tot heden is niet veel bereikt. Een goede oplossing zou zijn als toestemming gegeven wordt om de verkoopprijzen met 25"/o te verhoogen. Voor het publiek heeft dit bij het lage vleeschrantsoen niet veel te beteekenen. De prijsverhooging wil zeg gen, dat men dan in het vervolg voor een pond runderlappen geen f 0.80 maar 1 gulden zou moeten betalen. Voor een ge zin van 4 personen is dit een hoogere uit gaaf van f 0.24 bij een rantsoen van 1 ons per week. Vrijwel alles is in de oor logsjaren duurder geworden. Waarom moet dan alleen de prijs van het vleesch onveranderd blijven? Wij willen zoo deelde het bestuur ons verder mede niet verheelen, dat de sla gers in het algemen zich in de oorlogs jaren geen goeden naam verworven heb ben. Maar onderscheidden zij zich van vela anderen die zaken deden? De slagers ston den in den bezettingstijd voor de keuze: gedurig geldverliezen of iets doen wat feitelijk niet gedaan had moeten worden. Er zijn slagers, die in de oorlogsjaren een flink bedrag aan bedrijfskapitaal zijn kwijtgeraakt, maar niet allen konden zich die opoffering getroosten. Toen de vrede gekomen was, is van overheidswege aangemaand onder het oude dat verkeerd was, een streep te zet ten. Ook de slagers willen met het nieuwe schoone geld geen vuile dingen meer doen. Wie een gegronde klacht tegen een slager in deze omgeving heeft, kan bij het bestuur komen, dat dan maatregelen zal nemen. Maar nu vertrouwen de sla gers er ook op, dat het hun mogelijk ge maakt wordt op den nieuw ingeslagen weg voort te gaan Haarlem 700 jaar Stad De Commissies Door het Gemeentebestuur van Haarlem zijn alsnog benoemd in de „Commissie van voorbereiding voor viering van het 700 ja rig bestaan van Haarlem als Stad" Dr. P. H. Schroder en P. H. Borghouts, voorzitter van „Volksherstel". Verder zijn door het Gemeentebestuur nog benoemd in de Sub-commissie voor de Schooljeugd onder voorzitterschap van Dr. C Spoelder de heeren Dr. A. van der Boon, Th. Donkersloot, P. J. Scheepers, Pater Hutjens O.E.S.A., Dr. P. H. Schroder en F. van Woerden. Hilversum I, 301 M. 18 04 Ster van den dag. 18.20 Progr. voor de rijpere jeugd. 18.45 Pianomuziek door Arthur Rubinstein. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19 30 Cantabile-septet. 20.01 Nederland her rijst. 20.15 Anton Beuving met „Schoppen is troef". 21.00 De stem onzer bondgenooten* 21.15 Omroeporkest o.l.v. K. van der Griend. 22.15 Dr. A. Severijnen over: Geestelijke on volwaardigheid als sociaal probleem (V). 22.30 Lichte avondklanken. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding, ds. E. D. Spelberg. Hilversum II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Ted Powder en zijn orkest. 19.00 Orkesten-parade. 19.30 Progr. voor de Nederl. strijdkr. 20.01 Berthe Lowey, sopraan, Henk Lowey, cello en Cor van Bo ven, piano. 20.30 D. Besemer over „De be strijdingsmiddelen-positie in ons land". 20.45 Benedict Silbermann and his „Novelty Sere- naders". 21.45 Bekende stemmen bezingen Ierland. 21.45 Avondwijding, kap. J. M. C. Kwanten. 22 01 Nieuwsber. 22.15 Gramofoon- muzlek. 22.45 Zang door The National Ca valiers. Nieuwe versterkingen in Soerabaja gearriveerd

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1